)ostenrijker lerrast in Zwitserland Magere afsluiting basketballers Navratilova neemt revanche Rennersopstand 'r: 17 sout van fan den Berk lijft zonder e volgen Russische schakers domineren strijd Kramer beste gymnaste 3 PORT EcidócSoiwatit MAANDAG 20 JUNI 1988 PAGINA 13 imbeker voor tsider Gorkum 3ILT Landskampioen Huissen niet in geslaagd ook de nationale eker te veroveren. De Gelderse werd in de finale verrassend i-3 verslagen door tweedeklasser turn. Europees kampioen Gerard zorgde binnen twee uur voor voorsprong door een zege op Slyeling. Marcel Janssen verloor •r van Verkalk en WK-kandi- Geert van Aalten liet zich ver in door Voorspuy. Gorkummer Mourik stelde binnen drie uur ge veilig door Berends remise af gingen. Het Zoetermeerse DID jgde in deze eerste bekercompeti- derde. Grubba troeft Chinezen af WOESAN De 30-jarige Pool Andrzej Grub ba heeft de negende editie van het tafelten nistoernooi om de wereldbeker gewonnen. Drie maanden voor het olympisch toernooi was hij de complete Chinese top te machtig. Met overwinningen op Xu Zengcai in de halve finale en Chen Longcan in de eindstrijd gaf Grubba aan dat er met hem in Seoul rekening gehouden moet worden. Grubba werd na de Hongaar Klampar in 1981 en de Zweed Appelgren in 1983 de derde Euro peaan die de wereldbeker veroverde. De Pool, part ner van Bettine Vriesekoop in het gemengd dubbel spel, heeft zich na de Europese titelstrijd in Parijs ge concentreerd op het Chinese spel. In Seoul wil hij in de nadagen van zijn lange carriëre een gooi doen naar olympisch eremetaal. In Woesan, in het hol van de leeuw, liet de nummer zes van de wereld zien op de goede weg te zijn. Handballers laatste GDANSK De Nederlands heren handbalploeg is op het zeslanden- toernooi in Gdanks (Polen) als laat ste geëindigd. De ploeg verloor gis teren zijn tweede wedstrijd van net weekeinde. Na Polen (17-31) was ook Frankrijk te sterk voor Oranje, 19-20. Zowel in de eerste als in de tweede helft stond de Nederlandse formatie enige tijd op voorsprong, maar in de slotfase van de gelijk opgaande wedstrijd scoorden de Fransen de beslissende punten. Paul van Noesel was met zes tref fers topscorer bij Nederland. Na af loop van het toernooi speelde Oranje nog vriendschappelijk tegen Cuba. Ook dat duel ging verloren, 12-27. Het toernooi werd gewonnen door Polen. Dl LIBRE WEER VOOR CRIQUIELION H IKERBAD Een semiprof van 35 jaar gisteren de leiders van de Ronde van ierland aangetrok- De Oostenrijker Hel- Wechselberger wist niet wat hem over- li'm. In de klimtijdrit Leukerbad telde de :»ïd«jtime bankbediende winst: ruim twee mi tt op de onttroonde i£itóci|?r Acacio da Silva. weken geleden kwam iselberger als renner in iro d'Italia voor even in raderland terug. In Inns- eindigde hij als acht- nSdïe. Voor de televisie gein- ;wd betreurde Wechsel- r zijn overstap naar de 3. T. op 35-jarige leeftijd. Bij .^nateurs was hét wielerle- Bro ïem veel beter bevallen, geen twee weken later Wechselberger zijn me- drastisch herzien. Op de uit de Giro reed hij een ïoö?kende eerste helft in de Jte van Zwitserland. Al is seizoen niet zo sterk be- kan voor Wechselber- doorbraak betekenen, zesde etappe telde iselberger 1 minuut en 58 len voordeel ten opzich- n de Canadees Steve en 2.03 op de onttroonde Da Silva. zesde plaats bleef Henk erding de beste Neder- de Ronde van Zwit- id. Ook hij bracht condi- w* uit de bergen van de d'Italia. De etappewin- het weekeinde reden niet. Zaterdag won de Luc Roosen uit de voor 1"* lür gepasseerde ploeg van is. De klimtijdrit van gis- was een prooi voor de Va Wi i.Wf 3. M ji n XeKJf NORTHAMPTON Achtervolgingswereld kampioen Tony Doyle won gisteren in Nort hampton een wegwedstrijd over 144 kilometer waarin veertig renners weigerden van start te gaan De veertig protesteerden tegen de aan wezigheid van Joey McLoughlin uit Liverpool, lid