,Leven van een voetballer is maar heel betrekkelijk" Thijs Libregts wil onzichtbaar blijven •EKstrafEKstra#EKstra» Groot verschil met Oranje *74*' Michels geeft hoog op van Italië Leidse Courant: voor meer dan nieuws alleen. Een krant voor u! Britse regering met anti-hooligan-pakket VAN BASTEN STRALEND MIDDELPUNT, BOSMAN BERUST mera voor eerlijke vinder tan Timmerman uit Deventer heeft aan zijn bezoek aan het 'l Nederland-Sovjetunie een camera overgehouden. Hij was eerlijke vinder van een peperdure telelens. Die was zater- olen uit de wagen van een Westduitse fotojournalist en n waarde van 10.000 gulden. Timmerman kreeg een ca ra voor de moeite. >bson blijft danks de vroege uitschakeling blijft Bobby Robson aan als iner van Engeland. ..Robson 's vertrek staat bij ons helemaal t ter discussie", aldus bondsvoorzitter Bert Millichip. „Hij ft een contract tot februari 1991 en geniet ons volle vertrou- n" De coach zelf beweert dat hij, ondanks de druk van de dia die zijn hoofd eisen, niet van plan is zijn ambt neer te Ïn. „Ik wil mijn contract uitdienen. Ons elftal was zowel i Ierland als Nederland ten minste gelijkwaardig. We zijn r door pech in de afwerking uitgeschakeld" nje hoog gewaardeerd wedstrijd Engeland-Nederland werd woensdag bekeken a.T >r viereneenhalf miljoen voetballiefhebbers wat rïeerkomt een kijkdichtheid van 34 procent. De tweede helft, waarin v derland twee keer scoorde, werd met maar liefst 8,1 gewaar- j ,e 'rd. De eetste helft kreeg een waardering van 7,9. Er keek lre n een miljoen mensen minder, wegens het vroege aanvang- dstip (17.15 uur) van de wedstrijd. uk iche! snel gezond q eft de Spaanse medische staf een psychologisch spelletje ge- m{j eld? Of beschikt Michel over een verbluffend recuperatie- s mogen? De waarheid zal. zoals zo vaak. ergens in het mid- nde^Sen Feit is dat de middenvelder van Real Madrid, die aje P/i Italië een knieblessure opliep en werd afgeschreven voor 2 c dere deelneming, vanavond waarschijnlijk gewoon meedoet het duel met West-Duitsland. Dank zij intensieve behande- ~'n met ijs, allerlei zalfjes en massages )RT lie arrestanten i vrije voeten JELDORF Alle perso- die voor, tijdens of na de rijd Nederland-Engeland jn gearresteerd, zijn nu t op vrije voeten Dat [t de politie in Düsseldorf »ren meegedeeld. De poli- l jad na de gewelddadighe- I van dinsdag en woensdag otaal 500 lieden in verze- je bewaring gesteld. Na af- i jng van het onderzoek |e de politie nogmaals dat groot deel van de relletjes Westduitse jongeren was elokt. Er zijn ongeveer II politiefunctionarissen (in- 2i jef de Westduitse ME) in geweest. EoidsaQoivuvnt VRIJDAG 17 rUNI 1988 PAGINA 7 Zeker 150 Italiaanse journalisten van diverse media ont bijten in het restaurant van mijn hotel. Honderd meter verderop logeert de Squadra Azzuri in hotel Ramada, vandaar. Onder de vroege gasten arbiter Casarin en offi cials van de Italiaanse voetbalbond. Zij discussiëren net zo heftig als hun landgenoten op straat De naam van Marco van Basten valt vaak. Na zijn drie doelpunten te gen Engeland is hij, als speler van AC Milan, natuurlijk ook een beetje van Italië. Manager Schafer van VfB Stuttgart belt. Hij vertelt dat mijn ploeg op 23 juli de eerste Bundesliga-wedstrijd moet spelen in Dortmund. Geen leuk begin. Op 19 november speel ik in Stuttgart tegen Rinus Michels, dan trainer van Bayer Leverkusen. Ik verheug me er op omdat dan voor het eerst in de 25-jarige historie van de Bundesliga twee Nederlandse coaches tegenover elkaar staan, of be ter de meester tegenover zijn leerling. Ik hoop te win nen. De persconferentie in het Oranje-kwartier in Ben rath wordt buiten