tri% )ok in Den Haag is centrumspel in de mode Politiek Partij Parlement „Nieuwe gevangenissen wil ik nog van nabij meemaken" AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB JINfc- WNENLAND EeidaeSoutarit ZATERDAG 18 IUNI 1968 PAGINA 5 k HAAG In één opzicht r*V de vaderlandse politiek op f J lederlands elftal: er wordt Si bijna uitsluitend door het SA urn gespeeld. Ook PvdA ^■VD, die tot dusver over leugel aanvielen, menen op deze wijze sneller tot zullen komen. Beide en menen ook over een centrumspits te beschik- EWim Kok en Joris Voor- atste komt de eer toe als .naar het midden getrok- e zijn. Begin vorig jaar al aarde hij dat de VVD anger rechtsbuiten wilde i, Even leek het erop dat mmissie-Geurtsen roet in ten zou gooien, maar die ig werd in de kiem ge- rd. De nota Liberaal Be- van Geurtsen en de zijnen door de algemene leden- dering van de VVD om- in een Sociaal-Liberaal k. De liberalen willen onvertogen woord meer i over gastarbeiders en inJen vast aan het huidige 1 van sociale zekerheid. Kok is op zijn beurt bezig vdA te ontdoen van het van 'linksbuitenbeen- Ie vorig weekeind uitge brachte strategienota Bewogen Beweging laat daar geen twij fel over bestaan. Er moet een einde komen aan de nauwe betrekkingen met allerhande nieuwe sociale bewegingen (van IKV tot krakers), aan de verkettering van andere poli tieke partijen en aan de be ruchte ononderhandelbare strijdpunten. Vanaf nu is de PvdA een redelijke partij die over alles wil praten. Sterker nog, haar leiders Wim Kok en Marjanne Sint hebben zelf maar vast de dialoog met de rest van de samenleving ge opend. Heel nadrukkelijk er kennen zij de positieve kanten van 'de vrije, ondernemingsge wijze produktie' (andere uit drukking voor kapitalisme). Ook achten zij het gewenst be trekkingen aan te knopen met de grote kerkgenootschappen, hetgeen verbazend genoemd mag worden voor een partij waarin nog nog niet zo lang geleden de 'elitaire neerbui gendheid' van vele christenen werd gehekeld. Lood om oud ijzer gen in het centrum. CDA en D66 bevinden zich immers van nature in dat gedeelte van het politieke spectrum, waarbij de eerstgenoemde zich ietwat rechts en de laatstgenoemde ietwat links van het exacte midden ophoudt. Beide partij en gaan er echter prat op dat zij een brugfunctie (kunnen) vervullen tussen de uitersten in onze samenleving. Dat heeft met name het CDA geen windeieren gelegd. Hoe wel de confessionelen al heel lang geen absolute meerder heid meer hebben in de Twee de Kamer, bevinden zij zich toch nog vrijwel altijd in het hartje van de macht. Tot nu toe heeft het CDA slechts één keer vóór de verkiezingen kleur bekend. Dat was in 1986, toen Lubbers z'n karwei wilde afmaken. Inmiddels zijn de christen-democraten echter weer terug in het vertrouwde spoor. Partijvoorzitter Wim van Velzen schreeuwt van de daken dat het CDA nu nog feen keus wil maken tussen VdA en VVD. Terug dus naar de doctrine van lood-om- oud-ijzer. Maar het CDA heeft niet meer het alleenrecht op die succes formule. Een wezenlijk onder deel van de centrumstrategie van de PvdA is dat ook zij nu met elke andere grote partij zegt te kunnen en willen rege ren. De VVD zingt hetzelfde liedje, al is het dan 'sotto voce' om de achterban niet te veel aan het schrikken te brengen. Voor de goede verstaander is het echter duidelijk dat frac tievoorzitter Voorhoeve bij de volgende kabinetsformatie be reid is tot een gesprek met col lega Kok. Daardoor zou de voor Nederland unieke situatie kunnen ontstaan dat de chris ten-democraten niet meer bij voorbaat zeker zijn van re geermacht. Vooral voor de journalistiek is zo'n ontwikkeling een buiten gewoon aanlokkelijk vooruit zicht. Parlementaire redacteu ren voorspellen graag, maar dan wél dingen die niet met de klompen kunnen