,Noordwijk Promotie en $WV hebben elkaar nodig" Samenwerking bewoners Voorstraat en Noordwijk redding van Overtuin sse begint proef et mini-containers 3LLEGE LISSE WIL TWEE OOPAVONDEN HANDHAVEN Wethouder glijdt speeltoestel open iGi IIDEN OMGEVING geidócgoiucmt DONDERDAG 16 JUNI 1988 PAGINA 15 ACHTEN OVER IEGTUIGLAWAAI BENAAR Het aantal klachten over vliegtuigla- neemt toe in Wassenaar. J. de Vos (VVD) en W. Jager zeiden gisteren in een commissievergadering 'eel iwoners van Wassenaar bij hen met klachten over lei, dshinder van Vliegkamp Valkenburg zijn gekomen, ager had de indruk dat er meer „vliegbewegingen" in en gemaakt op het marinevliegkamp Valkenburg, "liegbasis Ypenburg op non-actief is gesteld. Ook door de raadsleden gesignaleerd dat regelmatig een £S vliegtuig Valkenburg aandoet en het in de afge- maanden meerdere keren is voorgekomen dat djtuigen van het type F16 de Vliegbasis Valkenburg ter likten om start en landingsprocedures te oefenen. )e d het doorstarten van de F16's bezorgt de omwonen de, /an het vliegkamp veel geluidsoverlast. Beide raads- „ev wezen erop dat veel Wassenaarse ingezetenen kla- iiei ver het tot ^ieP in nac^t proegdraaien en het ook erj Wgekomen dat om vier uur 's ochtend al werd be- ers en met het starten van vliegtuigen. Duik in chemicaliën VOORSCHOTEN Illegale nachtelij ke bezoekers van zwembad 't Wedde in Voorschoten lopen het risico een on verwachte duik in chemicaliën te ne men. Dat heeft de beheerder van het zwembad laten weten aan de lokale po litie. Bij het sluiten van het bad worden altijd chemicaliën zoals chloor aan het water toegevoegd. Het duurt enige uren voordat de pompen de toevoeging heb ben gemengd met het zwemwater. De laatste weken wordt het bad na sluiting regelmatig bezocht door onbekenden die een gratis bad willen nemen. Die personen lopen dan het risico in zwem water te duiken, waarin de chemicaliën zich nog niet goed hebben gemengd. Dat kan gevaarlijk zijn, aldus de Voor- schotense politie. Skatebordbaan in Wassenaar WASSENAAR De jeugd van Wassenaar kan binnen afzienbare tijd te recht op een skatebord baan. Wethouder Cocheret zei gisteren in een com missievergadering dat bin nenkort een keuze uit vier lokaties kan worden ge maakt. Net als in andere plaatsen is ook in Wase- naar het „skateborden" zeer populair. Een actie onder de jeugd voor een baan leverde in korte tijd 600 handtekeningen op, die werden aangeboden aan wethouder Cocheret. Minder huur voor Leeuwenhorstmavo NOORDWIJKERHOUT De Leeu- wenhorstmavo hoeft minder geld te betalen aan de gemeente Noordwij- kerhout voor de huur van het gym nastieklokaal aan de Dr. Nolenslaan. De mavo heeft een huurachterstand van anderhalve ton opgelopen van de jaren 1985, 1986 en 1987. De gemeente Noordwijkerhout wilde pas een huur- vermindering toepassen als de Leeu wenhorstmavo met de boeken op tafel kwam. Daaruit zou moeten blijken dat de school werkelijk de verhoogde huur van het gymnastieklokaal niet kan opbrengen. Het college van B en W heeft nu besloten dat de Leeuwen horstmavo een halve ton minder hoeft te betalen dan oorspronkelijk de bedoeling was. Schoolzwemwedstrijden Sassenheim weer succes SASSENHEIM Het school-waterpolotoernooi en de school zwemwedstrijden die gistermiddag werden gehouden in het zwembad Wasbeek zijn een groot succes geworden. Aan de schoolzwemwedstrijden werd door circa 450 leerlingen deelge nomen. Eerste was De Springplank met 1028.1 punten, die hier mee de wisselbeker won. Tweede was De Overplaats met 1063.9 punten, derde Het Anker met 1046.9 punten, vierde Kinderburg met 1080.8 punten, vijfde Het Bolwerk met 1091.3 punten, zesde de Kompasschool met 1157.2 punten, zevende De Wegwijzer met 1160.1 punten en laat ste de Startbaan met 1202.8 punten. Na de zwemwedstrijden was er waterpolo met 14 teams. Bij de meisjes was de Kompasschool eerste. De Overplaats tweede en De Springplank derde. Vierde was Het Anker, vijfde en zesde Het Bolwerk en Kinderburg en zevende de Wegwijzer. Bij de jongens