|orpsringweg wordt autovrij Zeevlam en Wakersduin winnen Noordwijk Extra Schoon Bokaal Geen verdere nieuwbouw Wilbert voor 1991 Wie een boerderij wil verkopen, heeft vaak het land aan stadse fratsen Als u uw boerderij wilt !S DEN OMGEVING Qzid&zQowiarnt ZATERDAG 18 JUNI 1988 PAGINA 15 thouder opent Iderdagverblijf ^HENDAM Wethouder drs. F. IJm- eeft gisteren het tweede kinderdagver- i Leidschendam overgedragen aan de ng Kindercentra Leidschendam (SKL). /ja gverblijf, dat Repelsteeltje heet, is geves- 1 een voormalige kleuterschool aan de Catharinalaan die voor dit doel grondig ouwd. De officiële opening werd verricht 'üft KL-voorzitter A. van der Wal die de e5^g na negen jaar gaat verlaten. Repelsteel- ?rot en dagverblijf voor kinderen tot en met h ar oud. Het kinderopvangprobleem is 1- 2. e echter in Leidschendam nog niet opge- vi |or de peutergroep (van twee tot vier jaar) >mp i enkele plaatsen open, maar vóór de ba- ■vat j van kinderen van zes weken tot twee n i ;taat nog een lange wachtlijst. r, s kh KATWIJK Het verpleeghuis en reacti veringscentrum De Wilbert uit Katwijk hoeft er niet op te rekenen dat de tweede fase van de nieuwbouw voor 1991 van start gaat. Dat stelde de plaatsvervangend secretaris-generaal van het ministerie van welzijn, volksgezondheid en cultuur K. van der Steenhoven gistermiddag bij de opening van de drie nieuwe paviljoens in De Wilbert. Met de opening van deze pa viljoens voor 90 demente bejaarden door burgemeester C. Bos, K. van der Steenho ven en gedeputeerde W. Aalberts, werd de eerste fase van de nieuwbouw afgeslo ten. De plannen voor de tweede fase, nieuwbouw voor somatische patiënten, liggen klaar. Volgens Steenhoven hoefde De Wilbert niet tè rekenen op een snel groen licht van het rijk vopr de' bouw van de tweède fase. Hij wees daarbij naar de krappe financiële middelen van d$ rijks overheid en naar het op handen zijnde concept verpleeghuisplan van de provin cie. Hij wees de genodigden ook op het feit dat de toenemende vraag naai, ver pleeghuishulp niet automatisch betëjcent meer verpleeghuisbedden. „Er moeten nieuwe manieren worden gëzocht'j om hulp te bieden", stelde hij met de toevoe ging dat niet elke vernieuwing perséj een verbetering is. Ook gedeputeerde voor de volksgezondheid W. Aalberts had ;een sombere boodschap voor het feestvierende Katwijkse De Wilbert. Hij benadruükte nogmaals dat in de stad Leiden geen ver pleeghuisbedden aanwezig zijn. „Alle ver pleeghuisbedden voor deze regio liggen in de Duin- en Bollenstreek. Dat kan niet meer voor een stad als Leiden met meer dan 100.000 inwoners. Er zal in het ver pleeghuisplan Zuid-Holland Noord een herordening van bedden plaats hebben. Het feit dat wij op voorhand het aantal bedden in De Wilbert handhaven, wil niet zeggen dat de reductie definitief van de baan is". Aalberts wees er op dat er in de toekomst kleinschalige voorzieningen no dig zijn zodat bejaarden dichter bij hun oorspronkelijke woonplaats kunnen worden opgenomen. Ook pleitte hij voor een betere afstemming van de diverse hulpvoorzieningen zodat potentiële pa tiënten langer thuis kunnen blijven. Julianaschool houdt reünie LEIDERDORP De Koningin Juliana school in Leiderdorp bestaat in september 40 jaar. Een jubileumcommissie is druk bezig met de organisatie van de activitei ten rondom het 40-jarig bestaan van de school. Voor de huidige leerlingen van de school aan de Kom van Aaiweg ligt een feestweek in het verschiet. De traditione