Geen serviceflats bij camping De Wijde Bliek J? Eerste sleutel woningen op voormalig dieren weit j# M Extra personeel voor uitvoeren van hinderwet Benoeming burgerleden Bewoners woonboten willen gratis rio ol - aansluiting Raad Sassenheim morrend akkoord met bouw flati LEIDEN OMGEVING Eiidac Sornant VRIJDAG 17 [UNI 1988 PAGINA Torenfeest in Voorhout VOORHOUT Voorhout staat morgen in het teken van de actie van de Voorhoutse Ondernemers voor de restauratie van de Kleine Kerk. De Prins Ber- nhardstraat is morgen de plaats waar waar het feest maal wordt aangericht. Het officiële startschot wordt vijf uur gelost door de Saluutbatterij Atkins uit Delft, die met een paar oude kanonnen naar Voorhout komt. Tijdens de eet- en drinkuren worden drie wedstrijd gehouden: een biertapwedstrijd, de strijd „Wie is Voorhouts grootste Moorkop?" en het taart gooien. Een aantal figuren uit de Voorhoutse samen leving heeft zich bereid verklaard in het schandblok plaats te nemen. Om middsrnacht uur maakt de voorzitter van het College van Beheer van de Kleine Kerk, de heer J. Mosselman, de uitslag bekend van de etalagewedstrijd en reikt de daar aan verbonden prijs uit. In verband met het vuurwerk dat om elf uur wordt afgestoken zullen van tien uur af de Julia- nalaan. Oranje Nassaulaan en Wilhelminastraat worden afgesloten voor doorgaand verkeer. Bejaarden Valkenburg eisen bouw tehuis VALKENBURG De Val- kenburgse bejaarden hebben Provinciale Staten er per brief op gewezen dat de bouw van een bejaardente huis in Valkenburg noodza kelijk is. De brief werd giste ren door 144 ouderen onder tekend, tijdens de bejaarden- tocht naar Arnhem. Voor de geboren en getogen Valken burgers is het al jaren een ramp om verplaatst te moeten worden naar andere gemeenten in de regio, zo luidt de-inhoud, van de brief. De Duinvos wordt hotel NOORDWIJKER- HOUT Noorlander BV wil restaurant De Duinvos aan het Oos- terduinse Meer in Noordwijkerhout gaan uitbreiden met 24 hotel kamers tot een hotel restaurant om het reeds bestaande restaurant rendabel te maken. Het college heeft in principe geen bezwaar tegen de bouw. De aanvraag voor een bouwvergun ning zal nog behandeld worden in de gemeente lijke raadscommissie. Kruising Gooweg nog veiliger NOORDWIJKERHOUT De weg door de mid denberm van het kruispunt bij congrescentrum Leeuwenhorst zal worden versmald tot minder dan tien meter en de weg parallel aan de Gooweg zal een aansluiting krijgen die wat verder van het kruispunt af ligt om verwarring voor vreemdelin gen te voorkomen. Dit zijn de belangrijkste maat regelen waartoe de commissie openbare werken gisteravond besloot teneinde het gevaarlijke kruis punt nog veiliger te maken na het aanbrengen van stopstrepen en stopborden. De auto's, die de Goow eg opdraaien of afgaan, staan soms met drie of vier naast elkaar te wachten tot de Gooweg vrij is. Daardoor wordt de situatie onoverzichtelijk. De heer De Boer van openbare werken stelde daarom voor deze oversteek in de middenberm nauwer te maken. Verkeerslichten bieden op dit kruispunt geen oplossing en bovendien zou dan het hele kruispunt veranderd moeten worden. De gemeente gaat er van uit dat de provincie alle kosten voor de herinrichting voor haar rekening neemt. Vrouw aangerand WASSENAAR Een 42-jari- ge inwoonster van Wassenaar is vannacht om een uur aan gerand op de Berkheiweg. De vrouw was op weg naar huis, toen zij bij bar Tapperij aan het Plein een groep mannen passeerde. Vermoedelijk is één van hen haar gevolgd. Toen de man haar beetgreep, begon de vrouw te gillen. De