Straks hebben alle studenten rijke ouders Minister maaU paspoort-brief^ toch openbaai EG: geen export-verbod afval naar Derde Wereld Noodplan zeehondc en tegen algengroei DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB Het verschil tussendokter en minna* BINNENLAND £eidóc@oivumt vrijdag 17 juni 1988 pagu TE Schip met radio-actief vlees vertrokken ROTTERDAM Het Venezolaanse schip „Reefer Rio", dat volgens de milieu-organisatie Greenpeace 6050 ton radio-actief besmet vlees aan boord heeft, is gisteren van de ankerplaats voor de kust bij Hoek van Holland met onbekende bestemming vertrokken. Greenpeace, dat tevergeefs een beroep op de Nederlandse autoriteiten heeft gedaan het schip binnen de Nederlandse territoriale wateren vast te houden om de lading in beslag te nemen, vreest dat de „Reefer Rio" zal proberen zijn lading in een ontwikkelingsland te slijten. Volgens de ge gevens van Greenpeace is het rundvlees oorspron kelijk afkomstig uit Ierland en Denemarken, waar het na de Tsjernobyl-ramp besmet is geraakt. Het vlees werd vorig jaar mei geëxporteerd naar Vene zuela, waar bij controle bleek dat de radio-activi teit tweemaal zo hoog was als opgegeven. Agenten wijzen akkoord over inconvenientie af UTRECHT De ledenraad van de Algemeen Christelijke Politiebond (ACP) heeft zich gisteren in Utrecht unaniem uitgesproken tegen de voor stellen over een nieuwe inconveniëntenregeling. Eind juni overlegt de bond met de ministers Van Dijk (binnenlandse zaken) en Korthals Altes (justi tie) over de nu ontstane impasse. ACP-voorzitter G. Koffeman vond het na afloop van de ledenraad nog te vroeg om te spreken over acties, maar hij stelde wel vast dat zijn leden „bitterder zijn dan ooit". Het belangrijkste kenmerk van de nieuwe regeling is het rechtstreekse verband tussen incon- veniënten (onregelmatige dienst, overwerk, piket ME-dienst) en de vergoeding in geld. Koffeman sprak na het overleg met de politieministers van een inkomensachteruitgang voor tien procent van het politiepersoneel. Gisteren kwam hij daarop te rug. (Vervolg van de voorpagina) LUXEMBURG Minister Nijpels (milieu) is er niet in geslaagd een EG-exportverbod voor gevaarlijk af val naar ontwikkelingslanden voor elkaar te krijgen. Zijn oproep daartoe leed vannacht in de Europese milieu raad schipbreuk. Frankrijk en het Verenigd Koninkrijk zijn van me ning dat de EG-landen niet tot zo'n verbod kunnen besluiten als niet ze ker is dat niet alle ontwikkelingslan den zulk afval niet willen importe ren. Het voorstel van Nijpels voor een ex portverbod, dat hij samen met de Westduitsers had ingediend, is nog niet helemaal van de baan. Besloten is dat het verder besproken zal worden door de vertegenwoordigers van de EG-lidstaten bij de Gemeen schap in Brussel. Een teleurgestelde Nijpels constateerde dat zijn voorstel nu „de bureaucratische weg gaat. Dit onderwerp stond nu in het brand punt van de aandacht. Er had een snelle reactie van de EG moeten zijn". De Europese milieuministers zijn het, na daar ruim vijf jaar over gediscus sieerd te hebben, in beginsel wel eens geworden over het verminderen van de uitstoot van zwaveldioxyde en stikstofoxyde door grote stookinstal- laties van raffinaderijen, krachtcen trales en industrieën. Het gaat om in stallaties van meer dan 50 megawatt. De EG-milieuraad wijzigde een Euro pese richtlijn om de Europese burgers meer te beschermen tegen de opslag van gevaarlijke stoffen. In deze „Se- veso-richtlijn" is nu ook opgenomen dat de EG-lidstaten er voor moeten zorgen dat mensen die door een zwaar industrieel ongeluk getroffen kunnen worden, moeten worden in gelicht. Ze moeten op de hoogte ge bracht worden van eventuele veilig heidsmaatregelen die ze moeten tref fen. Verder moet hun ••verteld worden