\ids-conferentie over, „haar zonder patiënten Bedrijf in galgen en ander moordtuig floreert in VS Griekenland blokkeert akkoord landbouwprijzen Massale herdenking Soweto- bloedbad sFenland ging rdt ouv tvatf erm k. II wAk KyHtn hot rer tiu stdjt nse nltllen m tydmdihinr ze i i^\ 'er1 \m&^~ ^jTIL lOUj H ioel IhljiarBrmwdnen Zr sihieten met hun User- helmen', ton we erop loslerom JOHANNESBURG Duizenden zwarte Zuid- afrikanen zijn gisteren van hun werk weggeble ven voor de herdenking van Soweto-dag. Bij een explosie in Wynberg na bij Kaapstad werd een man gedood en bij inci denten in zwarte woon oorden vielen zeker drie gewonden. Ook is een man door een voortijdig exploderende bom om het leven gekomen. In het centrum van Johan nesburg waren bij afwe zigheid van zwarte werk nemers veel winkels ge sloten. VN-secretaris De Cullar heeft de regering in Zuidarika opgeroepen zes van moord verdachte zwarten, de zogeheten Zes van Sharpeville, gra tie te verlenen. BOSTON Een naam als American Engineering Company Incorporated zou eigenlijk overal voor kunnen staan. De BV Dood zou in dit geval mis schien toepasselijker zijn geweest, want- American Engineering produceert uitsluitend instrumenten ter uitvoering van de doodstraf: van galgen tot computergestuurde injec tiemachines. Voor zover bekend is Ameri can Engineering het enige be drijf in de Verenigde Staten dat niets anders maakt dan dergelijk justitieel moordtuig. Vier jaar geleden had het be drijf de primeur van de com putergestuurde spuitmoorde- naar, een machine van 30.000 dollar die volledig automatisch een veroordeelde om zeep helpt met een gestage stroom gifstoffen. ,,Dit is de meest humane ma nier die wij op het ogenblik kennen om een dodelijke in jectie toe te diénen", zegt di recteur Norbert Lynch „Als ze de doodstraf voltrek ken, moeten ze dat zo humaan De spuitmachine is door vijf Amerikaanse staten aange kocht, maar tot nu toe is er nog nooit één gebruikt. Ameri can Engineering heeft iets van de tragiek van een fabriek van kernraketten. Er gaat gewel dig veel energie en vinding rijkheid zitten in een apparaat waarvan niemand de werking ooit van nabij hoopt mee te maken. Lynch runt zijn galgenfabriek je samen met een financieel adviesbureau vanuit een win kelpand in Boston. Lynch kwam in 1983 op de gedachte het bedrijfje te beginnen toen hij een disc jockey op de radio grappen hoorde maken over een advertentie waarin de staat New Jersey kandidaten opriep voor de vacature van beul. Hij zegt dat de methode die wordt gevolgd bij het toedie nen van een dodelijke injectie „barbaars" is, een kwalificatie die in een groot deel van de wereld iegens het instituut van de doodstraf in zijn algemeen geldt. De meest voorkomende pro blemen bij het toedienen van dodelijke injecties zijn ge scheurde aderen, onjuiste do seringen en het niet onmiddel lijk buiten bewustzijn raken van de veroordeelde. Van de 37 Amerikaanse staten waar de doodstraf bestaat, zijn er 16 die injecties als executiemiddel gebruiken. Lynch is bijzonder trots op zijn computergestuurde spuit, die eerst 15 cc natriumpentatol toedient, waardoor de veroor deelde buiten bewustzijn raakt. Vervolgens wordt de ademhaling verlamd met pan- curoniumbromide (Pavulon), waarna het hart wordt ver lamd met kaliumchloride. De executie duurt vier tot zes mi nuten, aldus Lynch. Andere middelen ter uitvoe ring van de doodstraf die American Engineering in de catalogus heeft staan zijn een elektrische helm van 5.000 dollar, een paar loden sokken' voor 2.000 dollar en een mo derne galg voor 15.000 dollar. American Engineering heeft ook nog een contract in de wacht gesleept van 200.000 dollar voor het luchtdicht ma ken van een bejaarde gaska mer, terwijl ook elektrische stoelen zijn gerepareerd. Met een executie in Louisiana werd overigens deze week het honderdste