was De Springplank eer ste, De Wegwijzer tweede en De Kompasschool derde. Vierde was Het Bolwerk, vijfde de Overplaats, zesde Het Anker en laat ste Kinderburg. Scheveningse visser vast op zandbank WASSENAAR De Scheve- ningse vistrawler De Adriana heeft van gisteravond zeven uur tot kwart over vier van nacht vast gelegen op de twee de zandbank voor het Wasse naarse strand. De schipper kwam tijdens het vissen te dicht onder de kpst en liep op de zandbank. Om negen uur werd met hulp van de Wasse naarse reddingsbrigade een lijn overgebracht naar een ha vensleper uit Schevingen, die probeerde de boot vlot te trek ken. Om kwart over vier lukte dat uiteindelijk ook. )IRECTEUR MARJOLEIN VAN DER JAGT: in DORDWIJK „Ik pe b de indruk dat de JJJ >ordwijkse onderne- °°,ers afwachten. De be- ,n igstellihg voor onze ■esentatie was groot en ^Jt geeft aan dat de inte- wel is. Men ikt waarschijnlijk, la- we eerst eens zien it ze er van brouwen", iijolein van der Jagt, r 1 juli benoemd tot di- cteur van de Stichting lotie Noord wijk i 3N), toont zich niet ht verontrust door de wM mier waarop het pordwijkse bedrijfs- /en het af laten weten. vm de verwachte twee idt i die ondernemend 'on lordwijk volgens de te rekeningen zou ^Jpeten bijdragen aan het omoten van de bad- "ikats is nog slechts tach- iet duizend gulden daad- aaJ irkelijk aan de SPN de ergeboekt. atuurlijk" geeft Van der onmiddellijk toe, „is igduizend veel te wei- ve rekenen er echter op dat de rest er ook wel komt. Zo niet?, dan gaan we ge woon door voor die bedrijven die wel betaald hebben." Van opheffen van de pas opge richte stichting is volgens aanstaande directeur in dat geval zeker geen sprake. Van der Jagt, hoewel offi cieel nog steeds werkzaam als hoofd ihformatiedienst bij de VVV Scheveningen-Den Haag-Kijkduin, is al regelma tig in Noordwijk te vinden. Met een introductieronde langs bedrijven en instellin gen heeft ze zichzelf in Noordwijk voorgesteld en te vens de nodige kennis opge daan van wie, wat en waar in de badplaats. „Dat was", zo vindt ze zelf, „beslist nodig. Ze hoeven tenslotte niet naar mij toe te komen". De samenwerking tussen de VVV en de SPN is goed, zo verzekert ze met klem. Er is een goede afbakening van ta ken gemaakt en voor de rest is het volgens Van der Jagt „nog een beetje aftasten van elkaar". Dat de VVV hetzelf de zou kunnen doen als de SPN, mits VVV-directeur Wim Rovers zou kunnen be schikken over een even ruim budget als de SPN, wordt niet direct ontkend. „Rovers heeft nooit de beschikking gehad over voldoende gelden om zijn ideeën tot uitvoering te brengen. Bovendien is het image van de VVV natuur lijk heel anders, er wordt vanuit een heel andere ach tergrond geopereerd, meer algemeen informatief". Beide instellingen hebben elkaar wel voortdurend nodig, zo vindt ze en wat dat betreft is het een voordeel dat beide in hetzelfde gebouw zijn gehuis vest. Vuurdoop De opening van het badsei zoen op zaterdag 18 en zon dag 19 juni vormt de vuur doop voor de nieuwbakken stichting. Alle ogen zullen dan gericht zijn op de evene menten die door de SPN zijn bedacht. Met een schoon maakactie door schoolkinde ren hoopt men aan de voora vond van deze manifestatie, die de naam „Noordwijk Gastvrij" meekreeg, Noord wijk en Noordwijkers „vuil- bewuster" te maken. Dit alles onder het motto „Noordwijk extra schoon". Scholieren die het meeste zwerfafval van het strand of in de dorpsker nen halen dingen mee naar de schoonmaakbokaal, die uitgereikt zal worden door minister E. Nijpels. Het vuil- probleem zal daarmee zeker niet uit de wereld geholpen zijn, „maar", zegt Van der Jagt, „goed voorbeeld doet goed volgen". Dat het vuil de SPN hoog zit blijkt ook uit de aanschaf van 150 vuiltonnen, die door het Noordwijkse bedrijfsleven geadopteerd kunnen worden. Honderden tonnen zijn in middels al „vergeven". Daar naast moet een onlangs aan geschafte straatstofzuiger, die nog niet zo lang geleden als het ei van Columbus in het tv-programma „Brandpunt in de markt" werd