Armada van kartonnen schepen jP H Er moet wel ergens een steekje los zijn. Hoe halen ze het in hun hoofd? Het idee heeft iets van het bijbelse huis dat op het strand werd gebouwd. Je hebt van die mensen die alles doen om in het Guinness Book of Records te komen. Misschien past het bouwen van een kartonnen bootje daar ook wel in. Drie Haarlemse studenten in de Scheepsbouwkunde deden dat, maar büjft een boot van karton ook drijven? Sterker nog, overleeft hij een race over zee in het Spaanse Marbella? Thijs, Bram en Mare togen in het kielzog van Nederlandse golfkartonfabrikanten (die met vijftienhonderd gelijkgezinden in Spanje congresseerden) naar de luxe badplaats om een koud kunstje uit te halen in de warme zon. Een absurd avontuur dat met de Spaanse slag was georganiseerd en dus eindigde in een prettige chaos waarin het draaiboek niet voorzag. MARBELLA - Dat Thijs Nikkels (22), Bram Jongepier en Mare Scheffers (beiden 21) aan de korte broek rond de Puerta Deportiva van Marbella met hun bijzondere kano lopen te sjouwen, mag toeval, desgewenst een speling van het lot heten. Als studenten in de Scheeps bouwkunde van de hts in Haarlem maken ze er een hobby van om af en toe naar eigen ontwerp eens een bootje of kano te maken. Dat ze het nu eens met golfkarton pro beerden was eigenlijk „zomaar", maar voor de Vereniging van Ne derlandse Golfkartonfabrikanten (VNG) was het initiatief van de drie als het ware een geschenk uit de hemel. Want directeur R. Reel ing Brouwer zat er maar mooi mee. Het congres van de Europese golfkarton ners, dit jaar in Marbella te houden, zou - zo beslisten de Spanjaarden - worden opgeluisterd met een wonder: een race van golfkartonnen schepen. Dat zal voor velen ongeveer net zo onmogelijk over komen als het organiseren van een wed strijdje hardlopen oyer water. En de Haarlemse studenten waren op het mo ment dat de uitdaging van de Spaanse organisatoren op papier bij de VNG bin nenkwam juist bezig met de bouw van hun „wonder". Het pact was gauw geslo ten, Thijs, Bram en Mare werden door de golfkartonners gestrikt om de Neder landse eer hoog te houden; de tegenpres tatie, gratis reis en verblijf in het Zuid- spaanse, was de studenten uiteraard op het lijf geschreven. De vier meter lange en 65 centimeter brede kano die de stu denten fabriceerden kreeg de veelzeggen de naam „Ticket to Spam" mee. Decadent En zo is het dus juni 1988, op de dag van de waarheid. Flaneren door de ha ven van een luxe badplaats als Marbella aan de Spaanse Costa del Sol heeft wel iets, dat kunnen miljoenen zonzoekers elk jaar weer beamen. De indrukwekken de aanblik van witte polyester en blank- Enkele van de inzendingen, waaronder een golfkartonnen galjoen met buitenboordmotor. Op de voorgrond de Nederlandse kano. FOTO'S: MILAN KONVALINKA houten zeiljachten en motorboten die maar weinigen zich kunnen veroorloven heeft iets decadents. Juist in deze entou rage van sierlijk gestroomlijnde miljoe nenschepen tegen de achtergrond van de oogverblindend witte kademuur is er iets vreemds gaande. Die enkele toerist die op dit vroege ochtenduur bij gebrek aan zonneschijn maar even een „rondje haven" doet, krabt wat achter z'n oor. Tientallen doe-het-zelvers rennen gedre ven langs elkaar heen over de kade, waar vrachtauto's uit allerlei landen met de laadklep richting water staan. In de bak staan vaartuigen met een bruinig kleur tje, volstrekt dissonerend met het blin kende dure wit dat al in het water ligt. ,,'t Lijkt verdorie wel karton", hoor je de toeschouwer denken. Klopt dus. Spoedig staat de kade vol met toeristen en niet in de laatste plaats golfkartonners. Doordacht