Woede Nelli Cooman wekt alom verbazing Veel slach toffers bij solo-zeilrace over Oceaan Vroeg succes verontrust Rob Ehrens niet jj SB Weinig nieuwe gezichts punten voor Spelen Historische zege van Britten op Russei; SPORT CekbeSoiKcmt 50 MAANDAG 20 JUNI 1988 PAGINJ Fransen winnen Ronde om Texel TEXEL De Franse stuurman Laurent en zijn bemanningslid Grondein hebben zaterdag de Ron- de om Texel, een zeilwedstrijd voor Catamarans, gewonnen. Met hun tijd van drie uur en veertig minu ten precies hadden ze bijna een kwartier meer nodig dan de Neder landers Tolsma en Kats (3.26.38). De Fransen eindigden toch als eer ste vanwege hun grotere handicap. Derde werd het duo Lambriex- Van Kuffeler, ook uit Nederland. Aan de Ronde om Texel deden 887 Catamarans mee. Bij de eerste tien van het klassement waren twee niet-Nederlanderse teams. NIJKERK T)e CSTAR solo-zeilrace van het Engelse Plymouth naar Newport in de Verenigde Staten is de beroemdste, maar ook de zwaarste wedstrijd voor één- en meerrompige schepen. Zeker een kwart van de deelnemers bereikt de fi nishlijn niet. Toch gelooft iedere zeiler voor zich dat hij niet onder de categorie uitvallers wordt gerangschikt. Ook Goos Terschegget had na de gunstig verlo pen tocht van vier jaar geleden hoop' op een tweede glorieuze ontvangst in de Amerikaanse haven. Weliswaar was de Nijkerkse oud-wet houder na 41 dagen varen de laatste die binnen kwam, maar zijn robuuste kotter „De Volhar ding" had de grillige Atlantische elementen glansrijk weerstaan. De ^chtste editie van de CSTAR leverde Ter schegget alleen maar teleurstelling op. Na drie wedstrijddagen lag „De Volharding" weliswaar voorin het veld, maar zag de Nijkerker zich toch genoodzaakt het roer om te gooien. Vorige week woensdag raakte de rechter elleboog van Ter schegget tijdens een valpartij dusdanig gebles seerd dat doorvaren onverantwoordelijk zou zijn. Het Nederlandse kamp was een dag daarvoor al behoorlijk uitgedund. De als winnaar getipte Wytze van der Zee moest opgeven met gekneus de ribben en een onklaar geraakt roer. Roel En gels uit Middelburg kon ternauwernood van zijn zinkend schip „Doortje" worden gered. Tot nu toe zijn er veertien uitvallers geregistreerd. Een aantal van hen zag tegelijk met hun boot hun totale kapitaal in de golven verzinken. ,Eén van de ergste momenten was dat ik de New Magic Breeze moest verlaten en het schip langzaam heen en weer zag dweilen achter de sleepboot", vertelt Van der Zee na terugkomst in Nederland over zijn ervaringen. „Ik voelde- het als een geweldig verraad. Achteraf klinkt het misschien een beetje belachelijk, maar het was alsof ik één van mijn beste vrienden in de steek liet. En het suisde door me heen: Jij kunt er immers ook niks aan doen?" „Je weet van tevoren dat een kwart van de deelnemers om verschillende reden uitvalt. Maar je gelooft nooit dat het jezelf kan overko men. Zo moet je ook wel denken, anders moet je niet aan zo'n race beginnen. Zo eenvoudig ligt dat", vertelt de Harlinger. „Het begon allemaal zo mooi. Het weer was redelijk en het schip haalde snelheden van meer dan 20 kilometer per uur. De zee was wel erg hol. Golven van zO'n 4 meter hoog liepen vrijwel parallel aan het schip. De derde dag was ik dan ook hardstikke zeeziek. Daar heb ik wel meer last van. Geluk kig duurde dat maar één dag". Van der Zee kwam net een beetje in zijn ritme toen het noodlot keihard toesloeg. „Ik was net even naar binnen gegaan toen ik een flinke knal hoorde en het schip een vreem de beweging voelde maken. Ik ging meteen kij ken wat er was. Achterop zag ik direct wat er aan de hand was. Het roerblad was afgebroken en fladderde aan de oppervlakte achter het schip aan. Ik voelde het als een schok door me heen gaan: oh nee..! dat niet..! nu is de race afge