ls een vrouw nee zegt, an bedoelt ze ook nee IEUWO Wetsontwerp gelijke behandeling aww „stiekem" naar Raad van State PvdA vecht verhoging collegegeld aan AUTOVERZEKERINGEN FORSER OMHOOG NENLAND CeidócSouta/ni WOENSDAG 15 JUNI 1988 PAGINA 3 voor landelijke anonieme aidstest AAG De commissie „ethiek" van de Gezond- beraadt zich over een plan voor een landelijke aidstest dat Amsterdamse aids-deskundigen ingediend. Om een indruk te krijgen van de om- [n ontwikkeling van de epidemie zouden volgens i twee groepen onderzocht moeten worden: ba- het moment dat ze de zogenoemde hielprik krij- jongemannen die gekeurd worden voor de mili- enst. iar|de gevallen zou het bloed pas getest mogen tan °P ^et moment dat niet meer bekend is van wie omstig is. Het gaat er uitsluitend om inzicht te »en in het algemene beeld, niet om individuele 's In. Toch zijn er volgens een woordvoerster van de f°®heidsraad nogal wat haken en ogen aan het plan. ijet nog maar de vraag of het gewettigd is informa- Her iemands gezondheidstoestand te vergaren zon- de betrokkene daarvoor toestemming gegeven )e raad heeft daarover nog geen standpunt be- Een medewerker van de PTT onderzoekt een van de vernielde kabels. Miljoen schade door telefoonstoring Rotterdam ROTTERDAM De schade die de PTT lijdt door de telefoonstoring die maandagavond in Rotterdam onstond, zal naar verwachting vijf ton tot één miljoen gulden bedra gen. Dat heeft drs. A. Dek, hoofd directeur telecommunicatie van de PTT, gisteren meegedeeld. Volgens Dek hebben „nog geen tien bedrij ven" hinder ondervonden van de storing. Dek sprak van een „uitzon derlijk grote storing", waarvan de oorzaak - kortsluiting als gevolg van contact van een PTT-kabel met een kabel van het Rotterdams openbaar vervoerbedrijf RET - „uniek" is. Gistermiddag waren de FOTO: ANP verbindingen hersteld. Illegale videotheek opgerold EGMOND De rijkspolitie van Eg- mond heeft gisteren samen met amb tenaren van de auteursrechten-orga nisatie Buma/Stemra een illegale vi deotheek in een zomerhuis in Eg- mond aan Zee ontdekt en opgerold. De videotheek verhuurde en ver kocht zo'n 1300 populaire banden, die met behulp van twee recorders waren gekopieèerd. De waarde van de in be slag genomen banden en recorders beloopt volgens de politie circa dertig duizend gulden. Tegen de 60-jarige S.M. uit Egmond aan Zee is in ver band met de ontdekking proces ver baal opgemaakt. Hij wordt verdacht van schending van de Auteurswet. De politie heeft een deel van zijn admini stratie in beslag genomen. Oudste vrouw overleden APELDOORN In het bejaarden centrum De Veen- kamp in Apel doorn is gisteren de oudste vrouw van Nederland, mevrouw G. Kwakkel, overle den. Mevrouw Kwakkel vierde op 15 maart van dit jaar haar 108e verjaardag en was sinds december vorig jaar Neder lands oudste vrouw. Shell wil verwijdering leuzen van viaducten ROTTERDAM Shell wil dat de leuzen tegen de aanwezigheid van dit concern in Zuidafrika, die door tegenstanders van het apartheidsregi me geregeld op viaducten worden aangebracht, worden verwijderd. Het Shell-hoofdkantoor in Rotterdam heeft daartoe een verzoek gericht aan Rijkswaterstaat, de eigenaar van de viaduc ten. Volgens een woordvoerder van Shell ko men er per week tientallen telefoontjes binnen van mensen die zich ergeren aan leuzen als „Shell, rot op uit Zuid-Afrika". Onder ae opbel lers bevinden zich veel medewerkers en gepen sioneerden van Shell. Rijkswaterstaat heeft in middels laten weten bij het normale onderhoud aandacht te zullen schenken aan het verzoek van Shell. WETGEVING OVER VERKRACHTING MOET AANGEPAST NA ARREST' HAAG Net zo chtj als een vrouw zwan- s of niet een beet- niet kan ze met nd, meestal een man, of niet naar bed wil- Zegt ze ja, dan wil ze, ze nee, dan wil ze Heel eenvoudig, na een recent arrest de Hoge Raad ineens meer. Dat betrof een met een vriendin die lelatie wilde verbre- maar de man nam 'geen genoegen mee. bedreigde de vrouw, jiaar armen te zullen jen als ze bleef tegen een