ScicUc Qowtwnt Invoering OV- kaart istudenten onzeker EEN AUTO'S IN IAAGSCENTRUM Heelal aking ontregelt msterdams nenbaar vervoer Nog drie studenten vast na demonstratie 11 12 13 NIEUWE PROBLEMEN VOOR DEETMAN 80e jaargang no. 24141 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers. behorende tol Sijthofl Pers, Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel. 071-122244. Voor abonnementen: 071 -313677. Giro 103003. Bank: Amro-bank N.V. Leiden. Abonnementen (incl. 6% BTW) per maand 1. 23,74 (aut. betaling), kwartaal 1. 70,93, jaar f. 270,20. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00-19.00 uur,,zaterdag 14.00-15.00 uur tel. 071-122248. Advertenties: (excl. 6%BTW)f. 0,65 permm, familieberichten f. 0,59permm. Telefax 070-902702 tbv. advertenties. Directeur hoofdredacteur IJ. Hallewas, Chef-redacteur WA. Buijteweg. Losse nummers f. 1,10 HET WEER Eerst nog wolkenvelden maar in de loop van de dag van het noorden uit perioden met zon. Temperatuur van 16 graden aan zee tot 20 graden in het binnenland. Matige wind uit noord tot noordoost. Zondag overwegend droog. Zon op: 05.19; onder: 22.03. Hoog water Schev.: 06.27 en 19.00; laag w.: 02.10 en 14.33. ningin weigert doctoraat HAAG Koningin Beatrix ir geen prijs op eredoctor te m van de Rijksuniversiteit ngen. De universiteit wilde er gelegenheid van het 375- jestaan van de instelling een :toraat in de rechtsweten- je'n verlenen. Volgens de -oorlichtingsdienst heeft het t van de koningin niets met ingen' te maken. Zij wenst in «heel geen eredoctoraten te ïgen en breekt daarmee met i aditie. Haar moeder Juliana ar grootmoeder Wilhelmina ardden in 1914 respectieve- 64 wel een eredoctoraat. Deze foto van Jeroen van der Meyde van het Haagse bureau Benelux Press is gisteren in Noordwijk bekroond met de jaarlijkse wisseltrofee van de Oranjefoto wedstrijd. Behalve deze foto van de koningin tijdens het staatsbezoek aan Zweden werden ook tien amateurfoto's bekroond. Twee advocaten voor verdachte in Heijnzaak HAARLEM - Ir. Ferdi E. uit Landsmeer, die heeft bekend vorig jaar september Ahold-top- man Gerrit Jan Heijn te hebben ontvoerd en doodgeschoten, wordt tijdens zijn proces bijge staan door twee advocaten. Mr. C. Sanders uit Haarlem, tot nu alleen E's verdediger, heeft steun gevraagd en gekregen van zijn Amster damse collega Mr. J. Weermeijer. Sanders acht deze uitbreiding „in het belang van de zaak en zijn cliënt". „Twee man weten meer dan één", aldus zijn commentaar. Hij noemt Weermeijer bovendien „ervaren" op het gebied van straf recht. Weermeijer zei „ja" tegen zijn collega, na dat hij het dossier had bestudeerd en na een ge sprek met de verdachte zelf. Het zaak dient op vrijdag 1 juli voor de rechtbank in Haarlem. KNVB heeft beperkt aantal kaarten voor halve finale DEN HAAG Bij plaatsing van Ne derland voor de halve finales van de Europese titelstrijd biedt de KNVB geen kaarten in de vrije verkoop aan. Zeist beschikt nauwelijks over plaats bewijzen voor een eventuele halve fi nale met Nederland. De KNVB zal, als het zo ver komt, proberen zoveel mogelijk aan de vraag te voldoen. De bond wil dan kaarten overnemen van reeds uitgeschakelde landen. Als dat lukt, wordt zondagavond tijdens de uitzending van Studio Sport be kend gemaakt hoe de verdeling van die kaarten geregeld zal worden. Ophalen huisvuil tweemaal zo duur LUXEMBURG Het ophalen van huis vuil wordt de komende jaren tweemaal zo duur. Een modaal gezin zal daarvoor in de toekomst 160 tot 320 gulden moeten gaan betalen. Minister Nijpek (milieu) kondig de dat gisteren aan in Luxemburg, waar hij de EG-milieuraad