Droogte teistert Amerikaanse boeren Griekse scholieren buigen zich weer over Homerus Gesprekken met olifanten over kilometers afstand Russisch barpersoneel schenkt geen glasnost" in Britse pub Moskou TENLAND CeidócSoiMatit ZATERDAG 18 JUNI 1988 PAGINA 7 7j erland vraagt clementie Zes van Sharpville JAAG Nederland heeft bij Zuid- i aangedrongen op clementie van de tn Sharpville". De directeur-generaal zaken van het ministerie van buit- t zaken heeft de ambassadeur van ,ka in ons land de bezorgdheid over- it van de Nederlandse regering over van de zes ter dood veroordeelde rikanen. Eerder had de Veiligheids an de Verenigde Naties zonder debat laniem een resolutie aangenomen I de Zuidafrikaanse regering om gra- •dt gevraagd voor de zes zwarten. Ze op 19 juli worden opgehangen omdat uitmaakten van een menigte die in en zwart gemeenteraadslid van de woonstad Sharpeville doodde. Vijf leden Greenpeace 24 uur vastgehouden Vijf leden van Greenpeace zijn in Brussel gearresteerd nadat zij daar de Spaanse ambassa de waren binnengedrongen om le protesteren tegen het Spaanse besluit om weer giftig afval te gaan verbranden op de Noordzee. De activisten slaagden erin een balkon van het ambassadegebouw te be reiken, waar zij spandoeken ophingen. Ook plakten zij affi ches op de muren, met leuzen tegen de verbranding. De poli tie nam de actievoerders op het dak van het gebouw ge vangen. Na 24 uur mochten ze weer vertrekken. foto: ap Jane Fonda maakt excuses aan veteranen NEW YORK Actrice Jane Fonda heeft in een interview met ABC-te- levisie haar excuses aangeboden aan Vietnam veteranen voor een reis in 1972 naar Hanoi. Ze noemde die daad ondoordacht en onvoorzichtig. „Ik probeerde bij te dragen aan be ëindiging van de oorlog", zei Fonda. „Het spijt me dat ik de Amerikaanse soldaten daar toen pijn mee heb ge daan". Destijds zei Jane Fonda dat de piloten die bommen meenamen zich schuldig maakten aan oorlogs misdaden. „Ik ben nog steeds trots op de meeste dingen die ik heb ge daan, maar van sommige heb ik spijt. Eén daarvan is het poseren met een Noordvietnamese helm op". Britten sturen diplomaat Israël het land uit LONDEN Groot-Brittannië heeft een Israëlische diplomaaf en een vertegenwoordiver van de Palestijnse Bevrijdingsorganisatie PLO uitgewezen in verband met een spionage-schandaal. De diplo maat Arie Regev en de PLO-func- tionaris Zaki al-Hawa hebben tot het einde van de maand om het land te verlaten. Londen heeft Raqev uitgewezen omdat de Israëlische geheime dienst, Mossad, de Britten niet op de hoogte heeft gesteld van Pale stijnse terroristische activiteiten in Groot-Brittannië. Israël zei de stap van Londen te betreuren en ont kende tegen de Britse belangen te hebben gehandeld. Suriname trekt kwart miljoen uit voor hulp PARAMARIBO De Suri- naamse regering zal humani taire hulp in de vorm van voedsel en medicamenten ver strekken aan de bewoners van de gebieden Brokopondo en Coppename, ten zuiden en zuidwesten van Paramaribo. Voor deze hulp is een bedrag van 250.000 gulden bijeenge bracht door bezuiniging op de uitgaven van verschillende ministeries. De hulp vloeit voort uit gesprekken die presi dent Ramsevak Shankar en de vice-president de afgelopen zes weken hebben gevoerd met verscheidene delegaties uit de genoemde gebieden. nv»; leden arta 77 igehouden AG De Tsjechoslo- se politie heeft giste- lf vooraanstaande le- van de organisatie Ode mensenrechten ta 77 aangehouden. 