Solidariteit met werklozen is onvoldoende (gall&~galD Vluchtelingen organisaties bezorgd over asielrecht binnenland ecidaeoomcwi WOENSDAG 15 JUNI 1988 PAGINA 5 Paspoortenquête begint onder een ongelukkig gesternte iHarde acties tegen f'jitleveringszaak a)uitse verdachte In het debat over het houden van paspoortenquète staat CDA- woordvoerder Gualthèrie bij de interruptiemicrofoon. Zijn fractie voorzitter De Vries kijkt het allemaal nog eens aan. foto: anp (ADVERTENTIE) WMMJNE DE BHRTEAl' 1986 BORDEAUX A.C. Rood 0.70 liter van 6.95 JOSEPH GUT" COGNAC 0.70 kamermeerderheid egen uitbreiding ,ancties Zuidafrika S>EN HAAG CDA, VVD en de kleine hristelijke partijen hebben zich giste- »n uitgesproken tegen nieuwe Neder- jjndse initiatieven die moeten leiden tot itbreiding van Europese sancties tegen uidafrika. ion en motie van de PvdA-fractie, waa e regering tot dergelijke initiatieven erd uitgenodigd, kreeg alleen de steun an D66 en de PPR. De indiener van de lotie, Wallage, dacht bij een mogelijke tbreiding van het sanctiepakket aan :n verbod op de import van kolen en I uit en aan een stopzetting van de erl chtverbindingen tussen Europa en va jidafrika. Volle kracht achteruit Zonder rijbewijs mag je in ons land niet au torijden. Ook niet achteruit. Een 18-jari- ge jongeman wilde dat laatste gisteren toch wel even probe ren, een klein stukje maar. Het werd een iets groter stukje en dat kostte de eige naar van een Arn hems eethuis z'n ter ras en een deel van zijn pand. Ook een verkeersbord werd weggevaagd. foto: anp Burgemeester New York komt naar Den Haag DEN HAAG Burgemeester Koch van New York komt vrijwel zeker naar Nederland. Hij is uitge nodigd door de burgemeesters van Den Haag en Amsterdam, de Stichting Nederland/Amerika en de Vereniging van Nederlandse Gemeentesecretarissen. De New- yorkse burgemeester wordt op 19 juli op Schiphol verwacht. Hij blijft maar twee dagen in ons land. Het programma staat nog niet ge heel vast, maar de 63-jarige Koch zal behalvé Amsterdam en Fries land vermoedelijk ook het Vredes paleis in Den Haag bezoeken. EUROPEES PARLEMENT: RIJNOEVERSTATEN DOEN BITTER WEINIG Nieuwe regels geëist tegen vervuiling Rijn STRAATSBURG Het Europees Parle ment heeft gisteren in Straatsburg aange drongen op verdergaande maatregelen om de vervuiling van de Rijn tegen te gaan. De uitvoering van het Rijnactieplan, waartoe eind vorig jaar na de ramp bij het Zwitserse chemische bedrijf Sandoz werd besloten, laat volgens het Parlement te wensen over. Op initiatief van de Nederlandse christen democraat mevrouw May-Weggen vroeg het Parlement de Europese Commissie snel een EG-richtlijn op te stellen die de lozing van een aantal chemische stoffen aan ban den legt. Het betreft achttien stoffen die niet onder het Rijnchemie-Verdrag of be staande EG-richtlijnen vallen. Volgens het Parlement hebben de Rijnoeverstaten de afgelopen jaren zeer traag gewerkt en bitter weinig tot stand gebracht, zowel bij het voorkomen van ongelukken als bij het te rugdringen van de chemische, warmte- en zoutvervuiling en de verontreiniging van de rivierbodem. Bij Lobith kwamen vorig jaar met het Rijnwater 600 ton organische chloorverbindingen en 6000 ton zware me talen Nederland binnen, waaronder cadmi um, kwik, lood, koper en zink. De grootste opeenhoping van vervuild slib wordt ge vonden in het Hollands Diep en de Haring vliet, het IJsselmeer en in de Rotterdamse haven. Overigens zit ook in de Rotterdamse haven zelf een concentratie schadelijke lo zers zoals Akzo, Shell Chemie, Penwalt, Tiofine, UKF en Windmill, die gechloreer de koolwaterstoffen, zware metalen, zuren, gips, fluoride en fosfaten lozen. CDA EN VVD WILLEN BRIEF VAN DEN BROEK NIET OPENBAAR Laagste inkomens bezuinigen op voeding en kleding