èïiet alles geld wat er blinkt bij bankpassen .abinet zegt ckoord met ecialisten op Kamer vraagt 50 miljoen extra voor bejaardenoorden Meerderheid bevolking tegen voorstel-Dekker Meer klachten over werkloosheidswetten Brand legt woningen in de as YVDM en AVNM weigeren medewerking NENDOR4DO 3jnenland' fieidoeSomant DINSDAG 14 JUNI 1988 PAGINA 3 ivangrijke drugvangsten ERDAM De Amsterdamse politie heeft voor rst een cocaïne-laboratorium opgerold. Daarbij Is Colombianen en twee Amsterdammers aange- h. In twee naast elkaar gelegen panden werd slogram cocaine aangetroffen. «ciaal team rechercheurs van de gemeentepoli- Schiedam en Rotterdam heeft na ruim ander- ir onderzoek een organisatie opgerold die zich feld met de smokkel van cocaïne vanuit het Hsch gebied naar Nederland. Er werden 17 Ne- ders aangehouden. Er werd 45,3 kilo cocaïne ien met een geschatte straatwaarde 4,5 mil- lane op Schiphol ontdekte gisteren in een jeriding ruim tweeduizend kilogram hasj. Dat jrootste hoeveeldheid softdrugs die ooit in één t op Schiphol is aangetroffen. De waard van ;s is ongeveer 8 miljoen. Deetman ontsnapt aan blokkade HAASTRECHT Minister Deetman van onderwijs is gis teravond in Haas trecht ontsnapt aan een blokkade die stu denten met auto's hadden opgericht. De chauffeur van de auto van de minister wist via een grasveld en een berm weg te komen. Tijdens de ontsnapping werd de auto van de minister bekogeld met eieren. Landelijk onderzoek naar borstkanker UTRECHT De Ziekenfondsraad heeft een com missie geïnstalleerd die het landelijk bevolkingson derzoek naar borstkanker gaat voorbereiden. Het is de bedoeling dat in 1993 alle vrouwen tussen de 50 en 70 jaar aan dit onderzoek kunnen deelnemen. Het aantal vrouwen in Nederland dat borstkanker krijgt zal naar verwachting stijgen van 7000 per jaar nu tot 9000 in het jaar 2000. Op het ogenblik sterft bijna de helft van de vrouwen er aan. Door vroege opsporing via röntgenonderzoek (mammo grafie) kan de sterfte met 25 tot 65 procent teruglo pen, zo hebben experimenten uitgewezen. Prof. dr. D.W. van Bekkum, directeur van het Integraal Kankercentrum Rotterdam, heeft vorige maand kritiek geuit op de leeftijdsgrenzen. Volgens hem moet de ondergrens worden verlaagd tot 40 jaar en moet de bovengrens vervallen. Auto verandert in bijenkorf MAASTRICHT Een zwerm van naar schatting 20.000 bijen heeft een 20-jarige automobiliste uit Valken burg gistermiddag parten gespeeld. Toen ze na even winkelen in Maas tricht naar huis dacht te rijden bleek haar auto te zijn bezet door duizen den bijen. Na tussenkomst van de po litie en met behulp van een imker werd de uitgezwermde koningin met bijengevolg in een korf verzameld en kon de Valkenburgse zonder één en kele bije-steek naar huis. Volgens de imker komt het wel eens voor dat een koningin een te volle kast ver laat en dan duizenden bijen meelokt die haar willen beschermen. Zo'n zwerm strijkt dan ergens neer... PTT-kaarten voor Willem en Mary-herdenking DEN HAAG De PTT heeft ter gelegen heid van de overtocht van stadhouder Willem III en zijn vrouw Mary naar het Verenigd Koninkrijk in 1688 herinne- ringskaarten uitgebracht. Deze zijn vanaf vandaag aan de loketten van de postkan toren verkrijgbaar. Voorzien van twee speciale Willem cn Mary-postzegels kun nen de kaarten worden meegestuurd met de Nederlandse vloot die de historische overtocht zal herhalen. De vloot vertrekt op 9 juli vanuit de haven van Hellevoet- sluis en moet op 17 juli in het Zuidengelse Brixham arriveren. Daar worden de kaar ten teruggezonden naar de geadresseerde. Dat hoeft niet de afzender te zijn, want deze kan zelf kiezen naar wie de kaart verstuurd moet worden, aldus de PTT. Nederlandse bedrijven lopen NS-order mis UTRECHT De openbaar vervoer jaarkaart voor studenten wordt zeker niet door een Nederlands bedrijf gemaakt. De drukkerijen Elba (maker van de strippenkaart) en Joh Enschede (papiergeld) hebben weliswaar bij de spoorwegen een offerte uitgebracht voor het maken van de 560.000 jaar kaarten, maar bleven volgens NS achter bij hun buitenlandse