ideotheek NOS verandert Jn gigantische puinhoop ierre Audi artistiek irecteur Operastichting Brave Hongaarse zusters ARENDSOOG IS TERUG. fieidóeSoiMfmt Festival valt niet mee Kwaliteit Korte Stukken wintigste eeuw slechtst gedocumenteerde bioscopen Albert de Klerk excelleert op orgel Hooglandse Kerk EEN FOTO DIE KLJKTISVAN RICOH JNST ZATERDAG 18 JUNI 1988 PAGINA 11 rHOUDERS NIET [JpANTWOORDELUK pil STOPERA ITERDAM Geen wet- ler is individueel verant- rdelijk voor de kosten- ihriidingen bij de bouw et Stadhuis/Muziekthea- Amsterdam. Geen enke- <on^,ethouder heeft immers landig beslissingen geno- buiten het collegiale be- van B en W om. Dat en B en W van Amster- gisteren in een reactie op >ral ipportage van de commis- an onderzoek naar de oor- n van de ruim 120 miljoen i(j, moversschrijding bij de Pj if van de Stopera, ooi Microtheater Imperium (Leiden) Het Korte Stukken Festival Leiden. Met Toverlei, Gruppo Trutto Drama- tico, Imperium en LEST (toneel), Tim Hobbij (twee films), Jan ten Hoopen (cabaret) en Aquavite (play back). Presentatie Jaap Metzlar. Ge zien op 17 juni. De geboorte van het eerste Korte Stukken Festival Lei den was een zware bevalling. De opzet was en is leuk, maar maar weinig deelnemers von den een vorm die in de gestel de maximumperiode van twin tig minuten het publiek wer kelijk vermaakte." De cabaretliedjes van Jan ten Hoopen en zijn schattige pia niste Maudy waren niet bij zonder origineel, maar doen het natuurlijk goed in een der gelijke kader. De inventief ge maakte filmpjes met de zware plots van Tim Hobbij boden de afwisseling die hard nodig was tussen het van gruwelijk tot matige toneel, met een enkele uitschieter naar aardig. Ten slotte bewezen vijf Quinten (van de studentenvereniging) met een gespeelde videoclip kinderen van deze tijd te zijn. Een stuk uit 'Plaza Hotel' door Toverlei uit Leiderdorp was een gewoon stukje amateur klucht, niet opwindend en niet slecht gespeeld. Imperium dacht over spel, naar aanlei ding van de rechtszaak van Samuel Beckett tegèn de vrou wen die de mannenrollen in een van zijn stukken speelden. Drie acteurs praatten door el kaar en soms een saxofoon heen. De afdeling 'vies eten' bestond uit LEST en Gruppo Trutto Dramatico. De laatste club speelde het absurde voetbal drama 'De dag dat Kick Wil- stra geboren werd zat zijn va der op de tribune van de Veendorpse voetbalvereni ging.' De titel was verreweg het genietbaarste aan het stuk. Alleen het English Speaking Theatre Leiden wist na een spectaculair flauw begin met drie sterke acts raad met de kernachtigheid waar een KSF om vraagt. De arme presenta tor Jaap Metzlar maakte onder de paraplu van LEST zijn moeizame optreden (de infor matieoverdracht schijnt nog niet optimaal geregeld) tijdens de decorwisselingen goed met een uitermate goor, sterk op gebouwd stuk hamburgers wegwerken. Dat mag hij van mij elke woensdag- en zater dagmiddag doen voor Mac Do nalds. DICK VAN TEYLINGEN [LVERSUM „Verge len bij andere landen is probleem zo groot niet; we hebben ze imers al voor een groot 1 uitgewist". Aldus irijn van den Borm, |ef film- en beeldban- inarchief van de NOS, in minuten voor hij een gres zal toespreken laraan zeventig landen 'nemen. Onderwerp congres is onder fcr: hoe valt te voorko- dat alle filmbeelden 8 dj video naar de vaantjes