Dierenasiel Noordwijk overweegt bouw pension De Wilbert hoeft nog geen 30 bedden in te leveren Slachtoffers van geweld doelgroep in toekomst Verhuizing TOI gaat niet door Blauwe zone uitgebreid Verbod op omspuiten Klinkenbergerpolder NOORDWIJKERHOUT De dierenbescher ming Noordwijk/Noord- wijkerhout gaat bekijken of er een pension aan het dierenasiel gebouwd kan worden. Dit moet com mercieel geëxploiteerd worden. Met de winst moeten de kosten van' het dierenasiel worden gedekt. Dat heeft een vertegenwoordiging van het bestuur van de die renbescherming, afde ling Noordwijk/Noord- wijkerhout, twee weken geleden afgesproken met de gemeentebesturen van Noordwijk en Noordwijkerhout. Aanleiding tot dit plan is het chronische tekort aan geld bij •het dierenasiel, dat aan de Lageweg in Noordwijk staat. Sinds de bouw van het nieu we onderkomen is de werk druk in het asiel toegenomen. Robert Tiskens, voorzitter van de dierenbescherming: „We hebben berekend dat we voor zestig uren werk hebben. Op dit moment wordt slechts twintig uur be taald. De rest moet worden gedaan door vrijwilligers. Die mensen worden steeds meer ingeschakeld bii het schoon maken van hokken en het voeren van de dieren en dan haken ze af. Daardoor wordt de werkdruk op de resteren de vrijwilligers steeds groter en je komt in een vicieuze cirkel terecht. We hebben nu extra geld gevraagd bij Noordwijk en Noordwijker hout om de druk enigszins van de ketel te halen". Beide gemeenten lieten di rect merken niet veel te voe len voor een structurele sub sidieverhoging. Wel was het mogelijk om een tijdelijk ho gere subsidie te krijgen. In totaal gaat het om een extra bedrag van 17.000 gulden voor een periode van twaalf maanden. Samen met 3.000 gulden, die de dierenbescher ming nog zelf heeft, kan een extra kracht voor 20 uur per week worden aangesteld. Tiskens: „Voor de komende zomer en de zomer van 1989 geeft dat in ieder geval soe laas. Op initiatief van de ge meente Noordwijk gaan we in dezelfde periode bekijken of we het dierenasiel een commerciële basis kunnen geven door de bouw van een pension. Daarmee moeten we dan het asiel betalen. Noord wijk bekijkt inmiddels of de bouw van een pension moge lijk is in binnen het geldende bestemmingsplan". Het plan moet nog besproken worden in het complete be stuur van de dierenbescher ming. Wel is gisteravond de commissie welzijn van Noordwijkerhout akkoord gegaan met het verstrekken van een subsidie voor 12 maanden van 6.400 gulden. Aan de gemeente Noordwijk wordt nog een bedrag ge vraagd van 10.600 gulden. Dit moet nog in de commis sies worden besproken. LEIDEN OMGEVING CcidócSotruutt Aanplakborden in Katwijk KATWIJK Er komen vier aanplakborden in Katwijk waar niet-commerciële instellin gen, verenigingen en burgers posters kunnen plakken. Deze aanplakborden komen te staan in het winkelcentrum Asterstraat, winkelcen trum Hoornesplein, de Turfmarkt en centrum- plan/Princestraat/Andreasplein. Het Katwiik- se college van B en W kiest voor drie panelen die in een driehoekvorm geplaatst worden en aan één kant beplakt kunnen worden. Bij deze constructie kan een afvalbak worden neerge zet voor de restanten van de plakpapieren. De aanplakborden kosten 5.600'gulden. Voor on derhoud moet jaarlijks 2.200 gulden worden uitgetrokken. Het plan wordt morgenmiddag besproken in de commissie openbare werken, die om vier uur begint. WASSENAAR De blauwe zone in het centrum van Wassenaar wordt uitgebreid met de Koren laan, Molenstraat en Molenweg. Het Tuinpad blijft, ondanks ver zoeken van een raadslid, buiten de blauwe zone. Burgemeester P.H. Schoute zei dit gisteren in een commissievergadering. De blauwez zone wordt in oktober in gesteld. Wanneer in 1988 wordt begonnen met de aanleg van een fietspad naast de Kokshoornlaan, zal de provincie de kos ten van deze aanleg in belangrijke mate subsidiëren, zo bleek gisteravond. Uit eindelijk zal het de gemeente Wasse naar een 350.000 guldens gaan kosten. De leden verklaarden zich akkoord met het fietspad-plan. De