concurrenten. De order zal vermoede lijk naar het automatiseringsbedrijf Thompson in Parijs of naar het Westduitse Gieseke en Devriendt gaan. De NS willen niet ingaan op de reden om de miljoenenorder in elk geval niet aan de Nederland se bedrijven te gunnen. Een woordvoerster noemt dat „een interne kwestie". Evenmin wordt onthuld hoeveel geld er precies is gemoeid met de aanmaak van de speciale studentenkaarten, die volgens de NS wel min of meer fraudebestendig moet zijn. in|IEUW SYSTEEM PAS ZINVOL ALS HET VEILIGER IS DAN OUDE" rtrj HAAG Geldauto- die 100 gulden w E maar 500 gulden af- vaijven, zijn niet onge- jerkelijk. „Vervelende anèigen", zeggen de jelsen. „Rotdingen", et 5t de gedupeerde lisst. Het plastic geld is ze.; meer tegen te hou- maar willen we het 5lujilijk wel? „Ik heb er lts 1 behoefte aan, ik heb onjeg aan wat contant w. en cheques", zegt ^Jriant. „Dat is je ogen t,u£n voor de werkelijk- elij', zegt het instituut ietbudgetvoorlichting, (rJNIBUD. „Als je er mee omgaat, is het gemak". Hgiromaatpas dient de H. Dat is tenminste de be- H)g. Kaartje in de auto- |Bpin-code intikken en de ™es van honderd liggen n®jg in de lade. Zeven da ler week, vier en twintig meter dag geld opnemen, of gte,in, of boodschappen doen bij een flink aantal ves- alf jen van in elk geval Al- 1 bifieijn. Waar de automaat gde1 soms ineens zegt dat er niet met de kaart betaald kan worden. Omdat het saldo niet toereikend is, of omdat er iets mis is gegaan. Dat gebeurt slechts sporadisch, zegt de Postbank, mét ruim vijf mil joen girorekeningen de groot ste financiële instelling in onS land. En als de klant dan geen geld bij zich heeft? Alle pro blemen handelen we coulant af, zegt de Postbank. Beetje moeilijk als dat midden in de nacht is. „Het gaat niet zozeer om het aantal klachten als wel om het soort klachten", zegt de Consumentenbond. „Wij zijn in principe helemaal niet te gen het systeem, maar het moet nog wel behoorlijk worden bijgesteld. Het mag toch niet gebeuren dat er meer geld van je rekening wordt afgeschreven dan je krijgt. Of wat te denken van iemand die in een winkel komt die via een magneetsys teem is beveiligd. Dan is je betaalpas ineens gedeacti- veerd. Dat is vervelend omdat je een paar dagen zonder zit, maar het is helemaai te gek als blijkt dat je er toch ge woon geld mee kunt krijgen. Dat moet helemaal niet kun nen, maar het gebeurt soms toch". Voor aap De Consumentenbond advi seert kaarthouders voorlopig nog niet met hun nieuwe pas te betalen, want dat levert tot nu toe nog de meeste proble men op. „Je staat toch voor aap als je denkt elektronisch te kunnen betalen, maar het apparaat weigert je kaart te accepteren. De banken zin spelen er op dat iedereen wel een ander betaalmiddel op zak heeft, maar dat is toch te gek. Dan hoef je elektronisch betalen niet te propageren, want de truc daarvan is nou net dat je met één pasje op zak alles kunt betalen". Cliënten van de Postbank of andere banken die dit soort verhalen horen, worden niet zelden argwanend. Er zijn zelfs mensen die hun reke ning bij de Postbank hebben opgezegd; maar een groter aantal houdt voorlopig liever alles bij het oude. „Het gaat mij er vooral om dat een nieuw systeem veiliger is dan het bestaande, dan heeft het zin", zegt een klant die het aanvraagformulier voor de gi romaatpas zojuist in de prul lenbak heeft gedeponeerd. „Dat is hier niet het geval en ik weiger mee te doen met een systeem dat gedoemd is te falen. De pasjes zijn veel te gemakkelijk na te maken en de pin-code is minder geheim dan iedereen denkt. Dat is on derhand toch wel bewezen. Dit hele gedoe valt voor mij in dezelfde categorie als het nieuwe paspoort. Een hoop gedoe, maar het resultaat is niet voldoende fraudebesten dig". Volgens de Postbank valt dat enorm mee. De meeste klan ten, vooral jongeren, vinden het geweldig en het aantal storingen is miniem. Bij de pas geïnstalleerde derde be taalautomaat in Den Haag (fi liaal Kerkplein) loopt het vol gens directeur Van Leeuwen zelfs storm. „Per 24 uur ma ken tussen de 250 en 300 men