kerk wereld 'Gehandicapten moeten zelf aan het woord' £eicLe6oma/r brieven lezers weer GEESTELIJK LEVEN/OPINIE Monddood Beheer van geld en goed voortaan zaak ambtsdragers Griekenland en Turkije Ecidóc Soumnt ZATERDAG 18 JUNI 1988 PAGI1 JN door Marinus van der Berg De post heeft mij vanmorgen een boekje en een diareeks bezorgd die ik besteld had bij het Diocesaan Pastoraal Cen trum Utrecht. Het boekje en de dia's heten: „Maria-vie- ren". Met bijzondere interesse heb ik naar de dia's gekeken, die gemaakt zijn van de goua ches (waterverfschilderingen) van Theo Sloot, pastor in Hengevelde. De oppervlakkige kijker zou kunnen denken dat pastor Sloot het schilderen nog moeten leren. Zijn schil deringen hebben iets van de trekken van een kind. Er klopt iets niet met de ogen, met de mond, met de omtrekken van het gezicht, met de neus. Wat hij schildert lijkt op mensen, maar ook net niet. Juist door die dingen die niet kloppen, kun je van een oppervlakkige kijker een aandachtige kijker worden. Kijkend naar deze schilderingen die Maria en in het bijzonder het lied van Ma ria, het Magnificat proberen te verbeelden, merkte ik hoe ze me aanzetten tot bezinning. Onder bezinning versta ik dan de geestelijke activiteit van een mens die zich de vraag durft te stellen: wie ben ik, hoe leef ik, hoe geef ik zin en inhoud aan mijn leven nu? Eén van de dia's die mijn bij zondere aandacht trok laat Maria zien met hele grote ogen. Ogen die haast onbe schaamd kijken maar waarin ook een zekere verbijstering te zien valt. Althans zo zie ik het. En het merkwaardige is dat Maria hier wel grote ogen heeft, maar geen mond. Ze kan niet spreken. Ik moest denken aan een pas versche nen boekje over een man die een hersenbloeding kreeg en sindsdien een afasiepatiënt. Een afasiepatiënt is een man of een vrouw die alles be grijpt, maar datgene wat hij of zij begrijpt niet meer in woorden kan uiten. Dat is een verschikkelijk lijden. Onvoor stelbaar voor wie het niet meemaakt. Een verschrikkelijk lijden ook voor de omgeving. De mond van de zieke is dood. Dezelfde dag waarop ik dit beeld van Maria zag, heb ik ook gekeken naar het grote popconcert vanuit Engeland bij gelegenheid van de zeven tigste verjaardag van Nelson Mandela. Al die artiesten en al die mensen die stem gaven aan deze jarige die al jaren monddood wordt gemaakt door de Zuidafrikaanse over heid. In de naam van God zelfs! Althans ze denken dat ze deze zwarte leider mond dood hebben gemaakt, want juist nu spreekt hij meer dan ooit. Zo is het merkwaardige dat de Maria zonder mond meer spreekt dan Maria met mond. Zonder mond is zij sprekender dan met mond. Zo roept deze afbeelding van Ma ria, zoals ze geschilderd is door Theo Sloot, meerdere verhalen bij mij op. Ik denk ook aan de verontwaardiging van een hoogleraar over de uitspraak van de Hoge Raad waarin een man die een vrouw verkrachtte in bescherming wordt genomen. De hoogle raar kritiseert de gedachte dat een man recht zou hebben op zijn vrouw als het gaat om ge slachtelijke gemeenschap. Te lang zijn hierin vrouwen verne derd. Ik ben al mediterend steeds meer gaan inzien dat Maria de stem voor de lijden de mens, de monddoodge- maakte, de vernederde vrouw, de vernederde mens, is. En juist daarom moeten we haar eren. Geen verering die blijft steken in aanbidding, die een vlucht is voor eigen verant woordelijkheid, maar een ver ering die ons inspireert. Geen verering die exclusief katho liek is, maar die juist mannen en vrouwen van alle christelij ke kerken kan verbinden. Geen Kerk mag Maria tot be zit maken. De schilderingen van Theo Sloot laten dat goed zien. Ik besluit deze week