jöranje spoelt kater weg Peter Shilton leeft bij de dag Kstra«EKstra»EKstra# Kstra«EKstra§EKstra« Ceidae Commit Grensrechter Blankenstein na blunder: „Voor veel mensen zal ik nu wel niet deugen Politie Düsseldorf is extra voorbereid Van der Louw biedt excuses aan jiijff vrijgesproken a belastingontduiking Leidse Courant: voor meer dan nieuws alleen. Een krant voor u! DINSDAG 14 JUNI 1988 PAGINA 9 NOORDWIJKERHOUT John Blankenstein is niet gefrustreerd geraakt door zijn misser tijdens Spanje-Denemarken van afgelopen zaterdag in Hannover. De 37-jarige arbiter verzuimde tijdens dat treffen voor de eind ronde van de strijd om het Europees kampioenschap als grensrechter de vlag te heffen, toen Emilio Butra- gueno zich in duidelijke buitenspelpositie bevond. mand van die Denen protes teerde toen het gebeurde. Achteraf is het altijd zo ge makkelijk praten. Ik maak me er niet druk om. Scheids rechters worden in dit geval altijd enorm belangrijk ge maakt. Ik ben ervan over tuigd dat de Denen anders ook verloren zouden hebben. De Spaanse spits scoorde en bracht zijn land daar mee voor de tweede maal in het duel op voorsprong (2-1), omdat scheidsrech ter Bep Thomas afging op de waarneming van zijn assistent. Een tegenslag die de Denen niet meer te boven zouden komen. lees, dan zou ik bijna aan mezelf gaan twijfelen", aldus de Amsterdammer. „Bela chelijk gewoon. Voor mijn gevoel heb ik goed gefloten en dat is me door mensen van de UEFA ook verteld. te moment, waarop hij zicht baar in de fout ging. „Maar ik neem onvoorwaardelijk aan wat men zegt. Waarom ik niet de goede beslissing heb genomen, weet ik niet. Het is een moeilijke situatie voor een grensrechter, maar of dat er iets mee te maken heeft, zou ik niet kunnen zeggen. Het merkwaardige is ook dat ik, toen die goal ge vallen was, eigenlijk hele maal geen reactie heb ge hoord. Niet van het publiek, dat toch onder meer bestond mensen zal ik nu wel niet deugen. Het is uiteraard ook een domper, heel vervelend als zoiets gebeurt. Maar nog maals, ik probeer te achter halen wat de oorzaak kan zijn, maar kom er niet ach- uit tienduizenden Deense supporters en niet bij de spe lers van Denemarken". „Daarom ging er onder de wedstrijd bij mij ook geen lampje branden dat ik wel eens wat verkeerd gedaan zou kunnen hebben, ik werd niet wakker geschud. Zelfs in de kleedkamer repte nie mand erover, ook niet één van de waarnemers. De dis cussies zijn pas later aan de hand van televisiebeelden op gang gekomen. Voor veel Het was niet één van de makkelijkste wedstrijden, maar wel één van de moois te, denk ik. Zelf heb ik geen beelden gezien van die bui tenspelgoal. Als het zo is en dat zal dan wel, dan is dat ui teraard jammer. Maar nie Thomas Bep Thomas zegt geschrok ken te zijn van de teneur in de kranten naar aanleiding van zijn optreden in Hanno ver. „Als ik dat allemaal zo Of ik nog op de finale hoop? Daar heb ik ook voor zater dag nog geen seconde over nagedacht". WILLEM PFEIFFER Terug in Noordwijkerhout heeft Blankenstein zelf naar eigen zeggen de beelden nog niet gezien van het gewraak Jlankenstein: „Moeilijke FOTO: SP opmerkingen aan het adres van de vleugelspitsen Gerald Vanenburg en John van 't Schip. „De tijd dat je dertig voorzetten per wedstrijd zag is wel voorbij. Aan het pro bleem van de vleugels moeten we niet zo zwaar til len". Mèer moeite kost het Michels blijkbaar te accepte ren dat Nederland op West- duitse bodem „thuiswedstrij