3ELU ebeurde aan de voor- v 1 van een tweedaags lationaal symposium mensenrechten en sme in Praag. De elf en aangehouden in ppartement van een genwoordiger van de ging, Jiri Dienstbier. zou het symposium en gehouden, waar de autoriteiten geen imming hebben gege- Onder de arrestanten drie huidige dvoerders van Charta ïnislav Devaty, Milos i en Bohumir Janat. tiental vredesactivis- inder wie enkele Ne- nders, die de bijeen- zouden bijwonen, »n geen toegang tot gylppartement. Bartok wordt euw begraven 2(D, >ALE Het lichaam Hongaarse componist tester bij New York, zal ag worden opgegraven ieuw te worden begra- Boedapest. In deze stad de vrouw en de moe- Bartok ter aarde be- De componist verliet ije in 1939 en vestigde de Verenigde Staten, lij in 1945 op 64-jarige aan leukemie stierf. ;luit om zijn lichaam brengen naar Honga- enomen door zijn twee 'eter (64) en Bela (77). ft doet op weg naar ije nog Frankrijk, itsland en Oostenrijk idstraf irdenaar er Tosh TON De straathandelaar Lobban is gisteren ter veroordeeld wegens op reggae-ster Peter De 33-jarige Lobban j oortdurend gezegd on- te zijn aan de moord in september 1987. Hij schc^h zouden juist goede n zijn geweest. Het V. werd achter gesloten 5v» gehouden. NTIG JAAR CEL ^GIFMENGSTER LE In Seattle is giste- 44-jarige Stella Nickell ffny.l ec'd tot 90 jaar gevan- af -waarvan zij er van iter ten minste 30 moet ;rder niet bekend was. had het pijnstillend Tylenol dat haar man te vermengd met cy- Op het proces kwam Nickell ook flacons ver- Excedrin had geplaatst ipppen in winkels in twee >9 den van Seattle, om het voorkomen dat een 1 naar rondliep. ZELFS CACTUSSEN GAAN DOOD NEW YORK Grote de len van de Verenigde Sta ten worden geteisterd door de ernstigste droogte sinds de „Dust Bowl" van 1936. Talloze boeren, die het de afgelopen jaren al zeer moeilijk hebben ge had, worden in hun voort bestaan bedreigd. De afgelopen dagen vielen er weer enkele regen- en on weersbuien in de landbouwge bieden van het middenwesten en zuiden van de VS, waar het al drie maanden droog is. De buien vielen echter te ver spreid om de nood te lenigen. De vooruitzichten voor de ko mende week zijn dat het droog zal blijven. In veel staten zijn de oogsten ai vernield, tenvijl ér ook te korten aan veevoer ontstaan. Op veel rivieren is het water peil zover gezakt dat honder den rivierschepen aan de grond zijn gelopen. De binnen vaart loopt enorme schade op. De staat Indiana heeft 10 mil joen dollar beschikbaar gesteld om goedkope noodkredieten aan boeren te kunnen geven die extra veevoer moeten ko pen. In de Rio Grande vallei in Texas was de nood zo hoog op gelopen dat boeren met vlam menwerpers de doornen van cactussen brandden, zodat het vee de cactussen kon eten. Nu verschrompelen echter zelfs de cactussen door de droogte. „We kunnen alleen maar ho pen dat we genoeg vee kun nen redden om een basis te hebben om opnieuw te begin nen als hier geen eind aan komt", zei een veeboer in Texas. „Maar het ziet er naar uit dat deze droogte het einde voor ons wordt". Terwijl de boeren in Amerika hun bedrijven kapot zien gaan door droogte, zien de Franse wijnboe ren hun bestaan bedreigd door gigantische regenbuien. In korte tijd viel er in de beroemde wijn streek Bordeaux zo'n gigantische hoeveelheid water, dat ondermeer deze boer in Pugnac zijn hele oogst zag weggespoeld. Een wel hele wrange vorm van het begrip water bij de wijn. foto: ap ATHENE De middelbare scholieren in Griekenland gaan zich in september weer buigen over Homerus, Herodotes en Plato. Minister van onderwijs Antonis Tritsis bepaalde on langs na een uitgebreide en moeizame discussie met kriti sche leerkrachten en onderwijs deskundigen dat hij herinvoe ring van het klassieke Grieks op de middelbare scholen nood zakelijk vindt om het contact met de antieke cultuur niet te verliezen. „De klassieke Griek se ideeën moeten een levend medium hebben in de wereld van vandaag", meent Tritsis. „Ik denk dat dat levende medi um het Griekse volk is dat de zelfde taal is blijven spreken als de oude Grieken". Daarom zul len middelbare scholieren van af volgend schooljaar dagelijks weer klassiek Grieks op hun