Hier en over de wereld. Van den dielrm: „Deze twintigste iw zal vermoedelijk de •htst gedocumenteerde ilerirden aller tijden. Onze irktktigduizend videoban- vormen een giganti- puinhoop, twintig -ent ervan kunnen we •rgen naast het grofvuil .gen, als er niet snel l/f> gebeurt". En hij legt waarom. i dit NOS stapte in 1962 over nenfi film op Ampex, het eerst- iruikte videosysteem, hoe- j in sommige gevallen film repcgebruik bleef. Van den ts Tm: „Natuurlijk is video prachtig en handzaam sy- ïrl01, maar we zuHen con- it film blijven gebruiken, verschillende redenen, dat film langer houdbaar meestal mooier is dan vi- en archieffilm niet met eo is te combineren. En lindelijk is video alleen r duurder, dat blijkt op de itagetafel". 1962 echter was video het er woord. En helemaal )i werd het, toen de ge- ikers er achter kwamen banden konden •den gewist en steeds op- uw kortden worden ge- ikt. „We besparen bijna driehonderd gulden per band", zeiden de filmers ver heugd. Van den Borm: „Als je een band opnieuw gebruikt, bespaar je inderdaad zo'n be drag. Maar je wist ook voor honderdduizenden guldens aan produktie, dat werd toen gemakshalve vergeten". Néé zuster Maar de besparing van 250 gulden gemiddeld per band kon direct worden verkregen; en zo werden werden onder véél meer alle opnamen van „Ja zuster - nee zuster" ge wist, alle dramaprodukties met kopstukken als Ko van Dijk en Mary Dresselhuys en anderen, Mies Bouman, Freek de Jonge en noem maar op. Van den Borm: „Er is heel weinig van over en wat over is, wordt minder, de kwaliteit van die banden holt achter uit". Pas later bleek, dat film zo'n honderd jaar goed blijft en vi deo slechts een jaar of zeven, acht, maximaal tien en dat onder extreem gunstige om standigheden wat betreft tem peratuur en vochtigheids graad van de lucht. Van den Borm: „Bij het ministerie van wvc ligt een verzoek om acht- miljoen gulden dat voor het einde van deze maand wordt behandeld. Dat bedrag is no dig om 12.000 Ampexbanden te redden, die vormen een ac- cuut probleem. Als dat lukt, moet elk jaar opnieuw worden bekeken wat gered moet worden aan film en vi deo. Want ook film vormt éen probleem: de lassen laten los. Overigens" is voor dat pro bleem een goede oplossing ge vonden. Oude lassen worden niet vervangen door nieuwe die over twintig jaar weer aan vervanging toe zijn, maar door kit; dat gaat bij wijze van spreeken eeuwen mee, in elk geval zo'n 160 jaar. En dan zien we echt wel verder". Nieuw probleem Problemen heeft de NOS in overvloed en er komt alleen maar bij. Wat nu op video wordt vastgelegd, vormt bin nen tien jaar een nieuw pro bleem en een oplossing is niet in zicht. Waarbij komt, dat de apparatuur om de Ampexban den af te spelen bijna verdwe nen is. Van den Borm: „De onderdelen daarvoor die we nü nodig hebben, worden niet meer gemaakt en de specialis ten die dat nog wel zouden kunnen, hebben hun handen vol aan onderdelen voor mo derne apparatuur. Wat dat be treft kunnen we jaloers zijn op de Derde Wereldlanden' Per toelichting: „Toen we over de hele wereld overstap ten van Ampex op VHS kon alle Ampexapparatuur aan de kant. Vergeet niet, dat die banden per stuk twintig kilo wogen, het was een heel ge doe. De apparatuur ging voor een habbekrats naar Derde Wereldlanden en omdat we de banden toch niet meer