worden aan gevoeld. De meesten van hen vinden het dan ook heerlijk dat voor het eerst een coalitie van PvdA en VVD (en D66) tot de reële mogelijkheden be gint te behoren. Daarbij dient natuurlijk ook bedacht dat de pers leeft bij de gratie van het ongewone. Een krant die al leen maar weet te melden dat er niets aan de hand is, trekt niet veel lezers. Korrel zout Alle journalistieke speculaties - ook dit stuk - over een ka binet zonder CDA moeten dus met een korreltje zout geno men worden. Want wie. de be staansredenen van PvdA en VVD onder de loep legt, komt al snel tot de ontdekking dat er nog heel wat water door Maas en Rijn zal vloeien eer er werkelijk een rood-blauw ka binet kan ontstaan. Als het gaat om immateriële zaken (euthanasie, abortus) zijn libe rale^ en sociaal-democraten het in grote lijnen eens, maar meestal gaat het daar niét om. Ook al beweren PvdA en VVD beginselpartijen te zijn, in werkelijkheid zijn zij na tuurlijk in de eerste plaats be langenbehartigers. Zoals hier al eens eerder verteld is, heeft wijlen Joop den Uyl ooit eer lijk toegegeven dat mensen met een jaarsalaris vanaf zes tigduizend gulden bruto per soonlijk weinig van de PvdA te verwachten hebben. Het rapport 'Bewogen Beweging' heeft daarin geen verandering gebracht. Prioriteit nummer één voor de PvdA is en blijft de solidariteit met de zwakken in de samen leving. Dat kost geld, veel geld. Daardoor botst de PvdA automatisch op prioriteit num mer één van de VVD, zijnde een forse verlaging van de fis cale tarieven, met name voor de middengroepen (vanaf zes tigduizend gulden per jaar!). Dit verlangen kunnen de libe ralen alleen realiseren met het CDA en dus hebben zij er alle belang bij dat de huidige coali tie wordt geprolongeerd. Tactiek Ook voor de PvdA geldt dat zij - wonderen daargelaten - haar voornaamste doelstellin gen alleen kan realiseren in samenwerking met het CDA. De optochten naar het cen trum van liberalen en sociaal democraten worden dan ook vooral ingegeven door motie ven van tactische aard. De PvdA wil daarmee een ein de maken aan de weerstand die in CCA-kring nog altijd bestaat tegen 'de rooien'. Daar om is Wim Kok nu ook best bereid het bestaansrecht te er kennen van partijen op con fessionele grondslag. Kok weet dat velen in zijn partij er (nog) anders over denken. „Maar het is toevallig wel zo dat dat in dit deel van Europa de christen-democratie een factor van betekenis is", zegt hij in een interview. Het 'opschuiven' van de VVD heeft allereerst te maken met het feit dat Voorhoeve het niet zinvol vindt nog langer in pre cies dezelfde kiezersvijver te visSen als Lubbers. Die won derlijke situatie leidt er im mers nu toe dat de winst van de ene coalitiepartner automa tisch ten koste gaat van de an der. Voorhoeve richt zich lie ver op het D66-achtige electo raat. Volgens de VVD-leider is zo de kans het grootst dat de huidige regeringspartijen geza menlijk de meerderheid be houden en de coalitie nog eens vier jaar in stand kan blijven. RIK IN T HOUT HAAG „Het is reven dat het hele net bezuinigingsmoe cijn, zoals je de laatste raak hoort", vindt mi- jr Korthals Altes van ie. „Er zijn nogal wat standen gerezen te- de kaasschaafmetho- dat is waar. Telkens al een beetje geld talen, dat kan niet We gaan nu veel se- ever te werk: waar nog wèl bezuinigd len en waar is dat niet meer mogelijk of ;elijk. Vandaar dat de gespaard is geble- toen onlangs opnieuw de tegenvallers opge- 'en moesten worden, hebben minister Van en ik voor elkaar ge en". tlke nieuwe bezuinigings- verzet ik me indringend de aantasting van het ebudget en van de essen- aken van justitie. Geluk- WM <omt die muziek in de WËl van collega's niet meer onwelluidend over. De is niet van: daar heb je weer. Nee, er is begrip, jezuinigingsmoeheid