Deense oudjes opgebrand Italië groeit in favorietenrol •EKstra«EKstra«EKstrat •EKstratEKstra«EKstra« OLAF THON ZIET WESTDUITSERS AL IN FINALE BEHOUDEND SPANJE VERKLEINT ZIJN KANSEN Liverpool sleept Johnston voor de rechter Robson tolerant mem f ir Leidse Courant: voor meer dan nieuws alleen. Een krant voor u! SPORT SaidóaOowuwt WOENSDAG IS IUNI 1988 Verlies remt promotiemarkt De markt in promotie-artikelen heeft snel gereageerd op het verlies van het Nederlands elftal tegen de Sovjetunie. Bedrij ven die opties hadden hij drukkerijen op Oranje-petten, T-shir- tjes en buttons hebben hun orders voorlopig ingetrokken, in afwachting van het resultaat van vanavond tegen Engeland. „Het getuigt niet van gezond verstand als je op dit moment een optie niet zou intrekken", zegt Henk Brusse jr. directeur van Button Boss in Enschede, Neerlands grootste promotie-petten en buttonleverancier. Bij Adidas echter, de enige leverancier van de officiële Oranje-shirtjes, bleef de telefoon ook na zon dagavond rinkelen. Maar Adidas is uitverkocht. Geen oranje stof is meer verkrijgbaar. Doping- tests negatief Alle dopingtests bij het EK, waar van tot nu toe de uitslagen bekend zijn, hebben een negatief resultaat opgeleverd. Dr. Hans-Jörg Eiss- mann, de Oost- dui tse voorzi tter van het medisch comité van de UEFA, maakte dit gisteren bekend. Van het Neder- Sovjetunie Gerald lands elftal wer- Vanenburg en den zondag na de John van 't Schip wedstrijd tegen de gecontroleerd. Italianen zonder citroenen Paniek in de Italiaanse ploeg, gisteravond één uur voor het be gin van de ontmoeting met Spanje. De elftalbegeleider was vergeten de bij interlands gebruikelijke kist citroenen in te ko pen. De spelers krijgen in de rust van de wedstrijd het energie rijke sap van de vruchten voorgeschoteld. Trainer Azeglio Vi ct ni stuurde de vergeetachtige official op het laatste moment naar het vliegveld in Frankfurt om alsnog een kist te halen. Onder politiebegeleiding spoedde deze zich naar de winkels en kwam even later terug met zestig citroenen die blijkbaar hiel pen, want de Italianen beslisten het duel in de tweede helft. V GELSENKIRCHEN De spelers van het Deen se voetbalelftal hebben hun uitschakeling in het Europees kampioen schap, sinds gisteravond onvermijdelijk na de ne derlaag van 2-0 tegen gastheer West Duitsland, gelaten geaccepteerd. De verwachtingen vooraf waren al niet denderend en in de praktijk werden de prognoses slechts be waarheid. Maar de roem loze aftocht deed deson danks pijn. De Deense oudjes bleken te zijn op gebrand. Sören Lerby, die al na zes minuten de eerste treffer (van Jiirgen Klinsmann) in leidde en vervolgens een on gekend zwakke wedstrijd speelde, trok het boetekleed aan. „Jonge spelers mogen fouten maken, ik kan me dergelijke blunders niet per mitteren", aldus de PSV'er. Lerby zocht de schuld bij zichzelf, waar heel Denemar ken faalde. „Ik heb vooraf gezegd dat we het spel zelf niet hoefden te maken, maar door die poedel van mij moest het wel. We zijn daar toe met deze ploeg niet meer in staat. Een wedstrijd naar de hand zetten is niet mak kelijk. Zeker niet tegen Duitsland. Ik vind het geen echt goed elftal, maar je wint er wel heel moeilijk van". De falende spits Preben Elk- jaer Larsen meende dat het falen van hem en zijn team genoten vooral toegeschre ven dient te worden aan de gebrekkige voorbereiding van de Deense nationale •ploeg. En: „Nu zullen we moeten constateren dat de gouden periode van het Deense elftal achter ons ligt. Dat is hard, maar helaas wel de realiteit. De beurt is nu aan de jongeren". Sepp Piontek, de