Beiden omgeving Langs Omwegen Ml Uitvoering van een nieuwe Engelse ziekte: een Scratch Messiah in de Petrakerk Celstraffen geëist wegens seksueel misbruik dochters QcidMQowumt VRIJDAG 17 JUNI 1988 PAGINA 13 Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. U kunt mij telefonisch of schriftelijk vertellen wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071 - 12 22 44 op toestel 10. ent l|; ORDWIJKERHOUT Het wereldkampioenschap paalzit- wordt opnieuw van 26 juli tot en met 31 juli gehouden in Drdwijkerhout. Een inschrijfformulier is aan te vragen voor ,3 uni.bij de VVV Noordwijkerhout op telefoonnummer 02523- "6. Deelnemers moeten minstens de leeftijd van 18 jaar heb- bereikt. Het paalzitten vindt opnieuw plaats aan de oever het Oosterduinsemeeer in Noordwijkerhout, De deelnemers n de paal op om tien uur dinsdagavond 26 juli. Om het record ireken moet men minimaal 104,5 uur op de paal doorbrengen. a genen die het tot zaterdagmorgen acht uur volhouden strijden de geldprijzen van respectievelijk 1.000, 750 en 500 gulden, vanaf dan langst zittende dame ontvangt 500 gulden. Een 'betering van het record levert 1000 gulden op. -.'7 n ït Ref wemmen het Bollen bad in Noord- /ooiijk kan voortaan na vijf l. viir 's middags goedkoop orden gezwomen. Normaal noojoet een volwassene vier ik e ilden vijfenzestig neertellen gen >or een toegangskaartje. Na r de uur 's middags betalen lwassenen een gulden min- T. Kinderen betalen na vijf ir drie gulden vijftien in aats van drie gulden vijf en - stig. p,se Toerclub De Tol in Leid- hendam houdt van maan- 20 tot en met vrijdag 24 ni voor de negende keer 'n avond fietsvierdaagse. De cht gaat langs de mooiste ekjes in Leidschendam en buurgemeenten. In de tppes over 25 kilometer is 'n rustpunt opgenomen. De HBO rijdt elke avond mee de routes worden tevoren loongebezemd. Als attrac- wordt een puzzel tocht ge- >uden waarvoor Leidschen- imse winkeliers prijzen be- hikbaar hebben gesteld. De hefree hoofdprijzen zijn een elij en een re's- Kaarten r w fn in de voorverkoop ver nal ''Jgbaar op de adressen ai 'amlaan 64, Venestraat 26 Prins Frederiklaan 169. 'anaf zondag is het inschrijf- dd vier gulden per persoon, et evenement start bij Ons dhuis, de Hor re 1 tussen alf zes en half acht. hllonnen ii '8 e ballonnen die op Konin- 382 'nnedag in winkelcentrum 53 eidsenhage in Leidschen- 26 am werden opgelaten zijn 22 iet ver gekomen. De oranje, 72net gas gevulde boodschap pers hadden naar alle wind- 5 reken moeten uitwaaieren. 39 lechts één ballon kaart keer- e echter terug: uit het nabij gelegen Leiden. De afzender de retourzender krijgen ^ien cadeaubon. Wat er met de andere ballonnen is ge beurd is niet bekend. Moge lijk zijn ze in zee terecht ge komen. Bij acties in vorige jaren werden ballonnen tot in Oost-Duitsland toe terug gevonden. Telefoon Het Elisabeth Ziekenhuis Leiderdorp aan de Simon Smit weg 2 heeft met ingang van dinsdag een nieuw tele foonnummer: 071-454545. Met de nieuwe centrale kun nen de diverse diensten en afdelingen voortaan recht streeks worden gebeld. Een lijst van déze doorkiesnum- mers is bij het ziekenhuis verkrijgbaar. Fiesta Winkelcentrum Leidsenhage in Leidschendam houdt morgen een Spaanse dag in samenwerking met de cultu rele afdeling van de Spaanse ambassade. Spaanse kokkin nen bereiden vanaf elf uur uur hapjes voor hetwinke lende publiek. Spaanse vrou- 'wen in klederdracht offreren gratis glaasjes sangria. Ook is er een sherry-schenker ac tief. Concert Het Toonkunst Orkest Lei den geeft morgenavond een concert in de Dorpskerk v.an Zoeterwoude. De opbrengst is bestemd voor het restuara- tiefonds van de kerk. Op het programma staan onder meer werken van Mozart en Schu bert. Het concert begint om kwart over acht, de toegang sprijs is tien gulden. Morgen dan in Leiden het ex periment met de schroot-Mes- siah. Leden van CM zijn al tij den druk doende met de voorbereidingen daartoe. Hun geestdrift is al sterk