üsseldorf beeft onder supportersgeweld 11 15 2 17 Verslagen Drugshandelaren voortaan in eigen land berecht Commercieel net biedt omroepen 100 miljoen Steenkamp stuurt kletsende senator Eerste Kamer uit jtomonteur loopt beste kans op nker door asbest Kamer wil haast met moderne wet over ontucht in huwelijk Politie houdt Haagse „stuntman" aan 16 Woensdag 15 juni 1988 80e jaargang no. 24139 Uitgave Westerpers, behorende lot Sijthoff Pers, Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel. 071-122244. Voor abonnementen: 071 -313677. Giro 103003. Bank: Amro-bank N.V. Leiden. Abonnementen (incl. 6% BTW) per maand I. 23,74 (aut. betaling), kwartaal I. 70,93, jaar I. 270,20. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00-19.00 uur, zaterdag 14.00-15.00 uur tel. 071-122248. Advertenties: (excl. 6% BTW) f0,65 per mm, familieberichten f. 0,59 per mm. Telefax 070-902702 tbv. advertenties. Directeur-hoofdredacteur LI. Hallewas, Chef-redacteur W.A. Buijteweg Losse nummers f. 1,10 Morgen wolkenvelden, maar in de loop van de dag vooral in het binnenland ook perioden met zon. Droog. Minimumtem peratuur ongeveer 13 graden. Middagtemperatuur omstreeks f raden. Matige noorden- Zon op: 05.19; onder: 22.02. Scheveningen hoog water: 5.05 en 17.45; laag water: 13.16 uur. enpeace beboet juil- storting De milieubeweging Green- - eeuwig in de weer voor een milieu heeft gisteren een [ekregen voor het storten van de kade van Ibiza op de Balea- Spanje. De zakken waren ach ten door de bemanning van het teace-schip „Sirius", dat op de >n stemming maakt tegen het en afmeren van met atoom- voortbewogen schepen in het van de Middellandse Zee. Een roerder wilde niet zeggen hoe le boete was. De bemanning Iwongen het vuil te storten, zei dat de havendirectie van Ibiza or een vuilcontainer had ge- HILVERSUM Onmiddellijk nadat ATV (AVRO, TROS en Veronica) het plan om in samenwerking met vier grote uitge vers te komen tot een commerciële omroep financieel hadden toegelicht - minister Brinkman van wvc kan jaarlijks rekenen op 160 miljoen gulden - heeft NCRV-voorzitter drs. Th. Jansen bezwaren geuit tegen het, in zijn ogen heilloze plan. Hij is van mening dat van een commerciële opzet geen sprake is en dat kabinet en parlement het plan als onbruikbaar terzijde zullen schuiven. De drie omroepen ATV en de vier grote uitgevers, El sevier, Perscombinatie, de Telegraaf en VNU, die voor commer ciële omroep in Nederland zijn, willen met honderd miljoen gul den het verlies aan STER-gelden voor de publieke omroepen (KRO, NCRV en VARA) compenseren. Zestig miljoen is voorlo pig als dekking van de algemene, lasten van de omroep. Pagina 13: NCRV: „Commercieel ATV-plan maakt geen en kele kans". CDA-senator Coenemans werd door Steenkamp uit de verga derzaal gestuurd. FOTO: ANP DEN HAAG Voorzitter Piet Steen kamp heeft gisteren de zogenoemde mai- den-speech van senator Fleers (CDA) in de Eerste Kamer onderbroken om een an dere senator, de CDA'er Coenemans, van de vloer van de vergaderzaal te sturen. Hij was volgens de voorzitter te luidruch tig aan het nakaarten met assistent-grif fier Van der Putten over het debat over het wetsontwerp op de lijkbezorging dat net was opgeschort, terwijl, Fleers als nieuwbakken parlementariër al aan zijn eerste toespraak was begonnen. „Er is on voldoende eerbied voor uw maiden speech. Ik vind dat dit ten onrechte is", zo onderbrak Steenkamp spreker Fleers. On der hilarisch gelach van de senatoren ging Steenkamp geïrriteerd door toen zijn op merking niet onmiddellijk het gewenste effect sorteerde: „Mijnheer Coenemans, wilt u naar de koffiekamer gaan en daar uw discussie voortzetten? Mijnheer Van der Putten, het -is de maiden-speech van de heer Fleers. Het is nu de derde keer dat ik dat vertel. Mijnheer Fleers, begint u maar opnieuw". Waarna Fleers onge stoord kon aandringen op een blauwdruk om de werklast van de Hoge Raad te be perken. evizierring voor Hennie Huisman VERSUM De Avro- >rscheiding, de Gouden vizierring 1988, is toe- hd aan Hennie Huis de populaire televisie- mtator van de Surpri- )w. Huisman sleept nee de prijs voor de de keer in de wacht, erste keer was in 1985. 