Westduitse trainer van de Deense ploeg, berustte in de diepe val die zijn team de laatste jaren heeft gemaakt. „Ik ben te leurgesteld dat wij uitgescha keld zijn. Een goede periode van Denemarken ligt achter ons. Wij hebben een tijd meegspeeld op internationaal niveau, goede resultaten ge boekt, maar moeten nu bou wen aan een nieuwe ploeg. Het meest pijnlijke was nog dat niet de tegenstander ons heeft geklopt, maar wij zelf. De ploeg is niet sterk genoeg om kansen te creëren, mis schien waren er sommigen bij ons die er vooraf al niet meer in geloofden". Thon Het was uiteindelijk Olaf Thon, die ervoor zorgde dat het publiek in zijn geboorte stad Gelsenkirchen de matig spelende Westduitse ploeg niet met een fluitconcert de catacomben injoeg. De kleine middenvelder, die komend seizoen het gedegradeerde Schalke '04 inruilt voor Bay- ern München, forceerde in de slotfase met een fraaie kopstoot de beslissing. De 22-jarige Thon: „Ander half jaar geleden, na het WK, heb ik toevallig ook met mijn hoofd gescoord tegen de De nen. Maar omdat ik zo klein ben, blijven dergelijke tref fers uitzonderlijk voor mij". Thon gelooft nu dat een plaats in de eindstrijd voor de Westduitsers mogelijk is. „We zijn één van de belang rijkste kandidaten. Als je voor eigen publiek de halve finale kunt spelen, moet er meer mogelijk zijn. Ja, ik hoop op die finale in Mün chen. Dat zal opnieuw een thuiswedstrijd voor mij worden". Jürgen Klinsmann, de man die wordt bejubeld om zijn neusje voor doelpunten maar wordt verguisd wegens zijn politieke voorkeur voor de Groenen, scoorde zijn tweede treffer in zes interlands. De blonde aanvaller profiteerde van de fout van Lerby. „Sco ren is. voor een spits erg be langrijk. Het geeft mij in ie der geval veel zelfvertrou wen. Heb je een keer ge scoord, dan ben je vervolgens niet meer bang om een kans te missen. Een gevoelskwes tie, die moeilijk te verwoor den is". Politieke voorkeur De politieke voorkeur van Klinsmann heeft in het fel rechtse zuiden, waar hij van daan komt, veel kwaad bloed gezet. „Zeker door de oude ren wordt het niet gepikt, dat ik voor de natuur op kom. Ik wil dat ons land ook in de toekomst leefbaar is. In mijn geboorteplaats, een dorpje Michael Laudrup en Jürgen Kohier in een misleidende pose. zoveel aardige momenten bracht West Duitsland-Denemarken niet. FOTO: AP onder de rook van Stuttgart. als ik Europees kampioen neemt men dat mij erg kwa- word. Zo gaat dat hier. Het ene moment ben je een held, het andere een nietsnut". RICHARD THANNHAUSER lijk. Ik word daar zelfs voor communist uitgemaakt. Het ergste vind ik, dat sommige mensen niet meer in de bak kerij van mijn ouders komen, nu mijn voorkeur voor de Groenen bekend is. Mis schien verandert die houding West Duitsland-Denemarken 2-0 (1-0): 10. Klinsmann 1-0, 87. Thon 2-0. Scheidsrechter: Valentine (Sch) Toeschouwers 70 748. Geel: Rolff (West Duitsland); Elkjaer Larsen, Poulsen (Denemarken). West Duitsland: Immel; Buchwald (Borowka). Herget, Kohier, Breh- me; Littbarski, Rolff, MatthSus, Thon; Voller (Mill), Klinsmann. Denemarken: Schmeichel; Sive- baek, L. Olsen, Nielsen, Heintze; Vilfort (Berggreen). M. Olsen, Ler by, Laudrup; Poulsen, Elkjaer Lar- FRANKFURT Italië, dat in de openingswed strijd van het EK tegen gastland West-Duitsland de volle winst miste door een curieuze beslissing van scheidsrechter Hac- kett, slaagde er gister avond wél in een voor sprong van 1-0 tot en met het laatste fluitsignaal vast te houden. Dit ten koste van een behoudend spelend Spanje, hetgeen een verkeerde tactische keuze van bondscoach Munoz