Fraaie reiswekker r oekoop: Flower Center moet >ij Bio Science Park blijven PEEK INDE eklóCSou/tO/ftt STAD OMGEVING Kurpershoek overleden Officier eist 21 maanden voor dronken steekpartij lijdragen van Paul der Bijl, Willem iweg en Frank selgeld (1) kwart over Leidse wethouders 'esselaar en Jit Peters ten overstaan van de iet collegebesluit toe twintig plaatsen in de oen op te offeren voor 600 woningen. Dins- ddag half vier. Tesse- ;rijgt een feestpakket nutsen en ballonnen indigd van een dank- actiecomité „Bouwen ten? Nee, niet doen!", jkt een merkwaardige 'an zaken. Maar voor e achtergronden van .Bouwen in bestaan ken" kent, is het min- eemd dan het lijkt, ven een korte samen- voor hen die alleen het vernemen van het estaande woord inbrei- >ontaan darmkrampen Of in de chaos van ten de draad zijn kwijt 'ct. Eind vorig jaar het college van B en 't het plan om op 33 en in Leiden temidden 1 bestaande gebouwen .300 woningen te bou- De motivatie: er zijn woningzoekenden, de ïshof zit bijna vol en sterende polders rond moeten groen blij den groot deel van de 100.000 Leidenaars die ils woningzoekende ingeschreven kwam lgens in het geweer, rododendron voor je is nu eenmaal leuker een flatgebouw. Met de bouwplannen voor idse Hout en de volks- i tussen de Willem de erlaan en de Meren- riepen veel protesten eks protesten heeft zijn rking niet gemist, zo Tiet. Er is althans een |e bres geslagen in de ronkelijke plannen van •llege. De plannen voor aar honderd woningen jeschrapt, onder meer oor de Leidse Hout en 'olkstuinencomplex. Je ijna denken dat Leiden vat heeft aangetrokken le inspraakreacties. selgeld (2) deze handige opvouwbare Quartz reiswekker, uitgevoerd in donkerbruin kunstleer, is voor u wanneer u ons een nieuwe abonnee opgeeft. In opgevouwen toestand meet de wekker slechts 8 x 8 x 1,5 centimeter. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande. Naam: j Postcode/plaats: Telefoon I (voor controle bezorging) I j Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per j O maand automatisch betalen f 23,74 I kwartaal per acceptgiro f 70,93 j Stuur als dank de reiswekker naar I I I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar i Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag \JNZ I Adres: Postcode/plaats: nieuwe straatnamen ansvaalbuurt De straten in de Transvaalbuurt imd zijn naar generaals uit de Boeren- Zuid-Afrika zullen geen andere naam Het college wijst een voorstel van het inenkomitee om de straten de namen .apartheidsstrijders te geven af. Het indt het „uit geschiedkundig oogpunt" iselijk om namen van bestaande straten deren. Het Straatnamenkommitee had eld om elk jaar op 8 januari, de oprich- im van de verzetsorganisatie ANC, een m te veranderen. Het college zegt wel Hen onderzoeken of nieuwe bruggen, nen en zalen in openbare gebouwen i-apratheidsstrijders genoemd kunnen Nieuwe straatnamen komen er bin- niet bij, omdat de straatnamen in de of al vast liggen. LEIDEN Op de leeftijd van 71 jaar is woensdag de heer L.T.H. Kurpershoek aan een hartaanval overleden. Zijn dood komt als een volslagen verrassing voor de vele men sen met wie hij jarenlang heeft samengewerkt als voorvechter van de belangen van bejaar den in Leiden. De heer Kurpershoek is van 1971 tot 1984 directeur geweest van Huize Groenhoven, het bejaardenhuis aan de Witte Rozenstraat. Hij was daar van af 1939 bestuurslid. Kurpers hoek was directeur van de stichting Nieuw Groenhoven, het Juffrouw Maashofje en het Schachtenhof. De laatste tijd was hij waarnemend voorzit ter van het Dienstencentrum Gecoördineerd Bqjaardenwerk VOORVECHTER LEIDSE BEJAARDENBELANGEN (DBG). Kurpershoek was één van de voorvechters van zogenaamde moderne „aanleunwoningen". Woningen die los staan van het huis, waar bejaarden lang zelfstandig kunnen wonen, maar via een alarmsysteem wel in verbinding staan met het bejaardentehuis. Ook op andere vlakken was Kurpershoek een voorvechter van bejaardenbelangen. Zo nam hij het initiatief tot de op richting van een stichting om de