EHD ondergebracht bij brandweer STAD OMGEVING ïekUcSouAcwit Liften in De Lakenhal kosten ruim vier ton Noodhandlamp ÜiJ ALLER LEI(DS) PRIVATISERING EERSTE HULPDIENST KOMENDE TWEE JAAR VAN DE BAAN Brinkman begint restauratie stadstimmerwerf WINKELS BIJ BEGRAAFPLAATSEN ZONDAG OPEN VRIJDAG 17 JUNI 1988 PAGINA 11 isdiensten aangepast Rijnsburgerweg star I. EN Als gevolg van het afsluiten van de jurgerweg nodig voor de herbestrating periode 27 juni tot 21 juli, worden de bus- en over die weg aangepast. De lijnen 31, 32, 51 en 60 van de NZH en 145 van Centraal •land rijden dan in beide richtingen via de eesterstraatweg en Wassenaarseweg. De hal- ven jmpenaarstraat, Leidsestraatweg en Lijster- komen te vervallen. Voor de halte Leidse- komt er een vervangende halte op de Rhijn- ied [Straatweg, ter hoogte van de Assendelft- me De lijnen 42 en 50 van de NZH worden om- ir t via de Oegstgeesterweg en de Schipholweg. ligi Dor vervallen de haltes Abspoelweg, Mare- e I Varmonderweg, Lijsterstraat en Posthof. Bij to lising Oegstgeesterweg/Laan van Oud Poel- G( vordt een vervangende halte ingesteld. Man pleegt incest met dochtertje (6) LEIDEN Een 33-ja- rige Leidenaar heeft bekend dat hij incest heeft gepleegd met zijn 6-jarig dochtertje. De politie was de man op het spoor gekomen door een tip. Hij wordt er van verdacht gedu rende een jaar ontucht te hebben gepleegd met zijn kind. Hij is dinsdag aangehouden en van ochtend voorgeleid aan de officier van jusititie. Aanvankelijk ontken de hij zijn daad. Leidenaar in been gestoken LEIDEN Een 18-jarige jongen uit Leiden is gister avond om tien voor tien in zijn been gestoken. De jon gen liep met wat vrienden over de Beestenmarkt, toen hij een meisje een compliment maakte over haar uiterlijk. Een jongen die in haar gezelschap ver keerde was daar zo boos over, dat hij een mes trok en de Leidenaar in zijn been stak. Het slachtoffer is met een wond in zijn been overgebracht naar het Academisch zieken huis. De dader is ontko men. Verdachten roof overval in kraag gevat LEIDEN De politie heeft gisteravond een 28- Jarige Leidenaar en een 34-jarige man uit Sassen- ïeim aangehouden die er van worden verdacht de kassa van het Rex-theater te hebben gestolen. Het tweetal zat na tien uur in een taxi, toen zij de chauffeur lieten stoppen bij de benzinepomp aan de Plesmanlaan. Terwijl één van hen wat te drin ken ging kopen, bedreigde de ander de bestuurder met een pistool. Dat werd opgemerkt door een omstander, die de politie waarschuwde. Het twee tal kon daarop ter plekkke worden aangehouden. Eerder op de avond hadden twee mannen de kas van het Rex-theater aan de Haarlemmerstraat ge stolen. Een 49-jarige medewerker maakte juist de kas op toen de twee duidelijk maakten dat zij nog naar binnen wilden. Toen de man de deur had opengedaan, moest hij onder bedreiging van een mes en een pistool de kassa afgeven. Daar zat on geveer 400 gulden in. Volgens een woordvoerder van de politie gaat het vrijwel zeker om dezelfde daders. Auto richt ravage aan LEIDEN Een onbekende automobilist heeft vanochtend om zes uur een ravage aange richt op de Hooigracht. De be stuurder reed in de richting van de Hooigracht toen hij ter hoogte van de Gepekte Brug waarschijnlijk de macht over het stuur verloor. Hij ramde achtereenvolgens een boombe schermer, een verkeersbord, de brugleuning en een paaltje. Hij kwam tot stilstand tegen de muur van een woonhuis, die beschadigd werd. Toen de politie arriveerde was de