Paus roept Lefebvre op af te zien van bisschopswijdingen £eidóc6oma%° OT BOEKEN GEESTELIJK LEVEN/OPINIE beroepingen kerk wereld Gorbatsjov: tijd nog niet rijp voor pausbezoek Vrijgelaten Sjepilov blijkt geen priester weer V brieven EeidaeSoma/nt DINSDAG 14 JUNI 1988 PAG^lSl VOKS wil meepraten in conciliair proces BUSSUM De „geloofsbrief" van de Raad van Kerken over het conciliair proces is onevenwichtig, bevat een aanvechtbare theologie en eenzijdige probleemstellingen, en het werkt de verwarring van kerkelijk en politiek spreken in de hand. Het Vredesoverleg Kerk en Samenleving (VOKS) moet daarom wel meepraten, maar niet mee-organiseren. Aldus prof. mr. P. J. Teunissen tijdens de ledenvergadering van het VOKS. Teu- nissen meent dat de geloofsbrief uitgaat van een verouderd idee over vijanddenken; dat heeft in het Westen plaatsgemaakt voor bezorgdheid voor politieke instabiliteit. VOKS-leden moeten volgens hem wel meepraten, maar zich evenals de rooms-katholieken, niet binden aan de organisatie. Gijzeling Goerees kan maximaal één jaar duren ZWOLLE Ook Jenny Goeree van het evange- listenpaar Goeree is be reid zich te laten gijze len. Dat zal volgens het echtpaar over enige we ken gebeuren. Vandaag is Lucas Goeree vanuit een onderduikadres dat evenwel aan de justitiein Zwolle bekend was, naar een huis van bewaring overgebracht. Eerder had de advocaat van de Goerees, mr. J. W. A. van Dommelen meegedeeld dat hij niets meer voor het echt paar kon doen nadat het echtpaar vorige week het kort geding tegen hun in gij zeling neming had verloren. De Zwolse rechtbankpresi dent Mr. D. J. van Dijk hechtte toen geen geloof aan hun bezwaar dat zij geen geld hadden om de rectificatie in drie landelijke dagbladen (in totaal 15.000 gulden) te beta len, terwijl zij wel over fond sen beschikken om hun drukwerk te verspreiden. In de rectificatie zouden ze bele digingen aan het adres van de Amsterdamse aidspatiënt F.J. van Ziil moeten herroe pen, zo had de rechtbank in Zwolle hen eerder voorge schreven. Als ze dit niet doen, had Van Zijl het recht hen te gijzelen. Het echtpaar is in de tussen tijd tot de conclusie gekomen „liever onrecht te willen lije den dan het evangelie te moeten herroepen", aldus Jenny Goeree. Het be schouwt het bij nader inzien bovendien „een eer voor deze kwestie in de gevangenis te zitten". De gijzeling van het echtpaar kan ten hoogste tot een jaar oplopen als .ze niet aan het vonnis van de recht bank voldoen. Kruisbeeld blijft in Italiaanse school ROME In de openbare scholen in Italië blijft in de lokalen een kruisbeeld han gen. Dit heeft de hoogste rechterlijke instantie in het land, de Consiglio di Stato, gisteren besloten. Het Italiaanse ministerie van onderwijs verwees in een verklaring aan de schoolbe sturen naar de rechterlijke beslissing, volgens welke de crucifix, afgezien van zijn be lang voor de gelovigen, een „onafhankelijke universele waarde" heeft. De vraag of een kruisbeeld nu wel of niet thuishoort in een openbare school houdt de gemoederen in Italië al enige tijd verhit, sinds vier jaar geleden werd besloten het concordaat van 1929 tussen de kerk en de staat in Italië te herzien. Vastgesteld is in die herzie ning dat het rooms-katholi- cisme niet meer de staats godsdienst is. Diverse partijen, waaronder ook de federatie van prote stantse kerken in Italië, had den liever gezien dat de scheiding tussen kerk en staat verder was doorge voerd. De protestantse ker ken beschouwen de crucifix in het lokaal als „religieuze discriminatie". Zij bepleitten eerder dit jaar verwijdering van alle religieuze symbolen uit scholen en openbare ge bouwen. Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Barneveld A.A. Floor te Uddel. Aangenomen naar Apel doorn voor de Vereniging van Vrij zinnig Hervormden G.H. Baudet te Norg, wonende te Apeldoorn; naar Scheveningen H.G. de Graait te Loenen aan de Vecht die bedankte voor Den Ham (Ov.). Bedankt voor Emmeloord-West W.J. Gorissen te Voorthuizen. Gereformeerde Kerken Beroepen te Gorredijk drs. L. Adema te Noordbergum en Eestrum öie dit beroep heeft aangenomen. Aangenomennaar Leeuwarden-Hul- zum H.A. Klijn van de Evangelische Streekgemeente Maas en Waal- (Herv.-Gerefnaar Winterswijk drs. A. van 't Zand te West-Terschelling, en Midsland. Christelijke Gereformeerde Ker ken Beroepen te Apeldoorn-Oost A. Wagenaar te Mussel; te Veenendaal (Bethelkerk) R. van de Kamp te Leeuwarden. Bedankt voor Zaam- slag M. Vlietstra te Zeist. Doopsgezinde Broederschap Benoemd tot pastoraal medewerker te Amsterdam (werkgebied Amster- dam-Z.-O. en Amstelveen) (part time) mevr. Chr. Schlette, prop. te Amsterdam die deze benoeming heeft aangenomen. Godslastering in Spanje niet meer strafbaar MADRID Spanjaarden die in het openbaar de naam van God misbruiken mogen dat nu ongestraft doen. De wet uit 1850. die godslastering en zedenkwetsend gedrag in het openbaar verbood en strafbaar stelde, is dit weekeinde ingetrokken. De rooms-katholieke aartsbisschop van Oviedo in het noordwesten van Spanje, mgr. Gabino Diaz Merchén, toonde gelatenheid over de stap. "Wat kun je er aan doen?," zei hij. "Vloeken is een nationale zede. Er zijn sociologen die zeggen dat het zelfs een teken van godsdienstigheid is, op een of andere vreemde manier." Onder de ingetrokken wet kon men voor godslaste ring en aanstootgevend gedrag in het openbaar maximaal zes maanden gevangenisstraf en een boete van 300.000 pesetas krij gen. Goede orde is de de grondslag van alle goede dingen. SCHISMA DREIGT ROME De paus heeft de traditionalistische aartsbisschop Marcel Le febvre in een persoonlij ke brief opgeroepen af té zien van zijn voornemen op 30 juni zelf bisschop pen te wijden en niet aan te sturen op een definite- ve breuk met het Vati- caan. Dat heeft curiekar dinaal Edouard Gagnon gisteren bevestigd. Gag non heeft in opdracht van de paus de leerstelli ge positie van Lefebvre's eigen priesterorde Pius X onderzocht. Gagnon hekelde de Zwitserse bisschoppen die vorige week hadden verklaard het ergste te vrezen over de afloop van het conflict tussen de in 1976 geschorste aartsbisschop en het Vaticaan. Volgens Gag non is „overeenstemming nog steeds mogelijk". Lefebvre zelf heeft aange kondigd deze week zijn standpunt uiteen te zetten. Hij heeft tot nu toe altijd ge weigerd de hervormingen van het Tweede Vaticaanse Concilie te aanvaarden, wat onder andere betekent dat hij alleen missen in het Latijn viert. Onze correspondent Gerard Kessels in Rome schrijft dat alles erop wijst dat de tradi tionalistische Franse aartsbis schop het principe-akoord dat hij vorige maand met het Vaticaan over de terug keer van zijn beweging in de schoot van de moederkerk had bereikt, alsnog verwerpt. De bejaarde bisschop, die de uitspraken van het Tweede Vaticaanse Concilie nooit se rieus heeft genomen en daar om door paus Paulus VI in de uitoefening van al zijn func ties geschorst werd, schijnt zich bedacht te hebben. Als dat inderdaad zo is lijkt een schisma onvermijdelijk. De zetel van Lefebvres broe derschap is in het Zwitserse Econe. Na afloop van een vergadering van de Zwitserse bisschoppenconferentie is vo rige week meegedeeld dat Lefebvre is teruggekomen op het principe-akkoord dat hij op 5 mei in Rome bereikt had met de prefect van de Con gregatie voor de Geloofsleer, de Duitse kardinaal Joseph Ratzinger. „De kerk wordt nu geconfronteerd met de dreiging van een schisma dat nog nooit zo dichtbij was", zei bisschop Henri Schwery van Sion na afloop van de verga dering. In een communiqué zeggen de bisschoppen „met zorg de ontwikkelingen rond mgr Lefebvre