met het noemen van de bestela dressen: Zowel de dia's als een waardevol boekje over Maria vieren zijn te bestellen via telefoonnummer: 03404- 31434. Het boekje over „Afa sie": via tel. 02158-1818. Israëlische parlement interpreteert jood-zijn ruim JERUZALEM Het Israëlische parlement heeft deze week een voorstel verworpen dat een strengere religieuze interpretatie beoogde van wat jood zijn is. Het omstreden voorstel, afkomstig van twee religieuze partijen en ver worpen met 60 tegen 53 stemmen, had vooral in joodse kringen in de Verenigde Staten be roering gewekt, omdat zij meestal de liberale omschrijving inplaats van de orthodoxe han teren. Volgens de Israëlische immigratiewet hebben alle joden - mensen wier moeder joods is of die zich tot het jodendom hebben be keerd - die het land inkomen automatisch recht op het staatsburgerschap. Orthodoxe groeperingen proberen al enkele jaren, tot dusver zonder succes, te bereiken dat alleen orthodoxe joden onder deze wet vallen. De meeste leden van de Likud-partij, de reli gieuze partijen, de rechtse oppositie en de mi litante anti-Arabische partij van rabbijn Meir Kahane steunden het wetsvoorstel, terwijl de Arbeiderspartij, de centrumbeweging en de linkse oppositie tegenstemden. De verwerping van het voorstel betekent dat het pas over zes maanden of na de verkiezingen van novem ber weer opnieuw ingediend mag worden. Kolen branden dicht op elkaar, als ze zich scheiden doven ze. Boeddhistische wijsheid DOMINIQUE FORCEVILLE SCHREEF BOEK OVER EIGEN ERVARINGEN BERGEN Lichamelijk gehandicapte mensen vormen nog steeds een categorie mensen waar óver gepraat wordt, niet mèt gepraat. Het vooroor deel dat minder validen dós ook wel geestelijk niet helemaal in orde zijn, is nog steeds sprin glevend. „Ik heb zelf tij delijk in een rolstoel ge zeten", vertelt Dominique Forceville. „Op een terras wordt dan over je hoofd heen gevraagd wat jij wel niet zou willen drinken. Of als je kleren aan het kopen bent, wordt aan je valide begeleidster ge vraagd wat voor maat je hebt. Dan voel je je rot en denk je: ,Hé hallo, ik ben er ook nog'." Dominique Forceville (24), dochter van publiciste Joke Forceville-Van Rossum, is zelf lichamelijk gehandicapt. Ze werd met een open rug ge boren, waarbij een aantal spieren verlamd raakten. Langere afstanden legt ze af met krukken, maar thuis redt ze zich prima zonder. Als de fotograaf haar voor een wei land in Bergen wil portrette ren, leunt ze op een paaltje. „Dat is gemakkelijker", zegt ze bijna verontschuldigend. Want lang staan is er ook niet bij- Juist vanwege het feit dat er over gehandicapten gepraat en geschreven wordt, greep ze een tijd geleden naar de pen. Gehandicapten nloeten zelf aan het woord gelaten worden over hun belevings wereld, vind ze. Ze citeert uit haar boek: „Ik heb veel lotge noten gesproken: meer nog, denk ik, over hen gelezen. Vaak waren die verhalen door validen geschreven over minder-validen. Op een be paald ogenblik las ik iets van ouders van gehandicapten; hoe zij over hun gehandicapt kind dachten. Over een aantal dingen had ik een hele ande re mening. Op een gegeven moment ontstond bij mij het idee om nu eens de minder- validen zélf aan het woord te laten." Haar boek ,Je moet wel wil len' bestaat uit een enquête onder zes minder-valide men sen met verschillende handi caps en vier begeleiders. Ze Gehandicapten worden zeer vaak geconfronteerd met betuttelend gedrag, terwijl zij best voor zich zelf kunnen opkomen. worden ondervraagd over on derwerpen als zelfvertrou wen, eenzaamheid, relaties, opstandigheid en geloof. „Geen alledaagse dingen", geeft Dominique Forceville