Nijmeegs instituut brengt christelijk oosten in kaart £eidóe@ou/to% Confessionele organisaties worden dubbel gepakt GEESTELIJK LEVEN/OPINIE kerk wereld beroepingen Nog steeds racisme in evangelisch Amerika te weer CeidaeSouomit WOENSDAG 15 JUNI 1988 PAJN Meer hulp voor Ethiopië gevraagd DEN HAAG De Nederlandse organisaties voor medefinan ciering en hulpwerk hebben bij de ministers van buitenlandse zaken en ontwikkelingssamenwerking gepleit voor meer hulp aan het noorden van Ethiopië. Zij doen een klemmend beroep op de politici om te bewerkstelligen dat alle mogelijke kanalen voor de distributie van voedselhulp gebruikt kunnen worden. Door de recente escalatie van de burgeroorlog in de provincies Eritrea en Tigray is het aantal mensen dat verstoken is van enige hulp, met ruim een miljoen toegenomen. Dit schrijven de medefinancieringsorganisaties CEBEMO, NOVIB, ICCO, en aantal andere hulporganisaties aan de ministers voor buiten landse zaken en ontwikkelingssamenwerking. Definitieve tekst parochie reglement vastgesteld AMERSFOORT De rk bisschoppenconferentie heeft gisteren tijdens zijn tweemaandelijkse verga dering te Amersfoort de tekst van het algemeen reglement voor het be stuur van een parochie vastgesteld. Het nieuwe reglement treedt per 1 januari 1989 in werking. Het komt in de plaats van dat van 1979. De wij ziging was volgens de bisschoppen noodzakelijk als gevolg van het nieu we kerkelijk wetboek van 1983. Voordat de bisschoppencon ferentie de tekst vaststelde, hebben ze de adviesorganen van de bisdommen de gele genheid geboden op de ont werptekst te reageren. Daar op kwamen zeer veel reacties binnen. Op grond daarvan formuleerde de bisschoppen conferentie enkele wijzigin gen. De hoofdlijnen van het reglement, waartegen in pa rochies en kerkbesturen zeer veel bezwaren leven, blijven ongewijzigd. Uit protest zijn sommige kerkbestuurders opgestapt. Een voorlichtings ronde in het bisdom Rotter dam kon de meeste bezwaren die tegen het reglement le ven, niet ontzenuwen. De bezwaren spitsten zich toe stuur moet zijn en op de (be perkte) bevoegdheid (slechts een adviserende) van de pa rochievergadering. De bisschoppen zeggen in een communiqué dat in de mate van hetgeen kerkrech telijk mogelijk is, zij aan de bezwaren tegemoet hebben willen komen. Zij hopen dat in de praktijk weinig proble men zullen blijken met het nieuwe reglement. De pas toor of dè door de bisschop aangegeven vervanger, is voorzitter van het kerkbe stuur. Hij kan echter vele ta ken aan een vice-voorzitter delegeren. Paus ontvangt Dalai Lama VATICAANSTAD Paus Johannes Paulus II heeft gisteren de Dalai Lama, de verbannen boeddhistische leider van Tibet, in audiëntie ontvangen. „De ontmoeting had een religieus ka rakter. De twee godsdienstige leiders bespraken vraagstukken betreffende godsdienstige waarden en de wereldvrede," zo deelde de perschef van het Vaticaan na afloop mee. De Dalai Lama, wiens oorspronkelijke naam Tenzin Gyatso is, werd vergezeld van kardinaal Francis Arrinze, president van het Vaticaanse secretariaat voor de niet-christenen. Na de audiën tie had de Dalai Lama nog een werkbespreking met Arrinze. Het was de vijfde maal dat de Dalai Lama deze paus ontmoette. Sinds 1959, acht jaar nadat China Tibet annexeerde, leeft de Dalai Lama in India in ballingschap en zoekt hij steun voor zijn land. Alle onpartijdigheid is kunstmatig. De mens is voortdurend partijdig en dat is alleen maar goed. NIJMEGEN Grote af wezige op het feest van de duizendjarige Rus sisch Orthodoxe Kerk in Moskou vorige week was een vertegenwoordiger van