konden afspelen, deden we die er maar bij, dan was ten minste iemand gelukkig. Waardoor ze in Afrika in de brandende zon zaten te kijken naar Duitse sneeuwruimploe- gen van twintig jaar geleden. Nou ja. Het vervelende voor ons is geworden, dat we die apparatuur nu best terug wil len hebben; al was het maar om de'onderdelen". „Verbeterd" Het probleem met de banden is vooral de laatste jaren gro ter geworden, naarmate de banden werden verbeterd. Van den Borm: „Tussen aan halingstekens. Enerzijds nam de kwaliteit geweldig toe; de kleuren werden mooier, de beelden scherper en de band werd dunner, waardoor op een spoel steeds meer band kon. Maar naarmate de kwali teit toenam, nam de houd baarheid af. Hoe dunner de band, hoe groter de rek. En waar band uitrekt, krijg je drop-outs. Nog afgezien van alle kans op storing". Hoewel ook op het punt van magnetisme de discussie op gang begint te komen, ligt voor Van den Borm daar het probleem nog niet zo. „De metaaldeeltjes of welk materi aal ook wordt gebruikt, worden met zó'n ontstellende kracht gemagnetiseerd, dat daarin geen waarneembare verandering komt. Grootste moeilijkheid ligt op het punt, hoe de beelden op de beeld drager, de band, worden vast gelegd. Net als bij film, waar van de emulsie uiteindelijk de neiging toont los te laten. Al leen gaat dat bij video veel vlugger. Binnen tien jaar moet je je de vraag stellen, wat je moet behouden en dus copiëren. Een vraag die bijna niet valt te beantwoorden, omdat je bij het maken van met name documentaires niet weet of juist die documentaire later actueel kan worden. Toen tien jaar geleden een film werd gemaakt van een boer met zieke koeien, ging dat over een boer met zieke koeien, niks aan de hand, ei genlijk. Nu weten we meer en is die film hoogst actueel ge worden. Ik beschouw onze hele collectie banden als een encyclopedie: in feite moet je alles bewaren, omdat je nooit weet wat je later nodig hebt. Het is allemaal heel onzeker. Die drie doelpunten van Van Basten bewaren we zeker. Maar de rest?" Thuis De problemen van de NÖS zijn vergelijkbaar met de pro blemen waarmee de amateur- (video)filmer te maken heeft of krijgt. Van den Borm: „Het is belachelijk dat de handel tegen videofilmers zei: nou meneer, u moet uw smalfilms op Video zetten en die oude film maar weggooien, daar kijkt u toch nooit meer naar. Wie dat heeft gedaan, komt in de problemen, raakt in elk ge val die oude opnamen kwijt. Want als Jan-Willem, van wie de eerste looppogingen zijn vastgelegd, twintig is gewor den en zichzelf terug wil zien, Nu kan Jan-Willem zich nog wel herkennen. Maar als hij twintig' is geworden, zullen hij en zijn eerste dribbelpasjes slechts als vage vegen op het scherm verschijnen. FOTO: PR krijgt hij wat vage beelden vol storingen. Had dan maar die oude superacht film ge houden, die was haarscherp gebleven. Bovendien is smal film gewoon mooier dan vi deo". De videobanden die de om roep gebruikt, zijn wat mate riaal betreft exact dezelfde die de amateur in zijn recorder en camera stopt. Van den Borm: „Tussen de diverse merken zijn geen wezenlijke kwali teitsverschillen. In de fabrie ken wordt de band op grote rollen aangeleverd en versne den; voor de omroep op een hele inch, voor de amateur op driekwart. Alleen de appara tuur is verschillend". Copiëren De