Rijkdom laat emigrant Arie de Jong koud HoUMm DAIRY Kindertuin levert liefde voor natuur op ESCONDIDO - „Nederlanders benne altijd succesvolle emigranten geweest in de States. En wou je we- hartten waarom? De Nederlander let sowieso al op z'n centen, maar tus sen de Amerikanen valt zuinigheid helemaal op. Dié mensen geven wat uit. Big spenders. Een Hollan der in Amerika zal geen tien dollar betalen voor iets wat hij ook voor 1 vijf dollar kan krijgen, ook al barst- eie van het geld. Daardoor zijn we ;eworden wat we nu zijn: rijk. Vlaar wij benne zuinig, altijd ge weest en we zullen dat blijven diook". 1 1 r idArie de Jóng (87) zit op zijn praatstoel. Vertelt nog eens van vroeger. Van de ;e tijd dat hij met vrouw en tien kinderen, t lafnu al weer veertig jaar geleden, arm en berooid aankwam aan de westkust van de Verenigde Staten. Sindsdien maakte hij de klassieke Amerikaanse successtory door: met niks begonnen en door hard werken opgeklommen tot eigenaar van een miljoenenbedrijf. Zevenenveertig was Arie als hij samen met zijn twee jaar jongere vrouw Ma de stap neemt om Nederland voorgoed te verlaten. Eigenlijk is het Ma die haar man ervan weet te overtuigen dat er in Amerika meer mogelijkheden liggen ..opportunities" zeggen ze nu) dan in iet Zuidhollandse Alphen aan den Rijn. De oorlog is weliswaar alweer drie jaar voorbij maar voor De Jong is het in 1948 nog hard sappelen geblazen. Als de familie op een gegeven moment de boer- jderij als gevolg van een grootscheepse ruilverkaveling dreigt te verliezen en ook de derde zoon zijn vader en moeder meedeelt dat hij naar het beloofde land aan de andere kant van de oceaan gaat, trekt Ma de stoute schoenen aan en doet Jhaar man een voorstel: „Waarom gaan we niet mee? Twee van onze jongens zit ten er al en de derde staat op vertrekken. Straks blijven we alleen over". Hoewel Arie normaliter degene is die de beslissingen in huize De Jong neemt, moet hij dit keer toegeven dat hij het zo'n gek idee niet vindt. Het besluit tot emigratie valt snel. Nog dezelfde week vervoegt De Jong zich op het Ameri kaanse consulaat in Rotterdam. Melkers Ondanks de wachtlijst die in 1948 be staat om naar de VS te mogen vertrek ken, wordt het gezin dadelijk bovenaan geplaatst omdat de familie maar liefst zeven melkers in de aanbieding heeft, een vak waar in het beloofde land veel vraag naar blijkt te zijn. Bovendien is de {tweelingzus van Arie, die al enkele jaren ers eerder de overstap had gewaagd, bereid k borg te staan: één van de voorwaarden opp om de begeerde emigratiedocumenten in bezit te krijgen. „HET ZIJN STERKE BENEN DIE DE WEELDE KUNNEN DRAGEN" Enkele weken later, de jongste uit het ge zin van tien is dan net een paar maan den oud, wordt de overtocht gemaakt: per boot naar New York en verder per vliegtuig naar Los Angeles. De opbrengst van de verkochte inboedel van de boer derij en een klein spaarcentje zijn net voldoende om de landverhuizing, die bijna tienduizend gulden kost, te beta len. Zonder een rooie cent op zak arri veert de- familie in Zuid-Californië. „Maar", zo verhaalt Arie, „werk was er plenty, dat hadden we gauw in de gaten. Binnen een jaar"spaarden we met z'n al len zevenduizend dollar bij elkaar. In die tijd voldoende voor een huisje en een stukkig grond". De familie De Jong laat het oog laten vallen op een aardig optrekje in Escondi- do, gelegen tussen Los Angeles en San Diego, twee en een half uur rijden van de Mexicaanse grens. De verwerving van het nieuwe eigendom verloopt echter niet zonder slag of stoot. De verkoper wil niet geloven dat het gezin in één jaar tijd het benodigde bedrag bij elkaar heeft kunnen sparen en denkt met oplichters van doen te hebben. Pas als Arie het be wijs in de vorm van een spaarbankboek je kan leveren is de eigenaar overtuigd en wordt de transactie afgewikkeld. Dat eerste