lopen. Is dit nu het einde na al die jaren van voorbereiding? Ik heb nog geprobeerd het roer- blad te pakken, maar dat lukte niet. Ik moest terug naar Engeland". Zeilduo's dreef in K 1J1- lIDEN krir ILGB atsen. KIEL De twe derlandse kern boten die deeli "de Ketel zijn de strijd Oostzee goed nen. Benny van Kouwen eindigden in klasse als tweed ter de Westdif Wolfgang en Jc Hunger. Willy ei J J"® van Bladel wen de Tornado- vierde. Marström en S man wonnen. ïtloo SderB a EÏ nique Z$0 rug BRUSSEL Een op het oog vrij onschuldig in terview in het weekblad Vrij Nederland heeft at lete Nelli Fiere-Cooman eergisteren in woede doen ontsteken. Een half uur voor het begin van de Westatletic in Brussel stormde de we reldrecordhoudster hui lend haar hotel uit on der het slaken van de kreet: „Ik loop nooit meer voor Nederland!" Cooman was volledig van Streek geraakt door een ci taat van hordenloopster Marjan Olijslager, die onder meèr had beweerd de relatie tussen Cooman en haar trai ner Henk Kraayenhof „eng" te vinden. De kwaadheid van de Rotterdamse sprint ster wekte alom verbazing. Zelfs Kraayenhof, door Olijslager betiteld als „een meelopend" hondje", kriti seerde de furieuze reactie van zijn pupil. „Weglopen voor dergelijke uitspraken is een zwaktebod", oordeelde haar doorgaans solidaire trainer. Kraayenhof was zelf degene die Cooman het (bij nader inzien spraakmakende) in terview kort voor de wed strijd onder ogen had ge duwd. In het kielzog van de atlete kwamen ook Kraay enhof en „technisch-direc- teur" Arie Kauffman zater dag het hotel uit, in een po ging haar gemoed te sussen. Kennelijk zonder succes, want korte tijd later scheur de een personenauto met de familie Fiere-Coomen, Nelli incluis, het hotel voorbij richting Rotterdam. Ook Henk Kraayenhof toonde zich woest op Marjan Olijsla ger, die via het vraaggesprek onder meer had laten weten: „Kraayenhof gaat drie keer haar zonnebril halen en te rugbrengen als zij dat wil. Hij doet alles voor haar". De trainer voelde zich door deze tekst flink gepikeerd, maar zei tevens moeite te hebben met de handelwijze van Cooman. Opluchting Ook de overige Nederlandse atleten begrepen er weinig k van. Leidenaar Han Kulker, tegenwoordig woonachtig in Voorhout: „Dergelijke zaken zijn inherent aan topsport. Overal wordt wel eens wat gezegd. Daar moet ie boven staan". In het Nederlandse kamp overheerste de verba zing over het gedrag van de topatlete. Hier en daar viel zelf£ wat opluchting te be speuren. Het onderstreepte wat Maijan Olijslager in een gewraakte passage al had beweerd: „We gunnen Nelli graag dat ze hard loopt en wint, maar soms gaat bijna het gevoel overheersen dat ze eens een keer op haar bek gaat, misschien dat ze dan weer eens normaal doet te gen andere mensen". Olijslager, die al enige tijd in onmin leeft met haar stadge note Cooman, toonde zich eergisteren nog het minst verrast en betuigde ook geen spijt. ,,Ik blijf achter mijn uitspraken staan. Achteraf had ik zoiets van Nelli ei genlijk wel verwacht". De hordenloopster zag haar standpunten, zoals die zwart op wit waren verwoord, ei genlijk vooral bevestigd: „Als je haar van dichtbij meemaakt, is 'het één grote lach, maar als ze zich om draait is het gelijk een cha grijnige kop". Namens de atletiekunie heeft Arie Kauffman laten weten zich te zullen beraden op maatregelen tegen het u drag van Cooman. „Maar we laten het eerst maar even bezinken. De volgende wed strijd waarin ze voor Neder land zou moeten uitkomen is pas volgend vooijaar". ROB LANGEVELD ESTAFETTEPLOEG BRUSSEL De tweejaar lijkse ontmoeting tussen de acht zwakkere atle- tieknaties in Europa heeft zaterdag en gisteren in Brussel weinig nieuwe ge zichtspunten voor Seoul opgeleverd. De Neder landse dames wonnen in het lege Heizelstadion