)e rituele dans om iet rituele slachten Deetman gaat akkoord met hoger collegegeld Moed lEUWi ewindslieden ambtenaren aoeten getuigen ^ver paspoort S ehandicaptenraad wil 50 regelingen bundelen Eén dode per biels ^NENLAND CeidócSotvumt DONDERDAG 16 IUNI 1988 PAGINA 3 Inkman: bejaardenzorg Tiet ook bezuinigen Er valt eenvoudig niet te ontkomen bezuinigingen op het gebied van het be- «nbeleid. Je kunt niet eindeloos blijven nigen op de jeugdlonen, de studiefinan- ig en. andere sectoren, terwijl de bejaar- e b buiten schot blijven. Dit zei minister ;man van WVC gisteren in Goes na af- /an zijn werkbezoek aan Zeeland. rTi ter Brinkman zei dat als men de zorg bejaarden wil uitbreiden, men dan met cen sie te werk moet gaan. Op die manier is nogelijk meer bejaarden met hetzelfde hetzij met thuiszorg of dagverpleging, te n. De minister liet zich niet uit over de ^50 miljoen die de Tweede Kamer in het SCII rdenbeleid wil pompen. De ministerraad kor t hierover aanstaande vrijdag. Miep en Jan Gies wer den gisteren door de Is raëlische regering geëerd voor hun moed om tijdens de bezetting Anne Frank en haar fa milie te verzorgen. Miep Gies trad op als koerier ster en bracht ook steeds eten en drinken naar het Achterhuis. De Israëlische vertegen woordiger Eliezer Shilo- ni had voor de overhan diging van de gedenk penningen uiteraard ook het Anne-Frankhuis gekozen. foto: anp Misslagen vijf gulden-munt DEN HAAG Sinds per 1 mei de nieuwe vijf gulden-munt in roulatie is, zijn er bij de Rijks munt in Utrecht twee misslagen aangeboden. Het ene exemplaar bevat alleen het randschrift en de andere munt is van nikkel. Sinds vorige week zijn er 15 tot 16 miljoen muntstukken van vijf gulden in omloop. Per week gaan er zo'n twee miljoen in circulatie en dit jaar worden er 60 miljoen geslagen. Volgens interim manager van 's Rijksmunt P. van den Berg gebeurt het maar zelden dat misslagen door de controle heen slippen. Iedereen die denkt een misslag in bezit te heb ben wordt op de Rijksmunt uitgenodigd. Voor een misdruk kan men een goed muntstuk te rugkrijgen. De verzamelwaarde is volgens Van den Berg zeer betrekkelijk. Het ligt er maar aan wat de munthandel er voor geeft. Aange nomen wordt dat een misslag ongeveer 50 gul- Hen waard is. Berging Anna Broere opnieuw uitgesteld IJMUIDEN De bergingsoperatie van de chemicaliëntanker Anna Broere, die vanmorgen zou beginnen, is opnieuw uitgesteld. Een woordvoerder van de Kustwacht in IJmuiden verklaarde des gevraagd dat de operatie met 24 uur is opgeschoven wegens de opkomende wind die zoveel deining veroorzaakte dat om 03.15 uur het besluit werd geno men om de berging niet te laten door gaan. Volgens de woordvoerder is het wach ten ook op andere ankers voor het zwa re ladingschip Giant 2 van het bergings bedrijf Smit Tak. De ankers krijgen niet goed vat op de zeebodem en houden daardoor het schip niet goed in positie. Meeste studenten halen propedeuse pas na drie jaar DEN HAAG Na drie jaar studeren heeft 78 procent van de studenten die in 1983/84 zijn begonnen met een studie in het weten schappelijk onderwijs zijn propedeutisch exa men behaald. Daarvan heeft 41 procent het binnen de officiële cursusduur van één jaar gedaan. Zo'n 7 procent liep een vertraging op van één a twee jaar. Ongeveer 75 procent legde het examen af in de studie waarin men het eerste jaar was ingeschreven. De studie resultaten van de studenten verschillen sterk per faculteit. In alle medische faculteiten en de landbouwwetenschappen ligt het percen tage boven de 80 met als uitschieter dierge neeskunde met 100. Overigens doen vrou wen het iets beter dan mannen, zo blijkt uit de CBS-cijfers. 