Ihampagne loeit na lancering iane 4 Indonesisch succes met biologische bestrijding Opmerkingen over haar leeftijd maken Barbara Bush spinnijdig Qaidó£<2owiard Sjawine voorstellen >p congres Moskou n FBI ONDERZOEKT FRAUDE PENTAGON Dalai Lama roept China op tot machtsdeling WOLFSPIN VERORBERT BROWN PLANTHOPPER Toekomst „De Morgen staat weer op het spel NA iUITENLAND DONDERDAG 16 JUNI 1988 PAGINA HN hi krant ontvangen Bel ti af kunt wordt nog dezelfde ;en-f gent" W is ditHrt werd door het rensten i_jinr binnen gesmeten J Indonesië krijgt miljard dollar méér van IGGI DEN HAAG Indonesië krijgt dit jaar weer meer hulp van de IGGI, de groep van westerse donor landen en -organisaties. Op hun^ vergadering in Den Haag stelden de IGGI-landen een bedrag van vier miljard dollar be schikbaar. Vorig jaar ging het om 3,15 miljard dollar en het jaar daarvoor om 2,6 mil jard. Opmerkelijk is dat Japan de rol van de We reldbank als de belangrijk ste donor heeft overgeno men. Wat de landen elk afzonderlijk hebben gege ven werd niet meegedeeld. Alleen de Nederlandse bij drage is bekend en die is vrijwel hetzelfde gebleven: 232 miljoen gulden. Minister Bukman, de voorzitter van de IGGI- vergadering, verklaarde dat de beraadslagingen dit jaar „zeer succesvol" zijn verlopen. Hij uitte lof voor de manier waarop Indone sië heeft gereageerd op de negatieve economische ontwikkelingen in de ja ren '80. Het land moest het roer omgooien na de ineenstorting van de olie prijs en de schommelingen op de internationale valu tamarkt (lagere dollar, duurdere yen). Volgens Bukman werpt het ge voerde aanpassingsbeleid duidelijk vruchten af: de exportinkomsten uit de niet-oliesectoren zijn flink gestegen en het tekort op de lopende rekening van de betalingsbalans is een stuk verminderd. IOSKOU In de aanloop naar de eerste ■ote partijconferentie in de Sovjetunie nds 1941 is in de pers een lawine van ;rvormingsvoorstellen verschenen. Een an de belangrijkste lijkt een voorstel om en presidentieel systeem in te voeren aar het voorbeeld van de VS, maar er forden ook voorstellen neergeschreven epteoor het beperken van ruimtevluchten, me-m voedsel in de winkels te krijgen en om iVir- >n einde te maken aan het systeem dat t de les tot staatsgeheim verklaart. De zes- leert iagse conferentie begint 28 juni en is ..de^ Gorbatsjov uitgeschreven om een of. erdere stoot te geven tot hervorming van politieke en economische structuur. Pakistan voert Shari'a-recht in ISLAMABAD De Pakistaanse president Mohammad Zia ul-Haq heeft vanmorgen het besluit uitge vaardigd dat alle wetten in zijn land voortaan ondergeschikt zullen zijn aan het islamitisch .recht of „Sha ri'a". In een televisietoespraak zei hij dat „alle toekomstige wetgeving op landelijk en provinciaal niveau aan de Shari'a onderworpen moet zijn" en dat „ook het regeringsbe leid aan de islamitische rechtsregels zal worden aangepast". Islamitische straffen zoals steniging, amputatie en zweepslagen waren overigens al eerder geïntrodueerd. WASHINGTON De Amerikaanse president Reagan heeft het ministerie van justitie verzocht een diepgaand onderzoek in te stellen naar de vermeende fraude en omkoping in de Amerikaanse defensie-industrie. Het onderzoek komt bovenop het onderzoek dat de federale recherche (FBI) de afgelopen twee jaar in het geheim heeft gedaan naar fraude, smeergeld praktijken en prijsafspraken tussen het ministerie van defensie en een groot aantal bedrijven die aan het leger leveren. Presi dent Reagan zou pas deze week van dat onderzoek op de hoog te zijn gesteld. Inmiddels zijn bij twee voormalige topfunctiona rissen van het Pentagon, een voormalige marine-functionaris en bij grote defensie-leveranciers