en de mogelij ke consequenties te volgen." De Zwitserse bisschoppen hebben er geen gewag van gemaakt wat Lefebvre ertoe bewogen heeft rechtsomkeer te maken. Lefebvre maakte vorige maand zelf de over eenkomst met Ratzinger be kend. De bisschop beloofde de beslissingen van het Con cilie te erkennen als een his torische realiteit. Het Vati caan van zijn kant zou Le febvres schorsing ongedaan maken en zijn broederschap 'Pius X' erkennen. Lefebvre kreeg verder gedaan dat de vestigingen van zijn broeder schap rechtstreeks onder het Vaticaan vallen en niet on der de plaatselijke bisschop. Mgr. Marcel Lefebvre vorig jaar caan met kardinaal Ratzinger. Aan het einde van de maand zal duidelijk worden wat Le febvre precies doet. Hij heeft steeds gezegd eind juni enke le volgelingen tot bisschop te zullen wijden, wanneer hij geen akkoord zou bereiken met het Vaticaan. Juist die dreiging had de afgelopen maanden weer vaart ge bracht in de onderhandelin gen. Paus Johannes Paulus II heeft Lefebvre ver tegemoet willen komen. Wanneer Le febvre het principe-akkoord verwerpt lijkt er nauwelijks na een ontmoeting in het Vati- FOTOrAP nog ruimte voor hernieuwd overleg met Rome. Het Vati caan ging er al min of meer vanuit dat de kwestie uit de wereld was. Het is niet ondenkbaar dat Lefebvre gezwicht is voor de druk van enkele van zijn naaste medewerkers. Het is bekend dat een aantal van zijn volgelingen nog radicaler is dan hun leidsman. Wan neer Lefebvre inderdaad bis schoppen gaat wijden is het schisma een feit. MOSKOU Sovjetpar tijleider Michael Gor batsjov heeft gisteren na een gesprek met kardi naal Casaroli, de tweede man in de hiërarchie van het Vaticaan, verklaard dat de tijd nog niet rijp is voor een bezoek van de paus aan de Sovjetunie. „Voor het zover is, moet nog een hoop gebeuren," zei Gor batsjov in reactie op vragen vart journalisten. Minister van buitenlandse Sjevard- nadze die ook met Casaroli sprak merkte echter op dat „de tijd zal komen" dat de paus een bezoek kan brengen aan de Sovjetunie. Casaroli, „minister" van bui tenlandse zaken van het Va ticaan, is in de Sovjetunie om de festiviteiten bij te wonen rond het duizendjarige be staan van de Russisch-ortho- doxe kerk. „Het is nog te vroeg om over diplomatieke betrrekkingen te praten, aldus mgr. Casaro li. „We hebben in een open sfeer met elkaar gesproken. Daardoor was het mogelijk dingen te zeggen die in een andere sfeer niet gezegd had den kunnen worden." Ver der had ministers Sjevarnad- ze van buitenlandse zaken gezegd over de relatie met de kerk: „We hebben grote plannen". Hij lichtte deze plannen overigens niet nader toe. Rome en Moskou ver schillen met name van me ning over de positie van de Oekraïens-Katholieke Kerk, die in 1946 werd verboden. Een deel van de gelovigen weigerde zich bij de Rus- sisch-Orthodoxe Kerk aan te sluiten en bleef, ondergronds de kerk voortzettend, trouw aan Rome. MOSKOU Een Russi sche gevangene, Vassili Sjepilov, die bekend stond als een van de voornaamste geestelijken die in de Sovjet-Unie werd vastgehouden en voor wie president Reagan, premier That cher en ex-premier Chi rac, actie voerde blijkt geen priester te zijn van de Russisch-Orthodoxe Kerk. Sjepilov werd af gelopen weekeinde na veertig jaar gevangen schap vrijgelaten. Algemeen was aangenomen dat de 60-jarige Sjepilov we gens zijn activit ten als Rus- sisch-orthodoxe priester in diverse kampen en inrichtin gen vast werd gehouden. Naar eigen zeggen werd Sje pilov in de jaren na de oorlog verscheidene malen gearres teerd voor overtredingen als landloperij en werkweige- ring. Uiteindelijk leverde dit hem veertig jaar werkkamp en verblijf in een inrichting op. Hij werd geestesziek ver klaard, maar medisch onder zoek heeft vrijdag uitgewe zen dat daar geen sprake van is. Sjepilov