'net [ERENBESCHERMING VRAAGT OM POLITIEKE AANDACHT »*«N HAAG Lijden ■V lister Brinkman liP VC) en Braks (land- r ïw en visserij) aan de Vl flige kwaal die Oostin- m< :he doofheid wordt ge- s 0 imd? Tien samenwer- 1 1 ide organisaties voor €2< bescherming van al- ïru lei dieren menen van ia een jaar geleden hebben n een petitie gevraagd om atregelen betreffende het leel slachten en ondanks beloften hebben ze Isdien niets meer van de j 'indslieden vernomen, ibegrijpelijke onwil", me de organisaties. „Wel- zegt Richard Stein van ng Stichting Bestrijding Anti- »n ïitisme (Stiba),-„er is van- pt ;e de vakkundige wijze irop geslacht wordt ge- )n geen reden af te wijken i het bestaande beleid", tien diervriendelijke orga- ities (waaronder de Stich- Lekker Dier, die vandaag VANDAAGi IN HET een actie is begonnen met „nieuwe verkeersborden" te gen de Nederlandse export van levend slachtvee, de Bond tot Bescherming van Honden, S.O.S. voor Huisdie ren en de Vereniging tot Be scherming van Dieren) beleg den gisteren een bijeenkomst waarvoor ze de woordvoer ders van alle politieke partij en hadden uitgenodigd. Als de ministers niet willen luiste ren, dan schakelen we de Tweede Kamer maar in, dachten de dierenliefhebbers. Groot was dan ook de teleur stelling toen geen enkele poli ticus kwani opdagen. En dat terwijl de organisaties, vol gens coördinator mr. D. van Oers, namens een groot deel van de bevolking spreken als ze zeggen dat „het welzijn van dieren bij onbedwelmd ritueel slachten ernstig in het geding is". Toch pleiten ze niet voor een verbod op ritueel slachten. „Dat zou natuurlijk wel dé oplossing zijn", aldus Van Oers, „maar we zijn ons ervan bewust dat het belang van dieren niet geïsoleerd kan worden van het belang van de godsdienstvrijheid. Geen van onze voorstellen staat de vrije religieuze beleving in de weg. Wij vragen in de eerste plaats om een betere organisa tie van het slachten tijdens het jaarlijks islamitisch offer feest. Dan worden 15.000 die ren in twee dagen geslacht zonder dat de slachthuizen daar de capaciteit voor heb ben. In dat gedrang ontbreekt het volstrekt aan de broodno dige rust. Volgens ons zou dat beter geregeld kunnen wordeft door iedereen die een dier wil laten slachten een volgnummer te geven en een Halssnede Daarnaast willen de organisa ties dat de overheid een dia loog op stapel zet, waaraan ook joodse en islamitische groeperingen moeten deelne men om te overleggen over de mogelijke toepassing van mo derne bedwelmingsmethoden bij het religieuze slachten. Daar zou ook meer onderzoek naar moeten worden gedaan. Want volgens Van Oers komt nog te veel voor dat dieren die ritueel om het leven worden gebracht onnodig lij den. Uit onderzoek van de in spectie van de dierenbescher ming, bevestigd door interna tionaal wetenschappelijke pu blicaties, blijkt dat twee pro cent van de dieren niet bin nen de voorgeschreven dertig seconden na de halssnede bui ten bewustzijn is. Dat is een te grote aanslag op het welzijn van de dieren, aldus Van Oers. Hij voegde er onmiddel lijk aan toe dat deze kritiek Enkele islamieten wachten met hun schapen bij het abattoir. niet voortkwam uit een nega tieve waardering van de isla mitische of joodse gemeen schap. „Te vaak wordt ons een onzuivere doelstelling verweten. We begeven ons op een terrein waar je snel de verdenking op je laadt groe peringen te discrimineren die niet gediscrimineerd moeten worden". Richard Stein, als voorzitter van de Stiba passief („voor mijn eigen informatie") aan wezig op de bijeenkomst, meent echter dat de dierenbe schermers met hun actie de gedachte levend houden dat joden en islamieten wrede drerendoders zijn. „Over de joden is die laster door de eeuwen heen