teidóe Sou/twit revredenheid over estival Oude Vest STAD OMGEVING ALLER LEI(DS) inderen lopen 87.000 ïlden bijeen voor Unicef Theaterspektakel 'O Fortuna' krijgt langzaam gestalte MAANDAG 20 JUNI 1988 PAGINA 5 kit nland let strenger aarsnelheid N Het Hoogheemraadschap van nd heeft aangekondigd strenger op ha< arsnelheid te zullen letten. Er ko neer controles en in samenwerking |e Rijkspolitie zal zonodig proces il worden opgemaakt. Dat beleid is id gelopen weekeinde van kracht ge- J n. Rijnland wijst er op dat vaars- Jen niet voor niets zijn ingesteld. P en van de gevaren voor andere sporters, richten grote hekgolven iel varende boten veel schade aan rers aan. Bovendien wordt de rust m de oever en in het water levende verstoord en kunnen rietkragen ld worden. Rijnland wijst er verder het herstel van schade aan de veel geld kost. Hagenaar over de kop LEIDEN Een 30-jarige man uit Den Haag is zater dagochtend om vijf uur ge wond geraakt bij een onge luk op de Stationsweg. De man reed vanaf de Schip- holweg naar de Stations weg, toen hij op de krui sing met het Schuttersveld geen voorrang kreeg van een 33-jarige automobilist uit Leiden. De Hagenaar sloeg door de klap een aan tal malen over de kop en ramde een verkeersbord. Hij moest worden gehecht in een bil. Zijn auto werd totaal vernield. Dronken man auto afgepakt LEIDEN De politie heeft opnieuw een auto ingenomen van een dronken bestuurder. Dit maal ging het om een 49- jariee Leidenaar die za terdagavond om elf uur tegen een geparkeerde auto op de Julianastraat was aangereden. Nadat hij een bloedproef had ondergaan en hem een rijverbod was opgeleged, werd hij tegen naif twee opnieuw in zijn auto ge signaleerd. Toen nam de politie zijn auto voorlopig in beslag. Krakers van parkeermeters in kraag gevat LEIDEN De politie heeft gis terochtend tegen half vijf op de Doezastraat drie Hagenaars opge pakt die op de Papengracht par keermeters hadden gekraakt. Met behulp van valse sleutels hadden twee van hen (23) dertien meters opengebroken en daar voor ruim 60 gulden aan kwartjes en guldens uitgehaald. De derde, een 26-jarige man, kon even later worden aangehouden. Hij had de twee vervoerd. Omwonenden tipten de politie. Het is onduide lijk of de daders al eerder par keermeters hebben gekraakt. Inbrekers nemen duik LEIDEN Twee inbre kers die zaterdagnacht om half drie op heterdaad werden betrapt bij een in braak in een supermarkt aan het Bevrijdingsplein zijn aan de politie ontsnapt door in een sloot te dui ken. De sloot liep langs een sportterrein, waar de 'politie hen niet meer kon achterhalen. Wel werd achter bosschages een 21- jarige Leidenaar aange troffen, die op het tweetal stond te wachten. Hij had een aantal sloffen sigaret ten in zijn bezit, die juist waren gestolen. Ex-Minervaan hardhandig uit sociëteit LEIDEN Een 29- jarige reünist van studentenvereniging Minerva is vrijdag nacht letterlijk uit de sociëteit aan de Bree- straat gegooid. Naar de mening van de so ciëteitscommissie misdroeg de man zich. Toen hij wei gerde vrijwillig te vertrekken, werd hij hardhandig naar bui ten gewekt. Hij liep daarbij enkele klap pen op. LVC zoekt hobbyisten LEIDEN Het Leids Vrijetijdscentrum (LVC) is op zoek naar mensen die zoveel liefde voor hun hobby hebben dat ze daar het liefst iedereen deelgenoot van maken. Daarnaast worden academici opgeroepen die het een uitdaging vinden in plaats van collegezalen een gehoor van werken de en werkloze jongeren en scholieren mende seizoen een lezingencyclus op te zetten. Wie denkt een gehoor van vijftien of meer mensen te kunnen boeien, mag zich melden. De opzet is dat er op een „kruisbestuiving" van wetenschap en amusement ontstaat. Belangstellenden kunnen contact op ne men met Johan Andrée van het LVC (071-146449) of een uitgewerkt idee opstu ren naar Breestraat 66, 2311 CS Leiden. kwe loch 'ong [DEN „Ik ben heel Altreden over deze eer open dag van de 5 dse schouwburg". Dat dde schouwburgdi- ïder eur Frans Boelen gis- 'he I niddag aan de rede volle zaal in de Leid- schouwburg vooraf- raujnde aan een gesprek schrijfster Yvonne juils en Peter Hoekse- van de Hollandse Co- lie. Terecht, want de luwburg mocht zich ?rmiddag tijdens het e Vest- Singelfestival verheugen in een gestage belangstelling. Het publiek liep af en aan om de schouwburg nu ook eens achter de coulissen te bekijken, naar muziek te luisteren of de lichtshows te bewonderen. Ook al was dat laatste voor sommige jeugdi ge bezoekertjes iets te span nend. Na de openingsknal moest een enkele geschrok ken peuter huilend de zaal uit worden gedragen. De be zoekers lieten zich gistermid dag ook op een andere wijze niet onbetuigd. Zo werd er, aanvankelijk schuchter, mee gezongen met de Chileense gitarist en werden aan Yvon ne Keuls en Peter Hoeksema vragen uit de zaal gesteld. Behalve bij de schouwburg was het gistermiddag ook druk bij De Lakenhal, het micro-theater Imperium en de Droomfabriek Art Centre. Enkele honderden mensen bezochten het Leidse festival. Op weg vanaf de schouwburg naar de overkant van het water werden veel bezoekers het Micro-theater Imperium ingelokt voor een monoloog van Dario Fo. Vol humor en op originele wijze stelden de actrices Manita van der Berg, Ellen de Jong en Clara Smit de onderdrukking van de vrouw aan de kaak. Net als in de schouwburg waren ook bij Imperium de zalen vol, maar niet zó vol dat de be zoekers niet gemakkelijk een zitplaatsje konden vinden. In De Lakenhal kon de grote collectie schilderijen worden bekeken en gaf de Leidse kunstenaar Peter Duiven voorden een schilderdemon stratie. Bij de Droomfabriek ging het programma het langst door. Daar waren de hele middag maar ook 's avonds optredens in een geïmproviseerde tent op de Oude Singel. Met veel Het optreden van Callemieze bij de Droomfabriek. muziek. Vooral de a capella- groep Callamieze en de salsa- groep El Son oogstten veel succes. De laatste groep zorg de er zelfs voor dat een enke ling begon te dansen. Het grootste deel van het publiek bleef echter rustig zitten, al dan niet op de grond en voorzien van drankjes en saté, en volgde het program ma op het podium. Dat bood FOTO: WIM VAN NOORT voldoende variatie, van een tai-chi demonstratie en een moeizaam op gang gekomen demonstratie dansexpressie tot cabaret, voor een paar ge zellige zondaguurtjes. Vernielingen Shell opgeëist in anonieme brief LEIDEN Met een ano nieme brief is de verant woordelijkheid geclaimd voor het doorsnijden don derdagnacht van slangen bij het Shell-benzinesta- tion van het Motorhuis aan de Vondellaan. De brief is zaterdag bij de re dactie van de Leidse Cou rant bezorgd. De brief is wat verward van toonzetting. Zo wordt gesteld dat er verscheiden Shell-sta tions „zijn aangepakt", ter wijl in feite bij één benzine station twaalf slangen zijn vernield. De briefschrijvers zeggen tot actie te zijn over gegaan in het kader van de Anti-Apartheidsweek die van 16 tot en met 26 juni in Leiden wordt gehouden. In dat kader is ook een krantje huis-aan-huis verspreid. Over dat krantje wordt in de brief gesteld dat het „veel verzwijgt". Bovendien wordt gerept van „de teneur van het alsjeblieft en vriendelijk vragen die de politieke stel- lingname van de organisatie doordrenkt". In de brief wordt de organisatie van