tëutóeisoti/ta/rit stad omgeving ]DA staaft beschuldigingen rver politieke benoemingen GAULOISES BLONDES La Blonde Leidse politie mag nog niet met VUT voor controle bezorging) angt de krant de eerste twee weken gratis, ordt het abonnement betaald per automatisch betalen f23,74 al acceptgiro f70,93 dank de handdoek aan: e bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer Vd Den Haag (postzegel betalen wij). '-idóc. Qonxant 0 A A DINSDAG 14 IUNI 1988 PAGINA 13 ning buschauffeurs pt resultaat af IN/HAARLEM Het trainingspro- ji voor buschauffeurs gericht op een P levensstijl thuis en op het werk, positieve resultaten af. Een onderzoek gevolgen van de training op de fy- h mentale gesteldheid van de chauf- ieeft opzienbare veranderingen aan jt gebracht. Dat meldt de Noord-Zuid- Ise Vervoer Maatschappij (NZH). trainingsprogramma werd ongeveer i geleden begonnen. Een willekeurige jan 200 NZH-chauffeurs nam aan de deel. De training werd begeleid 'n studiegroep. Die vergeleek de re- I en de veranderingen met een soort- groep ongetrainde chauffeurs elders jfZH-vervoersgebied. Het onderzoeks- jwordt morgen officieel door de NZH hteerd. W. van Niekerk overleden zaterdag in alle vroegte in zijn buitenhuisje bij Hoogmade plotse ling overleden W.J. van Niekerk. Wim van Niekerk was van beroep stoffeerder, maar van roeping een bekwaam kunstschil der. Hij was lid van het genootschap „Ars Aemula Naturae", maar ging in zijn kunstbeoefening daar er boven uit. Hij maakte prachtige stillevens en bloemstukken en vele aardige kinder portretten. Op verzoek van pastoor Heyster van de St. Petrus- kerk in Leiden schiep hij een ikoon van Christus, die een plaats kreeg in de dagkapel. Eveneens op verzoek van pastoor Heyster schilderde hij ikonen van de vier evangelisten, die juist nog ge reed zijn gekomen. Vooral muntte hij uit in zijn aquarellen van Spaanse landschappen en zeegezichten. In zoverre zijn stem het nog toeliet was hij lid van het parochiële zangkoor van „de Pe trus". Wim van Niekerk was niet alleen een begaafd man, maar ook een beminnelijk mens, wiens heengaan diep wordt betreurd. De begrafenis heeft morgen plaats op de begraafplaats Rhijnhof bij de Haagsche Schouw na de Uitvaartmis om 11.00 uur in de Petruskerk aan de Leidse Lammenschansweg. Vanavond heeft om 19.00 uur een Avondmis plaats in deze kerk. 1ACTIELEIDER WALENKAMP PRESENTEERT LIJST Wijkteams in Leiden utopie LEIDEN „De instelling van wijkteams in Leiden is een utopie". Dit zei plaatsvervangend korpschef J.H. la Rivière gisteravond tijdens een vergadering van de commissie be stuurlijke aangelegenheden. De politieke vertegenwoordi gers wilden de idee van wijkteams echter nog niet loslaten. Over twee weken wordt daarover verder gepraat. „Onbe taalbaar", zo kwalificeerde La Rivière de instelling van wijkteams in Leiden gisteravond. „We hebben er veel te weinig personeel voor". De adjunct-chef maakte duidelijk dat de politie gezien de grote werkdruk prioriteiten moet stellen. „Wij hechten een groot belang aan veiligheid op straat in de avond- en nachturen. Dan hebben we overdag mensen te weinig om wijkteams te vormen". Als alterna tief heeft hoofdcommissaris H. Mostert gepleit voor een projectmatige aanpak in de stad, die in drie districten zou moeten worden verdeeld. Een andere mogelijkheid is om personeel van de Justitiële Dienst over te hevelen naar wijkteams. De commissie wilde gisteravond nog geen keu ze doen. Etalageruit juwelier ingegooid Terras Hoogstraat moet mogelijk vroeger op slot LEIDEN Het is niet uitgesloten dat het terras voor de kelders van de Hoogstraat, in het water van de Rijn, eerder dicht moet dan de brasserie waar het bij hoort. Bovendien gaat de gemeente onderzoeken of de Hoogstraat kan worden afgesloten voor bromfietsers en of berijders van de tweewielers kan worden verplicht hun rijwiel elders te stallen, bijvoorbeeld in een stal ling bij V D. Dit zei burgemeester C. Goekoop gisteravond in een commissievergadering. Omwonenden van de kelders onder de Hoogstraat hebben on langs een brief aan de gemeente geschreven waarin zij hun gro te ongenoegen uiten over de overlast van bezoekers van het eta blissement aan het water. Naar aanleiding daarvan heeft de po litie vrijdag een gesprek gehad met één van de eigenaren. Hem is dringend verzocht alles te doen om overlast te voorkomen. Volgens