gepresen teerd, er voor gaan zorgen dat de Hoofdstraat en omge ving een schoner aanzien zal gaan krijgen. Vooral bij eve nementen zal het apparaat worden ingezet. Wie de stof zuiger moet gaan bedienen is niet duidelijk. De SPN be schikt niet over mankracht en de gemeente zal volgens de nieuwe directeur ook niet zoniaar een mannetje be schikbaar stellen. Stroomlijnen Het belangrijkste onderdeel van haar taak vindt Van der Jagt wel het stroomlijnen van de wensen van de onder nemers. Ze onderkent dat di recteuren van de grotere ho tels in de hogere prijsklassen geheel andere ideeën over Marjolein van der Jagt, directeur van de nieuwe stichting Noordwijk Promotion: „De andere ondernemers komen ook wel over de brug". foto: henk van den ende promotie hebben dan eigena ren van familiepensions. „Daarom is het zo belangrijk dat we overleg voeren in clusters. Per bedrijfstak wordt dan besproken wat men wil. Natuurlijk kun je niet iedereen tevreden stel len, de meerderheid beslist". Het zijn, zo verzekert ze, ze ker niet de grote bedrijven alleen, die wat het promoten van het produkt, de bad plaats Noordwijk, betreft, de dienst zullen gaan uitmaken. Iedere vergelijking met de Stichting Scheveningen Bad gaat volgens Van der Jagt mank. „Scheveningen Bad zit vast aan één grote geldschie ter. Op die manier zit je wel erg klem. Hier heb ik na tuurlijk ook te maken met het bedrijfsleven, maar een zekere mate van vrijheid van handelen is er wel degelijk".' Promoten is niet het enige wat de SPN tot haar taken rekent. Ook de infrastruc tuur van de kustplaats moet op een hoger plan worden gebracht. Gedacht wordt aan meer groenvoorzieningen en bijvoorbeeld een verkeerscir culatieplan vpor hoogtijda gen. Dat is echter nog toe komstmuziek. Voeling hou den met datgene wat leeft onder de bevolking wordt ook belangrijk gevonden. „Laten de mensen maar zeg gen wat ze willen en vinden, aan opmerkingen aan de zij lijn hebben we niets." MARIJKE DEN HOLLANDER bei De g meente gaat gebruik maken mini-containers in s van huisvuilzakken. ebeurt eerst alleen in O iroefgebied bestaande >ofie wijk Meerenburg, deel van de wijk ^Jzicht en de flat aan 'an Speijkstraat. De pente hoopt na het koi n van deze proef op 1 e i ri 1989 in de hele ge- te mini-containers i kunnen zetten. De \nte denkt hiermee /Jrerk van de vuilopha- te vergemakkelijken ït milieu te sparen. (ysteem van mini-contai- ^Jieeft volgens de gemeen- l( se een groot aantal voor- Zo hoeven de Lissers neer met zakken te sjou- j Er kunnen geen verwon- e n meer ontstaan door uit- ünd glas en andere scher- iterialen. De mini-contai- can meer afval bevatten 'ilj en huisvuilzak. i/jé n voordelen voor het mi- (aan het gebruik van de jfJl containers. Lisse denkt ,J'j> ze wijze het zwerfvuil te- e kunnen brengen. Ook en grondstoffen bespaard ep de verwerking van het g# Uil hoeft de plastic zak za neer te worden meever- Ook voor de vuilopha- heeft de mini-container leien. Er hoeft minder te worden en er bestaat 0J,Jer gevaar van verwon- w n. Volgens de gemeente loopt het ziekteverzuim op it gebruik van de mini- |iCi iner vaak beduidend te- ,n 2en bijkomende voordeel pq Lisse is dat bij het invoe ren van de mini-container meer afval per dag kan worden opgehaald en boven dien heeft het een verminde ring van het aanbod van grof vuil tot gevolg. Een nadeel is, volgens Lisse, dat aan de in voering van het systeem met mini-containers kosten zijn verbonden. Dit weegt volgens het college van B en W niet op tegen de voordelen. De mini-containers worden eerst in een proefgebied van Lisse uitgezet in de periode van 27 juni tot en met 1 juli. Het ophalen van de containers begint daadwerkelijk op don derdag 7 juli. Na een aantal maanden wordt een enquête gehouden onder de bewoners van het proefgebied. De kos ten van deze proef bedragen 2.000 gulden. Het college van B en W vraagt aan de gemeen teraad tegelijkertijd een kre diet van 915.000 gulden dat pas gebruikt wordt als de proef met de mini-containers een succes wordt. Verder