van de Franse ploeg Z. eveneens gespon sord door het Britse merk Hal fords. Deze naam stond in de ogen van veertig Britse profs uit drie ploegen wat te groot op McLoughlins shirt. De wedstrijd ging door zonder hen. Doy le won de sprint, McLoughlin eindigde als twaalfde en laatste. Franse oud-kampioen Jean- Claude Leclercq, die slechts een of twee keer per jaar op de voorgrond treedt. Kemphanen De tweede overwinning van oud-wereldkampioen Claude Criquielion in de Midi Libre werd in het weekeinde in Frankrijk aanzienlijk minder besproken dan het uitvallen van Jef Bernard en Laurent Fignon. Zij worden geacht de twee grote kemphanen te zijn in de komende RQnde van Frankrijk. Twee weken voor de start in Nancy hadden bei den een ernstig geschonden verenpak. Bernard, vorig jaar derde in de Tour, leed in de Midi Libre aan zijn verwondingen aan zijn borstkas tijdens de Ronde van Italië, toen hij in een don kere tunnel over de Colombi aan Hernandez viel. Vrijdag stapte Bernard af, nog steeds geweld door ademhalingspro blemen, zonder dat hij iets had laten zien. Voor Criquielion lag de weg naar een tweede eindzege in De Belg Roosen won de vijfde etappe in Zwitserland. foto: anp de Midi Libre na 1986 volledig open. In de slotfase van de voorlaatste etappe leidde hij nog een ontsnapping van zes, waaruit de Brit Sean Yates naar de etappewinst sprintte. Zondag zegevierde de Franse neo-prof Gerard Rué in de slo trit naar Font Romeu na een solo. De Nederlanders uit de ploeg van Jan Raas speelden geen rol van betekenis. Zij ro deerden voor de Tour de France. In de Ronde van Zweden werd zaterdag een tweede Bel gische wielrenner op doping betrapt. In het urinemonster van Rik van Slijcke, dat werd afgenomen na afloop van de derde etappe, werden sporen van codeïne aangetroffen. Van Slijcke, geselecteerd voor de Tour de France, was door het lot aangewezen voor de do pingcontrole. Indien de con tra-expertise hetzelfde resul taat oplevert, krijgt Van Slijc ke een maand voorwaardelijke schorsing, 1400 gulden boete en tien minuten straf in de al gemene rangschikking. Eerder werd Wim Arras, winnaar van de eerste etappe, betrapt op ge bruik van amfetamine. Straf Argentin De tuchtcommissie van de Ita liaanse wielerbond heeft de coureur Moreno Argentin hard aangepakt voor een inci dent óan het eind van de Ron de van Campanië op 9 maart. rv/l' m EFFLENZ De con- nten van John van Berk in de strijd om wereldtitel motocross hebben gisteren tij de Grote Prijs van .t-Duitsland een uitste- Ie gelegenheid laten n hun achterstand op lassementsleider aan- ïijk te verkleinen. door de Duitsers klets- ijfcespoten baan in Scheff- jJjkoos de debutant in de manche voor een ver- achterband. De 21-jari- 1 .02senaar kwam niet verder l de vijftiende plaats. De "ikaan Smith en de Brit *ley deden het echter niet beter. Door zijn derde in de tweede reeks hield den Berk de schade be- tot drie punten en lijkt zijn eerste wereldtitel in vart-literklasse in de weg rj3.os>an. Hoekl !"0P'sche temperatuur in i) 2.4! flenz had de harde baan dag tot een grote stofwolk ju akt. Om de rijders van t te zijn besloten de Duit- de baan in een drassig "s te veranderen. Van lerk, die in de training lodderbanden had geoe- gokte in de eerste man- op hetzelfde materiaal, in de gaten hebbend dat pn het technisch zware in korte tijd weer bard maakte. „Een in- Jtingsfout, maar ook ik Ml log steeds bij", verklaarde ibutant, die na zijn vorig behaalde wereldtitel in de 4) 240 Ondanks een verkeerde keuze van de achterband, bleef John van den Berk leider in de strijd om de wereldtitel 250 cc. foto: dra 125cc met niet al teveel hoog gespannen verwachtingen naar de kwartliters overstapte. Bij de start van de eerste om loop had de Ossenaar al spijt van zijn keuze. Terwijl zijn collega s wegschoten, kwam de Brabander met moeite achter het hekwerk