VVD-fractie maakte, bij monde van VVD fractie voorzitter C. Aptroot, voorbehoud bij de plannen van het Wassenaarse gemeen tebestuur om op de plaats van de huidi ge autoreparatiewerkplaats op de ge- meentewerf een nieuwe brandweerka zerne te bouwen. C. Aptroot drong er bij burgemeester drs P.H. Schoute met klem op aan eerst een schets van de toe komstige inrichting van de gemeente- werf op te stellen, voordat verdere be sluiten worden genomen. De gemeente- werf bevindt zich op de plek waarop vroeger enkele gashouders stonden. Militairen bekennen inbraken in auto's VALKENBURG Drie militairen, gelegerd op het marinevliegkamp Valkenburg hebben negen inbra ken in auto's bekend. Het drietal werd in de nacht van 7 op 8 juni op heterdaad betrapt bij een inbraak in een auto in Noordwijk op de Grent. Een bewoner waarschuwde de politie, die de militairen kon aan houden. Het trio werd overgedragen aan de konink lijke marechaussee. Deze heeft een onderzoek inge steld. Daarbij zijn diverse autoradiocassetterecorders teruggevonden. De inbraken werden gepleegd in au to's die geparkeerd stonden in duin- en bollenstreek. De dieven hebben bovendien zes pogingen tot in braak bekend. Zij zullen zich verder moeten verant woorden voor de krijgsraad. DINSDAG 14 IUNI 1988 PAGIN N Meer ruimte op Boschplein SASSENHEIM De parkeersituatie op het Boschplein in het centrum van Sassenheim zal veranderd worden. Tijdens de gisteravond ge houden vergadering van de commissie openba re werken kwamen plannen ter sprake het plein opnieuw in te delen. Het aantal parkeer vakken blijft hetzelfde, maar de grote ruimte tussen de parkeerhavens in het midden van het plein vervalt waardoor het blokkeren van geparkeerde auto's onmogelijk gemaakt wordt. De bestaande oprit van de Kerklaan naar het plein blijft gehandhaafd aan de kant van de openbare bibliotheek wordt echter een afrit aangelegd. Tevens zal een eenverkeersrichting maatregel worden ingesteld voor de op- en af rit om een betere doorstroming van het ver keer te bewerkstelligen. Wanneer de commis sie van verkeer zich in positieve zin uitspreekt over dit voorstel van B en W zal er nog dit jaar begonnen worden met de werkzaamheden. Vingertop afgerukt WARMOND 33-jarige Utrecht heeft avond bijna gertop water in man was bezig ankerketting boot. Hii zijn hand sen de door een genoeg Het slachtoffer de Gezinsbelang heeft bouwplannen LISSE Woningbouw vereniging Het Gezinsbe lang heeft bouwplannen. Voorzitter P. Meeuwissen maakte gisteren tijdens de ledenvergadering bekend, dat burgemeester G.J. van der Kroft op 7 juli de eer ste paal zal slaan voor de bouw van 23 woningen in de Poelpolder zuid II. Ook de bouwplannen bij Huis ter Beek schieten volgens Meeuwissen al aardig op. Het Gezinsbelang zal daar in 1989 beginnen met de bouw van 25 woningwetwoningen als deel van de totaal 67 wo ningen die daar zullen verrij zen. De bouw van het nieuwe kantoor aan de Catharijnelaan verloopt voorspoedig. Naar verwachting zal het rond de vakantietijd worden opgele verd. In oktober heeft de de officiële opening plaats. Penningmeester T.B.P. deelde mee dat de vereniging goede zaken heeft kunnen doen met het omzetten van leningen. „We hebben van de mogelijk heid om leningen met hoge rente om te zetten in die met een lage rente gebruik ge maakt door een bedrag van bijna 16 miljoen gulden ver vroegd af te lossen en daar voor nieuwe leningen af te sluiten. De rente van die nieu we leningen lag gemiddeld 2,5 procent lager en in het afgelo pen boekjaar heeft dat de ver eniging ongeveer 360 duizend gulden opgeleverd", aldus Van der Lans. Tijdens de 53ste vergadering werd afscheid genomen van mevrouw E. Turnhout en de heer L. Lefeber. Zij waren niet voor een nieuwe termijn verkiesbaar en unaniem sloot de vergadering zich aan bij het bestuursvoorstel om op hun plaatsen de heer S.P. Broersen en de heer T.B.P. van der Lans te benoemen. Snelkraak fotozaak LISSE Snelkrakers hebben vannacht toegeslagen bij een fotozaak aan het Vierkant in Lisse. Met een loden pijp werd