rooster aantreffen. Maar Tritsis wil de klassieke vorming door trekken tot de lagere school en daar over enige tijd al met zes jarigen beginnen aan een een voudige cursus klassieke vor ming. „We willen dat alle Griekse jongeren zich recht streeks vertrouwd maken piet de grote rijkdom van hun voor ouders en met de Griekse klas sieken die hun stempel op de wereld hebben gedrukt", luidt de motivatie van de bewinds- Homerus' Ilias en Odyssee vor men het begin van de Europese literatuur. De toneelstukken van Aeschylos, Sophocles en Euripides worden overal ter wereld nog dagelijks gelezen en opgevoerd. De wijsgerige dialo gen van Plato en de geschied schrijving van Herodotus en Thucydides bevatten ideeën die van grote invloed zijn geweest op de westerse cultuur. In we tenschappelijke en universitaire kring is de maatregel van Trit sis dan ook positief ontvangen. Maar de leerkrachten aan de middelbare scholen voorzien grote problemen. „Het is een misvatting dat elk kind klassiek Grieks makkelijk onder de knie kan krijgen',' zegt Christos Doukas, hoofd van de bond van leerkrachten in het middelbaar onderwijs. Tritsis verwerpt dat argument en naar zijn opvat ting is het Grieks een behou dende taal die in de loop der tijd minder veranderd is dan veel andere talen. Daardoor is het, zegt Tritsis, voor een Griekse scholier veel eenvoudi ger om het klassieke Grieks meester te worden dan voor een leerling op een Britse of Amerikaanse middelbare school om zich het Oud Engels of zelfs het Engels van Chaucer en Shakespeare eigen te maken. „Het verschil tussen het Engels van Shakespeare en het moder ne Engéls is groter dan de af stand tussen de taal van Home rus en Herodotus en het huidige Grieks. Ondanks wijzigingen in vorm zijn bij hen de meeste woorden en uitdrukkingen de zelfde als die van vandaag," al dus Tritsis. De leerkrachten zijn het daar niet mee eens en vin den dat het taalonderricht zich moet concentreren op het Nieuw Grieks, dat voor de meesten al moeilijk genoeg is. „Bestudering van de klassieken aan de hand van de oorspron kelijke teksten brengt school kinderen alleen maar in ver warring", aldus Doukas. „We zouden meer tijd en energie moeten steken in het Grieks dat we tegenwoordig spreken en dat op zich al een expressie- rijke taal is". Dode taal Bij de ingrijpende hervorming van het Griekse onderwijs in 1976 werd het klassieke Grieks afgevoerd als verplicht vak op de middelbare scholen. De overwegende gedachte bij die maatregel was toen dat het om een dode taal gaat die niet meer aansluit bij de behoeften van het moderne onderwijs waar exacte vakken als wiskunde en informatica de dienst uitmaken. De situatie nu is dat scholieren die naar de universiteit willen de laatste twee jaar een basis cursus klassieken krijgen. Maar naar de mening van graecisten is dat onvoldoende om de klas sieke erfenis in leven te hou den. „Klassiek Grieks moet kinde ren in een veel vroegere fase worden gepresenteerd zodat daarmee een bijdrage wordt ge leverd aan de ontwikkeling van hun verbeelding, oordeelsvor ming en gevoel voor traditie", betoogt ex-minister van cultuur Constantine Trypanis, emeri tus-hoogleraar Grieks en By zantijns aan de Britse Oxford- Universiteit. „De studie van de oude Griekse taal en literatuur in het origineel is van kardi naal belang, wil die culturele traditie overleven," is de uitge sproken mening van Trypanis. Opknapbeurt Bij de Are de Triomphe is gisteren een begin gemaakt met een ingrijpende renovatie. Een twintigtal bergbeklimmers heeft een groot net in de nationale driekleur over het 50 meter hoge en 45 meter brede monument gelegd om het gedurende de werkzaamheden die waarschijnlijk twee jaar gaan duren aan het oog te onttrekken. Het 151 jaar oude monument, dat Napoleon liet bouwen ter ere van zijn zeges op