chauffeur er niet meer. Hij is nog niet opgespoord. De auto was geheel vernield. Slangen van benzinepomp doorgesneden LEIDEN Van twaalf benzinepompen bij garage Het Motorhuis aan de Von dellaan zijn vannacht de slangen voor driekwart doorgesneden. Het is ondui delijk wie de daders zijn en hoe groot de schade is. De kapotte slangen werden ontdekt toen enkele klanten benzine wilden tanken en die uit de handgreep en de zuil kwam. De slangen ble ken te zijn doorgesneden in het gedeelte dat het verst in de pomp zit. Radioprogramma van Rembrandt LEIDEN De brugklassers van de Rembrandt-scholengemeenschap la ten Leiden morgen kennisnemen van de resultaten van een jaar radio- onderwijs. De scholieren hebben een radioprogramma voorbereid dat tus sen 07.00 en 11.00 uur wordt uitge zonden via de frequenties van Radio Rijnland (88.1 FM kabel en 104.7 FM ether). Voor dat programma hebben ze onder andere bekende Leidenaars geïnterviewd onder wie minister E. Brinkman, Olaf Hoenson (Haagse Harry) en Linda Dubbeldeman (Brenda Steunbeer). In het program ma zijn bovendien spelletjes opgeno men waarbij deelname van Rem- brandt-leerlingen en andere luiste raars wordt gevraagd. lerdak "ïaat vijfjaar ste EN Het Centrum On- Le i Leiden bestaat vijf. e c lit eerste lustrum wordt peld op donderdag 30 juni ialt6 tot 18 uur. Voorzitter w|n de Hoek van de stich- !entrum Onderdak zal :t Meerjaren verslag aan- aan wethouder H. de la vfan Leiden. eidingen r chauffeurs N/ALPHEN AAN RIJN De Stichting leiding Wegvervoer in i breidt haar opleidin- iket fors uit. Aan het mma zijn toegevoegd ngen voor internatio- ivegvervoer, goederen- r, personenvervoer en Slanners in een trans- irijf. B ;afé verhuist fij hoek ibrandtstraat Het eetcafé De leer aan de Rembrandt- rerhuist van nummer 18 ummer 27, op de hoek Groenhazengracht. De p overlast voor de om- is daar kleiner, aldus leente. Bovendien kan terras worden aange- n de achterzijde, langs lekomstige Rembrandt- '.eiden koopt de panden :n 27 van het ministerie ifensie. Nummer 27 zal rkocht worden aan De Beer, nadat de aanbouw achterzijdè gesloopt is aanleg van de tweede het Rembrandtpark. :afé had de gemeente om het pand op ;r 20 bij de huidige zaak ;en betrekken, maar de ite zag liever deze op- ewijk Napoleon lie VVV-bespreekbu- s zijn vanaf maandag ngskaarten te bestel oor het spektakelstuk wijk Napoleon als vorig jaar zal dit in de Pieterskerk en opgevoerd in het van de Leidse La- '.esten. Per voorstel - kunnen ongeveer 500 houwers worden toe- ?n. De première is op ag 1 juli. De andere dagen zijn: 2, 5, 6, 7, 11, 12 en 13 juli. De hllingen beginnen om 22.30 uur en du- uim een uur. Kaarten 15 gulden (kinde- CJP-houders en Pas 'talen 10 gulden). lomernacht {deling Leiden van istituut voor Natuur- 'ermingseduca tie I houdt dinsdag een imernach troei toch t. 't leiding van ervaren n wordt geroeid op de d A in Zoeterwoude. it Leiden wordt daar 9.00 uur naar toe ge- om rond 22.30 uur terug te zijn. De emers betalen een ige van drie gulden iersoon in de huur Ie boten. Inlichtingen de vertrekplaats, en 'e voor deelname, bij van der Ploeg (071- 0) en Ap Zwinkels "M 7206) tussen 18.00 00 uur. lesty 'sty In terna tional komende week de schrijfavonden politieke gevangenen de zomervakantie. dag is er een avond in Vredeskerk aan de aRgravenlaan, (aanvang uur), woensdag 22 in de Bevrijdingskerk Zuidwest (aanvang V uur) en donderdag 23 in de Ekklesia, Ra- \urg 100 (aanvang 1 Puur. LEIDEN De Eerste en bovendien