renovatie van de bejaarden huizen Groenhoven, Room burg, Rijn en Vliet en Haag- wijk voor elkaar te krijgen. Ook vervulde Kurpershoek een belangrijke rol in de sa menwerking van de ouderen bonden in Leiden (COSBO) en had een positieve inbreng in voorzieningen voor bejaarden buiten de huizen en verzor gingstehuizen, zoals Tafeltje Dek Je. Directeur Verlaan van het DGB spreekt van een groot verlies voor de Leidse bejaar denzorg. „Hij had erg veel ideeën en op veel zaken een positieve invloed. Het was een consciëntieus man, wiens le vensvreugde een stimulans is geweest voor vele anderen". L.T.H. Kurpershoek. J ongerenvoorziening in Merenwijk-Noord LEIDEN Er komt een jongeren- voorziening in het noordelijk deel van de Merenwijk. Het college van B en W stemt in met het advies van een werkgroep om zo'n voor ziening voor sociaal-culturele acti viteiten te bouwen. Er komt één beheersstichting voor voor alle ac commodaties op dit terrein. Het dienstencentrum/WOR moet in Merenwijk Centrum blijven, de Stichting Surinamers Leiden in de Slaaghwijk. Speeltuinvereniging Merendroom moet van de beschik bare ruimte de Slaaghwijk gebruik kunnen maken, zo stelt het college, die met dit voorstel het advies van een werkgroep opvolgt. Discussie ouderennota LEIDEN In buurthuis het Spoortje (Bernhardkade 40) heeft dinsdagmiddag om 14.00 uur een inspraakavond plaats over de nota Ouderenbeleid in beweging. De nota regelt de inbreng van burgers in het ouderenbeleid. Andere bijeenkomsten hebben om dezelf de tijd plaats op maandag 27 juni in Ro- bijnzicht (Robijnhof 1) en dinsdag 28 juni in Lorentzhof (Lorentzhof 1). EBR dicht op koopavond LEIDEN Het Energie Bedrijf Rijnland is vanaf 1 juli niet meer open op koop avond. Te weinig mensen maakten ge bruik van deze mogelijkheid om de loket ten van het EBR te bezoeken. LEIDEN/DEN HAAG „Ik weet niet meer precies wat ik met het mes heb gedaan". Dit verklaarde een 31-jarige Lei- denaar gisteren voor de presi dent van de Haagse rechtbank mr. R.M. van Overbeek. De Leidenaar wordt er van ver dacht op zondagavond 13 maart twee mensen te hebben neergestoken voor Café 't Zuid in de Leidse Herenstraat. Na de steekpartij moesten de slachtoffers ernstig gewond worden opgenomen in het Leidse Academisch Zieken huis. Een 18-jarige jongen werd zeven maal gestoken in rug, borst en hoofd. Er is een oog bij hem uitgestoken. Ook een 46-jarige man raakte ern stig gewond. De Officier eiste 21 maanden gevangenisstraf met drie jaar proeftijd. De Leidenaar verkeerde tij dens zijn daad onder invloed van alcohol. Volgens hem werd hij hardhandig het café uitgezet waardoor hij zich ge noodzaakt voelde om dan maar te gaan steken met zijn mes. Toch ontkende hij dat hij te veel gedronken zou hebben. „Ik had wel gedronken, maar niet te veel". De rechter vroeg zich af waarom de verdachte zicfc dan niets meer kon her- rinneren van de steekpartij. „U vertelt net dat u het café bent uitgewerkt en hardhan dig bent behandeld. Dat wist u kennelijk nog wel", zei de rechter ongelovig. De man had hierop geen antwoord meer. „Het is duidelijk dat u de in vloed van alcohol onderschat", zei de rechter. De Leidenaar is al meermalen met alcohol ach ter het stuur aangehouden en is zes keer vervolgd voor mis handeling. De rechter was zeer verbaasd toen de man bleef ontkennen dat hij een al cohol probleem had. De Officier van Justitie van Eek was ook niet vatbaar voor het argument dat de man zich niets meer kon herinneren. „U bent naar buiten gegaan en heeft als een bezetene om u heen gestoken. U heeft daarbij alleen op essentiele lichaams delen gemikt. Ik kan mij niet aan de indruk onttrekken dat u uitstekend wist wat u deed". De verdachte had verder geen wezenlijk verweer meer. „Het gaat hier om een gevaarlijke delinquent, zeker als hij alco hol op heeft", vervolgde van Eek, die zijn dronkenschap niet wenste te zien als ver zachtende omstandigheid. De advocaat voerde nog als verdediging aan dat de man handelde uit noodweer. Maar de rechter leek niet erg onder de indruk