toe. Leven gehandicapten door hun handicap bewuster? „Dat zou kunnen. Ik denk dat dit of dat te ondernemen. Voor iemand die op latere leeftijd gehandicapt raakt, is dat veel moeilijker te accepte ren. Zij hebben die kick ge kend. Op latere leeftijd een handicap krijgen en het ac cepteren, vind ik knap." Ze durft niet volmondig te het beleven van de dingen op zeggen dat ze zelf haar handi- een ander vlak ligt. Iemand cap heeft geaccepteerd. „Ik die alles kan doen, holt maar door. Ik kan niet dansen bij voorbeeld, maar ik geniet er wel van als ik twee van mijn vrienden op de dansvloer zie. Ik kan niet voetballen, maar ik krijg een kick als ik op de televisie het Nederlands elftal een doelpunt zie scoren." Ze geniet er ook van naar het strand te gaan en vanaf een bankje naar spelende en hol lende kinderen te kijken. Soms doet dat ook wel eens pijn. „Met de meeste beper kingen heb ik geen moeite meer. Maar ik vind het jam mer dat ik niet op het strand kan wandelen." Ze relativeert ogenblikkelijk, blijkbaar bang dat ze zich zielig voordoet. „Ik ben van mijn geboorte gehan dicapt en ben met beperkin gen, met dingen niet kunnen, opgegroeid. Ik ken niet het gevoel hoe fijn het kan zijn denk dat je je hele leven bezig bent met de acceptatie van je handicap. In een schoolsitua tie loop je tegen andere din gen op dan in een werksitua tie. Doordat je ouder wordt, ga je er wel anders mee om." Ze vertelt hoe ze in haar lage re schooltijd in de winter thuis op een bank moest lig gen met haar voet omhoog, terwijl ze buiten haar klasge nootjes zag schaatsen en sneeuwballen gooien. „Toen dacht ik ook: .Potverdrie'. Nu ik wat ouder wordt, zie ik meer mogelijkheden om van het leven te genieten. Je moet die mogelijkheden wel zien en aanpakken ook. Als je wilt, dan kom je er wel. Daarom heb ik het boek ook zo ge noemd." Een handicap kan een barriè re vormen voor het aangaan van een vaste relatie. Hanne- FOTO: MILAN KONVALINKA ke, een van de zes minder-va liden, zegt in het boek: „Vaak genoeg ben ik verliefd ge weest, meestal op valide men sen. Als je gehandicapt bent, hoeft dat toch niet te beteke nen dat je alleen maar op minder-validen verliefd kunt worden! Ik reageer normaal, maar de ander heeft vaak moeite met mijn handicap. Vrienden blijven is vaak niet het probleem, maar in een re latie haakt de ander meestal af." Dominique Forceville vertelt hoe ze verkering had met een hele knappe jongen. „Ik had voortdurend de gedachte in het achterhoofd: Voor hetzelf de geld komt hij morgen een heel knap meisje tegen en zegt hij .adios'. En die angst is bevestigd. Die angst kwam ik ook tegen in het revalidatie centrum. Als het uitgaat, hoor ik heel vaak: 'Oh, het zal wel met miin handicap te maken hebbenDat kan, maar dat hoeft niet. Het kan net zo goed dat de valide partner verliefd wordt op een ander." In het boek komt ook het ge- noemt zichzelf „gelovig". Ze legt geen verband tussen haar handicap en God. „Heel vaak hoor ik mensen zeggen: ,Góh, je bent gehandicapt. Dan zul je wel boos zijn op God en op Jezus. Dat heb ik niet. Die waarom-vraag heb ik nooit gehad. Ik geloof niet dat God of Jezus mij zo heeft gemaakt. Als ik al een vraag stel, is die niet in de waarom-vorm, men. Én ook wel eens om te zeggen: .Fijn dat het zo goed gegaan is, een operatie of zo'. Een belletje naar boven om te bedanken." In de zeven hoofdstukken heeft ze rond het onderwerp teksten van verschillende au teurs verzameld. In het hoofdstuk over geloof citeert ze Joan Bell Geddes: „Wat spottend heb ik altijd gezegd: geloof is alleen maar een .kruk' om je overeind te hou den. Maar waarom spotten met krukken?." Ze