1 jaar ging de prijs naar Bouwman en 1986 Jos Brink de ring. V\fwas volgens de Avro- dvoerder een nek-aan- met de veel beke- :e Medisch Centrum en met Ron's Honey- Quiz. De uitslag is als 1. Hennie Huisman, riseshow KRO; 2. Me- Centrum West/Ho- toon Quiz, beiden S; 4. Animal Crackers, S; 5. AVRO's Service Hennie Huisman FOTO: DIJKSTRA Salon. Er waren ongeveer ruim 15.000 inzendingen op deze enquête, die nu voor de 23ste maal werd ver richt. i 'ERDAM Auto- lurs lopen in de sa- iving de meeste kans 1 inker te krijgen als van het inademen et het blote oog on- asbestdeeltjes. niet zeker hoe groot /jns is doordat er nog onderzoek verricht |doordat goede me- heel moeilijk zijn. f- ft prof. dr. L. Reijnders gezegd op een studie- Amsterdam. Reijnders ritter van Natuur en \en hoogleraar bioche- \msterdam. steeds minder autofa- asbest gebruiken als ateriaal in remmen en ïgen, blijft het risico ker door inademing g zolang er nog auto's ere bouwjaren rondrij- ïiet de gehele industrie definitief van asbest afstapt. Volgens Reijnders zijn er „overweldigende aanwijzin gen" dat inademing van as bestvezels de kans op long-, buikvlies- en maagkanker vergroot. Monteurs die zich regelmatig bezighouden met rem- en kop- Celingreparaties krijgen daar- ij nogal wat asbestdeeltjes naar binnen. Vooral als er ge bruik wordt gemaakt van ho- gedruk-luchtspuiten en schuur- en slijp-apparaten. Buiten ziin de hoogste concen traties asbest gemeten in auto tunnels, langs snelwegen en in het stadsverkeer. Autofabri kanten die ook dit jaar nog as best gebruiken voor remmen en koppelingen zijn Alfa Ro meo, Austin, Citroën, Fiat, Ford, Hyundai, Jaguar, Lada, Lancia, Mercedes, Mitsubishi, Nissan,Peugeot, Renault, Rover, Skoda, Suzuki en Toy ota. einig publiek: :ert Michael son afgelast JS Een concert e Amerikaanse pop- ichael Jackson in de stad Lyon is afge- ïgens gebrek aan be- elling. Dit hebben satoren dinsdag be- emaakt. Slechts van de 30.000 kaar- )or het optreden op zijn aan de man ge- In kringen van de rindustrie is verno- i lat mogelijk ook het 'rt van Michael Jack- li Montpellier op de at wegens te ge- nimo voor de kaar- Amerikaanse su- doet tijdens het deel van zijn Euro- ook Parijs aan. aanse gbasis ij grens ibia NGTON Cuba heeft (uiden van Angola een vliegbasis aangelegd, l uit Cubaanse berich- Igens de Amerikaanse 5 in Washington is de I een gewapend treffen Cubaanse en Zuidafri- ojtroepen hiermee ver- het verleden hadden lafrikanen een groot it in de lucht, dankzij is bij de Namibische Oshakati en Rundu. 'ezigheid van Cubaan- n nabij de grens met heeft Zuidafrika vo- 'k doen besluiten re ft op te roepen. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur. telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. ZESTIG GEWONDEN AAN VOORAVOND NEDERLAND-ENGELAND Engelse hooligan smijt een stoel naar de ingang van een café in Düsseldorf. (Van onze correspondent Rink Drost) DÜSSELDORF - De win keliers en vooral de hore- ca-ondernemers in de bin nenstad van Düsseldorf zien met angst en beven de uurtjes voor en na de voetbalwedstrijd Enge- land-Nederland tegemoet. Tot nu toe hebben de Neder landse voetbalfans, gisteren en vanmorgen toch al met enkele duizenden aanwezig in Düssel dorf, zich opmerkelijk rustig gehouden. Zij trekken welis waar uiterst luidruchtig en met vlaggen zwaaiend door de binnenstad, maar tot handtas telijkheden of vandalisme was het tot vanochtend niet geko men. Van de Engelsen kan dat sinds vannacht niet meer worden gezegd. Meer dan honderd Britse fans kunnen de wedstrijd niet be zoeken; zij zitten sinds van nacht in politiecellen, nadat 300 hooligans op de vuist wa ren gegaan met Westduitse supporters die vanuit Gelsen- kirchen in Düsseldorf terug keerden na de wedstrijd tegen Denemarken. Uit alle delen van Nordrhein-Westfalen heeft de politie hulptroepen opgetrommeld. 