den" speelt. „Wij spelen om kansen te creëren, anderen om ze te voorkomen. In de moderne voetballerij is het bijna een wet dat de verdedi gende ploeg met een counter de offensieve thuisploeg klopt. We hebben goed ge speeld en verloren, dat is moeilijker te verwerken dan dat je slecht speelt en ver liest". in de halve finale) wilde nie mand wat weten. Er moet ge wonnen worden, luidt het credo bij de internationals. En bij bondscoach Rinus Mi chels, die zijn elftal vermoe delijk nauwelijks zal wijzigen en niet wenste in te gaan of Marco van Basten tegen de Engelsen op een basisplaats mag rekenen. „Er is geen re den voor grote veranderin gen. Ik kan het mes er wel in gaan zetten, maar zondag is er niet slecht gespeeld als team en zijn er ook geen ta ken verzuimd", meende Mi chels, die desondanks wel wat op- en aanmerkingen had aan het adres van zijn pupillen. „Zien ze mij als een indringer?" Tegen negen uur ontwaar ik voor het eerst, sinds ik Euro '88 volg, het onmiskenbare licht van de zon. Dat verge makkelijkt het ontwaken, want ik kwam pas laat in bed. De ontmoeting met dr. Carlos Bilardo, de bondscoach van wereldkampioen Argentinië, een kleine, magere man, duurde tot in de kleine uurtjes. Gezelligheid kent geen tijd. Hij keuvelt met vrienden in een Argentijns steakhouse in Keulen nadat Oranje de zo hoog gespannen verwachtingen tegen Rusland niet heeft kunnen inlossen. Bilardo vraagt me hoe oud Arnold Mtlhren is. Hij maakt daarna een beweging alsof hij iemand een nekslag geeft. De Argentijnse coach is op eigen kosten naar Duitsland ge reisd. Hij staat niemand te woord en logeert daarom in een hotelletje in de buurt van Aken. Straks volgt hij nog Italië- Spanje. Dan vliegt hij terug. Hij haalt herinneringen op over het duel om de wereldbeker in 1970. Hij speelde toen met Estudiantes tegen Feyenoord, dat met 1-0 won. Inval ler Joop-van Daele scoorde de enige en winnende treffer en is sinds die dag bekend als „brilletje Van Daele". De man, aan wie hij die bijnaam te danken heeft, ontmoet ik ook in restaurant Argentina. Hij heet Carlos Pachame en is nu technisch directeur van het Argentijns olympisch elftal. Hij vergezelt Bilardo tijdens zijn korte Europese trip. Heel onverwacht en een tikkeltje trots vertelt hij tot grote hilariteit van iedereen, dat hij de man is die in die beroem de wedstrijd de ziekenfondsbril van het hoofd van Van Daele rukte en die onder zijn schoen verbrijzelde. Het ge zelschap ligt plat van het lachen als hij die act nog eens opvoert. „Doe de groeten aan Joop", zegt hij, voor we ver trekken, in gebroken Engels en met een brede lach. Bilardo verklapt nog dat hij in 1990 met een vrij nieuw en vooral jong team naar het WK in Italië zal komen om daar de wereldtitel te verdedigen. „De Argentijnse school barst van het talent", zegt hij. We wisselen adressen uit en hij nodigt me uit het Zuidamerikaans kampioenschap te be zoeken. Voor miin vertrek naar het Oranje-kamp, waar ik de stem ming wil peilen, ontmoet ik in het hotel Max Merkel, oud- bondscoach van Nederland. Hij ontleedt het spel van Oran je kort, maar krachtig: „Het is in de medische wereld al lang bekend dat je niet door de buik heen komt". In de Kölner Stadt-Anzeiger lees ik de geblokletterde kop: „Rus land steelt Oranje de show". In hotel Rheinterrasse in Benrath, het nieuwe onderkomen van Oranje, is de stemming bedrukt. Mensen veranderen blijkbaar als ze verloren hebben. Veiligheidsfunctionaris