de anti-apartheidsweek uitge daagd duidelijk kenbaar te maken hoe zij de economi sche, militaire en politieke belangen achter apartheid zien, welke consequenties daaruit worden getrokken en wat de effectiviteit van die „woordenreeks" is. De brief eindigt met een ci taat van ANC-er Thako Mbeki, die stelt dat degenen die gewapende strijd blijven afwijzen tegen apartheid in feite handlangers van dat sy steem zijn. irgemeesters openen de Rotary-sponsorloop in het Leidse Hout 6 EN blik va.n zoi wacL' FOTO: WIM VAN NOORT Ruim 87.000 hebben 1700 kin zaterdag bij elkaar n voor Unicef. De iren deden mee aan n sponsorloop in het Hout, georgani- door Rotary Inter- ïal, met als doel po- wereld uit te hel let dit bedrag werd irengst van de spon- p in 1987 geëven- Toen werd 85.000 n bij elkaar gelopen. J. la Riviere, woord namens Rotary/Uni cef, was heel tevreden over het eindresultaat. „We heb ben veel leuke reacties ge kregen. Zo waren er drie kinderen die veertig kilome ter hebben gelopen. Die zijh om tien uur gestart en be gonnen steeds opnieuw. Leerkracht Fop Kalisvaart van de Leidse Houtschool heeft 3000 gulden bijeen ge lopen door twaalf kilometer achteruit te rennen. Een on gelooflijke prestatie". Omdat veel sponsors dit keer ge bruik hadden gemaakt van de mogelijkheid om een maximumbedrag aan te ge ven, waren er aanvankelijk wel enige twijfels over de mogelijke opbrengst. Die angst bleek achteraf onge grond. Bij de start van de sponsor loop waren burgemeester C. Goekoop van Leiden, burge meester S. Scheenstra van Oegstgeest, loco-burgemees ter C. Dalhuisen van War mond en loco-burgemeester C. Huigen-van Boven van Leiderdorp aanwezig. Zij trokken gezamenlijk een bord om waardoor het woord Unicef het woord Rotary verdrong. Daar waren 600 kinderen getuige van, die onmiddellijk daarna begon nen met lopen. ;E EN WISKE DE KRIMSON CRISIS LEIDEN Met een laat ste repetitie voor de va kantieperiode is het mas sale theatergebeuren 'O, Fortuna' in de grondverf gezet. Aan deze produktie, die speciaal geschreven is voor het eerste lustrum van de Leidse Uitmarkt, werken vier orkesten, vijf koren, twee balletscholen, zes toneelgezelschappen en een schermvereniging mee. In totaal zo'n zeshon derd mensen zijn betrok ken bij het spektakel, dat op 15 september zijn eer ste uitvoering moet gaan krijgen. Zondagmiddag in de Pieters^ kerk. De aandacht is groot, niet voor een man op de kan sel, maar voor een vrouw met een microfoon die aanwijzin gen geeft hoe groepen mensen zich in cirkels en carré's moeten opstellen in de centra le rechthoek van de kerk. Choreografe Marjoleine Briër neemt met de dansers en ac teurs de finale door van 'O, Fortuna'. De tekst van het stuk werd ge schreven door Arthur Rörsch en Janne Jansen. De laatste is ook de eindverantwoordelijke voor de regie van het stuk. Uitgangspunt vormden de Carmina burana, de bewer king die Carl Orff in 1936 vol tooide van een wereldlijke middeleeuwse liederencyclus. De Duitse componist, die zes jaar geleden overleed, had bij de uitvoering van zijn werk een samengaan van muziek, dans en toneel voor ogen, een soort totaaltheater. Zijn wedu we waakt over de rechten van zijn composities, nam kennis van het script en gaf haar toe stemming, omdat 'O Fortuna' haar een produktie leek waar in de bedoelingen van haar man goed zouden uitkomen. De twee tekstschrijvers gingen uit van de liederen, die door de hele voorstelling zullen klinken, en pasten die in een groots kader. De grillige godin Fortuna, het Lot, regeert de wereld. Zij heeft de macht mensen gelukkig te maken of juist te overladen met tegen slag. Twee gevolgen van haar