FBI zoekt naar corruptie i tot in top van Pentagon Gandhi verliest greep op India Kohl: schuldvermindering voor behoud regenwouden Tribune stort in: kinderen gewond DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB Het zeilschip De Vrijheid Britten praten ovei gijzelaars in Teheran BUITENLAND IRAANS VERZET BEZET MEHRAN VS misleid door dubbelspionnen ,u nla: Turkse premier slaat munt uit aanslag Zoektocht Pioneer 10 naar onbekende XI ALLAHABAD Een vroegere minister, maar nu de voornaamste tegenstander van de Indische premier Ra jiv Gandhi, heeft zijn opmars versterkt, bij tussentijdse verkiezingen in Allahabad om een zetel in het parle ment. Zijn doel is om het uiteindelijk in nétionale ver kiezingen op te nemen tegen Gandhi. V.P. Singh werd eerder door de Congres-partij van Gandhi gewipt, om dat hij als minister van financiën pleitte voor aanpak van corruptie tot op het hoogste niveau, ook binnen het kabinet. Singh bleek zaterdag aan het einde van de telling 203.000 stem men te hebben gekregen tegen 92.000 voor zijn voornaamste te genstander, de door Gandhi voorgedragen Sunil Shastri van de regerende Congres-partij. Er werden donderdag in zeven districten verkiezingen gehou den voor een plaats in het 544 zetels tellende parlement. Die ze tels waren vrijgekomen door sterftegevallen of doordat parle mentsleden zich hadden teruggetrokken. Van die zeven tussen tijdse verkiezingen werd die in Allahabad, in het noorden van India, beschouwd als de belangrijkste. Singh trad vorig jaar af om campagne te voeren tegen vermeen de corruptie in de regerende Congres-partij. Toen hij de tussen tijdse uitslag vernam zei de oppositiekandidaat „De kiezers kon den in deze volksrechtbank over Rajiv Gandhi oordelen en zij hebben hem schuldig verklaard. Hij dient af te treden". Singh heeft Gandhi en de regeringspartij beschuldigd van corruptie op grote schaal en het aanpakken van steekpenningen voor het verlenen van lucratieve defensiecontracten. Bijna alle oppositiepartijen hadden zich in Allahabad achter Singh geschaard. Hij zei te zullen proberen dit verenigde front bijeen te houden tot de algemene verkiezingen die voor eind volgend jaar op het programma staan. De uitslagen in de zes an dere districten konden niet al te veel troost te bieden voor Gan dhi. Alleen in Rajastan behield de Congres-partij zijn zetel. VERSAILLES Op het terrein van een kasteel bij Versailles, waar dit weekeinde schoolfestiviteiten plaatsvonden, is gisteren een tribune ingestort. Omstreeks 31 mensen raakten gewond, van wie twee ernstig. Zeventien mensen moesten in het zieken huis worden opgenomen. De festiviteiten op het terrein van het kasteel La Tour d'Hautil waren door enkele plaatselijke scholen georganiseerd. Hoeveel kinderen op de tribune zaten is niet be kend. Evenmin is duidelijk wat de tribune heeft doen instorten. Israel: meer emigranten binnenhalen JERUZALEM De Israëli- sche regering heeft besloten alles te doen wat wettelijk mo gelijk is om er voor te zorgen, dat Sovjetjoden die een visum voor Israel hebben gekregen ook daadwerkelijk naar Israel emigreren en niet naar de Verenigde Staten. Israel zal daartoe besprekingen voeren met Roemenië en de Sovjetu nie, teneinde te bereiken dat Russische joden via Bukarest en niet, zoals nu gebruikelijk, via Wenen naar Israël vliegen. In Wenen stappen velen op een vliegtuig naar de Verenig de Staten. Een dergelijk be sluit zou tot gevolg kunnen hebben dat een einde komt aan de Nederlandse bemidde ling voor joden die de Sovjetu nie willen verlaten. Zij zouden hun visum voortaan bij de Roemeense ambassade moeten halen. Shultz naar Midden-Amerika WASHINGTON De Ameri- kaanse minister Shultz van buitenlandse zaken vertrekt binnenkort naar Midden- Amerika. President Reagan, die dit zaterdag in zijn radio praatje bekendmaakte, zei dat Shultz met de leiders van Guatemala, Honduras, El Sal vador en Costa Rica gaat pra ten over het mislukte vredes plan en de situatie in Panama. De minister zal tijdens zijn rondreis