Russen vrezen Italië Hooligans rustig naar huis •EKstra«EKstra#EKstra# Barcelona koopt compleet el ENGELAND MET DRIE NEDERLAGEN EN STILLE TROM VERTROKKEN VOORBEELDIG GEDRAG NEDERLANDSE SUPPORTERS •EKstra#EKstra»EKstrat SPORT Denemarken bij WK-zaalvoetbal ZEIST Denemarken is het zestiende land dat zal deelne men aan het eerste wereld kampioenschap zaalvoetbal dat van 5 tot en met 15 janu ari 1989 in Nederland wordt gehouden. Denemarken vervangt West- Duitsland dat afzag van deel name. Het toernooi wordt gespeeld in Amsterdam, Rotterdam, Arnhem, Leeuwarden en Den Bosch. Voor het toernooi is Nderland, samen met Bel gië, Spanje en Italië geplaatst, zodat zij in de voorronde niet tegen elkaar kunnen uitko men. Sportprijsvragen Nederlandse lotto 24: 6-9-11-19-35- 36. Reserve: 1. Deelnemers: 554.427. Inleg: ƒ2.357.585,00. Prijzen: ƒ1.119.853. Cijfcrspel 24: 808161. Deelnemers: 252.306. Inleg: ƒ378.460,00 (vaste prijzen). Toto 22/23: 2-2-3-2-1 -1 -2-3-1-1-2-2. Deelnemers: 23.312. Inleg: ƒ120.716,00. Prijzen: ƒ57.340,10. Westduitse lotto: 1-10-37-43-44-47. Reserve: 48. Spiel 77: 5.123.078. Belgische lotto: 2-4-27-28-30-41. Reserve: 26. Jokernummer 5.811.555. W5: 9-9-7-1-5. Omzet: ƒ25.460. Uit betaling: ƒ355,20. EckLeSomtwi Voetbalschandaal in Joegoslavië BELGRADO Voor de derde keer in drie jaar is het Joe goslavische voetbal opgeschrikt door een omvangrijk schandaal. De voetbalbond heeft zaterdag de uitslagen van de wedstrijden van de laatste speeldag ongeldig verklaard, tot de resultaten van een inmiddels ingelast onderzoek be kend zijn. Het is na enkele krantenpublicaties aan sterke twijfel onderhevig of de titel naar Rode Ster gaat en of Ce- lik Zenica net niet degradeert. Enkele weken geleden trof de Hongaarse voetbalbond een soortelijke maatregel. Met name de wijze waarop Celik Zenica op de slotdag van de competitie in Joegloslavië aan degradatie ontsnapte, was zeer curieus. De ploeg van trainer Josip Skoblar en doel man Mladen Pralija, beiden eerder in het seizoen bij de bundesligaclub HSv ontslagen, zette in de laatste drie mi nuten tegen FC Pristina een achterstand van 0-2 om in een overwinning van 3-2. Het imponerende slot van Celik Ze nica werd ingezet, nadat de uitslagen van de andere wed strijden in het stadion bekend waren gemaakt. Niksic, dat evenveel punten maar een slechter doelsaldo had dan Ze nica, degradeerde daardoor. MAANDAG 20 IUNI 1988 PA( -3R BARCELONA FC Barcelona heeft afgelo pen weekeinde haar spectaculaire aankoop beleid praktisch afgerond. De nieuwe club van Johan Cruijff heeft maar liefst 11 nieuwe spelers, een compleet elftal, gekocht. De club heeft voor hen 35 miljoen gulden op tafel ge legd. De Catalaanse ploeg is nog in onderhan deling met een onbekende buitenlandse ster speler. Barcelona sloot gisteren de onderhan delingen af met verdediger Soler en aanval ler Valverde van Espanol, verdediger Serna van Sevilla en aanvaller Goikoechea en doel man Unzue van Osasuna. B terug naar de hoogste klasse van het Italiaanse voetbal. Atalanta, dat afgelopen seizoen pas in de halve finales van het Euro pese toernooi voor bekerwinnaars werd uit 3j IENÏ geschakeld (door de latere winnaar chelen), won op de laatste competitie 1-0 van Messina. Vier Braziliaanse internationals heb! tracten getekend bij Italiaanse clubs, valler Muller en middenvelder Silas Paulo gingen voor 8,5 miljoen guit Torino. Evair en Ricardo Roberto vairsbus ni zetten hun handtekening onder bintenis met Bologna. Met hun transi en miljoen gulden gemoeid. Voor de vierde achtereenvolgende ki Gornik Zabrze de Poolse voetbal cc als eerste beëindigd. Voor de tweede keer in zijn gesci