„Geloofsopvoeding bleek meer dressuur" GEESTELIJK LEVEN/OPINIE kerk wereld Mgr. Lefebvre zet wijding eigen bisschoppen door brieuen 'n lil lezers CcidóeSouAait Toezegging aan de schippt j Terecht een enquête weer SleidóaQowuvnt DONDERDAG 16 JUNI 1988 PAG1 Arizona klaar met onderzoek naar Lijkwade TUCSON Wetenschappers van de universiteit van Arizona in Tucson hebben een koolstofdatering uitgevoerd van een monster van de Lijkwade van Turijn. De uitslag van de proef is naar het British Museum in Londen gestuurd. De universi teit was een van de drie centra waar een poging is gedaan de ouderdom te bepalen van het relikwie dat in de kathedraal van Turijn wordt bewaard. Volgens veel gelovigen is het doek de lijkwade van Jezus. Met de koolstofmethode moet enig licht worden geworpen in de duistere historie van het doek, dat vol gens anderen een middeleeuwse vervalsing is. De andere proe ven werden uitgevoerd door de Britse universiteit van Oxford en de Technische Hogeschool van Zürich. Pro-abortus religieuzen mogen lid blijven WASHINGTON Twee Amerikaanse religieuzen, die in op spraak waren gekomen door hun pro-abortus standpunt in 1984 via een door hen mede ondertekende advertentie in de New York Times, mogen lid blijven van hun orde. Tegen de wil van Rome in besloot het bestuur van de Zusters van Onze Lieve Vrouw van Namen de twee religieuzen niet uit de orde te zetten. Het tweetal, Barbara Ferraro en Patricis Hussey, roemde de beslissing als een „overwinning voor alle vrouwen" en sprak de hoop uit dat zijn strijd andere katholieken „bemoe digt om standvastig te blijven als ze worden geconfronteerd met kerkelijke onrecht". Het Vaticaan had de orde opgedragen de twee religieuzen weg te sturen. Het bestuur liet het echter bij een berisping. Wij zijn een deel dat een geheel moet nabootsen. Willibrord- vereniging nauwer gebonden aan bisschoppencollege UTRECHT-DEN BOSCH De Sint Willibrord Vereniging, het landelijk rk adviesorgaan voor oe cumene, en de bisschop penconferentie zijn het eens geworden over de structuur van de vereni ging. Voortaan zullen de voorzitter (of de vice- voorzitter) en twee be stuursleden van de vere niging uit dien hoofde zit ting hebben in de bis schoppelijke commissie voor de oecumene. Het hoofdbestuur van de Wil- librordvereniging heeft kort geleden met dit voorstel van de bisschoppelijke commissie ingestemd. Dit heeft de waar nemend voorzitter van de Willibrordvereniging, dr. Th.C.M. van Montfoort A.A., desgevraagd medegedeeld. Het bestuur van de Willi brordvereniging bestaat ener zijds uit personen die door de leden worden aangewezen, en anderzijds uit bisschoppelijke gedelegeerden. Daardoor is de vereniging niet louter een or gaan dat het beleid van de bisschoppenconferentie uit voert, wat het krachtens de statuten wel zou moeten zijn. Volgens het jaarverslag 1986/1987 van de Willibrord vereniging verwachten de bisschoppen van de vereni ging „een opstelling in strikte getrouwheid aan Romeinse documenten". Daaraan werd toegevoegd dat dit ook de be doeling van het bestuur is, hoewel in kwesties van inter pretatie en toepassing eigen accenten kunnen worden ge legd. Voorzitter van de bisschoppe lijke commissie voor de oecu mene is dr. J.F. Lescrauwaet M.S.C., hulpbisschop van Haarlem. Leden zijn de bis schoppen H.C.A. Ernst van Breda en dr. J.B.W.M. Möller van Groningen alsmede dr. H.A. van Munster O.F.M., se cretaris-generaal van het RK Kerkgenootschap. Secretaris is mevrouw dr. M.W.H. Stee- mers-van Winkoop, een van de studiesecretarissen van het RK Kerkgenootschap. Geen interesse politici voor studiedag besparingen confessionele organisaties DEN BOSCH De studiedag .secularisatie als politiek alibi' over (extra) bezuinigingen op confessionele organisaties, die zaterdag in Den Bosch zou worden gehouden, gaat niet door wegens gebrek aan