Hiele teleurgesteld over vraagprijs Feyenoord „Rechtvaardigheid dank zij gelukje" i?i C jan Wouters derde coach in het veld iventiviteit \i creativiteit iiel overboord ËaidóaQowumt ^2EI maandag 20 juni 1988 pagina 11 ai "sbus der ransig Vi« fi. IENKIRCHEN De van het Neder- eltal was zaterdag al >n breed vertrokken Jan Wouters zich kon afmelden bij ipingcontrole. Lotge- Adri van Tiggelen •d hem staan wach- hij, bijna twee uur ,oop, eindelijk in was gebleken zijn in te leveren. £>Ük Het record van Wim Suurbier, die tijdens het WK van 1978 pas na zes uur kon plassen, bleef dus duidelijk onaange tast. Wouters: „Het kost me al tijd moeite na zo'n wedstrijd. Nu was het gelukkig na de tweede keer in orde, maar met Ajax duurde het uit bij Porto eens drie uur. Ik had niets ge geten en met die lege maag dronk ik bier en wijn door el kaar. Was ik dus echt toeter- zat. Maar daar hèb ik wel van geleerd, ik heb het nu maar al leen bij bier gehouden". In de ontmoeting met Ierland had Jan Wouters zich eens te meer als een verlengstuk van de coaches aangediend. Vooral met assistent-bondscoach Nol de Ruiter, met wie hij ook bij FC Utrecht intensief samen werkte, klikt het prima. De Ruiter prees het tactisch inzicht van Wouters. „Eén van de weinigen die het gelijk ziet eri mensen direct op de goede plaats zet". Wouters inhaleer de de complimenten met de van hem bekende bescheiden heid. „Daar ben ik blij mee. Hij had alles geloof ik ook met Ruud Gullit doorgenomen, maar voor de zekerheid ook nog een keer met mij. Bij Utrecht was het altijd zo, dat kwam blijkbaar steeds goed door. Ook bij Ajax verander ik vaak wat in het veld. En in de tweede helft, vlak voor de wissel, zei ik ook tegen Ruud dat hij gewoon in het midden moest gaan spelen, want hij kwam op rechts helemaal niet meer aan de bal. En in de laat ste minuten heb ik Johnny Bosman gezegd dat hij er reke ning mee moest houden dat Gerald Vanenburg kramp in beide benen had en ben ik op die Houghton gaan spelen. Dat doe ik dan inderdaad op eigen gezag. Je moet wel eens wat proberen, soms is het beter wat te veranderen". a >r wed Likk pp< leek lach >ran ENKIRCHEN De ziïnan Nederland, goed 3V de. tweede plaats in jree idstand van groep 2, enb; ndanks alle manco's nale iet eigen spel, ver- Er speelde ,'maar iloeg in Gelsenkir- Oranje. Ierland lde na de energie- Nide parades tegen bete and (1-0) en de Sov- (1-1) op de laatste ^sei ten over het veld. iwend was er nau- nid, s meer iets over van reel rse spel. Ray Hough- kt. 1 e groene turbo van and ïrste tweede duels, i itgeraasd. Van Breu- zag niet de groene ,'rinj p zich afkomen die »t z< ls zijn doelwachter >r doorspeld, ap. t w« ligend bleef de Ierse je N,vereind op het fanatis- in kerels als Moran, th en Hughton en de ere kopkracht van rer toy, die de voetbalnaam i n coach Jack Charlton, StC affe, kan gaan overne- IDe overtuiging van de verdedigers imponeerde dan het technische en ecoi^e niveau. Nederland, minste vertoning uit de oepswedstrijden, had er alle moeite mee. Na een ;e openingsfase, waarin nog aan voetbal dacht, "onjn het vervolg van de 1jnj! onder na te denken de tegen de bal als er ook enig risico dreigde te n. ,e and bleek opnieuw de iviteit en creativiteit 'erboord te zetten in de V( p een treffer. Tegen En- was er ruimte en deden isten en Gullit aan fraai erk. Tegen was Van Basten er niet werd er te snel overge- ld op de hoge bal. De dwongen Nederland tot de spel waarbij het vip een messcherpe coun- kleind was door de fy- ;te verzwakking van de «/an ®kk< eerste helft bracht de van Michels het nog op de keurige stramienen voetbalboekje van De aal de bal r voren te relt n Toen de 0-0 steeds