doodvonnis vol trokken sedert het Hoogge rechtshof 12 jaar geleden de staten van de VS weer het recht gaf de doodstraf toe te passen. Te midden van een breder wordende maatschap pelijke discussie, is het Hof in middels wel aan het zoeken naar nuanceringen van het doodvonnis. Zo zullen de op perrechters waarschijnlijk spoedig hun oordeel geven over de vraag of het doodvon nis dat is uitgesproken tegen een man uit Oklahoma wegens een moord die hij pleegde toen hij 15 jaar was, het soort „wre de en ongebruikelijke bestraf fing" is dat door de Ameri kaanse grondwet expliciet wordt verboden. Tot een afschaffing van de doodstraf zal het volgens voor zitter Schwarzchild van de or ganisatie Civil Liberties Union niet komen. De meeste Ameri kanen zijn nog altijd voorstan der van de doodstraf, aldus Schwarzchild. „Het Hoogge rechtshof zal pas wijzigingen aanbrengen in de rechtspraak, wanneer de Amerikaanse cul tuur belangrijke wijzigingen wil en momenteel is die cul tuur in een buitengewone ma cho-stemming". [tsers kraken lA-systeem VS ■>g a tii! ftENA Leden van een West- tegl computerclub hebben vorige n dJingebroken in een Amerikaans atraiatiseerd defensie-systeem van jienlA. t nfc de woordvoerder van het ruim- gistilureau in Pasadena hebben de ns irt geen toegang gekregen tot ge- nnewegevens. Maar hij voegde eraan s oojzeker te zijn in hoeverre het sy- dociieheime informatie bevatte. De ndaïan de club Chaos in Hamburg erhtjen op 17 mei toegang tot een itobïcomputers op het laboratorium ;emiNASA. Alexander wist nog niet er Araak is ontdekt en of er maatre en igen de Westduitsers zijn geno- en al Schadevergoeding geëist na drukfout SANTA ROSA Een reisbureau in Santa Rosa in Californië heeft een eis tot schadevergoeding van tien miljoen dollar ingediend tegen een telefoonmaatschappij, die in de Gele Gids had afgedrukt dat het bureau in „erotische" in plaats van „exotische" reizen was gespeciali seerd. De eigenares van het bu reau, Gloria Quinan zei dat de drukfout haar zakelijke reputatie schaadde en haar geestelijk erg deed lijden. Een woordvoerster van de „Yellow Pages" van de te lefoonmaatschappij wilde geen commentaar geven op de aan klacht, maar zei dat het reisbureau het geld voor de advertentie had teruggekregen. Gorbatsjov bezoekt Polen WARSCHAU Sovjetleider Gorbatsjov brengt waarschijn lijk tussen 10 en 20 juli een of ficieel bezoek aan Polen. Hij komt op uitnodiging van de Poolse partijleider Jaruzelski. In Polen wordt gelijktijdig met het bezoek een bijeenkomst georganiseerd van het War schau Pact. Jaruzelski ver klaarde dat de banden tussen Polen en de Sovjetunie zullen worden aangehaald en dat de perestrojka van Gorbatsjov pa rallel loopt met de socialisti sche vernieuwingen in Polen. Het is het eerste officiële be zoek van Gorbatsjov aan Po len. CaidóeSomant Politie: genen als bewijslast LONDEN De politie in Ulster heeft het recht gekregen genetische tests uit te voeren om vermeende leden van terreurgroepen te inden- tificeren. De onderminister voor Noord-Ier- land, John Stanley, zei in het Britse Lagerhuis dat de politie het recht krijgt weefsel uit de mond van ver dachten van terrorisme te nemen zonder dat die daarvoor toestem ming hoeven te verlenen. Weefsel uit de binnenkant van de mond le vert genetisch materiaal op dat uniek is voor elk mens. Dit kan dan worden vergeleken met weefselres- ten die zijn aangetroffen op bijvoor beeld gevonden kleding. Melkweg veel ouder dan gedacht LOS ANGELES Het melk wegstelsel is wellicht zes mil jard jaar ouder dan tot nu toe werd aangenomen. De leeftijd van het stelsel zou wel eens 15 miljard jaar kunnen zijn, zo zeggen Spaanse en Franse des kundigen in een artikel in de jongste uitgave van het Britse wetenschapsblad Nature. Dit kan tevens betekenen dat het hele heelal ouder is. Zij leiden dit af uit