voor de derde achtereen volgende en vierde keer in totaal. De heren be reikten een nog nooit ver overde tweede plaats. Slechts één nationaal re cord leverde de reis naar Brussel op. De 4x100 me ter ploeg bestaande uit Mare van der Krogt, Rob van de Klundert, Emiel Mellaard en Achmed de Kom liep een tijd van 39,70 seconden, waarmee het twee jaar staande re cord met drietiende se conde werd scherper ge steld. Een week tevoren had het viertal in Luzern in de stromende regen met 40,03 seconden al aangetoond, dat de NOC- limiet (39,50) voor Seoul haalbaar is. Achmed de Kom was de grote man in de formatie. De Am sterdammer, die zich vorig jaar echt ontwikkelde tot een sprinter, trekt de opgaande lijn Achmed de Kom gaat als winnaar van de 200 meter over de streep. door. Hij bewees dat al met een nieuw record pp de 100 meter eerder deze maand in Bratislava, waar hij 10,25 se conden liep en dit weekeinde met een dubbele overwinning op de 100 en 200 meter. Zijn 20,85 seconden van gisteren waren van een zodanig gehal te, dat de limiet voor Seoul (20,70) in de komende weken geen onoverkomelijke bezwa ren zal opleveren. Een kandi date voor Seoul kan mogelijk 3000 meter-loopster Rita Del- noye worden. De 21-jarige Limburgse biologie-studente is tijdens een verblijf van een jaar in de Verenigde Staten, waar zij aan de universiteit van El Paso studeert, veel har der geworden. Technisch ge zien moet er nog wel wat aan haar lopen worden gedaan maar zij toonde in Brussel in elk geval lef door in de laatste ronde resoluut kop te nemen en gemakkelijk te winnen van een aantal loopsters, die tijden van ver onder de negen minu ten hebben staan. De tijd (9.11,49) van de dochter van oud-lange afstandloper Joep Delnoye is nog wel ruim ver wijderd van de NOC-eis (8.50.00) maar de Limburgse liet gisteren bepaald niet al haar mogelijkheden zien. In het veld liep zij duidelijk inge houden met een veel te korte pas. Toen zij in de laatste ron de resoluut de leiding nam, verlengde zij haar pas waar door er een laatste 400 meter van onder^de 65 seconden uit kwam. „Ik durfde eigenlijk niet zo goed omdat er loopsters bij waren, die ruim onder de negen minuten hebben gelo pen. Daarom heb ik mij ook maar gericht op de Spaanse Rodrigues en de Portugese Machado. Achteraf bleek dat fout maar ik ben wel erg blij met mijn overwinning". De in Brussel aanwezige Ne derlandse Olympische kandi daten deden vrijwel allen wat van hen in deze onbetekenen de krachtmeting werd ver wacht: winnen. Marjan Olijsla ger werd eerste op de 100 me ter horden (13,08), Emiel Mell aard en Han Kulker zegevier den bij respectievelijk het ver springen en de 1500 meter en Elly van Hulst werd tweede op de 800 meter. Olijslager verze kerde zich onlangs van uitzen ding naar Seoul door twee maal de limiet te halen. Van Hulst en Kulker moeten for meel nog aan de IAAF-limiet voldoen en daarmee vormbe houd tonen. Elly van Hulst heeft in het kader van haar voorbereiding gekozen voor enkele wedstrijden over 800 meter teneinde haar snelheid op te voeren. Komende vrijdag loopt de Rotterdamse haar eer ste serieuze 1500 meter in Lau sanne, de week daarna start zij in Oost-Berlijn opnieuw op deze afstand, waarna dan in het Scandinavische circuit in Stockholm de eerste 300 ter volgt. In Brussel bel zij pas in de slotfase te b voor de nieuwe Spaanst loopster Maite Zuniga. T' testte in de Belgische stad zijn eindsprint met Emiel Mellaard moet n< keer aan de NOC-eis va meter voldoen. De atlei Spijkenisse, die mentaal ker lijkt geworden, w Brussel met 7,90 meter, licht kan in de komend ken de tweestrijd met de pese indoorkampioen Maas, die ook nog ai NOC-eis moet voldoen zijn voorbereiding vers zag door een in de Vert Staten opgelopen bl< hem helpen. Els Vader heeft voor twee