van dat argument Misschien zal de verklaring van de advocaat, als zou de man ontoerekeningsvatbaar zijn vanwege zijn „verminderd ontwikkelde verstandelijke vermogens" nog iets aan de eis kunnen doen. Uitspraak over twee weken. Peters de oer-Hollandse koopmansgeest hebben geë taleerd. Het was duidelijk dat het een kwestie van on derhandelen zou worden, en wat wisselgeld kan dan geen kwaad. Het sluwe PvdA-duo nam dan. ook lokaties als de Leidse Hout en de volkstui nen in de nota op, in de ze kerheid dat het volk daarte gen te hoop zou lopen. Dat gebeurde ook in ruime mate en met enige grandeur keer den Tesselaar en Peters op hun schreden terug. Voor de volkstuinen gold dat de „groene long" in Lei- den-Noord bewaard moest blijven en bij de Leidse Hout vreesde het college dat het niet bij één bebouwde rand zou blijven, maar het park spoedig een veredelde bin nenplaats zou zijn. Boven dien zei het duo gevoelig te zijn voor de emotionele ach tergrond van de protesten. Kortom, allemaal argumen ten die ook al in oktober vo rig jaar bedacht hadden kunnen worden en waar schijnlijk ook bedacht zijn. En zo kon het gebeuren dat het actiecomité Tesselaar en Peters afgelopen week dankbaar een presentje schonk. Alsof er helemaal geen groen in Leiden be bouwd gaat worden, terwijl er altijd nog plannen voor twintig lokaties op tafel lig gen. De raad zal zich er nu over buigen en ongetwijfeld zullen er nog genoeg Leide naars zijn die de heilloze bouwplannen voor hun voortuin willen keren. Veel succes zullen die pogingen niet hebben. „We kunnen niet blijven schrappen", zul len de Jit en Jol van de Leidse politiek voorzichtig protesterend opmerken. Om even later in de wandelgan gen gniffelend te constate ren dat ze met deze taktiek hoge ogen kunnen gooien in het Europees Kampioen schap Volkshuisvesten. Koude oorlog (1) In de gemeenteraad van Oegstgeest is een koude oor log ontstaan tussen de frac tievoorzitters van VVD en PvdA. Fractie-voorzitter F. Wegman van de PvdA wil dat de gemeente Oegstgeest een stedenband aangaat met een gemeente in Oost-Euro pa. Zijn collega van de VVD, H. Rijks, is hiertegen gekant. De discussie over dit onder werp is niet beperkt geble ven tot de commissie alge mene zaken. De twee partii- voormannen bestoken el kaar met (openbare) brieven waarin vele argumenten worden aangedragen voor het wel of juist niet aangaan van een jumelage voorbij het ijzeren gordijn. Daarbij wordt soms stevige taal gebruikt. Wegman vindt dat Rijks getuigt van een koude oorlog-mentaliteit die thuishoort in de vijftiger ja- Niet over de balk Je kunt de Leidse wethouders Jit Peters en Dick Tesselaar veel verwijten. Maar niet dat ze geld over de balk smijten. Collega-wethouders willen nog wel eens in opspraak komen omdat ze in Duitsland op kosten van de gemeenschap een taxi naar Leiden nemen, maar Peters en Tesselaar zijn dergelijke fratsen vreemd. Aan hen zal het niet liggen als de post representatie wordt over schreden. Zo konden beide heren maandagmiddag in een roeiboot op de Leidse grachten worden gesignaleerd in het gezelschap van twee bevriende politici uit Zaanstad. Waar andere wethouders direct op kosten van de gemeente een rondvaartboot van de firma Slingerland had den laten aanrukken, namen Jit en Dick zelf de roeispanen ter hand. Zich er van bewust dat je in een armlastige gemeente als Leiden moet roeien met de riemen die je hebt. ren. De PvdA wil door mid del van de uitwisseling wan trouwen tussen de verschil lende maatschappelijke sy stemen wegnemen. De VVD vreest dat mensen die het Oostblok bezoeken terug zouden kunnen keren met sympathie voor het commu nisme. De gedachte van de socialisten dat er politieke ontspanning kan ontstaan tussen de beide machtsblok ken door middel van een uitwisseling wordt door Rijks utopistisch genoemd, socialisten eigen. Koude oorlog (2) De opmerking van Rijks dat je net zo goed een jumelage met een Zuidafrikaanse stad kan aangaan, omdat ook daar een dictatuur bestaat, net zoals in het Oostblok, waar mensen