Dranje eer in heeft kansen eigen hand fan Basten haalt zijn gram EUROPA EERT MARCO VAN BASTEN VECHTEN VOOR HOOLIGAN BELANGRIJKER DAN VOETBAL U denkt dat kleine advertenties niet opvallen; dat valt toch alles mee! Nederlaag handbalheren CcidacSoivumt DONDERDAG 16 JUNI 1988 PAGINA 9 iaanse vreugde kost vier doden ers tijns Italië heeft de winst op Spanje uitbundig gevierd. Bij eep iviteiten vielen vier doden. De meest fervente aanhanger ïrk« getwijfeld een 58-jarige inwoner van Enna. Kijkend naar scnistrijd kreeg de Siciliaan een hartaanval. Hij weigerde veil ner tijdens het duel naar het ziekenhuis te laten vervoe- "Vytoen hij na de ontmoeting eindelijk toestond dat zijn fami- 'naar het hospitaal bracht, was het te laat. Eén van de blijv slachtoffers viel in Bari. Een 25-jarige feestvierder werd van ;n door een kogel toen er uit een auto met scherpe patro- rt* §esc^oten om ^et vreugdevuur te verhogen. In Genua Wj' n twee tifosi om het leven toen de bestuurder van hun de de controle' over het stuur verloor en een muur ramde. (Van onze correspondent Bob van Huët) PARIJS Volgens een 23-jarige relschopper uit Londen hebben Engelse hooligans voor de wed strijd Engeland - Neder land hun kaartjes op de zwarte markt gekocht, speciaal om in een vak met Nederlandse suppor ters terecht te komen. „Daar zijn we voor geko men. We willen de Hol landers te grazen nemen. We gaan er tegenaan en jammer als zij met meer zijn", aldus de anonieme raddraaier vanochtend in de Franse sportkrant Le Sport. „Vooral de Amsterdammers van Ajax gaan we pakken", zegt de Chelsea-fan, die bouw vakker is en bekent al negen jaar hooliganisme te bedrijven. In Düsseldorf trok hij op met supporters van Millwall en Arsenal, twee andere Londen- se clubs. „We vechten ook on der elkaar. Die gasten van Tottenham bijvoorbeeld kan ik niet uitstaan", aldus de hooligan, die er aan toevoegt: „Wij zijn de trots van Europa. Niemand is tegen ons bestand. De Nederlanders vechten pas sinds vijf, zes jaar... Wij, wij trainen al meer dan vijftien jaar". De supporter zegt zich altijd met een mes op zak te ver plaatsen. In Düsseldorf moest dat tegen een Nederlander worden gebruikt. „Natuurlijk, zij zullen het niet laten hun messen te gebruiken". Op de vraag of hij alleen naar de EK is gekomen om rotzooi te schoppen is het antwoord dui delijk. „Natuurlijk, net als ie dereen. Met het voetbal hebbe we niets te maken. Het maakt ons helemaal niets uit als Mag gie Thatcher het Engelse team wil terug trekken. We komen toch". bur telel ijELDORF De pu- wissel, drie minuten tijd, was hem van gegund. Marco van haalde gisteren ;am. En wel op on- lzinnige wijze. Met puntgave treffers hij het Nederlands a'aifterug in de race om •eropese titel, o le overste duel, met de Sov- begonnen als iter, maakte Van Basten ie ef naam als één van beste schutters. Over ag wie zaterdag tegen als centrumspits zal (isoh hoeft niet meer gedis- vooirc* te worden. Die is r h< an Basten, voorlopig de no( ndste speler van dit eklise kampioenschap. van Basten, met ont- lovenlijf van het veld gev? wenste zijn puike in het Rheinstadion isseldorf geen revanche aritiUs Michels te noemen. epe,ndscoach liet de beste aid Ier van Nederland bui- basis, omdat John de periode dat de voor lan actieve Van Basten kple®ssures sukkelde, diens iwen niet had be schaamd. „Michels kiest je niet omdat je toevallig een leuke jongen bent. Dit seizoen had ik niet zo gek veel gespeeld. Ik wist dat ik veel moest trainen en veel moest inhalen. Toen hij voor Bosman en een andere tactiek koos, heb ik me voor genomen mijn best te zullen doen als hij gebruik van me wilde maken. En zo niet, dan in elk geval goed te trainen en 'te kijken hoe ver ik zou kun nen komen. Pas toen ik terug kwam in Nederland, heb ik weer twee keer per dag kun nen trainen. Daarvoor kon dat niet