werd gekoesterd door de eilandbewoners, met hun hartverwarmende supporters- schare, sloeg het Nederlands elftal tenslotte een paar blad zijden cun in het instructieboek en koos voor de noodprocedu res. De ballen werden met lan ge trappen van de zijkant voor het doel gebracht en net als te- w gen de Sovjetunie had dat speltype weinig succes. Tot het geluk, dat bij al dat beukwerk een keer in het voordeel van de aandringende ploeg moet doorslaan, Oranje weer goed gezind was al zal het doel-in- stinct van Kieft ongetwijfeld ook met de bevrijdende treffer te maken hebben gehad. Achter feiten Gezegd dient te worden dat Nederland in de eerste wed- strijdweek in Duitsland achter de feiten aanliep. De treffer van de Rus Rats deed het draaiboek door elkaar waaien. Nederland moest vervolgens winnen van Engeland, deed dat (3-1) en diende daarna weer een finale aan te gaan, tegen Ierland. Dat krachtens- lopende werk, waarbij de te genstander weigert uit de loopgraven te komen, gaf ook veel druk op de vooraf als fa vorieten ingeschatte Nederlan ders. Gullit en Ronald Koe man hadden de ploeg moeten leiden in het bekende Neder landse aanvalsspel, maar beide spelers blijken over hun grote vorm van dit seizoen heen. Rijkaard en Van Basten zijn juist op weg naar hun piek van deze voetbaljaargang. Het middenveld van Neder land mist dynamiek. De 37-ja- rige Arnold Mühren is om an- dere kwaliteiten in het elftal gekozen, Erwin Koeman zou het kunnen, maar bij gebrek aan beter deed de karaktervol le Wouters het zaterdagmid dag dan maar. Hij mag met Rijkaard, Vanenburg en Van Basten het beste deel van de ploeg worden genoemd. Zwak ste man was Adri van Tigge len. In de linkerzone, waar hij in het begin opvallend genoeg tot twee afstandsknallers kwam, greep hij verdedigend vaak zwak in. Houghton was gelukkig uitgeput, anders had Ierland van die zwakke stee in de Nederlandse defensie ge bruik gemaakt. Toen Van Tig gelen ook afspeelfouten begon te maken, liet de rest van de ploeg de veelvuldig terugspe lende verdediger zelfs buiten de opbouw. Ierland-Nederland 0-1 (0-0): 82. Kicft 0-1. Scheidsrechter: Brummeier (Oos). Toeschouwers: 70.800 (uitver kocht). Geel. Wouters (Ned). Ierland: Bonner; Morris (Sheedy), McCarthy. Moran, Hughton; Hough ton, McGrath, Whelan, Galvin; Al- dridge, Stapleton (Cascarino). Nederland: Van Breukelen; Van Aer ie, Ronald Koeman, Rijkaard, Van Tiggelen; Vanenburg, Wouters, Müh ren (Bosman). Erwin Koeman (Kieft); Gullit, Van Basten. RESERVE-DOELMAN TIJDENS EK OOK MET TOEKOMST BEZIG BENRATH Joop Hie le, de tweede doelman van het Nederlands elf tal, kan in West-Duits- land vier buitenlandse aanbiedingen overden ken. De keeper wil im mers weg bij Feyenoord, omdat er volgens hem de laatste jaren te veel is gebeurd dat een norma le relatie tussen een werkgever en een werk nemer in de weg staat. Op de recente ontwikelin- gen, die zich bij Feyenoord voordëden rondom commer cieel directeur Vermeulen en trainer Israel (beiden vertrokken voortijdig) rea geerde Hiele cynisch, waar mee hij aangaf op Feye noord te zijn uitgekeken. Hij heeft evenwel een contract voor nog twee jaar bij de Rotterdamse ploeg, 'die zich de laatste maanden duchtig versterkte en veel geld wil zien voör de doelman, die al sinds mensenheugenis in de Kuip speelt. „Ik kan naar Frankrijk toe", aldus Hiele, „maar meer dan vijf, zes ton willen de clubs daar niet voor een doelman uittrekken. Na drie jaar ben je daar irbmers weer trans fervrij. Feyenoord wil meer geld zien. Dus wordt het moeilijk om weg te komen. Dan moet ik nog maar een jaar verder in Rotterdam. Daar is in mijn visie nie mand bij gebaat". Feyenoord kan volgend jaar voor