genoeg om voor volgend jaar met de zelfde plannen rond te lopen. „Maar we zullen leren van de ervaringen van deze eerste uitvoering", zei Jan Tazelaar. „Het volgend jaar doen we het tegen september aan, na de vakantie. En we zullen er meer ruchtbaarheid aan ge ven. Maar nu al moedigt men elkaar aan, vrienden en ma gen: we gaan de scratch weer in, in '89. Er zijn al volop re acties van koormensen en or kesten uit de regio, die de Messiah wel kennen en •eerder hebben, uitgevoerd. Maar nog nooit in dit los ver band. Goed dan: Malcolm Da- vies dirigeert pro deo en voor z'n Britse plezier. Het zijn prominenten die hem bij staan: de organist is Michiel Ras (van het CM), en de solis ten komen ook uit de semi- professionele hoek. Het schroot krijgt extra glans met sopraan Fiekojan Hoolboom, de alt Marianne van Laarho ven, tenor Otto Bouwknegt en de bas Tom Sol, beginnende profs. „De Carmina Burana van Órff staan ook op ons pro gramma. En Villalobos. Kan ik het daar nog een moment over hebben?" Nee Jan, dat moet nog even wachten. Nu eerst die uitverkoop van de Messias. Georg Friedrich Handel wist wat verbroede ring was: van Duits naar En gels. Als hij de scratch zou kunnen horen zou hij liggen te hikken van de lach in zijn praalgraf in de city van West minster. De capaciteit van de Petrakerk is 290 personen. Tot donderdagavond toe had den rond 140 deelnemers zich aangemeld. Veel CM-ers na tuurlijk, maar ook muzikaal onderlegde familieleden, zin gende ooms en tantes, neefs en nichten, tot in Vlaardingen toe, maar ook mensen van De Naïeve Amateur uit Haarlem. Er zijn zelfs logees bij uit het Duitse Darmstadt. Meer dan 100 vocalisten op de experi mentele toer en een nog wat mager uitvallend orkest, dat evenwel ondersteund en aan gevuld kan worden door de registers van het orgel. Ze hebben altegader zowat de Messiah in hun zak en grijpen nu de kans om de zaak fris van de lever aan te pakken. Jan Tazelaar: „De scratch-uit- voering is mede mogelijk ge worden door een bijspringen van het LUF, het Leids Uni- versiteits Fonds, dat garant staat voor 400 gulden aan eventueel gemaakte verliezen. We zullen het wel kunnen bolwerken, denk ik. Voor veel deelnemers zal het fijn zijn, dat ze podiumervaring op kunnen doen. We weten nog niet, of we twee pauken kun nen lenen van het CM. En zo ja, dan is er nog geen pauke- nist. In dat geval klim ik zelf achter die dingen. Even instu deren en boem, rang, krijgt de scratch twee pauken ter be schikking. Ontsporingen ter uitvoering zijn nauwelijks te verwachten". De spanning neemt toe. Wordt de Leidse Scratch Mes siah een oppepper of niet? We zijn gewend aan spanningen, in de dagen van het Europees voetbaltoernooi. Jan Tazelaar en de zijnen hebben weer an dere zorgen. De repetitie be gint morgen om half/ 3, in de kerk, tot half 6, en om half 8 na stemmen van belang staat men klaar voor de uit voering van de Messiah voor en door liefhebbers. Vatte wie het vatten kan. Artistiek ver antwoord is niet noodzakelijk. Iedereen is nog gaarne wel kom. Wie weet hoeveel disso nanten er voor uitbundig ple zier kunnen zorgen. Maar t is niet verplicht. Rond 10 uur 's avonds legt de dirigent z'n stokje neer. Dan praten we weer verder. Wie weet tot volgend jaar. vlij IN LEIDEN WORDT EEN MEESTERWERK VAN HAENDEL POPULAIR AANGEPAKT O DEN HAAG/LEIDER DORP Voor de Haagse rechtbank stonden giste ren twee Leiderdorpers (53 en 40 jaar), een Alphe- naar (36) en man uit Bos koop (34) terecht wegens het seksueel misbruiken van (stief)dochters. Er werden celstraffen geëist van respectievelijk 18, 6, 16 en 18 maanden. Ook zouden de verdachten zich met het oog op hulpverle ning na hun straffen moeten gedragen naar de richtlijnen van de reclas sering. In psychiatrische rapporten werden alle vier verdachten beschreven als zwakbegaafde, onzekere figuren, met een sterke moederbinding en een grote seksuele behoefte. Zij waren ook allen getrouwd met oudere vrouwen, moeders met