ransen gaan Bastille pnieuw bestormen Tactiek van verschroeide aarde heeft landbouw in Afghanistan geruïneerd bhl wil meer liitse kinderen £eidóc6oo%otit Iran lanceert nieuw offensief riVITEITEN ROND 200 JAAR FRANSE REVOLUTIE Gorbatsjov waarschuwt Turkije wil geen knopen doorhakken GROOTSCHEEPS ONDERZOEK OP PLATTELAND TOONT AAN: Kristallen bol weegt 450kilo MAINZ Een glasfabriek in het Westduitse Mainz heeft voor de mystie ke gemeenschap van Auroville in het zuidoosten van India de grootste kris tallen bol ter wereld gemaakt. De bol van bijna één meter doorsnee en een gewicht van 450 kilo komt te hangen in het meditatiecentrum van de gemeen schap (of "Matrimandir"), dat zelf een 45 meter hoge koepel heeft en is ont worpen door de Franse architect Roger Anger. Gedeeltelijk gefinancierd door de Unesco wil de Aurovillegemeen- schap een klassenloze samenleving be vorderen. Auroville telt op het ogen blik 2000 bewoners, maar verwacht er o'n 50.000. NICOSIA Bij een nieuw Iraans offensief aan het zuidelijke front met Iraq zijn 4.800 Iraakse sol daten buiten gevecht gesteld en duizend krijgsge vangenen gemaakt. Dit heeft het Iraanse persbu reau IRNA gisteren bekend gemaakt. Een deel van het schiereiland Fao, dat Iraq enkele weken gele den op Iran veroverde, zou heroverd zijn. Het of fensief wordt gezien als de eerste poging van de nieuwe Iraanse bevelhebber Rafsanjani om het ini tiatief weer te nemen in de strijd tegen Iraq. Iraakse bronnen bevestigden dat zwaar werd ge vochten, maar ontkenden dat Iran door de verde digingslinies zou zijn gebroken. Algehele ontwapening is „onpraktisch" NEW YORK De Amerikaanse minstere van buitenlandse zaken Shultz heeft Russische voorstelen tot algehele ontwapening als „on praktisch" van de hand gewezen. De minister toonde zich gisteren tijdens de VN-ontwapeningsconfe- rentie wel tevreden over het terug dringen van de kernbewapening van VS en Sovjetunie. Volgens Shultz hebben beide supermachten al veel bereikt op het terein van wapenbeheersing. Of er dit jaar ook nog een START-verdrag inzit waarmee de strategische kernbe wapening wordt gehalveerd, zei Shultz niet te durven voorspellen. DINSDAG 14 JUNI 1988 PAGINA 7 Begrafenisondernemer stapelde lijken op JACKSONVILLE Tijdens een i overheidsinspectie in het gebouw i van een begrafenisonderneming in Jacksonville in Florida zijn in hoe ken en gaten de stoffelijke resten i gevonden van zeventig personen. Sommige waren al tien jaar oud. De onderneming was belast met de lijk- bezorging in de stad. De vergunning i van de begrafenisonderneming is i voorlopig ingetrokken. De directeur l zei dat men door de „papieren rompslomp" niet meer aan „bezor- t gen" was toegekomen. De overheid is begonnen aan het omspitten van i de binnenplaats van de onderne ming. Daimler-Benz betaalt voor dwangarbeiders STUTTGART De Westduitse be drijfsgroep Daimler-Benz heeft besloten twintig miljoen mark ter beschikking te stellen aan verschillende humanitaire organisaties voor het schadeloos stellen van de tienduizenden dwangarbeiders die in fabrieken van het Derde Rijk hebben moeten werken. Het geld kan niet rechtstreeks aan slachtoffers worden uitbetaald, omdat aantallen en namen van dwangarbeiders niet meer zijn te achterhalen. De helft van de twintig miljoen mark gaat naar een in ternationale joodse organisatie in New York; vijf miljoen gaat naar Polen en vijf miljoen mark gaat naar het West duitse Rode Kruis, dat het zal verdelen in Frankrijk, België en Nederland. -JTENLAND "Hel van executie jyan Sharpeville |RIA Het Hooggerechtshol ttoria dat gisteren weigerde het [egen de Zes van Sharpeville te [en, heeft uitstel van executie tot 19 juli. Dat geeft de vijf 1 en een vrouw nog 34 dagen tijd Itieverzoek aan president Botha [chten. De kans dat de president