worden ge knecht, is bij de PvdA in het verkeerde keelgat gescho ten. Wegman noemt het een onsmakelijke, macabere grap om Oost-Europese re geringen op één lijn te stel len met het mensonterende apa^theidsregime. Rijks slaat terug door te stellen dat een uitwisseling met een ge meente in Zuid-Afrika juist wel de Afrikaanders zou moeten overtuigen van de fouten van de apartheids politiek, in tegenstelling tot een uitwisseling met een ge meente in Oost-Europa, waarbij beide partijen uit drukkelijk niet de bedoeling zouden mogen hebben het maatschappelijk systeëm van de ander te veranderen. Rijks benadrukt gekant te zijn tegen elke dictatuur, ook als die linkse kenmer ken draagt, en wijst zijn jon gere collega er nog eens fijn tjes op dat hij zelf vijf jaar onder de rechtse nazidicta tuur heeft moeten leven. Het lijkt er op dat de vreed zame coëxistentie binnen de gemeenteraad van Oegst geest al ver te zoeken is. Misschien moeten PvdA en VVD eerst met elkaar maar wat vriendschappelijke ban den aanknopen alvorens zij aan de wereldvrede kunnen gaan werken. Geschiedenis (1) Leiden schrijft geschiedenis. Die stelling lijkt wat veel van het goede, maar toch. Problemen met de Leidse Lakenfeesten vormen de drijfveer van besprekingen in het Haagse parlement om de verplichte zondagsluiting van winkels enigszins aan te passen. Op een dusdanige manier, dat voor feestelijke markten en dergelijke een uitzondering kan worden gemaakt. De problemen met de laken- markten tijdens de Leidse Lakenfeesten werden eigen lijk vorig jaar al duidelijk zichtbaar. Het is namelijk zo, dat de gemeenten in tegen stelling tot vroeger jaren, in totaal op vier zondagen on dernemers annex winkeliers in de gelegenheid mogen stellen hun nering geopend te hebben. Van die regeling wordt vooral gebruik ge maakt door meubelhandela ren tijdens Tweede Paasdag, Tweede Pinksterdag enzo voorts. Maar de organisatie van de Leidse Lakenfeesten wil op twee zondagen zoge naamde lakenmarkten hou den en die zijn ook onderhe vig aan de winkelsluitings wet. Vorig jaar gaf het Leid se gemeentebestuur toestem ming voor de beide laken markten, terwijl men heel goed wist dat dit in strijd was met de geldende regels. De zondagen waren immers ook al weggegeven aan win keliers. Den Haag registreerde ech ter de Leidse misstap en trok heftig aan de bel. Na wat scheldkannonades aan het adres van het gemeente bestuur dreigde men dat, als men in de Sleutelstad ooit nog zo'n besluit zou nemen, Leiden er van zou lusten. En passant werd aangekondigd, dat de Economische Contro ledienst de Leidse Laken feesten scherp in het oog zou houden. Geschiedenis (2) De gemeentebestuurders van Leiden zaten er een beetje mee. Men schoof de problematiek enige tijd voor zich uit, maar werd enkele maanden geleden opnieuw met het dreigende conflict geconfronteerd. Daarbij stond de organisatie van de Leidse Lakenfeesten op het standpunt, dat als er maar één lakenmarkt gehouden mocht worden, men het bijl tje er bij neer zou gooien. Wel wekelijks op de zondag toeristenmarkten in de bad plaatsen waar ook nog eens de winkels geopend mogen zijn, en in Leiden aan ban den worden gelegd. Dat kan niet. Daar was het gemeen tebestuur het weliswaar mee eens, maar men kon niet an ders. Schriftelijk werd de betreffende staatssecretaris om een ontheffing gevraagd voor deze bijzondere, toeris- tentrekkende Leidse aange legenheid. In de wandelgangen wordt beweerd, dat de toestem ming al klaar lag, toen een CDA-kamerlid hoogte kreeg van de dreigende verstoring van de zondagsrust. En in plaats dat deze een oogje dichtkneep, klom de man in de hoogste boom. „Als Lei den toestemming krijgt, dan ontstaat er een precedent. De zondagsrust komt op zo'n manier nog verder in het ge drang". En op hoge poten eiste hij de staatssecretaris om opheldering. De brief werd daarop schielijk onder in een bureaulade gelegd met als uiteindelijke resul taat dat Leiden en daarmee de organisatoren van de Leidse Lakenfeesten in het ongewisse bleven. Dat kreeg een dreigend