bewind zijn gepersonifieerd in Pechvogel en Geluksvogel. In het eerste en laatste bedrijf staat Fortuna met haar gunste ling en haar slachtoffer cen traal, de bedrijven twee, drie en vier laten zien hoe zij haar invloed uitoefent. Daarvoor zijn korte, afgeronde toneel stukken ingelast, met als uit gangspunt 'Het temmen van de feeks' van Shakespeare, een kroegscène met middel eeuwse vaganten en een ver haal van koning Arthur en de ridders van de ronde tafel. De regering van Fortuna lijkt op het eerste gezicht even wille keurig als onvermijdelijk, maar uiteindelijk blijkt dat de mens door zijn instelling wel degelijk invloed kan hebben op zijn lot. Kostuums Met Kees Lau, een van de ini tiatiefnemers van de Uit markt, en Francisca Ottens loop ik naar de kleedruimte om wat kostuums te bekijken. Francisca heeft voor de ruim 160 mensen die op het podium komen de kostuums ontwor pen. Ze vertellen me dat de vormgeving van het stuk is geïnspireerd op het Suprema tisme, een Russische stroming in de beeldende kunst die uit ging van geometrische vormen en waarvan Malevitsj de be langrijkste vertegenwoordiger was. „Alleen de cirkels, die in zijn werk een belangrijke rol spe len, gebruik ik niet," zegt de kostuumontwerpster. „Dat geeft de mensen rare propor ties, zeker in zo'n kerk waarin alle lijnen naar boven gericht zijn." De tekeningen laten asymmetrische gewaden zien, met de diagonaal als belang rijkste lijn. De kleuren verlo pen van paars en blauw naar zachtgroen. Hoewel ze alles zo goedkoop mogelijk probeert te maken, schat ze alleen de 320 nodige schoudervullingen al op een tientje per stuk. Met een bud get van twee ton denkt Kees Lau het wel te kunnen red den. Dat bedrag is bijeenge bracht door de gemeente, de provincie, het ministerie van WVC en de verzekeringsmaat schappij AMEV, die de Uit markt al jaren sponsort. Het zal een hele toer worden als je bedenkt wat er komt kijken bij licht- en geluidsinstallaties, decors en tribunes. Maar ook 'simpele' zaken als koffie op een repetitiedag voor de zes honderd deelnemers en voor iedereen een script tikken be hoorlijk aan. Om van de orga nisatie voor een dergelijk mas saal gebeuren natuurlijk nog maar te zwijgen. De deelnemende verenigingen weten door de laatste repetitie voor de vakantie wat ze aan huiswerk moeten doen. Er moet nog heel veel gebeuren, maar vast staat dat ze zich op 15, 16 en 17 september op de Leidde Uitmarkt zullen kun nen presenteren op een ma nier die zij en hopelijk ook hun publiek niet snel zullen vergeten. DICK VAN TEYLINGEN De laatste repetitie van 'O Fortuna' voor de zomervakantie. FOTO: WIM VAN NOORT Huursubsidie De Leidse Rechtswinkel helpt nog tot 1 juli mensen die huursubsidie willen hebben en nog geen belastingaangifte hebben gedaan. Dat gebeurt via het telefonische spreekuur van de Huursubsidielijn, 071- 130775, van maandag tot en met vrijdag van 9.00 tot 17.00 CDA - vergadering De afdeling Leiden van het CDA houdt komende donder dag een algemene ledenverga dering waarop mevrouw C. Moret-de Jong, lid van de Tweede Kamer, vanaf 20.30 uur zal spreken over 'Het ka binet Lubbers 2: een tussenba lans'. De vergadering begint om 20.00 uur in In den Leid- schen Salon aan de Steen- straat 2. Zuidafrikaanse vrou wen De Links-Leiden vrouwen or ganiseren vrijdag 24 juni van af 20.00 uur een avond over de positie van zwarte vrou wen in Zuid-Afrika. Er wordt in het Links Leiden-panc' (Lange Mare 38a) een video film vertoond. Een Zuidafri kaanse spreekt over de rol die vrouwen spelen in het verzet tegen het apartheidsbewind. De toegang is gratis. Expositie Cursisten van de Stichting Kaderkursussen