huisje is decennia lang de ouder lijke woning gebleven. Ook nu peinzen Arie en Ma er geen moment over dit huis, zo barstensvol herinneringen, te verlaten. Kort nadat het gezin zich in Escondido heeft gevestigd waagt Arie de overstap naar het vrije ondernemerschap. Hij be gint met hulp van enkele zoons een ei gen melkfabriekje, dat de naam „Hollan- dia Dairy" krijgt. Bij de plaatselijke bank kan zonder bezwaar een lening worden afgesloten. Behalve de aanloopproblemen die een nieuw eigen bedrijf altijd met zich mee brengt, worden vader en moeder De Jong vanaf het begin van de jaren vijftig met nieuwe moeilijkheden geconfron teerd als de oudste jongens zich melden voor militaire dienst. Niet zozeer uit liefde voor het nieuwe vaderland maar In de voortuin in Escondido staat een molen als blijvende herinnering aan Nederland. FOTO'S: MARGA RIJERSE omdat het nu eenmaal de eenvoudigste manier is om de Amerikaanse nationali teit te verwerven. Korea en Vietnam Maar dan breken de langdurige oorlogen in Korea en Vietnam uit en trekken als gevolg van de Amerikaanse inmenging achtereenvolgens alle zeven zonen naar het front. Gedurende veertien jaar ver keert huize De Jong dag na dag in angst over het welbevinden van steeds weer een andere zoon die ergens aan de ande re kant van de aardbol het communisme bestrijdt. Arie: ,;In die jaren heb ik wat afgebeden en God gesmeekt dat de jon gens weer veilig thuis zouden mogen ko men. Gelukkig zijn mijn gebeden steeds verhoord". Het vertrek van de jongens is niet alleen in emotioneel opzicht moeilijk voor het gezin, ook materieel komt het slecht uit. Een zoon aan het front betekent immers ook een goedkope werkkracht minder en werklui inhuren kost geld. „Toch hebben we die problemen ook kunnen overwin nen, want alle jongens stuurden elke maand de helft van hun wedde naar huis, zodat we hier met de fabriek door konden gaan. Dat was niet easy voor ze, maar ze wisten zich te redden", stelt De Jong trots. Intussen gaat het de fabriek steeds meer voor de wind. Het verdiende geld wordt geïnvesteerd. Vooral in machines, vee en grond. Dat blijkt een gouden greep te zijn. Niet alleen stijgt de waarde van de grond tot duizelingwekkende hoogte en kan het familiekapitaal fors uitdijen, ook de melkfabriek slaat goed aan. Een aan tal zonen en dochters blijft bij vader in de zaak. Anderen trekken naar elders waar ze dank zij het inmiddels vergaarde familiekapitaal een eigen en al even bloeiend bestaan weten op te bouwen. Op de heuvel die de familie koopt (aan de voet staat de fabriek) verrijzen steeds grotere „paleizen", zoals Arie de Jong de huizen van zijn kinderen beschrijft. Overdreven is deze omschrijving met: één van de villa's omvat acht badka mers, recreatieruimtes, twee zwembaden en een sauna. De weelde staat in schril contrast met de nabijgelegen armoedige onderkomens waar veel van de tweehon derd personeelsleden uit de fabriek wo nen. Barbaarse vooroorlogse toestanden? Nee, zegt bedrijfsleider Chuck, een gebo ren Amerikaan die zijn Engels doorspekt met Nederlandse woordjes. „Ze hebben er bewust voor gekozen. Door zo sober te leven sparen ze geld om straks zelf iets te kunnen beginnen". Geen kwaad woord over de familie De Jong komt over de lippen van Chuck, die al vele jaren in dienst van de familie is en wiens loyaliteit deze zomer wordt beloond met een cadeaureis naar Neder land. Borreltje Ondanks de grote groei van het familie kapitaal zijn vader en moeder De Jong altijd een bescheiden leven blijven lei den. „We hebben ook niet veel nodig", zegt Ma, die zich gedurende het gesprek discreet op de achtergrond houdt en haar man bij tijd en wijle voorziet van een onvervalst Nederlands borreltje. Het dagelijkse middageten komt uit een klein moestuintje. Het fruit hangt in de bomen rondom het huis en zo nu en dan wordt een van