omroep kan en moet, door gebruik te maken van appara tuur die voor de amateur on betaalbaar is, drie, vier keer copiëren, zonder zichtbaar kwaliteitsverlies. Bovendien zijn die banden een derde breder. Van den Borm: „Wjj hanteren een marge, waar door het beeld dat de huiska mer bereikt, van acceptabel niveau blijft. Maar de ama teurfilmer weet, dat als hij co- pieert, de verliezen erg groot worden en nauwelijks tot niet acceptabel zijn. De omroep kan banden redden door tijdig te copiëren, de amateur niet, als hij het goed wil doen. Al bestaan er oplossingen: hij kan via nogal kostbare appa ratuur naar een hoger niveau copiëren en vandaar naar standaard; dan is het verlies minimaal en zeker aanvaard baar. Wanneer de banden dan op constante temperatuur worden bewaard, kunnen de opnamen lange tijd worden bewaard, tot opnieuw moet worden gecopieerd, dus bin nen tien jaar". De constante temperatuur is erg belangrijk, belangrijker dan de ideale 18 graden. Van den Borm: „Een bedrijf dat zich juist toelegde op het be houd van banden en daarvoor een klimaatsregelaar had aan geschaft, schakelde die rege laar uit zuinigheidsredenen 's avonds om acht uur uit; 's morgens ging die weer aan. Met het gevolg dat de tempe ratuur voortdurend omhoog en omlaag ging en de banden elke dag een rotklap te ver werken kregen. Op die ma nier werd dat bedrijf juist een bandenvernietigingsbedrijf." Slecht gedocumenteerd Van den Borm noemt deze eeuw de vermoedelijk slechtst gedocumenteerde. Onder ver wijzing naar een verhaal waarin een oude Egyptenaar de steen( kleitabletten met eeuwigheidswaarde liet ver vangen door het veel gemak kelijkere perkament (waar van het schrift langzaam ver dwijnt): „Dat krantepapier is al zo verschrikkelijk slecht, dat blijft nog geen paar we ken goed. Film verdwijnt na honderd jaar, video na tien. Uiteindelijk zal van deze eeuw niet veel meer overblij ven dan wat vergeelde beel den, éls ze al blijven bestaan. Wat dat betreft ben ik niet erg hoopvol". FRITS BROMBERG ITERDAM De Brit- igisseur Pierre Audi is benoemd tot artis- gidirecteur van de Ne- mdse Opera. Hij zal ingang van 16 ok.to- 1988 met zakelijk di- ;ur Truze Lodder lei geven aan dit gezel- i>. De in Bayrut (Liba- geboren Audi, die nu in Londen woont, zal officiële indienst- ng regelmatig in Ne- ind zijn om zich op voor te bereiden. was unaniem. Dat oordeel opera, zijn belangstelling voor werd, aldus het bestuur, ge- het totale repertoire en voor steund door externe deskundi- toekomstige ontwikkelingen gen. Audi beschikt naar de hebben dë doorslag gegeven overtuiging van de Nederland se Opera over zodanige artis tieke en inspirerende kwalitei- operabestuur. ten dat verwacht mag worden De mededeling voor de benoeming, aldus voorzitter B. Sarphati van het Audi dat dat hij zijn functie met succes hij goed kan omgaan met een 'ns- degenen die belast met ae selectie van de idaten voor de vacature irtistiek directeur - verte- «Joordigers van bestuur, ie, artistieke staf en on- mingsraad - was Audi ste kandidaat. Dit oordeel zal vervullen. Bovendien heeft hij internationale ervaring als regisseur van het door hem in 1979 opgerichte Almeida The atre in Londen en van het ge lijknamige festival. Audi zal zich in Amsterdam vestigen. Als artistiek directeur van het Almeide Theatre en het Al- meide