ijzers in het vuur: en 400 meter. Haar vo< gaat uit naar de laatst stand, waarop zij in T een eerste poging deed van 51,10 te halen. Die s niet omdat zij veel te sne start ging. „Ik stierf eet die laatste 120 meter", vei de Capelse na afloop, was echter bijzonder snel steld want nog geen 50 ten later liep zij een bijz< sterke laatste kwart in d 100 meter. „In elk geva" teken, dat ik conditioneel ben. Ik moet alleen nog ring op deze afstand op< aldus Vader, die zondag meter won. PORTSMOUTH De Britse heren atleten hebben afgelopen weekein de in Portsmouth een historische zege behaald op de Russen. In een drielandenwedstrijd veroverden de Britten 155 punten, zes meer dan de Sovjetunie. Frankrijk eindigde met 137 punten als derde. Bij de dames was de Sovjetunie met 141 punten wel duidelijk het sterkst, voor Groot-Brittannië (114) en Frankrijk (77). De zege van de Britse heren was duidelijk te verklaren. Ten eerste verscheen de Sovjetunie lang niet met zijn sterkste ploeg en ten tweede weigerden de Russi sche kogelslingeraars in actie te komen uit protest tegen aantijgingen in Britse kranten. Die hadden begin dit jaar artike len gepubliceerd, waarin Sedykh c.s. wer den beschuldigd van een handeltje in sti mulerende middelen. Op het polsstok hoogspringen, waarbij wereldrecordhou der Boebka ontbrak (hij sprong in Zwe den), miste zijn vervanger Rodion Gataoe- lin de aanvangshoogte van 5,60 meter. Frappant was de dubbele zege var ford Christie op de 100 en 200 mete pectievelijk 10,21 en 20,78 seconden Bij de dames vestigde de Sovjetruss ai lena Nikolajeva een nieuw Europe "il cord op de 5 kilometer snelwandel! li maakte een tijd van 21 minuten ei seconden. Het oude record stond 21.30,92 sinds 7 augustus van het jaar (Birmingham) op naam van landgenote Oxana Tsjasnia. :DE^ ^kte ierer D B-< Kn Jjdstrij met t Br op h; de leke ger [Xisse in I thart t. Lu Trig ook /oudi) 46- t£ ,|tjer. lijn F man het t inik. de o net Ie opj inale af vc :<iiek.- male trekk >-Jan voor deel d. Zij slecl lunni tin f spele le-dul Bulk profiteert van afwezigheid kano-topduo DE RIJP Nicole Bulk heeft tijdens de strijd om de nationale kano-kampi- oetischappen geprofiteerd van de afwezigheid van het topduo Annemiek Derckx en Annemarie Cox. De 19-jarige kano ster veroverde in de om geving van De Rijp drie titels, twee op de sprint en één op de lange afstand. Op de vierde afstand liet zij onverhoeds verstek gaan. Het voormalige lid van Jong Oranje was op de Beemster- ringvaart en het Nóordhol- lands Kanaal de uitblinkster. Zaterdag was zij superieur op de zes-kilometer. De kano-ster van TWV maakte de tijd van 29 rpinuten en 5,36 seconden. Daarmêe was ze bijna drie se conden sneller dan Aleid Dijk stra van Euros, die tweede werd. Gisteren veroverde Bulk beide sprinttitels. Bij de heren was Toni Benschop op de lange afstand ongenaak baar. De Eindhovenaar, een specifieke marathon-kano vaarder, was zaterdag over de tien kilometer in de eenmans- boot ruim 21 seconden sneller dan zijn clubmakker Eric On- nek.es. ARNHEM De plannen van Rob Ehrens beslaan sinds zijn internationale loopbaan een aanvang nam ongeveer een Olym piade. Daar kwam bij het Nederlands kampioen schap in het Arnhemse park Presikhaaf geen ein de aan. In 1983 haalde hij in Blaricum de nationale titel met Surprise om een jaar later in Los Angeles zijn olympische paard Os car Drum kreupel in de stal te moeten laten. Met de blik richting Seoul was de technisch begaafde rui ter uit Weert andermaal present op het hoogste ni veau. Winst in de Grote Prijzen van Waldorf en het Hickstead kregen in Arnhem een logisch ver volg. Het verschil met Albert Voorn werd op de slotdag evenwel een neuslengte. In de laatste manche lichtte Olympic Sun rise een balkje uit de steunen. Voorn, met