jerleent is klein; eerder wees hij gelijk verzoek van de zes zwar- f)e Zes van Sharpeville zijn ter [roordeeld wegens moord, omdat ineen menigte bevonden die de rgemeester van Sharpeville i De zes kregen 18 maart op het Iste moment ook uitstel van exe- ktisch brugmonument is één van de ztken waarop Parijs zijn burgers wil tracteren bij de herdenking foto S: pr Het affiche van de tentoonstel ling „Avant-première 89" toont het project „Bastille". bnze correspondent §ob van Huët) 5 „Als het zo |it vieren we 1989 I! Straks lopen we n van de belang- afspraken met de ïdenis mis". Yves isi, de in Frankrijk Ie televisiepresen- naakt zich zorgen e herdenking van k" Franse revolutie Dit „grootse mo- wordt bedreigd h gebrekkige orga- tekortschietende fondsen en politieke touwtrekkeiij. Volgens Mour»usi, adviseur bij de organisatie van het festival, is nog steeds jeen evenemen tenkalender vastgesteld. Reis- bureau's weter niet wat ze het buitenland p-ecies kunnen aanbieden. Algezien van de plechtige inhudiging van drie bouwprojecten van president Mitterrand (Bistille-opera, de boog van La Défense en de Louvre-pyramde), een muzi kale laser-shov van Jean-Mi- chel Jarre, wal festivals en ju- bileumexpositi«s is het onze ker wat er no£ meer gaat ge beuren, vooral buiten Parijs. De organisatieachterstand wordt toegegeven door de Di- dier Hamon, medewerker van cultuurminister Jack Lang en belast met de programmatie van alle jubileumactiviteiten. Als redenen noemt hij het ach ter elkaar overlijden van de commissievoorzitters Michel Baroin en Edgar Faure en het politieke vacuüm als gevolg van presidents- en parlements verkiezingen. „Maar als we nu serieus aan de slag gaan ben ik ervan overtuigd dat 1989 toch een heel groot jaar voor het imago van Frankrijk zal worden. Wij zijn tenslotte op ons best als we met de rug te gen de muur staan". Om de Fransen te inspireren tot een „algemene mobilisatie" heeft de jubileumcommissie deze week in Parijs de ten toonstelling „89 avant-premiè re" georganiseerd. Een 10.000 vierkante meter beslaande „ideeënbeurs" waarop zo'n 500 revolutionaire projecten te zien zijn. Burgemeesters en sponsors kunnen deze plannen adopteren. Zo werken school kinderen uit de banlieu aan een massa-musical, de Place de la Bastille kan worden be dekt een met blauw-wit-rood zeil en er komt in Bordeaux een futuristisch brugmonu ment. De leukste ideeën zijn achterin de grote expositiehal te vin den, waar 135 projecten zijn geselecteerd. Kans op uitvoe ring heeft het project van de Delftenaar Dirk Jan Postel die 500.000 rode ballonnen wil la ten opstijgen vanuit de Seine. Zijn aan de rand van Parijs te water gelaten gasballonnen moeten in het centrum van de stad de lucht in gaan wanneer een zouten tegengewicht is op gelost. Onbedoeld een aardig antwoord op de Franse zoutlo- zingen in de Rijn. Cultuurmi nister Jack Lang ziet deze „rode stroom" wel zitten. Ge durfd is verder het Franse plan om in Parijs een pseudo- Bastille te bouwen die op 14 juli mag worden afgebroken door de menigte. Daarmee zou de geschiedenis zich, tweehon derd jaar later, herhalen. Nek-aan-nek race Dukakis met George Bush WASHINGTON De ver- kiezingsstrijd tussen de De mocraat Michael Dukakis en de Republikein George Bush om het Amerikaanse presi dentschap wordt een nek- aan-nek-race. In een lande lijke peiling van het persbu- rerau Associated Press toon den Democratische kiezers zich optimistisch over Duka kis' kansen om de Republi keinen te verdrijven uit het Witte Huis. De Republikein se kiezers voorzagen een nek-aan-nek-race maar meenden dat Bush het mak kelijk zou kunnen winnen als hij er in slaagt Dukakis af te schilderen als een erfge naam van de impopulaire li berale Democratische beleid sideeën KABUL Een bejaarde boer met woeste