de etalageruit ingeslagen. De dieven pakten enkele dure fo totoestellen weg en zijn ver moedelijk te voet gevlucht. De alarminstallatie ging direct af, maar de diefstal werd zo snel uitgevoerd dat de politie van de daders geen spoor meer kon vinden. Schelft goedkoper NOORDWIJKERHOUT De huur van de grote zaal van het sociaal-cultureel centrum De Schelft wordt verlaagd. De commissie welzijn van Noord wijkerhout is daar gisteravond mee akkoord gegaan. Het col lege van Noordwijkerhout wil de de huur verlagen om de grote zaal beter verhuurbaar te maken. Op die manier denkt het college dat het ex ploitatietekort wordt vermin derd. De commissie ging gis teravond akkoord om het plan van het college voor een jaar te proberen. Prins Bernard slaat de eerste paal FOTO: HENK VAN DEK CENTRUM '45 UITGEBREID Een van de huiskamers in de nieuwe paviljoens van De Wilbert. KATWIJK Het ver pleeghuis De Wilbert in Katwijk aan den Rijn hoeft voorlopig nog geen dertig bedden voor psy chogeriatrische bewoners in te leveren. Dat heeft staatssecretaris D. Dees onlangs besloten. Oor spronkelijk moest De Wil bert 30 van de 120 plaat sen inleveren ten gunste van nieuw te creëren plaatsen in Leiden. Dat plan is nu voorlopig uitge steld tot het Verpleeghuis- plan Zuidholland Noord is afgerond. Directeur van verpleegtehuis De Wilbert H. van Mierlo verwacht dat tot minstens 1990 de dertig plaatsen in Katwijk blijven. De beslissing van de staatsse cretaris betekent dat een aan tal psychogeriatrische bewo ners van De Wilbert gehuis vest blijft in het oude woonge deelte van het Katwijkse te huis. Ook mogen weer nieuwe bewoners worden opgenomen totdat de volledige 120 bedden in De Wilbert zijn bezet. Het Katwijkse verpleeghuis was inmiddels begonnen met het afbouwen van het beddenaan tal, iets dat nu voorlopig niet nodig is. In totaal blijven der tig psycho-geriatrische bewo ners in het oude woongedeelte. De negentig andere bewoners worden gehuisvest in drie nieuwe paviljoens. Van Mierlo: „Er zijn drie nieuwe paviljoens met ieder dertig bewoners. Deze dertig mensen zijn ver deeld in drie groepen al naar gelang de mate van verzorging die ze nodig hebben. Het pret tige van de nieuwe paviljoens is dat mensen binnen de eigen afdeling kunnen bliiven als ze meer hulp nodig hebben". In de oude afdelingen werden de bewoners op basis van hun geestelijke vermogen inge deeld. Verder waren ze daar ondergebracht in grote zalen met zes en acht bedden, terwijl in de nieuwe paviljoens alleen een-, twee- en vierpersoonska- mers zijn. De nieuwe afdelin gen zijn er ook op gericht de ouderen in kleinere groepen te stimuleren om binnen zekere grenzen zo zelfstandig moge lijk aan het dagelijks Teven in De Wilbert deel te nemen. De paviljoens hebben twee huis kamers met keukentje en ter ras. Van Mierlo: „De oude gebou wen voldeden niet meer. Er zaten te veel mensen te dicht bij elkaar. In de nieuwe situa tie krijgen de mensen veel meer ruimte. Waar vroeger zestig mensen zaten, komen er nu dertig". De ruimten in de oude Wilbert, waar de dertig psychogeriatische bewoners gehuisvest blijven, worden ook ingrijpend opgeknapt. Het res terende gedeelte van het oude gebouw wordt voorlopig ge bruikt als kantoorruimte. Verdere plannen De afronding van de bouw van de drie nieuwe paviljoens betekent niet dat De Wilbert voorlopig uitgebouwd is. Er liggen plannen klaar om nieu we afdelingen te bouwen voor negentig somatische zieken. De ruimten die jdaardoor vrij komen in de oude gebouwen zullen mogelijk worden inge richt als serviceflats. Verder wil De Wilbert de vroegere personeelsbungalows opknap pen die op dit moment ge bruikt worden als bouwketen. Daar kunnen bewoners worden ondergebracht die nog niet toe zijn aan plaatsing op de psychogeriatrische afdelin gen. Directeur Van Mierlo: „We zijn verder bezig met plannen om te komen tot een dag- en een nachtbehandeling. Daar voor moeten we nog toestem ming krijgen van de overheid. We streven er naar om oude ren zo lang mogelijk zelfstan dig te laten wonen. Door