wat ze bij een ongeluk moeten doen. De gewijzigde richtlijn moet over anderhalf jaar van kracht zijn. De EG-landen zijn het echter nog niet eens over de lijst van ge vaarlijke stoffen waar het om gaat. CRI niet gelukkig kentekenregistrati ts< n A. DEN HAAG In te« ling tot de politie en branche is de Centrai cherche Informatiedien gelukkig met het geautomatiseerde registn steem voor kentekens ii D Volgens het CRI kunnei eg» dieven en oplichters i het „alles-in-één-doci phe blijven knoeien, omda an afhangt van de zuiverhe en het adres van de autob Bij het nieuwe systeem ook geregistreerd of er i belasting is betaald en wagen verzekerd is en a de :ek. „HET KAN WEL EENS OORLOG WORDEN" - c/i (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG „Stop DAIDS". „Deetman alleen als ie ijs- en ijs koud is". „Arme studente zoekt rijke man. Afstand geen bezwaar". Een klei ne greep uit de talrijke spandoeken waarmee stu denten en scholieren zich gisteren hadden uitgedost tijdens een landelijke de monstratie in Den Haag tegen minister Deetmans aangekondigde bezuini gingen op de studiefinan ciering. Met circa twintig bussen en een aantal door de NS spe ciaal ingezette treinen arri veerden gisteren duizenden studenten en scholieren in Den Haag. Velen hadden al vast maar een voorschot ge nomen op de O V-kaart die ze begin volgend jaar van Deet man „krijgen": een zelfge maakt roze document, met daarop de pasfoto van de ver guisde minister. Doel van de demonstratie is het kabinet te laten merken dat ze het nu welletjes vinden, dat geschuif met de studiefinanciering. Vooral het feit dat Deetman de studiebeurzen wil privati seren, wekte de afgelopen we ken de woede van de meeste studenten. Op het Malieveld, waar de de monstratie begon, had Maar ten van Poelgeest, de grote man achter de Landelijke Studenten Vakbond (LSVB) al gewaarschuwd dat het wei eens „oorlog" zou kunnen worden als het kabinet zou doorgaan met zijn plannen. „En over die oorlog moeten ze niet te licht denken". Van de grimmige stemming die later, op het Binnenhof, de overhand zou krijgen was echter tijdens het verzamelen op het Malieveld nog niets te merken. Verscheidene stu denten speelden met elkaar een vrolijk spel, waarbij felge kleurde ballen en ballonnen via de hoofden van nietsver moedende toeschouwers hun weg vonden. Gedanst werd er ook. Op de muziek van „Deet mans huisband" met num mers als „have mercy" en „messing with the kid". Eén van de spreeksters op het Malieveld, Gerda Verburg, voorzitter van het Platform Politieke Jongerenorganisa ties, oogstte veel bijval. Vol gens haar hebben straks alle studenten rijke ouders, omdat alleen rijke ouders dan nog de studie voor zoon- of dochter lief kunnen betalen. Tijdens haar toespraak scandeerde de menigte op het Malieveld „ac tie, actie". Tegen twee uur trok de me nigte ten strijde richting Bin nenhof. Vastbesloten om het kabinet en minister Deetman te laten merken dat ze niet de „domme yuppies" waren waarvoor men studenten al tijd aanzag. Tot grote hilariteit van de demonstranten werd al vijf minuten na het begin van de tocht afgeweken van de vastgestelde route. In plaats van rechtsaf de Heren gracht op te gaan, liep men rechtdoor. Met als gevolg dat de vier agenten te paard die voor de demonstratie uitre den, in gestrekte draf rechts omkeert moesten maken. Op het kruispunt Grote Markstraat/Spui werd nog even haltgehouden. „Actie, actie" werd al gauw veran derd in „koffie, koffie" op de Op alle mogelijke manieren lieten de studenten weten dat er nog maat weinig hoop is om hun studie te financieren als de plannen van minister Deetman doorgaan. FOTO: MILAN KONVALINKA de kern onder de studenten had zich waarschijnlijk onder tussen de oorlogsverklaring van Van Poelgeest weer her innerd. Rook- en verfbom- men, aangevuld met eieren, vonden hun weg naar de ra men van het kamergebouw en bezorgden menig student en politieman een vrolijk ge kleurd pak. 