bleek te zijn. Hij riep met zijn verdedigende speelwijze het onheil zelf af en moest een kwartier voor tijd toezien dat Vialli de enige treffer liet aantekenen. Een negatieve uitkomst van de beslissing van Munoz is nog niet absoluut. De nederlaag immers legt, net als het beoog de gelijkspel, op de ploeg de verplichting vrijdag van West- Duitsland te winnen. Geen aantrekkelijk vooruitzicht overigens. Italië voetbalde moediger, maar vooral beter. Er was geen zwakke plek in het elftal. De scholing van de groep, die al zo lang samen is en zijn top eigenlijk pas over twee jaar moet bereiken, leidde nu al tot een voortreffelijk aanvoelen van de gedachten van de me despelers. tot een steeds tijdig overnemen van de posities en soms verbluffende snelle com binaties. Kortom, Italië groeit al eerder dan gepland in een favorietenrol. De Azzurri-verdedigers, altijd een man meer tegen slechts twee Spaanse spitsen (Butra- gueno en Bakero), durfden op te komen en Ancelotti, Dona- doni en Giannini drongen ge regeld door in de vijandelijke defensie als steun voor het duo Vialli en Mancini. Een groot verschil met de Spaanse aan pak. Michel, tegen de Denen Stand groep 1 West-Duitsland 2 1 1 0 3 3-1 Italië 2 1 1 0 3 2-1 Spanje 2 10 12 3-3 Denemarken 2 0 0 2 0 2-5 Matchwinnaar Vialli (links) probeert Soler uit te kappen. gevaarlijk in de frontlijn, blëef ver achter zijn aanval om het gevaar van de opkomende verdediger Maldini te beteuge len, de flankverdedigers Soler (vervanger voor de geblesseer de Camacho) .en Tomas ston den vastgekluisterd in de lijn die hen verbond met het ooki al niet ondernemende centrale duo Sanchis-Andripua. Waar de Italiaanse opbouw bij vlagen gedurfd en snel was, koos Spanje uitsluitend voor de veilige pass. Het leek wel of Spanje dwars over het veld voetbalde en de Italianen in de lengterichting. De Spaanse te rughoudendheid leidde er ech ter niet toe dat de ploeg lang durig in balbezit was. Butra- gueno werd door een gebrek aan steun gedwongen tot per soonlijke acties en dat toas een vrijwel onbegonnen zaak te gen Baresi en Ferri. Bakero kwam ondanks verwoede po gingen nauwelijks tot enige ac tie van betekenis. Zijn passes en balcontacten leidden bij herhaling tot balverlies. De Spaanse ploeg, gekluisterd in een systeem dat snelheid van handelen onmogelijk maakte, kon na een vlakke eerste helft niet omschakelen. Werd aanvallend amper ge vaarlijk omdat Baresi. als ab solute uitblinker, zijn verdedi ging hecht gesloten hield. Mu noz ontkende na afloop overi gens dat zijn elftal bewust de fensief had gevoetbald. „Wij hebben gespeeld, waar de Ita lianen ons de mogelijkheden lieten. Daardoor hebben wij weinig ruimte gehad te spelen zoals wij het wilden". De Spaanse nederlaag tekende zich na de hervatting af omdat de Italianen, met de gemakke lijke wedstrijd tegen de Denen nog in het vooruitzicht, aan vallend bleven voetballen. Het sterke middenveld beef op perfecte wijze de voeding ver zorgen en Mancini had al in de tweede minuut de openings treffer op het hoofd. Zubiza- retta verrichte een klein won dertje. Het was de eerste, echt uitgespeelde kans van de Ita lianen, maar bij lange na niet de laatste. Want het georgani seerde verweer van de Span jaarden werd steeds brokkeli- ger. Altobelli, kort daarvoor inge vallen voor Mancini, haalde, met een lepe beweging, het evenwicht uit de wedstrijd. Na een pass van De Napoli stapte hij eenvoudig over de bal heen, waardoor Vialli plotse ling volmaakt vrij voor Zubi- zaretta kwam. De spits haalde genadeloos uit: 1-0. Het even wicht in de score was eindelijk verbroken