de dag- en nachtbehandeling kan de familie enigszins worden ontlast en zo'n nachtbehande ling is uiteindelijk goedkoper dan een complete opname". Plannen zijn er ook om de wijkfunctie van De Wilbert verder uit te breiden. Open huis De nieuwe paviljoens in De Wilbert, waarvan er inmiddels twee in gebruik zijn genomen, worden vrijdag officieel geo pend door K. van der Steenho ven, plaatsvervangend secreta ris-generaal van het ministerie van WVC, provinciaal gedepu teerde W. Aalbers en de Kat wijkse burgemeester C. Bos. Zaterdag is er tussen tien uur 's morgens en twee uur 's mid dags open huis. Volgende week verhuizen de laatste be woners naar hun nieuwe pa viljoen. SASSENHEIM Gedeputeer de Staten hebben verboden om grond in de Klinkenbergerpol der om te spuiten van grasland tot bollengrond. Het gaat om het gebied ten oosten van de Schipholspoorlijn. De provin cie heeft daarmee gedeeltelijk goedkeuring onthouden aan het in oktober 1987 vastgestel de bestemmingsplan voor de Klinkenbergerpolder. De ge meente Sassenheim had wel een bebouwingsverbod opge nomen voor de Klinkenber gerpolder, maar niet bepaald dat er niet mag worden omge- spoten. Dit gebeurt op dit mo ment al volop in de polder die door de provincie is aangewe zen als beschermd gebied. Om hier een einde aan te maken geldt er nu een aanlegvergun- ningenstelsel. Elke agrariër die nu nog grond om wil spui ten, moet een vergunning aan vragen. De gemeenteraad kan nog tegen de beslissing van Gedeputeerde Staten in beroep gaan Dij de Kroon. Of dat ge beurt is nog niet bekend. OEGSTGEEST „Cen trum '45 richt zich voorlo pig primair op oorlogsge troffenen, maar over een jaar of vijf zijn we ook be schikbaar voor andere doelgroepen. Daarbij den ken we vooral aan ge- weldslachtoffers. Dat kunnen bijvoorbeeld mensen zijn die een gijze ling hebben meegemaakt, maar ook bijvoorbeeld meïisen die betrokken zijn geweest bij een ernstig verkeersongeluk en daar traumatische ervaringen aan hebben overgehou den". De psychiater drs. J. Schreuder, directeur van Centrum '45 verklaarde dat gistermiddag ter gele genheid van het slaan van de eerste paal door Prins Bernard voor de uitbrei ding van het centrum. Centrum '45 is een centrum voor medische en psychologi sche behandeling en begelei ding van verzets- en oorlogs slachtoffers aan de Rijnzicht- weg 35 in Oegstgeest. Prins Bernard is ere-voorzitter van het centrum en sloeg in 1972 ook al de eerste paal voor het huidige gebouw. Momenteel hebben daar 7.000 behandelin gen per jaar plaats. Uitbrei ding is noodzakelijk omdat er momenteel geen mogelijkhe den zijn voor nabehandeling en crisis-opvang. „Het lijkt wat tegenstrijdig dat de behan delingsmogelijkheden worden uitgebreid terwijl de oorlog steeds verder in het verleden komt te liggen. Maar het is nu eenmaal zo dat het aantal mensen dat een trauma aan de tweede wereldoorlog blijkt te hebben overgehouden nog steeds toeneemt. Je moet daar bij dan bijvoorbeeld denken aan mensen die als kind de oorlog hebben meegemaakt, bijvoorbeeld in een concentra tiekamp geboren zijn. De erva ringen zijn verdrongen en pas vele jaren later ondervinden zij daar de terugslag van". De heer Schreuder verwacht dat het aantal behandelingen met de ingebruikname van de nieuwbouw tot 12.000 13.000 zal toenemen. Het gaat dan nog steeds om oorlogsslachtof fers, die op den duur plaats zullen maken voor gewelds- lachtoffers. Crisisgevallen De nieuwe kliniek, die aan de oude wordt gebouwd krijgt 24 plaatsen voor mensen die dag en nacht behandeld moeten worden, de zogenaamde crisis- gevallen. Verder zijn er 32 plaatsen voor klinische op vang, waarbij het om een be handeling gaat van omstreeks twee dagen in de week. Ook komt er een polikliniek voor kortere behandelingen, komt een passend bel lingsplan voor elke p een behandeling op Daarin wordt aandacl steed aan de herbeleviq de gebeurtenissen die t trauma hebben geleid, ei lijkertijd wordt de afwi gen de gevolgen ervai sterkt", aldus de heer S der. Het is de bedoeling de behandelmethode