dochters. De mannen werden als enigszins verminderd toe rekeningsvatbaar beschreven. Hulpverlening werd in alle ge vallen onontbeerlijk geacht, aangezien de kans op herha ling groot zou zijn. De 53-jarige Leiderdorper be kende dat hij van 1978 tot 1987 met zijn twee stiefdochters (thans 16 en 19 jaar) meerma len gemeenschap had gehad en ontucht had gepleegd. „Ik heb diep berouw en ben nu een gebroken man", aldus de verdachte. Niettemin eiste of ficier van justitie mr. J. van Eek 24 maanden celstraf, waarvan 6 maanden voor waardelijk, omdat de man zijn dochters „enorme en levens lange psychische schade heeft toegebracht". De arbeidsonge schikte man deed het huishou den, zijn echtgenote had een baan. Hij isoleerde de kinde ren van de buitenwereld.. Iets wat in dergelijke gevallen vaak voorkomt, merkte recht bankpresidente mr. P. Ko ningsveld op. De Leiderdorper was in 1959 ook wegens on tucht veroordeeld. Hoewel de psychiater destijds langdurige behandeling noodzakelijk vond, is dat niet gebeurd. „On begrijpelijk", vond Konings veld, „maar u was wel gewaar schuwd". Advocaat mr. Kar- sten stelde dat verdachte zijn stiefdochters nooit had ge dwongen. Hij constateerde een langzame scheefgroei en normvervaging tussen de be trokkenen. Ook de 40-jarige Leiderdorper pleegde van 1984 tot 1986 on tucht met zijn stiefdochter (thans 11 jaar). Ook hij was al eerder voor eenzelfde vergrijp veroordeeld en had eveneens niet de door deskundigen ver langde hulp gekregen. De man zocht echter zelf psychiatri sche hulp en meldde zich ten slotte uit eigen beweging bij de politie. Daarom eisten officier Van Eek tegen hem de lichtste straf: 12 maanden, waarvan 6 voorwaardelijk. Weerzinwekkend Als „stuitend en weerzinwek kend" beoordeelde de officier de ontucht die verdachte uit Boskoop (34) vanaf december 1987 met zijn stiefdochter (13) had bedreven. Spanningen in het gezin hadden er verder toe geleid dat verdachte zijn echt genote met een kinderstoeltje had toegetakeld. De stiefdoch ter, die inmiddels door de kin derbescherming uit huis is ge plaatst, werd door de echtelie den als een soort „Assepoes ter" gebruikt. De autoritaire Boskopenaar had het meisje hardhandig tot de meest af schuwwekkende vormen van ontucht gedwongen, tot in de achterbak van een vrachtwa gen toe. Mr. Van Eek eiste 24 maanden, waarvan 8 maanden voorwaardelijk. Dit was het enige geval, waarbij het echt paar alsnog samen verder wil. Advocaat mr. Croes bepleitte daarom een beperkte straftijd, opdat de hulpverlening de. problemen in het gezin spoe dig kan gaan aanpakken. De kinderbescherming is echter doende ook de twee andere kinderen (2 en 3 jaar) van het paar uit het gezin te halen. De 36-jarige man uit Alphen aan den Rijn was de enige ver dachte die de tenlastegelegde incest en ontucht met zijn ei gen dochter (14) ontkende. Te genover de politie had hij een en ander echter wel toegege ven. Ter zitting trok hij die be kentenissen weer in en gaf on zinnige en tegénstrijdige ver klaringen voor zijn gedrag ten beste. Hij zou met zijn dochter afspraken hebben gemaakt om uit de financiële problemen te komen. De officier hield hem echter aan eerder afgelegde bekentenissen. Evenals in de andere zaken lagen er boven dien de verklaringen van de slachtoffers. Zijn dochter zou in 1986 een miskraam van haar vader hebben gehad. De man is inmiddels twee maal met de moeder van zijn kinde ren getrouwd geweest, maar twee keer werd het huwelijk weer ontbonden. Het gezin werd gekenmerkt door ruzies, spanningen, overspel, en to renhoge schulden. „Wat moet hiervan terechtkomen", vroeg officier mr. Van Eek zich af. Hij eiste 24 maanden cel, waarvan 6 voorwaardelijk. Alle vonnissen op 30 juni. )e Engelsen hebben nu een- naai „eigen aardige" opvat tingen, ook waar het om mu- jiek gaat. De Britse koorcul- miuur is ook voor velen van ins om van te smullen. Nog ifgezien van de „community iinging". De muziekbeleving •ijst helemaal de pan uit