be langstelling bij de politici. Hiervoor waren de politieke partijen, de fracties in de Pro vinciale Staten en de commis sarissen der koningin uitgeno digd. De geringe belangstel ling bevestigt de ernst van het probleem, aldus dr. P.A. van Gennip, secretaris van het Verband van Katholieke Maatschappelijke Organisaties (VKMO). Het VKMO zal nu naar andere wegen zoeken om de noodzakelijke belang stelling voor dit vraagstuk te mobiliseren. Het VKMO is van mening dat confessionele organisaties die voor hun sub sidiëring mede afhankelijk zijn van de gemeentelijke'en provinciale overheid, onder de huidige bezuinigingen dub bel worden gepakt omdat ze confessioneel zijn. SCHEURING MET VATICAAN LUKT ONAFWENDBAAR ECONE De traditiona listische aartsbisschop Marcel Lefebvre, die in 1976 door het Vaticaan werd geschorst, volhardt in zijn plan op 30 juni vier bisschoppen te wijden. Daarmee riskeert hij een schisma in de rooms-ka- tholieke kerk. Paus Jo hannes Paulus II had in een laatste poging een breuk te voorkomen vori ge week Lefebvre in een persoonlijke brief ge vraagd niet tot de wijding van bisschoppen over te gaan. Mgr. Lefebvre maakte giste ren zijn voornemen bekend tijdens een persconferentie in zijn hoofdkwartier, het semi narie van de priesterbroeder schap Pius X te Econe (Zwit serland). Met de wijding van bisschop pen wil hij het voortbestaan van zijn priesterbroederschap („het werk van de Voorzie nigheid") garahderen, zo zei de 82-jarige Lefebvre ter ver klaring van zijn besluit. Hier mee komt hij terug op een principe-overeenkomst, die hij begin mei met het Vati caan sloot. Die overeenkomst was het resultaat van een on derzoek dat de Canadese Cu riekardinaal Gagnon op ver zoek van de paus naar de priesterbroederschap van Le febvre had ingesteld. Als er geen oplossing komt, lijkt de eerste scheuring in de rooms-katholieke kerk een feit te worden sinds de oud katholieken in 1870 met Rome braken. De oud-katho lieken weigerden indertijd het dogma van de pauselijke onfeilbaarheid te accepteren. Tijdens de persconferentie maakte mgr. Lefebvre de in houd bekend van de brief van 2 juni aan de Heilige Stoel, waarin hij zijn beslissing heeft uiteengezet. „De gesprekken met kardinaal Ratzinger en zijn medewerkers hebben ons ervan overtuigd dat het mo ment van een open en duide lijke samenwerking nog lang niet was bereikt. Omdat wij ervoor willen waken dat het geloof wordt vernietigd en omdat wij vastbesloten ziin trouw te blijven aan de tradi tionele leer en discipline van de Kerk, is het voor ons abso luut noodzakelijk te kunnen beschikken over kerkelijke gezagsdragers die ons kunnen steunen in onze strijd tegen de gevaren van het Tweede Vaticaans Concilie en van As- sisi" (het vredesgebed van de paus met leiders van de we reldgodsdiensten in oktober 1986). Bedroefd Lefebvre richtte in 1970 zijn priesterbroederschap op om dat hij bezwaren had tegen bepaalde vernieuwingen van het Tweede Vaticaans Conci lie. In 1976 werd hij door paus Paulus VI uit zijn ambt ont heven. De Franse aartsbis schop heeft inmiddels wel priesters gewijd, maar was nog niet de wijding van bis schoppen overgegaan. Het Vaticaan had hem te verstaan gegeven dat dit tot een schis ma zou leiden. Kardinaal Silvio Oddi, in het Vaticaan altijd beschouwd als de Curiekardinaal die het dichtst bij Lefebvre stond, zei in een eerste reactie „diep be droefd" door het besluit van Lefebvre te zijn. „Ik wist van zijn plannen maar ik dacht dat het gezonde verstand zou zegevieren. Ik moet echter constateren dat het daaraan heeft ontbroken," aldus de vroegere prefect van de congregatie voor de clerus. De priesterbroederschap telt 30 nederzettingen in de gehe le wereld, 300 priesterstuden ten en meer dan 200 priesters die de traditionele Tridentijn- se mis in het latijn vieren. Zijn aanhangers komen voor al