baard dirigeert zijn kinderen en kleinkinderen zenuw achtig een ondergrondse schuilplaats in, die dek king moet bieden tegen de Russische bombarde menten. Als muizen schiet het kroost het holletje in, opa volgt als laatste. Even later vliegen de stukken klei en steen van zorgvuldig uitgegraven irri gatiekanaaltjes in het rond. Ook de waterput krijgt een voltreffer. En als de helikop ter van het Rode Leger de vruchtbare vallei verlaat neemt hij ook nog de veesta pel onder vuur. Geiten, en kele schapen en de waterbuf fel dienen als kanonnenvlees. Dit soort beelden, nog vorig jaar op video vastgelegd door een waaghalzerige Australi sche cameraman, behoren hopelijk binnenkort tot het verleden. In Genève is een vredesakkoord getekend en de Sovjettroepen zijn zij het aarzelend begonnen hun hielen te lichten uit het wespennest Afghanistan. Nu de kruitdampen wat begin nen op te trekken, is ook een balans van acht jaar oorlog opgemaakt. Ongeveer 13.000 Russische soldaten zijn ge sneuveld, zo heeft het Krem lin toegegeven. Het verlies aan Afghaanse zijde wordt geraamd op ruim één miljoen burgers en verzetsstrijders. De contouren van nóg een tragedie worden langzaam zichtbaar; de tragedie van de verschroeide aarde. Dr. Azam Gul, voormalig hoogleraar agro-wetenschap- pen aan de universiteit in Kabul, heeft bij het aan schouwen van de reportage de ogen nauwelijks droog kunnen houden. Hij becom mentarieert: „Het is werke lijk onvoorstelbaar wat voor een vernietiging op het land is aangericht. Er is een syste matische oorlog gevoerd te gen de boerenbevolking, be doeld om de landbouwecono mie te ruïneren. Dat is aardig gelukt". Onderzoek Azam Gul weet waar hij over praat. Na zijn vlucht uit Ka- bul in 1982 heeft hij de lei ding op zich genomen van het grootste landbouwonder zoek dat ooit in Afghanistan werd verricht. Totaal 68 en quêteurs trokken in 1987 te voet, te paard en met kame len het land binnen om de verwoestingen op het platte land in kaart te brengen. Alle 29 provincies die onder MOSKOU Partijleider Gor batsjov heeft gewaarschuwd met „vastberaden vergeldings maatregelen" als Pakistan doorgaat om de islamitische guerrilla's te bewapenen. De terugtrekking van de Russi sche troepen verloopt volgens de VN op schema, maar uit andere bron is vernomen dat de Russen enkele steden zoals Khost en Jalalabad weer heb ben ingenomen, omdat het Af ghaanse leger in het nauw werd gedreven door het ver zet. In Moskou is gisteren een confereptie gehouden over Sovjetsoldaten die in Afgha nistan worden vermist. Ge dacht wordt aan het betalen van losgeld voor de officieel 311 vermisten. het gezag van het verzet stonden, werden bezocht; to taal 20.000 families geïnter viewd. De resultaten, van morgen gepresenteerd in Den Haag, zijn schokkend. „Het onderzoek brengt aan het licht dat het de commu nistische regering in Kabul en de Sovjetunie systema tisch de landbouw vernietigd hebben in gebieden waar ae mujaheddin de scepter zwaait en dat is in tachtig procent van Afghanistan", vertelt professor Gul. Hij schudt de percentages in hoog tempo uit zijn mouw: „Dertig pro cent van de landbouwgrond wordt niet meer bewerkt, voornamelijk omdat de irri gatiesystemen vernietigd zijn of simpelweg omdat het te gevaarlijk is om te ploegen, zaaien en oogsten. De veesta pel is met gemiddeld vijfen vijftig procent afgenomen omdat kuddes gebombar deerd werden, koeien wer den neergeschoten of op mij nen liepen. Heel rampzalig is het verlies van last- en trek dieren, essentieel voor de landbouw. Om het verlies aan ossen goed te maken zou den 600.000 buffels geïmpor teerd moeten worden. Waar haal je die vandaan?". Voor de goede orde zet de Afghaanse professor uiteen dat de landbouw de aanlei ding was voor de oorlog in zijn moederland, uiteindelijk