en dwong haar zo gemeenschap. Dat ^êht, zei eerst het Ge- ve»shof van Amsterdam daVervolgens de Hoge juristen in Neder- Schreeuwden schande, de hejrdamse hoogleraar h- en bestuursrecht mr. voorop. Hij e Je ongemeen fel uit; het 1 onteert en. schendt, ef hij in het juristenblad. jMaarseveen noemde de zelfs bij naam, want N VANDAAG IN HET VJ van hem verdienden mensen die zo'n uitspraak doen de schandpaal. Oud-procureur- generaal bij de Hoge Raad mr. G. Langemeijer was iets voor zichtiger, maar niet minder kritisch. „Gewoonlijk zijn zelfs mannen niet zo gek", zei hij en noemde het arrest bo vendien te draaierig. Lange meijer kon zich geen uit spraak van de strafkamer herinneren die zo ernstige kritiek heeft ondervonden als déze. Geen vrijplaats Mr. Carien Evenhuis, juriste en lid van de Emancipatie- raad, is inmiddels over de eer ste schrik heen, al is ze er niet minder verontwaardigd door. „Een relatie mag toch geen vrijplaats zijn voor verkrach ting, mishandeling, incest of wat dan ook", zegt ze. „Maar die kant gaat het nu toch een beetje op. Als een vrouw op straat loopt en een man ge bruikt geweld om gemeen schap met haar te hebben, dan vinden we allemaal dat er sprake is van verkrachting. Ook als die man zegt dat die vrouw weliswaar nee zei, maar hij dacht dat ze eigenlijk ja bedoelde. Maar door de uit spraak van de Hoge Raad krijgt de man ineens de nodi ge ruimte om te interpreteren of het ja van de vrouw ook ja is en nee ook nee. En dat kan echt niet. Nee is nee en ge weld is geweld". Hoewel het wrang is, zit er volgens Evenhuis wel een po sitief punt aan de uitspraak van de Hoge Raad. Heel dui delijk blijkt nu dat de wetge ving, die nog uit de vorige eeuw dateert, niet voldoet. „Het is vaak moeilijk om de bedoeling te lezen van wat er in de wet staat en er is ook al tijd ruimte voor diverse inter pretaties. Daarom moet de wet heel duidelijk worden aangepast. Als de vrouw niet wil en de man gebruikt ge weld of dreigt ermee, dan moet er heel ondubbelzinnig in de wet staan dat er sprake is van verkrachting. En dat is dan strafbaar, in het huwelijk, buiten het huwelijk, in elke denkbare relatie. Aanpassing van de wet zou technisch voor het eind van de zomer rond kunnen zijn. Ergens in de vo rige eeuw is het zelfs eens in een dag gedaan. Er hoeft niet in te staan hoe verkrachting te bewijzen is, dat is een zaak voor de rechter". Trouwboekje In vroeger jaren betekende het trouwboekje ook een soort toestemming dat de ander van je lijf gebruik mocht maken. Tegenwoordig denken we daar anders over. Mensen hebben het recht over hun ei gen lichaam te beschikken, ook in (seksuele) relaties met anderen. Voor vrouwen is dat vaak nog wennen, ze zijn zo niet opgevoed en het duurt dan ook een tijdje voordat ze begrijpen dat er iets niet in orde is als een man gaat slaan of een mes op haar keel zet als-ie met haar naar bed wil. Het heeft jaren geduurd voor dat vrouwen zelfbewuster werden en openlijk durfden toegeven dat ze door hun man werden verkracht. Dat is niet zo gek, want het heeft nogal wat consequenties. Vrouwen vinden niet zelden dat ze heb ben gefaald, zijn bang hun so ciale en materiële positie te verspelen en denken aan wat er met de eventuele kinderen zou gebeuren. En als ze aan gifte doen wordt het ze niet zelden door de omgeving Het gebouw van de Hoge Raad, waar de beelden bij de statige trappen zijn weggehaald. De Rotterdamse hoogleraar Van Maarseveen wil de rechters aan de schandpaal vanwege hun „ont- erende" uitspraak. FOTO: SP kwalijk genomen; ze zal het er wel naar gemaakt hebben. „Tien, vijftien jaar geleden zou er beslist niet zo'n rel over een rechterlijke uit spraak zijn ontstaan", weet Carien Evenhuis. „En nog maar vijf jaar geleden werd een aangifte wegens ver krachting in het huwelijk nauwelijks serieus genomen. In dat opzicht is er veel ten goede veranderd, er wordt bijvoorbeeld ook veel meer geloof gehecht aan de verkla ring van het slachtoffer. Er zijn nu ook heel vele manne lijke