Oranje wil revanche o or keur Duitsers voor Ierse ploeg Qowumt 'V SPORT JACK CHARLTON IERS EREBURGER Een cadeau van formaat /EERTIEN JAAR NA VERLIES IN JH£-FINALE TEGEN WESTDUITSERS „Toen bal de grond raakte wist ik het" n der Veld al veertig jaar kasbeheerder van Die Leythe a MAANDAG 20 JUNI 1988 PAGINA 9 Itrot leidt lie in EK ,DORF De Frans- el Vautrot fluit de fi- het toernooi om het kampioenschap voet eindstrijd wordt zater- dünchen gespeeld. Vau- dde dit toernooi in dé redstrijd West-Duits- anje. De Roemeen Ion era door de UEFA aan- als scheidsrechter bij ire finale tussen West- id en Nederland morgen iburg. De andere halve id, Italië - Sovjetunie, ig in Stuttgart, wordt oor de Belg Alexis Pon- DUBLIN Jack Charlton, coach van het Ierse voetbalelftal, is benoemd tot erebur ger van het land. Charles Haughey, de premier van Ierland, maakte bij de terug keer van spelers en officials bekend dat de Engelsman was onderscheiden. Hij dankte Charlton voor de „eer en glorie" die de oefenmeester en zijn spelers het land hadden gebracht. Duizenden inwoners van Dublin ontvin gen gisteren op het vliegveld de Ierse ploeg, die zaterdag na de nederlaag tegen Nederland (0-1) was uitgeschakeld in het toernooi om het Europees kampioenschap. Sinds de huldiging van wielrenner Step hen Roche, die vorig jaar de Ronde van FOTO: AP Italië, de Tour de France en de wereldtitel won, waren de Ierse sportliefhebbers niet meer zo massaal op de been gekomen. Zelfs Charlton, bekend vanwege zijn nuchterheid, toonde zich geëmotineerd. „Ik moet er niet aan denken", verklaarde hij, „wat er was gebeurd als we nog iets hadden gewonnen ook". De Ierse pers prees in de eerste commen taren uitbundig de prestaties van de voet ballers en hun supporters, die zich in West-Duitsland voorbeeldig gedroegen. Het elftal, voor het eerst van de partij op een Europees kampioenschap, vestigde bij het eerste optreden in West-Duitsland reeds aller aandacht op zich door aartsri vaal Engeland te verslaan (1-0). Ook het gelijke spel tegen de Sovjetunie (1-1) maakte in eigen land grote indruk. Jack Charlton, coach van het Ierse voet balelftal, zei bij terugkomst in Ierland een vieze smaak in de mond te hebben over gehouden aan de winnende treffer van Nederland. „Het was mijlen buitenspel", aldus de Engelsman over het beslissende doelpunt. „In eerste instantie stond Gullit, die de aanval inleidde, off side", zei Charlton. „De grensrechter vlagde daar voor, maar de scheidsrechter liet doorspe len. Op het moment dat de bal terugkwam stond Van Basten, vlak voor onze doel man Pat Bonner, eveneens buitenspel". Charlton noemde Nederland desondanks een terechte halve finalist. „Het was al leen beter geweest wanneer de ploeg dankzij een „normaal'" doelpunt verder was gekomen". Italië kritiseert Michels ongezouten ROME Ondanks Rinus Michels is Nederland er in geslaagd de halve finales van het Europese kampioenschap te bereiken. De gelauwerde Nederlandse trainer blijft blunderen op het tactische vlak, zo oordeelt een deel van de Italiaanse pers. „Als Michels tegen West-Duitsland net zo klungelt, hoeven de Nederlanders niet eens het veld op te gaan", zei een televisie-verslaggever za terdagmiddag tijdens de wedstrijd van Nederland tegen Ierland. „Onbegrijpelijk dat Michels in een wedstrijd die zijn elftal moet winnen niet met Kieft of Bosman naast Van Basten speelt en Rijkaard laat opschuiven naar het middenveld, waar hij nog be ter tot zijn recht komt", zo vervolgde de verslaggever in zijn kri tiek. „Onvoorstelbaar dat iemand met zoveel topspelers zo'n moeite heeft om tot een redelijke opstelling te komen. We moeten er maar eens mee ophouden Michels een groot trainer te noemen". De Italianen zijn ervan overtuigd dat het Nederlands elftal veel gevaarlijker zou zijn met Van Basten in de spits, samen met Kieft of Bosman, en Gullit en Rijkaard samen op het midden veld. Volgens alle kranten heeft Nederland meer met geluk dan met goed spel de halve finale bereikt. 