documenten in beslag geno men. De FBI vermoedt onder andere dat er via tussenperso nen, vaak voormalige defensie-ambtenaren, informatie is door gespeeld aan bedrijven. Daarmee konden die bedrijven dan een offerte uitbrengen, die hen van een contract verzekerde. STRAATSBURG De Dalai Lama, de in ballingschap in India verblijvende Tibetaanse leider, heeft er giste ren bij China op aangedrongen om zijn land beperkt zelfbestuur te verlenen. Daarmee nam hij voor het eerst afstand van zijn eis dat alleen volledige Tibetaanse au tonomie acceptabel is. De Dalai Lama ging in een rede voor het Europees Parlement zover dat hij zei dat Beijing het recht mag behouden om de buitenlandse aangelegenheden van Tibet te behartigen en troepen in het land te stationeren. „Volledige onafhankelijkheid is zeer moeilijk te verwezenlijken", zei de Dalai Lama. Hij gaf te kennen dat Tibet een democratische regering dient te krijgen, met een gekozen president, een twee kamers tellende volksvertegenwoordiging en een onaf hankelijke rechterlijke macht. GEEN SMARTEGELD VOOR WERNER HÖFER; KEULEN Een rechtbank in Keulen heeft Werner Höfer figuurlijk in zijn hemd gezet. De 75-jarige Ho- fer, tientallen jaren presentator van het zondags-ra dio- en tv-programma „Der internationale Früh- schoppen" kreeg niet de 2,5 miljoen mark smartegeld die hij van het weekblad Der Spiegel had geëist. Bo vendien hoeft Der Spiegel de kwalificatie „bureau- dader" (Schreibtischtater) niet terug te nemen. In december vorig jaar had Der Spiegel een boekje open gedaan over het naziverleden van de gevierde tv- presentator. Door de rel die de publikatie veroor zaakte werd Höfer op non-actief gezet. De rechters in Keulen vonden dat het woordgebruik van Der Spiegel volledig wordt gedekt door de grondwettelijk vastgelegde vrijheid van meningsuiting en dat dat hier sprake was van een legitiem journalistiek waar- de-oordeel. i„ USKE EN WISKE DE KRIMSON CRISIS Europa brengt vs plaagstoot toe: RDWIJK Bijge- wenlof zal in de wereld van laatje ruimtevaart nauwelijks raft^n rol van betekenis spe- Balanceren op de id van het technisch E-«ogelijke is één ding, bij- eloof iets heel anders. En pch zou het best eens innen zijn dat in het Estec, het ^ftfcchnologisch centrum L^kti de Europese ruimte- rtorganisatie ESA, irtaan kort voor elke Jtsjelelangrijke lancering een lei?jroot schaalmodel van de d,jïj die lancering betrok- /e ^n raket liefdevol wordt [estoft. andltant.dat gebeurde gistermid- de grote conferentiezaal adi-an het Estec-gebouwencom- bij een model van de raket Ariane 4. En hefaaremPel. ongeveer een uur een(ter ging duizenden kilo eters westelijker, op de in it dichte oerwoud uitgehakte nceerbasis bij Kourou in tans-Guyana de échte ;ens hane 4 van start voor een ger etste proefvlucht die zo grie- lig perfect verliep, dat het iplaus aanvankelijk maar et wilde komen. een stuk of tien televisie- 992: ihermen kwamen vanuit hét-ourou rechtstreeks beelden De innen, niet alleen van de lan- n.ering, maar ook van de ge- ie tannen gezichten van de lan slis- iringsleiders. Pas toen alle appen van de raket hun plicht hadden gedaan en ook de drie satellieten die ermee in de ruimte werden gebracht, feilloos in de berekende banen waren uitgezet, kwam er ap plaus. Tóen pas werd ook de cham pagne geschonken. Het hoofd van de Estec public-relations- dienst, mevrouw Heidi Graf: „Alleen als ik het zeg. Niet eerder". De oude rotten mer ken op, dat er in het verleden toch wel eens van die regel is afgeweken. Ik herinner me nog goed de tweede proef vlucht van een Ariane 1-raket, begin 1980. De champagne was al ge schonken en gedronken toen bleek dat het allemaal veel minder goed was