is in de Tweede Kamer >aar dan in het kabinet, e je vooral bij zaken die en justitie betreffen, opmerkelijk. In 1985 ik de Kamer vijf nieuwe igenissen te mogen bou- Het huis was te klein, kon met moeite met vier Jord gaan. En nu vindt bij- '14 iereen het prachtig dat er liefst zeven nieuwe ge- wissen en huizen van be- g worden gebouwd. Men ilfs. op korte termijn nog todceilen extra, gevestigd in boot of in geprefabri- e container-achtige ruim- Ik heb gezegd: „Sorry, oor heb ik geen geld op tegroting". We hadden de tpen jaren al voor een l noodcellen gezorgd. -|Q( laat ik dit zeggen: de "'nood is pas écht gelenigd die zeven nieuwe gevan- sen klaar zijn. Dan pas. wat we nu doen blijft EAI'ruppel op een gloeiende Ik hoorde uit de Kamer ien als: Korthals Altes niet meer naar Ruding 'n hand op te houden, een onzin! Die man zit er voor om een dekking te P dllpn voor de uitgaven? Dat i vak. Bovendien is dat niet van hem persoon- a.i or ll ng b MINISTER KORTHALS ALTES VAN JUSTITIE GAAT DOOR lkuetes in, de staatssecretaris en dus naar*Ruding gegaan oen ontstond het idee: :n we niet beter die ex- Icellen laten schieten korte tijd een geheel ve permanente gevange ouwen? Het ziet er im- naar uit dat die zeven ve complexen die in aan zijn over een paar jaar al niet meer voldoende soelaas zullen bieden. Uiteindelijk is de keuze op de bouw van nóg een nieuwe gevangenis geval len, maar wat zei de Kamer toen? Aardig plan, maar we houden toch óok vast aan die 250 tijdelijke cellen! Men wilde dus èn-èn! Nu moet ik op nieuw met Ruding in de slag". „Ik heb trouwens persoonlijk geen moeite met de wensen van de Kamer, prima hoor, maar wat mij zo voorzichtig maakt is dit: ik wil over enige jaren niet het verwijt krijgen dat ik met geld heb lopen smij ten. We hebben nu vrij kort achter elkaar twee parlemen taire enquêtes gehad en de derde komt eraan. Ik wil niet het risico lopen dat men later tegen me zegt dat ik blinde lings de wensen van de Kamer heb gevolgd zonder acht te slaan op de financiële conse quenties en zonder de Kamer te hebben gewezen op die con sequenties". Politie Als hét onderwerp „bezuini gingen bij de politie" ter spra ke wordt gebracht, heft Kort hals Altes de vinger. „Wacht even! Ik maak er bezwaar te gen dat in dit verband wordt gesproken van bezuinigingen. Er wórdt niet bezuinigd op de politie! Er is 3,5 miljard per jaar voor de politie beschik baar en dat is altijd nog 300 miljoen méér dan tijdens het eerste kabinet-Lubbers het ge val was. We hebben alleen af gesproken dat dit bedrag van 3,5 miljard voorlopig niet mag groeien. Toen hadden minister Van Dijk en ik de keuze: óf we laten alles bij het oude, óf we zorgen ervoor dat het be schikbare geld zo efficiënt mo gelijk wordt besteed. Onze keuze 'minder mankracht en méér automatisering en mate rieel' houdt in dat er ongeveer 2700 arbeidsplaatsen moeten verdwijnen. Daar is een hoop herrie over ontstaan. De be volking begrijpt het niet en veel burgemeesters en com missarissen roepen dat het po litiewerk in het honderd dreigt te lopen. Onzin! In de eerste plaats is het merendeel van die 2700 politiefunctiona rissen al lang weg. Dat zijn na melijk bestaande vacatures. Alleen al in het Amsterdamse korps zijn op dit moment 400 functies vacant en bij de rijks politie bedraagt het totale aan tal vacatures 750! Verder heb ben we politiemensen van 57,5 jaar of ouder de gelegenheid geboden vervroegd met vut te gaan, dus in de korpsen waar Minister Korthals Altes van justitie: „Ik het begin moest ik nog knokken, maar nu heb ik de wind volop mee". FOTO: MILAN KONVALINKA wèl politiemensen moeten ver dwijnen zullen geen gedwon gen ontslagen hoeven te val len". „Bovendien wordt er hard ge werkt aan een herverdeling van de korpssterkten. Korpsen in