moet een "nieuwe huisvuilwagen worden aangeschaft, een investering die ook noodzakelijk is als Lis se uiteindelijk toch niet kiest voor het systeem met mini- containers. Lisse wil verder het ophalen van het bedrijfsaf val afstoten. Door het nieuwe huisvuilop- haalsysteem, het groeiende aanbod van huisvuil en een al gemene kostenstijging moet in de komende jaren de afvalstof fenheffing met respectievelijk tien procent, tien procent en zeven procent stijgen. Dit alles wordt besproken in de ge meenteraad op 23 juni. Op maandag 20 juni wordt in de Maarten Trompschool aan de Trompstraat in Lisse een in- formatie-avónd gehouden over de invoering van de mini-con tainers. De bijeenkomst begint om half acht. try E De koopavond i Poelmarkt op vrij- vond moet gehand- 1 blijven. Dat stand- neemt het college en W in. Het colle- elt de raad voor om rijdagavond definitief é'Jtoopavond voor het •t l eleentrum Poel- ;t aan te wijzen. De ™ïenteraad buigt zich 2rver °P donderdag 23 In november 1986 is besloten voor een proefperiode twee koopavonden in Lisse te hou den. Op donderdag zou een koopavond in het centrum van Lisse worden gehouden en op vrijdagavond in de Poelpolder. Over deze proef zijn verschil lende adviezen uitgebracht. Zo heeft de ondernemersvereni ging Alverha zich negatief uit gelaten evenals de diensten bond CNV. De laatste vindt de vrijdagavond een te „arbeids- onvriendelijke" avond om te werken en bovendien vreest de vakbond dat een aantal ar beidsuren wegvloeit omdat af- roepkrachten en scholieren worden ingeschakeld. De voe dingsbond FNV, de winke liersvereniging Poelmarkt en de Kamer van Koophandel en Fabrieken uit Leiden hebben een positief advies gegeven. Uit een enquête blijkt dat ook de consumenten tevreden zijn met de twee koopavonden. Het college van B en W heeft zich hierachter geschaard en wil nu de vrijdagavond definitief als koopavond in de Poelpol der aanwijzen. De Voorschotense wethouder J. Visser nam gisteren officieel de speeltoestellen van de openbare basisschool De Vliet aan de Prof. Einsteinweg 5 In Voorschoten in gebruik. Hij deed dat door van de glijbaan naar beneden te glijden. De speel toestellen zijn er met name door zelfwerkzaamheid van ou ders, onderwijskrachten en overig personeel gekomen. Het materiaal werd door een hoveniersbedrijf beschikbaar ge steld. De toestellen voorzien in een grote behoefte; zij worden al sinds afgelopen maandag zeer intensief gebruikt door de kinderen, die gisteren in het kader van het feestelij ke gebeuren een traktatie gekregen. Gisteren was er ook een open dag op school en konden de ouders de lessen bij wonen, een mogelijkheid waarvan in combinatie met de in wijding van de klimrekken uitgebreid gebruik werd gemaakt. foto: jeroen de jong NOORDWIJK De ge meente Noordwijk was in 1985 nog van plan toe stemming te verlenen voor de bouw van twee woningen op een perceel tje grond, gelegen tussen de Voorstraat en de Heili ge Geestweg, alom be kend als de Overtuin van professor Sobels. Die wo ningen kwamen er niet. Sterker nog, de tuin is in middels gekocht door de gemeente Noordwijk en een aantal omwonenden en mag nooit bebouwd worden. Gisteren werd de samenwerking tussen be woners en gemeente offi cieel bekrachtigd. Een unieke vorm van samen werking, waarbij opvalt dat de bewoners van het „stille" stuk Voorstraat niet alleen een gro te mond hadden toen van be bouwing sprake was, maar ook bereid bleken botje bij botje te leggen, om een stukje oud na tuurschoon voor het nage slacht te bewaren. Vooral tij dens een openbare hoorzitting van de commissie ruimtelijke ordening op 4 februari 1986 lieten de omwonenden zich horen, soms behoorlijk emotio neel. Het ging, zo lieten de be woners de commissieleden we ten, niet öm zo maar een tuin, maar om een stukje natuur, dat al in stukken uit 1820 ge noemd werd als „het dorps tuintje". De gemeente Noordwijk bleek bereid het ingediende bouw plan nader te bestuderen en men kwam tot de conclusie dat de bouwvergunning alsnog