man sloeg daarop op de vlucht. Het ging om een onge veer 23-jarige man, 1 meter 85 lang, normaal postuur met blond haar. Hij droeg een kort zwart leren jack en vermoe delijk een spijkerbroek. De politie verzoekt getuigen zich te melden (tel. 01751-19244). Inbraakpoging in loods Lisse LISSE Er is vannacht geprobeerd in te breken in een opslagloods van een supermarkt aan de Tweede Poellaan in Lisse. De inbrekers forceerden een hangslot van een toe gangsdeur. Met een pompkarretje werd een mechanisch rolluik ge deeltelijk open gemaakt. De politie werd om één uur gewaarschuwd door het alarm. Toen zij ter plaatse arriveerde waren de daders gevlogen. Of er iets gestolen is, was van morgen nog niet bekend. Wandelaars Noordwi feestelijk ingehaald NOORDWIJK De 1.040 det mers aan de dertigste avondv daagse zijn gisteravond feestelijk gehaald. Loco-burgemeester J. dijn sprak hier de vermoeide me te, waaronder heel veel kinde toe. Zijn waardering gold voora oudste deelnemer, de 87-jarige Langendijk, die „niet weg te denLnA is bij dergelijke wandeltochten", dus Bedijn. De jongste deelnei bleek toevalligerwijs een 4-jarig terkleinkind van Langendijk te In totaal deden vier scholen gro gewijs mee. De Zeehonk had me Selhorst, mocht daarvoor een het gemeentebestuur beschik! gestelde bokaal in ontvangst nei roor 208 NOORDWIJKERHOUT Huize Bethel mag geen serviceflats bouwen bij camping De Wijde Bliek. De woon- en leef gemeenschap in het voormalige Parkhotel aan de Boerenburgerweg in het Westeinde had het plan opgevat om de cam ping op te kopen. De camping zou gewoon worden voortgezet, maar er zou ook een nieuw pand moeten worden ge bouwd voor de bewoners van de leefgemeenschap. De gemeente Noordwij kerhout heeft een streep door dit plan gehaald. De woon- en leefgemeen schap op christelijke grond slag huurde vijf jaar geleden het Parkhotel tegenover camping Dijk en Burg. Daar werd twintig ouderen en ze ven jongeren gehuisvest. De jongeren zorgen voor de ou deren en de maaltijden worden gezamenlijk ge bruikt. De stichting heeft in middels een wachtlijst van vijftig mensen, merendeels ouderen die niet in een be jaardenhuis willen. Met de aankoop van De Wijde Bliek zou die wachtlijst moeten worden weggewerkt. Dat plan is gisteravond door de commissie openbare wer ken afgewezen. Het terrein van de camping heeft een re creatieve bestemming en staat permanente bewoning niet toe. Wethouder P. Heemskerk meldde wel dat als de woongemeenschap een andere lokatie kiest er mis-i schien geen bezwaren meer zijn. R. Loppé van Huize Be thel: „Op dit moment hebben wij geen andere lokatie voor ogen staan. We zullen op nieuw moeten gaan zoeken. Voorlopig hebben we het huurcontract van het Park hotel nog met twee jaar kun nen verlengen. Dat betekent wel dat een groot aantal mensen op de wachtlijst moeten staan. Het gaat hier om mensen uit de hele regio die niet in een bejaardenhuis terecht kunnen of dat liever niet willen. In Huize Bethel hebben ze het gevoel erbij te horen terwijl ze in een be jaardenhuis toch meer het idee hebben uitgerangeerd te zijn". •3b Willem Duys reikt prijzen uit (vervolg van voorpagina) Willem Duys heeft gisteren in Hotel Oranje in Noordwijk de prijs voor de meest opmerkelij ke foto van een lid van de ko ninklijke familie uitgereikt aan fotograaf Jeroen van der Mey- de van Benelux Press. Hij kreeg het Oranje Wisselobjec tief. Naast de Award was er een cheque ter waarde van 3000 gulden de eerste plaats verbonden. De tweede prijs was voor Hans Steinmeier van het Algemeen Nederlands