'Ad Koppejan, voorzitter van het CDJA, steunde de demon stratie en liep ook mee. Hij distantieerde zich echter van het gegooi met verf en rook bommen. Koppejan denkt dat het goede doel van de demon stratie gedeeltelijk overscha duwd is door de incidenten. „En dat zou jammer zijn, want de plannen van Deet man om de studiefinanciering in handen van de banken te geven vinden wij niet in orde. Ik kan me voorstellen dat stu denten ontzettend boos zijn. En eerlijk gezegd heeft het gooien met argumenten' naar mijn idee in dit stadium geen zin meer. Als het kabinet niet wil luisteren, moet het maar voelen". ANNEMIEK VAN DER LAAN toon van het aanhoudend ge- claxonneer van woedende au- tomoblisten, die de weg ver sperd zagen. Naar een aantal BMW's werd nog even het be kende gebaar met de middel vinger gemaakt. „Ja, zo'n auto kunnen we nu wel helemaal vergeten. Je mag al blij zijn als je na je studie nog een huis kunt kopen", merkte een stu dent op. Onrustiger Op het Binnenhof werd de sfeer onder de demonstranten onrustiger. „Ja, als je eenmaal geconfronteerd wordt met de kantoren waar die Deetman zit, dan stijgt het je naar je hoofd. Al je woede komt er dan uit", vond Max, een ne gentienjarige student econo mie. Ook Eugène, een student aan de Utrechtse SOV (Sla gers Vak Opleidingen) gaf op het Binnenhof blijk van zijn woede. Gestoken in een sla- gersjas en met roodgeverfd hoofd barstte hij los in een verontwaardigde woorden stroom. De kern van zijn ver haal was voor de meeste stu denten herkenbaar: angst om niet meer rond te kunnen ko men met een studiebeurs. Alex Terpstra, een HTS-stu- dent gaat hierin nog verder. Hij is van plan met zijn studie te stoppen, als Deetmans plannen doorgaan. „Ik kan het dan doodeenvoudig finan cieel niet meer bolwerken. Ik heb geen zin om straks met een enorme studieschuld te zitten". Onmiddellijk na aankomst op het Binnenhof begonnen on geveer twintig studenten met een ontkleedpartij en begaven zich in hun blootje naar de fontein. De bedoeling was dat duizenden studenten uit de kleren zouden gaan, maar waarschijnlijk was het daar toch te koud voor. Andere studenten begeleiden met tromgeroffel de pogingen van twee studenten om vanaf het dak van de Ridderzaal een enorm spandoek te laten zak ken. Een applaus volgde toen eenmaal de afbeelding hierop te zien was: een spotprent van -hoe kan het anders- Deet man. Verfbommen Volgens de politie was het de bedoeling dat de demonstratie nu afgelopen zou zijn. De har- (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Van den Broek (buiten landse zaken) heeft de ge wraakte paspoort-brief, die hij eerder deze week onder geen beding wilde vrijgeven, toch openbaar gemaakt. Zijn motief daarvoor is dat er al veel exemplaren circuleerden en het daarom weinig zin had de Kamer de brief te onthouden. De kamermeerderheid van CDA en VVD had dinsdag be sloten de brief geheim te hou den en de vertrouwelijkheid te eerbiedigen. Daaraan had de enquêtecommissie, die op dat moment nog een gewone on derzoekscommissie was, zich gebonden. In de brief drong Van den Broek erop aan zijn ambtena- :k: ren die bij de paspoort-iesiT betrokken waren, acht» n sloten deuren te horej commissie heeft dat inmiddels naast zich legd. De enquêtecommissie zandt rigens niet alle betrokke het openbaar horen. Z»ü. breekt op de lijst prof.r Bouchez, de opsteller v; omstreden contract tusse staat en paspoortpro» ele KEP BV. Maar ook st tof: cretaris mevrouw De C ;t( Nauta (binnenlandse 2 r|a verantwoordelijk voor van het Staatsdrukkei Uitgeverijbedrijf in de a roP wordt niet