vandaan. Na een korte inhaalrace, die hij inzet te vanaf de zeventiende posi tie, belandde de leider in de strijd om het wereldkampioen schap tenslotte op de vijftiende plaats. De Amerikaan Rodney Smith en de Brit Jeremy Whatley, twee en drie in de tussenstand om de wereldtitel, haalden nauwelijks rendement uit de fout van hun rivaal. Whatley vergaarde slechts één punt meer, Smith haalde negen punten van hef verschil van 46 punten af. Met de juiste banden onder zijn machine lukte het Van den Berk aanvankelijk ook in de tweede reeks niet mee te spelen om de eerste plaats. Na een deels mislukte start kwam de Ossenaar als twaalfde door. Ronde na ronde werkte het crosstalent zich naar voren om als uiteindelijk als derde te fi nishen. BELFORT De groot meesters uit de Sovjetunie domineren in het tweede toernooi om de wereldbe ker in het Franse Belfort. Wereldkampioen Kasparov, zijn aartsrivaal Karpov, Ehl- vest en Beljavski voegden dit weekeinde anderhalve punt toe aan hun totaal. Kasparov nam de leiding met vier uit zes, op een halfje gevolgd door de verassende Ehlvest, die op zijn beurt weer een half punt voorsprong heeft op beide oud-wereldkampioenen Spass ki en Karpov. Voor Timman rinkelt in Bel fort al na zes ronden de alarm bel. De Amsterdammer slaag de zaterdag met zwart tegen Short een aanwijsbaar voor deel niet in winst om te zetten was de dag daarop met wit tegen Kasparov te optimis tisch. Hij zag een tactische wending over het hoofd, blun derde daarna in tijdnood en kon na 45 zetten opgeven. Met de jonge IJslander Hjartarsson deelt Timman met anderhalf uit zes de laatste plaats. Voor Timman betekende het zijn derde nederlaag, na ver lies tegen Andersson en Ehl vest, en een catastrofale ope- Rudy Douven gaat samen met John van der Wiel aan kop bij het nk-schaken. foto: dijkstra ning van het wereldbekertoer nooi. Voor Kasparov vormde het zijn derde overwinning en de ongedeelde koppositie. De jonge Ehlvest verraste zater dag Speelman, die door zijn vlag ging, en remiseerde zon dag vlot tegen Spasski. Karpov hield zich rustig tegen Ljuboje- vic en versloeg de dag erop de Cubaan Nogueiras. John van der Wiel heeft afge lopen weekeinde in de natio-. nale titelstrijd schaken aan de leiding gezelschap gekregen van Rudy Douven. De poten tiële titelkandidaat scoorde na zijn drie uit drie in de vierde ronde tegen Cuijpers en in de vijfde tegen Vanheste zwoe gend twee remises. Douven verzamelde anderhalve punt, een halfje tegen Pieterse, een volle tegen Bosboom. Door die resultaten kwam hij net als Van der Wiel op de parmanti- - ge score van vier uit vijf. Frans, 1. e2-e4, e7-e6, 2. d2-d4, d7-d5. 3. Pbl-c3, Lf8-b4, 4. e4-e5, c7-c5. 5. a2-a3, Lb4xc3+, 6. b2xc3. Pg8-e7, 7 Ddl-g4, Dd8-c7, 8. Dg4xg7, Th8-g8, 9. Dg7xh7, c5xd4, TO. Pgl-e2, Pb8-c6, 11. f2-f4, d4xc3, 12. Dh7-d3, Lc8-d7, 13. Dd3xc3, Ta8-c8, 14. Tal-bl, Pe7-f5, 15. Lel-d2, b7-b6, 16. Thl-gl, Dc7-d8, 17. Dc3-h3. Dd8-e7, 18. Tbl-b2, De7- c5, 19. g2-g4, Pf5-d4, 20. Tgl-g3, Pd4xe2, 21. Lflxe2, Dc5-d4, 22. Tb2- a2, Dd4-e4, 23. Kel-f2, De4-d4 24. Ld2-e3, Dd4-a4, 25. Dh3-h7, Pc6-e7. 26. Dh7-d3, Tc8-c4, 27. Kf2-gl, Pe7- g6, 28. Dd3-b3, Tc4xf4, 29. Le3xf4, Da4xf4, 30. Db3-e3. Df3xe5. 31. De3xe5, Pg6xe5, 32. Ta2-b2, Ke8-e7. 33. g4-g5, Tg8-h8. 34. Tb22-b4, Pe5- c6, 35. Tb4-f4, e6-e5, 36. Tf4-f2, Pc6- d4, 37. Lf2-g4, Ld7xg4, 38. Tg3xg4, e5-e4, 39. c2-c4, e4-e3, 40. Tf2xf7, Ke7x£7, 41. Tg4xd4. Th8xh2, 42. Td4xd5, Th2-c2, 43. Kg2-f2. Kf7-g6, 44. a3-a4, Tc2xc4, 45. a4-a5 remise, verbruikte tijd: wit 2.18, zwart 2.33. KOTKA Met de derde plaats in het vierlandentoernooi in het Finse Kotka heeft de nationale basketbal- ploeg de voorbereiding op het pre- Olympisch toernooi, dat volgende week dinsdag in Groningen begint, afgesloten. De equipe van coach Harrewijn won één duel, zaterdag met 94-68 van Finland. Het verloor met grote cijfers