in Italië, omdat ik te veel last had van die enkel". Wat een fitte Van Basten ver mag, ondervonden de Èngélse verdedigers die nachtmerries moeten hebben gekregen van de getructe spits, die niet slechts bij de drie doelpunten aangaf in topvorm te zijn. De 23-jarige ex-Utrechtenaar was uiteraard in zijn nopjes, maar wenste de eer toch graag te delen met de rest van de ploeg. „We hebben als team gewoon goed gespeeld. Zoals wij voetballen kon ik vandaag de man zijn, zaterdag kan het net zo gemakkelijk iemand an^ ben ik maar weinig in de basis gestart. Van tevoren had ik daarom bij mezelf gedacht mijn krachten wat te sparen en ze goed te verdelen. Dat is me denk ik aardig gelukt, op de momenten dat ik er moest zijn heb ik de krachten ge had"! Michels Uiteraard ontkwam Rinus Mi chels niet aan de vraag of hij zondag de verkeerde beslissing had genomen door Van Basten aan de kant te houden. „Als het zo afloopt als nu, heb ik graag ongelijk", reageerde de keuzeheer. „We zijn naar Duitsland vertrokken met drie uitstekende spitsen. Als het met de eerste dan niet lukt, moet je een ander nemen. Want tijdens een EK kan en mag je geen geduld hebben". Michels had pas om half twaalf in de ochtend aan zijn spelers verteld hoe zijn team er tegen de Engelsen zou uit zien. Al om negen uur had hij verteld welke vier spelers niet in de selectie waren opgeno men. Dat overkwam voor de tweede keer Aron Winter en Wim Koevermans en verder Sjaak Troost en John van 't Schip. Behalve Van Basten maakte ook Erwin Koeman zijn debuut tijdens dit toernooi. Mandekker Adrie van Tigge- len, die Beardsley uit de wed strijd speelde, over de oudste Koeman: „Voor ons werd het gemakkelijker met Erwin vast aan de linkerkant. We hoef den nu namelijk niet, zoals zondag, rugdekking aan Ar nold Mühren te geven. Het was alleen voor Ruud Gullit moeilijker. Die moest nu soms helemaal mee terug. Maar het gaat op dit moment om het team, dat vereiste de situatie en dan moeten we er allemaal maar wat voor over hebben". Van 't Schip erkende zich na de wedstrijd tegen de Russen „een beetje de zondebok" te voelen. De Ajacied: „Het viel me in elk geval erg tegen dat ik niet eens bij de zestien zat". Voor Ruud Gullit betekenden de aanpassingen in het elftal dat hij een dienende rol moest vervullen met ook veel verde digend werk. De Europees voetballer van het jaar kwam daarbij duidelijk niet uit de verf, al liep hij wel de longen uit zijn lijf voor de ploeg. „Heb ik geen moeite mee, als daar door het team beter functio neert. Bovendien ben ik bij alle drie doelpunten van Mar co betrokken geweest en dat is ook wat waard", aldus Gullit na afloop. WILLEM PFEIFFER „Zelf stond ik daardoor ook voor een dilemma of ik er al dan niet een tweede spits in moest gooien". Michels besloot het er maar Nederland avontuurlijk Tien jaar na dato ontmoet ik voor het eerst informeel Cesar Menotti, de voormalige trainer van het Argentijnse elftal, in 1978 in Buenos Aires na de 3-1 zege op Oranje wereldkam pioen. Zijn assistent bekijkt me en zegt: „Haan, mucho for te". Hij herinnert zich zelfs met welk rugnummer (9) ik toen speelde. Menotti, momenteel trainer van River Plate, is nu kortgeknipt. Zijn slapen zijn grijs. Hij is nog altijd kettingro ker. Maar zijn pokerface van toen is nu een lach. Hij heeft in het hotel tijdens het ontbijt een exclusief inter view met een journalist van Der Spiegel. Menotti nodigt me uit aan zijn tafel en ik luister geboeid mee. Het gesprek duurt twee uur. Natuurlijk kan ik het niet nalaten me af en toe in het gesprek te mengen. Het valt me op dat hij inten sief nadenkt over het voetbal en vooral vergelijkingen treft tussen landsaard en spelstijl. „Nederland heeft een eigen spelstijl, wil altijd beter zijn dan de tegenstander", zegt hij. „Nederland houdt van avontuur, verloochent zijn voorvade