de 29- jarige doelman nog slechts 150.000 gulden ontvangen. In de zomer van 1990 is Hie le volgens zijn vorig jaar ge tekende overeenkomst transfervrij. Hiele wilde in het trainingskamp te Ben- rath nog geen kandidaat werkgevers noemen. „Ja, ik ben een beetje cy nisch geworden", vervolgt Hiele, „maar dat is niet iets van de laatste weken of het laatste half jaar. Ik praat over dingetjes, die in de laat ste drie, vier jaar gebeurd zijn. Op een gegeven mo ment word je daar moe van. Ik heb er laatst met Wimpie Jansen over gesproken. Hij vertelde mij, dat-ie precies hetzelfde heeft meegemaakt. Dat hij op een gegeven mo ment was uitgekeken op de club. Wimpie vertrok nadat hij al een jaar of veertien bij Feyenoord had gevoetbald. Ik ben nu ook al weer twaalf jaar bij de club en door alle ellende die ik de Joop Hiele mag dan slechts als reserve aanwezig zijn tijdens het EK, hij is wel degene die de schutter van het duel Neder- land-lerland, Wim Kieft, in de lucht steekt: FOTO: ANP soort gevoel van onvrede. Misschien ben ik daar zelf wel medeschuldig aan, dat zou best kunnen. Op een ge geven moment was ik heel erg moe. Kwam ik 's avonds vermoeid thuis, terwijl wij die dag helemaal niet hard getraind hadden. Op zo'n moment draai je de film voor je zelf terug en zie je kleine dingen, waaraan je je zelf mateloos ergert. Het is een fase in je carrière. Ieder een maakt dat mee. Het is niet ten koste gegaan van mijn prestaties, want ik ben toch een jongen die altijd goed wil presteren. Ik heb mij jaren lang het lazarus getraind. Nu er ook wat mo gelijkheden in het buiten land zijn voor mij lijkt het me beter, dat ik vertrek. Ik ben nu, 29 en kan nog een jaar of zes, zeven aan de top mee. Als dat lukt, denk ik dat ik het niet slecht gedaan heb". Financien spelen volgens Hiele geen hoofdrol in zijn wens om te verkassen. „Ik heb nog een contract voor twee jaar. Daarna ben ik transfervrij. Dus hoe langer ik wacht, des te beter ik er laatste jaren bij Feyenoord heb gehad, gaat die ver moeidheid er toch een beetje insluipen. Het is niet zo, dat ik een hekel heb aan de club. Ik ben en blijf altijd Feyenoorder. Waar ik over praat is de verhouding tus sen werkgever en werkne mer. Die is zwaar vertroe beld. Het maakt niet uit of je bij Feyenoord of waar dan ook speelt, bij een andere club had ik waarschijnlijk hetzelfde meegemaakt". Prestige Het neemt niet weg, dat Joop Hiele van dichtbij kan zien, dat Feyenoord de laat ste jaren langzaam maar ze ker prestige heeft verloren. Na het vooral dank zij de in breng van Johan Cruijff be haalde kampioenschap in 1984 ging het bergafwaarts met het eens onaantastbaar lijkende voetbalbolwerk uit Rotterdam-Zuid. Triest diep tepunt is, dat er in Rotter dam het komend seizoen geen Europees voetbal te be wonderen is. Hiele: „Ja, misschien speelt die terugval wel mee, maar het is gewoon een van word. Ik wil daar niet op wachten. Het is gewoon beter, dat ik nu vertrek. Het heeft ook niets te maken met de nieuwe spelers, die Feyenoord heeft aangetrok ken. Dat die jongens mis schien meer gaan verdienen dan de jongens, die hier al jaren lopen, is niet vreemd. Zo gaat het bij Feyenoord al jaren. Spelers, die niet of nauwelijks gepresteerd heb ben, toucheren direct een prima salaris. Dat misgun ik die jongens niet, hoor. Je moet dit ook niet zien als klagen. Ik verdien hier im mers goed". Niet te spreken Hiele is niet te spreken over de wijze, waarop Rinus Is rael is weggewerkt. De vori ge week ontslagen trainer had van de doelman zijn werk mogen afmaken. „Ik ben het niet eens met het ontslag, dat de trainer is aangezegd. Er zijn teveel dingen gebeurd, waarbij ik mij afvraag: Moet