de afkoelingstempo's van een soort sterren, die „witte dwergen" heten en in de jaren twintig werden ont dekt. De witte sterren behoren tot de oudste objecten in het heelal. DEN HAAG Zenga. Kraak. Bats. Dat zijn krachtige, explosieve voetbalnamen die nog lang in het geheugen gegrift zullen staan. Ik kijk naar alle onderdelen van het voetbal festival Euro 88 en treed daarbij af en toe uit mijn dak. Wat is daarvan, om met Rinus Michels te spreken (Jimmy Hill van de BBC noemt hem Rainus) het rendementHet is leuk voor later, om in 2004 aan een thans nog ongeboren generatie te kunnen vertellen hoe het vroeger De feiten vergeet ik snel; niet alleen was ik reeds vergeten dat Platini vier jaar geleden een voorname strafschop miste, ik weet zelfs de naam van de Deense keeper niet meer die er dit jaar één uit zijn doel wist te houden. Maar dat is niet erg. In 2004 gaat het nog slechts om sterke verhalen van epische schoonheid, die alleen door een gulle mate van geheugenverlies aan kwaliteit kunnen winnen. Met andere woorden: in 2004 geldt als waardevolle bijdrage aan de conversatie dat in '88 ene Bastos vijf doelpunten in een wedstrijd tegen Engeland scoorde, driemaal tegen de lat schoot en tweemaal tegen de binnenkant van de paal. Johan Bastos was dat. Een droomspeler die toverballen van zijn schoen liet waaien. Je bedoelt Van Basten, zegt u nu, maar ik heb het over 2004. Voor mijn kleurrijke uiteenzettingen in het komende millennium zal ik veel verschuldigd zijn aan Rinus Michels, wiens plechtige, in stadhuistaal uitgesproken analyses niet meer uit de evolutie van het moderne voetbal zijn weg te denken. Van het straatvoetbal van honderd jaar geleden is het spel gestadig uitgebouwd tot een fenomeen van strategie en wetenschap. Na de Tweede Wereldoorlog zagen we de triomfen van het stopperspilsysteem, waardoor slingerback- en grendelformules uit de tijd geraakten. Vervolgens hebben we ons van betonvoetbal naar totaalvoetbal ontwikkeld, dat ons in '74 en '78 vice- kampioenen del mondo maakte. Toen was, naar het woord van Rinus, voetbal nog oorlog. In Euro '88 zien we een flexibel concept met glasnost- en perestrojka elementen. We spelen nu meer met de grijze massa dan met de bal. Waarschijnlijk hebben wij dat te danken aan betere voeding. We maken de bal, indien gewenst, neutraal. Ach ja, het gaat om het rendement en dat is niet alleen ,een kwestie van rennen. Maar belangrijker nog voor de verteller in 2004 is de heroiek van de dan goede oude tijd. Het soulvoetbal der Ieren. De watersnoodwedstrijd van '52 in het Parijse Prinsenpark tegen de Fransen. We wonnen. Frans de Munck, de Zwarte Panter trapt uit, Brandes zet er zijn hoofd onder en Theo Timmermans zegt pang! Hoppa! Gol gol gol gol gol! In '74, in de finale tegen Duitsland in het wereldkampioenschap leggen ze Knuiff neer. Strafschop! In Heidelberg wierp toen een Duitser in staat van uitslaande woede een bierpul door zijn tv- scherm. Gevolg: brand. Maar de brandweer zat ook in trance aan de buis, dus die verscheen niet. Het huis van die uit de bol getreden supporter brandde tot de grond af. En niet verzekerd. De hele straat brandde af, maar de bewoners gingen om de hoek voor de etalage van een meubelzaak staan om de wedstrijd tot het bittere einde te volgen. Zo spannend was het. Toen was voetbal fenomenaal theater. In '88 viel de nacht over Engeland, de moeder van het magische spel met de bal, werd Ierland een wereldmacht en beefde de Sovjetunie. Het was maar voor even. We beleven historische dagen en dat is leuk voor later. VRIJDAG 17 JUNI 1988 PAGINA 5 VS gebruikten nazi als communisten jager WASHINGTON De Amerikaanse rege ring heeft de oorlogsmisdadiger Robert Jan Verbelen tien jaar lang gebruikt als mede werker van de inlichtingendienst voor de bestrijding van het communisme in Oosten rijk. De nu 