ren niet". Ik denk ineens aan Happel die als Oostenrijker ons in 1978 een andere spelstijl wilde opleggen, bijvoorbeeld met vijf middenvelders. Uiteindelijk bleek toen toch dat de Neder landse speelstijl, 4-3-3, ons het beste lag. In vergelijking met Rusland dat een goede ploeg heeft, maar nog geen eigen spe- lidentiteit heeft. Het kijkt nog te vaak naar hetgeen de te genstander doet. Menotti vindt na vijf EK-duels gezien te hebben dat Neder land en Rusland de grootste kandidaten voor een finale plaats zijn. Over Gullit zegt hij: „Het is te hopen dat hij ziek wordt en veertig graden koorts krijgt. Dan heeft hij minder kracht en is hij verplicht meer te denken dan te lopen. Het zal zijn spel ten goede komen". Nederland heeft, volgens Menotti, tegen de Russen te snel gespeeld. Hij vindt ook dat Italië tijdens dit Euro '88 veel meer naar zijn landsaard speelt dan het vroegere catenaccio. De Italianen zijn nu een maal temperamentvol en hebben die gemoedstoestand niet verloochend. Over Spanje, waar hij Barcelona en Atletico Madrid heeft getraind, zegt Menotti: „Voor het eerst in de geschiedenis spelen de Spanjaarden zonedekking achterin. Het is te ho pen dat zij, als ze worden uitgeschakeld, niet het systeem de schuld geven. De Duitsers vind ik destructief in hun spelop vatting. Ze zorgen er eerst voor dat de tegenstander niet aan goed voetbal toekomt. Dat druist helemaal in tegen mijn voetbalfilosofie". Menotti, dat is duidelijk, wil met zijn elftal altijd beter spe len dan de tegenstander. Daarom wellicht noemt hij de fina le Argentinië-Holland in 1978 zijn droomfinale. Hij wijst er nog eens op dat het voor het gastland altijd moeilijk is pres taties neer te zetten. „Want wanneer je het even rustig aan wilt doen, roert het publiek zich meteen. En je moet nu een maal rustpauzes inlassen. Dat deed Nederland tegen Rusland niet". Een interessante gesprekspartner, deze Menotti. En dan natuurlijk Nederland-Engeland. Ik ben vooraf niet gerust over de uitslag. Ook Engeland is een tegenstander van formaat. Maar Lineker moet zich maar eens afvragen wat hij precies gedaan heeft op dit EK. Hij had niet alleen topscorer kunnen en moeten zijn, Engeland in de halve fi nales kunnen brengen, maar hij laat tegen Nederland zelfs een kans voor een leeg doel liggen. Hij brengt hiermee de job van coach Robson in gevaar. De wedstrijd op zich vind ik fantastisch en qua spektakel het beste dat tot nu toe geboden is. Menotti zei het vijf uur eerder al: als twee ploegen uitgaan van hun eigen kracht en de één beter wil zijn dan de ander, krijg je spektakel. Michels heeft het elftal terecht veranderd. Het gaat beter spelen als Kieft er in komt en de spitspositie overneemt. Oranje gaat vanaf dat moment spelen in de stijl waarop ie dereen al een tijdje zit te wachten. Gedurfd, aanvallend, met risico, avontuurlijk dus. Gullit speelt duidelijk onder zijn ni veau. Het zal wel liggen aan de grote druk die op hem ligt. Voor het EK en voordat er een bal was getrapt, was hij al tot een ster uitgeroepen. Voor een speler die nog nooit op een groot podium heeft gespeeld, is dat nauwelijks waar te maken. Op weg naar het hotel, in een file, zijn de Oranje- supporters dol-enthousiast, spreken me aan en fotograferen me. De dag was zo mooi als de blikkerende zon. PARIJS/BARCELONA BONN De naam Van Bas ten prijkte vanochtend groot op de voorpagina 's van de Franse sportkranten 1'Equipe en Le Sport, net zoals kranten in de rest van Europa het pre senteerden. „Van Basten slaat Engelsen knock out" en „Van Basten schakelt Engelsen uit", zo luidden de grote koppen. Volgens l'Equipe heeft Oranje zich een waardige kandidaat, getoond voor de opvolging van de Franse „bleus" van Platini, die de Europese titel nog in hun bezit hebben. De „hyper-krachtige" schoten van Koeman en het „ver schrikkelijke