het slagveld, was door ouderdom, zure regen en het drukke, denderende auto verkeer op de Place de l'Etoile toe aan een grondige opknapbeurt. Tijdens de renovatie is het monument de meeste tijd voor het publiek gesloten. foto: ap KE EN WISKE DE KRIMSON CRISIS 1 Houje kldêr bj de deur Jeromt L ik hjdl de bnndilsnj J Werduireld, tr fBrtcnwjuers 1 luordt ebtld 'J \ijri onsferolfd') Pittige gesprekken over extra steun aan Antillen WILLEMSTAD De onder- handelingen die een Antil liaanse regeringsdelegatie on der leiding van premier Maria Liberia-Peters vanaf maandag in Den Haag zal voeren, zullen niet eenvoudig zijn. Dat is de algemene indruk in politieke en ambtelijke kringen in zo wel Den Haag als Willemstad. Liberia-Peters komt met de Nederlandse regering praten over omvangrijke bedragen als begrotingssteun voor de Antil len. De vorige Antilliaanse re gering van premier Martina had, vlak voor haar val in maart, bij Nederland een ver zoek ingediend voor een be drag van 285 miljoen Antil- liaans tot 1992. Het gevraagde bedrag zou no dig zijn om de landsbegroting en die van het eiland Curacao weer in evenwicht te brengen. MOSKOU De hooggespan nen verwachtingen rond de opening van De Rode Leeuw (Krasni Lev), de eerste echte Britse pub in Moskou, liepen uit op een teleurstelling. Vlak voor de feestelijke openingsce remonie stapte het Russische bar-personeel op uit protest dat ze maatdopjes moesten gebrui ken voor het uitschenken van vodka en andere sterke dran ken. „We staan op het punt om te gaan draaien. De taps zitten vol. We hebben een enorme keuze aan snacks. Alles komt rechtstreeks uit Engeland, maar we kunnen niets doen zolang onze barmensen er niet zijn", legde Andrew Hollett van de Britse pub-keten „Ver enigde Leeuwen" uit aan de verbaasde menigte die was toe gestroomd om de nieuwe .joint-venture" uit te proberen. Leslie Shipway, de catering manager, liet zijn frustraties de vrije loop: „Als dit nog langer duurt, ga ik Russische scheld woorden leren". Niets kon hij kwijt van de vierduizend por ties „shepherd's pie", lasagna, „ploughman's lunches" en En gelse ontbijten gebakken ei eren met bacon, een worstje en witte bonen in tomatensaus die speciaal overgevlogen wa ren uit Engeland. Uiteindelijk, na veel over een weer gepraat tussen de Sovjetrussische be heerders en de Britse eigenaars van de pub werd het menings verschil bijgelegd. De barbe- diendes mochten de traditione le Russische schenkmethode handhaven voor het serveren van de drankjes. „Het was nu eenmaal uitgesloten dat ze het Britse maat-systeem zouden aanvaarden. Want daarmee konden ze niet sjoemelen, zoals ze gewend waren, en steeds kleine beetjes van het kostbare vocht achterover drukken". maakte een Russisch barmeisje duidelijk. En zo beleefde de Rode Leeuw dan toch nog z'n openingsavond. Compleet met het Engelse laag-schuimende tapbier, dartsbord (hoewel de pijltjes nog ontbraken), sche merlampjes en „antieke" recla me-spiegels, is de Britse pub te vinden in de voormalige „Con cert Bar" van het Moskouse International Hotel en het Handelscentrum. WASHINGTON Oli fanten kunnen zich over lange afstanden fluiste rend verstaanbaar maken, zelfs wanneer een schreeuw meer op zijn plaats zou lijken. Volgens Katherine Payne, die in het Etosha Park in Nami bia onderzoek heeft ge daan naar de communica tie van de dikhuiden, kunnen olifanten zich tot vijf kilometer ver ver staanbaar maken wanneer zij „praten" of „fluiste ren". De meeste geluiden die olifan ten produceren kunnen alleen door soortgenoten worden waargenomen, omdat zij te laag zijn om door het menselij ke oor te worden gehoord. „Maar als je dicht genoeg bij de olifant komt kun je de ge luidstrillingen voelen," zegt de medewerkster van de Ameri kaanse Cornell Universiteit wier onderzoek financieel wordt