het patriarchaat van Constantinopel. Of liever de patriarch zelf van Constantinopel, Dimi- trios I. Geldt Constanti nopel niet nog altijd als het tweede Rome en het centrum van het Byzan tijnse christendom, waar toe behalve onder meer de Grieks- en Syrisch-or- 'thodoxen ook de Rus- sisch-orthodoxen moeten worden gerekend? Pater A. Burg, directeur van het in Nijmegen gevestigde Instituut voor Byzantijnse en Oecumenische studies, ver baast zich niet echt over die afwezigheid. „De patriarch van Constantinopel heeft in tegenstelling tot de paus van Rome geen zeggingsmacht over de plaatselijke kerken. Hij is letterlijk zoals ooit ook eens de paus van Rome was, de eerste onder zijn gelijken. Het ligt helemaal aan de ma nier waarop hij zijn taak op-' vat of hij erin slaagt zich ge zag te verwerven. Patriarch Athenagoras, de voorganger van Dimitrios, had veel aan zien. Hij bracht de inter-or- thodoxe dialoog op gang en het gesprek met Rome, zodat de in 1054 door Rome uitge sproken banvloek werd her roepen. Het feitelijk gezag van de patriarch van Con stantinopel beperkt zich ech ter tot een kleine kudde, en kele tienduizenden. De Rus sisch Orthodoxe Kerk, die wel het derde Rome wordt genoemd en natuurlijk veel talrijker is, bestrijdt al lang het primaat van Constantinor pel." Pater Burg behoort tot de congregatie van de Assump- tionisten, een in de vorige eeuw opgerichte congregatie van Franse oorsprong die het werken in het oosten als een van zijn belangrijkste taken heeft gezien. Aanvankelijk kwamen deze paters daar om te missioneren en te ijveren voor hereniging met de kerk van Rome, maar nadien zijn zij steeds meer studie gaan maken van het oosterse, or thodoxe christendom. Zij richtten aan het einde van de vorige eeuw een stu diecentrum op in Constanti nopel (Istanboel). In de jaren dertig werd het instituut door de Turken niet langer geduld en moest het worden overge plaatst naar Roemenië. Na de Tweede Wereldoorlog, toen de communisten in Oost-Eu ropa aan de macht waren ge komen, werd het instituut met zijn bibliotheek overge plaatst naar Parijs. Daar ge ven de Assumptionisten nog steeds het befaamde tijd schrift Les Echo's d'Oriënt uit. In 1948 werd als afdeling van het Parijse instituut in Nijmegen een soortgelijk in stituut opgericht dat een voor Nederland uniek tijdschrift uitgeeft, het Christelijk Oos ten. Instituut en tijdschrift bestaan komende maand veertig jaar. Bijzondere acti viteiten worden niet onder nomen. Wel zal er een index verschijnen van de artikelen van de afgelopen veertig jaar. Verwachtingen Pater Burg herinnert er aan dat beiden zijii opgericht in een tijd toen er grote ver wachtingen leefden omtrent de oecumene. „Om de echte oecumene mogelijk te maken meenden we dat de ortho doxie hier beter bekend moest worden. Zij is immers een van de drie facetten van het christendom naast het katholieke en protestantse christendom. Aanvankelijk heette ons tijdschrift dan ook Christelijk Oosten en Hereni ging." Die toevoeging is al snel ver dwenen. Het blad probeert zo goed en zo kwaad mogelijk, met overigens zeer beschei den middelen, het leven van de kerken in het oosten in kaart te brengen. Het insti tuut heeft een aantal mede werkers die' hetzij daar per manent wonen hetzij gere geld in contact staan met een van de landen van de chris telijke orthodoxie. Het laatst verschenen nummer gaat in op de Russische literatuur van deze eeuw en behandelt een aantal auteurs die zich levensbeschouwelijke vragen stellen. Daarnaast konien er uitvoerige kronieken in voor van de toestand in de Griek se en