bijwoonde. Met zijn prijsverhoging wil Nijpels bereiken, dat de hoeveelheid huishoudelijk afval - voor heel Nederland zo'n 15 miljoen ton per jaar - niet verder toeneemt. Zonder aanvullende maatregelen zou de hoeveel heid huisvuil in 2000 oplopen tot 23 mil joen ton. Nijpels wil nog voor het zomer reces de Tweede Kamer een afvalstoffen- flan toesturen. agina 4: EG: geen export-verbod afval naar Derde Wereld irprljj -M (Van onze Tb' parlementaire redactie) taJOETERMEER De ;ans bestaat dat de gra- openbaar vervoer- ;aart voor studenten a^iet op 1 januari 1989 iba< an worden ingevoerd, "inister Deetman (on- erwijs) heeft nog geen "»T<J ivereenstemming kun nen bereiken met de Jederlandse Spoorwe ggen. Degs )eze eisen extra financië: le garanties, omdat zij mo gelijk extra materieel moeten aanschaffen om de verwachte groei van het aantal reizigers te kunnen opvangen. De NS willen daarom niet ingaan op het aanbod van Deetman jaar lijks een vast bedrag van 340 miljoen gulden te be talen voor gratis vervoer van alle 550.000 studenten. De Spoorwegen zeggen dat de kans klein is dat de beoogde datum wordt ge haald. Daarvoor zouden direct een aantal beslissin gen moeten worden geno men. Volgens een woord voerster van Deetman is de datum van 1 januari echter „zeker nog haal baar". Maar het zou hier slechts gaan om een streefdatum, want de in voering is ook afhankelijk van de snelheid waarmee de Tweede en Eerste Ka mer de plannen van de minister zullen behande len. Mocht de gratis O V-kaart er niet op 1 januari zijn, dan dreigen er weer nieu we fianciële problemen voor de minister. Hij kan dan moeilijk een aantal bezuinigingen op de stu diefinanciering doorvoe ren. Het is de bedoeling dat in ruil voor de OV- kaart de basisstudiebeurs verlaagd wordt (met 40 gulden per maand voor thuiswoners en 60 gulden voor uitwoners) en de reiskostentoeslag wordt afgeschaft. Deze maatrege len moeten hem 300 mil joen gulden opleveren. |^ce-lift" binnenstad kost 150 miljoen HAAG Het cen- van Den Haag wordt mul omende jaren hele- mu autovrij. De Grote tstraat (tussen de warenhuizen) wordt Igend jaar afgesloten het autoverkeer en et begin van de jaren titig zullen ook het en de Hofweg verbo- gebiedvoor auto's en. Dit is een onder- van de ingrijpende lift" die de Haagse binnenstad met ingang van volgend jaar zal on dergaan. Het centrum moet één groot aaneengesloten gebied worden. Daarbij springt een aantal maatregelen in het oog, zoals het „doortrekken" van de Hofvijver voor de in gang van het Binnenhof langs, tot aan het nieuw te creëren Hofcingelplein. Ver der wordt het informatiecen trum aan de Groenmarkt ge sloopt en komen er straatlan taarns, nieuw straatmeubi- lair, veel volwassen grote bo men, fonteinen, kunstwer ken, nieuwe bestrating met chique mangaan-klinkers en bredere trottoirs. Dit staat in de nota „De Kern Gezond", een plan voor de herinrich ting van de Haagse binnen stad dat vanmiddag is gepre senteerd. Het plan kost 150 miljoen gulden nodig, waar van bijna de helft (66,4 mil joen) al beschikbaar is voor de periode 1989-1991. Vissers na vijf maanden gered HONOLULU Een Ja- panse vissersboot heeft vijf Costaricaanse vissers gered die vijf maanden lang stuurloos hadden rondgedobberd in de Grote Oceaan. De vijf wisten zich al die tijd in leven te houden met re genwater, vis, schildpad den en zelfs haaien. De vijf vissers werden dui zend kilometer uit de kust van Hawaii aange troffen. Hun boot was tij dens een zware storm medio januari ver de oceaan opgestuwd; ver volgens raakte de brand stof op. De mannen ver keren voor zover bekend in goede