verspreid". Vol gens Stein lieten de politici zich gisteren niet zien omdat zij vast willen houden aan de wetgeving die, in navolging van die in landen als Frank rijk, Engeland en de Verenig de Staten, het kosher slachten beschermt. „Daar is ook alle reden voor", aldus Stein, „om dat het rituele slachten uiterst vakkundig geschiedt. In En geland hebben 450 dierfysio- logen verklaard dat de voor schriften voor het kosher slachten de beste voorwaar den bieden voor een optimaal humanitaire slachtwijze". Dat de dierenliefhebbers scher men met twee procent missers doet daar volgens Stein niets aan af. „Laten we eens praten over het aantal missers bij het bedwelmde slachten. Dat zij'n er veel meer". STEVO AKKERMAN x V HAAG .Ambtena- van Buitenlandse Za- zullen toch in het nbaar verhoord -den in de parlemen- He enquête naar de oor- Hen van de paspoortaf- He. Maar ook Lubbers, i Eekelen, Van den ek en diens staatsse- stTaris Van der Linden en in het openbaar ge- rd worden, evenals de ad irdvoerders van de e fracties in de Twee- nd iamer. >éc enquêtecommissie heeft ernstige bezwaren van ister Van den Broek te- iss het openbaar horen van stf ambtenaren naast zich 'gelegd. De bewindsman commissievoorzitter mans in een vertrouwe- brief bezworen dat een ïbaar verhoor van zijn ambtenaren schade zou kun nen berokkenen aan de staat, in het geval het tot een pro ces zou komen tussen het rijk en paspoortfabrikant KEP. De verhoren beginnen op maandag 27 juni. De te horen ambtenaren zijn drs. P. Ui- terlinden, hoofd beleidsgroep reisdocumenten van buiten landse zaken en tevens con troleur bij KEP, en mr. H.M. Sondaal, chef directie alge mene zaken van dit departe ment. Ook zijn opgeroepen verte genwoordigers van de oor spronkelijke produktiepart- ners Philips, Kodak en druk kerij ELBA, onder wie ELBA-directeur Baard; van paspoortproducent KEP; als mede hoofddirecteur Peters van de Staatsdrukkerij en Uitgeverij die een „niet" heeft getrokken bij de slag om de vervaardiging van het paspoort. Koninginneharing Koningin Beatrix heeft gisteren op paleis Huis ten Bosch de zogenaam de Koninginneharing in ontvangst genomen. De haring werd de vorstin aangeboden door me vrouw J. van Duyven- voorde-Duyn, wier man aan boord van de IJmui den 206 voor de vangst van de „konifiklijke vis" had gezorgd. foto: anp Auto-alarm geen garantie tegen kraak DEN HAAG Het hebben van een inbraak-alarm biedt geenszins de garantie dat dieven een auto niet zullen openbreken. Twaalf procent van de Nederlandse auto's is uitgerust met alarm (gemid delde kosten 540 gulden). Een behoorlijk deel van deze beveiligde auto's wordt toch „met succes" opengebroken en leeggeroofd. Vaak blijkt de belangrijkste functie van een alarm - het waarschu wen van omstanders die vervolgens moeten ingrijpen - niet te werken. Belangrijkere preventie tegen inbraak blijkt de keuze van de plaats van parkeren en het voorkomen dat spullen zichtbaar achterblijven in de auto. Dit blijkt uit een onderzoek van de ANWB en de politie. Jaarlijks is vijftien procent van de wagerjbe- zitters in ons land het slachtoffer van een inbraak. Veel geplaagde auto's daarbij zijn Mercedes, VW-Jetta, VW-Golf, Opel Ascona en Opel Record. De meeste inbraken worden gepleegd tussen 18.00 en 20.00 uur en tussen 22.00 en 24.00 uur. Bij zestig procent van de autokraken wordt een radio-cassetterecorder buitgemaakt, gevolgd door losse artikelen (25 procent), luidsprekerboxen (acht procent), andere auto-accessoires en waardepapieren (beide zeven procent). Weer gat geslagen in begroting onderwijs ZOETERMEER Er is op nieuw een gat geslagen in de begroting van het ministerie van onderwijs. Deze keer gaat het om een bedrag dat ligt