vind die tekst niet te hard: „Er staan ook wel dingen in het boek, die ik anders zie. Maar daar om hoef je ze nog niet weg te laten. Ik heb in het revalida tiecentrum wel eens personen meegemaakt, waarvan ik dacht: ,Als die geen geloof had, zou hij het tien keer moeilijker hebben dan hij het nu heeft." Met het boek wilde ze ook heel duidelijk gehandicapten .emanciperen'. „De hele maat schappij wordt in hokjes ge duwd en een daarvan is voor minder-validen. Met dit boek wil ik de integratie van ge handicapten op gang brengen. Niet de aanpassing van een bepaald gebouw, maar de in tegratie op geestelijk niveau." Zelf is ze volledig .geïnte greerd'. Ze woont zelfstandig in een gewoon rijtjeshuis en werkt bij een uitgeverij op de redactie-afdeling. „Je draagt verantwoordelijkheid en dat is bijzonder goed voor je ei genwaarde. De collega s op mijn werk behandelen me zo als ieder ander. Ze zeggen te gen me: ,Je doet ook zo ge woon. Je bent niet de gehan dicapte Dominique, maar Do minique met een handicap'. Dat wil ik ook: als persoon" benaderd worden, niet als ge handicapt persoon." RUUD VAN HAASTRECHT Dominique Forceville: Je moet wel willen - als min der-valide midden in het le ven, Uitgeverij Gottmer Haarlem, 24,50. KARDINAAL WILLEBRANDS: Grote mogelijkheden voor contact met kerk in Sovjetunie KIEV De veranderin gen die zich op het ogen blik voordoen in de Sov jetunie zullen tevens een intensievere ontwikke ling bevorderen van de dialoog en de samenwer king tussen de rk-kerk en de Russisch-orthodoxe kerk, zo zegt kardinaal J. Willebrands deze week verklaard in een vraagge sprek met het Sovjetpers bureau Tass. Willebrands, president van het Vati caanse Secretariaat voor de Eenheid der Christe nen, zei dit in Kiev tij dens een bezoek in ver band met de viering van het duizendjarig bestaan van de kerk in de Sovjet unie. Het feit dat deze viering wordt bijgewoond door zovele vertegenwoordigers van de rk-kerk is een aanwijzing voor vele dingen, zo zei de kardinaal. Dit is zeker een zuiver chris telijk feest, maar het belang ervan overstijgt verre de be langen van de kerken zelf. De twee kerken, die sinds 1962 intensievere contacten zijn gaan onderhouden, kun nen volgens Willebrands na melijk hun inspanningen vooral bundelen voor werk ter bevordering van vrede zo wel als op het gebied van de ethische en christelijke waar den, het gezin, sociale proble men en christelijke genade. Willebrands sprak het ver trouwen uit dat de rk-kerk op deze gebieden niet alleen kan samenwerken met de christe nen van de socialistische we reld, maar ook met de socia listische gemeenschap in haar geheel. DEN HAAG De zorg voor geld en goederen van de kerk is een bij uitstek geestelijke zaak en daarom zijn de be heerders van kerkelijk geld en goed als regel ambtsdrager. Zo'n uitspraak lijkt een open deur, maar in hervormde kring is ze allerminst vanzelf sprekend. Of beter gezegd: wés, want gisteren heeft de hervormde synode zich met meerderheid van stemmen (29-22) achter die uitspraak geschaard. Het besluit van gisteren komt er op neer dat in alle gemeen ten de kerkeraad de hoofdlij nen voor het beheersbeleid vaststelt. De kerkvoogdij is in die kerkeraad vertegenwoor digd en voert dat beleid uit. Voor driekwart van de her vormden is bovenstaande al praktijk, maar een kwart van de hervormden heeft een kerkvoogdij onder „oud toe zicht" of „vrij beheer". Deze driedeling heeft een his torische achtergrond. Onder meer de eenheid van kerk en staat heeft er mee te maken. Koning Willem II gaf in 1816 de kerkvoogden de opdracht het beheer in de hervormde staatskerk uit te voeren. De kerkvoogden