WAGENINGEN Bij in- rkomensdaling zijn het vooral de huishoudens met de laagste inkomens die meer bezuinigen op voe ding, kleding, ontspanning en vakantie. In dergelijke huishoudens, waar men e i zich bewust is van het uit gavenpatroon, wordt geen geld geleend voor con- c d sumptieve doeleinden. Dat constateert drs. J.A.C. van Ophem in een onder hoek naar de invloed van inkomensdaling op huishoudens in het begin lge van de jaren tachtig. Van ;er\ Ophem promoveert aan- 19fistaande dinsdag op het on derzoek aan de Land- em bouwuniversiteit (LU) Wageningen. a Volgens Van Ophem is het »ei( huidige regeringsbeleid zijide oorzaak van dat het aantal minima en het aan tal langdurige minima in zu de tachtiger jaren is toege nomen. In zijn onderzoek sriegt Van Ophem dat een goede koopkrachtgarantie oor de minima en een fatsoenlijk stelsel van soci- jale zekerheid door politici steeds minder als een be langrijke zaak worden ge zien. Volgens hem worden pe politici hierin gesteund poor een meerderheid van pe kiezers. Volgens drs. Van Ophem werd in de ^hegentiende eeuw de bij beltekst „de armen hebt u bltijd bij u" door de poli tiek gebruikt als excuus pm/niets voor deze groep fp doen. In de afgelopen eeuw kwam men er achter «dat „het systeem" er be lang bij had om armoede te bestrijden omdat de la- jger betaalden ook een af zetmarkt bleken voor con sumptiegoederen. „Medio I Waren tachtig is hierin met Qe herleving van het eco- -Npomisch liberalisme ver- ^ndering opgetreden", al- lus Van Ophem. (Vervolg van de voorpagina) LUXEMBURG De af spraak over de vervolging in eigen land van drug handelaren en drugge bruikers past in de nauwe samenwerking die de Be nelux, Frankrijk en West- Duitsland in ere houden. Deze vijf landen beloof den elkaar drie jaar gele den al hun politie- en ver volgingsbeleid beter op elkaar af te stemmen. Met deze belofte, vastgelegd in het zogenaamde „Ak koord van Schengen" zou den de vijf op een aantal terreinen model staan voor de Europese eenwor ding. In datzelfde kader kwamen gisteren tussen de vijf landen maatregelen ter sprake om de vrije verkoop van wapens in Frankrijk en België, twee lan den die op dit gebied nogal achterop lopen, aan banden te leggen. Om beter in de pas te lopen met het Franse toela tingsbeleid voor vreemdelin gen, beloofden de Benelux en West-Duitsland verder hun vi sumplicht uit te breiden. Wat Nederland betreft houdt dat in dat behalve de Dominicaanse Republiek, Gambia, Haïti en Barbados, die in 1987 al visum- plichtig werden, nu binnen kort ook Botswana, Swaziland en Lesotho visumplichtig worden. Nederlandse, Westduitse en Luxemburgse organisaties die vluchtelingen helpen, hadden eerder in een gezamenlijke brief gevraagd het asielrecht niet verder te beperken. Het Schengen-overleg van decem ber in Berlijn, aldus een verte genwoordiger van het „Lande lijk Steunpunt Vluchtelingen" zou de aanzet hebben gevormd tot maatregelen die het vluch telingen praktisch onmogelijk maken Europa te bereiken. „Daarmee doelen we op de uitbreiding van de visumplicht en de boetes voor luchtvaart maatschappijen die vluchtelin gen vervoeren die niet over de vereiste documenten beschik ken". De organisaties hebben een beroep gedaan op de vijf rege ringen, resoluties van het Eu ropees Parlement als uitgangs punt te nemen voor een ge meenschappelijk asielbeleid. In een van deze resoluties, die medio juni vorig jaar werd aanvaard, wordt het optreden van de grensbewaking op de vliegvelden van Amsterdam, Frankfurt, Kopenhagen en Londen aangemerkt als „een flagrante Schending van de rechten van de mens en het internationaal recht". Voor onderdanen van landen waar de bevolking wordt onder drukt en de mensenrechten worden geschonden, zou geen visumplicht mogen worden af gekondigd. De organisaties vrezen een beleid, dat er op neerkomt dat een vluchteling die in één van de Schengen- landen wordt geweigerd of uitgezet, in feite geen der vijf landen meer mag betreden. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De parlemen taire enquête paspoorten die gisteren de instemming van de Tweede Kamer kreeg, begint onder een ongelukkig gestern te. Zo blijft de geruchtmaken de, uitgelekte brief van minis ter Van den Broek (buiten landse zaken) aan de paspoort commissie, waarin hij indrin gend om besloten verhoren vraagt, formeel geheim. Tot grote teleurstelling van PvdA en D66 stemden de re geringsfracties CDA en VVD tegen een verzoek van de GPV'er Schutte de brief waar uit in tal van kranten is geci teerd en die in de wandelgan gen van de Tweede Kamer circuleert, openbaar te maken. Motief van CDA en VVD was dat de commissie vertrouwe lijkheid heeft beloofd en zich daaraan dient te houden. Van den Broeks motief is dat niet zijn ambtenaren maar hij als minister politiek verantwoor delijk is. Ook is hij bang dat paspoortproducent KEP BV door te veel openbaarheid wij zer wordt gemaakt dan het be drijf toch al is. Dat kan even tuele schadeclaims omhoog ja gen als het nieuwe paspoort dat er uiterlijk 1 september moet zijn, onverhoopt tbch weer niet zou voldoen. De openbare verhoren beginnen 23 juni. In de enquêtecommissie zitten dezelfde kamerleden als in de „gewone" onderzoekscommis sie die gisteren tegelijk werd opgeheven: voorzitter Her mans (VVD), Engwirda (D66), Kosto (PvdA) en Van der Heijden (CDA). Alleen GPV en SGP stemdèn tegen het houden van een enquête: zij willen eventueel pas een en quête als de besluitvorming over het nieuwe paspoort is af gerond. Dat is op zijn vroegst na 1 september wanneer het laatste ultimatum aan KEP af loopt. „Wapen" De reden dat er een enquête komt (de derde in korte tijd) is dat sommige getuigen, zoals KEP en de Nationale Investe- rings Bank als geldschieter, niet bereid bleken in het open baar verklaringen af te leggen. Dat hield verband met de toe zegging van de onderzoeks commissie aan Van den Broek om ondermeer drie ambtena ren van zijn ministerie achter gesloten deuren te horen. Om nu onwillig geworden getui gen toch aan het praten te krijgen is het „enquête-wa pen" ingezet, dat het mogelijk maakt getuigen onder ede te horen. Punt van discussie was nog tot welk tijdstip de enquêtecom missie haar werk kan voort zetten. Voorzitter Hermans voelde er niets voor zich door Van den Broek te laten vast pinnen op een datum. Hij be houdt zich de vrijheid voor tot op het allerlaatste moment nieuwe informatie aan het eindverslag van de commissie toe te voegen. Dat vérslag, waarin overigens ook de beslo ten verhoren zullen worden opgenomen, komt medio* au gustus. Hermans ontkende dat- er spanning bestaat tussen ener zijds het streven naar open baarheid en anderzijdsde noodzaak voorzichtig tê zijn, omdat de enquête begint op een moment dat de besluitvor ming nog niet is afgerond. Na de onomwonden verklaring van Hermans dat de omstre den brief van Van den Broek niet via de commissie was uit gelekt, concludeerde Lank- horst (PPR) dat het lek dan bij het departement moet zitten. „Een reden te meer dat dé on derzoekscommissie nu als en quêtecommissie verder' gaat: we mogen als Kamer niet" wij ken voor verzet van het minis terie", aldus Lankhorst. Her mans wilde niet op die cortclu- sie in gaan. VOORZITTER VAN DER STEL (DIENSTENBOND CNV): UTRECHT „De inko mensverschillen in ons land zijn te groot gewor den. Voor de laagste inko mens worden geen oplos singen geboden, terwijl de hogere inkomens er steeds meer in koopkracht op vooruitgaan. Om wat aan deze scheve verhoudingen te doen moet het kabinet, in plaats van de belastin gen te