sen er gebruik van; bij een lo ket zijn dat er tegen de 500, maar dan gaat het ook om postzegels en zo. Vergeleken met de beginfase van de eer ste twee giromaten in Den Haag mag je zonder meer van een flitsende start spreken. Wat wel opvalt, is dat de mensen vooral kleinere be dragen opnemen. meestal honderd gulden. Bijna nie mand haalt het maximum van vijfhonderd gulden per keer er af". Rood staan Volgens voorlichtster Christi ne Groenewegen van het NI- BUD is het nieuwe betalings systeem inmiddels betrouw baar. „En je kunt er eenvou dig niet omheen dat deze ma nier van geld opnemen zeer prettig is, omdat je niet aan kantoortijden gebonden bent. Met de giromaatpas kun je bo vendien niet al te gek meer doen. Zodra je vierhonderd gulden rood staat, is het on mogelijk nog geld op te ne men". Op dit punt is er een verschil tussen de giromaatpas en de andere bankpassen. Met de laatste kan ongelimiteerd worden betaald. Wie met met een bankpas afi^kent, kan dus rustig flink rood staan. Dit systeem van de credit card is vooral geliefd in de Verenigde Staten - waar con tant betalen zelfs verdacht is - en in Engeland, waar het volgens Christine Groenewe gen een absolute ramp is ge worden. Kaarthouders staan daar gemiddeld een maandsa laris rood. In Engeland worden dan ook zelfs het pak- Zeven dagen in de week, vier en twintig uur per dag, contant geld uit de automaat. Handig, maar toch niet altijd zo ideaal als het lijkt. FOTO: PR je sigaretten en de fish and chips met een credit-card be taald. In Nederland mag vooralsnog iedereen zelf weten of-ie al dan niet gebruik wil maken van de nieuwe betaalmidde len. Al is er zeker sprake van zachte dwang. Diensten van banken die niet gratis (meer) zijn, zoals het overmatig ge bruik van cheques, worden ineens wel weer kosteloos als de cliënt een bankpas aan schaft. Christine Groenewegen heeft alleen bedenkingen tegen de betaalfunctie van de bankpas sen. „Net zoals met al die klantkaarten van winkels re aliseren mensen zich vaak niet dat ze soms wel duizen den guldens besteden die ze niet hebben". Ze acht het ge vaar minimaal dat er in Ne derland ooit een systeem ont staat als in de VS of Enge land, waar zo'n bankkaart dus voor alle doeleinden ongeli miteerd te gebruiken is. „Mensen die desondanks niet aan het plastic geld willen moeten dat zelf weten, maar die sluiten de ogen voor de werkelijkheid. En dat zie je natuurlijk altijd bij nieuwe ontwikkelingen". DICK HOFLAND DEN HAAG Van de Nederlandse bevolking is 56 procent tegen het voor stel van de commissie- Dekker om een gedeelte (15 procent) van de medi sche voorzieningen niet in het basispakket op te ne men. Geneesmiddelen op recept, tandartshulp voor volwassenen en fysiothe rapie zijn medische voor zieningen die volgens de meerderheid thuis horen in het basispakket. Dit blijkt uit een vanmorgen gepubliceerd onderzoek door de Swoka, het instituut voor consumentenonderzoek. Naar aanleiding van de publikatie „Bereidheid tot verandering" door de Commissie Structuur en Financiering Gezondheids zorg (de zogenoemde commis sie-Dekker) legde de Swoka in augustus 1987 vragen over dit onderwerp voor aan een uit 1.070 personen bestaand Swo- ka/NIPO-panel. De resultaten geven een representatief beeld van de Nederlandse bevolking, aldus de Swoka. De eigen bijdragen blijken niet populair. De consument vindt dat het heffen van een eigen bijdrage van 25 gulden voor een doorverwijzing van de huisarts naar een medisch spe cialist geen invloed heeft op het aantal malen dat om een doorverwijzing wordt ge vraagd. Ook het voorgestelde restitutiestelsel (gebruiker be taalt de rekening eerst zelf en kan, in geval van verrekeniiïg, het betaalde bedrag terugvor deren) roept bij de meerder heid van de Nederlandse be volking bezwaren op, zo blijkt uit het onderzoek. Verder blijkt dat er een duide lijke relatie bestaat tussen de politieke voorkeur en de op vattingen over de voorgestelde stelselherziening. De opvattin gen van de PvdA-aanhangers zijn op één punt duidelijk te gengesteld aan die van de VVD-aanhang: PvdA-ers