de vele kippen, hanen of konijnen geslacht die in een afgeschermd weilandje rondlopen. Op het vergaarde grootkapitaal hoeft het bejaarde echtpaar geen beroep te doen. Omdat ze in tegenstelling tot hun kinde ren al die jaren de Nederlandse nationa liteit hebben behouden, valt sinds twee ëntwintig jaar elke maand de aow uit Holland in de bus. „En zelfs dat krijgen we niet op. Waar moeten ouwe mensen zoals wij ons geld allemaal aan uitge ven?", zegt Arie terwijl hij zijn pruim met een grote boog in de naast hem staande kwispedoor mikt. Zijn enorme gestalte en doordringende stem doen denken aan wijlen de acteur Ko van Dijk. Om wat af te vallen is Arie door de familie op dieet gezet („zodat ik de hele dag door verrek van de honger") en is het aantal borrels in principe tot twee per dag gereduceerd. Zijn oude dag brengt godfather De Jong door in de tuin met het lezen van (Nederlandse) kranten en het luisteren naar een stichte lijk woord van een van de tientallen ra dio-dominees. Als hij niet luistert of leest praat hij met de vele mensen die regelmatig komen aanwaaien. Zijn uiterlijk, noch zijn woonomgeving verraden zijn riante financiële status. Naar Nederlandse begrippen zou hij ge rekend kunnen worden tot de rijkste mensen van het land. In de States is hij gewoon „iemand die het gemaakt heeft". Zijn oude broek, geruite overhemd en een pet verraden z'n nederige afkomst. Om zijn nek zit een rode boerenzakdoek die in de jaren twintig voor de eerste maal omging en sinds die tijd tot zijn standaard-uitrusting behoort. „Dat komt zo, zie je, ik ben als jongeman stoker ge weest in het gemaal van mijn schoonva der. Die zakdoek was om het zweet op te vangen. Ik ben er zo aan gehecht geraakt dat ik er op den duur niet meer buiten kon". President arie De melkfabriek (dairy) wordt momen teel gerund door de jongere generatie. Hoewel de hoogbejaarde Arie al lang niet meer actief is in de zaak, is hij nog steeds „president". Zijn invloed op het reilen en-zeilen van de zaak is groot. „Ik heb altijd mijn eigen zin doorgedouwd en toch heb ik nooit met iemand ruzie gehad. Als iets me niet zinde dan dacht ik: laat maar kletsen, ik doe het toch zo als ik het wil". Zijn rijkdom laat Arie de Jong koud. „Het zijn sterke benen die de weelde kunnen dragen. Ik heb om me heen ook heel wat mensen door dat geld naar de verdoemenis zien gaan, mensen die zich doodzopen omdat ze de rijkdom niet aankonden. Onze familie heeft in al die jaren veel succes en geluk gehad, maar ik moet erbij zeggen: we hebben er ook hard voor moeten werken. En ik heb nergens spijt van. Als ik het over moest doen zou ik het op precies dezelfde ma nier doen. Ik denk weieens, had mijn oude vader dit maar kunnen meemaken. Dan had hij kunnen zien dat zijn voor spelling jongen, jij wordt nooit een cent rijk" niet is uitgekomen". MARGA RIJERSE binnen de perken m Kinderen kunnen niet alleen in een tuin spelen maar er ook nuttige kennis opdoen zelf gewassen te verbouwen. TOTO: ANP De laatste jaren wordt in ons land steen en been geklaagd over jeugdvandalisme. Niet alleen worden telefooncellen on bruikbaar gemaakt en muren beklad met spuitbussen en viltstiften, ook het open bare groen ontkomt niet aan de verniel zucht van vaak jeugdige personen. Op veel plaatsen is getracht aan deze aan slag op het algemeen bezit iets te doen. Met uiteenlopende resultaten. Sommige proi.ecten zijn uitgevoerd door de politie, andere door scholen. In enkele gevallen hebben scholen in samenwerking met de Ëolitie gepoogd dit varkentje te wassen. >oel daarbij was steeds de jongeren be wust te maken van hun omgeving en ze op die manier enig respect mee te geven voor het bezit van anderen en de geza menlijke bezittingen. Een van de aardigste manieren om kin deren respect voor de natuur en daar mee voor net openbaar groen bij te bren- fen is