77-jarige Verbelen woont in Wenen, waar hij van 1946 tot december 1956 in dienst was van de CIC. Later werkte hij nog voor de Oostenrijkse staatspolitie. Volgens het ministerie van jus titie werd de man in 1947 in zijn geboorte land België ter dood veroordeeld wegens oorlogsmisdaden. In 1965 werd Verbelen ook in Oostenrijk schuldig bevonden, maar vrijgepleit „omdat hij orders had uitge voerd". De man heeft nu het Oostenrijks staatsburgerschap. VOORLATER Snoepjes gevuld met heroïne „Zwitserse botersnoepjes" staat te lezen op de zak met lekkernijen. Bij inspectie door de Britse douane in Londen bleek de lading echter te bestaan uit heroïne, overgoten met glazuur in de vorm van snoepjes. Het levensgevaarlijke „snoepgoed", afkomstig uit Pakistan, bevatte in totaal negen kilo he roïne; elk snoepje vertegenwoordigde een waarde van duizend gulden. Als een kind zo'n snoepje zou eten, zou het zeker ster ven. FOTO: AP STAAKT-HET-VUREN OP SRI LANKA MADRAS De grootste tamil-verzetsorganisa- tie op Sri Lanka is met de Indische autoriteiten een staakt-het-vuren overeengekomen, zo is gisteren in welingelichte kringen in India ver nomen. Premier Rajiv Gandhi zal het akkoord met de Bevrijdingstijgers van Tamil Eelam morgen bekendmaken als hij de deelstaat Tamil Nadu in het zuiden van India bezoekt. Tamil- leiders verklaarden bereid te zijn mee te wer ken aan het Indisch-Srilankaanse vredesver drag en deel te nemen aan het politieke leven op het eiland. IdJl om dut binnen, professor. we worden Virus HIV-2 even gevaarlijk als aidsvirus STOCKHOLM Er zijn steeds meer aanwijzingen dat het HIV-2 aidsvirus, dat aanvankelijk beschouwd werd als een minder kwaadaardige variant, even gevaarlijk is als het „ge wone" aidsvirus. Volgens recente onderzoeken maakt het HIV-2 steeds meer slachtoffers in West-Afrika en verspreidt het zich ook snel naar de Verenigde Staten en Europa. Het HIV-2 werd twee jaar geleden voor het eerst geïsoleerd als een mutant van het „gewone" virus HIV-1. Volgens de Ame rikaanse onderzoeker King Holmes is tevens gebleken dat mensen die aan geslachtsziekten lijden meer kans hebben aids te krijgen. Ook pilgebruik zou de kans op besmetting aanzienlijk vergroten. Holmes heeft bovendien vastgesteld dat het totaal aantal aids-besmettingen via heterosexueel con tact is gestegen van 1 procent in 1983 tot 4 procent nu. worden ontdekt. Nieuwe HIV-tests met gebruik van veel gevoeliger DNA moet dit probleem oplossen. Dat er alom vorderingen1 worden gemaakt bij het be strijden van aids is in Stock holm opnieuw gebleken. Het maken van een vaccin wordt moeilijk, maar niet langer onmogelijk geacht, naarmate men meer begrijpt van het HIV-virus dat aids veroor zaakt. Gevolgen van aids worden beter behandelbaar. Patiënten leven langer en onder betere omstandighe den, maar beter in de zin van genezen, worden zij niet. Voorkomen is daarom nog steeds het enige medicijn en dat de voorlichtingscampag nes vooral gericht op veilig vrijen overal in de wereld hun vruchten afwerpen is ook in Stockholm gebleken. Alle hoop is nu weer gericht op de volgende wereldconfe rentie over aids, die over een jaar in het Canadese Montre al wordt gehouden. Het aan tal deelnemers daaraan zal voor het eerst boven de 10.000 liggen en voor 1990, als de conferentie in San Francisco wordt gehouden, wordt op 15.000 congresgan gers gerekend. Op die volgende aidsconfe- renties zal, meer dan in Stockholm, de stem moeten worden gehoord van de di rect getroffenen: de mensen met aids. Zij zijn met een flinke kater uit Stockholm vertrokken. Hoewel geen groep een grotere betrokken heid bij aids heeft dan de slachtoffers zélf, werden zij op geen enkele manier bij de organisatie betrokken. Niettemin dienen zij vaak als proefkonijnen voor middelen die soms nog erger zijn dan hun kwalen. De noden van het leven met