Internationale Festival van Hedendaagse Muziek en Podiumkunst werkte Audi sa men met befaamde regisseurs als Peter Brook, Robert Wilson en de Rus Yuri Luybimov. Zelf regisseerde hij onder meer een aantal moderne ope ra's. Audi's verbondenheid met krap budget, zal het bestuur van de opera, dat met een te kort zit van ongeveer 7 mil joen gulden, als muziek in de oren hebben geklonken. De functie, van artistiek direc teur is nieuw bij de Neder landse Opera. Het operabe stuur besloot in maart tot het instellen van die functie na een doorlichting van het be drijf door het bureau Harris en Associates, na het vertrek van Jan van Vlijmen als intendant van de opera. Van Vlijmen werd verweten de tekorten te hebben veroorzaakt door het opzetten van te kostbare ope- raprodukties. De nieuwe arfistiek directeur van de Nederlandse Opera, Pierre Audi (31). FOTO: ANP ONGESCHONDEN KONINGSGRAF ONTDEKT IN GRIEKENLAND THESSALONIKI Een oud- heidkundige expeditie onder leiding van de Griekse profes sor Manolis Andronicos heeft in Vergina in het noorden van Griekenland een koningsgraf ontdekt. Volgens voorlopige informatie is het grote graf dat van een vrouw uit de zesde eeuw voor Christus. Het is niet geplunderd en het bevat voor werpen en sieraden van goud. Het graf werd bij toeval ge vonden bij het schoonmaken van het terrein. Andronicos zou maandag nadere medede lingen doen. De professor leg de in Vergina in 1977 enkele graven bloot, waaronder dat van Philippus II van Macedo nië, vader van Alexander de Grote. Het bevatte talrijke schatten. Sindsdien heeft hij andere monumenten en voor werpen gevonden waaronder, in 1982, het theater waar Phi lippus II in 336 voor Christus op het huwelijksfeest van een dochter werd vermoord. Katona Józaef Szinhaz: „Drie zus ter»" van Anion Tsjechov. Vertaling: Dezsö Koazlolanyi. Regie: Tamas Ascher. Holland Festival, Koninklij ke Schouwburg, vrijdag 17 juni. Vanavond nog eens. Tsjechovs „Drie zusters" klinkt in het Hongaars, alsof de Zweedse kok uit de Mup- pets Dracula-tanden heeft ge kregen. De vreselijke verwen sing die het personage Andrej uit, klinkt als het woord „bo terkoek". De gemiddelde Ne derlander zal er weinig van hebben verstaan, op een enkel Frans zinnetje, een Latijns ci taat (over de gezonde geest in het gezonde lichaam) en wat namen (Shakespeare, Voltaire) na. „Drie zusters" is heel in het kort het verhaal van drie Rus sische plattelandsdames, die zich voornemen om weer naar Moskou terug te keren. Na heel wat beslommeringen luidt de conclusie: ze gaan niet. Tus sen het begin om zeven uur en het slot van de voorstelling om elf uur hebben de zusters ölga, Masja en Irina veel meege maakt. De stemming verkeert tussen gematigd optimistisch en diep mineur. Tsjechovs meest gespeelde stuk krijgt in de regie van Ta- més Ascher geen politieke of eigentijdse wending. Het wordt in alle eenvoud, realis tisch gespeeld in de tijd waarin de schrijver het heeft bedoeld. Ascher ziet dat niet per se als eerbetoon aan de schrijver. Hij acht het stuk zo sterk, dat hij het met interpretaties tekort zou doen. De voorstelling werd internationaal bejubeld, misschien een reden voor het Holland Festival om hem hier te halen. Er is natuurlijk weinig op te gen om zo'n uitstekend ge speelde klassieker te vertonen. Toch doet de enscenering