le reünie ontbreekt evenmin. Alle oud leerlingen zijn benaderd om het feest op 17 september luister bij te zetten. Behalve de reünie wordt er een tentoonstelling gehouden over de geschiedenis van de school. Verder wordt een herinnerings boek uitgegeven onder de titel „rondom 175 jaar openbaar onderwijs Leiderdorp". Oud-leerlingen die geen uitnodiging heb ben ontvangen kunnen zich aanmelden tijdens de schooluren: telefoon 071- 410612. Of bij de jubileumcommissie: tele foon 071-411987/894928. Fietsweek in Lisse LISSE De Fietsweek Lisse is van daag begonnen en duurt tot en met zondag 26 juni. Centraal staat de fietsvierdaagse, van maandag tof en met donderdag. Voorts staat een groot aantal toertochten en wieler wedstrijden op het programma. Alle fietstochten starten vanaf het clubhuis van ren- en toervereniging; De Bollenstreek aan de Spekkelaan.! De kosten bedragen vijf gulden. De! vierdaagse start elke avond om half zeven en gekozen kan worden uit de afstanden 25, 35 en 50 kilometer. Op vrijdag 24 juni is een inhaalavond gepland. Uai Te, tDWIJKERHOUT De Dorpsringweg ia/i autovrij. Alleen iingsverkeer mag straks tot één uur dags nog rijden. Dit onderdeel van een Afcend pakket ver «naatregelen waar- ®le gemeente Noord hout het dorpscen- verkeersluw wil ma- Ieente Noordwijkerhout centrum niet te aan- jk maken voor auto- en die daar niet hóe- zijn. Daardoor moet het ie oetgangers en fietsers oeven worden in het Mil uijkerhoutse centrum, [pve itrum moet echter wel iCA! egankelijk blijven en er of ied bereikbare parkeer gelegenheid zijn. Noordwijker hout wil dat bereiken door een groot aantal verkeersmaatre gelen te nemen. Het autovrij maken van de Dorpsringweg is een van de belangrijkste veranderingen in de dorpskern. Weliswaar ver dwijnen hierdoor vijf parkeer plaatsen, maar dat staat, vol gens de gemeente Noordwij kerhout, in geen verhouding tot de hoeveelheid verkeer dat aangelokt. Véél mensen blij ven rondjes rijden tot er een plaatsje vrij is op de Dorps ringweg. De Digros heeft zich al bereid verklaard op het Landbouwplein een aantal winkelwagentjes te statione ren. Ook op het Landbouwplein verandert het een en ander. Zo wordt de ingang aan de Hoogstraat verbreed. Daarvoor wordt het pand Hoogstraat 38 afgebroken. De ingang aan de ,jDe kosten bedragen iljoen gulden. Havenstraat blijft op verzoek van de Noordwijkerhoutse Ondernemersvereniging wel open. Deze toegang wordt al leen op vrijdagavond en zater dag afgesloten. Ook op die ma nier moet er minder verkeer in het Noordwijkerhoutse cen trum komen. Dorpsstraat Andere verkeersmaatregelen zijn het instellen van'éénrich tingsverkeer op de Dorpsstraat vanaf de Viaductweg tot de Havenstraat. Daardoor blijft het centrum voor de automo bilist goed toegankelijk. Op de Dorpsstraat moet straks meer ruimte komen voor voetgan gers. Om te vermijden dat het autoverkeer te hard gaat rij den, wil de gemeente de rij baan af en toe laten versprin gen. Ook worden hier enige laad- en loshaven aangelegd. Er wordt nog onderzocht of de voorrangsregeling op de Dorpsstraat kan worden opge heven. Op de Havenstraat wordt het eenrichtingsverkeer omge draaid. Auto's mogen straks al leen richting Marktplein rij den. Op de Langevélderweg Marktplein, de Havenstraat tussen Kerkstraat en School straat en de Zeestraat kan de blauwe zone worden opgehe ven omdat daar, volgens de gemeente, toch altijd plaatsen vrij zijn. Verder gaat er waar schijnlijk een algemeen