gemeenten met een hoge werkdruk, zoals Deventer, krijgen er mensen bij en in ge meenten waar het wat rustiger is wordt de korpssterkte inge krompen. In het najaar ver wacht ik de onderzoeksresul taten". Automatisering „Ik ben me er heel goed van bewust dat ik niet populair word van al die maatregelen, maar ik ben er heilig van overtuigd dat de politie in het algemeen met minder mensen toe kan als er meer geld wordt gestoken in automatisering en materieel. Moet ik nu weer met het bekende voorbeeld komen van de agenten die kostbare uren kwijt zijn aan het tikken van uitgebreide processen-verbaal?" Het zeilschip De Vrijheid ap)Pe volgende morgen probeert de „Boreas" nog eens de £'|Hmen te overrompelen. Terwijl Rob op de „Boreas" aan pot, schieten Linsky en zijn maat als bezetenen op hun ach- ölgers. „Ze kunnen toch terugschieten?" waagt Ronski ang le vragen. „Schieten, schieten, schieten", sist Linsky met verwrongen gezicht. Alle duivels zijn in hem gevaren. Zou hij e|ijk geloven, dat de „Boreas" als een zeepbel, waarin je uit elkaar kan spatten? Misschien denkt hij helemaal niet meer. Hij voelt wel, dat er een streep onder zijn carrière wordt gezet. De kogels treffen doel. Het wordt wel wat al te barl Delf's pet wordt van zijn hoofd geschoten. Maar Rob seint: „Niet schie ten, Linsky levend pakken, ik kom met een plan!" Nu wordt het tijd voor een plan en nog meer voor actie, want het eerste slacht offer wordt al gewond weggedragen. De „Boreas" draait wat af om buiten het bereik van het onheilverspreldende huikje te ko men. „Als de korpsen het aanpak ken zoals wij het ons hebben voorgesteld, komen er niet minder agenten op straat maar juist méér! Let maar op: de kwaliteit van de politiezorg zal toenemen. Ik ben er trouwens ook zeker van dat de agenten met toenemend plezier hun werk zullen gaap doen. Niet alleen omdat het administra tieve werk vlotter zal verlo pen, maar ook vanwege de verbeterde ongemakkentoe- slag die onlangs is ontworpen en niet te vergeten óók door dat er op den duur steeds meer cellen bijkomen, waardoor de frustraties over het wegzenden van verdachten wegens een tekort aan celruimte zullen af- „Ja, ik weet wel dat het met die automatisering nog lang niet overal vlekkeloos loopt, maar dat zijn kinderziekten. Geleidelijk aan zie ik steeds meer enthousiasme op dit ter rein ontstaan. Efficiency in het politiewerk wordt ook be vorderd door versteviging van de samenwerking tussen de korpsen. Van Dijk en ik heb ben onlangs nog bijna 14 mil joen extra ter beschikking ge steld voor het formeren van regionale rechercheteams die zich speciaal moeten gaan be zighouden met de bestrijding van zware georganiseerde cri minaliteit. Drugshandel, grote fraudezaken, wapenhandel, georganiseerde overvallen, ontvoeringen, er is volop werk aan de winkel. Vorige week werd dat nog eens duidelijk gemaakt toen uit een onder zoek bleek dat er in ons land zo'n 250 crimipele groeperin gen werkzaam zijn". Drugs Dat drugs in de criminaliteit van vandaag de dag de hoofd rol spelen ontkent de minister niet. Toch is en blijft hij fel te gen het idee om harddrugs uit de sfeer van het strafrecht te halen en van overheidswege tegen een zacht prijsje heroine of cocaïne aan verslaafden te verstrekken. Deze week werd die mogelijkheid eveneens verworpen door de Weten schappelijke Raad voor het Regeringsbeleid (WRR). Ne derland is geen eiland in deze wereld. Het is onmogelijk om in je eentje zo'n stap te zetten". ..Dacht u nou echt dat drugs handelaren na legalisering van de drugs zouden zeggen: 'Onze negotie is naar de haaien, pech gehad, jammer, maar het zij zo"? Welnee! Ze zoeken on middellijk andere vormen van criminaliteit. Ergere vormen misschien wel. Wat dacht u van handel in radioactief of chemisch afval en