min der dan die van even onver staanbare Poolse voorstellin gen in voorgaande jaren of die Bergman regie van „King Lear" in het Zweeds. Natuur lijk hebben wij „Drie zusters" nog onlangs kunnen zien in de regie van Gerardian Rijnders en mag het stuk bekend ver ondersteld worden, maar toch... Het voortdurende komen en gaan van verschillende perso nages maakt niet onmiddellijk duidelijk wie nu Koelygin, Andrej, Versjinin, Toezenbach of Tsjeboetykin is. De lange dialogen tussen de zusters en de bijfiguren roepen slechts flarden van herinneringen aan voorgaande voorstellingen of tekst op, ze krijgen in eerste instantie geen autonoom be staan. Wat opvalt, is dat binnen de lijst van de Koninklijke Schouwburg nóg een toneel- lijst is gebouwd. Achter het rode doek gaat een tweede doek, donkerblauw van kleur, op. Ik zou dat willen opvatten als een toneelmatige spiegel. Regisseurs hebben in ons land de neiging stukken te laten be werken en een zekere visie op ons los te laten. De kritiek luidt veelal dat menige theatérliefhebber over een pe riode van een jaar of tien geen „authentieke" versie van klas sieke stukken meer te zien heeft gekregen, maar slechts afgeleide. Het zou een opvat ting van het Holland Festival kunnen zijn het publiek op dit soort voorstellingen te vergas ten. De cirkel is dan rond en onze theatermakers kunnen rustig voortbouwen op de ken nis en de theatertraditie die zo wordt gehandhaafd. Wie vaak naar ons eigen toneel gaat, kan in deze „Drie zusters" een bra ve, uitstekend uitgevoerde voorstelling zien. PETER SNEL Voor een uitgebreide agen da, ook voor de komende dagen, raadplege men „UIT", de gratis wekelijkse bijlage van deze krant. ALPHEN AAN DEN RIJN EURO CINEMA I (Van Boetzelaerstraat 6, tel. 01720-20800): Three men and a baby (al): 18.30. 21.15. za. zo. wo. ook 13.30. do. zo. ook 16.00. EUROCINEMA II: Can't buy me love (al): tijden zie Eurocinema I. EUROCINEMA III: Summer school (al): 18.45, 21.00. za. zo. wo. ook 13.45. do. zo. ook 16.00. EUROCINEMA IV: Missing in ac tion III (16); 18.45, 21.30. do. ook 13.45. zo. ook 16.15. Junglebook (al); za. zo. wo. 14.00. do. 16.15. LEIDEN LUXOR (Stationsweg 19. tel. 071-121239): A prayer for the dying (16); 19.00, 21.15. Jungle- book (al); za. zo. wo. 14.30. LIDO en STUDIO (Steenstraat 39. tel. 124130): Cry Freedom (al): 20.00. zo. ook 14.30. Three men and a baby (al); No way out (al); Moon struck (al); Broadcast news (al); 14.30, 19.00, 21.15. TRIANON (Breestraat 31, tel. 123875): Lucht macht academie (al); 14.30, 19.00, 21.15. REX (Haarlemmerstraat 52. tel. 071-125414 Brandend verlangen (16); 14.30, 19.00, 21.15. NOORDWIJK LIDO THEATER (Pr. Bernhardstraat 56, tel. 01719- 12800): Geen voorstellingen. KATWIJK CITY THEATER I (Badstraat 30, tel. 01718-74075): Nightmare on Elmstreet (16); do. vr. za. zo. wo. 14.45, 19 00, 21.15. ma. di. 19.00. 21.15. CITY THEA TER II: Something wild (al); do. vr. zo. 14.45, 19.00. za. ma. di. wo. 19.00. One (lew over the Cuckoo's nest; 21.15. Benjl, het pientere hondje (al); za. wo. 14.45. VOORSCHOTEN GREENWAY (tel. 01717-4354): A night on the town (al); do. t/m zo. 15.45, 19.00. Nuts (al); do. t/m zo. 21.15. ma. t/m wo. 20.15. Dr. Strangelove (al); do. zo. 19.30, 21.30. September (al); vr. za. 19.30, 21.30. ma. t/m wo. 20.30. KINDERVOORSTELLING Avontuur met een staartje; za. zo. wo. 14.00, 15.45. Dirty dancing; za. zo. wo. 14,15. WASSENAAR ASTRA (tel. 01751-13269): Dragnet (al); vr. za. zo. 20.00. Au revoir les enfants (al); ma. di. wo. 20.00. KINDERVOORSTELLING De reddertjes; za. zo. wo. 14.00. ZOETERMEER PROMENADE I: Three men and a baby; do. 13.30, 16.00, 19.00, 21.30. vr. 19.00, 21.30. za. zo. 14.00, 19.00, 21.30 ma. di. 20.00. wo. 14.00. 