juristen die hebben ge zegd de uitspraak van de Hoge Raad verwerpelijk te vinden en in de politiek is men het er behoorlijk over eens dat seksuele dwang niet thuishoort in een relatie tus sen mensën". Hoewel de samenleving vriendelijker is geworden te genover vrouwen en hen meer beschouwt als zelfstan dige wezens, wil Carien Evenhuis het arrest toch geen incident noemen. Daarvoor is er volgens haar nog te veel ongelijkheid tussen mannen en vrouwen. „Een werkgever kan tegenwoordig niet meer zeggen: ik wil geen vrouw. Hij zal moeten bewijzen waar een vrouw niet geschikt is. Maar op sociaal terrein, op het gebied van gelijke behande ling is er nog veel mis. Daar zie je dat er nog. wel degelijk sprake is van machtsongelijk heid tussen mannen en vrou wen. Dit arrest is daar ook een voorbeeld van: zodra de seksuele macht van mannen in het geding is, gaan ineens dingen een rol spelen die in andere situaties geen rol spe len. Dan zou de man het in eens allemaal verkeerd kun nen begrijpen. Terwijl het toch zo simpel is: als de ene partij geweld gebruikt is er iets volstrekt fout. Dan moeten we niet gaan vragen: is nee wel echt nee. Wat is nou echt? Kun je ook wel zeg gen: nee is pas nee als het héél echt nee is. Of absoluut beslist ontegenzeggelijk nee. Als we zo gaan beginnen, zijn we toch echt verdwaald. Dit arrest is ook echt een seksisti sche uitspraak, zeer vijandig voor vrouwen". DICK HOFLAND Examens wiskunde slechter gemaakt ARNHEM - De vwo-examens wiskunde A en B zijn slechter gemaakt dan vorig jaar, name lijk 32 tegen 25 procent respec tievelijk 36 tegen 15 procent onvoldoendes. Hetzelfde geldt voor vwo-natuurkunde waar voor 38 van de 100 kandidaten met een onvoldoende genoe gen moesten nemen tegen 25 in 1987. De dit jaar bij het centraal schriftelijk eindexamen be haalde cijfers geven volgens het Centraal Instituut voor Toetsontwikkeling (CITO) oók bij economische wetenschap pen en recht I en II (vwo) meer onvoldoendes te zien. Voor het examen EWR I steeg het percentage van 28 tot 34 procent en voor EWR II zelfs van 14 tot 36 procent. De examens Russisch gingen daarentegen boven verwach ting. In het havo zijn dit jdar geen onvoldoendes gevallen. In 1987 had nog meer dan een derde van de kandidaten een onvoldoende. In het vwo kreeg 5 procent van de kandi daten Russisch een onvoldoen de; vorig jaar was dat 18 pro cent. Hoeveel mensen dit jaar het examen Russisch hebben gedaan, was gisteren overigens niet bekend. In het lager middenstandson- derwijs (lmo) kreeg meer dan de helft van de examenkandi daten handelskennis I (51 pro cent) een onvoldoende tegen 27 procent vorig jaar. Bij han delskennis II ging het percen tage van 27 tot 40 omhoog. Diesel 2,4 cent goedkoper ROTTERDAM Dieselolie is vanaf morgen 2,4 cent per liter goedkoper. De meest voorko mende prijs aan de zelftarik- pomp wordt dan 82,4 cent per liter. heid doet eroep op f'jnd verstand lenschippers 'S ïev jUM De autori- iebben gisteren op ievoerende binnen- ers bij Gorkum een 1 gedaan op het ge verstand om een g( te maken aan de hulde op de Merwede Granaria-trans- n| irste uitgangspunt is gekozen te proberen met de actievoe- Ichippers een einde te jaan de situatie. Daar- actievoerders in itraging "gegeven dat de ilijlj niet tot in lengte van r t(kan voortduren. Van ?n is vooralsnog afge- tidat dit te grote risi- zich meebrengt, zo- :vepr de politie als voor iievoerende binnen- jrs, aldus een politie- °™toerder. Jieflokkade, die veel toe- »re jers en ijsverkopers (ijn naar schatting 200 Schepen betrokken, erige scheepvaartver- hdervindt nauwelijks van de actie. De ac- pnde binnenschippers COprlopig niet van plan ^tkade op te heffen. Jen wel wat de toe rol brengt," zei een 'oetoerder- ?OI' schippersbeurzen is een gering aan- oph lading, hetgeen vol de schippers-woord- r niets heeft te maken actie. Voorlopig is be- Jjewoon lading aan te yBij de verdeling van jgeboden transporten •'Ik! ook de actievoerende iij hs bij Gorkum be- VOC-SChip Batavia