Persbureau. Ook de derde prijs werd door het ANP in de wacht gesleept, door Jaques Klok, hij vierde nog niet zo lang geleden zijn veertigjarig jubileum bij het persbureau. De winnende foto van koningin Beatrix werd bijna unaniem als de beste uitgekozen. Jurylid Max Koot: „De gezichtsuit drukking van de koningin op deze foto is een heel goed mo ment uit een hele serie". Ook qmateurfotografen deden mee. De beste onder de amateurs was R. Sieben uit Alkmaar met zijn opname van prins Claus, die met zijn zonen plotsklaps voor hem stond op de vrij markt in Amsterdam. Hij kreeg ter aanmoediging een profes sionele camera ter waarde van 1.500 gulden. Alle zijn tot be gin september te bezichtigen in Hotel Oranje in Noordwijk. Op de foto van links naar rechts: Duys, Van der Meyde, Steinmeier e Klok. FOTO: HENK VAN DEN ENDE Voetgangerspad op Zeestraatbrug NOORDWIJKERHOUT Er komt bij wijze van proef een voetgangerspad over de brug in de Zeestraat. Daarvoor zal een gedeelte van de bestaande rijweg worden versmald tot drie meter breedte. Het gevolg zal zijn dat de brug te smal wordt om elkaar tegemoetko mende auto's tegelijkertijd te laten passeren. Hier zal dan een snelheidsbeperkende in vloed van uitgaan. Het plan om een aparte voet gangersbrug over de Zeeburgs- loot te laten maken, is hiermee van de baan. De commissie openbare werken vond gister avond deze oplossing te duur (40.000 gulden). Liever kozen de commissieleden voor een goedkoper idee van mevrouw Hulspas (D66) om een voetpad aan te brengen op de al be staande brug waarvoor dus wel de rijweg versmald moet worden. Maar volgens de heer Hogervorst (VVD) was die brug nu ook al te smal om twee auto's tegelijk te laten passeren. Hoeveel goedkoper deze oplos sing zou gaan worden, kon de heer De Boer van openbare werken niet zeggen. In elk ge val zal er gezorgd moeten worden voor een goede straat verlichting bij de brug en de situatie zal goed aangegeven moeten worden. Ook waar schuwde hij voor mogelijke problemen voor fietsers op het smallere wegdek. Voorlopig besloot de commissie om een proef te nemen. Eventueel kan dan later deze regeling perma nent gemaakt worden. Mevrouw D.M. van der Berg krijgt van wethouder J. Visser (rechts) de eerste sleutel. De 1 Barte, voorzitter van de woningbouwvereniging, kijkt toe. FOTO: JEROE VOORSCHOTEN De 73-jarige mevrouw D.M. van der Berg ontving gis termiddag van wethouder J.' Visser de sleutel van haar nieuwe woning op het Wagenerf in Voor schoten en daarmee werd officieel het project 27 wo ningen Wagenerf opgele verd. Het complex wonin gen heeft op de begane grond 13 tweekamerwo ningen en op de verdie ping 13 vierkamerwonin- gen en een driekamerwo ning. Verder is er op de begane grond een bestuurskantoor voor de Algemene Woning bouwvereniging Voorschoten. Met deze woningen kunnen weer een aantal alleenstaan den en ouderen aan een pas sende woning worden gehol pen. Vooral de ouderen willen deze woningen graag, omdat deze direct in het centrum lig gen achter de Voorstraat. De bouw van deze woningen is allerminst van een leien dakje gegaan. De grond was bekend als het „Dierenweitje" en meer dan 5.000 Voorschotenaren te kenden voor het behoud wan dat laatste stukje groen in het centrum. De gemeenteraad schoof de handtekeningen ter zijde en beriep zich op het be stemmingsplan, waardoor het dierenweitje omgeschoffeld werd. Wel stelde de gemeente raad nadere eisen aan de bouw, die volledig in harmo nie zou moeten zijn met de reeds bestaande bebouwing. De eerste aangetrokken tect kon daaraan niet volc