ze zelf een eigen tuintje te geven. Iet werken in die tuin leert ze met an dere ogen naar het groen kijken. Het op kweken van groenten, kruiden en bloe men geeft de meeste mensen (en dus ook kinderen) het gevoel betrokken te zijn bij de planten. Eerbied voor de natuur helpt vandalisme voorkomen. Een kindertuin is natuurlijk niet alleen goed in het licht van het bestrijden van vernielingen. De meeste kinderen vin den het ook gewoon leuk een eigen stuk je grond te hebben waarop ze radijsjes, worteltjes, sla en wat dies meer zij "kun nen verbouwen. Daarbij is zeker in het begin een goede begeleiding nodig. Zorg dat het lapje tuin dat ze mogen be bouwen goed gespit en bemest is. Een vruchtbaar tuintje geeft snellere resulta ten en die zijn zeker in het begin van be lang. Kinderen moeten leren geduld te oefenen maar als in hun eerste tuinsei- zoen alle gekweekte soorten verdorren of overwoekerd worden door onkruid, ver liezen ze snel het plezier in het tuinwerk. Help de kleintjes een keus te maken van de groentesoorten die ze willen verbou wen. Kies daarbij ook een aantal soorten die snel opkomen en bijna zeker goede resultaten leveren. Natuurlijk moet hun lievelingskostje ook in de tuin komen, dat stimuleert de goede zorg voor de planten. Vertel ze om te beginnen zeker ook de elementaire regels aie gelden voor het groeien en bloeien van planten. Die heb ben naast voedsel (mest) en water ook licht en ruimte nodig. Onkruid kan zo wel voedsel, water en zonlicht stelen van gekweekte planten dus de bestrijding van onkruid is belangrijk. De natuur biedt zelf mogelijkheden om plagen en ziekten in cultuurgewassen te bestrijden. Zo beschermt het afwisselend verbouwen van uien en worteltjes zowel tegen aantasting van de uien als de wor telen. De geur van de ui is onuitstaan baar voor de wortelvlieg en die blijft uit de buurt van zowel ui als wortel als die vruchten in rijtjes om en om gezaaid zijn. Help de kinderen een handje bij moeilij ke klusjes zoals het verspenen van jonge planten en het snoeien van bessenstrui- ken. Maar help niet te veel. Ze ontdek ken het meest door het zelf doen en be grijpen de samenhang van hun handelen en ae gevolgen sneller wanneer er fouten gemaakt worden. Een tuintje van twee bij twee meter kan om te beginnen een aardige afmeting zijn. Daarop kunnen vijf of zes verschil lende groentesoorten en een bedje bloe men verbouwd worden. Zoek soorten die niet allemaal tegelijk oogstrijp zijn maar enkele vroege en wat latere zodat de hele zomer door het plezier in de tuin voort kan duren. Het tuintje kan ook een springplank zijn voor bestudering van natuurlijke proces sen. Van het tuinafval kan een klein composthoopje aangelegd worden waar aan te zien is hoe met behulp van aller lei diertjes en het verrottingsproces na tuurlijk afval omgezet wordt in vrucht bare compost. De kringloop van de na tuur bevat meer aanknopingspunten die het bekijken waard zijn. Al deze zaken bij elkaar kunnen kinderen al op zeer jonge leeftijd eerbied voor de natuur bij brengen en dat kan later helpen het van dalisme aan banden te leggen. En dat is dan nog maar een van de Kleinere resul taten van een kindertuin. Belangrijk is wel dat het gereedschap waarmee de jongelui in de tuin werken aangepast is aan hun kunnen: niet te groot en niet te zwaar maar wel beter van kwaliteit dan een speelgoedschep waarmee op het strand zandkastelen ge bouwd worden. ZATERDAG 18 JUNI 1988 PAGINA 29 Amerika, het land van de onbegrensde mogelijkheden. Verslaggeefster Marga Rijerse dwaalde er een tijd rond en deed er tal van indrukken op. In een serie verhalen doet zij daarvan verslag. Om te beginnen de successtory van een boer uit Alphen aan den Rijn die in 1948 naar Amerika emigreerde. Hollandia Dairy, de trots van familie De Jong. ficidóc QowtanV

Leidse Courant | 1988 | | pagina 29