het doelwit was van de oor log en inmiddels bij de aan staande repatriëring van vluchtelingen het voornaam ste probleem wordt. Azam Gul: „De communisti sche regering in Kabul stuitte in 1977 op grote weerstanden toen zij landhervormingen wilde doorvoeren. Nadat de Sovjetunie het verzwakte bewind te hulp was gescho ten, is dan ook voortvarend getracht een eind te maken aan de feodale structuur van het landbezit in Afghanistan. In een latere fase, toen bleek dat het verzet op vrijwel al gemene steun onder de boe renbevolking kon rekenen, begon de oorlog tegen de boeren, die ruim tachtig pro cent van de bevolking in Af ghanistan uitmaken. Door de oogsten te vernietigen en boerderijen te bombarderen wilde men de mujaheddin uithongeren. Er is in deze oorlog in heel Afghanistan de tactiek van de verschroeide aarde gehanteerd". De produktie op de landerijen, die nog bebouwd worden in Afghanistan, is met dertig procent teruggelopen. foto: pr Azam Gul bezoekt dezer da gen ruim tien landen in Eu ropa en Scandinavië en reist het komend weekeinde door naar de VS om overheden en ontwikkelingsorganisaties op de hoogte te stellen van de actuele situatie in zijn land. Bij de hulpverlening aan de Afghaanse bevolking moet de nadruk gelegd worden op de wederopbouw van de agrarische infrastructuur, zo stelt hij. Zonder herstel van de landbouweconomie zou te rugkeer van Afghaanse vluchtelingen weinig zin hebben. „Als de totaal vijf miljoen Afghaanse vluchtelingen die nu in Paskistan en Iran wo nen binnen afzienbare ter mijn zouden terugkeren, dan zouden de gevolgen catastro faal zijn", meent hij stellig. „Een massale hongersnood is in dat geval nauwelijks te voorkomen, aangezien de voedselproduktie is terugge vallen tot minder dan de helft van het niveau in 1978". De eerste prioriteit bij de hulpverlening aan Afghanis tan moet volgens Azam Gul liggen bij het herstel van de irrigatiesystemen. Zonder water verbouw je immers in het droge Afghaanse klimaat helemaal niets. „Wat verder een enorm probleem is, is de genetische achteruitgang van de gewassen. Jaren achtereen hebben de boeren met infe rieur zaad moeten zaaien, waardoor de opbrengsten van tarwe, gerst en rijst sterk zijn teruggelopen. Het zal vele ja ren duren voordat opnieuw veredeld zaaigoed in vol doende hoeveelheden be schikbaar is". Gul schat dat minimaal vijf jaar van relatieve vrede en noeste arbeid nodig zijn om de landbouwproduktie in Af ghanistan op het „oude" vooroorlogse peil te brengen. Het dorp van Azams' eigen familie in het district Kanda har, zo verhaalt hij met wee moedige ogen, is illustratief voor de situatie in Afghanis tan. De vallei ligt er al jaren verlaten bij. „Het land is erg vruchtbaar, maar er op wer ken is gewoon te gevaarlijk. Bovendien zijn langs de we gen alle boomgaarden en boerderijen vernield. Overal in het veld liggen de kada vers van aangeschoten vee. Onkruid, ratten en raven be palen het beeld. Geen idee om vrolijk van te worden". Maar elders in Afghanistan, aan de grens met Pakistan, heeft Azam Gul inmiddels het zaad voor de toekomst gezaaid. Op ruim twintig proefveldjes experimenteert de voormalige hoogleraar met tarwe, rogge en andere granen die geschikt zijn voor teelt in het Afghaanse kli maat. Uiteindelijk moeten deze proefvelden de veredel de rassen opleveren, die mede de teruggekeerde vluchtelingen zouden kun nen voeden. En wellicht wordt Azams' zaad ook in de vallei van zijn eigen familie gezaaid. Misschien komt er zelfs een einde aan de ratten- plaag, waardoor de dijkjes rond de akkers ondergraven werden. En dragen de fruit bomen bij de boerderij van zijn vader weer vrucht. Gul is een optimistisch mens: „Zoals men zaait, zal men oogsten. Ik hoop dat dit prin cipe over een paar jaar in Af ghanistan weer kan gelden". PAUL KOOPMAN gemaakt vooreen advieswv die vrouwen die een zwan gerschap willen afbreken verplicht stelt eerst verschil lende instanties te raadple gen. Hierover zei hij onder meer: .