gehouden. Ze verschilt qua stemming dag en nacht met afgelopen maandag. Het is erg druk. Caba retier Freek de Jonge zie ik ook. De stemming is opper best. De meeste aandacht gaat ditmaal uit naar Van Bas ten. Hij kan niet alleen de topscorer, maar ook de ster van Euro '88 worden. Wanneer Nederland de halve fi nales bereikt, hoop ik dat het niet Italië treft. Eén van de twee grootste smaakmakers van dit goede toernooi zal dan naar huis moeten. Uit één van deze twee ploegen zal ook, verwacht ik, de ster van dit toernooi komen. Ik tref oud-Ajacied Sjaak Swart en discussieer met hem over de prestatie van Oranje. Ook hij komt tot de con clusie dat het verschil tussen het Oranje van 1974 en dit van 1988 groot is. „We hoeven alleen maar aan Arnold Mühren te denken", zeggen we. Arnold, nu 37 jaar, is volgens Michels niet uit deze ploeg weg te denken. In 1974 was Arnold 23 jaar, in 1978 vier jaar ouder en in de bloei van zijn voetbalcarrière. Beide keren oordeelden de coaches (Michels en Happel) dat hij niet sterk genoeg was voor de selectie van 22. Ik heb niks tegen Arnold Mühren. Ik wil alleen maar aangeven: toen in de gou den jaren, werd hij niet geselecteerd, maar nu, op zijn 37e jaar, wel. Dat geeft aan hoe goed de voetbalgeneratie van de jaren zeventig was. Dit Oranje heeft wel veel elementen die herinneren aan de grote tijden. Dan spreek ik over individuen: Koeman, Rijkaard, Gullit en Van Basten. Maar nooit en te nim mer mogen we welk toekomstig nationaal elftal ook, vergelijken met het WK-team van '74 en in iets minder mate met dat van '78. Die periode blijft nu eenmaal een onvergetelijk en historisch hoofdstuk in de vaderlandse geschiedenis. Toch hebben we nu een groep bij elkaar die in staat geacht moet worden om zelfs de finale van dit EK in zijn voordeel te beslissen. De uitgangspositie, derde in de groep, is echter niet denderend. Moeten win nen is een hele opgave, ook tegen de Ieren. Ik denk dat Michels de oplossing gevonden heeft voor de aanval. Dus met Van Basten en Kieft, hetgeen goed uitpakte tegen Engeland in het laatste half uur. Twee echte aanvallers bij elkaar. In het trainingskamp hoor ik echter geruchten dat Michels weer alleen met Van Bas ten wil beginnen. Dat begrijp ik niet, als je een wedstrijd moet winnen. Echter, in voetbal is alles mogelijk, ook al heb je soms ongelijk. Nederland begint dus ook tegen Ierland met een 5-4-1-formatie. Een spelsysteem dat niet bij Nederland hoort. Menotti zei het al: elk land moet dat systeem hanteren dat bij zijn landsaard past. En hij noemde Nederland het beste voorbeeld maar dan met een 4-3-3 formatie. Het maakt Jack Charlton, de coach van Ierland, hele maal niets uit wie zijn tegenstander is. In hotel Lömühle in Marl, 100 kilometer van Keulen, halen we in de na middag herinneringen op aan het vierlanden-Paastoer- nooi in West-Berlijn, dat Zweden won. De coaches van alle EK-deelnemers waren er. „De Russen zijn te klop pen", zei Charlton, de broer van de legendarische Bob by, toen al. Zoals we weten, voegde hij bijna de daad bij het woord, alleen moest hij nog net één punt afgeven. Hij heft zijn glas Ierse whisky, lacht en roept: „Ik ben ook niet bang voor Nederland. Ik beschik over de harde kern van landskampioen Liverpool. Wij kwalificeren ons voor de halve finales". En hij meent het nog ook. BENRATH Italië heeft de beste ploeg van de Europese titel strijd. Dat is de me ning van de Neder landse coach Rinus Mi chels, die bij die be schouwing zijn eigen ploeg niet betrok. „Over mijn elftal kan ik niet oordelen. Op de bank bekijk ik het voet bal van Nederland met een andere bril", aldus de bondscoach, die opval lend