illegale dumpingen van dat spul? Nee, dan ben ik veel meer gepor teerd voor het in toenemende mate uitoefenen van drang op verslaafden om af te kicken Dat zegt het WRR-rapport trouwens ook". De afgelopen weken leek het wel of Nederland maar één vorm van wetsovertreding kende: het overschrijden van de maximumsnelheid. Dat moge weliswaar overdreven zijn, toch is de minister zeer ingenomen met de sterke na druk die de laatste tijd op de naleving van de snelheidsli mieten is gelegd. „Die campagne heeft goede vruchten afgeworpen. Dat kan iedereën die geregeld op de weg zit met eigen ogen zien. Er is duidelijk een mentali teitsverandering opgetreden. De BMW-rijder spuit er niet meer vandoor als hij wordt in gehaald door een opgevoerde Eend. Goed, er zijn natuurlijk nog altijd zondaars, maar die worden nu met andere ogen bekeken. Wie nu langs een rij keurig rijdende auto's spuit wordt als a-sociaal bestempeld. Ik ben ontzettend blij dat we dit effect hebben bereikt, want die maximumsnelheid was voor mij een prestigepunt ge worden. Hoeveel mensen heb ben niet gezegd dat er geen donder van terecht zou ko men? Ze hebben ongelijk ge kregen!" „Nee, ik ben niet bang dat die rijdiscipline binnen korte tijd weer zal afslijten, want de controles blijven doorgaan. Pas over geruime tijd zullen ze wat minder intensief worden dan thans, nu er nog sprake is van een noodzakelijke dosis schri kaanjaging, maar we laten de zaak niet verslappen. Er blijft gecontroleerd wordeit, conse quent, op onvoorspelbare mo menten. dag en nacht. Juist dat verrassingseffect is belang rijk. Vrijheid Terugkijkend op vijf en een half jaar ministerschap is Kr»rihr>ls A'tps beslist niet on tevreden over wat hij tot stand heeft gebracht. „Ik ben geko men op een moment dat de tijd rijp begon te worden voor een grootscheepse aanpak van de criminaliteit. Het heeft een paar jaar geduurd, maar nu heb ik de wind volop mee. Ja renlang is de VVD de enige grote partij geweest die con stant heeft gewezen op het be lang van een goede rechts handhaving. Nu zit vrijwel elke partij op die lijn". „Achteraf vinden velen het moeilijk te begrijpen dat de criminaliteitsbestrijding in de politiek zo lang een onderge schoven kindje is geweest. Toch is het vrij eenvoudig te verklaren. Aan het eind van de jaren zestig is er zoals be kend een mentaliteit ontstaan van grotere individuele vrij heid. Als liberaal zal ik daar geen kwaad woord over zeg gen. Maar het probleem was dat de toegenomen vrijheid niet gepaard ging met een na venante groei van verant woordelijkheidsbesef. In die sfeer kon de criminaliteit uit stekend gedijen. Dat werd nog erger toen allerlei toezichthou dende functies werden afge schaft". „Ik heb er in het begin hard voor moeten knokken om dui delijk te maken dat het zo niet langer kon. De wind is pas echt uit een andere hoek gaan waaien toen Ed Nijpels als VVD-fractieleider in het na jaar van 1984 een motie in diende waarin werd gevraagd om een plan voor de criminali teitsbestrijding. Daar is in mei 1985 de nota „Samenleving en Criminaliteit" uit voortgeko men. Natuurlijk was die motie door Nijpels en mij terdege voorbereid. Ik weet nog goed dat hij me belde en zei: „Ik wil met een motie komen waar door jij ruimte krijgt voor een uitgebreid plan". Nog één vraag aan de be windsman. Is hij na de volgen de kamerverkiezingen op nieuw beschikbaar als minis ter van justitie? Korthals Altes schiet in de lach. Ziin ant woord laat aan duidelijkheid niets te wensen over. „Ik zou wel graag van nabij willen meemaken hoe de zaken lopen als al die nieuwe gevangenis sen open zijn!". DICK VAN RIETSCHOTEN Een man betreedt een café en bestelt drie jonge borrels. „Drie tegelijk?", informeert de barkeeper verbaasd. „Jazeker", zegt de man, „dat doe ik al jaren. Ééntje