dat nou? Maar om terug te komen op de affaire Israel. Van mij had hij mogen blijven. De verwijten, die aan zijn adres zijn gemaakt, voel ik dus niet. Er werd gezegd, dat de trainer de zaak niet meer kon motiveren. Hij zou de jongens het zelfvertrouwen ontnemen. Ik heb dat in principe niet zo gevoeld. Na tuurlijk, ik heb ook wel eens problemen met hem gehad, maar dat is normaal. Die praat je dan weer uit en alles is weer vergeven en verge ten. Bij Feyenoord zijn gewoon teveel beleidsfouten ge maakt. Ik denk gewoon, dat een demissionair bestuur geenbelangrijke beslissingen meer mag nemen. Het omge keerde is hier gebeurd. Die mensen hadden geen com mercieel directeur mogen aanstellen en hadden het contract met de hoofdtrainer niet voor twee jaar mogen verlengen. Of die trainer nou Israel, Jansen, of Karei- se heet, dat doet er niet toe. Dergelijke beslissingen kun nen namelijk wel eens dwars tegen de visie van het nieuwe bestuur ingaan. Dat blijkt dus nu wel. Op het moment, dat Israel een tweejarig contract kreeg voorgelegd, was het bestuur weliswaar niet demissionair, maar het wist wel, dat er verkiezingen zouden komen. Daarmee had rekening ge houden móeten worden". RICHARD THANNHAU- SER Oran je sterker in de luch t 99 Dag Köln, met je wirwar van een richtingstraten en talloze opbrekingen. Na tien dagen ken ik nog niet de weg in dit doolhof. Dag stad, waar Oranje onverwacht van Rusland verloor en daardoor een voetbalnatie even in rouw dompel de. Ik rij naar Heerlen, naar winkelcentrum 't Loon. Op uitno diging van Moni en Bert Pooters, vrienden uit de tijd dat ik in Maastricht woonde, reik ik om twaalf uur in hun lunch room prijzen uit aan winnaars en winnaressen van een prijs vraag rond het Nederlands elftal. Als supertroostprijs over handig ik een lieftallige dame een van mijn vroegere oranje- shirtjes met daarop de verse handtekeningen van Gullit en co. Ik arriveer een half uur voor het beginsignaal van Neder- land-Ierland in het Parkstadion in Gelsenkirchen. Een oranje-lawine dondert op de arena neer. Deze begeestering brengt me in een soort roes. Het is erop of eronder voor Mi chels en zijn mannen. Oranje speelt weer met een spits (Van Basten) en met een tweede spits komend vanuit het middenveld (Gullit). Het wordt snel duidelijk dat Oranje het niet gemakkelijk heeft. Hetzelfde scenario als tegen Engeland. Opnieuw veel geluk. Als Oranje de Ieren onder druk zet, ziet het Ierse elftal er slecht uit. Veel opportunisme en ballen in de tribune. Oranje blijft de baas op het veld maar profiteert niet van de kleine kansen. Na een helft ben ik toch gerust over de afloop. Het verbaast me dat Michels Erwin Koeman van het veld haalt. Hij moet nu het elftal op drie plaatsen ombouwen. Va nenburg naar links, Gullit naar rechts, Kieft komt als twee de spits. Oranje krijgt zichtbaar problemen. Michels blijft stoicijns in de dug-out. Pas als Bosman erin komt voor Müh ren, wordt de druk op het Ierse doel verhoogd. Nederland gaat achterin een op een spelen en tracht met fysieke kracht een positief resultaat te forceren. Verslaggever Kees Jansma komt naast me zitten op de tri bune. Hij kan het niet meer uithouden bij zijn collega's. Zweet parelt op zijn voorhoofd. Tien minuten voor tijd steek ik nog een sigaret op. Dat wil nog wel eens helpen. Jansma stottert: „G-g-g-geef mij dat ding". Ik heb met hem te doen en steek meteen de brand in een nieuwe sigaret. Kieft scoort op hetzelfde moment. Jansma stoot een Indianenkreet uit, zijn sigaret ligt op de grond en blijft daar. „We hebben het gered", jubelt hij. De Ieren die brutaal hun eigen spel hebben gespeeld, met vier mensen achterin op een lijn, typisch