lovend was over de nieuwe lichting van de Azzurri. Speculaties of hij Italië liever niet zou treffen in de halve fina le, liet Michels passeren omdat hij zich slechts op één ploeg per keer richt Ierland is de volgende te genstander, in de derde finale op rij voor Neder land. De ploeg zal anders spe len dan Engeland, omdat het elftal van Jack Charlton genoeg heeft aan een gelijkspel. LONDEN De Britse premier Marga ret Thatcher heeft na een bijeenkomst van vijf kwartier in haar ambtswoning op Downing Street met een aantal advi seurs een „anti-hooligan-pakket" gepre senteerd. Kort nadat de Football Associ ation (FA) het besluit had genomen de aanvraag bij de UEFA om de Engelse clubs weer toe te laten tot de Europese bekertoernooien in te trekken, besprak Thatcher nieuwe maatregelen om de relschoppers, die volgens haar de naam van Groot-Brittannië in Eüropa te grab bel gooien, aan te pakken. In het pak ket wordt de vraag gesteld of het nog wel zin heeft, dat Britse vertegenwoor digende teams deel blijven nemen aan internationale evenementen. Andere in het concept genoemde aanbevelingen zijn: reisrestricties voor supporters op lange termijn; verdere beperkende maatregelen betreffende de toegang tot de wedstrijden; een scherper verbod op de verkoop van alcohol in de buurt van voetbalstadions en verhevigde inzet van de politierecherche om vandalisme bij de wortels aan te pakken. Hurd, de mi nister van binnenlandse zaken, bood gisteren de Westduitse politie telefo nisch zijn verontschuldigingen voor het gedrag van de Britse fans aan. Hij excu seerde zich voor de grote overlast, die de Britten het Westduitse politieappa raat hebben bezorgd. Een Londense rechter heeft twee voetbalfans verbo den twee jaar lang voetbalwedstrijden in Groot-Brittannië en de rest van Eu ropa bij te wonen. Laten supporters, respectievelijk zeventien en negentien jaar oud, zich wel zien, dan worden zij in hechtenis genomen. De twee suppor ters van Chelsea werden gearresteerd na de harde gevechten die uitbraken na het duel met Middlesborough. Een groep van circa vijftig Engelse suppor ters heeft ook weer afgelopen nacht in Frankfort zware vernielingen aange bracht. In het centraal station en in de binnenstad kwam het tot botsingen met de politie. Drie mensen werden licht ge wond. De politie arresteerde zeven Brit ten. De groep arriveerde gisteravond laat in Frankfort voor de wedstrijd tus sen Engeland en de'Sovjetunie, die za terdag in het Wald-stadion wordt ge speeld. DOUANE VINDT WAPENTUIG KOBLENZ De Westduitse douane heeft tot nu toe een aanzienlijke hoeveelheid baga ge van supporters in beslag ge nomen. Van fans, die de grens wilden passeren zijn onder meer 141 slagwapens, 50 steek wapens en 105 stukken vuur werk afgepakt. De grenspolitie berichtte gisteren dat naast ploertendoders en messen veel breekijzers, pikhouwelen, honkbalknuppels, leren zwe pen, kettingen en zagen inge nomen zijn: „Opvallend is dat er ook voorwerpen bij zaten die weggeschoten kunnen worden, zoals ijzeren kogels en zakjes met muntstukken". Thijs Libregts (midden) in het spelershotel in Benrath in gesprek met André van der Louw, de voorzitter van de sectie betaald voetbal van de KNVB. Links Klaas Nuninga. foto: anp BENRATH Enkele weken eerder dan contractueel afge sproken is, werkt Thijs Libregts al voor de KNVB. De Rot terdammer, die per 1 juli Rinus Michels opvolgt als bonds coach, bekeek zondag het duel Engeland-Ierland voor de af tredende keuzeheer, omdat diens assistent Piet Buter nog niet teruggekeerd was van de trip met het nationale dames elftal naar China. Verder volgde Libregts beide wedstrijden van het Westduitse