de fantastisch springende Winnipeg onder zich, maakte geen fout. De kloof met Ehrens, die vrijdag in het snelheids- en wendbaar- heidsparcours de route naar een «pieuwe titel had uitgete kend en zaterdag alle hinder nissen onaangeroerd liet, werd erdoor verkleind tot 0,03 straf- punten. In tijd gemeten op een jachtspringconcours betekende dat een verschil van 0,06 se conden, of in afstand van lut tele centimeters. Zijn huidige, misschien voor Seoul wel te vroege successen- reeks verontrust Ehrens niet. „De situatie in de Nederlandse selectie is momenteel optimaal. Wc kunnen heel veel trainen en stippelen met Henk Nooren precies de weg naar de Olym pische Spelen uit. Het is niet zo dat wc maar lukraak overal heen rijden om te starten. Zelf doe ik nog de concoursen van Aken, Zürich, Dublin en Rot terdam. Het is belangrijk om je ritme te houden. Ik geloof niet dat het goed is om na een paar successen kalm aan te doen. Dan ben je in de topsport verkeerd bezig". Visie De hand en visie van bonds coach Nooren was ook in Arn hem duidelijk. Favoriet Eh rens deed wat van hem werd verwacht, titelverdediger Wout Jan van der Schans moest vrijdag even tot de orde worden geroepen wegens ge makzuchtigheid, maar herstel de met zich met Olympic Tref fer voortreffelijk met vier foutloze ronden. Slechts voor de barrage meldde de oud-mi- litary-ruiter zich gisteren niet meer wegens kreupelheid van Treffer. Toch werd het werk van Nooren in Arnhem ook bemoeilijkt. Enkele olympi sche kandidaten haakten af, anderen stonden op. Wiljan Laarakkers beperkte zijn in breng op de laatste dag tot de bijnummers op een reserve- paard. De Limburger kon geen moment overweg met zijn olympische troef Up to Date. Jan Tops moest de merry Do- reen, na 1 januari verkocht aan een Mexicaanse miljonair en dus alleen voor Nederland startgerechtigd in Seoul, onwel in de box laten en Dion van Groesen kon niet starten met de geblesseerde Matchline. Hoopgevend daarentegen was de hoge klassering van Albert Voorn met de veertienjarige ruin Winnipeg. Nooren nam het dier eind vorig jaar over van de Amerikaanse amazone Joan Scharfenberger, wier prestatiecurve er thuis mee daalde. De stijgende lijn werd met Voorn in het zadel echter nadrukkelijk weer opgepakt. „De positie van Voorn wordt er in de equipe zeker niet min der op", zei Nooren, die ook Eric van der Vleuten op Oscar Drum goed mee zag doen, voorzichtig. „Voorn zou in Aken niet starten, maar nu Treffer, Doreen en Matchline niet helemaal fit zijn, is hij met Winnipeg een goed alter natief. Ik had dit wel gehoopt, maar niet verwacht. De com binatie moet nog een paar maanden zo doorgaan, nu is er nog geen zekerheid. Een con cours in Blaricum of Arnhem, is nog geen Olympisch par koers". Vraagtekens Nooren is de mening toege-, daan dat in de olympische ploeg van vijf geen vraagte kens mogen staan. Om die re den komen Jos Lansink, uit stekend op de rug van Felix en Carolyn Lankester, de ver rassende stalgenote en leerlin ge van Van der Schans, niet in aanmerking voor een plaatsje. En evenmin Willy van der Ham, die met de hengst Pyt hagoras Z terugkeerde aan het front en luidruchtig meeblies. Het feit dat eigenaar Leon Melchior zijn stoeterij, waar voor Van der Ham rijdt, meer als handel ziet dan als hobby en derhalve de paarden onder de ruiters zitvlak vandaan verkoopt, speelt daarin geen rol. „Je mag alleen combina ties meenemen naar Seoul, die je al vaker internationaal op het allerhoogste niveau hebt gezien. Om die reden is Laar akkers momenteel onderaan het lijstje kandidaten geko men. Dat komt erop neer dat Wiljan mag hopen, dat het met anderen minder zal gaan", zei Nooren. Met enige moeite bleef Jan van Tuyl op zijn weigerend paai luut zitten. foti

Leidse Courant | 1988 | | pagina 14