en hoewel winst of gelijkspel in feite niets uit maakte, gingen de Spanjaar den eindelijk aanvallend knokken. De druk, die even ontketend werd, doorstond Italië echter gemakkelijk. De Italiaanse bondscoach Vici- n> was na afloop bijzonder op getogen over de verrichtingen van zijn team. „Ik moet het elftal een groot compliment maken. Ik vond dat we van avond moesten winnen en dat is gebeurd". Munoz was niet in mineur: „Het resultaat weer spiegelt de wedstrijd. Italië was zeer sterk en met name in de eerste helft heel overtui gend". Italië-Spanje 1-0 (0-0): 74. Vialli 1-0. Scheidsrechter: Fredriksson (Zwe). Toeschouwers: 51.790. Gele kaart: Ferri (Ita). Italië: Zenga; Bergomi, Baresi, Ferri, Maldini; Donadoni, De Napoli, Ance lotti, Giannini; Mancini (Altobelli), Vialli (De Agostini). Spanje: Zubizarreta; Tomas, Adrinua, Sancnis, Soler; Michel (Beguinstain), (Martin .Vazi Gordillo; Butragueno, 1 BIJ DEZE KRANT INFORMATIE OVER FILMS, MUZIEK, THEATER, RECREATIE, EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA LONDEN Liverpool sleept één van zijn eigen spelers, Graig Johnston, voor de rech ter. De 27-jarige aanvaller, ge boren in Zuidafrika en opge groeid in Australië, heeft de buik vol van het profvoetbal en wenst te vertrekken on danks het feit dat zijn contract nog een jaar doorloopt. John ston wil in Australië een nieuw bestaan opbouwen. Li verpool, dat Johnston in 1981 voor bijna 1,9 miljoen gulden van Middlesbrough overnam, dreigt hierdoor een transfer som voor de speler mis te lo pen. De club eist derhalve een financiële genoegdoening. 99 Het Engelse trainingskwartier bruist van discussie. D Oc de eerste indruk die ik gisteravond kreeg tijdens mijn - zoek aan Bobby Robson, de coach van de Engelsen. Rolj, beschikt nog altijd over een flinke dosis humor. Hij is tolerant mens. Hij lijkt niet gebukt te gaan onder de tiek in de pers. Journalisten, die vrij rondlopen in Gut Höhne in Mettmann, eisen zijn vertrek wanneer land van Nederland verliest. Robson probeert mij heel tiel uit te vragen over Oranje. Ik geef enkele obligate woorden. Ik ben geen „verrader". „Gullit en Rijkaard super", zegt Robson bedachtzaam. Hateley en Lineker zitten ervaringen uit te wisselen. F 3er: ley speelt bij Monaco, Lineker bij Barcelona. Ik knoop car gesprekje met hen aan. Zij blijken mij niet te kennen in 1 heb er tijdens mijn carrière blijkbaar anders uitgezien, y' ik dan toch dikker geworden? Pas als ik mijn naam ni^, gaat bij hen een lichtje branden. Lineker bekent scf over het missen van de vele kansen tegen de Ieren. „X het zal tegen Holland beter gaan", zegt hij. „Ik ben sn 1 dan Rijkaard op de eerste meters". Hij grijnst als hij „Ik loop de honderd meter onder de elf seconden". E li ;1 kl TO hij tuurlijk vertelt Robson mij niet hoe zijn taktiek zal zijl gen Oranje. Ik zou dat in zijn plaats ook niet doen teg< >nd< dar Sc meeste coaches denken dat ze het allemaal het beste en voelen zich in hun vakbekwaamheid aangetast a |êdc collega's iets vragen, zeker waar anderen bij zijn. Vanmorgen heb ik uitgeslapen. Om elf uur wandel ik i het centrum van Keulen. Koop een cadeautje dochter Dasha die zaterdag zestien jaar wordt. Ze heeft^ horloge gevraagd dat ook moet passen bij haar jeans. Op weg naar het Volksparkstadion in Gelsenkirchen er lange files. Ik arriveer een half uur voor het duel Duitsland-Denemarken. Op de perstribune, die hoo£t ver van de grasmat is gesitueerd, volgt een krantenjou 't list het gebeuren op het veld deels via mini-televisie a stel. De voortsnellende techniek komt dus ook hemjjjss goede. Henk Mees van