voor in Frankrijk (waar veel Lefebvre-aanhangers voor Le Pen stemden), Zwit- Mgr. Marcel Lefebvre seriand, de Duitse Bondsrepu bliek en de Verenigde Staten. Gevraagd of hij bang is voor een excommunicatie zei Le febvre: „Excommunicatie door wie? Door een modernis tisch Rome dat niet meer trouw is aan het volledige rooms-katholieke geloof? Een schisma? Ja, maar met een modernistische paus en dege nen die zijn ideeën volgen waar wij fundamenteel tegen zijn." Vertragingstactiek Volgens Lefebvre zou een bis schopswijding niet principieel tegen de wil van de Heilige Stoel zijn, zo had hij uit de on derhandelingen met kardi naal Ratzinger begrepen. Maar de ^vertragingstactiek" van het Vaticaan had zijn diep wantrouwen tegen de Romeinse autoriteiten ver sterkt. „Wij zijn niet uit op een breuk. Maar wij willen ook niet bijdragen aan de „ver woesting van de RK Kerk". Lefebvre erkende dat een breuk hem .een deel van zijn aanhang (geschat op ruim 100.000 personen) kan kosten. „Mgr. Lefebvre heeft een be sluit genomen dat hem buiten de kerkelijke gemeenschap plaatst", aldus de woordvoer der van het Vaticaan, Joa- quion Navarro-Valls. De aan kondiging die Lefebvre woensdag in Econe heeft ge daan, heeft „ernstige canonie ke (kerkrechtelijke) conse quenties". GERUCHTMAKEND ONDERZOEK DEZE WEEK IN DE HANDEL Een onderzoek naar de ach tergronden van kerkverlating van jongeren. Met die op dracht gingen Ron Benjamins en Piet van der Ploeg aan de slag. „Ons idee was: we zoe ken situaties op waar goede geloofsoverdracht plaatsvindt, dus dat zijn actieve, meele vende gezinnen. Wij ver wachtten zelf, dat we dan de regels zouden ontdekken, waarvan je kunt zeggen: als je dit of dat doet als ouders, dan gaat het zoals jullie dat graag willen". Ze startten daarom met een godsdienst-pedago gisch onderzoek. „In de loop daarvan kwamen we tot de ontdekking dat er helemaal geen sprake was van opvoe ding, maar meer van dres suur. Dat is een wat beladen woord, maar daar komt het wel op neer". „Nee, we hadden deze uit komsten niet verwacht", zegt Piet van der Ploeg over het onderzoek „Gewoonweg gere formeerd". Deze week is het in de handel verschenen, maar al sinds me dio maart is er het nodige over de inhoud te doen ge weest. Toen namelijk had de opdrachtgever, de particuliere synode van de Gereformeerde Kerken in Drenthe, de resul taten in ontvangst genomen en globaal openbaar gemaakt. Een groeiend onbehagen over de toenemende kerkverlating onder jongeren vormde de aanleiding voor het onder zoek. „Men wilde daardoor instrumenten in handen krij gen om het als kerken in de toekomst beter te doen", aldus Van der Ploeg. Wat hij en Benjamins uiteindelijk over handigden, was „allerminst vleiend" voor de opdrachtge vers. Er werden door de onderzoe kers twintig gezinnen uitge kozen, waarvan in totaal 74 ouders en kinderen in de leef tijd van vijftien tot twintig jaar werden geïnterviewd over zaken als kerkgang, kerkdienst, godsvoorstelling, persoonlijk bidden en derge lijke. En vervolgens kwamen er dit soort antwoorden. Een deel van de opdrachtge vers reageerde dan ook „ge schokt" en „onthutst". Van der Ploeg kan zich de re actie wel voorstellen: „De problemen rond kerkverla ting blijken veel dieper te lig gen dan men had verwacht". „Kerkverlaters lijken in hun uitlatingen enorm veel op kerkblijvers. Het enige ver schil is eigenlijk dat potentiële kerkverlaters minder instem mend zijn, dan degenen die uiteindelijk in de kerk blijven zitten. Het is heel interessant om te zien, dat voor gereformeerden kennelijk publieke, uiterlijke zaken, erg belangrijk zijn. Uit de gesprekken blijkt, dat re gelmatige kerkgang en niet- gemengde verkering, belang rijker zijn dan bidden en per soonlijk bijbellezen. Dingen dus, die in het dorp gezien kunnen worden. Het lijkt erop dat het voortbestaan van de Gereformeerde