heeft de Portugese voebalkampioen de „dubbel" behaald. Porto won de bon gespeelde bekerfinale tegen Vit* fj maraes met 1-0. elta! n b Jan Sfc 1 >ping Adr ip h ot hi floo] was Duitsers overti van winst op (Van onze corresponi Drost) BONN In de Di dagspers is de halve het Europese voetb oenschap, morgen i burg, een uitgemaakte „Mannschaft van kenbauer krijgt ee dobber aan de Nede maar dringt door tot Na de wedstrijd tegei met twee schitterend! van Rudi Völler, is Duitsers hun ploeg slaanbaar geworden, minstens even fraaie van Marco van Bast de Engelsen, daar wil se voetbalpers niets i weten. Neen, groot bi kranten, dat de ploe^ nus Michels tegen de] Ieren heeft gewoni een duidelijk Duitei punt. „Ik geloof, dat de Dt Europees kampioen de kop boven de col de Duitse voetl Karl-Heinz Rummei Welt am Sonntag schi elftal verkeert nu in ditie om aan te koppDUtei die grote toernooitrad kracht, waarom de sinds heugenis in de reld worden gevreesd Rummenigge. schrijft hij: „In het bul was tijdens het lopen X nooi reeds de menin tigd, dat de Duitsers slecht spel in de hal\ zouden manipuleren moeten nu corresctie Mijn mening i land bereikt het einds Aan de kwaliteiten Nederlandse elftal bes columnist geen wooi hem is Italië de tege in de finale, die i door Duitsland wordt nen. Als grote steun Duitse elftal in de hal tegen Nederland ziet Duitse publiek, dat hem een Oscar heeft Aan het feit dat het overgrote deel Duitse geweest die buiten de de beest hebben uif in tegenstelling tot vreesde Britten en ïi fi ders, wijdt Rummenip* eens geen woord. Welt am Sonntag brc een interview met d< trainer Franz Beek Die wijdt wel aandach kwaliteiten van OranEN] ziet eveneens zijn 'Mannschaft' als over de finale binnentrek tegenstander in de ook volgens Beckenb: lië. „De halve finale een heel grootse wed, worden. De treffer va; ,joe, derlanders tegen de r weliswaar wat gelukk len, maar was n hoogst verdiend. Ni iele was duidelijk de bete and en had veel eerder (1 bij de wedstrijd Ne Ierland, zaterdagmid* s 1 zegt daarover: „Veel rs€ heb ik niet gemaakt. 1 e g ken ik de Nederland >rSte goed. Ik heb veel m<jjge de Ieren opgeschrev spijt me erg voor hen, hebben vol opofferinj'P z den en waren met zt ls een verrijking voor doors pese kampioenschap, brengen van Kieft wi|jger voor de zege van de N n ders meebeslissend." m de. i ïdst; nda E Van Dijk afwer over EK-voetl(?ffeC in Nederland (Van onze sociaal-ecoi redactie) DEN HAAG Als in Europese voetbalki schap in ons land gesp™ worden, moeten eerst „alle risico's" on1 worden. Dat zei mini °.nd' Dijk (binnenlandse za teren voor de NCR' foon. Zouden die ri groot zijn, dan „kunne :and lijke wedstrijden ilvite slechts gedeeltelijk 1 speeld worden" DD' Van Dijk. Bij zulke evenemen vele duizenden suppt verwachten. Na de 1 strijden die deze we speeld worden is het maal op grootscheepse geldheden uitgelopen, antwoordelijkheid v< P handhaven van de orde ligt in de eerste de burgemeester van meente waar de we< zijn. Maar volgens V zal in zo'n situatie gen .s van te voren op hoog niveau overleg nodig, met „de voetbalwerelt 'n Lars Elstrup terug naar Denemarken ROTTERDAM Lars Elstrup speelt in het nieuwe seizoen niet meer voor Feyenoord. De 25-jarige mid denvelder is te ruggekeerd naar Denemarken, waar hij voor Odense gaat spe len. Elstrup tekende een contract voor twee en een half jaar. Lars Elstrup. FOTO: DIJKSTRA Verjongingskuur Spaans elftal Het Spaanse elftal zal een verjongingskuur ondergaan. Di rect na de uitschakeling tegen West-Duitsland maakten de vier dertigplussers Camacho, Viktor, Gordillo en Gallego het einde bekend van hun loopbaan als