gaf in een vraagge sprek met buitenlandse jour nalisten toe geen priester te zijn. Op een persconferentie maakte hij een verwarde in druk en was hij vaak niet te verstaan. Tijdens het inter view kwam hij meer tot rust, aldus verslaggevers. Ik ben nooit ingewijd, ik weet niet zeker of ik wel ge doopt ben, deelde Sjepilov mee. Zijn verklaring op de persconfentie als zou hij in de diverse klinieken zijn gesla gen omdat hij een kruis sloeg werden herroepen. Hij werd geslagen omdat hij zich niet wilde wassen. Sjepilov zei op jeugdige leeftijd door zijn ou ders in de steek te zijn gela ten. Na enige jaren aoor Si berië te hebben gezworven, werd hij uiteindelijk opge pakt. Met zijn verklaringen heeft Sjepilov vooral de Britse geestlijke Dick Rodgers ern stig in verlegenheid gebracht. Deze haalde enige jaren gele den alle kranten toen hij zich in een kerk in een kooi op sloot om Sjepilov vrij te krij gen. „Het is inderdaad een ander verhaal dan ik had ge dacht, maar ik heb geen spijt. Ik heb in goed geloof gehan deld en Sjepilov is tenministe op vrije voeten", zo reageer de de dominee zaterdag. Hij baseerde zijn jarenlange ac ties op inlichten van naar het Niet alleen Rodgers maar ook het orthodoxe klooster de Heilige Drieëenheid in het Amerikaanse Jordanville is niet gelukkig met de ontboe zemingen van Sjepilov. De Sovjetrus heeft een uitreisvi sum en zou in het klooster intreden. Hoewel Sjepilov verklaarde tijdens zijn ge vangenisstraf tot het geloof te zijn gekomen en zelfs het Nieuw Testament uit de bij bel met de hand te hebben overgeschreven, is het niet zeker of het Amerikaanse klooster hem nog zal opne men. Vragen bij de Codex Het nieuwe kerkelijk wet boek (Codex) in de Rooms- Katholieke Kerk heeft in ons land vooral de aandacht ge trokken wegens de conse quenties die de bisschoppen er uit trekken voor het be stuur van de parochies. Maar er zijn meer dingen die sinds de invoering veranderen. Be grijpelijk, want een Codex is een uitdrukking van heer sende opvattingen en die blij ken binnen de Rooms-Katho- lieke Kerk binnen de mar ges veranderlijk. Knut Walf, hoogleraar kerkrecht nieuw kerkelijk recht en over de vragen die daarbij te stellen zijn. Walf is kritisch; bijvoorbeeld wat betreft de profilering van de clerus te genover de leken zoals die in de Codex naar voren komt. Knut Walf: Vragen rondom het nieuwe kerkelijk recht. Uitgave: Gooi en Sticht; prijs f2 2,50. God na Auschwitz De vraag naar God ligt sinds Auschwitz op de tafel van alle kerken. Hoe kun je gelo ven in God die bleef zwijgen ih de nacht van de Holo caust? De joodse theoloog' en autehr Schalom Ben-Chorin schreef een boekje dat op ei gen wijze ingaat op het be klemmende vraagstuk. Hij zegt onder meer dat joden en christenen beide met de alles omvattende vraag zitten naar de aanwezigheid van God. En God bleef zwijgen door Schalom Ben-Chorin. Uitga ve: Gooi en Sticht, prijs 22,50. Verkenningen bij bedevaartpsalmen De psalmen 120 tot en met 134 zijn bedevaartsliederen, die de Israëlieten zongen als ze voor bijvoorbeeld een feest naar Jeruzalem gingen. Ri chard H.M. Middelhof, pries ter van het bisdom Haarlem, schreef een boek met over wegingen rond deze psalmen onder de veelzeggende titel: „Onder Gods geleide". Op deze manier wordt de inhoud van de psalmen op indrin gende wijze aan de lezer dui delijk gemaakt. Het boek „Onder Gods gelei de" is uitgegeven bij Gooi en Sticht en kost 25,-. Carthaagse preien Augustinus preekte niet al leen in zijn eigen de een of andere reden elders vertoefde, werd ook daar verwacht dat de vermaarde redenaar de gelovigen op een of meer preken zou onthalen. Augustinus die de verkondi ging van het woord als een van zijn voornaamste taken beschouwde liet die verwach ting maar zelden onvervuld. Na Hippo is er geen plaats waar