Koningin Beatrix heeft gisteren een werkbezoek gebracht aan Fle voland. In Lely stad liet de vor stin zich door scheepsbouw meester Willem Vos voorlichten over het in aan bouw zijnde VOC-schip Bata via. *>r> DEN HAAG Het kabi- net ziet af van een nota over gelijke behandeling van vrouwen in de sociale zekerheid. In plaats daar van heeft staatssecretaris De Graaf (sociale zaken) een wetsontwerp over ge lijke behandeling van mannen en vrouwen in de aww (arbeidsongeschikt heidswet) voor advies naar de Raad van State gestuurd. Dit tot woede van de oppositie in de Ka mer die gisteren de be windsman verweet „in het geniep en stiekem" te handelen. Enkele maanden geleden werd bekend dat de Nederlandse so ciale wetgeving op enkele on derdelen discriminerend is voo£ vrouwen. Uit een uit spraak van de Centrale Raad van Broep bleek dat vrouwen onterecht uitgesloten worden en werden van een aantal uit keringen. De Graaf liet de Ka mer toen weten dat de gerech telijke uitspraken de staat voor extra uitgaven zouden kunnen stellen, die konden oplopen tot zeven miljard gulden. Het kabinet wilde de juridi sche betekenis van de uitspra ken eerst helemaal doorgron den voordat in een nota zou worden aangegeven hoe de di verse wetten zouden worden aangepast. Dat gaf de oppositie de indruk dat er nog een keus kon worden gemaakt uit ver schillende varianten, alvorens de zaak zou worden vastgelegd in wetgeving. Het is gebruike lijk dat premier Lubbers in zijn wekelijkse persconferentie melding maakt van wetsont werpen die besproken zijn in de ministerraad. Die openheid werd echter niet betracht bij het aaw-wetsontwerp. PvdA-woordvoerster Ter Veld is woedend op de handelwijze van de staatssecretaris en wil voorlopig „niet meer met hem praten". Hij beschuldigde de staatssecretaris ervan dat hij wel de leden van de regerings fracties onderhands zou heb ben ingelicht over het aaw- wetsvoorstel. De Graaf ont kende dit ten stelligste. DEN HAAG De premies voor autoverzekeringen gaan bij een aantal maatschappijen veel sneller omhoog dan voor zien. Sommige verzekeraars blijken de jongste premieverho ging in de branche te hebben aangegrepen om op bepaalde onderdelen forse verhogingen door te voeren, boven de eerder aangekondigde zeven tot tien procent. Vooral nieuwe verze kerden in de grote steden gaan meer betalen dan dat percenta ge; voor hen komt (ook door andere oorzaken) de premie soms wel dertig procent hoger uit dan eerst. De buitengewone stijgingen zijn door sommige maatschappijen vrijwel geruis loos doorgevoerd in de premie ronde, waarin de tarieven over de hele linie zouden worden verhoogd in verband met de slechte resultaten in de auto verzekeringen. Volgens de Consumentenbond hebben een aantal verzekeraars van deze ronde gebruik gemaakt door op onderdelen financiële voordeel tjes binnen te halen. Volgens een woordvoerder van de ver zekeraars zijn er door een bran che-commissie weliswaar ad viezen gegeven over wenselijke premieverhogingen, maar is elke assuradeur verder vrij in het nemen van maatregelen om de bedrijfsresultaten op termijn te verbeteren. De voorstellen van de commissie behelzen ook een verschuiving van de zoge heten instaptrede op de bonus malus-ladder; ook gaan ver moedelijk de kortingen omlaag voor beperkte kilometers op jaarbasis, worden de speciale vrouwentarieven minder aan trekkelijk en worden duurdere auto's voor de verzekering ex tra aangeslagen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De PvdA- fractie trok gisteren in de Tweede Kamer fel van leer tegen de plannen van onderwijsminister Deet- man om het collegegeld voor studenten die langer dan zes jaar studeren dras tisch te verhogen. De mi nister wil dat studenten die de in de wet vastge stelde termijn van zes stu diejaren overschrijden tus sen de /3000 en ƒ5000 gaan betalen. PvdA-woordvoerder Wallage stak in zijn betoog niet onder stoelen of banken dat naar zijn mening de oorzaak van studie vertraging veelal ligt in de slechte organisatie van