Macedonische kerk. Het is onvermijdelijk de naam te laten vallen van het Britse Keston College dat ook het christendom bestudeert in Oost-Europa en in het bij zonder de Sovjet-Unie. Aige- zien van het feit dat dit En gelse instituut over veel rui mere middelen beschikt valt het volgens pater Burg op door zijn uitgesproken stand punten. „Wij hebben er niet zo veel behoefte aan te pole miseren. Wij proberen de za ken rond kerk en christen dom zo onbevangen mogelijk te bestuderen, maar zonder dat wij direct een standpunt willen innemen." Libanon Burg zelf heeft zes jaar lang in Libanon gewoond, van '52 tot '58, totdat daar de (eerste) burgeroorlog (na 1945) uit brak. Libanon heeft voor het oosterse christendom altijd een belangrijke functie ver vuld, zo benadrukt Burg. De christenen konden zich daar terugtrekken in het gebergte boven Beiroet en daarom vindt men er christenen van allerlei pluimage terug. Burg nodiging gehad om naar een studiebijeenkomst in Beiroet te komen, maar het vooruit zicht dat de kogels hem om de oren zouden fluiten, weer hield hem ervan. De strijd daar is volgens hem overi gens niets nieuws, het is een ingrediënt dat daar al eeu wen tot het dagelijks leven behoort. De huidige impasse over de hervorming van het staatsbestel, waarin de chris tenen formeel nog steeds de eerste plaats innemen, wordt volgens hem veroorzaakt door het feit dat men het niet eens kan worden over de omvang van de verschillende bevolkingsgroepen. Veel christelijke Libanezen zijn el ders gaan wonen, met name in Amerika, maar willen nog altijd meegeteld worden en dan is het de vraag of de isla mitische groeperingen wel over een meerderheid be schikken zoals ze nu bewe- Kaart Om enigszins zicht te krijgen op de ingewikkelde kerkelij ke kaart van Oost-Europa en het Midden-Oosten maakt Burg een indeling tussen grofweg de Byzantijnse ker ken en de oosterse kerken. De eerste zijn door liturgie en kerkorde gestempeld door het Griekse christendom dat zijn voornaamste zetel had in Constantinopel. De bekend ste kerken zijn de Grieks-or thodoxe, de Syrisch-ortho- doxe en de Russisch-ortho- doxe kerk. De vele andere kerken in het oosten zijn ont staan uit de afsplitsing na het concilie van Chalcedon in 451. Daartoe behoren de Ar meniërs, Kopten, Nestoria- nen en Ethiopiërs. Sommige kerken of groepen daaruit hebben zich nadien weer verenigd met Rome, maar hun riten behouden. Ondanks de uiterst moeilijke Directeur A. Burg omstandigheden waaronder vrijwel alle kerken in het oosten verkeren, hebben de Asumptionisten nog steeds leden van hun congregatie die daar werkzaam zijn. Hun aantal slinkt echter snel. De Assumptionisten hebben voor hun instituut in Nijmegen geen opvolgers meer die uit eigen gelederen afkomstig zijn. Een lid van hun orde, pater A. van der Aalst, bezet te tot voor kort de leerstoel oosterse theologie aan de Nij meegse universiteit, maar' met zijn emeritaat is de leer stoel verdwenen. Voorlopig betalen de Assumptionisten voor een periode van drie jaar een wetenschappelijk medewerker uit eigen midde-" len om de studie van het oos ters christendom voort te zet ten. Gehoopt wordt dat het instituut van de paters As sumptionisten geïntegreerd kan worden in de Nijmeegse universiteit. Daar is een periode van drie jaar voor uitgetrokken. Aan belangstelling voor het oos terse christendom onder stu denten ontbreekt het niet. De tijdelijk wetenschappelijk medewerker, Bert Groen, kan rekenen op een constan te belangsteling van vijfen twintig tot dertig studenten. Zij kunnen gebruik maken van een indrukwekkende bi bliotheek in het het Byzan tijns instituut van de paters Assumptionisten, die zo'n vijftigduizend banden beslaat en uniek is in Nederland. PAUL VAN VELTHOVEN Het Christelijk Oosten, uitga ve van het Instituut voor By zantijnse en Oecumenische Studies te Nijmegen, Louise- weg 12, 6523 NB Nijmegen. Tel. 080 - 224061. Prijs per nummer 17,50. Per jaar gang (vier nummers)65,-. 