Brits, liggen ver slagen op de grasmat. Het is een dag van grote luister voor het Nederlandse voetbal. Ik zie Michels bevrijdend lachen. Hij klieft de lucht met zijn omhooggestoken vuist. Een triomfaal gebaar van een geterg de man, zoals vrijdagavond laat. Zijn ogen schoten vuur toen ik het terras van het Oranje hotel in Benrath betrad op weg naar de NOS-tv-studio in een aangrenzende kelder. Houd je gedeisd, waarschuwde persvoorlichter Ger Stolk. De sfeer was te snijden en prik kelbaar, de Sphinx van 1974 was even ontwaakt en niet te genieten. Wij (ook de NOS-equipe) werden, na de uitzen ding, vriendelijk doch dringend verzocht direct „op te rot ten". Blijkbaar waren die avond 8 spelers bij haptonoom Ted Troost. Ik wacht het feest van de Oranje-fans in Gelsenkirchen niet af. Zet koers naar Stuttgart. Op de autoradio hoor ik hoe de koude oorlog tussen Duitsland en Nederland losbarst. Nie- derlande heet nu weer Holland en de DFB (Deutsche Fuss- balbund) is omgedoopt in Danke Franz Beckenbauer. Om acht uur parkeer ik de auto voor mijn huis in Schön- berg. Na veertien dagen eindelijk weer thuis. Terwijl de Oranjespelers en hun vrouwen feesten in Ben rath, ben ik in Leonberg te gast op de bruiloft van Gunther Schaefer, de verdediger van VfB Stuttgart. De gele kaarten- koning van de Bundesliga (13 kaarten in het laatste seizoen) sluit het feest af om half vier in de ochtend. Gisteren, vaderdag. Ik krijg een grappig boekje cadeau met de titel: „Een vader is ook maar een mens". Ik lees er hard op uit voor. De telefoon staat de hele ochtend niet stil. Ver slaggevers van Duitse media willen weten wat ik denk van de halve finale tussen Nederland en Duitsland in Hamburg. En wie ik beter vind: Gullit of Mattheus? Ik laat niets los omdat ik mijn gedachten alleen aan dit dagboek wil prijsge ven. Ik denk dat Oranje gezien zijn lengte een groot voor deel heeft ten opzichte van Duitsland. Wie moet de kopster- ke Nederlanders afstoppen? Alleen Kohier is kopsterk. De Duitsers hadden in het oefenduel tegen de Zwitsers in de lucht grote problemen. Voor de rest is er niets veranderd. Duitsland speelt weer een thuiswedstrijd en toch zijn de Duitsers niet gerust op de uit komst van dit duel. Net als in 1974. Ik rij 's middags naar de stad. Het Waldhotel, 2 km van mijn woning, wordt belegerd door Italiaanse tifosi. De Squadra Azzuri bereidt zich hier voor op de halve finale tegen Rus land. PSV logeerde er voor de ECl-finale tegen Benfica. En won. Rond 7 uur hoor ik dat de Joegoslavische voetbalbond de 24- iarige en 24-voudige Joegoslavische international Katanec neeft vrijgegeven. Hij zal maandag een drie-jarig contract tekenen bij VfB Stuttgart. Katanec is een verdedigende mid denvelder en komt uit Slovenië. Hij speelde tijdens de Olympische Spelen in Los Angeles en gaat nu mee naar Seoul. Geen probleem, want drie andere spelers van mijn ploeg zullen hem vergezellen. Gelsenkirchen Drie dagen eerder was Marco van Basten nog de absolute ster tegen Enge land, afgelopen zaterdag moest hij met een aanzien lijk bescheidener rol ge noegen nemen. Veel moeite had hij er niet mee, omdat het resultaat tegen Ierland uiteraard zaligmakend was. Van Basten was wel zo eerlijk om toe te geven dat het Nederlands elftal als ge heel geen beste wedstrijd had gespeeld: „We hebben met geluk gewonnen, daar moeten we eerlijk in zijn. Maar het elftal moet nog steeds groeien en doet dat ook nog, daarvan ben ik van overtuigd". Het voetballen met drie echte spitsen zoals in de slotfase, toen ook het doelpunt viel, heeft volgens Van Basten goed uitgepakt. Maar hij denkt niet dat het de juiste strijdmethode is om er tegen de Duitsers mee te beginnen. „Ik