tus sen de vijftien en twintig mil joen gulden. De oorzaak van deze flinke tegenvaller op de begroting van 1988 is de te traag verlopende opheffing van kleine basisscholen. Dat blijkt uit de evaluatie van het 'Instandhoudingsbeleid 1988'. Staatssecretaris Ginjaar-Maas schrijft daarin dat in het afge lopen schooljaar slechts 186 kleine basisscholen zijn opge heven in plaats van de bedoel de 350. Ginjaar-Maas wil dan ook in de toekomst de normen scherper stellen en het minis terie de gang van zaken cen traal laten bijhouden. Volgens de staatssecretaris bestaat de kans dat het gat op de begro ting nog groter wordt. Van de 186 scholen die de deuren moesten sluiten hebben 39 beroep aangetekend bij de Raad van State. Bij normale zwangerschap Thuis bevallen even veilig als in ziekenhuis NIJMEGEN Wanneer een zwangerschap normaal verloopt is thuis bevallen even veilig als bevallen in het ziekenhuis. Het aantal neurologische afwijkin gen van baby's bij thuisbeval lingen is even klein als bij zie kenhuisbevallingen. Dat blijkt uit een onderzoek van het insti tuut voor obstetrie (verloskun de) en gynaecologie van het Sint-Radboudziekenhuis in Nij megen. Het onderzoek werd ge houden onder ruim duizend vrouwen met een normaal ver lopende zwangerschap. Van de onderzochte vrouwen bevielen er 268 in het ziekenhuis en 766 thuis. Volgens arts-onderzoeker drs. G.A. Berghs is alleen geke ken naar de toestand van het kind na de bevalling. „We heb ben met name gekeken hoe het kind de bevalling doorstaat". In Nederland bevalt ruim dertig procent van de vrouwen thuis. In het buitenland is dat aantal veel kleiner. Schip met radio-actief vlees terug naar Europa ROTTERDAM De regering van Venezuela zou volgens de Vereniging Milieudefensie 6.050 ton radio-actief rundvlees, af komstig uit Denemarken en Ierland, hebben teruggestuurd naar Europa. Het vlees zou worden vervoerd met het schip Reefer Rio, dat als bestemming de haven van Rotterdam heeft. Volgens de Rotterdamse haven dienst ligt de Reefer Rio 10 mijl buiten de Nederlandse kust voor anker. Over de lading van het ?chip kon de havendienst niets zeggen. Milieudefensie, dat zich zegt te baseren op arti kelen in Venezolaanse kranten en informatie van Duitse mi lieugroeperingen, zou de be smetting van het vlees het ge volg zijn van de kernramp in Tsjernobyl. De partij zou in 1986 met toestemming van de regering daar geëxporteerd zijn naar Venezuela. Daar bleek de radio-activiteit van het vlees tweemaal zo hoog als opgege ven, aldus Milieudefensie. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Deetman (onderwijs) gaat akkoord met het voorstel van de regeringspartijen het collegegeld van 1600 tot 1750 te verhogen. Wie langer dan zes jaar studeert moet 2450 neer tellen. De verhoging geldt ook voor studenten uit het hoger beroepsonderwijs, zij het dat deze geleidelijk over vier jaren gespreid zal worden ingevoerd. Deeltijdstudenten gaan f 1325 betalen. De minister wilden aanvanke lijk het collegegeld niet verho gen en alleen degenen die de inschrijvingsduur van zes jaar zouden overschrijden extra la ten betalen (tussen de ƒ3000 en 5000). De minister waarschuwde de Kamer ervoor dat de op brengst van de extra 150 per student alleen voor de volle honderd procent ten bate van de schatkist komt wanneer de aanvullende beurs wordt afge schaft en de studenten een le ning bij de banken moeten sluiten. In het huidige systeem van studiefinanciering zou on geveer de helft weglekken naar een verhoging van de aanvullende beurs. PPR-woordvoerder Lankhorst beschuldigde de minister er van dat hij met deze waar schuwing in feite nu al groen licht vraagt van het CDA en de VVD voor de voorgenomen privatisering