99 99 DEN BOSCH Katho- lieke organisaties maken zich grote zorgen over de wijze Avaarop de provin ciale en gemeentelijke overheden zich tegen over confessionele orga nisaties opstellen. „Het gemak waarmee juist confessioneel gebonden organisaties kind van de rekening dreigen te worden OMDAT zij con fessioneel gebonden zijn, lijkt ons een aanslag op de beginselen van de de mocratische rechtsorde." Dit staat in een brief van dr. H.A. van Munster, voorzitter van het Verband van Katho lieke Maatschappelijke Orga nisaties (VKMO), die is ge voegd bij de uitnodiging aan politieke partijen, commissa rissen der koningin en de fractievoorzitters in de Pro vinciale Staten voor een stu diedag komende zaterdag in het Provinciehuis te Den Bosch over „secularisatie als politiek alibi". In het VKMO zijn bijna alle grote rk maat schappelijke organisaties ver enigd met in totaal ruim an derhalf miljoen leden. Hoewel de zorgen van het VKMO over de gevolgen van de decentralisatie reeds on der de aandacht van landelij ke politici zijn gebracht, is het heilloze proces van uit holling van de rechtsgrond en werkmogelijkheden van confessioneel gebonden orga nisaties daarmee niet tot staan gebracht. Dit is des te verontrustender omdat dit proces, tot in zijn consequen ties doorgedacht, tot uithol ling van de Nederlandse de mocratie voert," aldus Van Munster. Op het terrein van het con fessioneel gebonden jeugd- en jongerenwerk, maatschap pelijk aktiveringswerk of vormingswerk voor vrouwen en bejaarden krijgt deze uit holling „steeds hardere trek ken". In sommige provincies wordt het feit dat confessio nele organisaties voor dit werk verantwoordelijk zijn, onverbloemd als argument gebruikt om subsidies in te trekken, zo schrijft Van Munster. De algemeen secretaris van het VKMO, dr. P.A. van Gennip, schrijft in de uitno diging voor de studiedag: „Zoals iemand het laatst wel licht niet geheel correct, maar zeker heel treffend sa menvatte: er wordt gekort, op algemene organisaties 12,5 procent, op confessionele 25 procent, enkel en alleen om dat ze confessioneel zijn." Het is volgens Van Gennip „de vraag wat er met demo cratie wordt bedoeld als le vensbeschouwing kennelijk een argument is om met twee maten te meten, hetgeen op andere gebieden nogal lichte lijk als discriminartie zou worden gebrandmerkt." In de VKMO zijn verenigd: de Ned. Kath. Schoolraad, Kath. Land. Ver. voor Maat schappelijk Aktiveringswerk, Kath. Onderwijs Vakorgani satie, Kath. Ver. van Zieke- ninrichtingen, Kath. Ver. van Bejaardentehuizen, KRO, Kath. Ned. Boeren- en Tuindersbond, Kath. Platte landsjongeren, Unie Ned. Kath. Vrouwenbeweging, Kath. Plattelandsvrouwen, Kath. Raad voor Kerk en Sa menleving, Ned. Kath. Sport federatie, Unie van Kath. Bonden van Ouderen, Fede ratie Kath. Centra voor Le vensvorming en Kath. Insti tuut voor Massamedia. Nederland* Hervormde Kerk Benoemd tot bijstand in het pasto raat te Nijmegen (herv.