Meeste jongens geestelijk jaren ouder" Vraag om psychiatrische hulp stijgt snel FNV GAAT MEER DOEN AAN MILIEU MARINIERS NA VIJF MAANDEN TERUG Eerste deel eenvoudiger belastingen naar Kamer Lubbers: sociale partners moeten taboes laten varen ■sluit over T rminkomen cialisten tgesteld on ECHT Minister De Ko- (sociale Zaken en werk- *1 enheid) heeft zijn besluit ziel het definitieve normin- diti n van de medisch specia ls li uitgesteld. In maart hij de Tweede Kamer fd dat hij dat besluit voof mer zou nemen. Gisteren ij de Kamer weten dat hij >ort verleg met de Landelijke jalisten Vereniging (LSV) het voornemen van het ,et om het in 1984 met de „generaal ak- it dieper 1 juli op te zeggen, vil „belastten" met een be over het norminkomen. ninister heeft al eerder ,r* ikondigd dat hij het n g inkomen wil verlagen irki J81.000 tot 148.500 gulden aar. De LSV was daar end over. Zij meent dat norminkomen juist om- moet tot ongeveer twee laa Zen woordvoerder van de eze zei desgevraagd dat nog q j datum is afgesproken het Overleg over het op- n van het generaal ak- en^. Het Kabinet heeft de vorige week maandag aan dagen de tijd gegeven te ren. In zijn brief aan de somde het een groot aan- irgumenten op om een vite maken aan de overeen- iet t. De LSV is nog bezig [ijk ;en schriftelijke reactie. heif ADVERTENTIE GAATZOON DOCHTER NAAR )E BRUGKLAS? Dan moet u de laajoolboeken betalen "^n ze wellicht ook s 3 zelf bestellen! de pUS boekenlijst van de school .welke boeken je moet heb- Van Dijk's Schoolboekhuis en kan je het benodigde il npakket vlot en keurig bezorgen. Er zijn echter dere mogelijkheden, ie kunt ïrlijk alleen nieuwe boeken n, maar ook gebruikte en. Dat scheelt Je kunt zelfs en huren bij Van Dyk's olboekhuis. \N DIJK'S SCHOOLBOEK- weten ze alles van schooi en en ze kopen ook overbo ld loeken. ia !S VVIJSen \Taagdus hoplboekeninformatiefolder .die is gratis... bij: VAN DUK'S y. HOOLBOEKHUIS KAMPEN le kJ Dat is wijsheid! r te elstraat 1.8268 AE Kampen. af li'Zi' bon op voor Au* aar word je wijzer va era ..adresseren aan: Val j Bellen kan ook: gei 15202-15757. W< C Hierlangs afknippen J»1 BON VOOR HOOLBOEKEN-1 fjl INFORMATIE ilbiH'ken Huren re en Gebruikte 'hiM.lboeken kopen bodice boeken Verkopen Jonge liberalen kiezen voor Wiegel of Voorhoeve BUNNIK De Jongerenorganisatie voor Vrijheid en Democratie (JOVD) stemt van daag tijdens de algemene jaarvergadering in Bunnik over de vraag wie de leider van de VVD moet zijn: de huidige fractievoorzitter in de Tweede Kamer Joris Voorhoeve of de voormalige politieke leider Hans Wiegel, commissaris der koningin in Friesland. Er worden een motie-Voorhoeve en een motie- Wiegel in stemming gebracht. De uitspraak van het congres is volgens JOVD-voorzitter Annette Nijs een signaal voor de koers die de VVD moet volgen. In haar toespraak zal Nijs vanavond een beschouwing geven op het tweede kabinet-Lubbers. Nijs zal niet alleen op inhoudelijke zaken ingaan, maar ook rap portcijfers uitdelen aan de bewindslieden. Ruim 41 procent slaagt eerste keer voor rijexamen DEN HAAG Vorig jaar is ruim 41 procent van de kandidaten bij de eerste poging voor het rijexa men geslaagd. Dit percentage is in twintig jaar niet zo hoog geweest. Dit blijkt uit het gisteren ge presenteerde jaarverslag van het Centraal Bureau Rijvaardigheidsbewijzen. De mannen deden het beter dan de vrouwen. Van de jongens van acht tien jaar slaagde ruim 51 procent meteen, van de achttienjarige meisjes ruim 41 procent. Voor het CBR was 1987 een jaar waarin het werd verrast met een run op rij-examens. Tegen de ver wachting in steeg het aantal aanvragen voor een praktijkexamen van 598.000 naar 625.000. Het CBR verklaart deze groei in zijn