het on derwijs. „De onderwijsfunctie in het hoger onderwijs en dan met name van de universitei ten wordt gebrekkig uitgeoe fend", aldus Wallage. Hij vindt dat de nieuwe wet deze oor zaak niet wegneemt waardoor de rekening ten onrechte aan de studenten wordt gepresen teerd. Een verhoging van het colle gegeld voor alle studenten wees hij echter ook van de hand. Wallage:„Het gaat niet aan alle studenten te laten op draaien voor de meer-kosten die de 'langstudeerders' ver oorzaken". Hij pleitte daarom voor een gedifferentiëerder aanpak. CDA en VVD willen dat het collegegeld voor alle studenten f 1750 gaat bedragen. Voor universitaire studenten bete kent dit een verhoging van het collegegeld met 150. De verhoging voor studenten uit het hoger beroepsonderwijs valt daarmee maar liefst 450 hoger uit dan het bedrag dat zij nu betalen. Deze forse ver hoging is „aanvaardbaar" voor het CDA en de VVD „onder de voorwaarde dat het HBO pas later - in 1991 of 1992 - dat bedrag bereikt". Voor studen ten die de maximale inschrij vingsduur in het hoger onder wijs overschrijden ligt wat de regeringsfracties betreft een hoger collegegeld van 2450 in het verschiet. Prof. dr. W. Albeda, voorzitter van de Wetenschappelijke Raad voor het Regeringsbeleid (WRR), noemde gisteren in een toelichting op het WRR- rapport over rechtshandha ving het nieuwe stelsel van studiefinanciering als voor beeld van een wet waarvan de regering van tevoren kon we ten dat zij niet uitvoerbaar was. Ook prof. mr. L. Geel hoed, voorzitter van de com missie die het rapport heeft opgesteld, verwees naar de pe rikelen rond de invoering van de basisbeurs. „Wat daar ge beurt is rampzalig voor de wetgever. Hetzelfde geldt voor nogal wat bouwsubsidies en andere steunmaatregelen. "Nollen 16 juni Prinses Juliana verricht In Eind hoven de officiële opening van de nieuwbouw van het Instituut Sint Marie. Het instituut is dé landelijke instelling voor jeugdi gen met hoor- en/of spraakpro- blemen en heeft thans 150 inter ne pupillen. Mr. P. van Vollenhoven brengt een werkbezoek aan de Amster damse haven. Verzoek schadevergoeding in DES-proces afgewezen AMSTERDAM De rechtbank in Amsterdam heeft vanmorgen het verzoek om schadevergoeding afgewezen dat zes vrouwen hadden geëist van tien farmaceutische bedrijven in Nederland die in de periode van 1953 tot 1967 het hormoonpreparaat DES op de markt hebben gebracht. De rechtbank is van mening dat de vorde ring van de vrouwen niet toewijsbaar is omdat het oorzakelijk ver band tussen het op de markt brengen van het middel en de bij de vrouwen opgetreden vorm van kanker in de vagina en baarmoe derhals niet kan worden aangetoond. De vrouwen eisten schade vergoeding omdat zij een aantal lichamelijke afwijkingen en aan doeningen hebben die ze wijten aan het gebruik van het preparaat door hun moeders tijdens hun zwangerschap. (ADVERTENTIE) Gratis thuisbankieren, gratis giro enveloppen, gratis verzenden, gra tis girobetaalkaarten, gratis giro maatpas, gratis giroboekje, gratis thuisbankmap, gratis automatisch overschrijven, gratis geld opne men bij 2500 postkantoren, gratis kascheques, gratis contant geld opnemen in 39 'buitenlanden^ gratis geld opnemen via giro gratis gebruik maken va^" automaten. Gratis thuisbank enveloppen, gr< tis girobetaalk; maatpas, gratj' thuisbankm; overschrij kasche' gratis geld opnemen via giromaat, gratis gebruik maken van betaal automaten. isbankier;^ enveloppen. tis girobj; maatr i, gra tis giro- lékje, gratis is automatisch "gratis geld opne- postkantoren, gratis, fes, gratis contant geld "men in 39 'buitenlanden', Putomaten. Ja, ik wil graag weten wat er nou allemaal precies L. gratis is aan dieïgratis girorekening van de Postbank Stuur mij daarom uw folder tSraik Giropakket' toe. Mijn naam: Straat: Postcode/Plaats: In ongefrankeerde envelop naar: Postbank NV, Antwoordnummer 060400, 8900 VC r\ Leeuwarden. Of bel (ook'gratis natuurlijk) 06-0400. num POSTBANK mmm

Leidse Courant | 1988 | | pagina 3