waren toen geen ambtsdragers. Op het be leid van de kerkvoogden werd toezicht uitgeoefend door provinciale en landelijke colleges, de laatste ingesteld door de rijksoverheid. In 1870 trok de overheid zich terug uit bestuur en beheer van de Hervormde Kerk. On geveer tweederde van de kerkvoogdijen koos toen voor een regeling met provinciale colleges van toezicht, met bij stand van zogeheten notabelen („oud toezicht"). Een derde deel van de ge meenten had vooral moeite met toezicht van buiten de ge meente en maakte eigen rege lingen. Vaak functioneerden daar de kerkvoogden met hulp van notabelen (vrij be heer). De kerkorde-wijziging van 1951 probeerde eenheid van bestuur en beheer te berei ken: de kerkvoogden zouden tevens ambtsdrager zijn. Het beheer zou dan geïntegreerd worden in de vergadering van ambtsdragers, de kerkvoog den. Een voorname reden voor de overigens niet door iedereen gevolgde „aanpassing" van kerkvoogdijen was dat deze niet ambts-dragers soms het (geestelijk) leven van de ge meente ging besturen door de portemonnaie. Talloze conflic ten waren het gevolg. Op sommige plaatsen komen kerkvoogden nooit in de kerk, terwijl ze wel veel van het het beleid bepalen, name lijk via de knip. Er zijn nu nog enkele honderden niet aangepaste kerkvoogdijen in ons land. De discussie in de synode, gis teren, leidde tot een historisch besluit: De ouderling-kerk voogd wordt regel, en daar mee de eenheid tussen be stuur en beheer. De aanpas sing mag zo'n vier jaar duren. Bij uitzondering mogen niet ambtsdragers kerkvoogd worden, maar dan meer in de functie van adviserend lid met stemrecht. Het toezicht wordt onder de nieuwe rege ling ook anders: meer begelei ding en minder controle. Het besluit is binnenkerkelijk ge zien van belang, maar ook als gebaar naar de gereformeer den. Die kennen commissies van beheer, als adviserend or gaan van de kerkeraad en er is geen sprake van toezicht op de gereformeerde kerkera den. Juist de beheerskwestie vormde tot nu toe een flinke blokkade voor Samen op Weg, de eenwording van bei de kerken. De hervormde sy node heeft nu de meeste ste nen van de blokkade opge ruimd. LÜTSEN KOOISTRA sl rr -jee tg' Het Zwitserse Davos staat bekend om het gezonde kl Die heilzame werking van de Zwitserse lucht lijkt ziel het ter niet alleen te beperken tot de lichamelijke conditi :n v; mensen. Ook internationale politieke verhoudingen k' u. in Davos een fris aanzien. Dat blijkt met name uit de !?jj verbeterde relaties tussen Griekenland en Turkije, sir mer premiers Papandreou en özal elkaar in januari van d y de voor de eerste Grieks-Turkse „top" in de wintersport verl ontmoetten. alist het HET initiatief tot de verbetering van de betrekkin) ges voorql door de Turken genomen. Premier Özal hoopt d 1" p< land nog voor het eind van deze eeuw kan toetreden Europese Gemeenschap. Daarvoor heeft hij de steui °.ve( Griekenland nodig, dat zich vooralsnog tegen het Turki maatschap verzet. Premier Papandreou was geslepen g jni<< om deze kans niet voorbij te laten gaan. Als Turki J81.C Griekse steun wil verwerven, zal het heel wat water jaar. wijn moeten doen. end norr ■pv rnoi UE historische ontmoeting in Davos kreeg begin maa Sen vervolg tijdens een bijeenkomst in Brussel. Eerder deze zei volgde het voorlopige hoogtepunt in de dooi tussèn Gri ,d® land en Turkije: voor het eerst sinds de jaren vijftig !jev een Turkse premier naar de Griekse hoofdstad AtheneJ h de premiers hebben inmiddels ook een principe-afsprai vo maakt voor een bezoek van premier Papandreou aandagf kije, later dit jaar. ren som VEEL meer dan mooie verklaringen over „verdere v tem