va dr. J. Bastiaans, die zijn zaamheden heeft beë behouden blijft. „De pal die al werden behandel het roesmiddel LSD v hier verder uitbehande hebben daarvoor de afl< licentie van prof. Ba' overgenomen. We zuil) licentie opnieuw aanv aan de hand van de van een gedegen ond dat verricht zal worde| de positieve effecten di heeft bij de behandelif traumatische patiënten", De directeur van Centn toonde zich gisteren gej met de komst van Priit nard. „Hij betekent er, voor de mensen die worden behandeld". De nieuwbouw van hf trum zal omstreeks 1 1989 gereed moeten zi uitbreiding, waarvoor di nen in 1985 werden g< kost vijf en een half gulden. Middenjoght in 1989 aangepakt VALKENBURG In het Middenjoght wordt te snel gereden en daar moet in 1989 een oplossing voor worden gevonden. Tot deze conclusie kwam de raadscommissie ruimtelij ke ordening gistereavond. De mogelijke herbestrating en herinrichting van het Miden- joght komt uitgebreid aan de orde in de gemeentelijke be groting voor 1989, aldus burge meester C. Sinke. De commissie bleek het niet eens te zijn over de verande ringen in het Middenjoght. D. de Vries (CDA), en A. de Vries (GPV/RPF) vonden het aan brengen van verkeersdrem pels voldoende om het verkeer te remmen. P. Mizee wees op het belang om verhoogde krui- singsvlakken aan te brengen om het verkeer uit de zijstra ten te beschermen. D. Hoff- mans (PvdA) zag graag drie hoekige bloembakken in de straat aangebracht. J. van Laarhoven (CDA) wees voorts op de schade die het zware bouwverkeer, dat door de Valkenburgse straten rijdt met materiaal voor de aanleg van de S4, veroorzaakt. Sinke zei dat de provincie de schade voor zijn rekening neemt. In een verzoek van een drietal bewoners van de Rijnstroom laan om een parkeerverbod in te stellen aan de rechterzijde van de Burg. van 't Woutlaan, kon de commissie zich eensge zind vinden. SASSENHEIM Politiek Sassenheim wijst het voor stel van B en W om korf balvereniging TOP naar het terrein van het Ryn- lands Lyceum te laten verhuizen nadrukkelijk van de hand. Dit werd duidelijk tijdens de gister avond gehouden vergade ring van de commissies van openbare werken, fi nanciën en welzijnszaken. De bewoners van Wasbeek, Mecklenburg, Zuiderstraat en B.G. de Vroomenstraat blijken zich lijnrecht op te stellen te genover de plannen van B en W. Als belangrijkste bezwaren werden aangevoerd het weg vallen van speelruimte in deze kinderrijke buurt, de te ver wachten geluidsoverlast en de hinder die men denkt te gaan ondervinden van de lichtin stallaties. Ook voorziet men een verslechtering van de par keersituatie in de woonwijk. Alle politieke woordvoerders bleken gisteravond hun be denkingen te hebben over het plan de korfbalvereniging te verplaatsen. Ook de onduide lijkheid omtrent het voortbe staan van zwembad de Was beek speelde een rol bij stand puntbepaling. CDA-woordvoerder W. van Biezen verweet wethouder W. Maris met de planontwikke ling „een station te ver te zijn". Ook sprak hij de vrees uit dat er door het hl weer trekken van TOPi dens de bouw van een Rynlands Lyceum tijdej rug zou moeten naar dl neweg kapitaalvernl zou ontstaan. Bovendij de verhuizing van T| parkeerproblemen ad Menneweg niet oplossei parkeersituatie in de wijk bij het lyceum stel ten goede komen. Ook leider J. Henskens drong er bij Maris op al pas op de plaats te doei zaak nog eens te bestuj Hoewel de betrokken 4 sieleden voorlopig geel natieven zagen voor dl dering van B en W k< liberaal J. van Dorss* een gedetailleerd plai verbetering van de commodatie in Sass« Gedacht wordt hierbijI aanleg van een nieuv complex in Postwijk t den van de Vliegeni bestaande uit 9 velden! mogelijkheden voor ding. De betreffende zijn in het bezit van meente Sassenheim. H dige sportcomplex i Menneweg zou bebouv nen worden. Bij Wild( sen de Rijksstraatweg nieuwe sportvelden t woonpark met vrije se ningen moeten verrijl realisatie van dit proi op de voorgesteld uitgevoerd de ge geen geld kosten.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 16