1MBURG Er is en jft veel oud zeer tus- voetbalploegen uit derland en West en itsland, morgen te- nstanders van elkaar de halve-eindstrijd maii het toernooi om het ropees kampioen- iap. iet Nederlandse kamp be- iedereen het speciale ka ter van de kraker in het kspark-stadion van Ham maar velen wensen niet te laten afleiden de opgeklopte revan- •stemming rond de wed- ei. gens de almachtige stem het Westduitse volk staat nationale elftal al met been in Mtlnchen, waar rdag de finale wordt ge- .'ld, en wordt het duel te- Nederland als een lastige tr overkomenlijke forma at gezien. Het Nederlands il beseft echter terdege het veertien jaar na de loren finale om het we ikampioenschap uit de po- van de onderschatte g zijn gram kan halen op "l )uitsers. Hamburg toonden veel rs zich klaar voor dat akzuchtige karwei. dscoach Rinus Michels Me niet meedoen aan de ienspinsels over revan- ,Ik leef in het heden en toekomst. Hét verleden me niets. De tijd, dat ik g ga denken aan vroeger, voor mij nog komen, voel ik me nog niet oud looi -eii ook tel oorlog. Het woord revanche neem ik echt niet in de mond. Het zal moeilijk ge noeg worden tegen die West duitsers. Je moet vaststellen dat ze gaandeweg het toer nooi beter zijn gaan spelen. Aan de andere kant hebben ze ook de omstandigheden mee gehad. Na het gelijkspel tegen Italië kregen in Dene marken en Spanje tegenstan ders, die moesten winnen". „Die ploegen moesten risico's nemen. Dan krijg je het als andere ploeg gemakkelijk. Zo hebben wij niet kunnen spe len na die nederlaag tegen de Sovjetunie. In Hamburg kun nen we tegen West-Duitsland eindelijk weer eens wat meer afwachten. We zullen niet zo nadrukkelijk op hun helft spelen. Als we de kans krij gen, grijpen we het spel, maar het moet niet". Geen andere Ook Frank Rijkaard sluit zich bij zijn maatje Gullit aan. „Ik denk niet aan ande re zaken. We zijn nu bij de laatste vier en ik wil dit toer nooi winnen. Ik laat me niet Het hachelijke moment in de eerste helft tijdens Nederland- lerland, waarbij McGrath bijna koppend succes had. Van Breukelen staat op het punt het leer to pakken. FOTO: AP afleiden door oude koeien". Jan Wouters heeft al twee keer revanche gehaald op West-Duitsland. Hij verliet met FC Utrecht en Ajax als winnaar het Volkspark-sta dion, waar Hamburger SV de thuisclub is. Wouters' oogjes glimmen als hij zijn prognose. „Als de Westduitsers dat spreekwoordelijke geluk niet hebben, dan winnen wij. Zij spelen slecht, maar winnen tot nu toe wel. Wij hebben veel moeten forceren, maar zijn nu toch ook in de halve finale". Ronald Koeman komt er recht voor uit dat Nederland contra West-Duitsland iets speciaals is. „Het is een bij zondere wedstrijd. Wij willen wel iets rechtzetten tegen die Duitsers". En Marco van Bas ten sluit zich bij hem aan. „Met die Duitsers hebben we nog wel een appeltje te schil len. Ze spelen met een sterk collectief, sterk van achter uit, met veel fysieke kracht. Als Duitsers eigenlijk". Oranje-horde Erwin Koeman vreest vooral het publiek in het Volkspark, of liever gezegd het vrijwel ontbreken van de Oranje- horde in het Hamburgse park. „Zulke wedstrijden kosten ontiegelijk veel kracht. Dat publiek helpt je overal overheen. Waar vind je zo'n coulisse als in Gelsen- kirchen. Dat zullen we in Hamburg echt missen". En Hans van Breukelen ten slotte: „Wij willen de West duitsers vooral verslaan om Michels zijn revanche te ge ven. Als dat lukt, dan be schouw ik dat persoonlijk als het grootste succes van dit seizoen. Ik sla het zelfs hoger aan dan het winnen van de Europa Cup met PSV". - i vuci it\ uic uug mei. uuu h )eë voor. Die verloren fi- van 1974 is mij te lang den", aldus de coach die als supervisor van het erlands elftal in Mün- zijn meerdere moest er en in het elftal van de tduitse teamchef Helmut tspannen voerder Ruud Gullit stelt op zijn bekende ontspan- wijze op achter de „gene- van het huidige elftal, wil niets van vroeger we- Niet van 1974 of van de De verlossende treffer in beeld. Wim Kieft ziet het projectiel langs zich suizen. I links) heeft de bal wat fortuinlijk op het hoofd gekregen en doelman Bonner FOTO: ANP Beeld van de drukte voor het Ierse doel, waar doelman Bon ner meester blijft van de situatie. FOTO: ANP PINCH-HITTER WIM KIEFT: GELSENKIRCHEN De treffer van Wim Kieft van zater dag tegen Ierland was qua belang mogelijk slechts te vergelij ken met