Kerken, afhankelijk is van sociale con trole". Traditioneel Wat daarmee samenhangt is het feit, aldus de godsdiens tsocioloog, dat ouders die in het dorp zijn blijven wonen, de traditioneelste mensen zijn. „Zelfs als ze maar een jaartje elders in de verpleging zijn geweest, ligt dat al anders", meent Van der Ploeg, die dit gegeven bij alle ondervraag den is tegengekomen. „Het kan geen toeval zijn. Wat we in Drenthe zien, is dat godsdienstigheid en ker kelijkheid van mensen een soort sobere folklore is. Het is echt niet zo, dat de gerefor meerden helemaal niet van die mensen zijn die grote moeite hebben met godsdienst of vol schuld zitten, zoals wei eens gedacht wordt". De uitkomsten van „Gewoon weg gereformeerd" zijn vol gens hem des te opvallender, daar „in de godsdienstsociolo gie over het algemeen wordt aangenomen, dat in Neder land een vrij grote onkerke lijkheid bestaat". Een land als België, zo is de algemene opvatting, kent wei nig onkerkelijkheid, maar het geestelijk leven is er wel op pervlakkig. „Tot nu toe zei men, dat in Nederland dan wel weinig kerkelijkheid be staat, maar als men het is, dan is men ook goed-kerkelijk. Wat wij concluderen, staat dus haaks op wat er tot op he den over de Nederlandse christenen of gereformeerden is gepubliceerd". Degenen uit traditionele krin gen die zich op de borst slaan over de godsdienstigheid thuis, moeten volgens Van der Ploeg daar wat voorzich tig mee zijn. Tegelijkertijd mag er volgens hem ook niet gezegd worden: de kerk gaat naar de knoppen, omdat alles zo conservatief is. „Als je ziet hoe de niet-traditionelen zelf met geloofsopvoeding om gaan. dat is ook niet zo best". Hoe kijkt hij zelf tegen de uit komsten aan? „Ik vind het jammer dat de mensen ken nelijk niet meer in staat zijn het oude cultuurgoed op hun kinderen over te dragen. Waarden en maatschappelijke betrokkenheid, doen onder voor kleding, zakgeld, oplei ding of het tijdstip waarop kinderen thuis mogen komen. Het is niet een gereformeerd, maar een algemeen probleem: er wordt nog vreselijk weinig opgevoed". Kritiek De kritiek, die met name uit kerkelijke kring naar voren komt, is niet mals. De geïnterviewden zouden bij voorbeeld te agressief en te kil benaderd zijn, waarbij „onmogelijke vragen" zijn ge steld, met als gevolg dat som migen in problemen zijn ge bracht en de kern van het ge loof zou daarmee toch niet ge raakt zijn. Van der Ploeg is er zich van bewust. „Wij dachten ook, toen we de gesprekken teruglazen: zijn we niet te hard geweest? Maar als je ziet, hoe soepel die gesprekken verliepen.Verder is er volgens hem, via de opdracht gevers, wel degelijk enige ma len „nazorg" aangeboden. „Er is maar één ouderpaar dat daar op in is gegaan. Niet om dat ze het oneens waren, maar ze zaten met het idee: we hebben het fout gedaan. Ook is er een vader geweest die boos naar een dominee is gestapt, maar zelf hebben we niets meer gehoord". Van der Ploeg vindt het zelf jammer dat in de resultaten vooral de kerkelijke proble matiek naar voren wordt ge haald. Hij vindt dat zijn colle ga en hij „geportretteerd zijn als een soort omgekeerde ker kelijke werkers. Onze uit komsten zijn vooral sociaal wetenschappelijk van aard. De conclusies die in dat ver band van belang zijn, komen haast niet aan de orde". Op de vraag of je geloofsop voeding uitsluitend via deze invalshoek kunt benaderen, haalt hij zijn schouders op. „Kijk, wij zijn sociologen, geen theologen. Wat die er verder voor consequenties aan verbinden, is hun zaak". Toch wil hij over de waarde van het rapport voor de ker ken wel wat meer kwijt. „Men kan er zich in herken nen. Zo van: hé, bij ons thuis gaat het niet veel anders. Dat hebben we wel gemerkt, een heleboel kerkleden denken dat zij de enigen zijn die die het verkeerd doen. Het is het 'kleren van de keizer-effect': ik ben de