besparin- Hulpdienst (EHD) van de gen oplevert, gemeente Leiden zal de EHD bij de brandweer ook de Brandweercommandant B. door het college zo gewenste Mark bevestigde na afloop Het college had dat voorge steld omdat de EHD de ge- w meente jaarlijks zo'n vier ton besparingen opleverde. „Het Van de vergadering dat de re- kost. Privatisering zou twee is nog niet over een heel jaar sultaten. van de afgelopen en D66 volgden ton bezuiniging opleveren, zo gemeten, maar als de huidige maanden er inderdaad op wij had het college becijferd. komende twee jaar bij de PvdA VVD brandweer worden on- gisteravond tijdens dergebracht, en niet bij combineerde commissieverga- Omdat er problemen met de het ambulancebedrijf De dering het voorstel van Links leiding van de EHD waren Jong. Halverwege 1990 Leiden-raadslid J. Laurier om gerezen, werd de dienst hal- 7al nnnipuw hplr^kpn het collegevoorstel met ander- verwege vorig jaar onderge- Ar. half tot twee jaar op te schor- bracht bij de Leidse brand- Y k rj ten- Laurier voerde aan dat weer. Het merendeel van de EriD gaat gebeuren. De de provinciale en rijksover- negen personeelsleden is er meeste politieke partijen heid de komende tijd een aan- voorstander van om die con- tendens zich voortzet wordt zen dat de uitgaven voor de de twee ton bezuiniging ge- EHD binnen het gestelde bud- haald". De wethouders P. get blijven. Wel vond hij dat Bordewijk (financiën) en F. daar nog geen conclusies aan Kuijers (volksgezondheid) zei- verbonden den echter geen cijfers te ken nen, en wilden niet op de uit spraak van Voormeulen in gaan. Reden voor de CDA drie mensen binnen die hele- verantwoordelijk voor de maal niet bij de brandweer EHD. De Jong vindt die ver- willen werken en de boel mo- menging van functies niet gelijk gaan lopen verzieken", kunnen. Momenteel wordt Directeur B. de Jong van het ook onderzocht of de meldin- gelijknamige ambulancebe- gen wel volgens een correcte drijf liet weten dat zijn in- verdeelsteutel over de ver ziens de overgang van de schillende ambulancediensten EHD naar zijn firma niet vol- verdeeld worden. ledig van de baan is. Wat hem betreft kon er ook over twee „Als straks een aantal perso- jaar nog wel over het onder- neelsleden ziek wordt komt de zaak anders te liggen. Dan De Jong had verder zijn twij fels over de mededeling dat onderbrengen bij de brand- brengen van de EHD bij zijn weer besparingen op zou leve- in de Leidse raad zijn van tal beslissingen moeten ne- structie een blijvend karakter vertegenwoordigers in de moet ik uitzendkrachten in mening dat er nog te veel men die vergaande gevolgen te geven, maakte Abva- onzekerheden zijn om nu voor het ambülancevèrvoef in /Kabo-bestuurder K. Voor- J de regio zullen hebben. Zo- meulen gisteravond nog eens te kunnen kiezen voor De jang de uitkomst daarvan on- duidelijk. Drie personeelsle- Jong. In 1990 wordt be- zeker was, leek het hem niet den zijn daarentegen voor keken of onderbrengen verstandig om een ingrij- overgang naar De Jong. van de EHD bij de Leidse pende beslissing te nemen als Volgens Voormeulen bleek brandweer werkbaar is ^et onderbrengen van de uit de afgelopen maanden dat EHD bij de firma De Jong. het onderbrengen van de commissie om tegen uitstel van de beslissing te stemmen. „We kunnen de mensen van schakelen". Mark toonde zich niet erg tevreden met de uit komst van de discussie. „Laat de EHD niet zo maar het bos ik voorop stellen dat ik de in sturen en zeggen: zoek het EHD een prima