het doelpunt, waarmee hij in Bordeaux het Europese bekeravontuur van PSV tot in de halve finales verlengde. Alle andere goals van de Amsterdammer vielen in het niet bij de merkwaardige kopbal, die de Ierse doelman Pat Bonner verraste. Toen Kieft in de 82ste minuut de door Ronald Koeman inge schoten bal raakte, voelde hij dat Bonner in onoverkomenlij- ke problemen was gekomen. „Die keeper reageerde iets te laat. Ik kon op het laatste moment dat mislukte schot van Koeman net met het hoofd raken. Het scheelde niets. Er zat heel veel effect aan. Toen die bal de grond raakte, kwam er een heel rare curve uit. Dan weet je dat-ie onhoudbaar is". Kieft, in zijn zeventiende interland weer invaller, had 's mor gens bij het ontbijt al te horen gekregen dat hij zich moest opmaken voor de rol van pinch-hitter. „In de rust hoorde ik dat als de 0-0 op het bord bleef er snel een middenvelder ge offerd zou worden. Ik moest meteen na de pauze met mijn warming-up beginnen. Ik had de opdracht met Van Basten in de spits te spelen, net als tegen Engeland maar toen ging het wat gemakkelijker. Ik ben van mening, dat de aanval zoals die het laatste half uur speelde de beste is voor de ploeg. Maar je weet hoe de bondscoach er over denkt. Alles wat ik in dit toernooi nog meespeel is voor mij meegenomen". Reeds 32 jaar zonder succes tegen Duitsers HAMBURG Het Neder lands elftal moet het al 32 jaar stellen zonder een aansprekende overwin ning op West-Duitsland. In dat jaar won Nederland in Düsseldorf door twee treffers van Abe Lenstra met 2-1 van de oosterbu ren. Na die zestiende in terlandwedstrijd volgden liefst tien duels, waarin Oranje niet verder kwam dan drie gelijke spelen. De befaamdste van die re mises was die uit de wereld titelstrijd van 1978 in Ar gentinië, waar René van de Kerkhof Nederland zes mi nuten voor tijd de gelijkma ker (2-2) aantekende tegen de Westduitsers. Die halve misstap tegen Oranje was in Zuid-Amerika het begin van het einde voor West- Duitsland, die in de toer nooien van 1982 en 1986 toch weer de eindstrijd haalden. De remise van Cordoba was slechts een halve revanche voor de zuurste nederlaag, die een Nederlands elftal ooit heeft moeten slikken. In de finale om het wereld kampioenschap voetbal van 1974, dat in Mtlnchen be twist werd, verloor Neder land als beste ploeg van het hele toernooi met 2-1 van West-Duitsland, een elftal dat toen niets extra's bood. Neeskens scoorde uit een door Cruijff versierde straf schop. Breitner, ook van elf meter, en Muller zorgden voor een Duitse voorsprong, die ondanks zeer offensief voetbal niet meer weg te poetsen viel. Van de 26 interlands won Nederland er zes, West- Duitsland elf, negen duels eindigden onbeslist. De doelcijfers zijn 60-47 in Duits voordeel. Eindstand groep 2 1. Sovjetunie 3 2 1 0 5 5- 2. Nederland 3 2 0 - 3. Ierland 3 11 4. Engeland 3 0 0 2-2 Vu zeg ga? ntal nin< KFURT De spe- ;r dp coach van West- id hadden liever dan Nederland als :ander gehad in de iinale van het Euro- kampioenschap. „Ne- d won door een wat :ig doelpunt", ana- Ide teamchef Franz tzeï ïbauer, „maar het k verdiend. Neder- Hl land was beter en had al veel eerder de wedstrijd kunnen beslissen. Door slaggevend was de in breng van Kieft. Hij zorg de voor veel beweging in de aanval. Duitsland-Ne- derland lijkt me een ge weldige confrontatie te worden". duitse doelman Eike Immel. „Ik had veel liever Ierland ge had. Nederland heeft twee zeer gevaarlijke spitsen". Enkele andere stemmen uit het Westduitse kwartier luid den: Andreas Brehme: „We moeten de volgende tegenstanders ne men zoals ze zijn. Wij willen de finale spelen, dus zullen we Jürgen Klinsmann: „Ik heb er Rudi Völler: „Jammer voor de ders verslaan. Maar het wordt perelftal, dat nog niet getoond „Het wordt heel moeilijk tegen ook de Hollanders moeten be- Holland", verwachtte de West- dwingen". moeilijk, we zullen ze voortdu rend onder druk moeten hou den". Lothar Matthëus: „Nederland is beslist de zwaarste tegen stander. Misschien is het beter zo, want de Ieren zouden we zeker onderschat hebben. Te gen Nederland weten we waar het om gaat". heeft waar het toe in staat is. Dat maakt hen dubbel gevaar lijk". Olaf Thon: „Ik verwachtte dat Nederland zou winnen. De overwinning was verdiend, al viel het doelpunt uit buiten spelpositie". Frank Mill: „De Hollanders zijn een zware brok. Ik had veel liever Ierland gezien te gen ons in de halve finale. De Ieren waren in de slotfase be hoorlijk stukgespeeld". Jürgen Kohier: „Dit wordt heel moeilijk voor ons. Maar we moeten er door heen. De spitsen van Nederland ken ik beter dan die van Ierland, zo dat ik me beter op hen kan in stellen". Ben luxe handdoek van 50 x 100 cm wordt uw deel als u ons een nieuwe abonnee opgeeft. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. ythe's penningmeester wi r Veld: „Over het alge- in o ijn de leden best tevre- n. 3TO: KEES VAN DEN BURG LEIDEN J.H. van der Veld is veertig jaar pen ningmeester van Roei- en Zeilvereniging Die Ley the, een gegeven dat za terdag met een uitgebrei de receptie werd gevierd. Van der Veld begon als wedstrijdroeier bij Die Leythe, maar werd al snel gevraagd voor het behe ren van de kas. Van der Veld hield dat beheren nu al zo'n veertig jaar vol, maar is nog steeds niet van plan het financiële bijltje er bij neer te leg gen. Van der Veld kwam vlak na de Tweede Wereldoorlog bij Die Leythe terecht. „Ik was altijd al bezig met watersport. We hadden kano's en mijn vrouw roeide, vandaar dat we naar Die Leythe zijn gegaan". De vereniging was, zoals vele andere burgerverenigingen in Leiden, tijdens de Tweede We reldoorlog erg in opkomst (de studentenclubs waren verbo den) dus iedereen die wilde roeien ging naar Die Leythe. Na de oorlog waren er nog maar een paar boten over, maar dankzij de geweldige toeloop van leden werd er uit eigen middelen al snel een Di^'Leythe^heeff in" "de 'loop aardig botenbestand opge- van de tijd vele uitbreidingen bouwd. Met succes, want in -en verbouwingen ondergaan. 1947 wonnen de gestuurde Het laatste grote project werd beëindigd in 1977. De oude bo- tionaal kampioenschap. Ook Van der Veld was in die perio de een actief wedstrijdroeier. „Ik deed van alles, de twee, de vier, de acht, noem maar op". Van 1946 tot en met 1950 be haalde Van der Veld acht keer een eerste plaats, en schreef onder andere de 'Willem-Hul- zer'-beker voor vieren van 'burger'-verenigingen in 1948 op zijn naam. „Nu kom ik nog maar zelden in een boot. Wel ben ik druk bezig met het coa chen van wedstrijdploegen. Op dit moment heb ik een skiff- ploeg onder handen. Daar ben ik dagelijks zo'n twee tot twee ëneenhalf uur mee bezig". tenloods, uit 1934, werd afge- kan me best voorstellen dat broken en met behulp van de die mensen graag willen roei- p gemeente werd het tekort aan en, maar ze moeten toch eerst roslcoae/piac Noteer als nieuwe abonnee ingaande. Naam: Adres botenberging opgelost. De zes- examen doen. Maar over het I Telefoon:(voor controle bezorging). tig boten van Die Leythe sen nog steeds in deze loods. Op het verlanglijstje van Van der Veld staat nu de sociëteits ruimte: „De ruimte is net iets te klein voor onze 350 leden. Ook missen we bijvoorbeeld een keuken". Van der Veld heeft het al die jaren nog steeds naar zijn zin bij Die Leythe. Als minder leuke kant van zijn penning meesterschap noemt hij de boze brieven die hij soms algemeen zijn de leden best te vreden". Die Leythe is een overwegend recreatief gerichte vereniging. Af en toe heeft de vereniging een echt£ uitschieter op topni veau. Nu is Ronald Florijn Olympisch kandidaat voor de heren dubbel twee. „Topsport is fantastisch, maar ik vind het veel belangrijker dat veel mensen sporten en in bewe ging zijn. Het is belachelijk dat weinig aan sport Deze ontrangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt bet abonnement betaald per maand automatisch betalen f23,74 kwartaal acceptgiro f70,93 Stuur als dank de handdoek aan: Naam:Voor Adres: Postcode/plaats krijgt. „Gelukkig zijn dat er daan wordt op school. Het is maar heel weinig. Ook krijg ik een belangrijke taak voor de 'er I twee en de dames vier het na af en toe boze reacties van mensen die uit de boot gehaald worden, omdat ze nog geen der Veld. examen hebben gedaan. Ik sportverenigingen om dit te kort op te vangen", aldus Van KARIN SWIERS

Leidse Courant | 1988 | | pagina 9