eren toppunt van nverzettelijk heid •E Kstra# E Kstra* E Kstra* •EKstra«EKstra«EKstra* Timman zorgt voor aangename verrassing Libregts naar Sparta SSELDORF EEN DAG LANG NEDERLANDS BASTION 511 PORT CcidócSouiant DONDERDAG 16 IUNI 1988 PAGINA 11 >d. ie bij itbalrel Ghana ;RA Bij rellen na voetbalwedstrijd in rna, in de buurt van plaats Juapong, is dode gevallen. Ver vielen bij de vecht- lij tussen supporters beide clubs na het in de tweede divi- meerdere zwaarge- den. De ongere- heden begonnen 20 uten voor het einde de wedstrijd, nadat scheidsrechter een punt met een bui- pelluchtje had goed- lurd. PLOEG-PRIEM DERDE RESERVE VOOR TOUR PARIJS De organisatie van de Ronde van Frankrijk heeft gisteren in Parijs beslist welke 22 ploegen van 4 tot en met 24 juli deelnemen aan de 75e editie. Drie équipes zijn op de wachtlijst geplaatst voor het geval er ploegen zijn, die zich te rugtrekken. De vierde Nederlandse ploeg, TVM van Cees Priem, is derde reserve. Eerder dit seizoen werd deze équipe, met als kopman de Australiër Phil Anderson, niet toegelaten tot Milaan-San Remo. Volgens de internationale reglementen mogen de organisatoren van de Ronde van Frankrijk niet meer dan 200 coureurs aan de start roepen. Met 22 ploegen van negen renners zijn er 198 deelnemers. De aangewezen ploegen zijn: Frankrijk: Fagor, RMO, Systè- me U, Toshiba, Z Peugeot; België: ADR, Hitachi, Sigma; Co lombia: Café de Colombia; Spanje: BH, Caja Rural, KAS, Kei- me, Reynolds, Teka; Verenigde Staten: 7 Eleven; Nederland: Panasonic, Superconfex, PDM; Italië: Carrera, Chateau d'Ax; Ploegleider Cees Priem. Zwitserland: Weimann-La Suisse. Reserves: Manzana-Posto- FOTO: DIJKSTRA bon (Fra); Roland-Colnago (Bel) en TVM (Ned). Nijdam in leiderstrui UPPSALA Jelle Nijdam heeft de leiderstrui in de „open" ronde van Zweden overgenomen van de amateur Tom Cordes. De prof uit de ploeg van Jan Raas eindigde gis teren als vierde in de eerste etappe en werd op grond van die prestatie, met dezelfde tijd, de nummer één in het klassement. De winst ging naar de Belg Wim Arras, uit de ploeg Gisbers, na de rit van Stock holm naar Uppsala de snelste sprinter in het peloton. Nijdam en Cordes worden op één seconde ge volgd door de Zweed Johansson en op twee tellen door Frans Maassen. Midi Libre Claude Criquielion won de derde etappe van de Midi Libre en nam de leiderstrui van het algemeen klassement over van de Fransman Joel Pelier. Met Laurent Fignon domineerde de Waal de rit van Ales naar Millau. Het tweetal hield zo huis, dat het grootste deel van het peloton een achterstand van ruim zeven minuten opliep. Zwitserland Werner Stutz won de tweede rit in de Ronde van Zwitserland. De Zwitser legde de 185 kilometer van Dubendorf naar Zofingen af in 4 uur, 49 minuten en 44 seconden. Zijn landgenoot Leo Schonenber ger, die achter de Australiër Mi chael Wilson als derde finishte, nam de leiding in het algemeen klassement. Walko B wint hoofdnummer op Duindigt WASSENAAR Het hoofdnummer gister middag op Duindigt, met slechts zes paarden, werd gewonnen door Walko B met Cees Wor stel in 1.19.8 over de twee kilometer. Lang ging Wikje Last aan de leiding, maar deze moest zich in de laatste rechte lijn ge wonnen geven. Yogi Bear, zeer verdienstelijk, werd tweede voor Vanka Pride en