dienst vind. maar uit, zonder dat we we- Maar er zal nu eerst duidelijk- ten wat daar de financiële heid moeten komen over de consequenties van zijn", aldus werkwijze binnen de brand- bedrijf gepraat worden. Wel ren. „Dat kan gehaald worden kondigde hij aan de rol van als de wagens worden onder- de directie van de Centrale gebracht in de brandweerka- Post Ambulancevervoer zerne en bij ziekte en verlof (CPA) aan de orde te willen mensen van de brandweer stellen. Deze post, die de bin- worden ingezet. Maar ik nengekomen meldingen ver- vraag me af of de EHD'ers der leiding van brandweer- weer. Bovendien krijg ik nu commandant Mark, nu ook willen blijven zitten en zelf hun zaken regelen". MUSEUM ONVINDBAAR EN ONTOEGANKELIJK LEIDEN Door de aanleg van twee liften voor ruim vier ton, kan het hele stedelijk mu seum De Lakenhal toeganke lijk worden voor invaliden. Daarmee komt dan eindelijk zicht op een verbetering van de huidige situatie waarin al leen de begane grond en een deel van de schilderijencollec tie voor invaliden toegankelijk zijn. Museumdirecteur M. Wurfbain stelt tegelijk voor iets aan de „geestelijke ontoe gankelijkheid van het mu seum te doen. Zo is het door het ontbreken van wegwijzers onvindbaar voor buitenstaan ders. Al sinds 1973 komt de aanleg van liften voor invaliden voor op de begroting van De La kenhal, maar werd daar tot er gernis van Wurfbain, steeds weer van afgevoerd omdat het te duur was. Hij heeft nu dit goedkopere voorstel gedaan. Wurfbain wil tegelijk de „geestelijke" ontoegankelijk heid van het museum aanpak ken. In eerste instantie was bij de restauratie van het museum al een plan gemaakt om de col lectie ook voor invaliden toe gankelijk te maken. Dat was met 950.000 gulden echter veel te duur voor de gemeente, ook al omdat daar geen enkele rijkssubsidie tegenover zou staan, aldus Wurfbain. De bouw van de nieuwe aula en een bijbehorend trappenhuis biedt nu uitkomst. Door een combinatie van een gewone lift in dat trappenhuis (a 350.000 gulden) en een kleine re traplift (a 60.000 gulden) kan het hele museum toegan kelijk worden voor rolstoelers. Wurfbain beaamt dat de nu voorgestelde oplossing die donderdag in de commissie voor De Lakenhal wordt be sproken, nog verre van ideaal is. Maar hij vindt deze aanpak wel aanvaardbaar. „Je kunt zo ook met een rolstoel bij alle af delingen komen". Wurfbain noemt naast het problemen voor de invaliden ook de „geestelijke ontoegan kelijkheid" van het museum een probleem. Ook de meer ingewijden hebben moeilijkhe den bij het vinden van het museum. Als ze dan eenmaal binnen zijn, ontbreekt het aan voorzieningen. Er is geen goe de koffie te krijgen in het mu seum, er is geen route langs de collectie aangegeven en de toelichtingen op de geëxpo seerde stukken worden „ver onder de maat" genoemd. Om daar wat aan te doen, moet er een winkeltje in de hal komen (kosten 85.200 gulden), te be mannen door vrijwilligers, een bewegwijzering langs de schil derijen (kosten 51.300 gulden). Bovendien wordt voorgesteld de Singelzaal te renoveren (kosten ruim een ton) en de buitenkant van het museum meer te accentueren (24.690 gulden). Al deze maatregelen samen vergen 275.000 gulden. LEIDEN Minister Brinkman van welzijn, volksgezondheid en cultuur (WVC) heeft gisteren een begin gemaakt met de restau ratie van de oude stadstimmerwerf aan het Kort Galgewater in Leiden. In de gebouwen van de oude werf worden 33 bejaarden woningen gebouwd. De stadstimmerwerf zal gerestaureerd