international. Trai ner Munoz (66) was hen luttele uren voor geweest. De be jaarde coach van het Spaanse voetbal was teleurgesteld over het resultaat in West-Düitsland: „Na de winst op Denemar ken waanden we ons zeker van een plaats in de halve eind strijd". De positie van Munoz wordt met ingang van eind juli overgenomen door de 54-jarige Luis Suarez, de coach van de Spaanse jeugd. Het best gewaarde geheim in de Spaanse ploeg was de bles sure van Butragueno. De „gier" van Real Madrid blijkt de eindronde gespeeld te hebben met een gestuikte voet. Pas na de achterstand tegen West-Duitsland maakte Munoz een einde aan de lijdensweg van de frêle spits. Spaanse pers bitter getemd De Spaanse kranten zijn bitter gestemd over de vroege uit schakeling van hun elftal. De sportcommentaren verwijten bondscoach Munoz een gebrek aan tactisch inzicht en een schromelijk tekort aan creativiteit. „De enige herinneringen die Spanje in Europa achterlaat is een kortstondig briljant optreden van middenvelder Michel in de partij tegen Dene marken en een serie interessante gymnastiekoefeningen ge durende het eerste half uur van iedere partij. Daarna zakte Spanje volledig in elkaar", aldus bijvoorbeeld het bijtende commentaar van de Madrileense krant El Pais. Beckenbauer looft Gullit In een vooruitblik op de halve finale tegen het Nederlands elftal heeft Franz Beckenbauer, teamchef van de Westduit ser, Ruud Gullit de meest complete voetballer genoemd die er momenteel op de internationale velden rondloopt. „Oran je heeft een zeer goede ploeg", aldus Beckenbauer. „Boven dien hebben ze in Gullit waarschijnlijk de meest perfecte speler van de wereld. Hij heeft slechts een minpuntje; hij is geen Duitser. Het is voor ons dinsdag belangrijk hem geen ruimte te geven." Zevende zege op Ieren In de 54-jarige historie van de voetbalontmoetingen tussen Nederland en Ierland heeft het Oranje-elftal zaterdag in Gelsenkirchen zijn zevende overwinning geboekt. Ierland won van de twaalf wedstrijden vier duels. Eén wedstrijd eindigde gelijk. Van Basten nog altijd topscorer Ondanks het feit dat Marco van Basten eergisteren niet tot scoren kwam, blijft hij topscorer van het toernooi. Wel zag de spits van AC Milan Rudi Völler nabij komen. De spits van het Duitse team scoorde vrijdag tweemaal tegen Spanje. was weg. Nadat wij gelijk ge maakt hadden, ging het even goed en hadden wij zelfs de kans op 2-1. Kom je een keer op voorsprong, dan gaat de ploeg misschien eindelijk eens goed spelen. Het gebeurde niet, al moet ik zeggen, dat er na de rust sterk is gespeeld. Rusland werd maar twee keer gevaarlijk, maar-scoorde daar uit wel een keer. Wij lieten de mogelijkheden liggen". De conclusie van een week EK is voor Engeland drama tisch en zal de komende we ken zeker doorwerken. Of het ontslag van de bondscoach iets oplost, valt te betwijfelen. Robson heeft zes jaar goed ge werkt als eerste m^n, maar heeft alleen nog nooit iets ge wonnen. Al 22 jaar staat Enge land met lege handen, want na de wereldtitel, die in 1966 in eigen land werd behaald, heeft het nationale team zich nim mer meer weten te plaatsen derlaag tegen Italië in februari niet al te veel waarde mocht worden gehecht. „Italië heeft momenteel één van de betere teams. Een jonge ploeg met veel individuele klasse. Ik denk speciaal aan spelers als Mancini en Vialli en ook de ervaren Alessandro Altobelli mag je niet vergeten. Gelukkig hebben wij ook een sterk team. Maar die 4-1 nederlaag eerder dit jaar zegt mij niets. Het was slechts een oefenduel, dus...". Geheel ongeschonden kwamen de Sovjets niet uit de strijd. Belanov moest al voor rust met een enkelblessure