enige dus niet. Dat biedt mogelijkheden tot een open gesprek daarover. Dat was ook het geval met 'Het lege testament': ouders kon den daardoor hun schuldge voelens van zich afschudden". WIM SCHRIJVER R. J. Benjamins en P. A. van der Ploeg, „Gewoonweg gereformeerd, een onder zoek naar geloofsover dracht", uitgave Van Wij nen Franeker, ƒ37,50. Bneven graag kort en duidelijk geschreven De redactie behoudt zich het recht voor- ingezon den stukken te bekorten Winkels en bedrijven Over zijn denkbeelden voor de toekomst van ambachtelijke bedrijven en winkels in de Haagse stadsvernieuwingsge bieden heeft wethouder Marti ni op uitnodiging van het „Haags Bedrijvenoverleg Stadsvernieuwingsgebieden" (niet de eerste de beste vereni ging) zijn visie kunnen geven. Zijn voordracht als ook zijn antwoorden in de informatie ve gedachtenwisseling getuig den niet alleen van slechte voorbereiding (misschien ge brek aan vooroverleg met zijn ambtenaren), maar onder streepte ondeskundigheid en desinteresse, zowel economisch als sociaal. Stond de naam Martini vaak voor spranke lend en fris, dit gebeuren was eerder smaakloos en lauw. Juist voor die ondernemers die gemeentelijke ondersteuning en begeleiding het hardst no dig hebben, omdat zij vaak door gemeentelijke initiatie ven in een hoek worden ge drongen, waarbij goed onder nemerschap alleen niet vol doende is om eruit te komen. Van een wethouder van eco nomische zaken mag een an dere opstelling worden ver wacht. Keuzen moeten in het leven nu eenmaal gemaakt worden. De politiek en bevoL kingsgroepen als bijvoorbeeld bewoners of ondernemers zul len elkaar daarbij in de toe komst altijd weer tegenkomen. Vooralsnog zal wethouder Martini echter een andere op stelling en visie moeten hante ren of door zijn ambtenaar Draaisma moeten laten ver woorden (aan hem werden vele vragen zonder te ant woorden doorgespeeld), want anders zal door keuzen de wethouder in de toekomst de deksel op z'n neus krijgen. Ho pelijk zal de PvdA het daar niet op laten aankomen en in de toekomst tweedracht in de partij niet meer over de rug gen van derden uitspelen. J. Kloezeman, voorzitter Ondernemersvere niging „De Laak", DEN HAAG. CRK-dag Alle lof voor het verslag in de krant van maandag van de za terdag in Utrecht gehouden ontmoetingsdag van de Stich ting Bevordering Contact Rooms-Katholieken (CRK). De bijeenkomst was een hart verwarmend feest. Als rooms- katholiek durf je zo langza merhand niets meer te zeggen of te doen, omdat je dan als achterlijk wordt versleten. Vooral voor jongeren moet het op school of in het werk verschrikkelijk moeilijk zijn uit te komen voor je geloof. En er waren er zaterdag nogal wat. Ook voor hen moet het een verademing zijn geweest met gelijkgezinden samen te zijn. Opvallend was overigens dat er in Utrecht geen stands stonden van congregaties en orden als van ae jezuïeten, franciscanen en dominicanen, noch van medische missiezus ters, maar ook geen stands van organisties als MI VA, Memisa, KRO, kortom alles wat zich r.- k. noemt. Een gemiste kans. Hoeveel jongeren zullen er im mers geweest zijn die best eens iets meer willen weten over hetgeen die orden en congre gaties te bieden hebben? De wel aanwezige stands waren voorzover ik heb kunnen zien vrijwel allemaal van lekenorganisaties. Een teken hoezeer de leken het werk van de religieuzen overnemen, al zouden laatstgenoemden er goed aan doen volgend jaar ac tief aan de de CRK-dag mee te werken. Chr. M. van Assendelft, DEN HAAG. Dekker Tennis Wij van Dekker Tennis War mond vragen ons af waarom het nodig was dat er in de krant van zaterdag jongstle den, in het verslag van de Da- vis-Cupontmoeting zo negatief over ons geschreven werd. Dat betreuren wij uiteraard, te meer omdat er geen enkele aanleiding toe was, althans als we er van uit mogen gaan dat het een positieve zaak