verlagen, mensen met hogere inkomens en tweeverdieners juist zwaarder gaan belasten. Het geld dat vrijkomt moet vervolgens worden aangewend voor bestrij ding van de langdurige werkloosheid. Voorzitter Nico van der Stel van de Dienstenbond CNV maakt zich weinig illusies over de effecten van het huidige werkgelegenheidsbeleid. Vol gens hem weigeren werkge vers daadwerkelijk het pro bleem van de langdurige werkloosheid aan te pakken en heeft de overheid haar be leid nodeloos ingewikkeld ge maakt door een overdaad aan verschillende subsidieregelin gen. „Het kabinet zei ernst te maken met deregulering en afslanking van het overheids apparaat. Ik heb er maar wei nig van gemerkt. De nog steeds bestaande bureaucratie belemmert het voeren van een slagvaardig beleid. Dat zal moeten veranderen ook al heeft het consequenties voor de werkgelegenheid van amb tenaren", aldus Van der Stel- Ook de werkenden trekken zich volgens de voorzitter van de CNV-bond steeds minder aan van de grote groep van uitkeringsgerechtigden. „Soli dariteit met de niet-werken- den wordt steeds moeilijker opgebracht en velen kiezen voor het eigenbelang. Dit geeft spanningen aan de onderhan delingstafels, in de arbeidsver houdingen maar ook in de sa menleving. De vakbeweging moet de werkgelegenheid cen traal blijven stellen. We zijn dat verplicht aan diegenen die geen enkel perspectief op werk hebben". Overleg De harde uitspraken van de bondsvoorzitter zijn niet alleen gereserveerd voor het jaarlijk se congres van de Diensten bond CNV dat morgen in Noordwijkerhout wordt ge houden. Ze zijn met name be doeld voor de vertegenwoordi gers van de werkgeversorgani saties VNO en NCW en de vakcentrales CNV en FNV die morgen in de namiddag voor overleg met het kabinet bij eenkomen. „We hebben niets aan een herhaling van zetten van, de sociale partners. Ze zullen eindelijk eens moeten afspreken dat ze de werkloos heid gaan oplossen". Er wordt volgens Van der Stel nu al tien jaar lang gesproken over een effectief werkgele genheidsbeleid. Hoewel er de afgelopen jaren afspraken op centraal niveau tussen de drie overlegpartners werden ge maakt heeft men niet kunnen voorkomen dat er nog altijd meer dan 700.000 werklozen zijn waarvan bijna de helft al langer dan twee jaar zonder werk. is. „De intenties waren goed, maar in de ondernemin gen en de bedrijfstakken kon den ze door verzet van werk gevers maar mondjesmaat waar worden gemaakt. Ook de extra scholingsinspanningen en loonkostensubsidies van de zijde van het kabinet hebben weinig zoden aan de dijk ge zet. De voorwaarden om voor bepaalde voorzieningen in aanmerking te komen zijn niet alleen nodeloos ingewikkeld, ook blijken veel werkgevers en werklozen nauwelijks van de maatregelen op de hoogte Slechts één arbeidsmarktvoor ziening kan de toets der kri tiek van^-de voorzitter door staan: de wet Vermeend/Moor. Deze loonkostensubsidie heeft Van der Stel: „Aangezien de hoe vanyrerdere herverdeling van art ze een bijdrage moeten leveren: dank zij zijn relatieve een voud, een belangrijke bijdrage kunnen leveren aan de bestrij ding van de werkloosheid: via de loonkostensubsidie konden 12.000 mensen weer aan de slag. Pools Volgens Van der Stel is her structurering van de bestaande subsidieregelingen noodzake lijk. Hij wil de huidige regelin gen tot uitvoering brengen via regionale arbeidspools voor het midden- en kleinbedrijf. „Het arbeidsintensieve mid den- en kleinbedrijf kan op deze wijze een bijdrage leve ren aan het oplossen van de langdurige werkloosheid en aan het wegnemen van knel punten in deze bedrijfstak". De Dienstenbond CNV wil in ere inkomens niets willen weten ieid zullen ze op een andere wij- via hogere belastingen". foto: dijkstra tegenstelling tot de FNV niet alleen de