„Nu moet Nederland er ook maar aan geloven9' t West-Duitsland heeft de wind in de rug QeidóaOowumt ichels: Voetbal ^een rlog er Sf POLITIE GELSENKIRCHEN VOORAL BEDUCHT VOOR DUITSE RELSCHOPPERS Ierse supporter verdronken in de Main Genieten van Italië' U denkt dat kleine advertenties niet opvallen; dat valt toch alles mee! )RT ZATERDAG 18 JUNI 1988 PAGINA 17 TH Veertien lieden heette voet- Ie terminologie van fisor Rinus Michels irlog, anno 1988 is ikken vredelieven- [et opvallend spor- .S karakter van het koi om het zesde of- n kampioenschap van bestempelt de Ne- [dse bondscoach als stige ontwikke- de 60-jarige trainer, |n niet wars van ge- van fysiek geweld tus- nijnen, moet het fatsoen groene mat iets te ma- Ibben met de maatrege- jde buitenwereld tegen- v moet treffen om het Isme rond de velden te dical veld doen de spelers net j zelf maar, getuige het aantal keren dat er ®J]Jnoodrem wordt gehan ""^oor een toernooi met ;e grote belangen moet •n dat de zaak zeer verloopt. Ik heb er (mhte verklaring voor. fen is het toch de in- de media. Misschien n link naar de enorme ;elen tegen het vanda- lat de spelers zich zo ijk gedragen. De moge van rellen en onlusten iteeds in de lucht, je dagelijks mee gecon- Het kan zijn invloed op dit toernooi", aldus coach. ichels meldde gister- in een ingelaste doch •ijblijvende persconfe- i Benrath, dat je er als 3kt ^ok niets aan hebt als der te vaak over de gaat. Geen enkele Ne- speler kreeg in de |80 minuten voetbal in itsland een gele kaart, 'erlies tegen de Sovjet- tte dat nog gebrek aan .jnele hardheid. Na de Tfop Engeland, waarin ^nd inderdaad veel ipirit toonde, kreeg e scheidsrechter, Casa- talie, een pluim. >1 int ;tbi j 73 r gesloopt verklarend: „Ferri, liaan, gaat over de die kan niet anders, u eenmaal in die jon- •r mij was het spel van erlandse ploeg tegen ld agressief genoeg. Ik eenmaal spelers die de het voetbal een keihard duel zoe- outers kan dat laatste eeld wel, Erwin Koe- Mühren weer niet. urg was voor zijn doen fel, maar doet het ook kracht als voetballer, lens is dat er minder worden. Dat ip een ontwikkeling. Italië >k naar de voetballen- üssingen. Hun laatste resi doet dat geniaal, 'n waren de Italiaanse 'ers beperkter en kon- liet anders dan stevig Het kiezen voor is een vooruitgang". Jerlands elftal begon met de voorbereiding iel tegen de Ieren. Mi- d zijn eerste gesprek- t de scouts Buter en voud achter de rug en samenvatting van de lelden bekeken. Zon- T etails te gaan wilde de ach, die bij verlies te- Ieren ziin laatste klus KNVB heeft opge- wel een ruwe schets van het voetbal van „Het is een ploeg met die je tegenwoordig t ziet. Voorzichtigheid niet in het woorden- n Charlton. Hij heeft eriaal dat bij een op tische ploeg hoort. Die spelen zich leeg in 90 niemand uitgezon draven, rennen, spelen in willekeuri- _P»rde. Daarnaast lopen Menkele goede voetbal- in. Het verhaal dat ze ige speltype niet kun- houden neem ik niet Dit toernooi zal dat lukken, alleen in een ie houd je dat niet ergerde zich gisteren onmogelijkheid in het allerlei spelsystemen tervattingen door te Met Nederlandse ca- egen voor de gesloten n het stadion van Ben de bondscoach, die ■urnalist uit de bosjes •en toen die een ge- aining gadesloeg, van ktijkoefening van be- aktische vondsten af. •en we het maar op het Hooligans houden weer huis FRANKFURT Groepjes merendeels zwaar beschonken Engelse voetbalfans hebben gisteren vernielingen aange richt in het centrum van Frankfurt. Er werden zeven arrestaties verricht, zo heeft de plaatselijke politie bekend gemaakt. Volgens de politie waren omstreeks zestig Engel sen bij de rellen betrokken. Groepsgewijs trokken zij door de