naar de kant en vlak voor tijd raakte libero Chidijatulin met een hoofdwond af. Beiden zul len woensdag zo goed als zeker spelen. Belanov: „Ik ben nog niet uitgebreid onderzocht door de teamarts, maar ik heb op dit moment al een stuk minder last. Ik wil er tegen Italië dolgraag bij zijn". En trainer Morozin: „Deze twee spelers zijn erg belangrijk voor het team. Zijn zij niet op tijd fit, dan zal het zwaar worden". Sterker bezet Igor Belanov noemt het EK sterker bezet dan het WK van 1986, waar Rusland in de acht ste verrassend sneuvelde tegen België. „Wij hebben het daar in de voorronden erg gemak kelijk gehad. Konden voetbal len zoals wij wilden. Daarvan is nu geen sprake. De meeste EK-teams zijn aan elkaar ge waagd. Vooraf had ik ook best angst voor de Engelsen. Enge land heeft altijd goede spelers voortgebracht en spelen net als Ierland het traditionele Britse voetbal. Zij passen zich nooit aan". Die door Belanov geroemde Engelsen dropen af met de staart tussen de benen. De EK- droom werd voor het vooraf als topfavoriet bestempelde team van trainer Bobby Rob son een nachtmerrie. Nog nooit eerder verloor een En gels team alle wedstrijden tij dens een eindronde. Inmiddels hebben pers en fans al een zondebok gevonden: Robson dus. Zijn positie is wankel, al heeft het bestuur van de FA donderdag verklaard, dat Rob son zijn werk mag afmaken. Toch verwacht men in Enge land, dat voorzitter Millichip en zijn gevolg zullen zwichten voor de druk van buitenaf, die met de dag groter wordt. Robson weet het zwakke op treden van zijn ploeg tegen Rusland aan de snelle tegen treffer. Al na drie minuten scoorde Aleinikov de ope ningstreffer. Robson: „De meest miserabele start, die je maar kunt bedenken. Daar door sloop er onrust in de ploeg, kwamen de passes niet meer aan. Het zelfvertrouwen voor een eindstrijd. Dat doet pijn aan de andere kant van de Noordzee, de bakermat van het moderne voetbal. En dat is met de binnenkort te starten reeks kwalificatie-wedstrijden voor de WK in 1990 een wei nig hoopgevend gegeven voor de Engelsen. RICHARD THANNHAUSER Engeland-Sovjetunie 1-3 (1-2): 2. Aleinikov 0-1, 15. Adams 1- 1, 27. Michailitsjenko 1-2, 71. Passoelko 1-3. Scheidsrechter: Dos Santos (Por). Toeschou wers 50.000. Geel: Protassov (Sov). Engeland: Woods; Stevens, Adams, Watson, Sansom; Ste ven, Robson, Hoddle, Barnes; McMahon (Webb), Lineker (Hateley). Sovjetunie: Dassajev; Tsjidija- toelin, Bessanov, Koesnetsov, Aleinikov; Zavarov, Litovts- jenko, Michailitsjenko, Rats; Belanov (Passoelko), Protas sov. LONDEN Verspreid en kalm heeft een groot deel van het Britse supporters- leger gistereng Engeland bereikt. Hun terugreis stond in schril contrast met het verblijf in West- Duitsland, waar de fans tijdens de eerste week van de Europese titelstrijd voor ernstige ongeregeld heden zorgden in Stutt gart, Düsseldorf en Frankfort. Volgens de politie van Dover zijn zondagmiddag honderden supporters aangekomen met de veerboten, zonder dat zich daarbij incidenten voordeden. Ongeveer achtduizend Britten waren in West-Duitsland om Engeland te steunen. Van de 823 personen die tijdens de eerste week werden gearres teerd, hadden er 381 de Britse nationaliteit. In Frankfurt hadden dronken Engelse voetbalfans zaterdag nacht voor de derde achter eenvolgende nacht huisgehou den. Zij richtten zware vernie lingen aan in een plaatselijk café. De politie vatte enkele tientallen hooligans, onder wie ook enkele Westduitsers, in de kraag. Na de wedstrijd tussen Enge land en de Sovjetunie, die door Engeland met 3-1 werd verlo ren, togen groepen voetbalsup porters naar de binnenstad van Frankfurt. Onder