2300 politie mensen moeten voor, tijdens en na de wedstrijd in Düssel dorf voor de nodige rust, vei ligheid en orde zorgen. Veel winkeliers in de binnen stad en de omgeving van het hoofdstation (daar ligt ruim een kilometer tussen) zien de komst van tienduizenden Brit ten en Nederlanders met angst en beven tegemoet. Een aantal middenstanders heeft de afge lopen nacht al een voorproefje gekregen van wat er kan ge beuren: voor tienduizenden guldens aan spiegelruiten zijn gesneuveld, terwijl door de scherven veel spulletjes in de FOTO: AP etalages zijn vernield. Thatcher wil voetballers terugroepen LONDEN Margaret That cher heeft zich uitgesproken voor het vervroegd terugtrek ken van het Engelse voetbal elftal bij het Europees kampi oenschap in West-Duitsland. De regeringsleidster verklaar de gisteravond in het Lager huis in Londen dat de toe komst van het voetbal als kijk- sport op het spel staat. De ge beurtenissen van de afgelopen nacht bevestigde Thatcher in haar mening. George Foulkes, buitenland specialist van de oppositiepar tij Labour, gaf woensdagmor gen eveneens zijn visie op de gang van zaken. „Ons rest niets anders dan de Engelse ploeg terug te laten komen. Er komt alleen maar meer ellen de van, wanneer onze spelers nog langer in West-Duitsland blijven. We kunnen ze» niet toestaan verder te gaan". Naar wordt verwacht komt de avondspits vandaag globaal een uur eerder op gang dan normaal. Ook al zijn er nau welijks fabrieken, kantoren en winkels die officieel eerder sluiten zullen toch vele werk nemers vroeger dan gewoon lijk naar huis gaan om de wed strijd van het Nederlands elf tal tegen Engeland via de tele visie te kunnen volgen. In tal van bedrijven met „glijdende werktijden" werd vanmorgen vroeg begonnen om vanmid dag rond vier uur te kunnen ophouden. In bedrijven met ploegendienst, zoals bijvoor beeld bij Sijthoff Pers, wordt de wedstrijd op video opgeno men en later tijdens de (eten- s)pauzes afgedraaid. DEN HAAG De PvdA- fractie in de Tweede Ka mer heeft minister Kort- hals-Altes (justitie) ge vraagd haast te maken met een wetsontwerp dat verkrachting binnen het huwelijk (en in andere re laties) strafbaar stelt. De discussie rond dit onder werp is weer opgelaaid na twee uitspraken van de Hoge Raad dat gemeenschap onder geweld in een relatie niet strafbaar is. Een meerderheid in de Tweede Kamer dringt al jaren aan op een bijstelling van het wetboek van straf recht op dit punt. Hoewel tien jaar geleden de toenmalige mi nister van justitie de Kamer een wetswijziging toezegde, is er tot op heden nog niets ver anderd aan de uit de vorige eeuw stammende wetgeving. Nadat vorige week opschud ding was ontstaan over een uitspraak van de Hoge Raad, waarop de Rotterdamse hoog leraar Van Maarseveen met een felle aanval reageerde, blijkt nu dat de Hoge Raad in februari een veroordeling van een man die terecht had ge staan wegens ontucht, nietig heeft verklaard. Ditmaal ging het om een huwelijkse relatie waarin de betrokkenen van tafel en bed waren gescheiden maar het echtscheidingsvonnis nog niet was uitgesproken. De Hoge Raad vernietigde het vonnis van het Bossche ge rechtshof, waarin de man was veroordeeld. Pagina 3: Als een vrouw nee zegt, dan bedoelt ze ook nee Bom bleek verkeersbord HAZERSWOUDE-RIJNDIJK Een speurtocht naar een vliegtuigbom uit de Tweede Wereldoorlog heeft gisteren alleen een oud verkeersbord opgeleverd. In de wijk Rhy- nenburch worden momenteel rioolwerkzaamheden verricht. Oudere inwoners hadden ge waarschuwd dat er mogelijk blindgangers in de grond lig gen. Met metaaldetectoren wordt gezocht naar eventuele bommen. Het Hoogheemraad schap van Rijnland, dat bezig is met het aanleggen van een persleiding, ontdekte maandag in de Spoorsloot op die manier de aanwezigheid van metaal. De sloot werd afgedamd en er werd gezocht. Op de bodem van de sloot werd echter al leen het verkeersbord gevon den. Timmerman verft spiegel geldloper LEIDEN Een 30-jarige Leidse timmerman heeft gis terochtend om elf minuten over elf de spiegel van een geldtransportauto witgekalkt. De motor van de auto draaide op volle toeren terwijl de 34- jarige geldloper uit Zoeter- meer geld ophaalde in de Mandenmakerssteeg. De tim merman vond dat hij onnodig veel uitlaatgassen moest inade men en sprak de geldloper daarover aan. De daaropvol gende woordentwist resulteer de in de