gisteren versche nen jaarverslag uit het grote aantal vrouwen tus sen 22 en 27 jaar en de tweede generatie ethnische minderheden, die een rijbewijs wil. Bijna 200 ontslagen bij Stork Ketels HENGELO Bij Stork Ketels in Hengelo moeten 240 van de 1.000 banen verdwijnen. De verwachting is dat daarmee 190 ge dwongen ontslagen zijn gemoeid. De groot ste klap valt op de afdeling die ketels con strueert. Stork Ketels heeft gisteren bekend gemaakt dat het bedrijf, dat onder meer ke tels levert aan elektrische centrales, zich sterker dan nu toe op de industriële markt wil gaan bewegen. Daarvoor is een grotere flexibiliteit en een lagere kostprijs van de produkten vereist, aldus Stork Ketels. De betrokken bonden vinden dat er een goed sociaal plan moet komen. Voor districtsbe stuurder Th. Katerberg van de Industrie bond CNV is het nog niet zeker dat er 190 moeten worden ontslagen. Duizenden vliegers in Scheveningen SCHEVENINGEN Het Interna- tionaal Fokker Vliegerfeest 1988 is gisteravond in het Kuhrhaus offi cieel geopend door de komiek An- dré van Duin. Vandaag en morgen zullen duizen den vliegeraars op het Scheve- ningse strand hun kunsten verto nen. Hoogtepunt van het vlieger feest is de poging die gedaan zal worden de grootste vlieger ter we reld op te laten en meer dan een uur in de lucht te houden. Het tijd stip waarop dit spektakel plaats vindt hangt af van de weersom standigheden. Kappers treffen maatregelen tegen aids BORNE - De Algemene Nederlandse Kappers Organisatie (ANKO) gaat haar 5600 leden adviseren om voortaan bij het knippen gebruik te maken van plastic handschoenen, gesteriliseerde hulpmidde len en wegwerpmesjes om zodoende het gevaar voor aids zoveel mogelijk te beper ken. Directeur Arnoldi van de ANKO deelde dit tijdens de jaarvergadering van de afdeling Twente van de kappersorgani satie in Borne mee. Steeds meer kappers maken zich zorgen over deze ziekte en hebben er bij hun belangenorganisatie op aangedrongen om maatregelen te nemen. De ANKO volgt hiermee het voorbeeld van de tandartsen. De kappersorganisatie zal dit najaar een folder met instructies onder al haar leden verspreiden. DEN HELDER Niet minder dan 26 uur lang hebben de mijnenjagers Maassluis en Hellevoet- sluis voor de Nederlandse kust bij Petten gedob berd, voordat ze gister morgen de marinehaven van Den Helder binnen voeren. Want afspraak is afspraak bij de marine en als de mijnenjagers op 17 juni 1988 terug moeten keren van hun avontuur in de Perzische Golf, dan gebeurt dat ook. De mensen van de mijnenja gers Maassluis en de Helle- voetsluis die gisteren in Ne derland terugkeerden, hadden die uitgestelde aankomst maar te slikken en hun fami lie ook. „De reis was te be langrijk om met het thuis komst-programma te romme len. We wilden de missie van de schepen graag officieel af ronden", motiveerde kolonel B. Roetering, commandant van de Mijnendienst van de marine gisteren in de marine haven de gang van zaken. Kleur Een bruine kleur hadden ze al niet meer. De uiterlijke teke nen van vijf maanden werk in de zonnige vuurhaard van de wereld waren bij de man nen van de Nederlandse mij nenjagers weer verdwenen. Maar toen de opvarenden van de Maassluis en de Hellevoet- sluis gisteren aan wal stapten kon commandant ltz J.G. Vos van de Hr.Ms. Maassluis haar scherp het verschil aangeven tussen zijn mannen „nu" en die van vijf maanden geleden. „Geloof maar dat ze zichzelf hebben leren kennen. De meeste jongens zullen in een paar maanden geestelijk jaren ouder zijn geworden. Maar niemand is er onder door ge gaan. Frustraties werden ver geten, iedereen deed wat wa ter bij de wijn. Alle lof voor deze mannen", aldus Vos bij de feestelijke ontvangst in Den Helder. De