ning" hebben de gesprekken tot nu toe overigens niet t- 1 leverd. Meer mag op zo'n korte termijn ook nauwelijk ^en wacht worden van landen die elkaar sinds mensenhei (Ai naar het leven staan en vorig jaar op de rand van een r» we oorlog balanceerden. Het feit dat beide regeringsli met elkaar in gesprek zijn èn openlijk durven te conclu Dv. dat geen doorbraken in geschillen zijn bereikt, is op z een bewijs vart een realistische visie op de onderlinge bt kingen. ~-j DUIDELIJKHEID over die onderlinge relaties, het winnen van vooroordelen en het creëren van een sfee wederzijds vertrouwen; samen vormen zij de basis die L& is om de werkelijke problemen in de Grieks-Turkse i op te kunnen lossen. Het gaat daarbij om de conflicten gÉ de Egeïsche zee en vooral de kwestie Cyprus. De regeringsleiders hebben er zeer verstandig aan gedaan elk optimisme over een spoedige oplossing van deze p 1 J men de kop in te drukken. Maar zij hebben het aange met elkaar in gesprek te komen. Dat is aanmerkelijk p< ver dan wat in jaren over de Turks-Griekse relatii worden geschreven. Brieven graag kort en duideli|k geschreven De redactie behoudt zich het recht voor ingezon den stukken te bekorten Drugpreven tie Het Landelijk Comité Drug preventie (LCD) is verheugd te vernemen dat de Weten schappelijke Raad voor het Regeringsbeleid in zijn Rap port Rechtshandhaving juni 1988, na vele mogelijke voor- en nadelen te hebben afgewo gen, zich uitspreekt tegen de criminalisering van hard drugs. Tegelijk meent het LCD in het belang van jongeren en hun ouders te moeten reageren op conclusies van het onlangs in Tilburg gehouden congres van vooral strafrechtdeskundigen en politiefunctionarissen, over het Nederlandse drugsbeleid in Westeuropees perspectief. Het LCD waarschuwt vooral tegen de conclusie dat soft drugs en hard drugs als heroï ne en cocaïne, onder bepaalde voorwaarden in alle landen vrij verkocht zouden moeten worden. De deskundigen geven toe dat deze maatregel in het begin het druggebruik zal doen toe nemen, maar zij verwachten in de nabije toekomst een af nemen van de nieuwsgierig heid en van de toeloop. Het LCD kan dit optimisme niet delen. Het gaat bij drugs om verslavende stoffen. Helaas is het kenmerk van verslaving dat men er zeer gemakkelijk in-, maar moeilijk uitstapt. Het LCD is het geheel eens met de conclusie dat het beleid gericht moet zijn op het ver kleinen van de markt, dat wil zeggen op preventie van drug gebruik door goede voorlich ting. Ook in Nederland moet goede voorlichting komen over de in de laatste jaren be kend geworden wetenschappe lijke gegevens over de schade lijke gevolgen van hasj en ma rihuana voor hersenen, lon gen, immuunstelsel, voortplan tingsorganen, e.a. Preventie door goede voorlichting is nu ook daarom meer dan ooit ge boden, omdat naast de door de deskundigen gesignaleerde grote pressie van de illegale handel, ook het optredei aids door druggebruik versneld. rs, Voorts stelt het LCD voa *-'< juist de kleine handelaaiOO tegelijk verkoper, kopt consument is, aan te pa11 z Het is juist de kleine h Z( laar die de drugs aan de brengt, distribueert, pusfoot het drugcircuit op gang 1 .w Door hem aan te pakken men hem de kans om e komen van zijn versl door hem de keus te tussen behandeling c straf uitzitten. be Jen ïrlijl D; K.F. Gunning, Voorzitter LCD, VOORBURG. Vrije keuze Naar aanleiding van h(^J richt op de voorpagina Jr. dinsdag („Acht ton smartn(j? na dood door kanker") i ,ai< ik denken aan het Vrijt beeld bij New York, dat gens mij onder meer syn,H( seert dat de particuliere sumptie een vrije keuze i zo hoort dat in een democ De dame in kwestie wa