als er arti jemanifesteerd kan worden, be oals met die Promenade-con- ?rga erten, waarvan het laatste, di lijgenaamd „the last night of is ei he Proms", de overkoepelde aan loyal Albert Hall op z'n azi/i ;rondvesten doet trillen. Be- i aamd is ook het jaarlijks be .Trooping the colour'op de igei ifficiële verjaardag van Hare n c kitse Majesteit Elizabeth II, idi oals vorige week zaterdag. Ret militaire aspect wordt Ian nog meer kracht bijgezet ...je 'oor het optreden en opmarc- add >eren van Brittannië's meest rermaarde militaire bands en e arde-muziekkorpsen. En je 0noet ook helemaal niet gek taan te kijken als binnen een lalf uur tijd drie keer het }od save the Queen wordt angeheven. let muziek kom je een heel ind in het Britse leven: Rule Britannia"; al zijn het liet meer de golven die be- leerst worden zoals weleer in e dagen van het Empire, laar ze vinden er steeds veer wat anders uit om de "1 endracht te bevorderen; 't Ji iefst op een ludieke manier, lisschien is er wel een vonk 'an dat „typisch Engelse" die tok naar onze streken over laat. Wie weet. Er wordt in lk geval aan gewerkt, en norgenavond zullen we het yeten in Leiden. i\ geruime tijd komen in En- tyijeland op een bepaald mo- jsknen* (meestal niet i: t kersttijd, hoewel die neest toe geëigend lijkt) uit 11e rangen en standen mu ziekliefhebbers, vocaal en in- Irumentaal, bijeen om samen net elkaar iets van Handel te akken. Met name diens diep k0 loorwrochte en doorgewin- irde oratorium The Messiah. welkom (men betaalt een rijksdaalder entree), het gaat in de eerste plaats om het mu- siceerplezier van de deelne mers (die bij voorinschrijving 5 gulden dokken, later kost de deelname een gulden meer). Nu woont de Engelse dirigent Malcolm Davies al jaren in Den Haag, maar hij was al ge heel doordrongen van de ge neugten die een Scratch Mes siah van Handel kan opleve ren. Hij had het al in Londen aan den lijve ondervonden. Eerder dit jaar organiseerde Malcolm in Den Haag een kleine „scratch", met erg veel succes, mag ik wel zeggen. Ik ben daar met nog vier leden van het CM naar toe geweest en we werden door die uit voering aangestoken. Dat moet ook in Leiden kunnen!, zeiden we eensgezind. Mal colm was spontaan bereid, de Leidse directie op zich te ne men. En nu wilt u nog steeds weten wat „scratch" ongeveer inhoudt? De term zou ik maar beter onvertaald willen hou den. Tenzij u er op staat. Het heeft niets met krabben te maken, of misschien ook wèl. Enfin, „scratch" heeft in de Engelse traditie iets van „bij eengeraapt", „schroot" ook. Je zou dus kunnen spreken van een schroot-Messias. Tot nog toe konden alleen Engelsen dat schroot aan, immers Han dels The Messiah is dit volk met de paplepel ingegoten. Dat treft nog sterker dan Bachs Passionen in onze con treien; de Engelsen hebben niet zoveel op met Bach. Maar Handel, de Duitser die zich als Engelsman ontpopte, is, sa men met Purcell, hun muzi kale klassieke idool geworden en komt zelfs nog vóór Ed ward Elgar en Ralph Vaug- han Williams, en dat wil toch heel wat zeggen. Als Handels muziek bij de koninklijke vuurwerken en de watermu ziek worden uitgevoerd, staan de Angelsaksen in verering op. Dat geldt ook de Messias in die Engelse klankkleur". Katwijkers in The Blue Ocean Vier Katwijkers spelen een rol In een grote Amerikaanse televisie- produktie,. The Blue Ocean ge naamd. Hiervoor wordt op veertig lokaties over de hele wereld ge filmd waarvan in totaal acht uitzen dingen van vijftig minuten worden gemaakt. Een van die lokaties is het IJsselmeer in Nederland. De KRO met als regisseur Ad Bakker heeft daar woensdagmorgen vanaf vijf uur als Nederlands co-produ- cent opnamen gemaakt. In beeld wordt gebracht het haringvissen in de 17e eeuw. Hiervoor is de hulp ingeroepen van de Katwijkse school voor Zeevisvaart die de kennis voor dit onderwerp heeft geleverd. Ook spelen vier Katwij kers van de school Teun van der Plas, Han Klinkenberg, Henk van Beelen en