overheid voor alle kosten laten opdraaien. Ook de inkomsten uit de belasting verhoging van hogere en dub bele inkomens wil Van der Stel besteden aan werkgele- genheidsmaatregelen. „Aange zien de hogere inkomens niets willen weten van verdere her verdeling van arbeid zullën ze op een andere wijze een bij drage moeten leveren: via ho gere belastingen. Op die ma nier voorkomen we meteen dat'de inkomensverschillen in de samenleving steeds groter worden. Zet bijvoorbeeld tweeverdieners eens af tegen mensen met een bijstandsuit kering. Zijn dan tweeverdie ners zo langzamerhand geen zes- of zevenverdieners? Dat is onaanvaardbaar". MARGA RIJERSE ig e O Het zeilschip De Vrijheid De volgende dag gaat Rob na een stevig ontbijt, een extra ace?ft'e ham en eieren met het oog op de komende avonturen, op- nog^ekt naar zijn boot. „De Vrijheid" ziet er piekfijn uit. Het ^goedkeurend oog van Rob ziet een spiksplinternieuwe tuigage, ifl niet van de kwaliteit die hij thuis gewend is, maar solide ge- ild een verse streek verf, alles O.K. Op de „Boreas" is het al Blijl(n en al leven en Delf, die Rob deskundig naar „De Vrijheid" jt kijken, roept: „Morgen, Slaapkop, we liggen op jou te wach- :OTO!" Als antwoord springt Rob in zijn boot. „De Vrijheid" is zeil ree en groetend met een brede armzwaai vaart Rob uit in de fik se bries. De frisse morgenlucht is heerlijk om in te ademen en de golven van de blauwe zee kletsen op de voorplecht. De „Boreas" volgt onmiddellijk. Als zij in de buurt van het eiland gekomen zijn, besluiten ze een verschillende koers te nemen en al gauw is de snelle „Boreas" verdwenen. „Wat is dat?" mompelt Rob, als hij, na een hele morgen lang uitkijken, een stipje aan de horizon ziet, „Een vogel of een boot!" actievoerders op, nu in de Bosboom Toussaintstraat, waar zij winkelruiten en ra men van woningen ingooi den en verkeersborden ver nielden. Bij de schermutse lingen met de politie raakte één actievoerder gewond. Onder de vijf arrestanten die nog vastzitten zijn twee De nen van 23 en 25 jaar, een 21-jarige Nederlander en een Duitse man en vrouw, die hun naam en leeftijd niet te gen de politie willen zeggen. De zesde arrestant, een Duit se vrouw, is weer heengezon den. De Westduitser Frank H. werd half maart in Amster dam bij toeval opgepakt door de politie nadat hij hard was weggelopen van de plek waar kort tevoren een bero ving had plaatsgevonden. Later bleek dat H. hiermee niets te maken had. Aanvan kelijk gaf H„ die niet over identiteitspapieren beschikte, een valse naam op. Op het politiebureau herkende een van de agenten hem echter van een opsporingsaffiche. Na verhoor gaf H. toe de „gezochte man" te zijn. Duitsland vroeg toen onmid dellijk om zijn uitlevering. Sindsdien zit H. vast in Am sterdam. H., bekend als ter rorist, ontkent het doodschie ten van de twee politiemen sen op 2 november in Frank furt. De rechtbank doet op 28 juni uitspraak in de uitleve ringszaak. ^STERDAM De be- indeling van de uitleve- fogszaak van de 26-jarige ank H., die in Duitsland rdacht wordt van het lodschieten van twee ke, jitse politiemensen bij lien in Frankfurt, heeft ft hiteren in Amsterdam tot Hen geleid. tair honderd dëmonstran- tegen de uitlevering van demonstreerden de hele ho'iÉ» voor het paleis van justi- aan de Prinsengracht. Al- hadden bivakmutsen op stokken bij zich. In de werden de actievo'er- jr de mobiele eenheid zich uit de voe- te maken. Toen zij dit werd een charge Winkelruiten in raat werden daar- opnieuw Gemaskerd met bivakmutsen, shawls en helmen en gewapend met onder andere stokken en metalen buizen maken deze actie voerders zich op voor een „stevige" demonstratie tegen de uitle vering van een van dubbele moord verdachte Westduitser. foto: anp

Leidse Courant | 1988 | | pagina 5