Nicaragua niet aan doen. Reagan sprak opnieuw zijn steun uit voor de Contra's, de anti-Sandinistische rebel len. Overigens pleitte de Nica raguaanse predient Ortega er opnieuw voor te gaan onder handelen met de Contra's. Bondskanselier Kohl en premier Maragaret Thatcher proberen af te spreken wie waar zal staan, als de politieke leiders van de zeven grootste industrielanden zich opmaken voor een groepsfoto in Toronto. FOTO: ANP TORONTO Premier Thatcher en bondskanse lier Kohl hebben op de driedaagse topconferentie de schuldenlast van de Derde Wereld bovenaan de agenda geplaatst. Kohl zou overwegen de 1,3 mil jard dollar aan Westduitse leningen aan zes Afri kaanse staten geheel of gedeeltelijk kwijt te schel den. In ruil daarvoor zou den de landen de houtkap in tropische regenwouden moeten beperken. Japan kondigde zaterdag al aan dat het 1 miljard dollar schuld kwijt zou schelden aan 17 van de armste landen ter wereld. Ook Mitterrand is be reid éénderde van de schuld van de armste landen zal door strepen. De Amerikaanse re gering heeft gezegd wettelijk slechts bevoegd te zijn de af lossingstermijn te verlengen. Ondanks deze toezeggingen is er weinig hoop dat een funda mentele oplossing wordt gebo den voor het praktische faillis sement van het Afrikaanse continent. De leden van de 50 lidstaten tellende Organisatie van Afrikaanse Eenheid, staan voor zo'n 200 miljard dollar in het krijt bij westerse krediet verleners. Als gevolg hiervan vloeit er meer rentegeld uit Afrika naar het Westen, dan het Westen teruggeeft aan o wikkelingshulp. Bij het begin van de top wer den in Toronto zestig mensen gearresteerd die met 2000 de monstranten betoogden tegen „misdaden tegen de menselijk heid". 93) Met een wijde boog bereikt onze Kapitein de „Boreas". „Wij zijn gemobiliseerd", vertelt Delf haastig en hij doet verslag van de laatste aanval. „Wij kunnen de vijand alleen krijgen, als we slimmer zijn dan hij is", zegt Rob. „We moeten hem springle vend, met huid en haar hebben", bromt Delf. Dan ontvouwt Rob zijn plan. Op de „Boreas" zijn ze verrukt. „Jij bent een geboren tacticus, man", roept Delf uit. Er wordt nu een staalkabel op „De Vrijheid" overgebracht en van de „Boreas" uitgevierd. Met een kalm gangetje zeilt Rob's scheepje weg, terwijl de „Boreas" èf- draait. De hinderlaag glijdt onzichtbaar achter „De Vrijheid" aan. Op het boevenschuitje worden ze zenuwachtig. Ze begrijpen wel, dat de staf bijeen is geweest. „Ze brouwen daar wat", bibbert Ronski, „je kunt op al je vingers natellen, dat het niet veel goeds is". Gelukkig kunnen de schelmen niet onder water kijken. Als de slaphangende kabel precies onder het bootje van sinjeur Linsky is gekomen, geeft Rob hét afgesproken teken. CcidacSouumt MAANDAG 20 JUNI 1988 Hongersnood Vietnam naar Etiopische proporties SYDNEY Het mislukken van de oogsten dreigt van Vietnam het Etio- pië van Zuidoost-Azië te maken. Deze opvatting verkondigden gisteren Au stralische deskundigen, die onlangs een tiendaags bezoek aan het land hebben gebracht. Volgens de experts zal de dreigende voedselramp op nieuw een forse slag betekenen voor de toch al zwakke Vietnamese econo mie. De winteroogst van rijst is voor een groot deel door insecten wegge vreten. Er zou al op korte termijn in ternationale voedselhulp voor Viet nam op gang moeten komen. BAGDAD Het Iraanse verzet heeft vanuit Bagdad laten weten de Iraanse stad Mehran te hebben bezet, in het westen van het land. In een verklaring stond dat het Nationale Bevrijdingsleger (NLA) Mehran gisterochtend heeft in genomen. De operatie onder de naam „Veertig Sterren" werd gelanceerd van uit Iraq. Duizenden mensen zouden daarbij „zijn gedood, verwond of gevan gen genomen". Bevelhebber Rajavi noemde de slag een „enorme overwin ning" en een „teken van de onvermijde lijke omverwerping van het oorlogs zuchtige en onmenselijke regime van Khomeini". Volgens Iran heeft het ver zet chemische wapens gebruikt. TAMPA De Amerikaanse regering stelt momenteel een groot