Geen grappen nu over dat dat van die onbuigzame dames en (vooral) heren zijn, zakenlieden zo hard als een pizza bodem en meer van die ongein. Deze heren zijn best serieus bezig daar in Marbella en ook de acht Nederlandse bedrijven die op het congres zijn verte genwoordigd zitten er niet voor niks. Ze hebben in de Spaanse zon heel wat te praten over - zeg - de prijzen van de grondstoffen Testliner en Kxaftliner. De doorsnee-leek zal misschien een congres van golfkartonners net zo belangrijk vin den als een bijeenkomst van autoband- ventieldopjesfabrikanten, maar onder schat de branche niet; deze Nederlandse bedrijfstak zet jaarlijks achthonderd mil joen gulden om. Wie op de kade in Marbella de Europese oogst bekijkt, krijgt al ras de indruk dat de Nederlandse inzending in elk geval scheepsbouwkundig het meest doordacht is. De supergestroomlijnde kano van de studenten vereiste heel wat pioniers werk; van golfkarton waren immers nog nooit uitgebreide gegevens van druk-, trek- en buigsterkte op papier gezet. Thijs in scheepsbouwkundig abacadabra: „De romp is een knikspantvorm met ontwikkelbare huidoppervlakken om het geheel uit platen golfkarton op te kun-, nen bouwen. De waterverplaatsing van de kano bedraagt honderd liter, hetgeen een blokcoèfïiciënt van 0,26 heeft". Het is de vraag of de andere deelnemers dat ook allemaal van hun boot weten. Zo is er een Engelsman die met de champag nefles in de hand zijn golfkartonnen „doodskist" (een ander woord is er niet voor) staat te keuren. „Te licht, te wei nig diepgang, geen spanten, slaat waar schijnlijk direct om. Maar wel de leukste boot die er bij zit", oordeelt Bram Jon gepier. De bootrace van de Brit duurt in elk geval kort, na vijf seconden varen spartelt hij al in het water. Later zal hij de prijs krijgen voor de moedigste deel nemer. Professor Lope Toran, secretaris van wat hij zelf al de KYC, de Karton Yacht Club noemde, gaat het lijstje langs. Negen boten: Span je en Duitsland drie, Frankrijk, Enge land en Nederland elk één. De onder zeeër van golfkarton die bij zijn organi satie was aangemeld is kennelijk niet af gekomen. Temidden van het tumult staat Francis co Fernandez Gonzalez, een Madrileen- se professor in de scheepsbouwkunde. Een uur voordat alle schepen het water in moeten staat hij met zijn studenten nog te- plakken en te schilderen aan zijn Spaanse galjoen. Tijd om - zoals de Ne derlanders deden - zijn werkstuk op wa terdichtheid te testen heeft hij niet ge had. Om de boten drijvende te houden was het opspuiten van een laagje polyes ter toegestaan. Afhankelijk van de zee waardigheid van de schepen zou mis schien zelfs worden geprobeerd de Straat van Gibraltar over te steken. De vergelijking met Icarus' stunt dringt zich op. Als je een vinger langs de naden van het golfkarton haalt, lijkt het spul ertussen net was, de was die de eerste vlieger ook gebruikte. Dat belooft weinig goeds voor de afloop van deze krankzin nige onderneming. Helemaal wanneer de blik omhoog gericht wordt. Zeer on Spaanse weersomstandigheden, met wol ken en wind, lijken de Armada parten te gaan spelen. Even lijkt het er op dat de race wordt afgelast. Dat roept een andere associatie op. Is het dit jaar niet vier- hondërd jaar geleden dat de Spaanse Ar mada door Drake werd verslagen? Re den voor feest bij de Engelsen, hoewel het gerucht zeer hardnekkig blijft dat de Spaanse schepen eerder door wind en water dan door heldhaftigheid van de vijand werd verslagen. Als dat werkelijk waar is, zou de geschiedenis zich vier honderd jaar nadien herhalen? De nieu we Armada is wellicht de meest vreemd soortige die de