voor mezelf, ééntje voor m 'n broer in Amerika en ééntje voor m'n broer in Nieuw-Zeeland". De uitbater haalt de schouders op en zet de drie verlangde kelkjes neer. Na enige tijd volgt eenzelfde bestelling, en wéér enKwéér. De volgende dag komt de bezoeker terug en herhaalt zijn ritueel. Weken en maanden gaat dat zo door. De man is inmiddels vaste klant geworden en niemand kijkt er meer gek van op dat hij drie glaasjes tegelijk bestelt. De consumpties worden zelfs al voor hem klaargezet, zodra hij z'n gezicht in de deuropening laat zien. Op een dag echter roept de man bij zijn entrée al van verre dat hij deze keer geen drie maar slechts twee glaasjes wenst. Als hij bij de bar is aangeland vraagt men hem bezorgd of er soms iets met één van ziin broers is gebeurd. „Nee hoor", zegt de bezoeker opgewekt, „maar ik drink niet meer". Naar deze mop gingen de gedachten uit bij het bestuderen van het rapport 'Bewogen Beweging', dat PvdA-fractieleider Wim Kok en partijvoorzitster Marjanne Sint het licht hebben doen zien. De inhoud van deze langverwachte 'strategienota' zal Troelstra in zijn graf hebben doen omdraaien en de oude Drees postuum tot applaus hebben gebracht. De PvdA moet niet meer uit z'n eigen socialistische kelkje drinken, maar enkel nog nippen van de glaasjes van CDA en VVD, zo lijkt de boodschap van Kok en Sint te luiden. Weg met de polarisatie, weg met de strijdpunten, weg met het streven naar een progressieve meerderheid. Leve de harmonie en de samenwerking, met welke van de andere grote fracties dan ook! Laten we trouwens ook nóóit meer praten over de 'rooie familie'. Dat begrip is definitief geschiedenis geworden, stelt het rapport vast. En het socialisme? Asjeblieft zeg.' Wie daar binnen de PvdA -gelederen nog over praat, is niet meer van deze tijd. Woorden als 'socialisme', 'socialistenen 'socialistisch komen in de nota nog maar uiterst sporadisch voor: met name in verwijzingen naar het verleden en ook nog een paar keer in passages waar wordt gerept van de socialistische fractie in het Europees Parlement. Maar ia, die fractie heet nou eenmaal zo. Niks aan te doen. Verder wordt uitsluitend nog gesproken over 'sociaal-democratie Honderden malen wordt het erin geramd. Dat is het enig juiste woord. PvdA 'ers zijn dan ook geen socialisten meer maar sociaal-democraten. Van socialisme kan alleen nog gesproken worden als het bijvoeglijk naamwoord 'democratischervoor staat. Laat dat duidelijk zijn. Op alle mogelijke manieren trachten Kok en Sint de oude identiteit van de PvdA weg te cijferen en de partij van onnodig bevonden historische ballast te ontdoen. Dat blijkt niet alleen uit het voorgaande maar onder meer ook uit pleidooien voor minder overheidsinmenging in het maatschappelijk leven kwam daar vroeger eens om!) en suggesties om het contact met dekerken te verbeteren. Maar het toppunt van afrekenen met het verleden staat in de paragraaf over het bedrijfsleven. Waar de socialisten van weleer zich altijd teweer stelden tegen de kapitalistische werkgevers en predikten dat liefst alle grote ondernemingen staatsbedrijven zouden moeten zijn, lezen wij nu in Bewogen Beweging': „De vrije, ondernemingsgewijze produktie is een belangrijke motor voor welvaart". En even verderop: „Daarbij hoort de erkenning van de rol die ondernemers, individueel en gezamenlijk, spelen. Hun inzicht in marktontwikkelingen en economische en technologische vernieuwing en hun bereidheid risico's te dragen vormen onmisbare elementen in het streven naar economische vooruitgang". En ook: Waar mogelijk moet het bedrijfsleven tot bondgenoot van sociaal-democratische doeleinden worden gemaakt...Het is wel duidelijk: de PvdA drinkt niet meer, althans niet uit eigen bron. T RU BB ELS

Leidse Courant | 1988 | | pagina 5