het Brabants Dagblad steekt m« art, collega de ogen uit met dat apparaatje waarop een stor ;n vrij kleurenbeeld te zien is. Herhalingen van belang ;s momenten op het veld, tv-interviews voor, tijdens en r 5tinj wedstrijd kan hij vanaf de perstribune op zijn gemakr gen. Hij zegt dat het toestelletje nu nog iets boven de gulden kost. Het weegt minder dan een kilo en het bef 7x5 centimeter groot. Het werkt op zes batterijtjes, hebbeding voor niet alleen voetbaljournalisten. Al voor de wedstrijd voorspel ik dat West Duitsland twee doelpunten verschil wint. Ik ontmoet Wolfgang rian, oud-doelman van het nationale team en nu voef, makelaar. Ook hij wil me een speler verkopen. Op dit iell ment ben ik bezig met een speler wiens naam ik niet e noemen. Ik heb dus geen interesse. Ex-trainer Udo Lfc, j\ snelt zwijgend voorbij, de perszaal in. Tegenwoordig i^ Ita hij journalist en in die hoedanigheid vertelt hoe ieder%n I dere trainer het zou moeten doen. gtra Scheidsrechter Valentine uit Schotland fluit de wedl voor mij naar de vaantjes. Het duel wordt ontsierd da veel overtredingen waartegen hij niet optreedt. DaL vind ik deze ontmoeting geen leuk kijkspel. Bovendieiv de Denen te zwak voor de Duitsers. Piontek heeft He tal helemaal omgegooid en laat onder meer Olsen zo sF^(j zoals hij bij FC Köln speelt, als defensieve middenvtri"s; Een omzetting die geen effect heeft. De ouderdom feo OÓ verlegd naar het middenveld. Lerby en Olsen zijn si 4e i bijna 68 jaar. Mijn voorspelling dat de Denen geen ;723 zullen pakken, zal dan ook wel uitkomen. West Duitsland speelt de eerste twintig minuten heel IPF Komt verdiend op voorsprong na mistasten van LjyL Klinsmann scoort zijn tweede doelpunt in zijn zevend^* terland. Daarna verliezen de Duitsers de draad, ok-.. Buchwald geblesseerd raakt. Het duurt lang voordat oogwond is gehecht. Pas een kwartier voor tijd, als deiBAl nen hun lucht kwijt zijn, speelt Duitsland weer zoalima: begon. Prompt valt het tweede doelpunt (Thon) dat iltfptun meer zie omdat ik snel terug moet naar Keulen waar de hotelkamer Italië-Spanje wil volgen. Onderweg r|)sy.D door een stoplicht. Bij een volgende stoplicht staat eei> Mai torpolitie naast me en ik moet mijn portierraam tears, draaien. Hij herkent me en geeft een waarschuwing.^" voor mij is rood rood, zegt hij. Na het eerste kwartier van Italië-Spanje denk ik dat Sfc 'g je vrijdag geen kans heeft tegen Duitsland. Spanje voorin slagkracht. Ik denk dat ook dit duel in een gb/\i spel eindigt. Spanje krijgt het moeilijk om de halve fir te bereiken. fSJT.' Sportwereld Boksen Lichtgewicht Sil vio Mezzenga verloor in het Bulgaarse Albena op punten (0-5) van de Bulgaar Tschu- prensky. Skiën Jkiën Marina Kiehl, de olympische kampioene afda ling in Calgary gaat een oplei ding tot reclame-ontwerpster volgen. Basketbal Het Ned|ET herenteam zal het tijdfctM: Olympisch kwalificaèmpc nooi, zonder de geblej0"- 1 Jos Kuipers moeten std BAL Tennis*België degrjJJ^ door een nederlaag (3-frate; Hongarije. -Tiibu ANGELO NUSKENS NAAR UERDINGEIj DEN HAAG De Nederlandse voetballer Angelo heeft zijn Belgische club Lokeren verruild voor het We$ Uerdingen. De 24-jarige aanvaller tekende een contr# twee jaar. Nijskens, die al als UEFA-jeugdspeler naarK ging, speelde negen jaar voor Lokeren. Middenvelder Grads Fühler (Emmen) tekende eet contract bij de nieuwe eredivisieclub SC Veendam. Aanvaller Heinz Gründel (Hamburger SV) speelt de kl"1 twee seizoenen bij Eintracht Frankfurt. De JoegoslaviscH national Haris Skoro heeft een contract getekend bij Ta

Leidse Courant | 1988 | | pagina 10