gezondheid. tragingen op Schiphol 3HOL Acties van Griekse luchtverkeersleiders hebben op Schiphol voor forse vertragingen gezorgd. Lijn- en rvluchten naar en van Griekenland liepen vertragingen f» drie tot vier uur. Uitschieter was een chartervlucht van iair die zes uur te laat van Schiphol naar de vakantiebe- ling Rhodos vertrok. Ook toestellen van en naar Schiphol ■t Griekse luchtruim kampten met vertraging. Verkeersbe- nde maatregelen van de verkeersleiders in Groot-Britan- wgden eveneens op Schiphol voor vertragingen. Vluchten n naar Engeland kregen vertragingen van een half uur tot 'ur. Ook overvliegend verkeer werd door de beperkende 'egelen gedupeerd. (ADVERTENTIE) Verhuur van luxe auto's en busjes vanaf 30.- p. dag. HOOFDSTRAAT 104 - LEIDERDORP Tel. 071-894040 Miljoenenfraude Westlandse tuinders HONSELERSDIJK De Fiscale Inlichtingen- en Opsporing: dienst (FIOD) heeft gisteren in samenwerking met justitie bij drie tuinders in het Westland huiszoeking gedaan. Hun admini stratie is voorlopig in beslag genomen. De FIOD verdenkt een groep van ongeveer twintig tuinders ervan door middel van lege bv's hun bloemen de afgelopen jaren „zwart" te hebben geveild via de Bloemenveiling Westland in Honselersdijk. Over de ver diensten zou geen belasting zijn afgedragen. Naar verwachting hebben de tuinders op die manier vele tientallen miljoenen gul dens aan belasting ontdoken. Volgens directeur ir. H. de Boon van de bloemenveiling heeft de FIOD al enkele maanden gele den bij de veiling bepaalde administratie meegenomen. Voor de veiling is het onmogelijk alle 5000 aanvoerders in de gaten te houden, aldus De Boon. Vaticaan bood Lefebvre aan voor opvolger te zorgen Straks hebben alle studenten rijke ouders Tegen het eind kreeg de demonstratie een wat grimmiger karakter en toen kwam ook de ME in actie. Echte klappen vielen er niet, mede omdat de marechaussee deze agent op tijd bij de arm grijpt. LSVB verwijt politie hard optreden DEN HAAG Tijdens de studentendemonstratie gisteren op het Binnenhof in Den Haag heeft de po litie in totaal negen aan houdingen verricht. Het ging om jongeren in de leeftijd variërend van 15 tot 25 jaar. Drie van hen zijn vanochtend voorge leid voor de officier van justitie. Het drietal uit Breda, Arnhem en Kam pen wordt openlijke ge weldpleging ten laste ge legd. De overige arrestan ten mochten weer naar huis. Tijdens de demonstratie op het Binnenhof sneuvelden twaalf ruiten van kamerge bouwen, werden bloembak ken vernield en werd zo'n vijftien meter bestrating opengebroken. Als projectie len gebruikten de demon stranten verfbommen, eieren en straatstenen. In totaal heeft de politie gisteren circa 160 mensen ingezet, onder wie ongeveer 25 ME'ers. Niet voorkomen kon worden dat enkele demonstranten de souvenirkiosk op het Bin nenhof plunderden. Een woordvoerder van de Haagse politie vindt dat de demon stratie over het algemeen „rustig" is verlopen, zeker gezien het aantal van ruim tienduizend demonstranten, die voor een propvol Bin nenhof zorgden. De Landelijke Studenten Vakbond (LSVB) verwijt de Amsterdamse politie onnodig hard te hebben opgetreden tegen studenten die na terug keer uit Den Haag een kan toor van de spoorwegpolitie op het Amsterdamse Cen traal Station wilden bezetten. Drie studenten moesten per ambulance naar het zieken huis worden gebracht. De studenten reageerden met hun bezetting op wat zij „de gijzeling in Lisse" noemen. Daar werd de trein die in één keer naar Amsterdam had moeten terugrijden op een zijspoor gerangeerd, waarna de politie op kaartjes controleerde. Zo'n vierhon derd studenten blek