van de veel te ster ke olympische ploeg van de Vere nigde Staten (61-84) en was gisteren fysiek niet opgewassen tegen de hard spelende Britten (66-70). Vooral die laatste nederlaag "gaf te den ken. De wedstrijd was een mooi voorspel voor de confrontatie tussen beide ploegen in het pre-olympisch toernooi in Gronin gen. De Britten pakten de Nederlandse ploeg keihard aan. Speltechrtisch hadden de Britten hun lesje vorige week in het Franse Vittel geleerd. Door hun grotere spierkracht streken de Britten in Kotka, onder de rook van Leningrad, de over winning op. De basis Bottse, Schilp, Van Helfteren, Ebeltjes en De Waard was in de beginfase danig onder de indruk van het lichamelijke geweld: 8-18 na negen' minuten. Pas in de tweede fase van de eerste helft kwam Nederland terug tot 30- 32 bij de rust. Na de rust nam de oranje ploeg zelfs even de leiding. Okke Te Velde, die een blauw oog overhield aan het duel, scoorde vijf punten op rij en na acht minuten leidde Nederland met 51-45. Die voorsprong be zweek onder de borden, waar de sterkere Britten heersten. Twee minuten voor tijd gaf Oranje door een serie fouten de zege prijs (66-70). Penningmeester volleybalbond moet gedwongen opstappen UTRECHT De Nederlandse Volleybal Bond (NeVo- Bo) moet op zoek naar een nieuwe penningmeester. Tijdens de zaterdag in Utrecht gehouden bondsraad vergadering trad Hans van den Hazel af als financiële deskundige in het dagelijks bestuur. Zijn taken zullen conform de statuten van de volleybalbond worden waargenomen door het bestuurslid Jan Bakker. Van den Hazel werd min of meer door de bondsraadleden en door het bestuur gedwongen zijn portefeuille ter beschikking te stel len. Als eerste punt van kritiek werd naar voren gebracht dat de vergadering drie weken moest worden uitgesteld omdat zowel de bijgestelde begroting van 1988 als de voorlopige financiële op zet van 1989 nog niet klaar was. Het financiële plaatje van dit lopende boekjaar was pas een dag voor de vergadering gereed. Voor 1989 stond nauwelijks wat op papier. Hellas ter Riet niet op Wimbledon LONDEN Hellas ter Riet heeft zich teruggetrokken voor Wimbledon. De Apeldoornse speelster onderging na haar optre den in Parijs, waar zij in de tweede ronde ziek de baan moest verlaten, een blindedarmoperatie. Het eerste wat zij ontwaardde toen zij uit de narcose bijkwam, was een reusachtige bos bloe men. Het was een blijk van medeleven van Martina Navratilo- va; haar tegenstandster in die bewuste partij. ERMELO De 17-jarige Amersfoortse gymnaste Mir jam de Kramer is in de Callunahal te Ermelo de nieu we nationale kampioene ritmische sportgymnastiek ge worden. Zaterdag kwam zij in de vierkamp tot een to taal van 37,80 punten. De Kramer nam de titel over van Natascha Vervoort, die met 37,45 punten tweede werd. Jolande van Dongen uit Zwijndrecht werd derde met 35,80 punten. Vervoort verspeelde haar kansen op prolongatie van de titel op het derde onderdeel. De kleine voorsprong die zij toen nog had op haar rivale ging verloren, doordat zij twee maal de knotsen uit de handen liet glippen. Mirjam de Kramer, die bij deze kampioenschappen een bewuste keuze had gemaakt en uit haar oefeningen de moeilijke combi naties met veel risico had weggelaten, maakte geen fouten meer en stevende recht af op haar eerste nationale titel. De Amers foortse gymnaste, die uitkomt voor de vereniging Sparta Erme lo, is na het behalen van deze titel gaan twijfelen over jiaar toe komst. Bij de Europese kampioenschappen drie weken geleden in Helsinki, liet zij doorschemeren, net als Vervoort, na dit sei zoen te willen stoppen met de wedstrijdsport. Na het behalen van het kampioenschap verklaarde zij nog even te willen na denken. Kurstjens vijfde bij EK zweefvliegen RAYSKALA Met een eerste plaats in de open klasse was Gerrit Kurstjens op de vijfde wedstrijddag van de