gesteund door het We reld Natuurfonds. „Het lijkt op donder of alsof je in de kerk bij de laagste pijp van het or gel zit". Van duiven en parelhoenders is bekend dat zij dergelijke „ondertonen" kunnen horen. Het Aziatische auerhoen pro duceert er zelf enkele en de communicatie van walvissen lijkt uitsluitend te verlopen via infrasone geluidssignalen. Maar olifanten zijn de eerste landdieren waarbij dat vermo gen wordt waargenomen. „Deze communicatie kan mede verklaren hoe olifanten hun sociale groep over lange afstanden organiseren," aldus Payne in een resumé van haar onderzoek. Ze heeft een tiental verschillende geluiden in kaart gebracht, zoals de be groeting van een groep vrouw tjes die een stier tegenkomen. „De stieren kunnen elkaar za ken meedelen als ,,Dat is het groepje van Caroline daar" of „In die richting is een grote agressieve stier", zegt zij. „Het is eenvoudige begripscommu nicatie, niet een echte taal." Andere herkenbare geluiden worden geproduceerd door baby-olifanten en hun moe ders. Er zijn aanwijzingen dat een kalf en een koe elkaar mede door hun geluiden kun nen herkennen. Aan de bovenkant van de slurf tussen de ogen ligt een dikke huidplooi die duidelijk waarneembaar begint te tril len wanneer een geluid wordt geproduceerd. Om het effect van de geluidscommunicatie te testen werd de roep van een tochtige koe op de band opge nomen en later voor een groep stieren afgedraaid. Eenvoudig was dat overigens niet, want een vrouwtjesolifant is gemid deld maar een keer in de vier jaar loops. Payne heèft ook een film ge maakt van het experiment bij een waterplaats in het noor den van Namibia. In een spe ciaal gebouwde toren laten le den van haar team via een verborgen luidspreker de ge luiden van het loopse vrouwtje horen wanneer twee jonge stieren bij de drenkplaats ver schijnen. Als zij de geluiden opvangen steken zij onmiddel lijk hun spel en blijven volle dig stil staan, iets wat olifan ten zelden doen. Ze zetten hun grote oren uit, draaien zich om en begeven zich in de richting van het geluid. „De jongens bij de luidspre kers deden een schietgebedje," vertelt Payne. „De stieren kwamen dicht in de buurt, maar zij liepen gelukkig ver der in dezelfde richting, ik weet niet hoever. Als zij wer kelijk een vrouwtje hadden aangetroffen, waren de twee stieren waarschijnlijk met el kaar in gevecht gegaan." Italiaans omkoop schandaal loopt af met een sisser (Van onze correspondent Gerard Kessels) ROME Drie Italiaanse ex- ministers die werden verdacht van het aannemen van steek penningen, zullen de dans ont springen. De onderzoekscom missie van het parlement is tot de conclusie gekomen dat de aanwijzingen tegen de sociaal democraat Nicolazzi en de christendemocraten Darida en Colombo „onvoldoende" zijn. De bouwondernemer De Mico had de justitie verteld dat hij de ministers grote bedragen had betaald om in aanmerking te komen voor de bouw van enke le gevangenissen. Hij zei drie keer persoonlijk naar minister Franco Nicolazzi (Openbare Werken) in Rome te zijn ge gaan met enkele tonnen aan contant geld in een tas. Ook Darida (ex-minister van justi tie) en Colombo (ex-minister van de post) zouden van de goedgeefsheid van de onderne mer hebben geprofiteerd. Vol gens De Mico is het betalen van smeergeld aan politici schering en inslag en had hij wel mee moeten doen om werk te hou den. De meerderheid van de parlementaire onderzoekscom missie, in Italië bijgenaamd „de doofpot", vindt dat de bewijzen tegen het drietal echter te ma ger zijn. Het parlement wordt voorgesteld het onderzoek te rug te geven aan de justitie, die na een uitputtend onderzoek moet proberen nieuwe aankno pingspunten te vinden. De min derheid van de commissie is het daar volstrekt niet mee eens.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 7