zijn tegen en VVD-ers zijn vóór het beperken van het basis pakket. CDA- en D66-aanhan- gers nemen ten aanzien hier-r van een tussenpositie in. ZOETERMEER De herziening van het stelsel van sociale ze kerheid (per 1 januari 1987) heeft geen merkbare gevolgen ge had voor het aantal klachten dat bij de Sociale Verzekeringsraad (SVR) werd ingediend over de toepassing van de sociale verze keringswetten. Het aantal gegronde klachten over de werkloos heidswetten (ww en nww) steeg sterk en dat heeft volgens de SVR wel met de stelselherziening te maken. Ook het aantal klachten over de Ziektewet steeg. De klachtencommissie van de SVR zag het aantal gegronde klachten over de arbeidsonge schiktheidswetten (aaw en wao) echter licht dalen. Uit het jaar verslag klachtenbehandeling van de SVR blijkt dat van de 1233 klachten die de commissie behandelde meer dan de helft (54 procent) gegrond werd verklaard. Ruim de helft van de klach ten had betrekking op de Ziektewet en op de aaw en de wao. De voornaamste klachtgrond was, evenals in voorgaande jaren, de behandelingsduur. Het aantal klachten over de kinderbijslag (akw) is gehalveerd. Dat heeft te maken met de invoering (op 1 oktober 1986) van het nieuwe stelsel van studiefinanciering. Als gevolg daarvan is voor een groot aantal kinderen van 18 jaar en ouder het recht op kinderbijslag vervallen. (Van onze imentaire redactie) [AAG Het kabi- p.er 1 juli het ak- opzeggen dat het 1984 met de Lande- ipecialisten Vereni- LSV) heeft gesloten. I akkoord had de zegd mee te aan een kostenbe- de gezond- irg van 165 miljoen j. Nu deze mede- iid^g volgens het kabi- "ejitbreekt acht het enpt langer gebonden gemaakte afspra- te fe van het akkoord be ns jat minister De Koning ranjate zaken de normin- ïissl van de specialisten n te kan vaststellen.- Ver- Jrijjt te verwachten dat ns (etaris Dees van volks- ;tuïeid zal instemmen met mipoedelijke besluit van lijd het Centraal Orgaan Tarieven Gezondheidszorg (COTG) om de kostenvergoeding van de specialisten fors te verlagen. Wanneer het COTG hiertoe overgaat, zullen de specialisten actievoeren door op doorde weekse dagen zondagsdiensten uit te voeren. Het belangrijkste element uit de afspraak dat.de specialisten geschonden hebben is het zo geheten degressiesysteem. Dat wil zeggen dat naarmate de specialisten boven een bepaal de inkomensgrens komen, zij minder mogen vragen voor hun verrichtingen. De Tweede-Kamerleden Lan- sink (CDA) en Nijhuis (VVD) hebben zich positief uitgelaten over de maatregel van het ka binet. Lansink gaf te kennen dat dit al veel eerder had moeten gebeuren en Nijhuis vond dat met het akkoord toch niet te werken viel. De woord voerster van de-LSV zei „ho gelijk verbaasd" te zijn. Vol gens haar hebben de specialis ten weldegelijk meegewerkt. Studenten bezetten Studiefinanciering GRONINGEN De actiegroep Stufi '88 (Studenten Fijn Inge drongen) heeft vanmorgen de eerste verdieping van de Cen trale Directie Studiefinancie ring van het ministerie van on derwijs en wetenschappen in Groningen bezet. De bezetters hebben deze ruim te als crisiscentrum ingericht „om te proberen de crisis die de nieuwste plannen van het mi nisterie van onderwijs en we tenschappen hebben teweeg ge bracht, te bezweren". NOLLEN Brandweerlieden uit Puttershoek bestrijden een uitslaande brand in deze gemeente. Het vuur legde gisteravond acht woningen in de as. De getroffen huizen stonden op de nomi natie om te worden gerenoveerd. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Enkele reeds opgeknapte huizen kon den door de brandweer worden gered, hoewel aan deze wo ningen wel schade aan het dak is ontstaan. De getroffen ge zinnen, in totaal 18 personen, zijn ondergebracht in een ge meenschapscentrum. De schade is door de politie getaxeerd op 1 miljoen gulden. Hoe de brand is ontstaan is niet be kend. FOTO: ANP VROUW DOODT BABY DEVENTER Een 24-jarige vrouw uit Deventer is gisteren voorgeleid aan de officier van justtie in Zutphen omdat zij wordt verdacht van moord dan wel doodslag op haar bijna vier maanden oude dochtertje. De vrouw is op 8 juni aangehouden en heeft inmiddels een bekente nis afgelegd, aldus een bekend making van de Deventer politie. Ze heeft het kind op 31 mei 's avonds in haar woning met be hulp van een deken en een kus sen om het leven gebracht, al dus een politiewoordvoerder. Later op de avond waarschuw de de vrouw een arts. Omdat deze twijfels had over de doods oorzaak, werd de politie inge schakeld, die een uitgebreid on derzoek instelde. DEN HAAG De Twee de Kamer wil vijftig mil joen gulden extra voor de bejaardenoorden om daar minder verzorgingsplaat sen te laten verdwijnen. Voor dit jaar moet daar voor zonodig de belasting meevaller worden ge bruikt. Daarna kan het bedrag blijvend worden verwerkt in de begroting van Welzijn, Volksge zondheid en Cultuur. CDA en VVD namen gisteren het initiatief voor de extra uit gave tijdens een debat met mi nister Brinkman over het be jaardenbeleid. De motie die zij daarover indienden kan reke nen op ruime steun in de Tweede Kamer. Met het geld moet worden voorkomen dat een aantal bejaardenoorden dicht gaan, die straks met het oog op de vergrijzing hard no dig zijn. De coalitiepartijen be pleitten een geleidelijke om zetting van plaatsen in ver pleegtehuizen naar plaatsen in bejaardenoorden. Verwacht wordt dat met het extra geld de grootste proble men, die zich voordoen met bejaardenoorden in de provin cies Groningen, Utrecht en Noord-Holland, kunnen worden opgelost. Minister Brinkman probeerde de Kamer aanvaarding van de motie uit het hoofd te praten, omdat hij voorziet dat die in het kabinet op verzet zal stui ten. Binnen het kabinet be staat de afspraak dat niet uit gegeven bedragen worden ge bruikt om het financieringste kort terug te brengen. DEN HAAG De bonden van dienstplichtige militairen VVDM en AVNM hebben gis teravond geweigerd een proto col van het ministerie van de fensie te ondertekenen waarin de positie van de dienstplichti gen in het nieuwe overlegstel- sel is vastgelegd. De twee bon den vinden dat het protocol te weinig garanties biedt. Staats secretaris Van Hou welingen van defensie heeft daarop het protocol ingetrokken omdat zonder het fiat van de twee bonden het protocol „te weinig maatschappelijk draagvlak" zou hebben. Dat heeft de VVDM meegedeeld. Staatssecretaris Van Houwe- lingen kwam met de belan genverenigingen van beroeps militairen wel tot overeen stemming deel te gaan nemen aan het experiment van de mi nister van binnenlandse zaken over een nieuw overlegstelsel voor de arbeidsvoorwaarden voor 1989. Volgens een woord voerder van het ministerie van defensie duurt het experi ment een jaar en zal het daar na worden geëvalueerd. Tij dens het experiment zal over voorstellen die het beroepsper- soneel aangaan worden onder handeld. De VVDM keerde teleurge steld terug uit het Centraal Georganiseerd Overleg Mili tairen (CGQM) dat gister avond het protocol behandel de. Volgens de bond biedt deze te weinig financiële ruimte. Bovendien is niet gegaran deerd dat de rechtspositie van de dienstplichtigen niet nog meer gaat achterlopen op die van de beroepsmilitairen dan nu al het geval is, aldus VVDM-voorzitter R. Verker- ke. Doe 'f: ga deze zomer één of meer weken lekker luxueus logeren in een 5-sterren bungalowpork von Vendorado in hef mooie Limburg: bungalowpark Loohorst of Weerterbergen. Om te genieten van de zomer... en de vele verrassingen van Vendorado. Prochtig gelegen bungolows met alle komfort ind. kleuren-tv en open haard. Met volop wandel- en fietsmogelijkheden, uitgebreide ontspanningsprogrammo's voor jong en oud, gratis waterpret voor groot en klein met subtropisch golfslagbad, sensationele waterglijbann en verwarmd buitenbod van ca. 32°C. Met midgetgolf, kinderspeelhuis, speeltuintjes, bowling, tennisbanen, sauna en gezellige restaurants met vriendelijke bediening. Hoal direkt de folder bij V&D, ABN Bank of D.-Reizen. Nu ook bij de grote postkantoren. Of vraog 'm aan bij de Vendorado Reserveringscentrale: 020-6656565^;;"" de Vriendelijkste bungalowparken heten u welkom

Leidse Courant | 1988 | | pagina 3