geweigerd moest worden. Ook een beroepsschrift van Sobels werd ongegrond verklaard en de bewoners van de Voor straat en omstreken haalden opgelucht adem. Volgens de Noordwijkse wethouder van ruimtelijke ordening V. Sal man, liet een makelaar kort daarna weten, dat Sobels be reid was aan de gemeente te verkopen. Samen met de toenmalige voorzitter van de Vereniging de Oude Dorpskern, W. van Vugt, zelf bewoner van de Voorstraat, ging de wethouder bij de bewoners op „huisbe zoek". Tot niet geringe verras sing van de wethouder bleken alle direct betrokkenen bereid een forse duit in het zakje te doen, wanneer de gemeente zou belsuiten de Overtuin aan te kopen. Dat was het moment dat besloten werd tot een unie ke vorm van samenwerking. Stichting Volgens Salman en Van Vugt bleek het in het leven roepen van een stichting niet de meest praktische oplossing. Gekozen werd voor een constructie waarbij de gemeente de grond koopt voor de somma van zes tigduizend gulden. „De ge meente verkoopt de erfdienst baarheden dat wil zeggen het recht op bouwverbod, het recht op uitzicht en dergelijke aan de bewoners, voor veertigduizend gulden", aldus Salman. Gisteren werd de officiële overeenkomst tussen gemeen te en bewoners getekend. Daarmee kan Van Vugt uit eindelijk het officiële koop contract ondertekenen. In de overeenkomst wordt onder meer geregeld dat het onder houd van de tuin de eerstko mende 25 jaar door de ge meentelijke plantsoenendienst zal worden gedaan. De tuin zal worden opgeknapt, één of twee bakjes zullen er in worden geplaatst en als af scheiding zal een haag van ro zen of laagblijvend struikge was worden aangeplant. Het geheel zal in „oude stijl" worden gehouden. Voor professor Sobels werd een extra clausule in het koop contract opgenomen, die be paalt dat wanneer de gemeen te binnen 25 jaar alsnog een bouwvergunning afgeeft, So bels honderdtwintigduizend gulden de prijs van het der tig vierkante meter tellende lapje grond mét bouwvergun ning verminderd met de aankoopsom van zestigduizend gulden, krijgt uitbetaald. „Maar dat", zo Verzekert wet houder Salman, „zal nooit ge beuren. De Overtuin zal nooit meer een bouwbestemming kunnen krijgen". De Noord wijkse gemeenteraad moet dinsdag nog zijn officiële goed keuring hechten aan de unie ke koopovereenkomst. De commissie ruimtelijke orde ning en financiën gingen al akkoord. Ook Gedeputeerde Staten moeten de aankoop nog goedkeuren. Weinig spectaculair jaar voor KNZHRM AMSTERDAM De Ko ninklijke Noord- en Zuid- hollandsche Redding maatschappij (KNZHRM) heeft vorig jaar bij 374 ac ties in totaal 661 personen gered danwel geholpen. Die cijfers zijn wat lager dan beide voorgaande ja- Sedert de oprichting van de maatschappij in 1824 zijn tot begin dit jaar ruim 11.500 mensen „aan wal gebracht, uit gevaar bevrijd of uit moeilijk heden geholpen". De KNZHRM meldt dit gisteren in zijn jaarverslag. Ook het aantal diensten aan de pleziervaart liep in 1987 wat terug. Het kille en natte weer in de zomer veroorzaakte die daling. „Veel pleziervaar- ders zullen minder zijn uitge varen", vermoedt de KNZHRM. Voor vermiste, afgedreven, in gevaar of vermeend gevaar verkerende surfers, werden de KNZHRM-stations vorig jaar 33 keer gealarmeerd, een maal minder dan in 1986. In veel gevallen betrof het loos alarm of had de windsurfer zich op eigen kracht weten te redden. „Onze stelregel blijft", aldus de KNZHRM, „dat het beter is 100 maal voor niets uit te va ren dan een keer te weinig". De KNZHRM bestrijkt het IJs- selmeer en de gehele Noord zeekust noordelijk van Sche veningen. Het materieel van de reddingmaatschappij is op geborgen in tien grote boothui zen en dertien kleinere boot huizen en bergplaatsen. De reddingmaatschappij spreekt in zijn jaarverslag van een niet spectaculair jaar: „er zijn geen records verbeterd". In het jaarverslag wordt naar aanleiding van acties in 1987 tot slot het nut van vuurpijlen aan boord onder de aandacht gebracht.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 15