aids kwamen evenmin aan bod. Op een speciale persbij eenkomst na afloop van de conferentie droegen de pa tiënten voorbeelden aan van discriminatie van homo's en mensen met aids. Tegelijk legden, zij de eis op tafel te worden erkend als volwaar dige partners in het wereld wijde gevecht tegen de ziek te. Een woordvoerder van het Gay Centrum in het hart van Stockholm zei dat het op het congres te medisch was toegegaan. „Ze hebben de so ciale problemen, het mense lijke gezicht van de ziekte, volkomen vergeten", aldus Sten Pettersson, voorlichter van het Centrum. ARJEN BROEKHUIZEN (Van onze correspondent Frans Bogaard) LUXEMBURG Grie kenland heeft vanmorgen vroeg op het allerlaatste moment een besluit over de Europese landbouw prijzen in het komende seizoen geblokkeerd. De Griekse minister van landbouw Pottakis kon digde aan dat hij het niet door alle lidstaten er kende vetorecht zou gebruiken als de twaalf ministers van landbouw niet verder onderhande len. De elf andere landen stemmen in met een compromis dat op termijn voor geringe prijsver hogingen zou zorgen in met name de zuidelijke EG-landen. De Grieken vinden de hun in het vooruitzicht gestelde 14,5 procent echter volstrekt ontoe reikend. De EG-ministers kwamen gisteravond na een marathonvergadering van vier dagen dichtbij een akkoord over de prijzen voor het nieu we seizoen. Landbouwcommissaris An- driessen en de voorzitter van de Landbouwraad, de West- duitse minister Ignaz Kiechle, zorgden voor een belangrijke versnelling in de besprekingen toen zij het onderling eens werden over een gedeeltelijke afbraak van de zogenaamde monetaire compenserende be dragen. -Dit is een heffing waarmee in zwakkere munt- landen de export van land- bouwprodukten wordt belast. Als gevolg daarvan gaan ver moedelijk in een aantal landen de prijzen licht omhoog; in Ne derland zullen ze nagenoeg ge- lijkblijven. Minister Braks (Landbouw en Visserij) zei tevreden te zijn dat een akkoord binnen hand bereik leek, maar toonde zich teleurgesteld dat Andriessen en Kiechle tot verlaging van de exportheffingen hebben be sloten. Braks: „Wat we nu zien is dat nieuwe steunmaatregelen worden ingevoerd en forse produktiviteitsstijgingen mo gelijk zijn, bijvoorbeeld in de graansector, zonder dat daar beperkende maatregelen te genover staan. Dat past niet in het markt-georiënteerde be leid dat de Gemeenschap zou gaan voeren". Begin deze week nog haalde de Nederlandse bewindsman Andriessen over prijsdalingen voor suiker eri zuivel in zijn voorstellen op te nemen, maar later kwam de landbouwcom missaris daar weer op terug. Braks gisteren: „Dat was niet nodig geweest. De commissie heeft zich te vroeg terugge trokken". XHOLM Zonder ort-ijesmiddel, zonder lchHn, maar wel overla- i°"3 met nieuwe infor- zijn de duizenden [nschappers en aids- idelaars vanmorgen kkej huis teruggekeerd. ^jdagen lang spraken Stockholm over de aids, die volgens iele cijfers al 100.000 l s^toffers heeft ;t, waarvan 501 in triand. keil je ajiropa zijn er meer dan geregistreerde ziekte- igen, maar nog voor Heinde van dit jaar zullen 20.000 zijn. Aan het van 1989 zal dit we- ;el net zoveel ziektege- tellen als de Verenig- S nl3160 nu: 60.000. In de lat het heel hard: elke len~|'nuten wordt iemand ids gediagnostiseerd. rukt op, terwijl met en macht wordt IJ aan middelen tegen de Er zijn aanwijzingen ^°n groter deel van de ing is geïnfecteerd dan ^■■fond van de aidstests vermoed. Er zijn nu jesmettingen gemeld die jstrekte stilte plaatsvin- z~ zonder dat er aantoon- Pie anti-lichamen kunnen nse KEEN W1SKE DE KRIMSON CRISIS n n foto van de elektrische stoel in een staatsgevangenis in Volgens directeur Lynch zijn er tegenwoordig „humane- nieren voor het voltrekken van het doodvonnis, zoals een lergestuurde dodelijke injectie. FOTO: AP

Leidse Courant | 1988 | | pagina 5