en zo werd gezocht naar andere en dat werd het ar tectenbureau Westgeest Wassenaar. De bouw was .TH maar pas gestart toen op ,1 I van de provincie de bouw gelegd werd wegens het breken van een passende rantie en léning voor deze ningwetbouw. Gistermid u werd daarom met gep ten vreugde het eerste blok o me leverd en binnen een maar het gehele complex gereed kale huur varieert van 400 500 gulden per maand. De middelde bouwsom per aw* het ning is 110.627 gulden. Het tale complex heeft gek 3.080.000 gulden. Vrijwel toekomstige bewoners, wa 2 onder rolstoelbezittfcrs, waie v, aanwezig bij dit feestelijke beuren. s,di COLLEGE NOORDWIJKERHOUT VERDEELD NOORDWIJKERHOUT Er moet meer perso neel worden aangesteld om het Hinderuitvoe- ringsprogramma (HUP) uit te voeren. Dat is nodig omdat op dit moment slechts 18 procent van de 492 hinderwetplichtige bedrijven in Noordwijker hout over een hinderwet vergunning beschikt. Op die manier kunnen de be drijven die een grote tot zeer grote milieubelasting veroorzaken binnen twee jaar van een hinderwet vergunning worden voor zien. De gehele achter stand in vergunningen kan dan binnen zes tot tien jaar worden wegge werkt. Dat staat in het concept Hin- derwetuitvoeringsprogramma dat besproken wordt in de commissie openbare werken op 23 juni. Het concept HUP is opgesteld door het DH V-Raad - gevend Ingenieursbureau B.V. te Amerfoort. In het concept HUP staat dat Noordwijker hout een grote achterstand heeft met het uitgeven van hinderwetvergunningen. Van de acht bedrijven die een zeer grote belasting vormen voor het milieu hebben slechts twee een toereikende vergunning en van de 33 bedrijven die een grote belasting vormen slechts 16. In totaal heeft 18 procent van de bedrijven in Noordwij kerhout een vergunning. Om deze achterstand weg te wer ken heeft DHV drie scenario's uitgewerkt waarbij de achter stand in de uitvoering van de hinderwet in verschillende tempi wordt ingehaald. Om binneh tien jaar alle bedrijven van een hinderwetvergunning te voorzien en de vergunnin- fen ook te controleren is uit- reiding van het personeel noodzakelijk of er moeten ta ken worden uitbesteed. In de andere scenario's wordt de achterstand langzamer ingelo pen of wordt minder aandacht besteed aan het controleren van de vergunningen. Verder wijst het concept-HUP erop dat op dit moment slechts 30 procent van de kosten van de hinderwet betaald worden uit de leges. Een meerderheid van het Noordwijkerhoutse college van B en W kiest voor het binnen tien jaar uitvoeren van het HUP. Zij kiest daarbij voor uitbreiding van personeel. Deze extra arbeidskracht blijft beschikbaar, nadat de achter stand in hinderwetvergunnin gen is weggewerkt, om de hin derwetvergunningen te con troleren. In incidentele geval len kan nog externe hulp worden aangetrokken. Het college van B en W wil verder het dekkingspercentage van de hinderwetvergunningen optrekken naar honderd pro cent. Ondanks dat het college van B en W voorstander is van personeelsuitbreiding wordt niet uitgesloten dat in sommi ge gevallen toch nog hulp moet worden gevraagd aan ex terne bureau's. Verder wil het college eigen geluidsmeetappa- ratuur aanschaffen. Irreëel Het Noordwijkerhoutse college is niet unaniem over deze plannen. Eén lid van het Noordwijkerhoutse college heeft een afwijkende mening. Het rapport wordt te theore tisch en perfectionistisch ge noemd en houdt te weinig re kening met de pragmatische aanpak uit de praktijk. Het collegelid vindt het onnodig om extra personeel aan te trekken. Het verhogen van de