Valentin Melodie. Cees Wortel was de enige pikeur die deze middag twee draverijen wist te winnen. Met Boy Supreme palmde hij de tweede koers in met een persoonlijk record van 1.20.4. Een zelfde tijd voor Batteur A met Luut Dooper die door de finishfoto werd geklopt. Maar voor Dooper was de dag goed begonnen, want hij won de eerste koers met Coral Buitenzorg. W5-tips DEN HAAG De W5 koersen zijn zon dag weer op Duin digt. Onze W5-tips W5-1: Cartier Regi- na. Cassanova, Black Pilt (8-7-10). W5-2: Adonis Alkes- tis, Cornells H, Cur rent Leader (6-9-8). W5-3: Yorky, Aty van de Lente, Zappa Flight (8-7-5). TJOVER Weinig O0fe internationals zou- een plaats kunnen /ANjoveren in één van de in andere ploegen in Europese toernooi. Sa- i echter vormen zij een al van kerels, dat lak ft aan iedere reputatie, eland heeft het onder den, de Sovjetunie (1- inds gisteravond ook. toppunt van onver- elijkheid. rland zal zaterdag in zijn e groepswedstrijd in elk 1 moeten winnen om na g. ,4 ege op Engeland niet te gal len uitgeschakeld door het eendje uit dit toernooi, J ich meer en meer ontwik- tot een goed zwemmende f an. Voor de tweede keer, in oernooi bleven de „Sham s'' volstrekt zichzelf. Stug e verdediging, iedere kans >end om met ongecompli- d voetbal in de aanval te 1. Voor deze aanpak len geen schoonheidsprij- uitgereikt, maar het is niets meer of minder dan optimale gebruik maken de eigen mogelijkheden, is te gemakkelijk te zeg- dat de Russen dat niet en gedaan. Net als tegen erland speelde het elftal Lobanovski een matte eerste helft. Voetbal zonder in spiratie, zonder dreiging, zon der versnellingen. Opnieuw bleef Belanov een afzijdige aanvaller op de rechterflank. Nederland ging duwen tegen dit elftal. Charlton's mannen niet. De eigen verdedigingslijn bleef gesloten in de eerste helft. De sterke rechtsachter Morris schoof een enkel keer tje langs de zijlijn, verder werd de opbouw volledig overgela ten aan het middenveld, waar Houghton opnieuw met graag te het spel tot zich trok en met persoonlijke acties het beeld van snelle, vaak slordige, com binaties van de anderen door brak. De Sovjetunie speelde op ze kerheid, Ierland met risico en kreeg daarmee in de eerste helft zelfs de beste kansen. De Russen kwamen in die periode tot slechts één afstandsschot. Zavarov en Michailitsjenko, die herhaaldelijk, maar zonder overtuiging in het centrum probeerden te penetreren, stuitten op de degelijkheid van McCarthy en Moran, die zich opnieuw bijzonder kopsterk toonden. McCarthy was ook de inleider van het doelpunt, dat de Ieren zes minuten voor rust op voor sprong zetten. Een unieke treffer. De centrale verdediger gooide de bal bij een inworp diep in het strafschopgebied, waar Whelan uit volle kracht volleerde. Tegen dat soort doelpogingen is zelfs Dassajev kansloos. Net als Houghton, die tegen Engeland scoorde, kwam Whelan daarmee op een totaal van twee treffers in 28 interlands. Het is goed dat er in West- Duitsland een elftal meedoet als dat van Ierland. De Ieren immers zouden kunnen optre den in een voorbeeld-functie, in een wekker-rol. Misschien ziet één van de talrijke coa ches die dit kampioenschap bijwoont, dat het spel terugge bracht tot zijn meest elemen taire vormen ongekend boei end kan zijn. Charlton en zijn