gehoord. De 8e missie heeft met haar w nge: voorgesprek gehad. Ho nd' recteur drs. C. Peters staatsdrukkerij wordt in het openbaar gehoor»!e' o.m. het onderzoek da ambtenaren in de VS n fraudebestendigheid va KEP-paspoort hadden instellen. STRAATSBURG CDA-Eu- roparlementariër Hanja May- Weggen heeft de Europese Commissie gisteravond in Straatsburg bij het indienen van een resolutie over de zee- hondensterfte in de Noordzee, Waddenzee en Oostzee ge vraagd een noodplan op te stellen voor het redden van zieke zeehonden. Ook eiste ze samen met zeven andere colle ga's snelle en scherpere lo zingsbeperkingen van chemi sche stoffen, zoals nitraten, stikstoffen, fosfaten, zware metalen en gechloreerde kool waterstoffen. De Europese Commissie moet volgens me-' vrouw May de deskundigheid en ervaring van het zeel£on( nopvangcentrum in Pie ant ren inschakelen bij het a len van het noodplan. „De algenplaag en de ri sterfte in het Noordzee hebben ons voor de zo keer met de neus op de gedrukt. Het zeemilieu door structurele lo steeds meer vergiftigd reactie daarop van de pl en dierenwereld wordt alarmerender". Mevrou\ constateerde dat het wat» de Waddenzee ook pern vergiftigd wordt met a stoffen, waaronder zwaï talen. 1 Jaar 1987 was rampen jaar DEN HAAG In 1987 verlo ren over de hele wereld bij 292 calamiteiten 17.513 mensen het leven. De door verzekering ge dekte schade bedroeg ruim tien miljard gulden. Het jaar 1987 was daarmee het ergste rampenjaar sinds 1970. Dit staat in het jongste nummer van „Alert" een tijdschrift van het ministerie van binnen landse zaken. De cijfers zijn ontleend aan het jaarlijks overzicht dat sinds 1970 wordt gemaakt door de Schweizer Rlick (Schweizerische Rück- versicherungs-Gesellschaft). Het waren vooral natuurram pen (34,2 procent van het to taalaantal) die vorig jaar debet waren aan de trieste balans met honderd calamiteiten, 2,8 miljard dollar schade en 8.855 doden. Op de tweede plaats stonden rampen en ongevallen op wegen en spoorwegen: 19,9 procent van het totaalaantal met 2.270 doden. Voor Schwei zer Rück een ramp, een onge val of een catastrofe in het jaarlijks overzicht opneemt moeten er ten minste twintig doden zijn gevallen. Grootste heteluchtballon Ballonvaarder Henk Brink heeft vanochtend vanaf het vliegveld Lelystad een geslaag de proefvaart gemaakt met 's werelds grootste hetelucht ballon. Drie eerdere pogingen mislukten, omdat er toen te veel wind stond om de 43 me ter hoge en met 24 miljoen liter lucht gevulde ballon probleem loos te laten opstijgen. In to taal moet Brink twee proef vaarten maken voordat hij van de Rijksluchtvaardienst toe stemming krijgt om binnenkort de recordhoeveelheid van vijf tig passagiers mee te nemen. Op de foto de ballon van Henk Brink vlak voor de landing in een graanveld. FOTO: PETER MASTENBROEK Het zeilschip De Vrijheid 91) Rob gaat naar zijn kajuit om verbinding met de „Boreas" te zoeken. „Linsky gevonden", rapporteert hij en geeft de juiste po sitie, waar de notedop rondzwalkt. „Neem je in acht voor m.g.- vuur. Zij schieten èn goed!" Nu de „Boreas" gewaarschuwd is, houdt Rob op eerbiedige afstand Linsky in de gaten. De frisse wind maakt hem zo vrolijk, dat hij fluitend in het want zit. Die ouwe rot, Linsky, heeft wel door, wat er gaat gebeuren en pro beert voortdurend Rob onder schot te krijgen. Maar die blijft in een wijde cirkel om de schelmen heenzeilen en grinnikt: „Had je me maar!" Als de „Boreas" tegen zonsondergang verschijnt, probeert ze hals over kop in de aanval te komen. Op die schuit weten ze nog niet zo goed, wat voor vlees ze in de kuip hebben. Na de eerste kogelregen begrijpen ze het beter. „Het lijkt wel oorlog!" zucht de leider van de expeditie, „hoe zullen we ze aan vallen?" „We moeten ze levend