elf tal tijdens het EK en zag hij de tweede helft van Oranje tegen de Russen en de hele ontmoeting van dinsdag tegen de Engelsen. „Dat ik West Duitsland bestudeer, heeft natuurlijk alles te maken met de kwalificatie voor het komende WK, waarin we met dat land zijn ingedeeld", aldus Libregts. „Vanavond ga ik ook naar West Duitsland-Spanje. Hetzelfde patroon volg ik met betrekking tot Wales, dat we al op 14 september ontmoeten. Al heb ik die pioeg alleen nog maar in vriendschappelijke wedstrijden kunnen zien". Libregts wenst niet de indruk te wekken nu al tot de technische staf te behoren. „Ik heb van Engeland-Ierland een rapport ge maakt op verzoek van Michels zelf. Het Nederlands elftal volg ik op de wedstrijddagen en voor de rest houd ik me achter de scher men bezig met het WK. Met Michels heb ik dus al wel wat contact gehad, maar na het EK, als ik het roer moet overnemen, zullen we wel intensief gaan praten. Het lijkt me verstandig om tijdens dit EK vrij onzichtbaar te blijven. Ik kom alleen als het nodig is". Libregts vindt Euro '88 „tot op heden een verrassend goed toer nooi. Vooraf was duidelijk dat elke nederlaag dodelijk zou kunnen, zijn, omdat de landen enorm aan elkaar gewaagd leken. Je ver wachtte daarom een soort resultaat-toernooi met weinig spektakel. Dat valt in de praktijk echter ontzettend mee Voor mij is het bij voorbeeld erg verrassend dat Italië, normaal toch een verdedigen de ploeg, zo n beetje als smaakmaker door het toernooi gaat Duits land doet het op zijn manier ook weer knap" „En de Ieren, die hier zonder pretenties naar toegekomen zijn, zijn uiteraard de grote surprise voor iedereen. Het is alleen de vraag in hoeverre ze dat nog lang kunnen volhouden. Nederland zal het zaterdag niet simpel krijgen. Maar als het net zo instelt als tegen die Engelsen zie ik het wél zitten. Tot nu toe heeft de ploeg het zeker niet slecht gedaan. Nederland is een beetje een combinatie van het technisch goede voetbal van Italië en de vechtlust van de Duitsers. Ik zie Rusland en Nederland verder gaan met uit de an dere groep Italië en Duitsland" Ronald Koeman heeft gekneusd middenvoets beentje i lENRATH De tegen- elling was schrijnend, luud Gullit, de voorbe- :emde superstar van het esde toernooi om de Eu- opese titel, liet zich in et geheel niet zien tij- lens de persbijeenkomst t4! an het Nederlands elf- tl in hotel Rheinterras- een dag na de fraaie riomf over Engeland. 21 2' aanvoerder van Oranje, e dinsdagavond de pers ook was ontvlucht, liet zich be handelen op de massagetafel, arco van Basten daarente- »n genoot wel van de aanwe zigheid van de media en irmde het stralende middel- int van een horde verslagge- weer iets verder id John Bosman, voor wie tinigen interesse hadden en e in enkele dagen van num- ïr één tot derde keus voor spitspositie degradeerde. Twijl camera's inzoemden i cassetterecorders onder zijn n werden gedrukt, deed [an Basten nog eens het re- van het meest geslaagde eden uit zijn carrière, die laatste maanden door diepe len ging. Zijn laatste doel- nt voor Oranje dateerde bij- irbeeld alweer van maart w jaar, toen Nederland op _sn veld tegen de Grieken i thoegen moest nemen met 3 sn gelijkspel. Nadien volgden ommer en kwel elkaar op Dor de Utrechtenaar die last nvan een onwillige enkel aarvan zo lang hinder 4 ield, dat hij bij het EK zelfs uiten de boot dreigde te val- m e gretigheid straalde echter Ban hem af toen hij zondag BENRATH Teamarts Frits Kessel hield het op Ronald, bondscoach Rinus Michels dacht zelf aan Erwin Koe man bij de melding van de enige geblesseerde speler in de Nederlandse selectie. De dokter had gelijk. Ronald Koeman