-geref.) (part time) dr. L Schellevis, emeritus-pre dikant aldaar die deze benoeming heeft aangenomen; tot vicaris te Utrecht mevr. H.K. Groen, wonende te Groningen, die deze benoeming heeft aangenomen; tot pastoraal medewerker te Amersfoort (samen werkingsverband van Remonstran ten. Doopsgezinden en Vrijzinnig Hervormden) (part-time); mw. C.van Egmond, wonende aldaar, die deze benoeming heeft aangenomen. Beroepen te Middelburg (buiten- gew. wijkgemeente Geref.Bond) C. Trouwborst te Vlaardingen; te Dor drecht G.F. Smaling te Rijnsburg; te Schoonoord (part-time) mevr. drs. P.A. Bakker, kandidaat te Veen- dam; te Peize (herv.-geref.) H. Pais. cursusleider bij de 'Essenburgh' te Hlerden, wonende te Harderwijk. (part-time) C. Wessel, kand. te I ningen die bedankte voor Hofwier- de-Krewerd(part-time). Gereformeerde Kerken Beroepen te Schermerhorn (part time) mevr. drs. A.G. Oosterhof, kandidaat te Amsterdam. Gereformeerde Kerken Vrijge- Beroepen te Bedum J. van de Wete ring te Haulerwljk. Trotse vader én priester Negenenzeventig is William Reeda Schumacher die in het voorportaal poseert van de Sint Tarcl- siuskerk in Chicago, waar hij zojuist tot priester is gewijd. Hij is de oudste gewijde priester in de Verenigde Staten na een huwelijk waaruit zes kinderen werden geboren. Die kijken evenals hun vader trots toe. foto: ap PASADENA Er is nog steeds sprake van blank ra cisme in de Verenigde Sta ten: „Ik kan nog steeds niet in blanke kerken preken, tenzij het een speciale dienst betreft". Dit zei de voorzitter van de zwarte Evangelische Alliantie in de Verenigde Staten, ds. Eddy Lane, in Pa sadena tijdens de herdenking van het 25-jarig bestaan van deze organisatie. De zwarte evangelicals ble ken tijdens de bijeenkomst bijna onverdeeld achter Jesse Jackson in zijn race naar het Witte Huis te staan. „Voor ie dereen die een antenne voor het werk van God heeft, moet het duidelijk zijn dat Hij bezig is iets bijzonders te doen door Jackson," aldus bestuurslid Clarence Hilliard. De zwarte theoloog Anthony Evans toonde wel enige re serve: „Veel zwarte mensen denken dat een zwarte man in het Witte Huis de wereld zal veranderen. Maar volgens de bijbel is de kerk de be langrijkste factor als het gaat om verandering van de sa menleving". Zwarte evangelicals staan volgens Evans voor een di lemma: „Sociaal gezien zijn wij Democraat, maar ethisch Republikein. Mijns inziens is een stem voor Jesse Jackson een stem voor een onethisch politiek programma. Maar een republikeinse stem is een stem voor een sociaal onge voelig politiek programma Tijdens de jubileumbijeen komst werd een instituut voor zwarte evangelische be zinning en actie opgericht. Het doel van het instituut is een evangelische theologie te ontwikkelen in de context van de zwarte Amerikaanse ervaring. Hilliard karakteri seerde de zwarte evangeli sche theologie als een theolo gie die zich verplicht tot soli dariteit met de slachtoffers en de gemarginaliseerden. p Achterhaalde uitspraak 0 Opschudding in de wereld van het recht naar ding van het niets verbloemend commentaar waai Rotterdamse hoogleraar staatsrecht Van Maarsev^ vloer aanveegt niet een arrest van Nederlands rechtscollege, de Hoge Raad: „Het arrest van de Hoj over de toelaatbaarheid van verkrachting in vaste, welijkse relaties verkracht, onteert en schendt. Hel) geeft blijk van de opvatting dat vrouwen in relaties ii sel seksueel dienstbaar moeten zijn aan mannen". Het gerechtshof in Amsterdam had een verdacht sproken van verkrachting - gemeenschap onder van geweld - omdat het hof vond „dat een vrouw relatie met een man heeft, gehouden is tot seksueel g zolang zij de man niet overduidelijk heeft doen weteit de relatie wil beëindigen". Een woedende Van Maal publiceerde de namen van de raadsheren van de HojJ die het arrest wezen: „Collectief en individueel zijn zij spreken op dit