De Bakker vraagt me of ik het pasje, dat hij me vorige week woensdag gaf en waarmee ik te allen tijden het Oranje-kamp kan betreden, wil inleveren. Dat doe ik niet. Zien ze me plotseling als een indringer? Michels praat over te weinig zelfvertrouwen. Ik vind dat de huidige interna tionals, die gemiddeld ouder zijn dan de groep van 1974, pas aan het begin van een internationale carrière staan. Wij hadden in 1974 al alle clubsuccessen gehad en via Oranje konden we dat succes verlengen. Na alle euforie weten we nu dat er ook nog andere landen sterk zijn. Ik besluit na een uur Oranje de Engelse bondscoach Bobby Robson in hotel Gute Höhne in Mettmann op te zoeken, het oude kwartier van Oranje. Politie houdt me tegen. Ik geef mijn visitekaartje af, even later mag ik binnen. Ik verwacht een verslagen coach, maar Robson geeft niet de indruk dat Engeland heeft verloren. Hij loopt in een korte broek, t-shirt en met golfclubs in z'n handen. Hij zoekt, zegt hij, enkele uren ontspanning. „Nederland heeft sterk gespeeld tegen Rusland", complimenteert hij me. „Wij ook, maar wij hebben veel goede kansen gemist Hij vraagt of ik tegen de avond terug kom om dan samen een pint te drinken. Op het terras ontmoet ik Wolf Wer ner, de trainer van Borussia Mönchengladbach. Hij volgt voor de Westduitse voetbalbond Engeland op de voet. Hij verklapt dat de Engelsen slechts eenmaal hebben getraind sinds hun aankomst in Duitsland. De Duitse ploeg traint om kwart voor zes in het Parksta dion in Gelsenkirchen, een half uur later dan gepland. Al leen de pers mag vanaf de tribune toekijken. Beckenbauer laat slechts wat schietoefeningen doen. Uit deze training valt niet op' te maken hoe hij tegen Denemarken zal spe len. Het is een kennismakings-training met het veld. Een tv-verslaggever van RTL-plus interviewt mij. Journalisten klagen omdat ze weer niets wijzer zijn geworden. Even voor achten zit ik weer in het Engelse kamp. De sfeer is losjes, Robson en zijn selectie zitten te eten. Ik bestel ook iets te eten in afwachting van de komst van Robson om de avond gezellig af te sluiten. Misschien licht hij nog een tip op van de sluier die nu over het cruciale duel Nederland- Engeland hangt. ÉIRATH De neder- tegen de Sovjetunie het moreel van de ers van het Neder- ds elftal nauwelijks te 25.00)ben aangetast. In j^jjlirath, waar zondag- (M5iht het hotel Rheinter- 315 00' werc* betrokken als n57oiede logement, bleken NSjjspelers van Oranje de issuer na het eerste optre- 44.501 in het Europees ^jjnpioenschap alweer 5280tendeels te hebben *°*jggespoeld. En keek 28o, ieder weer reikhal- 4230d uit naar de dag van ScSl-gen als in Düsseldorf o.8ueland bedwongen iS'St worden. 2Z50j 53.00! rekensommetjes (het is I8.40|<baar dat zelfs een gelijk- 230 ooi teSen de Britten nog vol- ^OQiansen biedt op een plaats aim 87 270.00 109.00|iHMB^HB| 270 coIfflMWKWBBpMHMS -i U2.50J mCl I f. 1 -I VT 152.09 7f'Sdijatoelin naar Toulouse 38.30; 2^$tussische international Vagiz Sjidijatoelin, zondag in 2iioj/e/? nog met de Sovjetunie actief tegen Nederland, 126 50fjf de komende twee seizoenen voor Toulouse. De verdediger zou volgens een woordvoerder van i90ooFra/7se eerste-divisieclub de verbintenis al twee i90.oojnden voor de start van het toernooi om de Europese 'jJjMjl hebben getekend. De Fransen weigerden het trans- edrag voor de verdediger van Spartak Moskou 1210I00bbaar te maken. Volgens hem was een aantal dragende spelers (Ruud Gul- lit, Ronald Koeman en John Bosman) individueel onder de maat gebleven. Daar voegde hij in Benrath de fac toren durf en hardheid aan toe. Aan de top beslissen de tails en die liggen vaak ook opgesloten in de wijze waar op je de tegenstander pijn kunt doen. Waarbij hij Frank Rijkaard als voorbeeld stelde. Ook de uitblinker van Ne derland ontkwam niet aan een kritische noot. „Toen er een Rus geblesseerd op de grond lag, schoot de Sovjetu- Maar in Düsseldorf en Gel senkirchen treft Oranje mor gen en zaterdag in elk geval twee opponenten, die dezelf de aanpak hanteren. „Aan een gelijkspel hebben we niets, daar ga ik maar van uit. De Engelsen zullen dat ook niet doen. Beide ploegen moeten winnen, dat maakt de druk alleen maar groter. De vraag is of wat deze spe lers onder die omstandighe den kunnen". WILLEM PFEIFFER Ruud Gullit in een geanimeerd onderonsje met trainer Arrigo Sacchi van AC Milan. FOTO: ANP heel moeilijk moeten hebben, en zonder bal. Lef hoort er maar de beste man had de bij in het belang van de wed- dag van z'n leven. Hij had strijd, zeker als het de eerste aan het twijfelen moeten ko- van een toernooi is. Dit Ne men over gele kaarten en derlands elftal leed onder de vrije trappen, toen wij met angst, blokkeerde. Als je krachtvoetbal probeerden ge- scoort wordt dat beter, al is lijk te maken. Maar bij ons dat nu moeilijk te bewijzen", durfden ze iets te weinig, met Michels was gematigd in zijn nie zelf de bal niet over de lijn, terwijl dat best had ge kund. Ik vind het dan ook niet de taak van Rijkaard om het wel te doen, hij had door moeten spelen". Angst „De scheidsrechter had het DÜSSELDORF De West duitse politie bereidt zich extra voor op eventuele problemen rond het duel Engeland-Ne- derland, morgenmiddag in het Rhein-stadion in Düsseldorf. Er worden bijna tweeduizend agenten ingezet om de orde te handhaven. Op grond van binnengekomen informatie houdt de politie er rekening mee dat Duitse en Nederlandse supporters „een verbond" sluiten tegen de aan hang van het Engelse elftal. Uit in Engeland ingewonnen inlichtingen leidt de politie af dat er vanuit dit land „risico groepen" naar Düsseldorf ko men. Aan Engelse supporters worden in hun land t-shirts verkocht met als weinig vre delievend opschrift „kill the Dutch". De politie van Düsseldorf ver wacht zo'n 30- tot 40.000 Ne derlandse supporters en 10.- tot 12.000 Engelsen. Het Rhein-stadion, dat voor deze wedstrijd is uitverkocht, biedt plaats aan 70.000 men sen. De politie zal extra attent zijn op zwarte handel in toegangs kaarten. Supporters, die niet over een plaatsbewijs voor de beladen wedstrijd beschikken, hoeven de reis naar Düssel dorf niet te maken. METTMANN Peter Shilton speelt morgen middag tegen Nederland zijn honderdste interland. „Als ik word opgesteld", aldus de 38-jarige doel man met een understate ment. „Honderd inter lands is leuk, maar daar gaat het woensdag niet om. Het Engelse record van Bobby Moore met 108 wedstrijden is misschien te halen, maar daarmee ben ik niet in de eerste plaats bezig". Shilton: „Je leeft bij de dag, kunt alleen maar denken aan de volgende wedstrijd, zeker niet verder vooruit. Iedere wedstrijd staat op zichzelf. Na dat ik vijftig interlands had gespeeld, heb ik ook geen mo ment het idee gehad dat het er wel eens honderd, of meer, zouden kunnen worden", zegt de sluitpost van Derby County die gelooft in het keepersgeluk dat zijn Ierse collega Pat Bon ner in