Leendert van Klaveren een rol in de scene op het IJssel meer. Zij varen op de twee histori sche botters. Eerst wordt getoond hoe de twee botters spannen, dan hoe het netwerk naar binnen wordt gehaald waarna de vier Katwijkers de haring kaken, zouten en in ton nen pakken. Het gaat hierbij om originele tonnen met nog een wil- genbies er om heen. De warrebak komt uit het Katwijks museum. Henk van Beelen en Leendert van Klaveren hebben een origineel 17e eeuws netwerk gemaakt. De film wordt pas begin 1990 uit gezonden. De Nederlandse opna me is immers pas de eerste opna me. FOTO: DICK HOGEWONING Meer kansen voor Leidschendamse woningzoekenden LEIDSCHENDAM Leid- schendamse woningzoekenden krijgen meer kans op een wo ning in hun woonplaats. In de toekomst hoeven zij, nadat zij zijn ingeschreven als woning zoekende. niet meer vier jaar te wachten voordat ze de 48 pun ten krijgen die ze een lichte voorsprong geven op ingeschre venen van buiten de gemeente. Voortaan krijgt iedereen die Leidschendammer is en op het moment van inschrijving lan ger dan 1 jaar in het persoons register staat ingeschreven een extra aantal punten dat gelijk is aan het aantal volle maanden dat hij in dt register staat inge schreven. Er een maximum van 48 punten. De gemeenteraad van Leidschendam heeft zich met deze wijziging verenigd, maar heeft nog geen besluit ge nomen over een hoger aantal punten aan economisch gebon- denen die een woning zoeken. Na de wijziging van de woon ruimteverordening in 1984 is het aantal woningzoekenden, dat voor het merendeel bestaat uit economisch gebondenen uit de Haagse regio, gestegen van 184 naar 1669, een stijging van meer dan 800 procent. Het aan tal Leidschendammers dat een woning zoekt, steeg ondanks de bouwactiviteiten nog met ruim 20 procent Het Leids Studenten Koor en Orkest Collegium Musicum heeft wel voor heter vuren gestaan, veelal in de Stadsgehoorzaal. Morgen kan het best daarop lijken in de Leiden Noordse Petrakerk met die Scratch Messiah. foto-.pr Er zal dan in de Petrakerk aan de Curagaostraat een „Scratch Messiah" worden uitgevoerd. Me dunkt, dat een en ander enige toelichting vraagt". „Nu is het zo, dat aan de over kant van de Noordzee het sa men zingen en spelen van een Scratch Messiah een welkome aangelegenheid en een popu laire hobby is. In Londen, bij voorbeeld, telt een uitvoering soms zo'n 3000 deelnemers! Het moge duidelijk zijn, dat we dit resultaat in Leiden hiet beogen, maar wat niet is kan nog komen nietwaar? Ik ben nog niet aan een preciezering van het begrip Scratch toe. Even geduld graag wilt u, intussen, wellicht een marse peinen versnapering bij de koffie? Juist. In de hoop dat het u zal smaken neem ik er ook één. Welnu, wat is een Scratch Messiah? We krijgen morgen te maken met een uit Engeland overgewaaid mu ziekfeest. Een (groot) aantal muziekliefhebbers, zowel vo caal als instrumentaal, komt bijeen om samen een middag op de Messiah te studeren en repeteren. Een ratjetoe, zeer zeker, maar allen de muze ten zeerste toegewijd en reeds enigszins onderlegd in het musiceren, vaak ook conser vatoriumstudenten in de eindfase van hun opleiding. Enthousiast, zonder meer. In ons geval ook veel leden van het Collegium Musicum, dat ook nu weer een stut en steun is bij het experiment dat ons voor ogen staat. Na het instuderen wordt de Messiah nog dezelfde avond integraal uitgevoerd. En al is publiek daarbij van harte Jan Tazelaar vertelde me er gisteren iets van. Jan Tazelaar (31) is net verhuisd en bijna klaar met z'n studie geschie denis, runt daarbij een ver- taalbureautje, is bovendien een toegewijde bas bij het Col legium Musicum, het Leids Studenten Koor en Orkest (LSKO) een gebenedijd en semble en heeft zich nu ook, met vier collegae, voor het karretje van een Leidse „Scratch Messiah" laten span nen. „Morgen, zaterdag, gaat Leiden een primeurtje voor muziekliefhebbers beleven.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 13