duo" Gullit-Van Basten oogstten alle lof. De oranjespits krijgt zelfs een uit zonderlijke 9,25 als rapportcij fer. Le Sport vindt dat Gullit, „de rasta-koning" zijn genie heeft bewezen met twee lepe passjes naar „la classe" Van Basten. ANP „Na een angstig moment te gen de Russen hebben Gullit en zijn vrienden onder de Dtlsseldorfse zon bevestigd dat men in de komende dagen rekening met hen moet hou den. Niemand die zich daar over zal beklagen", aldus Le Sport. De conservatieve Figaro denkt dat Nederland zijn toe komst op het EK heeft verze kerd. Engeland-Nederland was tot nu toe verreweg - na Rusland - Nederland - de bes te wedstrijd van het toernooi. Niet alleen werd de match met de beste wedstrijdgeest gestreden, maar bood boven dien de perfecte illustratie van het plezier van aanval lend spel", zo schreef Le Figa ro. Het linkse Libération, dat tot de trouwe fans van Oranje behoort, analyseerde de wed strijd voor de verandering vanuit een Engels standpunt. De balans is triest. „Vier te- gengoals tover twee wedstrij den) en maar ééntje voor. Enige gewonden en honder den arrestaties". Johan Cruijff is zichtbaar te vreden over de „morele over winning" die hij op Rinus Mi chels heeft behaald. De drie goals van Marco van Basten bewijzen dat Cruijff gelijk had toen hij pleitte voor het opstellen van Van Basten als onbetwiste centrumspits van het Nederlandse team. „Het succes van Marco van Basten gééft mij een speciale voldoening", zo schrijft de nieuwe technisch-directeur van FC Barcelona vandaag in zijn dagelijkse Europese commentaar in de Spaanse krant El Periodico. „Marco en ik zijn niet alleen vrienden, maar bovendien ben ik jaren lang zijn trainer geweest. De drie goals tegen Engeland plaatsen Marco na een jaar pech in Italië eindelijk op het podium dat hij verdient' Volgens Cruijff maakte het Oranje-team na de voor sprong van 1-0 de fout de wedstrijd in de tweede helft te willen controleren zonder risico te nemen. „Nederland liet hierdoor het initiatief aan Engeland dat rustig gebruik kon maken van hun sterkste wapens, vervolgens langszij kwam en op het punt stond een voorsprong te nemen. Maar gelukkig stond op dat moment Marco van Basten op de juiste plaats. Deze man is absoluut onmisbaar en moet basisspeler zijn in elk team", aldus de voormalige Ajax- coach. „De Engelsen moesten zich geslagen geven door één man, genaamd Marco van Basten, aldus vanmorgen Hans-Joa- chim Leyenberg in de Frank furter Allgemeine Zeitung over de weelstrijd Engeland- Nederland. Voor deze krant is Van Basten de held: „Met een Van Basten in deze vorm hoeft het etappedoel, de halve finale, geen droomwens te blijven Leyenberg meent dat Van Basten kwalitatief zelfs uit groeide tot de meerdere van Ruud Gullit. Aan het slot schrijft hij: „De Engelsen vochten weliswaar onver moeibaar door, maar zij had den geen Van Basten in hun rijen. Nederland, door velen eerder als favoriet gedoodverfd, blijft in de race". De in Bonn verschijnende Ge neral Anzeiger brengt de kop Driemaal Marco van Basten" boven het verhaal van Hart- mut Eickenberg. Dat de Ne derlanders tenslotte als over winnaar van het veld gingen, daarvoor zorgde het Italiaanse „droomduo" Gullit/Van Bas ten en stellig ook de betere mentale instelling. De Engel sen stortten in het midden van de tweede helft volledig in Stand groep 2 Ierland 2 1 1 0 3 2-1 Sovjetunie 2 1 1 0 3 2-1 Nederland 2 1 0 1 2 3-2 Engeland 2 0 0 2 0 1-4 Programma: zaterdag 15.30 uur Engeland-Sovjetunie (Frankfurt) en lerland-Neder- land (Gèlsenkirchen). [SSELDORF Dank de wederopstanding Marco van Basten, met drie fraaie tref- i de held van Oranje •d, heeft het Neder- Is elftal de kansen op plaats bij de beste ploegen van Europa in eigen hand. mje zal zaterdag in Isenkirchen dan wel ten winnen van het rassende Ierland om te mogen opmaken or