onderzoek in naar de betrouwbaarheid van de gegevens die zij de afgelopen twintig jaar via spion nen over Cuba heeft verkregen. Volgens de Democraat Dan Mica heeft Washington wellicht zonder het te weten gewerkt met een groot aantal dubbelspionnen, werk zaam voor het bewind van Fidel Castro. Dat zou althans gebleken zijn na het over lopen van een van die spionnen. Mica, voorzitter van de subcommissie van inter nationale operaties van het Huis van Af gevaardigden zei ook dat een onderzoek werd ingesteld naar amoureuze ontmoe tingen tussen Cubaanse vrouwen en Ame rikaanse mariniers in Havana. SHELL ZOEKT NAAR OLIE IN VIETNAM BANGKOK Shell Nederland en de Belgische oliemaatschappij Petrofina hebben een contract gesloten met de Vietnamese regering voor het winnen van olie in dat land. Het contract is vo rige week in Hanoi ondertekend door Shell, Petrofina en het Vietnamese staatsbedrijf Petrovietnam. De overeen komst geldt voor 25 jaar en bepaalt dat het boren en exploiteren van de olie ge heel voor rekening komt van de beide westerse maatschappijen. De winst zal worden verdeeld onder de drie partijen. Tot nog toe had de Sovjetunie het monopolie voor de exploratie van olie, maar dat leverde klaarblijkelijk zo wei nig op, dat Vietnam nu de voorkeur geeft aan westerse maatschappijen. Afghaans verzet formeert regering in ballingschap PESHAWAR De alliantie van de zeven in Pakistan ver blijvende Afghaanse verzetsor ganisaties, heeft een „over gangsregering" ingesteld. Ah mad Shah, de president van deze regering, zei dat de verzet- salliantie spoedig zal aankondi gen waar het kabinet in Afgha nistan zal worden gevestigd. Ahmad Shah staat bekend als een gematigd verzetsleider. Hij zou uiteindelijk bereid zijn een coalitie te vormen met leden van het huidige pro-Sovjetrussi- sche regime in Kabul. POLEN NIET GEÏNTERESSEERD IN REGIONALE VERKIEZINGEN WARSCHAU De Poolse bevolking heeft zai_ nauwelijks belangstelling aan de dag gelegd voo verkiezingen voor provinciale- en gemeenteraden opkomst was met 56 procent het laagst in de gesc denis van communistisch Polen. Over de uitslag nog geen mededelingen gedaan. De verboden bond Solidariteit en andere oppositiegroepen hat 31 de verkiezingen geboycot. In Warschau, Gdans] n, Krakow werd geprotesteerd tegen het ontbreken |e keuzemogelijkheden. Hoewel de Stalinistische kief}) cedures zijn gemoderniseerd, worden alle kandit nog door de partij gescreend. De verdeling van c tels staat al vast. De communisten krijgen 43 pro de Boerenpartij 18 procent, de Democratische 1 vier procent en onafhankelijke kandidaten 35 cent. Lech Walesa, zei zaterdag dat hij tijdens de kiezingen de hele dag zou gaan vissen. „Pas war de autoriteiten de mensen toestaan vrij hun verte h woordigers te kiezen, dan ga ik stemmen". EN- nd hf irsne! d gelop ANKARA Premier Turgut Özal van Turkije, die zaterdag tijdens een vergadering van zijn Moe derlandpartij ontsnapte aan een aanslag op zijn le ven, is in één klap weer razend populair in zijn land. Meteen na de aan slag legde de premier een ongekende politieke koel bloedigheid aan de dag door te verklaren: „Nie mand kan een door God gegeven leven nemen, be halve God zelf". Dat le verde hem in de congres zaal een staande ovatie op. De premier ontsnapte niettemin op het nippertje aan de dood. Vanuit de mensenme nigte vuurde de 32-jarige on derwijzer Kartal Demirag twee schoten op de premier. Eén kogel raakte de microfoon en miste het hoofd van de pre mier op enkele centimeters. Het tweede schot raakte Ozal aan de duim. Veiligheidsfunc tionarissen wisten Demirag neer te schieten en in te reke nen; totaal twintig omstanders raakten gewond, onder wie minister van binnenlandse za ken Imren Aykut. De beelden van de aanslag wa- Premier Özal, met de rechterarm in het verband, kon gisteren weer lachen toen hij zijn stem uitbracht voor verkiezingen binnen zijn partij. FOTO: AP als hij wegvalt, want er is geen echte opvolger. Özal is de Moederlandpartij". Özal heeft het beeld van Tur