20.00. PROMENADE II: Stake out; do. 13.30, 16.00, 19.00, 21.30. vr. 19.00, 21.30. za. zo. 14.00, 19.00, 21.30. ma. di. 20.00. wo. 14.00, 20.00. PROME NADE III: No way out; do. 16.00, 19.00, 21.30. vr. za. zo. 19.00, 21.30. ma. di. wo. 20.00. Jungle book; do. 13.30. za. zo. wo. 14.00. DEN HAAG ASTA 1 (Spui 27. tel. 463500): Salsa (al); do. 11.30, 00.15. Saigon (12); 14.00, 19.00. 21.30. zo. 13.30, 16.00, 19.00. 21.30. ASTA 2: Overboard (al); 14.00, 18.45, 21.30. zo. 13.15, 16.00, 18.45, 21.30. ASTA 3: Moonstruck (al); 14.00, 19.00, 21.30. zo. 13.30, 16.00, 19.00, 21.30. BABYLON 1 (Winkelcen trum Babylon, tel. 471656): Couch trip (al); do. 11.30, 00.15. Three man and a baby (al); 14.00, 19.00, 21.30. zo. 13.30, 16.00. 19.00, 21.30. BABYLON 2: Ironweed (16); 13.15. 18.45. 21.30. zo. 13.15, 16.00. 18.45. 21.30. BABYLON 3: Planes, trains A sutomobiles (al); 14.00, 19.00, 21.30. ZO. 13.30, 16.00. 19.00. 21.30. CINEAC 1 (Buitenbol 20, tel. 630637): Throw momma from the train (al); do. 11.30, 00.15. Three men and a baby (al); 14.00, 18.45, J1.30. zo. 13.15, 16.00, 18.45. 21.30. CINE- AC 2: Raw (16); 14.00. 18.45, 21.30. zo. 13.15, 16.00, 18.45, 21.30. CINEAC 3: A prayer for the dying (16); 14.00. 18.45. 21.30. zo. 13.15, 16.00. 18.45. 21.30. METROPOLE 1 (Carnegielaan, tel. 456756): Appointment with death (al); do. 11.30, 00.15. De on draaglijke lichtheid van het be staan (al); 14.00, 20.00. zo. 12.30, 16..00, 20.00. METROPOLE 2: Powaqqatsi (al) do. 14.00, 00.15. Cry freedom (al); 14.00, 20.30. METROPOLE 3: The last empe ror (al); 14.00. 20.30. METROPO LE 4: Fatal attraction (12); 14.00. 18.45, 21.30. zo. 13.15. 16.00, 18.45, 21.30. METROPOLE 5: Babette's feast (al); 18.45, 21.30. do. vr. ma. di. ook 14.00. ODE- ON 1 (Herengracht 13. tel. 462400): Colors (16); do. 11.30. 00.15. No man's land (12); 13.45. 18.45. 21.30. zo. 13.30, 16.00, 18.45, 21.30. ODEON 2: The serpent ad the rainbow and the rainbow (16); 13.45. 18.45, 21.30. zo. 13.30. 16.00. 18.45, 21.30.» ODEON 3: Missing in action (16V. 13.45, 18.45. 21.30. zo. 13.30, 16.00. 18.45, 21.30. ODEON 4: No way out (12); 13.45, 18.45, 21.30. zo. 13.30, 16.00, 18.45. 21.30. STU DIO 1 (Kettingstraat 12b. tel. 656402): Oei ciornie (16); 19.15, 21.45. STUDIO 2: Dirty dancing (al); 19.00, 21.30. zo. wo. 14.00. STUDIO 3: Someone to watch over me (12); 19.00, 21.30. zo. wo. 14.15. HAAGS FILMHUIS: Zaa. 1: Careful, he might hear you, 19.30, 21.45. Caberia: za. 21.45. Zaal 2: Der Himmel über Berlin; 19.30, 22.00. Zaal 3: 1984; do. 19.30, 21.45. Making mr. Right; vr. 19.30, 21.45. Liquid sky; za. 19.30. 2001 a space odyssey; 19.30. 