par keerverbod in het centrum wordt alleen nog verkeer van- gelden» met uitzondering van af de Victoriberg toegestaan, de plaatsen waar parkeren na- De buslijnen worden verlegd naar de route Herenweg, Vic toriberg, Kerkeland, Viaduct- weg. De aansluiting van Kerke- land/Viaductweg wordt een soort S-bocht waaraan het ver keer uit de Dorpsstraat ider' is de naam van de nieuwe sporthal suté gemeente Ter Aar. Gistermiddag werd OOp onthuld door een zestal inwoners, die lam ingezonden hadden. Ier orgineel kan de naam niet worden ge- j De reeds bestaande sporthal van Ter va ernoemd naar de molen De Wip. Aange- re r Aar ooit twee molens heeft gehad, lag ,"eir de hand dat de tweede sporthal dan ook naar de tweede molen zou worden ver noemd. Daar komt bij dat die tweede molen 'De Vlinder' tot voor een tiental jaren geleden stond op korte afstand van de plaats waar nu de sporthal is gebouwd. De komende twee weken zullen er in de nieuwe hal vele activiteiten worden gehouden door onder andere sportvere- nigigen. Vanavond vanaf acht uur wordt de reeks activiteiten begonnen met de Veronica Drive Inn Show met optredens van Selina en Jo Jackson uit de Sound Mix Show van Henny Huisman. foto: wim van noort drukkelijk is toegestaan. Tegeli|k met de reconstructie van hét centrum moeten de rioleriiig en een aantal kabels worden^ vervangen. De ge meente Noordwijkerhout streeft ér naar de reconstructie Kerkelalhd-Viaductweg voor, de kermis rond te krijgen. De' beide richtingen voorrang reconstructie van het resteren- moet verlenen. Ook de blauwe de deel van het centrum kan zone in het centrum van na de kermis beginnen. De ge- Noord wijkerhout wordt veran- meente will voorkomen dat het derd. Rondom de Witte Kerk centrum opgebroken is tijdens en in de Schoolstraat nabij het de kermis, in de vakantie of raad kan de toegestande par- tijdens de bollendrukte. keertijd worden teruggebracht De plannen 'worden besproken naar een half uur. Op het in de commissie verkeer op 23 juni. Voorhout heeft eigen dierenarts VOORHOUT Voorhout heeft een eigen dierenarts: de heer E. Mol. Sinds deze week kan men met kleine en'grote dieren te recht in de voorlopige praktijkruimte in zijn Woning aan het Kievitspark 5. Er wordt momenteel hard gewerkt aan de bouw van een aparte praktijkruimte aan de rechterzijde van zijn woonhuis. „De bedoeling is dat eind augustus deze ruimte kan worden geo pend", vertelt dokter Mol. Eigenlijk heeft Voorho'ut er niet een, maar twee dierenartsen bij gekregen. Ook mevrouw Mol is die renarts. Het echtpaar werkte drie jaar in Canada, vervolgens was de heer Mol actief in het bedrijfsleven en nu) heeft hij de kans gegrepen om een eigen praktijk te beginnen. Manuel Mol is gespecialiseerd in de dierenverloskunde, terwijl Joke Mol alles afweet van het genezen van kleine huisdieren. Voorlopig werkt dokter Mol uitsluitend op afspraak: telefoon 15231. (ADVERTENTIE) verkopen, moet u er rekening mee houden dat u soms lastige en veeleisende gegadigden zult treffen. Stuk vjoor stuk mensen met bijzondere wensen. Wij kennen 'die mensen en hun wenseh. Van heinde en verre worden yve benaderd voor bemiddeling in het zoeken naar eten fraaie, landelijk gelegen boerderij of bungalow. De uvye misschien? Diréktie J.N. Lancel, makelaar j.0.9. Minister Nijpels heeft de bokaal uitgereikt aan leerlingen van de Zeevlam en de Wakersduin. foto: henk van den ende NOORDWIJK Een kleine duizend school kinderen hebben giste ren in