gegaan dan aanvankelijk was gedacht. Heidi Graf gisteren: „Zo zie je maar weer. Ik zat toen zelf in Kourou. En prompt gaat het hier mis Hipparcos Vreugde gisteren dus in Kou rou, Parijs en Noordwijk, nu men beschikt over een nieu we, zeer krachtige draagraket, die binnen enkele jaren het werkpaard, van de Europese ruimtevaart zal worden om daarna tegen het eind van de jaren negentig te worden opgevolgd door de nog veel ge spierder Ariane 5, die zelfs in staat moet zijn om een Euro pees bemand ruimtevliegtuig, de Hermes, in een baan om de aarde te brengen. Er was overigens toen er nog maar zo'n vijf minuten moesten worden afgeteld wel even een kort oponthoud. (Van onze correspondent) IUSSEL Het llin laamse dagblad Hebe Morgen, begin rÜ* rig jaar tijdelijk red door een )orjjlectaculaire le- eei rsactie, zit op- in ernstige 'rijk oblemen. Paul oossens besluit indaag of hij nblijft als hoofd- [eéit dacteur. ,on- sten. r inoossens is frontaal botsing geraakt tge-jt zijn redactie or de Vlaamse eaterdirectrice yonne Lex een uje. ctificatie in de als - >ods vorm van een inter view toe te zeggen, nadat de cultuurre dactie van De Mor gen een kritisch arti kel had gewijd aan de bijverdiensten van Lex. De cultuur redactie weigert dat interview te maken; Goossens dreigt op grond daarvan op te stappen. Volgens de redactie gaat achter dit op zich nietige incident een grote algemene onvrede schuil over de leiding van de krant en het gebrek aan creativiteit op de redactie. De Morgen doet verwoede po gingen op de Franse Libération te lijken, maar de formule slaat in Vlaanderen niet aan. De Morgen haalt nu met minder dan 40.000 abonnees maar de helft van wat ze nodig heeft om te kunnen over leven. Als De Mor gen het loodje legt, zou België daarmee al de tweede linkse krant in zes maan den kwijtraken. Eind vorig jaar werd in Wallonië namelijk het dagblad La Cité door geldgebrek al gedwongen week blad te worden. telefoonnr-071-122248 en De Ariane 4 werd gisteren probleemloos vanaf de basis Kourou in Frans Guyana gelanceerd. „Dat doen ze alleen maar om het spannend te houden", zei iemand. Andere mensen zijn aangeschoven: de Leidse ster renkundige dr. Frank Israël, die zijn jeugdliefde, de ruimte vaart nooit heeft verloochend, en diens collega Rudolf le Poole, die een rol speelt in het Hipparcos-project: de Hippar- cos-satelliet moet volgend jaar met een soortgelijke Ariane- raket worden gelanceerd. Voor ESA en de Europese ra- kettenbouwersclub Arianespa- ce kan het allemaal niet meer kapot. „Ze zullen er in Ameri ka toch weer niet zo blij mee FOTO: AP zijn", zo wordt geoppperd. Er is weinig reden om daaraan te twijfelen. Officieel gaat de Amerikaanse Space Shuttle Discovery eind augustus de ruimte in, maar of dat ook daadwèrkelijk het geval zal zijn, is een heel ander verhaal. Ik weet dat er stemmen op gaan om de lancering niet te dicht rond de datum van de presidentsverkiezingen in no vember aanstaande te laten plaatsvinden. Europa heeft de Amerikanen een rake plaag stoot toegebracht in de strijd om de markt voor satellietlan ceringen. SJOERD VAN DER WERF De wolfspin is de bondgenoot van de Indonesische rijstboeren in de strijd tegen de ..Brown Plan- thopper F0T0; pERS UN)E WASHINGTON Men sen blijven het zeggen en elke keer doet het weer evenveel pijn; Barbara Bush ziet er zo veel ouder uit dan haar echtgenoot. Met haar gróte bos spier wit haar, rijzige gestalte en gegroefde gezicht, maakt ze een matrone achtige indruk. En dat ie mand die zo middenin de publiciteit staat daar be paald niet blij mee is, mag wel duidelijk zijn. Ze is zich er voortdurend van bewust dat haar uiterlijk ie dereen verbaast doet staan. „Ik zal je de