binnenstad, waar zij auto's omgooiden en ramen en meu bilair van verschillende café's vernielden. Voorts kwam het tot een treffen met enkele café-eigenaren. GELSENKIRCHEN De politie van Gelsen- kirchen is bij de wedstrijd van vanmiddag tus sen Ierland en Nederland vooral beducht voor ordeverstoringen door Duitse relschoppers uit kringen rond de plaatselijke club Schalke '04. De supporters van Nederland en Ierland heb ben zich tijdens de vorige wedstrijden zodanig gedragen dat de politie er vanuit gaat dat zij ook ditmaal geen problemen zullen veroorza ken. De politie van Gelsenkirchen, die 1500 agenten op de been brengt, beschikt over aanwijzingen dat een groep Duitse supporters van plan is om voor en na ae wedstrijd buiten het Parkstadion rotzooi te trappen. Commissaris Niemann wilde niet ingaan op uitlatingen van zijn collega's in Düsseldorf, dat het om neo-nazistische groepe ringen zou gaan die de Europese kampioen schappen aangrijpen om geweld uit te lokken. Lex Meilink, woordvoerder van de Nederland se politiedelegatie, zegt er eveneens van over tuigd te zijn, dat de Duitse relschoppers in rechts-extremistische groeperingen moeten worden gezocht. Het EK 1988 is er één met vele contrasten. Ter wijl 30.000 Italianen en 20.000 Denen in de vroege avonduren in Keulen voor een volks feest zorgden, moest in München en Frankfurt de mobiele eenheid massaal ingrijpen. Een uur voor de aftrap in de wedstrijd tussen West- Duitsland en Spanje in het Olympisch stadion van München, had de 2300 man sterke politie al 33 arrestaties verricht. FRANKFURT Een 29-jari- ge Ierse voetbalsupporter is in Frankfurt van een brug geval len en verdronken in de Main. Dat heeft de politie gisteren bekend gemaakt. Volgens de getuigenissen van een groep Ieren bevond de man zich in het gezelschap van dertig an dere fans. Volgens de politie is de man kennelijk in zwaar be schonken toestand te water ge raakt, er ziin geen aanwijzin gen dat hij het slachtoffer was geworden van geweld. IERSE SPITS FRANK STAPLETON IS WEER OPGEBLOEID MARL Het Neder lands elftal zal vanmid dag een topprestatie moeten leveren om Ier land, tot nu toe de smaakmaker van het EK, op de knieën te kun nen dwingen. Dat kan niet alleen worden afge leid uit het gegeven dat de formatie van Jacky Charlton al dertien duels achtereen onoverwinne lijk is gebleken, het is ook de stellige overtui ging van Frank Staple- ton. Voor het toernooi riep de 31- jarige aanvoerder van de Ie ren dat hij op 25 juni met zijn team in de finale zal staan te gen Italië. En dat behoort nog altijd tot de mogelijkhe den. „Er zijn mensen die denken dat ik dat in een jolige bui heb gezegd", aldus de aanval ler die een Half seizoen kwakkelde bij Ajax om ver volgens naar Engeland terug te keren. „Maar dat was per tinent niet het geval. Ik denk dat we in het algemeen be hoorlijk zijn onderschat. Na tuurlijk is ons dat prima van pas gekomen, maar nu we zo ver zijn gekomen, moeten we er maar voor zorgen dat we nog ten minste één wedstrijd ongeslagen blijven. Het toer nooi kan voor ons uiteraard al niet meer stuk, maar nu we zo dicht Bij de laatste vier zijn, npoet Nederland er ook maar aan geloven. Al ben ik de eerste om tde te geven dat het jammer zou zijn wanneer zo'n ploeg niet verder komt. Maar ja, je kunt in het leven r.iet alles hebben". Stapleton, al op vijftienjarige leeftijd van het nietige Saint Martins in Dublin overgeno men door Arsenal en later ja ren actief voor Manchester United, kan het weten. Hij had zich medio vorig jaar veel voorgesteld van zijn overgang naar Ajax dat hem op instigatie van Johan Cruijff naar De Meer haalde. Maar Stapleton vond nooit zijn draai bij de Amsterdam