in handen krijgen", beslist Delf. PROEFSCHRIFT OVER SEKSUELE OPWINDING UTRECHT Wie naar de dokter gaat en door hem allerwegen wordt be tast zal daarvan niet snel seksueel opgewonden ra ken. Maar als iemand an ders dan de arts ongeveer dezelfde handelingen ver richt, gebeurt dat wél. De psycholoog Joost Dekker weet waarom. Hij is van daag aan de Utrechtse universiteit gepromoveerd op een proefschrift waarin wordt aangetoond dat seksuele opwinding t'e danken is aan de manier waarop je denkt en fanta seert. Het overkomt je niet zomaar, je kunt er wat voor doen - of laten. Dr. Joost Dekker kreeg als medewerker van de vakgroep klinische psychologie regelma tig te maken met mensen die in de knoop zaten met hun seksuele motivatie; hetzij om dat ze vonden dat ze te weinig zin hadden, hetzij omdat ze juist te veel zin hadden en zich niet in konden houden. Onder die laatsten bevonden zich nogal wat mannen die via po litie en justitie in de hulpver lening terecht kwamen. Zij bleken vaak volslagen geobse deerd te zijn door seks, dach ten en fantaseerden bijna ner gens anders meer over. Daar entegen kwam seks in de bele vingswereld van de mensen van de eerste groep, onder wie ook vrouwen die het slachtof fer waren geweest van sek sueel geweld, juist erg weinig voor. Dat zette Dekker op het spoor van zijn promotie-onder zoek naar de invloed van het denken op de seksuele opwin ding. Daarvoor vroeg hij driehon derd vrijwilligers mee te doen aan een opwindend experi ment. Hij liet hen onder meer erotische dia's zien, een dito verhaal lezen en hen er lustig De psycholoog Joost Dekker is vandaag aan de Universiteit van. Utrecht gepromoveerd op een proefschrift waarin wordt aange toond dat seksuele opwinding te danken is aan de manier waar op je 0enkt en fantaseert. FOTO: PERS UNIE op los fantaseren. Steeds ver deelde hij de proefpersonen daarbij in twee groepen. De ene groep moest zich nuchter en zakelijk opstellen, de ande re moest zich concentreren op de eigen gevoelens. En inder daad, die laatste groep raakte meer opgewonden dan de eer ste, zo bleek uit ingevulde vra genlijsten en lichamelijke re gistratie. Dekker: „Gedachten en fantasieën zijn van invloed op de seksuele beleving". Dekkers conclusie doet ii ste instantie nogal denkJ de uitspraak van Jan BlH| dat er van die wetenschMI zijn die bewijzen dat hej^ aangaat als je een schaf omdraait. Alsof er niets te doen is dan het van open deuren. DekkJ zich die gedachte wel voj len, hij heeft zichzelf weieens op betrapt. Ma» lang. Want zo vanzelfspd acht hij de uitslag van zl derzoek nu ook weer ni£ kan zelfs nogal wat quenties hebben voor d rapie. „Als je mensen 2 opeens vraagt waar ze d dat de zin in vrijen va komt, zeggen ze dat dalP zelf gaat of dat het een n '°to lijke behoefte is, een k Vo van hormonen. Bijna l'er» hoor je iemand die zegt er9» zin voortkomt uit hem 0 zelf, uit gedachten. En toch juist wat dit ondi aantoont, dat de mense KE iets doen. Ook hulpver ïïz2 vergeten dat te vaak. 1 wój< als het gaat om mense MW/i een heel sterke seksuele vatie die zeggen dat ze 1 niet tegen kunnen ver zijn ook therapeuten eens geneigd zich daar teloos bij neer te leggen' Dekker geeft overigen toe dat zijn onderzoek n direct een nieuwe, dui» methodiek oplevert. Wal moet een therapeut zijn ten aan het denken en fa ren zetten of ze daar jui afhouden? Dekker: „I heel ingewikkeld. Vaal ben de mensen een reden om iets af te houl te stimuleren. Daar moet onderzoek naar worden en dat gaat ook ren. Maar wetenschaj onderzoek en de ontwik van behandelingsmet gaan nu eenmaal langza» elk geval is nu duideljj er misgaat bij mensei moeite hebben met hun i ele motivatie en dat is li gin van de goede aanpakt STEVO AKKEBf ÏR

Leidse Courant | 1988 | | pagina 4