reis naar het oorlogsgebied was bedoeld om mijnen op te sporen en zo de scheepvaart routes in het zo belangrijke deel van de wereld veilig te maken. Dat is volgens de commandant van de Maas sluis ook gelukt, zijn mannen hebben in samenwerking met die van de Hellevoetsluis im mers vijf mijnen onschadelijk gemaakt. De periode van 17 tot 27 april is, zo blijkt uit het relaas van Vos en van zijn collega ltz C.W. Tempelaars (van de Hellevoetsluis), te vens de spannendste geweest van de hele vijf maanden. Terwijl de vorige bemanning van de mijnenjagers net naar Nederland was teruggevlogen zonder dat er een mijn gezien was, was het voor deze lich ting (jongste opvarende: acht tien jaar) meteen goed raak. Het bericht dat de USS Ro berts op honderd mijl zuidoost van Qatar op een mijn was Met bloemen in de hand stonden familieleden en vrienden de mariniers gisteren in Den Helder op te wachten. gelopen, sloeg zogezegd hard in bij de Nederlanders. Zij waren immers vlakbij de plek des onheils en stoomden dan ook in verhoogde staat van paraatheid op. Daarmee be gonnen tien spannende dagen van „hot bunking", waarin wegens explosiegevaar nie mand beneden de waterlijn mocht slapen. Elders op het schip werd zonder morren wat ingeschikt en er gold de regel van opperste waakzaam heid: met de kleren aan sla pen, gasmaskers, zwemvesten en rookkappen bij de hand in een totaal verduisterd schip. Heel ver van het vertrouwde Nederland. „In zo'n situatie Is het menens", zegt ltz Vos, „dan zie je wat de mensen waard zijn. Bij een alarm dat midden in de nacht werd ge geven stond iedereen binnen dertig seconden op zijn eigen post in het schip, met maskers en alles bij de hand. Kijk, dat krijg je bij een oefening heel wat minder makkelijk voor elkaar. De inzet en motivatie is op zo'n moment enorm", blikt de commandant van de Maassluis tevreden terug. Samenwerking In die tien dagen bleek ook dat er tussen de eenheden van de vertegenwoordigde landen in de Golf goed is samenge werkt. Behalve de twee Ne derlandse en het Belgische schip kwamen binnen korte tijd ook twee Italiaanse, twee Engelse en vier Amerikaanse schepen in actie. En ondanks de spanning mag een com mandant van een mijnenjager dan best een beetje ambitieus zijn, vindt ltz Tempelaars: „We waren er gelukkig snel bij. En wie als eerste komt heeft het beste plekje. Dat wil zeggen, de meeste kans op het vinden van mijnen. De vorige bemanning had al genoeg frustraties gekend, we waren blij dat we aan de bak kon den". De eerste twee mijnen wer den door een Italiaanse heli copter waargenomen op drie meter diepte en door de Ne derlandse schepen snel on schadelijk gemaakt. De ande re mijnen werden in de dagen erna op veel grotere diepte (wel 38 meter) gevonden na dat was besloten een rechte lijn te varen in het verlengdé van de eerste mijnen. Overigens raakten de mannen vrij snel gewend aan de „hot bunking"; zoiets hoort nu een maal bij het werk. Toch wil ook ltz Vis wel toegeven dat het af en toe behoorlijk span nend was. „Je volgde via de radio de gesprekken tussen de Iraniërs en de Amerikanen. Dat verliep echt niet plezierig. Intussen vlogen ook vliegtui gen over. Niet voor ons, zo bleek later, maar toch. Zulke ervaringen geven wel een ex tra dimensie aan het gebeu ren", aldus de commandant die net als alle opvarenden een herinneringsmëdaille van de Multinationale Vredesope raties op het hemd draagt. Eenmaal terug van de voor mijnenjagers zo extreem lange reis zijn beide schepen hard toe aan een opknap- en on derhoudsbeurt, zonder dat er werkelijk van .schade sprake is. De beide commandanten kunnen dus tevreden zijn. Het is immers allemaal goed afge lopen. De ernstige buikloop waar de hele