Stuttgart had. „Kee persgeluk kent echter twee kanten. Mijn geluk is dat ik in al die jaren nooit ernstig ge blesseerd of ziek ben geweest. De andere kant van net for tuin dwing je zelf min of meer af. Je kunt niet zeggen dat er een engeltje op de lat van Bon ner heeft gezeten. Zeker is wel dat iedere doelman, die in de eerste minuten een lekkere bal pakt, van dat moment de zekerheid heeft dat het goed zal gaan". „Zoiets geldt echter ook voor een heel elftal. Wij van onze kant waren niet verrast door de agressieve start van de Ie ren, meer door hun doelpunt, maar vermoedelijk niet eens zo zeer als zij zelf. Het was echter wel een geweldige op kikker voor hun hele elftal dat daardoor een aantal din gen heeft gedaan waar eigen lijk niemand op had gerekend. Zo zit dat met keepers dus ook". Robson Het Engelse elftal heeft zijn wonden gelikt. Bondscoach Bobby Robson maakte van de maandag een rustdag. Alleen het zevental, dat zondag niet tegen de Ieren speelde, plus Mark Hateley, die wel even sfeer proefde, maar zeker niet —^en uitgeblust naar bed /erse ploeg dagmaaltijd naar verzetje nodig", Sgt de histori- bed stuurde om aldus de coach, zege op En- op te knappen, die zijn spelers- verwid zondaga- „De wedstrijd te- groep voor de uitbundig gen Engeland wedstrijd tegen 28'tferd. De heeft veel kracht de Sovjetunie, I5>asïe spelers gekost. De spe- morgen in Han- gisteren Iers hebben 's nover, niet meer iSj\itgeblust, dat avonds van de zal vermoeien 0\éer Jack overwinning met een zware ïtirlton zijn se- mogen genieten, training. 'p na de mid- Ze hadden een aget ziet lichtpuntje ins de persconferentie van de Westduitse selectie in Sporthotel Kaiser au in Kamen loopt Matthias Her- \ond met een stralend gezicht. Ontspannen beant- [dt hij de vele vragen, die journalisten hem stellen. Uneb slecht gespeeld tegen Italië. Er was maar één Mpuntjeslechter spelen dan vrijdagavond kan niet. Sag best weten dat ik in de nacht na die wedstrijd R'elijks heb geslapen. Ik werd terecht op mijn ver- woordelijkheden gewezen door de trainer en mijn 55»makkersNee, leuk is het niet om zondebok te ^jmaar ik zal het moeten accepteren. Tegen Dene- 18ren wil ik in ieder geval laten zien, dat het een 35\erstand is geweest". 51 56 Jjfo op kaarten Ierland-Sovjetunie 'oor hét EK grootste trek- de nog onver- inst interes- pleisters gewor- kochte kaarten beschouwde den. Na de over- voor de wed- tussen Ier- winningen van strijd, die mor en de Sov- beide landen genavond in ■ie is plotse- ontstond er gis- Hannover wordt' méén van de teren een run op gespeeld. Peter Shilton tilt zijn evenbeeld, ten toon gesteld in het wassen beeldenmuseum van Madame Tussaud in Londen. FOTO: AP het succes, trainde licht. „Zon dag is voorbij, alleen woensdag telt", was het motto van Rob son die net als de spelersgroep de schokkende teleurstelling van zich af leek te hebben ge zet. Over de wedstrijd tegen Ne derland, morgenmiddag om 17.15 uur in Düsseldorf, zegt Robson: „Een grote wedstrijd voor beide ploegen. De win naar doet nog volledig mee, de verliezer is uit de strijd. Een gelijkspel bederft veel, maar niet alles. Je kunt niet reke nen op wat er in de derde ont moeting gebeurt, in je eigen wedstrijd, of in die van de te genstander, je zult het woens dag zelf moeten doen. Het be tekent dat er voor twee elftal len de noodzaak bestaat om te winnen. We zullen dus allebei wat meer risico moeten ne men. Tegen Ierland hebben wij op een