waarheid vertel len; het steekt", zegt Barbara. Enkele dagen geleden nog, raakte ze behoorlijk overstuur na een confronterende op merking van een televisie verslaggever. Hij vroeg: „Uw echtgenoot is een man van deze tijd, u bent een vrouw van de jaren yeertig. Wat heeft u daarop te zeggen?". „Hij mag van geluk spreken dat ik niet in tranen uitbarst te", vertelt Barbara Bush. Met haar 62 jaar is Barbara twee jonger dan haar echtge noot, vice-president George. Het vervelende is alleen dat als ze naast elkaar staan, hij er veel jonger, slanker en vi taler uitziet. Toch is het voor al haar witte haar waardoor Barbara zo oud lijkt. Telkens als ze op de televisie is ver schenen, wordt ze over stroomd door brieven van kij kers die haar adviseren haar haar te verven of ten minste een spoeling te nemen. „Dat maakt me spinnijdig", ver klaart ze. „Al die mensen die zich zo druk maken over hun (Van onze correspondent Gerard Kessels) ROME De Wereld Voedsel- en Landbouwor ganisatie van de Verenig de Naties, de FAO, is zeer ingenomen met de resul taten van proeven in In donesië, waar een einde is gemaakt aan het massale gebruik van chemische bestrijdingsmiddelen in de rijstbouw. Indonesië is het eerste grote ontwikkelingsland dat bewust is overgeschakeld van de che mische bestrijdingsmiddelen op de biologische bestrijding. De nieuwe methode is een ge weldig succes. De rijstopbreng- sten zijn flink gestegen. „Er zijn indrukwekkende re sultaten geboekt. Niet alleen puur economisch, maar ook uit een oogpunt van milieu-be- heersing en volksgezondheid". zegt dr. Peter Kenmore van de FAO, die het programma coör dineert. Het programma bestaat voor namelijk uit een systematische scholing van de Indonesische boeren die rijst verbouwen. De boeren leren hoe zij de natuur lijke vijanden van de schade lijke insecten kunnen ver meerderen. De wolfspin bij voorbeeld is in staat vijftien tot wintig exemplaren van de Brown Planthopper per dag te verorberen. Deze Brown Plan thopper is de voornaamste vij and van de verbouwers van rijst. In de jaren zeventig heeft het beestje miljoenen hactaren rijst in Indonesië vernietigd. Twintig jaar geleden was In donesië nog een groot impor teur van rijst. Tien jaar gele den waren de opbrengsten zo toegenomen, dat Indonesië zichzelf kon voeden. In het streven naar een zo groot mo gelijke oogst was veelvuldig gebruik van pesticiden (chemi sche bestrijdingsmiddelen) toe gestaan. kapsel zijn toch vreselijk ver velend? Ik was mijn haar elke dag en dat doe ik al mijn hele leven. Waarschijnlijk heb ik alle kleur eruit gewassen. Maar ik kan in elk geval ten nissen en sporten zonder dat ik hoef te zeggen: Sorry, ik doe niet mee, want ik ben net naar de kapper geweest". Krachtig Barbara Bush wordt vaak om schreven als een krachtige persoonlijkheid. Ze is recht door zee, soms op het brutale af. Zo geraakte ze in ernstige moeilijkheden toen ze zei dat ze slechts één woord kende om Geraldine Ferraro, de de mocratische vice-presidents- kandidate in 1984, te karakte riseren. „Dat kan ik niet zeg gen, maar het rijmt op „rich" (rijk)", liet ze zich ontvallen. Later belde ze de dame in kwestie op om haar excuses aan te bieden. Het woord dat ze in gedachte had, zo zei ze, was niet „bitch" (kreng) ge weest, maar „witch" (heks. maar in de VS ook wel de be naming voor een geëmanci peerde, sterke vrouw). Wat Barbara Bush bijzonder na aan het hart ligt is de be strijding van het analfabetis me. Als „First Lady" zou ze zich aan deze campagne wij den. „Het zou een hele verbe tering zijn als iedereen zou kunnen lezen, schrijven en al les beter zou begrijpen. Dan heeft de volksvoorlichting ook veel meer effect", laat ze