mers. „Eerlijk gezegd paste- ik niet zo in het systeem bij Ajax", erkent hij achteraf een misrekening te hebben gemaakt. „Ik ben een typisch product van het Engelse voetbal en daarin voel ik me dus ook het best thuis. Al had het allemaal ook te maken met blessures". Stapleton vertrok zelfs ver bitterd uit de hoofdstad, om dat hij lichtelijk was afge knapt op de leiding van de club waar hij officieel nog wel op de werknemerslijst staat. Zijn huidige vereni ging, Derby County, heeft een optie tot koop op Staple ton die drie ton moet kosten, maar de vraag is of de spits zelf nog door wil gaan. Aan nemelijker lijkt het dat hij bij Oxford United, waar zijn makker Mark Lawrenson manager is, als trainer aan de slag gaat. Eenmaal terug op Engelse bodem manifesteert Staple ton zich weer als vanouds. Hij was net op tijd fit voor het Europees kampioenschap waarin hij zowel tegen Enge land als de Sovjetunie een sterke indruk maakte. Zoals heel Ierland trouwens. „We zijn een team", verklaart Sta pleton het succes van de Ier se republiek. En prijst daarbij bondscoach Jack Charlton bijna regelrecht de hemel in. „Die heeft misschien zelf niet Pat Bonner, Frank Stapleton en Kevin Sheedy (van links naar rechts) halen een foto van het Nederlands elftal door de mangel. FOTO: ANP eens notie gehad hoeveel goede Ierse voetballers er rondlopen. Hij heeft een be gin gemaakt met een vaste manier van spelen, ons ervan overtuigd dat je het spel be ter niet in handen kunt leg gen van één speler. Want draait zo iemand niet, dan is je elftal aan de goden overge leverd. We bewijzen nu zon der Liam Brady, die we er trouwens best bij hadden kunnen gebruiken, dat het juist is. Het maakt ons mo menteel niet zo veel meer uit of er iemand uit de ploeg wegvalt. Een ander neemt zijn werk zo over". „Wat ik zo knap vind van Charlton is dat hij ook aan zijn principes trouw bleef, toen het aanvankelijk min der liep. Hij zei ook gewoon dat wij ons geen buil konden vallen. Hij nam de schuld op zich voor nederlagen en wij zouden de eer krijgen van een overwinning. Logisch dat je voor zo'n man door het vuur gaat. Hij heeft het goed gezien. En wij zijn er steeds meer in geloven. Wat na tuurlijk ook door de resulta ten komt. Zijn die goed, heb je vanzelf zelfvertrouwen. Er zijn nu nog veel mensen, die vinden dat we geen sterke ploeg hebben. Maar dat zegt me niets meer. Als we het verkeerd zouden doen, zou den we niet zo'n aardige serie hebben opgebouwd. We ken nen geen druk en alles wat we bereiken is meegenomen. Tegen Engeland en Rusland hebben we laten zien dat we meetellen. Nu Nederland nog". WILLEM PFEIFFER Eindstand groep 1 Na de wedstrijden West Dultsland- Spanje (2-0) en Italié-Denemarken (2- 0) is de eindstand in groep 1: West-Duitsiand 3 2 1 0 5 5-1 Italië 3 2 1 0 5 4-1 Spanje3 1 0 2 2 3-3 Denemarken 3 0 0 3 0 2-7 RENE NOTTEN TEKENT BIJ FC DEN HAAG DEN HAAG Oud-profvoet- hoofdtrainer Co Adriaanse, seizoen stapten ze daar met ru- baller René Notten wordt defi- aan een dienstverband van zie op. nitief assistent-trainer bij FC twee jaar. Adriaanse en Notten Nog voordat Co Adriaanse Den Haag. Hij begon vandaag, vormden eerder het technisch werd ingelijfd, had FC Den bij de eerste training in het verantwoordelijke duo bij PEC Haag al Piet de Zoete aange- Zuiderpark onder leiding van Zwolle. Halverwege afgelopen trokken als assistent. Adriaan se wilde echter een assistent cfie zich full-time met de naar de eerste divisie gedegradeer de club kon bezig houden. Voor De Zoete is dat wegens zijn praktijk als fysiotherapeut niet mogelijk. Voorzitter Dé Stoop heeft met hem „een re geling" getroffen. Duitsland heeft een vrije dag. Het viert vandaag de nationa le