van aanvullende studiefinanciering. CDA- woordvoerder Lansink sprak hardnekkig tegen dat zijn fractie zich al bij de afschaf fing van de aanvullende beur$ heeft neergelegd. Dat debat zal volgende week in de Tweede Kamer aan de orde zijn. behalen van zijn diploma wil doorstromen naar de universi teit drie jaar krijgt om die stu die te voltooien. Dat is één jaar langer dan Deetman aanvan kelijk in petto had voor deze 'doorstromers'. N HAAG De Ge- idicaptenraad vindt dat verschillende regelin- voor gehandicapten undeld moeten 'den in één wet: een emene Wet Voorzie- ?en (AWV). De ver- kking van voorzienin- aan gehandicapten één wet en één loket' zal veel overzichtelijker en gemakkelijker zijn dan nu nog het geval is. Dit blijkt uit twee nota's die de voorzitter van de Ge handicaptenraad, Mieke Bökkerink, vandaag aan de Tweede Kamer heeft aangeboden. Met het in werking treden van de AWV zou een einde komen aan de vijftig bestaande rege lingen, die herhaaldelijk ver warring scheppen, aldus de Gehandicaptenraad. „Die re gelingen zijn volstrekt onvol doende op elkaar afgestemd en niet van elkaar te onderschei den. Hierdoor kan het voorko men dat uitvoeringsorganen zich aan hun verantwoorde lijkheden ontrekken door te stellen dat een aanvraag voor hulpverlening op het terrein van iemand anders ligt". Een centrale wet kan er ook voor zorgen dat het aantal recht sprocedures fors vermindert, omdat er veel meer duidelijk heid zal zijn over voorzienin gen waar gehandicaptën al dan niet recht op hebben. Om de positie van gehandicap ten te versterken pleit de Ge handicaptenraad tevens voor het instellen van een „cliënt gebonden budget". In tegen stelling tot het „instellingsge bonden budget", waarbij hulp verlenende instellingen jaar lijks een bepaald geldbedrag ontvangen, moet de gehandi capte voortaan zelf recht streeks geld krijgen op basis van zijn aanvraag voor hulp. KNOLLEN Rijbewijs kwijt bij 1,3 promille alcohol DEN HAAG De politie is in de toekomst verplicht het rijbe wijs in te vorderen van een be stuurder wiens bloed meer dan 1,3 promille alcohol bevat. Het zelfde geldt voor automobilisten die de verplichte ademanalyse of bloedproef weigeren. Een wetsvoorstel met deze strekking is door minister Smit-Kroes van verkeer en waterstaat en haar collega Korthals Altes van justi tie bij de Tweede Kamer inge- Onzekerheid EBR over tweederde meerderheid fusie LEIDEN Binnen de gelede ren van het Energie Bedrijf Rijnland bestaat bezorgdheid of er wel een tweederde meer derheid is voor de fusie van het EBR met een aantal ande re nutsbedrijven. Dat bleek uit opmerkingen van adjunct-di recteur G. de Boer, na afloop van de vergadering van de commissie financiën van het EBR. Voor de besluitvorming bin nen het EBR geldt normaal dat die bij tweederde meerder heid worden genomen door de 22 deelnemende gemeenten. Elke gemeente heeft daarbij een aantal stemmen dat in verhouding tot haar omvang staat. Daardoor heeft bijvoor beeld Leiden veel meer stem men dan een dorp als Leimui- den. De Boer wijst er desgevraagd op dat in het geval van de fu sie van die procedure wordt afgeweken. Daarmee moet tweederde van het aantal ge meenten instemmen. De Boer: „Er hoeven maar acht ge meenten uit te vallen en het gaat niet door". Om de herinnering levendig te houden aan het lijden van geallieerde krijgsgevangenen en Nederlands-Indische dwangarbeiders bij de aanleg van de Birma- en de Sumatra-spoorweg, is gisteren in Bronbeek een monument onthuld. De heren Mewengkang, Boekholt en Nue- mann (vlnr) van het herdenkingscomitè poseren bij een stuk spoorweg, waar destijds zeker één dode per biels is gevallen. foto np

Leidse Courant | 1988 | | pagina 3