blijkt tijdens Enge land-Nederland een midden voetsbeentje te hebben ge kneusd. „Het betreft een knobbeltje aan de binnenvoe- trand. Dat blijft nog zeker 24 uur pijnlijk. Koeman heeft bij de training van donder dagochtend alleen wat heen en weer gelopen. Hij heeft een flinke knal gehad. Voor de wedstrijd van zaterdag verwacht ik echter geen pro blemen", was het commen taar van de „beheerder" van de ziekenboeg, die in West- Duitsland nog nauwelijks se rieus werk heeft moeten ver richten. De pijn aan de knie van Marco van Basten was volgens Kessel gisteren ook al weer verleden tijd. De top scorer had een tikje gehad op het gewricht, maar afkoeling met ijs deed de klachten al weer snel verdwijnen. nistische, Engelse voetbal en hebben ook de druk dat ze niet mogen verliezen. Ik ga er daarbij een beetje vanuit dat de opstelling na dinsdag zo'n beetje hetzelfde blijft". Waar bij „Bassie" in het midden liet of hij de formatie bedoelde die startte (met Vanenburg) of die uiteindelijk de winst veilig stelde (met Wim Kieft). Even verderop stond John Bosman, die zondag al na vijf tig minuten gewisseld leek te zullen worden voor Van Bas ten. Michels besloot echter na ampel overwegen toch maar Vanenburg naar de kant te halen. „Bossie" houdt zich groot, maar geeft uiteindelijk toe wel degelijk teleurgesteld te zijn over zijn huidige situa tie. „Het is natuurlijk nooit leuk als je dit overkomt. Ik zag het op het bord waarop Michels de opstelling geschre ven had. Later begreep ik dat hij wat meer voetbal in het centrum wilde brengen. En de waarheid gebiedt te zeggen dat Marco in dat opzicht ge woon de beste is. De dag na Rusland heeft Michels even mef me gesproken. Hij vond dat ik wat meer oorlog moest maken in het strafschopge bied. Toch vind ik niet dat ik echt gefaald heb. Zoveel bruikbare ballen kwamen er immers ook niet van achte ren". „Ja, topsport is soms hard en ik zal er op moeten rekenen dat ik er voorlopig naast sta. Het team heeft goed gespeeld en zal dus wel zo'n beetje blij ven staan. Maar Michels weet wat hij aan me heeft, daar maak ik me echt niet druk om. Hij heeft me ook vertrou wen gegeven door me als eer ste man aan te wijzen. Maar als het even niet draait, moet er wat gebeuren. In een toer nooi gaat dat helemaal snel, het resultaat staat nu eenmaal voorop. Ik moet nu zorgen dat ik scherp blijf, want je weet nooit of ik nog een herkansing krijg. Maar nogmaals, als Mar co in topvorm is, dan is hij de beste". WILLEM PFEIFFER Een stralende Marco van Bas ten doet zijn verhaal.FOTO: anp mocht invallen voor Gerald Vanenburg. Maar hij moest tot dinsdag wachten alvorens hij zich echt kon bewijzen. Dit maal als basisspeler. Nog na genietend: „Het leven van een voetballer is maar heel be trekkelijk. Als je nagaat dat ik met John van 't Schip op één kamer lig, dan besef je maar al te goed dat hoogte- en diep tepunten heel dicht bij elkaar kunnen liggen. Eerlijk gezegd heb ik die afgelopen veertien dagen niet echt de pé in ge had. Ik ben gaan trainen, nam me voor me positief te blijven opstellen en zou wel kijken waar het schip zou stranden. Nou, het heeft in elk geval een gunstige wending gehad en daar ben ik blij om". Van Basten meldt na Neder land-Engeland „een fijne avond" te hebben gehad. „Ei genlijk ga je dan ook pas be seffen dat het een unieke ge beurtenis was die maar weinig mensen overkomt. Dan is het echt iets speciaals en zo ervaar je dat ook. Maar heb je een nachtje geslapen, dan weet ie dat je weer verder moet. We zullen morgen namelijk wel van die Ieren moeten winnen. Maar dat moet kunnen. Ook de Ieren spelen dat opportu-

Leidse Courant | 1988 | | pagina 7