Gedenkdag van de Bondsrepubliek. Italiaanse en Deense voetbalfans zijn naar Keulen gekomen en al bij zonsopgang luidruchtig op straat. In de ochtenduren ontmoet ik op de Sporthochschule in Keulen, die zijn 40-jarig bestaan viert met een reünie, Laszlo Zalai. Hij was ooit trainer van PEC Zwjolle en is nu actief in Marokko. Hennie Groot Korme- link, docent van het CIOS in Sittard, schiet me ook aan. Vraagt of ik na de finale mijn indrukken van dit EK-toer- nooi wil opschrijven voor het vakblad van voetbaltrainers in Nederland. Ik praa( met Gero Bisanz, hoofd opleidingen voetballeraar aan de Sporthochschule, en bevestig hem dat ik de cursus niet kan afmaken omdat ik het te druk heb met VfB Stutt gart. Hij begrijpt mijn situatie. Ik zelf heb ook onderschat hoe zwaar het is twee heren te dienen. Duitse trainers die in de afgelopen veertig jaar hun diploma in Keulen hebben behaald, discussieren over de spelwijze van Duitsland op dit toernooi. Otto Rehhagel, trainer van kampioen Werder Bremen, dit jaar gedoopt tot Meisterma- cher 1, en Paul Breitner, oud-voetballer, leveren hieraan een komische bijdrage door in twee elkaar concurrerende sportbladen verschillende meningen te berde te brengen. Rehhagel vindt dat Voller moet spelen, Breitner schreeuwt om Mill omdat hij vindt dat de periode Voller voorbij is. Andere insiders vragen zich of hoe het mogelijk is dat Franz Beckenbauer, toch een sierlijke voetballer vroeger, een elf tal bij elkaar heeft gezocht dat alleen uitmunt in hard wer ken en nog eens hard werken. Der Mannschaft, vinden ve len, mist creativiteit. In balbezit blijken de Duitse spelers angst te hebben om zich vrij te lopen en de bal te vragen. Solo-acties verzanden of er worden alleen maar lange ballen van achteruit gegeven op diepgaande spitsen. Met andere woorden, de Duitsers hebben slechts geprofiteerd van fouten van anderen (loopfout van doelman Zenga en mislukte kop bal van Lerby). Iedereen is ook opvallend eensgezind over de sportiviteit van dit toernooi. Men wijt het aan de huidige generatie die anders is opgevoed, meer gestudeerd heeft en beter heeft ge leerd met geld om te gaan. En dat geld al heel jong in zijn bezit had. Cabaretier Freek de Jonge zegt het zo: „vroeger was de overstap van fiets naar brommer voor een aanko mende voetballer een hele gebeurtenis, nu komen ze in een Mercedes naar de eerste training". En trainer Cesar Menotti over de modegril van het dragen van oorringetjes: „Bij mij mogen voetballers pas een briljan- tje in hun oor laten aanbrengen als ze net zo goed zijn als Maradona, die er mee begonnen is". Buiten de Sporthochschule klampt Herr Baggeler me aan en nodigt me uit zijn hotelcomplex in Keulen-Lovenich te be kijken. Ik zoek een onderkomen voor VfB Stuttgart als we in het Ruhrgebied spelen. Rinus Michels heeft voor Bayer Leverkusen zijn oog laten vallen op Gut Höhne, het eerste kamp van Oranje in Duitsland. Ik voor Stuttgart, maar wij hoeven maar zes keer in de omgeving van Köln te spelen. Michels maakt dus meer kans dan ik. Voor de tweede keer ga ik naar het Müngersdorfer-stadion in Keulen. Ik wil weer genieten van Italië. Mijn wens komt uit. De Italianen zijn allen individueel sterk en vooral hun achterhoede is voor mij nog sterker. Goed in de mandek king als het echt nodig is, zo niet goed voetballend in de zone. Al hun acties zijn gebaseerd op basis van techniek. Op het middenveld nemen ze eikaars taken heel gemakkelijk over. Deze ploeg heeft absoluut geen sterneigingen en het heeft altijd een aanvaller voorin. De tweede aanvaller helpt bij balverlies altijd mee in het middenveld. Kijk ik naar de leeftijd van deze jonge ploeg, dan betekent dat dat ze haar