manschappen hebben lak aan ingewikkelde tactische be schouwingen. Het doel is even eenvoudig en rechtlijnig als de coach vroeger zelf voetbalde. Het uitgangspunt: aanvallen om te winnen. En als de tegen stander sterker zou zijn: zo agressief mogelijk verdedigen om toch iets af te dwingen. Ondanks alle Engelse en Schotse scholing blijft Ierland een kleine voetbalnatie. In de aanloop naar dit toernooi ver dwenen bovendien drie vaste punten uit het elftal, Liam Brady, Mark Lawrenson en David O'Leary. Je kunt daar zielig over doen, je kunt ook gewoon de op éen na beste spelers op die posities ervan overtuigen dat ook zij vol waardige internationals zijn. Dat heeft Charlton gedaan. In een trainingskamp van drie weken heeft hij de ploeg vol gepompt met zelfvertrouwen. Wilskracht, opofferingsgezind heid en werklust behoefde hij niemand bij te brengen, dat heeft iedere Ier van huis uit. Ongeremdheid De ploeg straalt een onge remdheid uit, die - helaas - niet meer van deze tijd is. De gedachte „samen kunnen wij sterker en beter zijn dan elf meer begaafde eenlingen" draagt het elftal. Het blijkt het duidelijkst uit de onbeperkte bereidheid ploeggenoten in nood te helpen. Geen moeite is de Ieren te veel. Tegen de En gelsen heeft het geholpen, te gen de Russen ook. Mankracht schoot niet te kort om een ma chine tot stilstand te brengen. Het lukte in de periode toen de stand nog 0-0 was, de sim pele kracht was ook toerei kend na de gelijkmaker van de Sovjetunie die net zo uit de lucht vallen als het Ierse doel punt. Na een verre trap van Koetsnetsov werd de bal door Belanov keurig over de verde diging getild, waarna Protas- sov met opmerkelijke beheer sing tussen de benen van Bon ner het doelvlak trof. In de tweede helft probeerden de Russen weliswaar meer tempo te maken, maar echt ge vaarlijk werd men slechts zel den. En dit terwijl Lobanovski een stevige tegenvaller moest incasseren toen Dassajev ge blesseerd uitviel. De doelman moest zich na een counter voor de voeten van de onbe suisde Galvin storten. Een tweede botsing tussen dit tweetal betekende het einde voor Dassajev, Tsjanov nam zijn taak over. Ierland-Sovjetunie 1-1 (1-0): 39. Whelan 1-0, 75. Protassov 1-1. Scheidsrechter: Aladren (Spa). Toeschouwers: 45.290. Ierland: Bonner; Morris, McCarthy, Moran, Hughton; Houghton, Sheedy, Whelan, Galvin; Aldridge, Stapleton (Cascarino). Sovjetunie: Dassajev (Tsjanov); Soelakvelidse (Gotsmanov), Tsjidijatoelin, Koesnetsov, Demjanenko; Aleinikov, Zava rov, Michailitsjenko, Rats; Be lanov, Protassov. Protassov brengt de Sovjetunie naast Ierland. De Ierse spits John Aldridge (rechts) reikt hoger dan de Rus Va- giz Sjidijatoelin. FOTO: AP Met stille trom vertrokken Het Nederlands elftal vertrok gisteravond met stille trom uit het Rheinstadion. De speciale bus, die elke ploeg van de or ganisatie ter beschikking kreeg gesteld, bleef lang staan en keerde vervolgens zonder de spelers en begeleiders naar het hotel terug. Oranje nam een andere uitgang en stapte daar in de andere bus, zonder op te vallen. Melk geen witte motor De Denen hebben de uitschakeling van hun favorieten mild ontvangen. „Ze hadden nooit van bier op melk moeten overschakelen zongen de supporters na de nederlaag tegen West-Duitsland. Daarmee doelden ze op de nieuwe