Augustinus zo vaak ge preekt heeft als in Carthago, de politieke en culturele hoofdstad van het Romeinse Africa. Gerard Wijdeveld vertaalde na ziin Twintig Preken van Aurelius Augustinus vijftien preken die door de grote kerkvader in Carthago zijn gehouden. Aurelius Augustinus: Cart haagse preken. Uitgave Ambo/klassiek, Baarn. Prijs 27,50. Vroomheid bp de Oudezijds De uit de zeventiende eeuw daterende Amsterdamse schuilkerk Ons'Lieve Heer op solder is dit jaar honderd jaar lang als museum inge richt. In de fraai geïllustreer de uitgave Vroomheid op de Oudezijds wordt naar aanlei ding van dit jubileum de ge schiedenis van de drie Am sterdamse Nicolaaskerken, te weten de Oude Kerk, Ons' Lieve Heer op Solder en de Sint Nicolaaskerk. De Oude Kefk was vanaf de veertien de eeuw het religieuze en so ciale centrum van Ammster- dam. In Ons' Lieve Heer op Solder konden de katholie ken ten tijde van de repu bliek hun toen in het open baar verboden eredienst vie ren. De Sint Nicolaaskerk werd na de emancipatie van de katholieken hun glorieuze nieuwe bedehuis. In Vroom heid op de Oudezijds wordt de geschiedenis van deze kerken en hun rol in de Am sterdamse samenleving uit voerig en deskundig belicht. Vroomheid op de Oudezijds. Drie Nicolaaskerken in Am sterdam. Uitgave De Bataaf - sche Leeuw, Amsterdam. Prijs 29,90. Kerk en samenleving Het Nederlands Tijdschrift voor pastorale wetenschap pen „Praktische Theologie" heeft een themanummer uit gegeven over „wegen van de kerk naar de samenleving" (1988-2). Het is een actueel thema waarop vaak „oude" antwoorden opgeld doen. Die historische manier van ker kelijk spreken over en han delen in de samenleving van katholieken, gereformeerden en hervormden wordt uit voerig belicht. Daarna ko men andere uitingen aan de orde: IKV, Pax Christi, het conciliaire model, maar ook „kerk en buurt in een oude stadswijk. Ook wordt een min of meer nieuw model ge ïntroduceerd, het „sociaal be raad" (J. Hendriks). Prof. K. A. Schippers rondt het num mer (van zo'n 150 bladzijden) af. Uitgave: Waanders, prijs ƒ17,50 4Col Pleidooi voor heldere rege De roep om een eenvoudiger wet- en regelgeving^ van vandaag of gisteren. Maar hij wordt wel steedsL Veel mensen zijn niet in staat hun belastingbiljet in tetfi de sociale wetgeving werd al bij de herziening van heji als onmogelijk en fraudegevoelig aangeduid en ook c ling van de studiefinanciering is niet waterdicht. De is zo ingewikkeld dat de overheid zegt gedwongen^ door te gaan met het ontwerpen van gedetailleerd&g het steeds maar veranderen van die regels uit bezuinig verwegingen en de bekostiging van een duur control raat dat desondanks niet in staat is de regels te doen r De Wetenschappelijke Raad voor het Regerinj^ (WRR) heeft in een rapport over rechtshandhaving v de vinger op de zere plek gelegd. De geregistreerde cl liteit is tussen 1948 en 1984 vertienvoudigd, maar hetk tage opgehelderde delicten is met meer dan de helft Weliswaar nemen diefstal, vandalisme en geweld langrijke plaats in bij de gestegen criminaliteit, maar tegen blijven veel overtredingen van regels van del rechtsstaat buiten beeld. En juist die laatste overtr( zijn veelal het gevolg van een verminderd normbj mensen die zich overigens verre houden van crimiiL drag. Het weinig constante karakter van de regels, |1 meende onrechtvaardigheid en de onderlinge tegenjl heid ervan werken dit in de hand. WAAR het hier om gaat is niet de georganiseerde ij waarvan dezer dagen iets van de omvang is onthuld.! tiek van de WRR heeft betrekking op allerlei vornj veel voorkomende criminaliteit: overtredingen van c" •van de sociale rechtsstaat (belastingwetten, openban heid, milieuwetten, consumentenbescherming) en diefstal en geweld. Preventie alleen is niet voldoei deze vormen van criminaliteit