mensheid ooit heeft ge zien. Negen schepen van papier in een kansloze en wellicht hachelijke onderne ming, zeker bij storm en regen, een en tourage die verdacht veel .lijkt op die van vier eeuwen geleden. Chaos Drie galjoen-achtige schepen (waarvan één met buitenboordmotor), een surf plank, de Nederlandse kano, een zeil boot, een waterfiets, de Britse drijvende „doodskist" en een sleepbootje met een extra bovendek en vier kapiteins zijn er bijna klaar voor. Een van de Spanjaar den geeft zijn Ondunova II (de eerste hield 't niet lang) voor de zekerheid nog een extra laagje polyester en lijm mee; elk lekje kan de boot immers binnen de minuut doen zinken. Lang is gewacht met het te water laten van de schepen, niemand wil het noodlot tarten. Wan neer alles en iedereen te water is, krijgt de verbazing de overhand. Verdraaid, ze blijven drijven. In het applaus en de aanmoedigingen laat het Spaanse organi satietalent zich gelden en wel in negatie ve zin. Want binnen enkele minuten kri oelt het op het water van de boten: kar tonnen, houten en polyester schepen va ren door elkaar. Een rondvaartboot met kijkers werpt hoge golven op. Een speed boot van de Spaanse televisie zorgt bijna voor een drama voor Thijs Nikkels, die de „Ticket to Spain" vaart. Een enorme golf stort zich uit over de fragiele creatie met wanden van zeven millimetèr dikte, die het angstige avontuur dank zij het zeiltje („Made by mums") om Thijs' middel overleeft. De First International Corrugated Board Race is een complete chaos en eindigt in iets dat meer op een vlootschouw lijkt. Op de waterfiets en de Brit na leggen de deelnemers het par cours van de haven naar het honderden meters verderop gelegen Hotel Melia Don Pepe ongehavend af. Een echte wedstrijd is het niet meer, de deelnemers zijn veel te blij dat hun werkstuk blijft .ff kei'j drijven. Een schlemielig einde voor Spaanse professor Gonzalez: hij is ai voerd met „stampende koppijn", vefet oorzaakt doordat zijn scheepsmast brak. Scoren its He -At nemers meer man- of zelfs paardekrac gen ten tot hun beschikking hadden. Zo kartonnen race mag dan voor de buite 't Is eigenlijk de invallende duisten die een eind maakt aan het eveneme Later krijgen Thijs, Bram en Marc h verdiende loon: een kristallen karaf v gens het fraaie ontwerp, voor de be constructie en voor het feit dat Th maar liefst driemaal op eigen kracht traject heeft gevaren, terwijl andere de staander een heerlijke verzameling onz zijn, maar niet voor de kartonfabrik; ten die wilden bewijzen dat hun prodi goed water kan verdragen. Dit is d itenc „scoren" geblazen voor het golfkarto g> een produkt waarvoor je nu eenmadaan niet makkelijk reclame maakt. Voorz n de ter van de Vereniging Nederlandse GoT kartonfabrikanten is J. Christa, teve it. di directeur van De Zeeuw Golfkarton Eerbeek, sponsor van de Nederland sider kano: „Is dit niet iets voor Nederlan ;eld c Ja, een race van golfkartonnen schep op het Hollandse water, dat lijkt me vipen wat". Op dat moment zitten Thijs, Bra ener; en Mare op de Plaza Los Naranjos oud-Marbella al aan een paélla. Met e San Miguel in de hand is het goed filos een feren over het volgende project. „Wener nu? Tja, wat blijft er over na golfkarto egd. Een boot van boterhamzakjes? Gli iy a Spaanse pesetas?". eerd ARJEN VAN DER Smette ileis. stor van die I Grote publieke belangstelling voor een Spaanse inzending, die van pro fessor Francisco Fernandez Gonzalez ■CcidócGoivtatit dins )en aar Van links naar rechts: Mare Scheffers, Thijs Nikkels, golfkarton-voor zitter J. Christa en Bram Jongepier.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 30