sponsor van het nationale elftal. Het laatste jaar werden de Deense spelers financieel gesteund door de Deense melkindustrie, in de glorietijd door het bekendste Deense biermerk. Michel en Buchwald uitgeschakeld Michel, de sterspeler van het Spaanse voetbalelftal, komt op dit EK niet meer in actie. De middenvelder van Real Ma drid blijkt aan een botsing met de Italiaan Maldini een be schadigde meniscus te hebben overgehouden. Aanvaller Ba- kero heeft een kneuzing op het scheenbeen en staat er mor gen tegen West Duitsland waarschijnlijk naast. Evenals Gui- do Buchwald, de verdediger van het Westduitse elftal, die in het duel met Denemarken een spiertje in het bovenbeen scheurde. BELFORT De nummers I. d2-d4, d7-d6, 2. e2-e4, Pg8-f6. 3 één, twee en drie van de laat ste wereldranglijst schaken hebben hun hoge positie volle dig waar gemaakt in de twee de ronde van het toernooi om de wereldbeker in het Franse Belfort. Kasparov won zeer snel van de Cubaan Nogueiras, Karpov zette de IJslander Hjartarsson hardhandig van het bord en Timman zorgde voor een aangename verras sing door de Russische kam pioen Beljavski te verslaan. De partij tussen Beljavski (met wit) en Timman had het vol gende zettenverloop: Pbl-c3, g7-g6. 4. f2-f4, Lf8-g7; 5. Pgl- f3, c7-c5, 6. Lfl-b5+, Lc8-d7. 7. e4-e5, Pf6-g4, 8. e5-e6, f7xe6, 9. Pf3-g5, Ld7xb5, 10. Pc3xb5, Dd8-a5+, 11. c2- c3, Da5xb5, 12. Pg5xe6. Pb8-a6. 13. Ddlxg4, Lg7-f6, 14. d4-d5. Db5-d3. 15. Dg4-dl, Dd3xdl+, 16. Kelxdl, h7-h5. 17. g2-g3, Ke8-d7, 18. Kdl-c2. Pa6-c7, 19. Pe6xc7. Kd7xc7. 20. Thl-el. Kc7- d7, 21. Lcl-d2, Ta8-g8. 22. h2-h4. b7- b5, 23. a2-a4. b5-b4. 24. c3xb4, c5xb4, 25. Ld2xb4. Tg8-c8+. 26. Lb4-c3. Tc8- c5, 27. Tal-dl, Th8-b8. 28. Tel-e3. Tb8-b4, 29. Tdl-el. a7-a5, 30. Tel-e2, Tb4-d4, 31. Kc2-bl, Td4xd5. 32. Lc3xf6, e7xf6, 33. Te3-e6, Td5-e5, 34. £4xe5, Kd7xe6. 35. e5xf6+, Ke6xf6, 36. Te2-e3, d6-d5, 37. b2-b3, Kf6-f5. 38. Kbl-b2, d5-d4, 39. Te3-e8, d4-d3, 40. Te8-d8. Kf5-e4, 41. Td8-d6. Tc5- d5, wit geeft het op. Van der Wiel stevent op schaaktitel af HILVERSUM John van der Wiel lijkt rechtstreeks op zijn derde nationale schaaktitel af te stevenen. De Leidenaar, de eni ge grootmeester van het gezelschap, zegevierde gisteren in Hil versum voor de derde achtereenvolgende maal, dit keer met zwart tegen Manuel Bosboom. Van der Wiel werd eerder kam pioen van Nederland in 1984 en 1986. Paul van der Sterren moest zijn eerste halve punt inleveren, met wit tegen Jeroen Pi ket. Het duo besloot al na negentien zetten tot remise. Kuijf Derde plaats Nelli Cooman SCHWECHAT Tijdens atle tiekwedstrijden in het Oosten rijkse Schwechat (bij Wenen) moest Nelli Cooman gister avond op de 100 meter buigen voor de Bulgaarse Nuneva. De Rotterdamse struikelde vlak na de start en moest in 11,18 seconden genoegen nemen met de derde plaats, overigens haar besté, tijd van dit seizoen. Nu neva noteerde 10,95, haar landgenote Georgieva 11,08. Elly van Hulst, al zeker van een startplaats in Seoul, pas seerde op de 800 meter als vijf de de finish in 2.02,58. De bes te prestatie in Schwechat kwam op naam van de Bul gaarse Donkova, die op de 100 meter horden met 12,36 secon den de beste seizoenprestatie realiseerde. Sandra Gasser blijft tot 5 september 1989, uit gesloten van deelneming aan