kije ingrijpend gewijzigd dooi te kiezen voor een vrije-mark- teconomie en een open buiten lands beleid, dat zelfs is ge richt op toenadering tot „aarts vijand" Griekenland. De politie heeft een onderzoek ingesteld naar de mogelijke politieke motieven van de aanslag op Özal. Omdat een half uur voor de aanslag een waarschuwend telefoontje bin nenkwam bij het partijbureau, wordt vermoed dat de aanslag door een organisatie was voor bereid. Demirag zélf, recent uit de gevangenis ontsnapt, was in de jaren zeventig lid van de Grijze Wolven. ren al een half uur later op te levisie te zien, en veroorzaak ten een schokgolf in het land „Het is afschuwelijk", aldus een inwoner van Ankara. „Zelfs als premier blijk je niet aan een gek te kunnen ontko men. Het herinnert mij aan de jaren zeventig". Totdat het le ger de macht aan zich trol kwamen tegen het eind van de jaren zeventig in Turkije meer dan 5.000 mensen om door po litiek geweld. Door de aanslag, aldus een di plomaat, zijn de mensen eens te meer gaan beseffen dat özal op het ogenblik de enige man is om Turkije te leiden. „Zon der hem kan er chaos ont staan, maar men beseft nu dat hij sterfelijk is. Het is moeilijk te voorspellen wat er gebeurt WASHINGTON Presi dent Reagan zal wellicht tot het einde van zijn tweede en laatste ambts termijn achtervolgd worden door schandalen. Een onderzoek van de fe derale recherche FBI naar fraude op het ministerie van defensie strekt zich mogelijk uit tot op de hoogste etages van het Pentagon. Zelfs de naam van de huidige minister van defensie, Frank Car- lucci, is al met dit schan daal in verband gebracht. Vorige week werd bekend dat de FBI al twee jaar lang een onderzoek instelt naar bedrij ven die misbruik hebben ge maakt van hun contacten op het ministerie van defensie. Inzet hierbij waren de uiterst lucratieve orders die het Pen tagon te verdelen heeft. Enke le ambtenaren zouden contant geld hebben ontvangen, van anderen zouden forse rekenin gen zijn overgenomen en weer anderen zouden goedbetaalde functies in het vooruitzicht zijn gesteld, zodra ze het Pen tagon zouden verlaten. In de affaire zijn tot nu toe de namen genoemd van een vorig jaar afgetreden onderminister van marine en diens voormali ge adviseur, alsmede twee le den van het Huis van Afge vaardigden. Het zou gaan om leden van de commissie die zich bezighoudt met het toe wijzen van gelden aan de strijdkrachten. Zij zouden on gebruikelijk hoge campagne gelden en honoraria voor toe spraken hebben ontvangen van onder meer de wapenfa briek Unisys. Het computer en electronicabedrijf behoort tot de zeker vijftien grote on dernemingen die in het onder zoek betrokken zijn. Tot het moment dat hij als veiligheids adviseur deel ging uitmaken van de Amerikaanse regering zat in de directie van Unisys ook de huidige minister van defensie, van de Verenigde Staten, Frank Carlucci. Gevolgen Ofschoon tot nu toe weinig de tails naar buiten zijn gekomen, heeft de FBI laten doorsche meren dat het onderzoek in meer dan zeventig gevallen kan uitmonden in een officiële gerechtelijke procedure. De meeste politieke deskundigen in Washington menen dat de gevolgen van het schandaal niet geheel kunnen worden overzien, zolang niet bekend is of ook door de regering Reagan benoemde topmensen bij de zaak betrokken zijn. An deren menen daarentegen dat de affaire op zichzelf al slecht nieuws is voor vice-president George Bush in zijn campagne naar de presidentsverkiezin gen van november. Bush, die in de opinipeilingen achterligt op Michael Dukakis, heeft al een preventieve actie onder nomen om mogelijke gevo voor zijn kandidatuur te traliseren. Bush: „Ik zal wetteloosheid tolereren, in het Pentagon, noch straat, noch in het zo verklaarde hij. faires die zowel de Reagan als de van Bush plagen zijn Contra-schandaal, de kw« Panama en het naar minister van justitie se. Twee Congresleden klaarden dat de jaar het Pentagon is schuwd. Minister van Edwin Meese en van defensie Caspar ger zouden echter niets ben