weten. Haar weekends brengt ze het liefst door in het grote fami lie-landhuis in Kennebunk- port, Maine. De afgelopen paar maanden kwam daar echter weinig van, omdat ze bijna full-time bezig is met de campagne voor haar echtge noot. Ze reist kriskras door het land met een projector en een serie familie-dia's, met de bedoeling het publiek te to nen dat George Bush niet zo'n kille, onpersoonlijke figuur is als hij lijkt. De toeschouwers reageren aardig in de slappe was, maar is niet stinkend rijk. Geschat wordt dat de waarde van hun bezittingen neerkomt op zo'n vier miljoen gulden. Barbara Bush kan zich vrese lijk opwinden over zinspelin gen dat zij en George niet we- Mj ten hoe gewone mensen le ven, omdat ze altijd in een be voorrechte positie hebben verkeerd. „Begrijp het niet verkeerd; we hadden het goed. maar we waren geen vorsten in die tijd", legt ze uit. Waar- ze ook nijdig over kan worden zijn de verhalen dat haar echtgenoot geen sterke persoonlijkheid is: „Ik vind niet dat hij saai is. Ik vind hem juist een bijzonder bezie lende man". Barbara Bush doet zich zelf graag voorkomen als de even-. wichtige, oprechte en plichts-». getrouwe huwelijkspartner?-, Het campagne voeren gaat* haar in elk geval een stuk be ter af dan haar afstandelijke echtgenoot. Zij slaagt erin eeny bepaalde mate van openhar-f tigheid en vertrouwelijkheid over te brengen. Barbara's specialiteit is haar droge ge- voel voor humor met nét dat/ tikje zelfspot. Het echtpaar Bush had eenf? dochter, Robin, die op vierja- rige leeftijd overleed aan leu-p kemie. Dat had tot gevolg dat 'r Barbara Bush jarenlang vrij-i* willigerswerk deed in de ver-*-J zorging van kankerpatiënten- - en patiënten met paraplegia - (verlamming van beide ar- men, respectievelijk benen).' „Ik maakte hun nagels - schoon. Ik las hen brieven 1 voor. Dat kan ik heel goed. Het klinkt afschuwelijk, maar echt, daar ben ik nu eenmaal t goed in". CHRISTOPHER THOMAS „Ondanks alle spuitprogram- ma's bleef de Brown Planthop per terugkomen. Vooral ook omdat zijn natuurlijke vijand, de wolfspin, door de chemica liën werd uitgeroeid", zegt dé Nederlander dr. Nico van der Graaff, hoofd van de dienst Plantenbescherming v^ FAO Het nu ingevoerde syste van biologische bestrijding er juist op gericht de natuurlij ke vijanden van de parasieten te versterken. Van der Graaff hoopt dat het voorbeeld van Indonesië in veel ontwikken lingslanden navolging zal vui^ den. Het Indonesische programma wordt de komende jaren nog sterk uitgebreid. Doel is hél jaarlijks 700.000 boeren en lafiK- darbeiders te instrueren. Indoó nesië hoopt dat uiteindelijk ruim twee en een half miljoen., boeren met de nieuwe aanpap? aan de slag gaan. Barbara Bush is twee jaar jonger dan haar echtgenoot, maar haar spierwitte haar maakt haar in de ogen van veel Ameri kaanse tv-kij- kers veel ou der. FOTO: AP meestal dolenthousiast op de dia-vertoning. Ze zien Barba ra (in nachtjapon) en George (in pyama) in bed, met een stuk of wat ravottende klein kinderen om hen heen. Alom stralende gezichten. Volgende dia: „Dit is George samen met Gandhi. En hier heb je hem met Gorbatsjov. Kijk, hier zie je hoe klein Hirohito lijkt ver geleken bij George" Barbara hoopt dat de dia-show aan toont „dat zijn vrouw van hem houdt en hem enorm respecteert, omdat dat echt zo is", aldus de vice-presidents- vrouw. Welgesteld Evenals haar echtgenoot komt Barbara uit welgestelde krin gen. Ze groeide op in een sjie- ke buitenwijk van New York, Rye. George Bush' vader was eerst bankier op Wall Street en vertrok vervolgens naar Texas, waar hij een klein for tuin verdiende in de aardolie- handel. Het echtpaar Bush zit

Leidse Courant | 1988 | | pagina 5