arrest. Hun portretten verdienen in de" der gerechtigheid vooralsnog geen plaats". Volgei) moet ook bekeken worden deze raadsheren uit de i mer over te plaatsen naar een ander plekje in de Hogl De aanval van Van Maarseveen op de persoon van J is inmiddels door andere juristen scherp veroordeeld) spelen op de man: wie vraagt om het verwijderen vai ters na een onaanvaardbaar geachte uitspraak legt de L de wortel van het instituut van onafhankelijke rechll ah Rechters zijn er niet alleen om beslissingen te geverts oi mee iedereen het eens is - al zullen zij daarnaar wefen r mogelijk moeten streven - maar om naar beste wetend, dend vast te stellen wat burgers in een maatschappij |of i niet mogen. Zeg I ze Uiteraard mogen die uitspraken wel in di worden gebracht. En in het onderhavige geval is hef,nc daad onbegrijpelijk waarom de Hoge Raad in dit arire nodig heeft geoordeeld een kwalificatie te gebruikeme vertaald: „de vrouw behoort te allen tijde bereid, diej rT1€ en onderdanig te zijn...") die anno 1988 als volstrekt' derd van de hand moet worden gewezen. bed Overleg nieuwe stijl j?nai ten WANNEER morgen het cao-overleg nieuwe stijl beg^ sen minister Van Dijk en de ambtenarenbonden oveitshc beidsvoorwaarden voor volgend jaar, dan gebeurt daten een slecht gesternte. De ambtenarencentrale van de F) ACOP, zal niet van de partij zijn. Niet dat deze grool langenorganisatie van ambtenaren ontevreden is qchr nieuwe overlegstructuur die minister Van Dijk in hefrdai heeft geroepen, integendeel. Ook de ACOP vindt k- ei verbetering ten opzichte van de oude situatie, waarin Maa nister in het uiterste geval een herziening van de 01 voorwaarden eenzijdig oplegde. Ma; ECHTER al bij de vaststelling van de agenda kwamers nister in aanvaring met een oude bekende: Van de l_ Die wilde met alle geweld de kwestie van het prest< als eerste punt aan de orde gesteld zien. De minister, de bonden te verstaan had gekregen dat zij verzet aantekenen tegen zijn bonus-stelsel, voelde daar nief Daarom drukte hij het prestatieloon er nog snel evf alvorens de nieuwe, experimentele formule voor het (»-| f over de arbeidsvoorwaarden van kracht zou worden. 161 De christelijke centrale CCOOP en de centrale voc 'fe' delbaar en hoger personeel CMHA hebben zich const, ver opgesteld. Ze schuiven wel bij aan de onderhandej fel van de minister, zodat het nieuwe overlegsysteei geval zijn primeur zal beleven. n lge JJE bewindsman zal de verlangens verzamelen van c ve; den en van de betrokken „overheidswerkgevers": gite ten, onderwijs en defensie. Beide centrales hebben hulde senlijstjes al ingevuld, maar die vertonen maar weinijet eenkomst. De ambtenaren mogen naar hun oordeel ni terlopen bij de loonontwikkeling in het bedrijfsleven rste gel DAARBIJ heeft de christelijke centrale echter alle rjf.^ naren op het oog, terwijl de CMHA vooral opkomt bij haar aangesloten middelbare en hogere ambtenari^e men met minister Van Dijk zal de christelijke centring voorstander tonen van voortzetting van de tijdelijk niel maatregel voor ambtenaren, terwijl de CMHA daar titan )n is ndat Er valt dus nog genoeg te onderhandelen en dat zj| dan zonder de ACOP van Van de Scheur, die is blijvePr d ken tegen het prestatieloon. Dat is overigens een grootL^ V( voor een bescheiden stapje op weg naar een belonijoe'r(! teem waarin extra inzet extra kan worden beloond. D valt daarbij vooral over de uiteenlopende premies diellokl naren kunnen opstrijken. Ambtenaren met de hogere £rs sen mogen, als ze extra presteren, rekenen op hogere 'r toeslagen. De ACOP is boos dat daar niet meer