verfactie. De twee riepen daarna de politie te hulp. Op het bureau werd de ruzie uitgepraat. De timmer man heeft de spiegel weer schoongemaakt. EINDHOVEN De politie van Eindhoven heeft een 44-jarige Hagenaar aangehouden die zich de afgelopen maanden heeft uitgegeven voor stuntman. Op die wijze zag hij in Eindhoven kans vijftien bedrijven op te lichten voor enkele duizenden guldens. De Eindhovense politie spande hij voor zijn karretje door zich vanuit een ziekenhuis waar hij destijds werd verpleegd, in een luxe huurauto te laten escorteren naar een Eindhovense bioscoop, waar de Nederlandse film Amsterdamned in première ging. De man vertelde dat hij daaraan had meegewerkt. De man heeft verder bekend dat hij de afgelopen maanden in nog vier andere ziekenhuizen, ver spreid over het hele land, heeft gelegen. Ook daar gaf hij zich steeds uit voor stuntman en bestelde hij allerlei goederen zonder die te betalen. Het ging daarbij vooral om bloemen, fruit en der gelijke. In die gevallen gaat het om bedragen van enkele hon derden guldens. Inmiddels is de man in Eindhoven opnieuw op genomen in een ziekenhuis in verband met zijn slechte gezond heidstoestand, ditmaal echter onder zijn eigen naam. (Van onze correspondent Frans Boogaard) LUXEMBURG Neder landse drugshandelaren of -gebruikers die in België, Luxemburg, Frankrijk of West-Duitsland worden gepakt, zullen voortaan direct worden uitgeleverd in eigen land berecht te worden. Die principe-af spraak hebben ministers en staatssecretarissen van de vijf betrokken landen gisteren in Luxemburg gemaakt. De drie Benelux-landen waren x voor het principe van berech- tiging in eigen land al eerder gewonnen, maar gisteren gin gen vrij onverwacht ook de Westduitse staatssecretaris Schreckenberger en de Franse minister Cresson akkoord. De overeenkomst betekent dat voortaan ook Westduitse en Franse verslaafden en hande laren die zich in Nederland veilig waanden, aan het land van herkomst zullen worden uitgeleverd. Nederlandse staatssecretaris Korte-Van Hemel (Justitie) noemde het akkoord over de uitlevering „een belangrijke stap". Frankrijk en de Bonds republiek staan erom bekend dat ze zeker vergeleken met Nederland drugsdelinquenten streng aanpakken. De affaire- Harm Dost, een Nederlander die wegens drugsbezit jaren lang in een Westduitse cel vastzat, is daarvan het be kendste voorbeeld. Anderzijds kan verwacht worden dat het Franse en Duitse „drugstoeris me" naar Nederland van wege de soepeler justitiële aan pak iets zal teruglopen. Pag.5: Vluchtelingenorgani saties bezorgd over asiel recht Solidariteit met m werklozen K onvoldoende V Deense oudjes zijn opgebrand Bouwplannen Leidse Hout en volkstuinen geschrapt 18 PAGINA'S „Confessionele worden dubbel gepakt" Borden moeten Koudekerk verkeersveiliger maken Milieugroep Oegstgeest verontrust over puinstort in Put van Menten GEESTELIJK LEVEN OPINIE/WEER BINNENLAND BUITENLAND ECONOMIE KUNST SPORT RADIO EN TELEVISIE LEIDEN OMGEVING Voetbal op tv Nederland 3, 17.05 uur: Engeland-Nederland. Nederland 3, 20.05 uur: lerland-Sovjetunie. Nederland 3, 23.25 uun EK-voetbaljournaal. Als er een dag is waarop er van glijdende en soort gelijke werktijden gebruik is gemaakt, dan is het wel vandaag. Alle voetballiefhebbers en andere va- derlandslievenden reppen zich vanmiddag zo vroeg mogelijk naar huis en buis om van vijf uur af het gegoochel met de bal met intense spanning te kun nen volgen. Alleen winkelbedienden, buschauffeurs, trambestuurders en meer van die tijd- en plaatsge- bonden-werkers-tot-en-met-het-laatste-uur zitten op zijn gunstigst met een radio aan hun oor om te vernemen hoe Oranje het er tegen Engeland van afbrengt. Zij, en iedereen die er nog eens uitge breid kennis van wil nemen, hébben altijd nog de Leidse Courant. Om in het stadion te verslaan wie er is verslagen. De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Voorletters: Adres: Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar: de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. N B. Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd. Ccidóc (Bowuvnt

Leidse Courant | 1988 | | pagina 1