invloed van overdadige hoeveelheden alcohol zetten zij al gauw de boel op stelten. Een café was het voornaamste doelwit van vooral Engelse hooligans. De Westduitse politie heeft la ten weten dat in totaal om streeks 300 Engelse en West duitse voetbalvandalen for meel zijn gearresteerd of on der preventieve hechtenis zijn geplaatst. Onder de arrestan- De Russische doelman Dassajev grijpt de bal, voordat Watson (midden) en Robson iets denken te kunnen uitvoeren. FOTO: ANP unie nog eens 12 voetbalvan dalen in de kraag waren gevat. Sommigen waren opgepakt op weg naar het stadion en ande ren tpen ze het stadion in pro beerden te komen. Preventief In Gelsenkirchen werden 50 Westduitse supporters die be kend waren bij de politie in voorlopige hechtenis genomen als preventieve maatregel voor het begin van de wedstrijd tus sen Nederland en Ierland. Na afloop van de wedstrijd, die door Nederland met 1-0 werd gewonnen, deden zich geen in cidenten voor. De Nederlandse, Ierse en Duitse voetbalsupporters die zaterdag naar Gelsenkirchen zijn gekomen voor de wed strijd Ierland-Nederland heb ben zich, volgens de politie, voorbeeldig gedragen. Verre weg de meeste supporters (50.000 uit Nederland en 13.000 uit Ierland) waren zaterdag per trein, bus en auto naar Gelsenkirchen gekomen. Rond het middaguur werd het cen trum van de stad overspoeld door duizenden supporters. Al les verliep in een ontspannen en gemoedelijke stemming. Leden van de ter plaatse ge vreesde Gelsen-szene werden wel in de binnenstad gesigna leerd, maar de politie hield deze, op rellen beluste jonge ren, scherp in het oog. De Oranjefans hadden de Neu- markt als pleisterplaats inge nomen, waar het bier rijkelijk stroomde. Om wat vertier te bieden, heeft het stadsbestuur een folkloristische dansgroep ingehuurd. De muziek wordt overstemd door spreekkoren en gezang dat de supporters aanheffen om alvast in de stemming te komen. Op het station van Gelsenkirchen we melde het ook van de suppor ters. Daar hield een hardrock band de voetballiefhebbers be zig. FRANKFURT Enge land is met stille trom naar huis teruggekeerd. De nationale ploeg van trainer Bobby Robson verloor drie keer op rij, scoorde slechts twee doel punten en kreeg zeven treffers om de oren. Za terdag werd het toernooi in stijl afgesloten tegen de Sovjetunie, dat de partij zomeravondvoetbal sim pel met 3-1 won. De Rus sen werden daardoor groepswinnaar en komen woensdag uit tegen het gevreesde Italië, dat in fe bruari van dit jaar in een oefenduel het „rode ge vaar" met 4-1 opzij zette. i De Russen worden niet graag herinnerd aan die smadelijke nederlaag. Die in ieder geval ervoor heeft gezorgd dat de angst voor de Zuideuropeanen er goed inzit. Trainer Valeri Lobanovski, die de persconfe rentie in Frankfurt andermaal overliet aan zijn assistent Juri Morozov, had liever West- Duitsland getroffen. De inter nationale sportpers protesteer de overigens krachtig tegen het wegblijven van Lobanovs ki, maar dat werd door diens assistent Morozov genegeerd. Hij zei daarover: „De Sovjetu nie heeft drie trainers en die hebben allemaal een taak". Daarmee wilde Mozorov dui delijk maken, dat hij de pers conferenties voor zijn reke ning neemt. Morozov vond, dat aan de ne- Een voetbalvandaal, die zich In de ogen van de politieman (rechts) te zeer heeft misdragen wordt afgevoerd. 3 FOTO: AP ten waren 16 Westduitse neo- klaarde dat van vrijdagavond 200 supporters waren opgepakt nazi's. tot zaterdagochtend in Mün- en dat vlak voor de wedstrijd De politie van Frankfurt ver- chen en Frankfurt meer dan tussen Engeland en de Sovjet-

Leidse Courant | 1988 | | pagina 10