efficiency bij de uitvoering van de milieuwetgeving en de hinderwet kan een personeel suitbreiding onnodig maken. Van de 400 bedrijven die geen hinderwetvergunning hebben, behoort de helft tot de kleine agrarische bedrijven die wei nig hinder veroorzaken. Ge middeld moeten er een tot twee vergunningen per dag kunneti worden afgehandeld. Een periode van tien jaar om de achterstand bij de hinder wetvergunningen in te halen vindt het bewuste collegelid „irreëel en niet acceptabel". Het controleren van de ver gunningen moet steekproefs gewijs plaatsvinden waarbij vooral aandacht moet worden gegeven aan bedrijven die uit oogpunt van milieuwetgeving de meeste aandacht vragen. VOORHOUT De heren G van der Geer en R. Peet zijn gisteravond door de gemeenteraad van Voorhout benoemd als burgerleden van de raads commissies ruimtelijke or dening en onderwijs. Over deze voordracht van het college van B en W moest twee keer schriftelijk worden gestemd. Bij de eerste keer staakten de stemmen. Bij de tweede maal kreeg de voordracht van het college uiteinde lijk toch de meerderheid. De door het college van B en W voorgedragen nieuwe le den gaven aanleiding tot een pittige discussie ondanks dat wethouder D. IJdo de raads leden waarschuwde niet te veel vertrouwelijke informa tie op tafel te brengen. A. Lap (PPR) maakte bezwaar tegen de voordracht van Peet omdat hij niet uit het onderwijs kwam. Zij sprak haar voorkeur uit voor de kandidaat H. van de Berg, een onderwijzer die gister avond ook gebruik maakte van het spreekrecht. Haar betoog werd ondersteund door de VVD-fractie. De woordvoerder van de CDA- fractie, P. Verdegaal, betoog de dat in het fractie-overleg noch de VVD, noch de PPR bezwaar hadden aangete kend tegen de uiteindelijk^ voorstellen van het college. Het voorstel van de CDA- fractie om de voordracht te rug te nemen en dan later met een nieuw plan te ko men, werd door de raad niet overgenomen. VALKENBURG De bewoners van de woonbo ten aan de Voorschoter- weg moeten een bijdrage betalen van minstens 7.000 gulden voor elke aansluiting op de riole ring. Tijdens een gister avond gehouden hoorzit ting, die onder leiding stond van wethouder H. van der Nagel, waren de bewoners unaniem van mening dat dit een te for se aanval is op hun porte monnee. De bewoners vroegen tijdens een langdurige discussie om een gratis aansluiting en niets anders. „Wij willen geen twee dehands burgers van de ge meente Valkenburg zijn", was hun mening, nadat wethouder Van der Nagel gewezen had op het kosten voor de gemeen te nu het rioolstelsel van het dorp aangepakt moet worden. Er is weinig geld meer over voor de Voorschoterweg op korte termijn. De aansluiting op de riolering moet in 1988 gebeuren, omdat de gemeente dit jaar nog aanspraak kan maken op rijkssubsidie. Van der Nagel hield de bewo ners van de woonboten voor, dat zij in tegenstelling tot de dorpsbewoners geen rioolbe lasting betalen. De woonboot bewoners wezen echter op hun financiële verplichtingen aan de domeinen. Op een voorstel van de woonbootbewoners om in de toekomst rioolbelasting te betalen als de gemeente alle kosten van de rioolaansluiting op zich zou nemen, kon Van der Nagel niet ingaan. De wet houder kreeg een behoorlijk portie huiswerk mee en be loofde daarna nog eens op een tweede confrontatie met de bewoners nadere uitleg van zaken te geven. Toerist in motel beroof SASSENHEIM Een Bi "a|s toerist is de vorige nacht deo roofd van geld in Motel tsse senheim aan de Warmoni v< weg. Een inbreker had schuifpui van zijn kaïbezc opengekregen