is dat we behalve mogelijkheden voor repreatie-tennissers en - squashers in de Leidse regio ook topsport brengen. Eerder dit jaar bijvoorbeeld vonden bij ons de Europese squash- kampioënschappen plaats en het afgelopen weekend werd 'dus bij ons de tennisinterland Nederland Senegal ge speeld. We menen in War mond een uitstekend centre court te hebben gebouwd. Ook de accommodatie voor de spe lers, de bezoekers en de pers is goed verzorgd. Met veel in de Veerpolder. Waarom dan toch bewoordingen als: „een industrieterrein ergens achter af in Warmond", „hallen-eige naar", „golfterreinuitbater" en een „poenig ogend complex"? Ons sportcomplex, gelegen tussen Amsterdam en Den Haag en vlak bij Rotterdam, met bovendien een goede par keergelegenheid, verdient een betere omschrijving. De kans om toptennis en andere evene menten naar deze regio te ha len wordt er door uw om schrijvingen in elk geval niet groter op. Overigens: een lidmaatschap voor junioren kost bij ons hon derd gulden, een lidmaatschap voor senioren tweehonderd gulden. Dat rechtvaardigt toch zeker niet het woord „golfuit- bater"? Ph. F. v.d. Kwast, directeur Dekker Tennis, WARMOND. Tropisch hout Een lid van het koninklijk huis heeft onlangs in Holten er min of meer toe opgeroepen geen meubelen van tropisch hout te kopen, omdat het kap pen van bomen in de tropen onherroepelijk leidt tot de ver schrikkelijkste natuurver schijnselen. In plaats van daar in Holten naar een milieu-es tafette te kijken had het beter koortsachtig zijn invloed kun nen aanwenden om te komen tot wetgeving die gebruik van tropisch hout hier te lande verbiedt. Mr. N.A.J. Pleumekers, DEN HAAG. De uit de hand gelopen massale blokkade van de b bui schippers als wapen tégen de duwbakken van het veev:l bedrijf Granaria heeft eindelijk geleid tot een gesprek v minister Smit-Kroes en de schippers. Zij heeft de sck „maximale duidelijkheid" beloofd en dit kan beteken sig de uitzichtloze confrontatie tussen een overmacht aan pers en de ME tot het verleden gaat behoren. bej TM MINISTER Smit-Kroes had de problemen van de sch r(je tot nu toe weggewuifd. Dit is haar en de politie kon t h staan op een nodeloos lang en kostbaar conflict dat vo rend tot ernstige uitbarstingen dreigde te komen. Na e problemen tussen de minister en de Rotterdamse schee mag dat bagatelliseren van de ernst van de zaak en i emoties van de binnenschippers de minister ernstig vei worden. MAAR in de eerste plaats past de binnenschippers ee wijt. Hun protest tegen de vergunning aan Granaria oi ten de schippersbeurs om in eigen vervoer te voorzien de rechter trouwens bekrachtigd - was overspannen. D gunning aan Granaria zou niet meer op andere bed van toepassing worden verklaard en de regeling wa^ Granaria nog kon profiteren was ingetrokken. Het wei I prestigeslag op het water met achtervolgingen en blokJ als leefden we eeuwen geleden. Gelukkig is er een opening in de starre fronteippj staan. De minister heeft het systeem van Evenredige V uS| verdeling waarop het voortbestaan van de binnenschip gebaseerd niet alleen „een absolute noodzaak voor 1W drijfstak" genoemd, maar daar ook een consequentie vi^ja komende jaren uit getrokken. Mits op een meer commi en efficiënte manier opgezet, kan de schippersbeurs o Jm( het magische jaar 1992 - wanneer de eenheid van icje meer gestalte krijgt - zijn taak vervullen. Die toez< moet voor de vrije jongens op het water toch een geru |ei ling zijn. leel )ie TEGEN de uitdrukkelijke wens van minister VardscJi Broek! van buitenlandse zaken in heeft de Tweede K "hnc doorgezet en de paspoortaffaire onderwerp gemaakt va j1 nieuwe parlementaire enquête. Na het geruchtmakenc 2 derzoek naar het RSV-debScle en de technisch veel ing Stic kelder zaak van de bouwsubsidies komt het nu tot een »itis baar onderzoek naar het gepruts met wat voor de geüe