Noordwijk grote schoonmaak gehouden. Op het strand, in het badcentrum Langevel- derslag en in de beide dorpskernen werd in groepen, samen met pro fessionele reinigers, zwerfafval verzameld. Na afloop van deze grote schoonmaak reikte mi nister E. Nijpels (milieu) de Noordwijk Extra Schoon Bokaal uit aan de scholen die de meeste troep had weten op te ruimen. Het waren leer lingen van de Zeevlam en de Wakersduin aan wie deze eer te beurt viel. Slechts één Noordwijkse ba sisschool, Schapendelj liet het afweten. Directeur A. van Baaien liet weten het idee schoolkinderen het dorp te laten schoonmaken van het begin af aan wat goedkoop te hebben gevonden. Ook van de leerkrachten werd vol gens Van Baaien te veel in breng verwacht. De actie was georganiseerd door de nieu we Stichting Promotie Noordwijk (SPN). Ook op de andere scholen heerste wat verwarring over de begeleiding van de kinde ren door de leerkrachten tij dens het evenement. De SPN onderkende dat probleem en besloot de kinderen per bus van en naar de startlokaties te vervoeren. In de bussen zorgden leden van de SPN voor de nodige uitleg, reikten aan alle deelnemertjes spe ciale T-shirtjes uit en aan de leerkrachten die mee wilden doen een schoonmaakoverall. Een aantal scholen had de leans aangegrepen om met het voorlichtingsmateriaal over zwerfafval, dat vroegtij dig door de SPN was ver strekt, een „afvalproject" te organiseren. Op die manier, zo redeneerde men, steken de kinderen er ook nog wat van op. En dat was ook precies de bedoeling van de hele actie. In een grote expositietent op het Gat van Palace was als extra educatief element een tentoonstelling te bezichtigen over milieu en zwerfafval. Een beloning voor alle schoonmakertjes was de disco na afloop in de Grashoekhal. De schoonmaakactie maakte deel uit van „Noordwijk Gastvrij", de officiële ope ning van het badseizoen 1988. Ook vandaag en morgen worden in dit kader door de Stichting Promotie Noord wijk tal van activiteiten in en om de badplaats georgani seerd. aardig idee van het Jlustreerd Zondagsblad" terdag 19 juni 1926 een ouwing te wijden aan handschrift als karak- egel". Hoewel het blad oegaf, dat het een ge le onderneming is het :ter van iemand te wil- ;tstellen enkel en al- uit zijn handschrift. In eval vormen „de hand- itproeven, uit een zeld- verzameling genomen er gereproduceerd, in fante modellen", onder e het schrift van Wal- in, „die als veldheer liplomaat de gedachte gi erde, heer van het *^che rijk te worden. In linksche gedeelte van )e thrift ligt de geschiede- •ijner veldtochten ver in en de wijze, waarop ls 'ijn tijd oorlog gevoerd )ef Het is de hand die on de sterren grijpt. In het ft daarnaast verraadt "de diplomaat aan 't hof Habsburg. H.Jeanne d'Arc, de [d van Orleans, geeft landteekening, die haar oudigen aard typeert, volgens kenners, in de ARIENS: „Mgr.Dr.A.M.A.Ariëns, pas toor te Maarssen, een der pio-. niers van het Katholieke ver- eenigingsleven in ons land, vooral bekend door zijn lei dende positie in de Kath- drankbestrijding. De zorg wekkende berichten omtrent den gezondheidstoestand van dezen socialen priester ver wekten alom innige deelne ming". beginletter haar hooge be zieling uitbeeldt. Napoleon's schrift kan vooreerst de dwaling te niet doen, dat een groot karakter ook uit 'n groot handschrift zou blij ken. Deze proef, uit zijn vroegen tijd en met de handteekening Buonaparte, toont den geest die sneller denkt dan hij schrijft, maar ook