Leiden expo seren vrijdag 24 juni van 19.00 tot 21.00 uur en zaterdag 25 juni van 10.30 tot 13.30 uur hun examenwerkstukken in de cursuslokalen van K&O aan de Oude Vest 45. De ka dercursussen zijn gericht op handenarbeidtechnieken en het weer overdragen van de opgedane kennis. Dat is voor al bedoeld voor mensen die vrijwillig of beroepshalve ac tief zijn in welzijnswerk en onderwijs. Op de expositie kan ook gesproken worden met docenten en cursisten over de mogelijkheden van deze opleiding. Huurdersspreekuur Het buurtcentrum Dijk 33, Apothekersdijk 33, houdt ko mende donderdag een huur dersspreekuur. Het spreekuur heeft plaats van 19.00 tot 21.00 uur en gaat vooral over de jaarlijkse huurverhoging. Op het spreekuur kan worden uitgerekend of die verhoging al of niet terecht os. Slopers verwonden portier en agenten LEIDEN Vijf slopers uit Delft hebben vrijdag rond middernacht de portier van The Jam aan de Binnenvest- gracht bedreigd en mishan deld. De politie kon het vijf tal na een achtervolging op de Willem de Zwijgerlaan aanhouden in hun auto. De mannen, van 23 tot 28 jaar, verzetten zich in het bureau met geweld toen zij werden ingesloten. Drie agenten lie pen daarbij lichte verwon dingen op. De 26-jarige aan voerder van de slopers liep een hoofdwond op die moest worden gehecht in het Elisa beth Ziekenhuis in Leider dorp. De vijf zijn zaterdag weer losgelaten. Mogelijk maatregelen op fietspad bij Duinoord WASSENAAR De Wasse- naarse politie en de gemeente bekijken momenteel of er maatregelen genomen moeten worden bij de kruising van de Wassenaarseslag en het fiets pad door de duinen, bij hotel Duinoord. Zondagmiddag ver zuimden opnieuw twee race- fietsers om voorrang te verle nen, waardoor er even zovele aanrijdingen ontstonden. Om twee uur werd een 16-jarige Leidschendammer geschept door een auto, om kwart over vier botste een 29-jarige Hage naar op een motor. In beide gevallen was er alleen schade en geen letsel. De afgelopen drie weken zijn er op zondag vier aanrijdingen op de krui sing geweest, waar in alle ge vallen racefietsers bij betrok ken waren. Een van hen ligt nog altijd in het ziekenhuis. „Ze komen met een forse snel heid uit de richting Katwijk, diepgebogen over hun stuur en letten vaak onvoldoende op", aldus een woordvoerder van de Wassenaarse politie. Als mogelijke extra maatregelen noemt hij het plaatsen van hekken. Autokraken in Alphen ALPHEN AAN DEN RIJN Het afgelopen weekeinde is er in zeventien auto's in Alphen ingebroken, veel meer dan ge middeld in een weekeinde voorkomt. Een politiewoord voerder spreekt van een ware „hausse". De autokrakers wa ren met name actief rond het station, bij de Rijnstreekhal, aan de Schelfhorst en aan de Havikshorst. In de meeste ge vallen werden radiocassettere corders gestolen, soms zijn ook zonnebrillen meegenomen. Drie keer bleef het bij een po ging. De schade varieert per geval van 400 tot 1.500 gulden, zo schat de politie. Ruzie op de weg KATWIJK Een 20-jarige inwoner van Valkenburg en twee 20-jarige Katwijkers zijn in de nacht van zaterdag op zondag aangehouden op de Van Houtenstraat in Katwijk. De drie zaten in de auto van de Valkenburger en vielen op de weg tussen Noord wijk en Katwijk de inzittenden lastig van een andere wagen, be stuurd door een 24-jarige in woner van Hilversum. Op de Van Houtenstraat kwam het tot een aanrijding, waarna de drie uit Katwijk en Valken burg de inzittenden van de an dere wagen te lijf gingen. Ze zijn aangehouden wegens mis handeling en rijden onder in vloed. Een van de Katwijkers ra.'kte licht gewond.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 5