top nog niet heeft bereikt. Dat brengt hoop in het voetbalgekke Italië voor het WK in 1990, dat het zelf organiseert. Altobelli (32), die het duel tegen Denemarken openbreekt als invaller, speelt niet in de basis, alleen omdat de Italianen toewerken naar 1990. Spanje, hoor ik op de autoradio, is geen probleem voor West Duitsland. Ik voorspelde dat reeds. Het bewijs dat de Duit sers echte toernooivoetballers zijn, wordt vanavond opnieuw bewezen. En zoals de ploeg groeit, groeit Voller mee. Bec kenbauer had dus een goede neus om hem niet te laten val len. hetgeen Breitner eiste. Duitsland verhuist nu naar Hamburg. Het had liever in Stuttgart gespeeld, omdat twee internationals van VfB Stuttgart in het Duitse team spelen, en omdat de Schwaben een meer zuidelijk temperament hebben, zoals ik zelf al vele malen ervaren heb. MÜNCHEN Topvoetbal blijkt mogelijk te zijn tij dens het Europese kampi oenschap. West-Duitsland en Spanje hebben het gis teravond bewezen. De eerstgenoemde winnaar (2-0 door twee treffers van Völler) zowel als de verliezer was daarvoor verantwoordelijk. En na tuurlijk scheidsrechter Michel Vautrot. De Frans man floot uiterst scherp, stond ook geen kleine overtreding toe en dwong daarmee als het ware de spelers tot het voetbal dat binnen hun mogelijkhe den lag. Tien bestrafte overtredingen in de eerste tien minuten, 31 in de eer ste helft, toonden duide lijk aan dat Vautrot niets anders dan voetbal wilde. Beide ploegen begrepen dat ui terst snel. Spanje, een héél an der elftal dan tegen Italië, was het eerst op de goede weg. De veldspelers van Munoz stoor den op de Duitse helft, verde diger Tomas en middenvelder Gordillo zochten de weg langs de vleugels. Tomas kreeg gere geld steun van Martin Vaz quez die soms razendsnel om het steunpunt Michel wentel de. Spanje zocht de linkerkant van het vijandelijke verdedi- gingsblok, omdat daar geen aanvaller van Beckenbauer stond, die de opzet kon versto ren. Thon zag geregeld meer dan één speler op zich afko men en dat was zelfs hem te veel. Beckenbauer zag de drei ging, offerde de mandekking op Bakero enigszins op en stuurde Borowka iets meer naar voren, waardoor Thon een ploegmaat had om op te rug te vallen. Het was de eerste stap in het herstel van het evenwicht en het begin van de machtsover name van de Duitsers. Matt haus was daarvoor in een niet gering deel verantwoordelijk, maar ook Littbarski, natuur lijk Thon en de degelijke Rolff. Het duel, dat aanvanke lijk geheel de Spaanse kant leek op te gaan, kantelde dui delijk in de richting van de Duitsers, die misschien geen absolute ster als Michel in hun ploeg hadden, maar ook geen zwak punt zoals Bakero en in mindere mate Martin Vazquez. Niet vrijwillig Na het eerste Spaanse kwar tier, zag het bomvolle stadion (72.308 binnen en zeker 10.000 Duitsers buiten, die nog een kaartje hoopten te bemachti gen) dat zijn favoriete ploeg door een iets grotere hande lingsvaardigheid meer en meer de weg van Zubizarreta insloeg. Spanje ging niet vrij willig terug, zoals in de wed strijd tegen Italië, het elftal dat moest en wilde winnen, werd achteruit gezet. Klinsmann werd net buiten het strafschopgebied gestuit door Zubizaretta met een overtreding, Völler werd op het moment dat hij dacht te scoren geblokkeerd door San- chis en Tomas. Na een half uur was er echter niets te cor rigeren, nadat Littbarski de bal had veroverd op Martin Vazquez. Snel ging de bal naar Klinsmann, die hem precies in de voeten van Völler door schoof. Een schitterende tref fer. Thuisspelen met de steun van het publiek is meestal een voordeel. Daarbij komen, hoe wel het nauwelijks concreet bewijsbaar is, de handjes die scheidsrechters