worden als Rijksmonument. Vandaar dat het ministerie van WVC een extra subsidie van 2 miljoen gulden beschikbaar stelt. Voorzitter Ch. F. van der Weijden van de Stichting tot Exploita tie van Bejaardencentra mag dit geld in ontvangst nemen. „Nu kunt u met uw eigen ogen zien waar het geld naar toe gaat", zei hij tegen minister Brinkman, die bij de opening wat onwennig met een drilboor de eerste steen losbrak. Pas eind maart kreeg de stichting de toezegging van het ministe rie dat de subsidie overgemaakt zou worden, met de voorwaarde dat de restauratie voor 1 april zou beginnen. „En dat was wel een hele korte termijn", aldus Van der Weijden. „We hebben toen snel een lijst gemaakt met dingen die gesloopt moesten worden. Een eenmansbedrijfje is op 28 maart begonnen met de eerste sloopwerkzaamheden". De gemeente Leiden had toen al de grond van de stadstimmer werf gratis ter beschikking gesteld. De stadstimmerwerf is het vijfde monument dat gerestaureerd wordt en verbouwd voor bejaardenhuisvesting. De huur van de woningen zal ongeveer 470 gulden bedragen. „Ik denk dat het voor onze doelgroep niet beter had gekund", aldus Van der Weijden. Minister Brinkman start de restauratie van de stadstimmerwerf. FOTO: TEJO RINGERS LEIDEN Kiosken en win- geldt een dergelijke onthef- ming besloten naar aanlei- kels die bloemen en fruit ver- fing van de verplichte win- ding van een verzoek van kopen in de buurt van be- kelsluiting op zondag alleen een ondernemer bij de be graafplaatsen in Leiden mo- voor winkels en kiosken in graafplaats Rhijnhof. Verder gen binnenkort ook op zon- de buurt van ziekenhuizen, willen B en W de twee zonda- dag geopend zijn. Momenteel Het college heeft tot verrui- gen in juli tijdens de Leidse Lakenf eeSten aanwijzen als Nu worden de zondagen stan- dagen waarop markt is toege- daard opgenomen in de plaat- staan. De afgelopen jaren was selijke verordening als dagen er wel steeds markt, maar waarop markt is toegestaan, daarvoor moest een speciale Winkels vallen niet onder de ontheffing gegeven worden, vrijstelling. Dronken bestuurders raken rijbewijs kwijt LEIDEN Twee Leidenaars van 26 en 28 jaar zijn vannacht hun rijbewijs kwijtgeraakt omdat zij onder invloed achter het stuur zaten. De 28-jarige man reed op de Nieuwe Rijn tegen een auto aan. De eigenaar stapte onmiddellijk in en zette de achter volging in. Op de Hogewoerd reed hij de dader klem. Hij was al vaker veroordeeld wegens rijden onder invloed. Daarom nam de politie zijn rijbewijs en zijn auto in beslag. De 26-jarige Leide naar werd aangehouden bij een routinecontrole in de binnen stad. Hij had al drie rijverboden achter de rug en raakte daarom opnieuw zijn rijbewijs kwijt. Dat is nog eens handig: een handlamp met houder die u b.v. in de meterkast kunt ophangen. Zodra u de lamp uit de houder neemt gaat hij branden. Hij is voor u als u ons een nieuwe abonnee opgeeft. Batterijen worden De nieuwe abonnee wordt hartelijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. I Noteer als nieuwe abonnee Naam: Adres: Postcode/plaats: Telefoon j Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per I O maand automatisch betalen f 23,74 I kwartaal per acceptgiro f 70,93 (voor controle bezorging) Stuur als dank de noodhandlamp naar: Naam: I Stuur deze bon in een open envelop postzegel niet nodig - naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. Adres: Postcode/plaats: ~-snJN2 •SSÜ-j Cckióc Soumnt

Leidse Courant | 1988 | | pagina 11