waarschuwd voor de g van het roken door de VS verplichte) opdruk pakjes sigaretten. Ze koe voor het risico kanker te|e|sl- gen. Wellicht overwoog het mischien beter was ken en daardoor eerd p sterven dan het roke xvk moeten missen en dus 1 B K; te moeten leven met de die nu juicht omdat de bank hem een smartege acht ton heeft toegeweze erger me ondertussen w< O de uitspraak van de jun had het toch al nooit Zo l rrj. pen op dit soort rechtsprifi' In West-Duitsland gaat i: kanselier Kohl (CDU) I zijn boekje door de bevo 'I te vragen (het blijft geli j(," nog bij vragen!) voor h. kinderen te zorgen. In F vtrb rijk ijverde de regering geleden voor. hetzelfde, der resultaat. In West-I land zal het wel êen brok fenis zijn van het Duizem Rijk! Laten we toch oppfcJi: dat de wil van het ind helemaal om zeep wordfL_ holpen. Er mag ai zo er niet. Op het gevaar af c i anders een volk van sfm worden: de particuliere heid van consumptie ma der geen beding worden getast. F.J. Beekman, DEN HAAG. Af en toe zon DE BILT (KNMI) Er verandert maar weinig aan het weer. Wolkenvel den van de Noordzee drij ven in de nacht het land binnen en lossen in de loop van de dag vooral in het binnenland weer op. Zo is het gisteren gegaan en voor morgen en zondag wordt weinig of geen ver andering verwacht. Aan de kust, waar de kans op oplossen van de bewol king het kleinst is, wordt het in de middag maar rond 16 graden; in het binnenland kan het plaat selijk 20 graden worden. Het blijft overwegend droog en de wind is in het algemeen matig uit noord west tot noord. Deze wind wordt in stand gehouden door een uitloper van een hogedrukgebied boven Engeland, die maar wei nig van plaats verandert. Weersvooruitzichten voor di verse Europese landen, mede gedeeld door het KNMI, geldig voor morgen en maandag: Zuid-Scandinavië en Dene marken: perioden met zon, maar vooral zondag ook wol kenvelden en overwegend droog. Middagtemperatuur van 15 graden aan de Noorse westkust tot 23 graden plaatse lijk in het binnenland. Britse Eilanden: half tot zwaar bewolkt en vooral in Schot land mogelijk wat regen. Mid dagtemperatuur van 15 graden in Schotland tot 21 graden in züid-Engeland. Benelux, noord-DuitsIand en noordwest-Frankrijk: vooral in de kustgebieden wolkenvel den, elders ook perioden met zon. Overwegend droog. Mid dagtemperatuur van 16 graden aan zee tot 21 graden in het binnenland. Zuid-Duitsland, zuid-Frank rijk en Zwitserland: perioden' met zon en kans op een ver spreide bui. Middagtempera tuur ongeveer 25 graden. Oostenrijk: wisselend bewolkt en een enkele bui. Een kleine kans op onweer. Middagtem peratuur 23 graden. Spanje en Portugal: flinke pe rioden met zon en vooral 's middags en 's avonds kans op een enkele bui. Middagtempe ratuur van 20 graden in het noordwesten tot 30 graden in het binnenland. Italië en de Joegoslavische kust: wisselend bewolkt en vooral zaterdag nog een enke le regen of onweersbui. Mid- Kopenhagen onbew. dagtemperatuur 25 graden. £2»™ zw£« De Bilt Eclde Eindhoven Den Helder x: Rome onbew. Split h.bew. Stockholm l.bew. Warschau zwbew. Wenen :w bew. Zurich zwbew. Casablanca h bew. Cyprus onbew. layrut Pel-Aviv Boos De studenten zijn boos o) nister Deetman. En ik boos op de studenten landers die persoonlijk v komen zeggen wat zij va; regeringsbeleid vinden. Den Haag altijd welkoi lf komen ze met duizenden lijk. Als tegenprestatie y> verwacht worden dat de 7 stranten zich als fatsoei gasten gedragen. Door Binnenhof met verf smeuren en de bestral ruïneren hebben de stud het tegendeel gedaan. A.M. Dullaart, DEN HAAG. Je. 15: 'IN lts) Kl 0' l( V

Leidse Courant | 1988 | | pagina 2