overr.5 ten valt. L'f| Jvan In deze ruzie hebben zowel de minister als de ACObrlop blijk gegeven van een overmaat aan redelijkheid en (tkac inzicht, want de gevolgen zullen niet uitblijven. Er )en morgen nu wel allerlei afspraken worden gemaakt, mj br< is volstrekt onduidelijk hoe het daar verder mee moetoer<^ vervolggesprekken op decentraal niveau zal de ACOÏ sch twijfeld overal gewoon aan tafel aanschuiven, zondjvan gebonden te achten aan de afspraken die morgen op"1 lac lijk niveau worden gemaakt. de r nie actie DiE houding kan dan fnuikend zijn voor een waard^g^0 periment: het cao-overleg nieuwe stijl. De ACOP zou |gebc aan hebben gedaan zich niet zo halsstarrig op te stellet 0ok minister was waarschijnlijk verder gekomen als hij hrs streden bonusplan slechts in hoofdlijnen zou hebbe) diend. Wolkenvelden DE BILT (KNMI) Een uit loper van het Azorenhoge- drukgebied over Engeland en de Noordzee houdt in onze omgeving een noordelijke stroming in stand. Hierdoor trekt bewolking van de Noordzee steeds weer over ons land. Daar waar, de afgelopen dag, deze bewolking is opge lost trekt het vanavond en vannacht opnieuw dicht. Hier bij blijft de kans op een spatje motregen aanwezig. Morgen lost deze bewolking, in de loop van de dag, vooral in het binnenland weer op en maakt plaats voor zonnige pe rioden. De minimumtempera tuur vannacht wordt ongeveer 13 en de middagtemperatuur morgen ongeveer 20 graden. De wind is noord en matig. Weersvooruitzichten voor di verse Europese landen, mede gedeeld door het KNMI, geldig voor morgen en vrijdag: Zuid-Scandinavië: Eerst wei nig bewolking, maar in het Noorse kustgebied wolkenvel den. Vrijdag overal half tot zwaar bewolkt, maar overwe gend droog. Middagtempera tuur van 15 graden in het ui terste westen van Noorwegen tot 20 graden elders. Britse-Eilanden: Half tot zwaar bewolkt en in Schotland mogelijk wat regen. Middag- temperatuur van 15 graden in Schotland tot 20 graden in het zuiden van Engeland. Benelux en Duitsland: Over wegend zonnig, maar vooral in het -noorden ook enkele wol kenvelden. Middagtempera tuur ongeveer 21 graden. Frankrijk: In het noorden overwegend zonnig, maar in het zuiden wisselend bewolkt en enkele buien, mogelijk met onweer. Middagtemperatuyr van 20 graden in Noora- Frankrijk tot 27 graden plaat selijk in het zuiden. Alpenlanden: Wisselend be wolkt en een enkele bui. Mid dagtemperatuur ongeveer 24 graden. Spanje en Portugal: Wisselend bewolkt en enkele buien, mo gelijk met onweer. Middag- temperatuur van ongeveer 20 traden in het noordwesten tot 0 graden in het zuiden. Italië en Joegoslavische kust: Overwegend zonnig en maar een kleine kans op een bui. Middagtemperatuur ongeveer 28 graden. WEERRAPPORT HEDENMORGEN Weer Max Min Regen Amsterdam zw.bew. 20 13 0 De Bilt motregen 22 14 0.1 Den Helder zw.bew. 17 13 0 Rotterdam zw.bew. 19 13 0 Twente zw.bew. 22 13 0 Vlissingen motregen 18 13 0.1 Barcelona niet ontv. Berlijn l.bew. 21 13 0 Bordeaux mist 22 13 Brussel zw.bew. 24 12 0 Dublin mist 22 10 0.1 Frankfurt 1 bew. 27 12 0 Genève l.bew. 22 11 0.2 Helsinki onbew. 19 10 0 Innsbruck zw.bew. 26 14 0 Lissabon zw.bew. 20 13 2 Locarno h.bew. 24 12 20 motregen 23 11 Luxemburg l.bew." 24 12 Madrid - Malaga 21 11 26 14 Mallorca l.bew. 26 13 0 Malta. niet ontv. Moskou zw.bew. 20 11 0 München l.bew. 23 12 0 Nice onbew. 23 17 0.5 Oslo regenbui 22 13 0.1 Parijs h.bew. 26 11 0 Rome l.bew. 27 15 0 Split onbew. 26 15 0 Stockholm h.bew. 16 6.0 Warschau l.bew. 21 7 0 Wenen zw.bew. 25 13 Zurich h.bew. 24 12 0 Casablanca 28 20 26 18

Leidse Courant | 1988 | | pagina 2