bemanning da genlang last van had is over en ook een blindedarmopera tie die plotseling aan boord van de Belgische Zinnia moest worden uitgevoerd slaagde meesterlijk. Maar ook beroepsmatige tevredenheid bij ltz Tempelaars. „Want ein delijk hebben we kunnen aantonen dat mijnen ook in oorlogstijd echt opgespoord en onschadelijk gemaakt kunnen worden. De inspanningen zijn het alleszins waard geweest". ARJEN VAN DER SAR (Van onze sociaal- economische redactie) DEN HAAG Minister Ru- dirig en staatssecretaris Ko ning van financien hebben gisteren het eerste van vier in grijpende wetsvoorstellen voor het vereenvoudigen van de belastingen naar de Tweede Kamer gestuurd. Deze ingreep staat bekend als de operatie-Oort; dat is de naam van de voorzitter van de commissie die de vereenvoudi ging voorbereidde. Het wets voorstel regelt niet de tarieven zelf maar voornamelijk de ma nier waarop deze operatie, een van de grootste uit de nationa le belastinghistorie, georgani seerd moet worden. De tarieven en de nauw hier mee samenhangende aftrek posten zullen worden behan deld in een tweede wetsvoor stel dat - als alles volgens plan verloopt - later dit jaar naar de Kamer gaat. De resterende on derdelen van de grootscheepse belastingreorganisatie, zoals het overhevelen van werkge verspremies naar de werkne mers (die daarvoor een evenzo grote vergoeding krijgen zodat hun loon onveranderd blijft) worden eveneens in aparte wetsontwerpen geregeld. Voor deze aanpak is gekozen „om de voortgang van de vereen voudiging zoveel mogelijk te bevorderen", aldus Ruding en Koning. Overigens wordt in kringen van de PvdA sceptisch gerea geerd. Rundvee manifestatie Een aai voor de winnende koe. Mr. Pie- ter van Vol lenhoven reikte giste ren in het veemark tcomplex in Utrecht de prijzen uit bij de kampi oenskeuring van de Natio nale Rundvee Manifestatie. FOTO: ANP (Van onze parlementaire redactie) PEN HAAG Premier Lubbers heeft zowel werkgevers als de vakbe weging verweten dat zij afspraken over de aanpak van de langdurige werk loosheid, onvoldoende na komen. Lubbers noemde het gisteren na afloop van de ministerraad „opmerkelijk" dat werkgevers en werknemers elkaar een „gebrek aan belangstelling" verwijten als het gaat om het in praktijk brengen van cen trale afspraken. Volgens de premier is het noodzakelijk dat beide partijen hun taboes en vooringenomenheid op een aantal punten laten varen wil de werkloosheid daadwerke lijk afnemen. Lubbers reageer de hiermee op de gesprekken die het kabinet afgelopen don derdag voerde met vertegen woordigers van de werkge vers- en werknemersorganisa ties. Lubbers verweet de vakbewe ging te sterk vast te houden aan het taboe dat creatieve op lossingen voor de werkloos heid niet mogen worden ge vonden in de inkomenssfeer. De werkgevers moeten daar entegen volgens Lubbers niet alles alleen in de bedrijven willen regelen. „Soms heb je nu eenmaal algemene regels nodig", aldus de premier. Het kabinet zal de opmerkingen en voorstellen van de sociale partners serieus bestuderen en meenemen in het komende overleg over de begroting voor volgend jaar. „Maar men zal er rekening mee moeten houden dat ook het kabinet zo zijn ei gen verlangens heeft", aldus Lubbers. Hij noemde het ove rigens opmerkelijk dat. on danks de gunstige economi sche vooruitzichten, de werk loosheidsbestrijding nog altijd stroef verloopt. UTRECHT Steeds meer mensen zoeken hulp voor psychische problemen. Er is volgens voorzitter D. Essink van de sectie gees telijke gezondheidszorg van de Nationale Ziekenhuisraad (NZR) zelfs sprake van een zorgwekkende stijging. In de psychiatrische klinieken is de vraag tussen 1980 en 1985 al met 25 procent toegenomen, bij de ambulante