hier en daar toesteken. Zoals de vrije trap van Hackett wegens lopen van Zenga, waardoor Brehme in de openingswedstrijd tegen Italië gelijk kon maken. De toleran tie van Valentine op het mo ment dat de Denen zich se rieus begonnen te verweren en de voetballers van de Bondsrepubliek het verzet in geweld smoorden. Die omstandigheden maken van een middelmatige ploeg, meer was de selectie van Bec kenbauer zeker niet, een elftal dat voortdurend de wind in de rug heeft. Dat helpt. De West duitsers behoefden niet beter te zijn om te winnen, niet ge lijkwaardig om gelijk te spe len. Gisteravond werd het ge luk echter geheel op eigen kracht afgedwongen. Natuur lijk weer door inzet, maar ze ker ook door concentratie en overtuiging. Het publiek joeg het elfal naar een niveau dat past in de omgeving van het fraaie olympisch stadion in München. Hier waren de omstandighe den in het voordeel van de Duitsers en er gebruik van maken is een goed recht. Er was eindelijk reden voor Bec kenbauer om trots te zijn op zijn elftal. Zeker na de wed strijd tegen Spanje, die de deur opende naar de halve finales. Vier jaar geleden gebeurde het tegenovergestelde. In het Pa- rijse Pare des Princes streden toen dezelfde ploegen ook om een plaats in de halve eind strijd. West Duitsland, dat aan een gelijkspel voldoende had, verloor door een kopbal van Maceda twee minuten voor het einde. Sindsdien zijn de Spanjaarden niet echt beter geworden, De Westduitsers, die na die neder laag Jupp Derwall inruilden voor Franz Beckenbauer, be nutten - zoals nu bleek - hun mogelijkheden om te groeien voor de volle honderd procent. De kracht en overtuiging van de Duitsers bleek in twee din gen. Er stond een sterke ver dediging en er werd aanval lend doorgevoetbal na de voorsprong waar een gelijk spel voldoende zou zijn ge weest. West-Duitsland mag na deze ene goede wedstrijd het favorietenpak aantrekken. Het past de mannen. Butragueno, kort na de rust vervangen, kwam er niet aan te pas tegen Herget en Kohier die voor de volle honderd procent hun keuze rechtvaardigden en be wezen dat de ploeg in het cen- Rudi Völler staat op het punt de Westduitsers op 2-0 trum helemaal niet kwetsbaar behoeft te zijn. Het best echter werden kracht en mogelijkheden van de Westduitsers onderstreept door de tweede treffer, op nieuw van Völler. Matthaus drong op kracht, een belang rijk facet van het Duitse voet bal tegen Spanje, de vijandelij ke verdediging binnen. Hij be hield het overzicht en gaf een slimme pass aan Völler die niet gemist kon worden. Een stand van 2-0 was natuurlijk ruim voldoende zonder schan de over* te schakelen op een iets voorzichtiger systeem. Dat echter paste niet in het beeld van de feestdag van de Duitse eenheid. De werkdrift bleef en ook de moed. Een elftal, dat zoiets kan, moet wel van zich zelf overtuigd zijn. Spanje im mers was niet echt zwak. De ploeg bleef ook met een ach terstand van 2-0 doorknokken voor een zaak, die in feite ver loren was. Als de Westduitsers zo doorgaan, treden zij over een week weer in hetzelfde stadion aan. De tegenstander in de finale moet wel van ij- zersterke komaf zijn om het dan beter te doen dan de Spanjaarden. West Duitsland-Spanje 2-0 (1-0): 30. Völler 1-0, 51. Voller 2-0 Scheids rechter: Vautrot (Fra). Toeschouwers: 72.308 (uitverkocht). Geel: Thon. Herget (West Duitsland); Martin Vaz quez. Camacho. Sanchis (Spanje) west Duitsland: Immel; Kohier, Her get, Rolff, Borowka; Littbarski (Wuttke), Thon. Matthaus, Brehme. Klinsmann (Mill), Voller. Spanje: Zubizarreta; Tomas. Andri- nua, Sanchis. Camacho; Michel. Vic tor. Martin Vazquez. Gordillo; Butra gueno (Salinas), Bakero

Leidse Courant | 1988 | | pagina 17