de halve finales. Al- |n bij winst van het >r Nederland met 3-1 slagen en nu defini- uitgeschakelde Enge- i op de Sovjetunie ft het team van Rinus 'hels ook aan een ge- 'JJspel genoeg. ke triomf over de Engelsen ft in het Rheinstadion Düsseldorf lang aan een en draad gehangen. In de ste helft demonstreerde inje te weinig teamver band en lag er veel onrust in de persoonlijke acties opge sloten. Ruud Gullit kon, zon der vrije rol, net zo min als tegen de Russen zijn vooruit gesnelde roem waarmaken. Tot tweemaal toe ontsnapte Oranje nadrukkelijk aan een achterstand, toen achtereen volgens Lineker en Hoddle de paal raakten. Rinus Mi chels: „We kwamen in die eerste fase inderdaad niet slecht weg. Vrouwe Fortuna, die ons tegen de Russen zo in de steek had gelaten, was nu nadrukkelijk met ons". De eerste treffer van Van Basten, vlak voor de rust op aangeven van Gullit, had Oranje moeten bevrijden. De spits kreeg de bal aange speeld van de op links vrijge laten clubgenoot bij AC Mi lan, speelde de bal achter zijn standbeen langs op een wijze waarop hij patent heeft en klopte de jubilerende Peter Shilton tijdens diqns hon derdste interland met een onhoudbare diagonale inzet: 1-0. f Kwetsbaarheid „Engeland bleef echter ge vaarlijk en de 1-1 was dan ook verdiend", vond Michels over de gelijkmaker die ne gen minuten na de pauze werd gerealiseerd door Bry an Robson. De middenvelder van Manchester United kon ongehinderd in het centrum opduiken en scoren. „De vraag was toen of Engeland Marco van Basten scoort, ondanks de aanwezigheid van de Engelse verdedigers Tony Adams en Gary Stevens, de eerste Nederlandse treffer. FOTO: AP zou doordrukken", realiseer de Michels zich de kwets baarheid van zijn team die zich vooral in het hart van de defensie openbaarde. op te wagen en Wim Kieft in te zetten. Die wissel zou uit stekend uitpakken. De top scorer van Nederland was een constant aanspeelpunt in de aanval en bewees eens te meer uitstekend uit de voe ten te kunnen met Van Bas ten in zijn buurt. Engeland werd in feite niet echt ge vaarlijk meer en met twee meesterlijke treffers van Van Basten kreeg de uitslag voor de Britten zelfs nog een zeer wrang aanzien. Eerst profi teerde Van Basten fraai van een passje van Ruud Gullit en veertien minuten voor het einde leverde een hoekschop nogmaals rendement op via een halve omhaal. De verras sende in de basisopstelling verschenen Erwin Koeman nam de hoekschop die door Kieft werd doorgekopt. „Daarop hebben we wel dui zendmaal geoefend", ver klapte Michels. „Leuk als het er dan iri zo'n wedstrijd uit komt". De wedstrijd was daarmee gelopen, want de Engelsen waren mentaal ge knakt. De te verwachten stormloop op het Nederland se doel bleef uit. Het inzetten van Van Basten had zich dus duidelijk geloond. WILLEM PFEIFFER Engeland-Nederland 1-3 (0-1): 43. Van Basten 0-1, 54. Robson 1-1, 74. Van Basten 1-2, 76. Van Basten 1-3. Scheidsrechter: Casarin (Ita). Toe schouwers: 68.400. Engeland: Shilton; Stevens, Wright, Adams, Sansom; Steven (Waddie), Hoddle, Robson, Barnes; Lineker, Beardsley (Hateley). Nederland: Van Breukelen; Van Aerie, R. Koeman, Rijkaard, Van Tiggelen; Wouters, Gullit, Mühren, 'E. Koeman; Vanenburg (Kieft), Van Basten (Suvrijn). Marco van Basten en Ruud Gullit vieren een eigen feestje. FOTO: AP GDANSK Op de openingsdag van het zeslandentoernooi in de Poolse havenstad Gdansk leed het door invallers verzwakte Nederlandse herenhandbalteam een nederlaag van 20-18 tegen een Joegoslavische jeugdselectie. Bij de rust leidde de ploeg van Ton van Linder nog met 11-9. Topscorer bij Nederland was de in de selectie teruggekeerde Paul van Noesel, die voor zeven treffers tekende. Robert Fiege scoorde vier keer. Bart Engel vaart (Hermes) nam één treffer voor zijn rekening.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 9