geestelijke gezond heidszorg met 40 procent en bij de hulpverlening aan verslaaf den met 100 procent. Essink zegt in het blad van de NZR dat de hulpverleners het moeilijk hebben, doordat respekt voor de per soonlijke wil en de noodzaak van een behandeling vaak lood recht op elkaar staan. Mede daardoor wordt er al vijftien jaar gesleuteld aan de wet BOPZ (Bijzondere Opnemingen Psychia trische Ziekenhuizen), die de 104 jaar oude Kranzinnigenwet moet vervangen. De BOPZ gaat er van uit dat een patient die niet wil, niet kan worden opgenomen of behandeld, tenzij hij een direct gevaar vormt voor zichzelf of voor anderen. Dat betekent dat hulpverleners patiënten in nood aan hun lot moeten overlaten. Steeds meer mensen vallen hierdoor tussen de wal en het schip, aldus Essink. „Als Van Gogh hier binnen wandelt maar niet opgenomen wil worden, moeten we eerst wachten tot hij zichzelf of iemand anders een oor afsnijdt", zo voegt hij hier ter illustratie aan toe. Veel mensen komen op het ogenblik vrijwillig naar een psychia trische inrichting. Ze blijven een paar weken om zich eens goed te wassen, te eten en te slapen, en dan vertrekken ze weer. Het zijn vaak zwervers. Nederland heeft volgens Essink zeker 30.000 van deze daklozen en dat zijn er meer dan het aantal patiënten in de psychiatrische klinieken. Gaat het bij de zwervers vaak om mensen met een „aan de per soon gekoppelde" stoornis, veel anderen ontsporen door ellendi ge voorvallen in hun leven. Het beroep dat zij op het psychiatri sche circuit doen neemt volgens Essink „desastreus" toe. Als al gemene oorzaak noemt hij vereenzaming door het uit elkaar vallen van families, de afnemende betekenis van de kerk, werk loosheid en arbeidsongeschiktheid. Essink bepleit een drempelloos circuit: „Een balie op de tweede verdieping bij de Hema of V en D, met een aardige juffrouw erachter, waar de huisarts u geheel onverplicht en onbespied naar toe kan sturen. U zegt: 'ik voel me ellendig' en de psycho loog die er zit praat een half uurtje met u". De psycholoog kan een verblijf van veertien dagen in een herstellingsoord advise ren. een paar weken naar een psychiater om van angstaanvallen af te komen of een vrouwenpraatclub om bij een sherrietje uw gemoed wat te luchten". UTRECHT De vakcen trale FNV gaat komend voorjaar op ruim honderd bijeenkomsten in den lan de de kaderleden infor meren en motiveren over milieuzaken. Het project waar milieuminister 'Nijpels twee ton in steekt heeft tot doel de ach terban er van te doordrin gen dat milieu en econo mische belangen (werkge legenheid) elkaar lang niet altijd hoeven te bij ten, zo heeft de vakcen trale vrijdag meegedeeld. Het bewustwordingsproject is een uitvloeisel van de zich langzaam maar zeker wijzi gende opstelling die de vakbe weging ten aanzien van het milieu kiest. In het verleden had de vakbeweging uitslui tend oog voor de economische belangen en de werkgelegen heid van haar leden en was het milieu op ziin best vers twee. De FNV erkent dat mi lieu en werkgelegenheid niet altijd met elkaar te verzoenen zijn. Maar mede doordat de toenemende milieuvervuiling een steeds grotere bedreiging en schadepost vormt voor onze samenleving en daarmee ook voor onze economie, gaat men binnen de vakbeweging lang zamerhand toch wat anders te gen het milieu aankijken. Als gevolg van die kentering presenteerden FNV en milieu organisaties vorig jaar voor het eerst een gezamenlijk actie plan om onder het motto „in vesteren in de toekomst" de komend vijf jaar ruim vier miljard extra in de aanpak van de milieuvervuiling te steken. S MENLAND £cicLc(2omant zaterdag is juni i98s pagina 3 KNOLLEN 15 ue.110CH 2Oi0c hond uier

Leidse Courant | 1988 | | pagina 3