atletiekwedstrijden. De Zwit serse, geschorst wegens do- Nelli Cooman: struikelend naar derde plaats. FOTO: ANP pinggebruik tijdens de wereld kampioenschappen in Rome, verloor bij het hooggerechts hof in Londen de civiele pro cedure die zij tegen de IAAF had aangespannen. ROTTERDAM Raymond Libregts, de 23-iarige zoon van de nieuwe bondscoach Thijs Libregts, speelt de komende twee sei zoenen bij Sparta. De middenvelder/verdediger was de laatste twee jaar actief voor VVV. FC Den Bosch heeft als vervanger van de naar PSV vertrokken Hendrie Krüzen de 22-jarige Coen van der Hoeven aangetrok ken. De middenvelder, die een contract voor twee seizoenen te kende, speelde het afgelopen jaar voor eerste-divisieclub SVV. Rudy Metz speelt de komende drie jaar voor eerste-divisieclub Emmen. Metz was topscorer bij SC Heerenveen. De 29-jarige aanvaller voetbalde al eerder voor Emmen. Ook kwam hij uit voor SC Heracles, SC Veendam en SC Cambuur. Middenvelder Jan Wielink (SC Veendam) heeft zijn loopbaan als beroepsvoetballer op medisch advies beëindigd en keert te rug naar zijn oude amateurclub, Hoogeveen. Steaua Bukarest en Dynamo Bukarest hebben zich geplaatst voor de finale van het toernooi om de Roemeense beker. Steaua versloeg Sportul met 3-1, Dynamo zegevierde met 4-2 over Vic toria. De finale wordt gespeeld op 26 juni. Michiel Schapers onderuit in Bristol BRISTOL Michiel Schapers is er niet in geslaagd zijn favorie- tenrol bij het tennistoernooi in de Engelse stad Bristol waar te maken. De als tweëde geplaatste Nederlander, vorig jaar nog Blessures Het tennistoernooi van Eastbourne, de generale repetitie voor dames voor het toernooi van Wimbledon; heeft gisteren twee topspeelsters verloren. De Westduitse Claudia Kohde-Kilsch en de Amerikaanse Pam Shriver, vorige week beiden nog in de fi nale in Birmingham, haakten geblesseerd af. De van Marco van was er ook eentje als beslissend werd voor de toe van het Engelse in internationaal de woorden van premier die na de rellen de verloren wedstrijd te- Ierland zelfs terugtrek- van de nationale ploeg in het achterhoofd en 2300 politiebeambten en ers als geheugensteuntje de onmiddellijke nabijheid, de circa 10.000 En- supporters zich tijdens wedstrijd in het Rhein-sta- minister Moynihan van ortzaken als voorzitter Mil- van de Engelse voetbal- stelde zich vierkant te- dat voorstel van de Britse op. Dat zou anielijk een overwinning voor de hooligans zijn, luidde hun verklaring. En hadden de rellen van dinsdagavond iets met voetbal te maken gehad Nu was er voor opschudding in het stadion ook nauwelijks enige ruimte. Niet alleen de numerieke meerderheid van de Nederlanders zorgde daar voor, maar ook de uitgebreide voorzorgsmaatregelen die de organisatie had getroffen. De fouillering van de bezoekers en de minimaal geopende toe gangsdeuren van het stadion zorgden voor een langdurig en geduldig wachten, zo'n twee uur voor het begin van de wedstrijd, in de hete zon. Met louter spreekkoren poog den de supportersscharen el kaar de loef af te steken. Pas bij het derde doelpunt van Van Basten leek er enige op winding te ontstaan. De vroegtijdige afmars van de Engelsen, die zich niet in het „eigen vak" bevonden maar rond de Nederlandse vakken (werd dat nu bedoeld met meest efficiënte veiligheids