zwart te rijden. Pagina 3: Straks hebben alle studenten rijke ouders Amerikaans bedrijf in galgen en ander moordtuig floreert Residentie Orkest bejubelds in U Oostenrijk V „Leven van een voetballer is maat heel betrekkelijk". f Leidse Eerste Hulpdienst ondergebracht bij brandweer Engelse schepen arriveren in Woubrugge Scratch Messiah in Petrakerk Leiden Raad Sassenheim morrend akkoord met bouw flats Internationale onderscheiding voor Elly Ameling AMSTERDAM/AUSTIN De sopraan Elly Ameling is onderscheiden met de presti gieuze Prijs voor Buitengewo ne Bijdrage aan de Uitvoeren de kunsten. De prijs wordt haar uitgereikt op het congres van de internationale organi satie voor uitvoerende kunsten (ISPAA) van 22 tot 25 juni in Amsterdam. De organisatie, gevestigd in het Amerikaanse Austin, gaf de prijs vorig jaar aan violist Yehudi Menuhin. De ISPAA bestaat dit jaar veertig jaar. Aan het congres in Amsterdam zullen 200 ver tegenwoordigers uit 25 landen deelnemen. Vierduizend gulden verloren LEIDEN Een 22-jarige Lei- denaar heeft bij de politie aan gifte gedaan van verlies of diefstal van zijn portemonnee. Daar zat 4.000 gulden in en een bankpas. Voetbal op tv VANDAAG Nederland 3, 20.00 uur: West Duitsland-Spanje (rechtstreeks). Nederland 3, 22.10 uur: Italië-Denemarken (opge nomen). TERDAM In Am- am rijden vandaag de lag geen trams, bus- in metro's. Werkne- van het Gemeente- Vervoer Bedrijf besloten in de af- en nacht tot een 24- taking. Een woord eer van het GVB Atöj' {e het aantal stakers iorgen op 2.000. Het ft al het rijdend per- kitoT en een deel van het ei iseh personeel. ■ff1 iking leidde volgens de J nergens tot verkeers- *men. De taxichauffeurs goede zaken. Bij de sta- 'an de spoorwegen ston- inmorgen rijen wachten- x>r een taxi. ns de woordvoerder van GVB is de-staking een solida riteitsactie met het sinds woensdag stakende schoon maakpersoneel van de ge meente Amsterdam. De werk nemers van de schoonmaak dienst WSBZ willen hiermee protesteren tegen het besluit van het college van burge meester en wethouders van Amsterdam om de WSBZ te privatiseren en over te heve len in een schoonmaak-NV. Volgens woordvoerder N. Keppel van de AbvaKabo, die de actie ondersteunt, is de sta king van de GVB-werknemers meer dan alleen een solidari teitsactie met de stakende schoonmakers. „Bij het perso neel bestaat de vrees dat de privatisering niet beperkt zal blijven tot de WSBZ, maar dat ook andere gemeentelijke diensten ermee te maken krij gen," aldus Keppel. Drukte op het Amsterdamse Damrak. Gedwongen door de staking van het Gemeentelijk Vervoer Bedrijf begaf men zich vanmorgen massaal te voet naar het werk. FOTO: ANP De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Naam: Voorletters: Telkens duiken er weer berichten op over de ou derdom van het heelal en telkens weer blijken de deskundigen te goochelen met andere cijfers. Het melkwegstelsel, zo hebben ze nu weer berekend, zou wel eens zes miljard jaar ouder kunnen zijn dan tot nu toe gedacht. In totaal wel een vijftien miljard jaar. Wie deze berichten leest, gaat steeds meer de betrekkelijkheid zien van de tijd. Want wat is een maand of een kwartaal nou nog anders dan de periode, waarin je - normaal gesproken - je abonnementsgeld voor de krant betaalt? Per week gaat dat tegenwoordig niet eens meer. En wie haalt en betaalt de krant nou nog per dag? U misschien? Vul de bon in en de Leidse Courant verandert uw leven. Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar: de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. N B Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 1