22.00. Sweet movie; ma. 19.30, 21.45. The outer space connec tion; di. 19.30, 21.45. Solqris; wo. 20.00. NACHTVOORSTELLINGEN CINEAC 1: Prince of darkness (16); za. 00.15. CINEAC 2: Raw (16); za. 00.15. CINEAC 3: 9W Weeks (16); za. 00.15. KINDERVOORSTELLINGEN METROPOLE 5: Jungle book; za. wo. 14.00. zo. 13.15, 16.00. STUDIO 3: E.T. zo. wo. 14.30. Hooglandse Kerk {Leiden): Eerste orgelconcert in de serie orgelcon certen georganiseerd door K40. Or ganist Albert de Klerk met werk van Frescobaldi, Frohberger, Bach en enderen. Gehoord op 17 juni. De Hooglandse Kerk was gis teren het toneel voor een bij zonder orgelconcert. De wijd vermaarde organist van Haar lem, een meester op zijn in strument, die als vertolker van een breed repertoire, als com ponist en als improvisatiekun stenaar, een eervolle plaats in de traditie van Sweelinck, Bach, Franck en Messiaen in neemt, onthaalde er een te klein maar aandachtig publiek op briljant en genuanceerd uit gevoerde muziek in een pro gramma dat reikte van de zes- tiende-eeuwse muziek van Ga- briëli tot en met het hoogba- rokke werk van Bach. De keu ze voor met name oude mees ters als Frescobaldi, Gabriëli en Frohberger, wiens muziek over het algemeen geschreven werd voor orgels met beperk tere mogelijkheden dan die van hun grote achttiende- eeuwse opvolgers, leek bij uit stek recht te doen aan de be scheiden omvang en het be trekkelijk geringe aantal regis ters van het orgel in de Hoog landse Kerk. Waar oude mu ziek en een klein maar won dermooi orgel voorhanden wa ren, konden de meesterhanden van Albert de Klerk de con certgangers vanzelfsprekend laten horen hoe zo'n instru ment optimaal tot klinken te brengen. Niet gehinderd door een overmaat aan volume of nagalm kon de meesterorga- nist herhaaldelijk zeer uitgele zen, breekbare registercombi- naties benutten, die, op het or gel van de Pieterskerk uitge voerd, verwaaid zouden zijn, maar hier door de fijne rijk dom aan registerkleuren van het Hooglandse instrument het publiek al snel wisten te win nen voor dit opvallende acht- tiende-eeuwse instrument en een zinvolle verrijking inhiel den van het vroegbarokke vo cabulaire in de ten gehore ge brachte werken. Na een rusti ge „Praeambulum legatura" van Girolamo Frescobaldi (1583-1643) volgden twee ri- cercares van Giovanni Gabrië li (1557-1612). Koos de Klerk in de eerste voor fluit en hol- pijp, de minder kalme tweede, fugaéchtige, ricercare met snel stijgende motieven werd op helderder pijpen gezet. Met zijn rijkgefigureerde opening van de toccata in d van Jo- hann Jacob Frohberger (1616- 1667), meesterlijk door de rust die de organist in de muziek wist te leggen, werd deze toc cata in de opgeruimde snelle en in de vollere langzame de len, waarin de door de Klerk net even uitgestelde accoorden het gewenste effect hadden, een waar hoogtepunt van het concert. Ook de vertolking van de partita „Wer nur den lieben Gott lésst walten", een serie variaties op hetzelfde thema van Georg Böhm (1661- 1733), bracht onvermoede kwaliteiten van het orgel en zelfs zijn bespeler aan het licht. Op magistrale wijze be sloot de Klerk zijn optreden met een schitterende en per- fekte compositie, de praeludi- um en fuga in c (BwV 546) van Johann Sebastian Bach (1685-1750), muziek die alle bezoekers meer dan voldaan huiswaarts deed keren. TOM STRENGERS De ultranieuwe Ricoh FF-9. Computergestuurde compact met zeer korte flitsinterval, mogelijkheid voor continu- opname en met automatische scherpstelling, transport en tegenlichtcorrectie. Dus ook automatisch perfekte foto's. FF-3

Leidse Courant | 1988 | | pagina 11