zie het meer als een soort breekijzer in het laatste gedeelte van de wed strijd. Je speelt dan echt Om de tegenstander onder druk te zetten, met twee mensen puur in de spits om te rommelen, paniek te zaaien en één erach ter om de balletjes op te pik ken, eventueel zelf te schieten of klaar te leggen voor opko mende mensen van achteruit". De wedstrijd tegen West- Duitsland van morgen in Hamburg heeft voor Van Bas ten iets speciaals. „Net als bij alle Nederlanders denk ik, speelt er een stuk verleden, een stuk sentiment mee. Echt, je hoeft niemand te motive ren". Frank Rijkaard vond het niet onlogisch dat het duel met de Ieren veel problemen had op geleverd. „Die zijn er heel goed in je het spelen onmoge lijk te maken. Elke ruimte blokken ze af, overal duiken ze in. Het is gewoon erg moei lijk om tegen deze ploeg te voetballen. En zelf hanteren ze een heel simpel soort voet bal. Bij balbezit gooien ze de bal erin en hopen ze op hun spitsen. Het is altijd oppassen. Maar hoewel het heel lang 0-0 stond, blijf je altijd hopen. Een goal kan ook in de laatste mi nuut vallen". Over de komende tegenstan der is Rijkaard vol lof. „Duits- ■BH#' De spelers van de Nederlands elftal-groep verhuisden van Ben rath naar Hamburg, waar ze gisteren aankwamen. land heeft erg goed gespeeld gaan kwalitatief sterk zijn. Ita- tegen Spanje. Naar het verle- lie speelt heel mooi voetbal, de den kijk ik niet, ik wil gewoon Sovjetunie speelt erg clever. Ik winnen. Ik denk trouwens dat hoop dat we in de finale ko- al die ploegen die door zijn ge- men tegen Italië. We hebben nu het nadeel dat we tegen het gastland spelen, want Duits land heeft het thuisvoordeel. Duitsers hebben een enorme vechtlust. Je hebt aan de re sultaten gezien dat ze erg sterk zijn. Maar bang, nee". Ronald Koeman noemde de winnende treffer van Wim Kieft een gelukje. „In de eer ste helft waren we beter, toen speelden we heel goed en zei den we ook tegen elkaar dat dat doelpunt vanzelf zou ko men. Maar na de rust kregen we nog maar weinig kansen. En dan toch die lucky goal. een verkeerd schot van mij waaruit Willem inkopt. Het leuke van voetbal is daarmee maar weer eens bewezen. Dan denk ik dat er toch een beetje rechtvaardigheid is dat we ze ker in de eerste wedstrijd te kort zijn gekomen. Altijd mooi dat het dan in de laatste wed strijd gebeurt, want dan is de tegenstander meteen kans loos". Koeman herinnerde zich de WK-finale van 1974 nog. „Zat ik voor de televisie. Ver schrikkelijk jammer dat Ne derland het toen niet haalde, kunnen we mooi nu recht zet ten, al was ik Duitsland liever pas in de finale tegengekomen. Maar goed, dan moeten we die gasten nu maar vast kloppen". Pak van hart Ook voor Ruud Gullit was er een pak van zijn hart gevallen. De aanvoerder erkende dat het doelpunt ook had kunnen worden afgekeurd. „Het was buitenspel, dus de scheidsrech ter had kunnen fluiten, al liep Marco van Basten duidelijk te rug zonder de bedoeling te hebben aan het spel deel te ne men". Gullit acht het een voordeel, dat Oranje nu niet meer achter de feiten hoeft aan te hollen, zoals na de ne derlaag tegen de Russen het geval was. „Gelukkig komen we nu in een andere positie te recht. We moesten de beide laatste wedstrijden winnen, dat eist toch veel van je. Voor ons is het belangrijk dat we te gen die Duitsers het spel niet alleen hoeven te maken. Die kunnen het zich voor eigen publiek ook niet veroorloven alleen op de counter te loeren. Het zal voor de Duitsers ook anders worden. Spanje moest tegen hun winnen, wij begin nen met evenwicht. Mentaal is het geen probleem en we heb ben een goede ploeg". WILLEM PFEIFFER

Leidse Courant | 1988 | | pagina 11