karakter, toen zeker 450 ambulante hande laren van het gemeentelijke marktwezen wilden horen, waar ze aan toe waren. Bestuursleden van het Leid se Evenementenfonds, de or ganisatie die als basis dient van de Leidse Lakenfeesten, de lokale VVV en wethou der Jos Fase van de gemeen te trokken bij de staatssecre taris en de Tweede Kamer leden aan de bel. Een ge sprek werd gearrangeerd tussen de vertegenwoordi gers van de diverse betrok ken politieke partijen. Met als gevolg dat enkele weken geleden een Leidse delegatie de problematiek van de tweede zondagse lakenmarkt besprak met landelijke poli tici van VVD, PvdA en CDA. Een compromis werd bereikt door Leiden voor één keertje toestemming te geven en te gaan werken aan een soort regeling waar in voor evenementen als de Leidse Lakenfeesten een uitzondering wordt gemaakt. Met name de inbreng van Jos Fase in de discussie werd als gewichtig ervaren en was, blijkens de wandel gangen, van doorslaggeven de betekenis. Het compromis hield in dat evenementen als deze worden gezien als een activi teit in een badplaats of, zo iets. De regeling moet voor volgend jaar klaar zijn, zodat Leiden geen problemen meer heeft. En andere Ne derlandse gemeenten ook niet. Dus heeft Leiden ge schiedenis geschreven, al is het maar een beetje. Een idyllisch beeld van nach telijk Leiden: de fragiele, wit te Rembranótbrug aan de voet van Molen De Put. Een plek waar de binnenstad zich van haar rustigste kant laat zien. In de komende maand is dit de plaats waar het Rembrandtfestival wordt ge houden, een onderdeel van de Leidse Lakenfeesten. FOTO: TEJO RINGERS )EN De gemeente Lei- moet zich er sterk voor n dat het Flower Center buurt van het Bio Scien- rk in Leiden blijft. Dat is ielang voor de uitstraling iet Bio Science Park en •n. Dat zei burgemeester oekoop van Leiden giste- bij de opening van de ve vestiging van het be- Nijssen Koeling op het cience Park. Flower Center aan de oanlaan moet wegens tegebrek verhuizen en daarbij vier lokaties op og: twee in Rijnsburg, n Zoetermeer en een in n, het nieuwe Business ;r op het Schuttersveld. :oop zei dat Leiden moet •ren het Flower Center Leiden te behodden. ;n is de nieuwste vesti- I op het Bio Science Park. ledrijf, dat twintig mede- ers telt, was tot voor kort Zoeterwoude gevestigd, raakte daar te krap be- In het nieuwe onderko- lan de Einsteinweg is re- positie in de markt in en ex porteert koel- en lichtinstalla ties voor land- en tuinbouw naar onder meer Scandinavië, Spanje, Frankrijk en West- Duitsland. Ook zijn er contac ten met de Sovjet-Unie. Het bedrijf haalde vorig jaar een omzet van acht miljoen. Prof.dr. R. Schilperoort voor spelde bij de opening dat be drijven als Nijssen veel toe komst hebben, omdat in de land- en tuinbouw klimaatbe heersing steeds belangrijker wordt. Goekoop meende dat Nijssen kon bijdragen aan de versterking van de functie van het Bio Science Park als kraamkamer van nieuwe ont wikkelingen. Hij achtte het daarbij wel van belang dat provincie en spoorwegen de verbindingen rond Leiden zouden verbeteren. Hij noem de daarbij een betere verbin ding tussen de rijkswegen A4 en A44 en een betere treinen loop tussen Leiden en Utrecht. Goekoop kreeg van directeur C. Nijssen een cheque over handigd, waarmee de Japanse tuin in de Hortus Botanicus ingericht kan worden. Prof.dr. R. Schilperoort (links) noemt het bedrijf Nijssen Koe ling de kraamkamer van nieuwe ontwikkelin gen. FOTO: WIM VAN NOORT kening gehouden met een ge stage uitbreiding van het per soneel. W. Verbeek, hoofd van de afdeling research, ver wacht dat er jaarlijks twee medewerkers bij zullen ko men. Nijssen Koeling keert met de verhuizing naar het Bio Sciene Park weer terug in Leiden. Nijssen sr. begon veertig jaar geleden in Leiden met een bedrijf in koelinstal laties. Sinds enkele jaren ont wikkelt het bedrijf in een ves tiging in Wageningen ook lichtinstallaties voor land- en tuinbouw. Het bedrijf neemt inmiddels een vooraanstaande CeidócSouumt

Leidse Courant | 1988 | | pagina 13