den geest, die verbindt wat volgens zijn inzicht te zamen hoort. Het schrift is onregelmatig maar levert, naast het koene, gewaagde en eigenzinnige, niet on- schoone details op. Den dic tator herkent men ook in het schrift van Lenin. Beide verraden den denker, die zijn gedachte in een daad moet omzetten, nog eer ze geschreven is. Met Bismarck is het anders. In zijn schrift komt de rege lende, opbouwende geest tot uitdrukking. Hij schrijft le vendig, doch zelfbewust, met den zin voor het wijd- sche, maar met maatgevoel. De ex-keizer Wilhelm II heeft aan het schrift uit zijn jeugd weinig veranderd. Ie mand, die vroeg is, doch nooit klaar, een man met veel ijdelheid en zucht naar uiterlijk vertoon; eerlijk maar niet buigzaam. Mussolini's schrift doet, evenals dat van Napoleon ff- SCHUTTERS: „De Leidsche Schuttersvereniging vierde op 10 Juni j.l. haar 60-jarig bestaan". HANDSCHRIFT: „Links het handschrift van Napoleon I; in den rechterbenedenhoek de handteek ening van Lenin. Rechts handteekeningen van Von Hindenburg, Amundsen, Nansen en Bis marck". en Lenin, dén dictator ken nen, echter zonder dezelfde mate van geest. De romaan- sche rhetoricus spreekt er uit en zijn verwantschap met literatuur en pers. Zijn schrift is een compromis tus- schen druk en handschrift. Het romaansche bloed ver loochent zich ook niet bij Danton en Cagliostro. De eerste, opgaand in de beko ring van het eigen schoone woord; de tweede verradend zijn kunst om de menschen te betooveren. Roald Amundsen en Fridtjof Nansen daarentegen zijn goede vertegenwoordigers van den Noorschen werel- reizigers-geest; Amundsen sterker nog dan Nansen zee vaarder, avonturier en on derzoeker. In hun schrift vindt men ook die openheid en helder- i heid, die men, bij alle overi ge verschil, eveneens bij dat van Hindenburg aantreft. Een man een man, een Voord een woord, dat is de onmiddellijke indruk, door dit geschrift gewekt. Zoo vertoonen de verschillende handschriften een verschil lend karakter, omdat schrij ven 'n uiting van innerlijk léven is. Ojf de lezer het met deze op merkingen eens is kan hij zelf, na vergelijking, beslis sen. Waarschijnlijk vindt hij he.t niet zoo'n kunst, de ka rakteristiek van een hand schrift aan te duiden, als men den schrijver kent. Ma'ar hier gaat 't minder om het, buitengewone dan om het'interessante!" Ook de re dactie van het Zondagsblad moet gedacht hebben: gooi het maar in m'n pet. Het was een mooie bladvulling en daar ging 't maar om. Schertsenderwijs besluiten we weer deke aflevering, en we krijgen meteen een klei ne indruk viin het verschil tussen 1926 en 1988. „De klas zat vol kl eine meisjes in rose, blauwe, £»ele en groene jurkjes en alle met dunne vlechtjes. Zij zaten als mui zen zoo stil, terwijl de juf les gaf over 't muntwezen. Zij had juist vertelet in hoeveel munten de gulden verdeeld kan worden, toén zij op merkte, dat kleir.ee Marietje geheel zonder aan dacht was. Marietje keek met (de groot ste belangstelling naar een spreeuw, die in hè^t kozijn zat te piepen. De juffrouw ontstak in woede ep legde met groot gebaar 'n gulden voor Marietje op de bank. „Wat kan ik hiervoor krij gen, meisje?" „Zangzaad, juffrouw", kwam het snug gere antwoord". „Dokter; „Van deze medicij nen moet ge uw man alle twee uren een lepel vol ge ven". Boerin; „Och, dokter, ik kan hem ook wel elk half uur een lepel geven, wij be hoeven, goddank, de medi cijnen niet te sparen".

Leidse Courant | 1988 | | pagina 15