ondernomen. RUIMTEVAARTUIG 6,4 MILJARD KILOMETER VAN AARDE Na maanden gered Met regenwater en vis hebben kapitein-visser Gerardo Obregon en drie landgenoten zich vijf maanden in leven kunnen houden. De Costaricaan was met zijn eenvoudige vissersschip In de pro blemen geraakt nadat de brandstof was opgeraakt. Maandenlang dobberde het schip met zijn vier opvarenden op de Stille Zuidzee, totdat het begin deze maand werd opgemarkt door een Ameri kaans vrachtschip. De Costaricanen werden aan boord genomen en naar Honolulu gebracht. Daar stond Obregon, die er dank zij het dieet van vis en water zeer behoorlijk aan toe was, de pers te woord. FOTO: EPA NICOSIA Vier Britse mentsleden zijn naar Tel vertrokken om na te gaai een verbetering van de trekkingen tussen beide den mogelijk is. Ook willi de mogelijkheden verkei voor vrijlating van de E gijzelaars in Bayrut. De mi is georganiseerd door de licaanse kerk. In Iran het bezoek op zich al een betering van de betrekki genoemd. Iran heeft vol de delegatie grote invl degenen die in Bayrut moedelijk drie Britten gij MOUNTAIN VIEW Het onbemande Ameri] se ruimteverkenningsvaartuig Pioneer 10 is z< jaar na de lancering nog altijd in bedrijf en zoeken naar een bij Pluto vermoede tiende plan De Pioneer 10 verliet vijf jaar geleden het ons kende zonnestelsel en bevindt zich momenteel miljard kilometer van de aarde vandaan. Bij de Amerikaanse ruimtevaartorganisatie NASA v deze week stil gestaan bij het feit dat de Pioneer vijf geleden de verst verwijderde planeet van ons achter zich liet. Volgens NASA-medewerker John Ande wordt nog altijd vermoed dat de onregelmatigheden ii banen die de planeten Neptunus en Uranus beschri, worden veroorzaakt door een nog onbekende tiende pla die rond Pluto cirkelt. De NASA hoopt dat het ruimtevaartuig, dat uitstekend 1 functioneren hoewel het slechts een gegarandeerde lev duur van 21 maanden had, meer helderheid zal geven die onbekende planeet. Daarnaast speurt de Pioneer naa door Albert Einstein gepostuleerde lange ven en de uiterste grens waarbinnen zich de zwaartekr van de zon doet gelden. De radiosignalen die het 286 kilo zware vaartuig uitz< zijn niet sterk meer en doen er zes uur over om met lich irgerr snelheid de aarde te bereiken. Maar de Pioneer blijft astri nomen belangrijke informatie verschaffen die een oplossir van enkele klassieke puzzels over het heelal dichterbij kaj-j brengen. De signalen van de Pioneer 10 en zijn tweelingbroer, de Pi< neer 11 die in 1973 werd gelanceerd, blijven dagelijks dal van hoge kwaliteit uitsturen, zegt de natuurkundige Jam< Van Allen van de Universiteit van Iowa, een van de betrolj kenen bij het Pioneer-project. De Pioneer 10 heeft de ve wachtingen al ruim overtroffen en zijn missie is niet b< perkt gebleven tot het geplande onderzoek van Jupiter e_, de asteroïdeneordel tussen deze Dianeet en Mars. EN II al "I- I de asteroïdengordel tussen deze planeet en Mars. Observatie „Een van de belangrijkste doelstellingen van het ogenblik de observatie van de kosmische straling en de stroom van 1 zonnewind op totnutoe onverkende afstanden van de zonjpon vertelt Van Allen. „We hebben nu een realistische verwac ting de uiterste grens te vinden van de heliosfeer (de vloedsfeer van de zon)". Er wordt rekening mee gehouden dat de Pioneer 10 nog zo zeven tot tien jaar blijft functioneren en de kans bestaat d het vaartuig zonder energie komt te zitten voordat het inte vlet stellaire ruimte bereikt. Maar voordat het vaartuig de gee bren geeft hopen astronomen nog meer aanwijzingen te krijgt |D over de vorm van de heliosfeer. Uit de gegevens die tot r Sn toe zijn overgeseind moet een onbekende tiende planeet twee kleinere worden geconcludeerd. Volgens Ander» n bij staat het nu vrijwel vast dat de banen van Uranus en Nepti nus worden verstoord. „De beste hypothese voor de oorzaaer J daarvan is een enkele planeet X met een massa van een- ti :r viermaal die van de Aarde", betoogt hij. L doo ïal, 1

Leidse Courant | 1988 | | pagina 4