heel klein veld, zonder ruimte dus, al acht of negen echte kansen gehad. Het zal alles of niets worden in Düsseldorf, maar wij zijn er niet bang voor. In vierentwin tig uur moet je je helemaal kunnen herstellen, geestelijk, zowel als lichamelijk". Gary Lineker, de spits die in Stuttgart zovele kansen miste: „Dat soort dingen gebeurt. Zo als je wel eens een wedstrijd verliest die je niet mag verlie- zen, of een toernooi heel slecht begint. Dat was twee jaar gele den ook zo in Mexico en daar na hebben wij ons goed her steld. Waarom dus niet op nieuw? Het gaat er om wat komt, niet om wat is geweest. Feiten terugdraaien is een on mogelijkheid. Ik weet van me zelf dat ik in andere wedstrij den, waarin ik zulke kansen heb gekregen, twee of drie keer heb gescoord. Dat kan dus weer in de volgende". ZEIST André van der Louw, de voorzitter van de sectie betaald voetbal van de KNVB, verklaarde gister avond bij aanvang van de bondsvergadering in Zeist dat zijn organisatie bij het uitge ven van kaarten voor de wed strijden bij het Europese kam pioenschap „ernstige fouten heeft gemaakt". Van der Louw liet weten dat 19.000 brieven waren uitge gaan om kaarten, die nog in bezit waren van de voetbal bond, bij de voetballiefhebbers te brengen. „De reactie op die mailing is sterk onderschat. De bewaking en de begeleiding waren onvoldoende", aldus Van der Louw. „Het ziet er naar uit dat de oorzaak van de problemen in eigen huis ligt". Er waren óf geen kaarten ont vangen, óf verkeerde kaarten veelal van een lagere prijs verzonden. De sectievoorzitter liet weten dat 2200 kaarten verkeerd waren geadresseerd. Anderzijds waren er aanwij zingen dat sprake was van een „dubbele verzending" waarbij per geval minder stuks waren gedistribueerd. Van der Louw bood alle bena deelden zijn excuses aan. Voorts liet hij weten dat dege nen, die geen toegangsbewij zen hebben ontvangen, op 14 september gast van de KNVB zullen zijn bij de wedstrijd Ne- derland-Wales in de voorron den van het wereldkampioen schap 1990. Verworpen Het voorstel tot invoering van een landelijke competitie voor B-junioren moest de steun van de amateursectie ontberen en werd verworpen. Van Marle deelde mee dat het eeuwfeest van de KNVB in het najaar van 1989 onder meer zal worden gevierd met de organisatie van een groot aantal belangrijke toernooien in Nederland. Zo wordt het eerste toernooi om het wereld- kampionschap zaalvoetbal in Nederland gehouden. Voorts het Europees kampioenschap voor dames, een internationaal toernooi voor het Nederlandse amateurelftal, een medisch congres en een symposium over „het maatschappelijk be lang van de voetbalsport". Het Nederlands elftal speelt in het jubileumjaar een erewedstriid tegen Engeland. De KNVB stelt voorts pogingen in het werk in het seizoen 1989/1990 een finale van de Europa Cup 1 of 2 naar Nederland te krij gen. I.LONA Een rechtbank in Barcelona heeft gisteren de jaar oude aanklacht tegen Johan Cruijff wegens belas- duiking ongegrond verklaard. Het hof nam aan dat (die als speler bij Barcelona een vermogen verdiende, in ling verkeerde dat zijn salaris belastingvrij zou zijn. Die jetie was evenwel onaanvaardbaar voor de Spaanse belas- pst. Reden waarom vorige week via de rechter werd ge- pe achterstallige belasting ten bedrage van bijna twee [gulden alsnog op Cruijff te verhalen. De rechter was het Pt mee eens en sprak de nieuwe trainer van Barcelona

Leidse Courant | 1988 | | pagina 9