en maakte Jvalli meester van een jack iin d daarin onder meer 400 gull n rr aan Nederlands geld en Engelse Ponden. Het werd later in een andere mer teruggevonden. All het geld was verdwenen. pd( en zond( n°" mnj va ich SASSENHEIM De ge meenteraad van Sassen heim, met uitzondering van de PvdA, is niet ge lukkig met de bouw van twee flats met 64 apparte menten in Postwijk. De raad legde zich gister avond echter neer bij het besluit van de Kroon dat de hoogbouw er wel mag komen. Sassenheim gaat een samen werkingsovereenkomst aan met de Maatschappij Bouwont- wikkeling Nederland Mabon B.V. voor het in exploitatie brengen van de gronden op het voormalige terrein van de Meulder in Postwijk. In tegen stelling tot het overige gebied in de nieuwbouwwijk is de ge meente in dit geval geen eige- Er zou echter met de eigenaar Mabon overeenstemming be reikt zijn over een planont wikkeling die volledig past in de gemeentelijke doelstellin gen. Hoewel de Sassenheimse raad gisteravond akkoord ging met het sluiten van een con tract met Mabon en men in grote lijnen instemde met de voorgestelde bebouwing werd bezwaar aangetekend tegen een onderdeel van het project: de bouw van 2 flats met 64 ap partementen. Een ontwikkeling waar tegen ook een aantal bewoners van de Hoofdstraat de Groepe ring Behoud Hoofdstraat de afgelopen maanden fel protes teerde. Ondanks het feit dat de verontruste Hoofdstraatbewo ners Gedeputeerde Staten en de Kroon verzochten de plan nen ongedaan te maken, kre gen zij geen respons. Alternatieven De VVD'er J. van Dorssen sprak er gisteravond zijn onge noegen over uit dat de bouw van de flats toch doorgang zal vinden. „We zijn het met dit onderdeel van het plan nooit eens geweest, onze fractie heeft zich altijd tegen de flat- bouw gekeerd". Ook D66 woordvoerster C. Kuysten verweet het college van B en W niet verder gezocht te heb ben naar alternatieven voor de geprojecteerde hoogbouw". „Ik ga met de grootste tegenzin akkoord omdat er veel vraag is naar kleine wooneenheden". Wel sprak Kuysten haar waar dering uit over de scherpe on derhandelingen tussen B en W en Mabon die er toe zullen lei den dat de huren in de betref fende flats niet hoog zullen worden. Wethouder H. Drenth conclu deerde: „Het zou niet mogelijk zijn andere woonvormen te bouwen met deze huurprijzen. We willen binnen een kort tijdsbestek veel huizen neer zetten. Het gaat hier om een bouwstroom van twee jaar en omdat er onafgebroken door Rijd autogordel HAZERSWOUDE De ri|^'n politie van Hazerswoude he^ gistermiddag 37 processen-v baal uitgeschreven aan au mobilisten wegens het i dragen van de verplichte aueeds gordel. Er werd gecontrole "P 8 op de Rijndijk, waar 163 au werden aangehouden. Te| ?te één bestuurder werd proc*k v verbaal opgemaakt omdat d let met één arm aan het auto opg den was. De andere arm zal lijk een mitella. :de, Ie ti dre' I mni gebouwd zal worden kunr de huren naar beneden", wordt zo spoedig mogelijk gonnen met het bouwrijp r ken van de grond. Het ligt IK de bedoeling 1 oktober te si J ten met de bouwwerkzaam den. Het plan omvat 64 fl b waarvan 32 voor woni Bte bouwvereniging De Voon gang en het resterende aar als beleggersflats. Daarna esté zullen er 44 premie A en premie B koopwoningen op trokken worden en 24 vi sektor woningen. Het toeges incj, ne aantal woningen voor S ecjj, senheim voor een periode v - twee jaar. Rond 1990 zal aandacht van de gemeente iiy"*' gaan naar de bouw van ningen voor ouderen in I centrum van het dorp.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 14