sterveling toch een eenvoudige zaak had moeten zijn i land met een grote druktraditie: het ontwerpen vaijJ fraudebestendig paspoort. tier 1 ities VAN den Broek is twee maanden geleden al in aan\£Le gekomen met de Tweede Kamer toen hij het belang v staat wilde laten prevaleren boven de parlementaire vi woordelijkheid: onderzoek door de Kamer zou de sU - hoge schadeclaims van de zijde van de paspoortproduc C kunnen komen te staan. Sindsdien heeft het onderzoek! tot één conclusie kunnen leiden: het moet het karakte; een enquête krijgen, omdat anders de onderste steen rvL venkomt In zijn uitgelekte brief aan de voorzitter van de onder* commissie heeft Van den Broek gepleit voor verhoo zijn ambtenaren achter gesloten deuren. Ook daar is d 4 mer niet mee akkoord gegaan. Als alle betrokkenen to A" delijke antwoorden gedwongen moeten worden - want was het gekomen - kan voor de direct betrokken amb ren geen uitzondering worden gemaakt. Er zijn immer j langrijker zaken in het geding dan een eventuele scl V claim: de vraag hoe een ministerie de burgers een pas aanbiedt, het vaststellen van de verantwoordelijkhedei de bewindslieden, kortom het gebruik van de spelregi een parlementaire democratie. Het uitlekken van de N van de minister toont eens te meer aan dat er een opei vai enquête nodig is. der Weinig verandering KNMI (DE BILT) De al gemene druksituatie in een groter geheel bezien veran dert momenteel vrijwel niet. Een rug van hogedruk ver oorzaakt boven onze omge ving ook de komende dagen een stroming tussen noord en noordoost. Kleine richting- veranderingen in de wind zorgen bij ons, of voor voch tige Noordzee lucht met be wolking of voor drogere lucht uit zuid Noorwegen met opklaringen. Bovendien lost de binnendrijvende Noordzeebewolking landin waarts in de middaguren door de zonnewarmte op. Al met al maakt deze situatie een verwachting voor de zonneschijn erg moeilijk. Het meest waarschijnlijk is mor gen een weertype met in het binnenland wat meer zon dan vandaag. De middagtem- peratuur varieert van 16 gra den bij zee tot 21 graden in het zuidoosten. De wind sterkte blijft matig. Weersvooruitzichten voor di verse Europese landen, mede gedeeld door het KNMI, geldig voor morgen en zaterdag: Zuid-Scandinavië en Dene marken: Perioden met zon en droog, maar langs de Deense en Noorse westkust af en toe bewolking en mogelijk wat motregen. Middagtemperatuur van 16 graden in de genoemde kustgebieden tot 20 graden in het binnenland. Britse Eilanden: Af en toe zon en overwegend droog. Middag- temperatuur van 15 graden in Scotland tot 21 graden in zuid- Engeland. Benelux en Duitsland: Perio den met zon maar langs de Noordzee af en toe wolkenvel den. Droog. Middagtempera tuur omstreeks 22 graden, langs de kust enkele graden lager. 1 l Frankrijk: Overwegend ek nig, maar in het uiterst! aris den wisselend bewolkt ei en kele buien. Middagtemj tuur vn 16 ghraden in noordwesten tot 26 gradi)rclv het zuiden. Alpenlanden: Wisselend wolkt en een enkele bui, dagtemperatuur ongevee graden. Spanje en Portugal: Wisa bewolkt en van net westt afnemende buienkans. dagtemperatuur van 20 gi in het noordwesten tot 2Ï den in het zuidenoosten. Italië en Joegoslavische Wisselend bewolkt en ei regen - of onweersbuien, dagtemperatuur van 25 gi in het noorden tot 30 gi in het zuiden. WEERRAPPORT HEDENMORGEN Weer Max Mia Amsterdam zw.bew. 19 12 De Bilt zw.bew. 19 13 Eelde zw.bew. 18 12 Eindhoven zw.bew. 21 10 Den Helder zw.bew. 17 12 Rotterdam zw.bew. 18 13 Twente zw.bew. 20 12 Vlissingen zw.bew. 17 13 Zd Limburg Aberdeen Dublin Frankfurt Genêve Helsinki Innsbruck Klagenfurt l.bew. 16 v.bew. 25 14 Locarno onbew. Londen zw.bew. Luxemburg onbew. Malta Moskou Munchen Zürich Casablani w.bew, 28 13 *".bew. 24 13 .v.bew. 24 14 Las Palmas h.bew. te f] N I (dice U

Leidse Courant | 1988 | | pagina 2