Europese ti telstrijd zweefvliegen in Röyskala (Finland) de beste Nederlan der. Zijn gemiddelde snelheid bedroeg 115,5 kilometer per uur. Gisteren, op de zesde wedstrijddag, vloog hij zes kilometer min der snel en werd hij elfde. In de algemene rangschikking staat de Grubbenvorster vijfde, achter de Deen Andersen, de West duitser Holigans en de Fransen Schröder en Chenevoix. De re sultaten van de overige Nederlanders waren beduidend minder. Slechte start volleyballers CORDOBA Het Neder landse volleybalteam heeft op de eerste dag van een internationale toer nooi in Argentinië twee nederlagen geleden. De ploeg van bondscoach Arie Selinger verloor za terdag in Cordoba met 2-3 van Bulgarije. Op de ope ningsdag was het gastland in drie sets te sterk ge weest. Aan het toernooi wordt verder meegedaan door Brazilië, CSKA Mos kou en een Argentijns B- team. Tegen Argentinië werd Neder land in 54 minuten wegge speeld. De eerste set duurde niet meer dan veertien minu ten. Feestelijk was slechts het feit dat Ronald Zoodsma en Edwin Benne hun honderdste interland wedstrijd speelden. De setstanden waren 5-15, 7-15 en 6-15. Meer evenwicht was er in de ontmoeting met Bulgarije, die duizend kilometer verderop werd afgewerkt. Door de scherpe sprongservice van de tegenstander gingen de vierde en de vijfde set ruimschoots verloren (5-15 en 6-15). Neder land, dat Selinger, Posthuma, Brouwers, Leeuwerink, Buys en Boudrie als basis in het veld bracht, was sterk gestart: 15-12, 11-15 en 15-8. Vierde zege van McLaren De oud-wereldkampioen kreeg een maand onvoorwaardelijke schorsing en een boete van 23.000 gulden. De semi-klassieke Ronde van Campanië eindigde in een cha otische massasprint. Argentin gaf de plaatselijke ordedienst de schuld. Val Fignon Honderdtien kiloemeter voor het einde van de etappe van gisteren in de Midi Libre is Laurent Fignon in een afda ling zwaar ten val gekomen. Met bloeduitstortingen aan rechterbil en -knie reed de Pa- rijzenaar nog veertig kilome ter verder voor hij besloot af te stappen. in zesde race DETROIT De zesde race in de strijd om de wereldtitel in de formule 1 klasse, heeft gis teren de vierde dubbele over winning opgeleverd voor McLaren. De Braziliaan Ayr- ton Senna was op het gevaar lijke stratencircuit in Detroit de snelste, zijn teamgenoot Alain Prost moest net als vori ge week in Montreal genoegen nemen met de tweede plaats. De Belg Thierry Boutsen in een Benetton werd derde, de Italiaan De Cesaris vierde. Prost leidt in het klassement om de wereldtitel met 45 pun ten voor Senna die zijn achter stand terugbracht tot twaalf punten. Berger is derde met achttien punten. Temidden van het gekrijs van zeemeeuwen en het gebeier van een kerkklok de directe omgeving heeft Martina Navra tilova zaterdag haar geschon den reputatie goeddeels her steld. In de finale van Eastbourne kon Natalja Z vereva, weinig anders doen dan fcich be klagen over de vaart, waarmee de Navratilova liet zich gisteren niet verrassen l i 3' d°°r de Russische Zvereva. slag op haar af- FOto: ap stuurde. Navratilova sloeg zeven aces en won met 6-2, 6-2. De revanche voor Parijs, waar de 17-jarige Russin de nummer twee van de wereld met 6-3, 7-6 op gravel verraste en vervolgens doordrong tot de finale, was een feit. Navratilova stelde opgetogen vast, dat met ^e. terugkeer naar het gras de vorm aan het terugkomen is. „De pijn van Parijs is voorbij", aldus de Amerikaanse. Navratilova is begeesterd van het idee een kans te maken Wim bledon voor de negende maal te winnen, waarmee van een nieuw record sprake zou zijn. „Een ideale manier om mijn zelf vertrouwen op te vijzelen," noemde ze het. Over de te verwach ten tweestrijd met de als eerste geplaatste Steffi Graf: „Als het zover komt, zou ik zeggen, dat de kansen gelijk zijn: fifty fifty.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 13