„Niemand mag zijn le ven inhoud geven zonder re kening te houden met het le ven van een ander. Een maatschappij die niet verant woordelijk omgaat met het menselijk leven, gooit een deel van haar toekomst weg". Het congres komt op een mo ment waarop het de partij niet voor de wind gaat. Niet alleen het ledental lo'opt te rug, ook de steun van de kie zers neemt af. Het leider schap van Kohl raakt steeds meer in discussie; openlijk wordt nu gepraat over een ontkoppeling van het partij voorzitterschap en het bondskanselierschap. Boven dien zou een geheim werk document circuleren waarin het partijleiderschap van Kohl ter discussie wordt ge steld. Maar Kohl zelf weiger de op deze geruchten in te gaan. „Ik heb me nooit met anonieme geschriften ingela ten", zo reageerde hij. Cyprische vrouwen pro testeren in Athene tegen het bezoek van de Turk se premier Ozal. VOULIAGMENI De Turkse premier Turgut Ozal meent dat de verbe tering van de Turks- Griekse relaties niet zo maar een kwestie is om met een zwaardslag de Gordiaanse knoop door te hakken. Ozal wees er gis teren tijdens zijn histori sche bezoek aan Grieken land op dat geduld het beste is om de betrekkin gen tussen de aartsvijan den aan te halen. Ozal werd gisteren op de luchthaven ontvangen door zijn Griekse collega Andreas Papandreou. De Turkse pre mier haalde de problemen nog eens aan die Griekenland en Turkije op dit moment moeten oplossen zoals het geschil over de exploratie van de Egeïsche Zee, de Griekse eilanden voor de Turkse kust en de kwestie Cyprus. Overigens blijven deze hete hangijzers buiten de discussie: vooral Turkije wil eerst het wederzijdse vertrou wen herstellen. Aan het drie daagse bezoek, dat met zeer strenge veiligheidsmaatregelen is omgeven gingen demonstra ties vooraf in Athene en op Cyprus. Zondag trokken zo'n duizend demonstranten door de straten van de Griekse hoofdstad en gisteren hielden Griekse werknemers op Cy prus een werkonderbreking van één uur om tegen het be zoek te protesteren. Zij eisen het onmiddellijke vertrek van de Turkse troepen van Cy prus. Het zeilschip De Vrijheid inze correspondent) fVDEN Bonds- ïr en CDU-partij- er Helmut Kohl tich ernstig zorgen jt dalend geboorte- li de Bondsrepu- pe abortuswetge- U moeten worden herpt en de Duit- hgemoedigd meer h te krijgen, zo in het kort de van Kohl op gehouden in bewoordingen de Bondskanselier waarbij de de maat- vrede en ze- zouden zonder ingrijpende tien: „Het aantal van p bevolking is de af- twintig jaar met bij- -tniljoen gedaald. Dat t-h wel bezorgdheid tad Kohl zich sterk ■en Üjkt al uren naar de lucht. Hij is zowaar zenuwachtig van ^roTen geworden. Om de tijd te korten houdt hij gesprek- Éichzelf. „Stel je voor" en zo gaat hij maar door, tot- r28.-ïlifk de helicoptère met haar avontuurlijke bemanning adDlt: Alle hersenschimmen verdwijnen dan in de lucht, waar "toren. „Ik heb even in angst om je gezeten, ouwe jon- hij. terwijl hij Rob op zijn schouders klopt. „Er zijn jsen. die niet vergaan, dat zijn Linsky en ik," lacht Rob. Hij kijkt wel een beetje als een boer die kiespijn heeft, als hij moet vertellen, dat hij Linsky heeft moeten achterlaten. „Als een salamander is hij tussen de rótsen gekropen," besluit hij spijtig. „Wij gaan direct achter hem aan", stelt Delf voor. „Nee, niet zonder „De Vrijheid", antwoordt Rob. Dan spreken zij af, dat ie der op zijn eigen schuit achter Linsky aan zal jagen. De haven waar „De Vrijheid" wordt opgeknapt is niet ver en Rob springt een gat in de lucht, als hij zijn scheepje zeilklaar ziet liggen.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 7