tegen te gaan, zo WRR. De pakkans moet groter worden en de WRII hiermee de kritiek van de politie op het inkrimpen r politieapparaat. jf jn c De aanbevelingen van de raad liegen er niet om. B ma heid blijft in gebreke bij het op elkaar afstemmen vaijve: gels en bij het becijferen van de lasten die de uitvoerfceli die regels meebrengt. Anders zijn regels niet te handige Eenvoud en stabiliteit zijn voorwaarden om de regelsen. terrein van de inkomens te laten naleven. Metst woorden: talmen met de voorstellen van de commisjt. T voor een nieuwe belastingwetgeving is uit den boze. me ma Het is duidelijk ctet de WRR in zijn rapport aanslupj^ al lang gevoelde maatschappelijke wens dat iets I "e wordt aan de wirwar van regels en wetten die on)e§^ schappelijk leven tot een doolhof hebben gemaakt wi dwalen niet is voorbehouden aan kwaadwilligen. lai noemt het positief dat het overgrote deel van de bu£n regels nog steeds naleeft. De kritiek had niet duidelij2 der woorden kunnen worden gebracht. Een kabinet gestroomlijnde en terugtredende overheid zegt voor t moet zich die kritiek wel degelijk aantrekken. m' Overwegend zonnig DE BILT (KNMI) Een uit- loper van het Azorenhoge- drukgebied ligt over Schotland en de Noordzee. Hierdoor wordt boven ons land een noordelijke stroming in stand gehouden. In deze stroming trekt Noordzee bewolking in onze richting. Vooral in het noorden van het land moet daarom met enkele wolken velden rekening worden ge houden, terwijl in de rest van het land de zon zal overheer sen. Het blijft overal droog. De minimumtemperatuur van nacht wordt ongeveer 10 gra den, terwijl de middagtempe ratuur morgen opnieuw rond de 23 graden ligt. De wind is noord en overwegend matig. Weersvooruitzichten voor diverse Europese landen, medegedeeld door het KNMI, geldig voor morgen en donderdag: Zuid-Scandinavië: Nu en dan be wolkt maar vrijwel overal droog. Middagtemperatuur van 17 graden aan de Noorse kust tot 23 in de omge ving van Oslo, zuid-Zweden en De nemarken. Britse-EilandenZonnig. Middagtem peratuur van 16 graden in Schotland tot 20 in zuid-Engeland. Duitsland: In het noorden zonnig, het zuiden nu en dan bewolkt. Mid dagtemperatuur van 20 tot 25 graden. Alpengebied: Perioden meter d gelijk een bui. Middagteiin, o ongeveer 24 graden. Portugal en Spanje: Half r bewolkt en nog enkele bifl dagtemperatuur van 2" noordwesten tot 27 a; Italië en de Joegoslavische nig, middagtemperatuur graden. WEERRAPPORT HEDENMO Weer Amsterdam h.bew. Brieven graag, kort en duidelijk geschreven, De redactie behoudt zich hetrecht voor ingezon den stukken te bekorten. Terminologie In de krant van donderdag stond dat de Russiche kerk ne gen nieuwe heiligen heeft „ge creëerd". Heiligen worden „gecanoniseerd". G.J.A. de Boer, DELFT. Een traan op de wang Een lezersbrief in de krant van vrijdag jl., naar aanleiding van mijn laatste boek „Een traan op de wang", bevat een suggestie die ik niet onbeant woord mag laten. Er staat in dat ik „hoewel zeer religieus voelend, niet meer katholiek" lijk. En: „Het gevaar dreigt" dat ik „eens zal afglijd w mythen van het heideijJtbi dingen zal goedpraten^ j verbood". Het is een gewoonte van scherf geworden, de rechtgelf van geloofsgenoten I openbaar in twijfel te |e v Ik geef er overigens |a| n boek voorbeelden van|ale signalerend dat de bissi ya geen stelling nemen tfi ka onchristelijke bedrijj1 t£ boek bevat trouwens Tetai afzonderlijk hoofdstulpid blijven", waarin ik mif1106' aan de kerk juist belijd- antwoord. Dukakis In de krant van zatP stond dat de Amerikafc sidentskandidaat voorstander is van stl abortusklinieken. Hop' de meerderheid van di kanen juist niet op f abortusklinieken-presii stemmen! Abortus i steeds: moord! W.J.A. Arntz, l WASSENAAR.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 2