maatregelen die ooit waren getroffen?) werd met een sar castisch fluitconcert begeleid. Toen de speaker evenwel be kend maakte dat de hekken van het grote Engelse vak al zo'n vijf minuten na het einde open zouden gaan, bleek de uitgang ook voor de Neder landers een geliefde plek te zijn. Ook heeft z'n grenzen, bijvoorbeeld als de tegenreac tie een agressief karakter heeft. Na afloop was sprake Van een spookstad. De cafés in de an ders zo gezellige Altstadt van Düsseldrof waren uit voor zorg bijna alle gesloten, waar door het op rellen beluste pu bliek elders op zoek naar sen satie ging. Weliswaar had de politie de cafés toestemming gegeven om tot één uur open te blijven, maar de meeste ei genaars hadden de ramen met houten schotten dichtgetim merd en hielden de deuren dicht. De Nederlanders die toch bleven om de overwin ning luister bij te zetten, de den dat onder bijna persoon lijke bewaking van de Duitse politie. Want op elke hoek had zich wel een ME-peloton geposteerd waardoor ook En gelsen en Westduitsers zich verre hielden van de Neder landse feestvreugde. De nacht die aan het duel voorafging bleek voor Engel sen en Westduitsers al aanlei ding te zijn geweest tot massa le vechtpartijen, waarbij voor enkele tonnen schade werd aangericht. In de stationshal kwam het tot een treffen, waarvoor door de Engelsen later in de binnenstad revan che werd gezocht. Daarbij sneuvelde veel glas- en aarde werk. De 150 arrestanten die uit deze botsing tevoorschijn kwamen, bleven uit voorzorg tot na de wedstrijd van giste ren in verzekerde bewaring. Op één van de arrestanten werd zelfs een pistool gevon den, meldde de politie. Dat zelfde station was gistermid dag bijna weer plek des on- heils. Tweehonderd Neder landse aanhangers raakten daar slaags met de Westduitse politie toen deze de groep wil de belettten naar het station te gaan om de Engelse aan hangers op te wachten. Provocerend De uitschakeling van de En gelsen kwam bij de eilandbe woners hard aan. Toch waren het provocerende Duitse jon geren, van wie enkele tiental len als relschopper bij voet balwedstrijden bekend ston den, die de rellen van gister avond veroorzaakten. Het nieuws over de rellen van de voorgaande dagen had hen naar de stad doen gaan, maar toen al snel bleek dat de En gelsen daar niet zouden ko men, werd koers naar het Rheinstadion gezet. De mo biele eenheid trad genadeloos op, maar kon de schade (voor al aan glas) van enkele tien duizenden guldens niet ver hinderen. Hoewel de Westduitse politie vol lof was over de Neder landse aanhang en met name over het feit dat de rellen van dinsdagavond zich zonder Ne derlanders hadden afgespeeld (dat werd geconcludeerd uit het feit dat geen Nederlanders zich onder de driehonderd ar restanten bevonden), maakten ook Oranje-fans zich aan ver nielingen schuldig. Op een parkeerplaats werden auto's met Engelse kentekens ern stig beschadigd. Volgens oog getuigen werd daarbij gebruik gemaakt van ijzeren staven. De Engelsen klaagden over het feit dat het een kwartier duurde voor de politie ter plekke was. Maar toen waren de daders al verdwenen. HENK KLOOSTERHUIS Eén van de tienduizenden Nederlandse supporters wordt bij de poorten van het Rhein-stadion gefouilleerd. FOTO: ANP

Leidse Courant | 1988 | | pagina 11