plaatsvervangend politiechef J.H. la Rivière bestaat de overlast vooral uit het geschreeuw van jeugdige bezoekers als zij met sluitingstijd vertrekken. Vanuit het café zelf komt geen overmatig lawaai. Het college van B en W heeft vanochtend overlegd over mogelijke maatregelen, zoals een verplichte stal ling aan de Aalmarkt of het sluiten van het terras voor het offi- LEIDEN Bij een juwelier in de Bree- straat hebben onbe kenden in het afgelo pen weekeinde gepro beerd in te breken. De daders gooiden een etalageruit in en trachtten door het sta len rolhek sieraden mee te nemen. Het is nog niet duidelijk of dit is gelukt. Van de daders ontbreekt elk IDEN CDA-frac- |eider J.. Walenkamp jft een lijst met tien itieke benoemingen i ambtenaren gepre- (teerd. Het gaat daar om voormalige Leid- jiolitici die in de afge- en jaren tot ambte- ir van de gemeente den zijn benoemd. fractievoorzitter ift met de lijst zijn chuldigingen in de plsvergadering van 9 waar het college i burgemeester en [houders het voorstel senteerde om de ver woordelijkheid van de benoeming van hoge ambtenaren te delege ren aan het college. Wa lenkamp toonde zich daar een fel tegenstan der van en beweerde dat er de afgelopen ja ren duidelijk sprake is geweest van een politi sering van het Leidse ambtelijke apparaat. De heftige discussie in de ge meenteraad greep terug op twistpunten uit 1980 toen het benoemingenbeleid eveneens ter sprake kwam. Uit die jaren stamt nog een raadsmotie waarin wérd uit gesproken dat de benoeming van hoofden van dienst een zaak van de gemeenteraad iversiteitsraad:„Minder uinigen op bibliotheek" t Een meerderheid I Leidse universiteits- fent dat de Leidse Uni- jbeter meer kan bezui- I haar Bureau dan op iversiteitsbibliotheek, ivoorzieningen torten het Centraal instituut (CRI). Dit steravend naar voren •ergadering over de eutel van bezuinigin- e universiteit voor de jaren. jressieve Partij (PP), voorstel indiende om au meer te laten be ten voordele van het de bibliotheek, is van flat laatstgenoemde fa- directer de omvang valiteit van onderzoek wijs bij de universiteit en dan het Bureau. iau is onder meer be- voorlichting aan stu- naar ook met de sala- jistratie van het uni- personeel. „Onder- inderwijs moeten ech- 1 mogelijk worden ge- aldus K.H. Buikstra Het college van bestuuï van de RUL deelde deze mening niet. G.J. Jansen van het college vroeg zich af of hij überhaupt met het besluit kon leven. En kele jaren geleden is het Bu reau reeds aanzienlijk afge slankt en het heeft sindsdien alleen maar meer taken erbij gekregen. Een minder zware bezuiniging, die werd wegge stemd, zou volgens hem al gro te problemen geven. „Door deze extra zware bezuiniging zullen sommige taken nu niet meer worden uitgevoerd", al dus Jansen. was. Het college heeft in de loop der jaren niet op de mo tie gereageerd. Walenkamp bracht het benoemingenbe leid ook in 1987 onder de aandacht nadat wethouder P. Bordewijk in zijn PvdA- partijorgaan had gezegd, dat „het CDA een partij zou zijn van mensen, die na de kerk de baantjes verdelen". De discussie in de gemeenteraad op 9 mei van dit jaar had tot resultaat dat Walenkamp door het college werd uitge daagd zijn beschuldigingen waar te maken. Dat heeft hij gedaan in een uitgebreid epistel, waarin de CDA-frac- tieleider niet alleen een lijst presenteert van politieke be noemingen in de afgelopen jaren, maar tevens alterna tieve oplossingen aandraagt voor de benoeming van ho gere ambtenaren. PvdA Op de lijst prijken drie PvdA-raadsleden, één PSP- raadslid oud-fractievoorzit ter, een secretaris en een be stuurslid van het PvdA-af- delingsbestuur, twee assis tenten van de PvdA-fractie, de fractie-assistent van de PSP en de voorzitters van de afdelingsbesturen van VVD en D66. Tijdens de commissieverga dering van morgenavond staat de notitie van Walen kamp op de agenda. In de eerstkomende vergadering van de gemeenteraad wordt er daarna plenair over het onderwerp gesproken. Walenkamp meent dat het college het verstandigst han delt door het betreffende voorstel tot delegeren van het benoemingenbeleid te rug te nemen. De fractielei der zal dan verzoeken een aangepast voorstel in te die nen waarbij de gemeente raad alle benoemingsbeslui ten neemt. Overigens laat de fractieleider weten niet per tinent tegen alle politieke benoemingen te zijn. Zo laat hij de mogelijkheid open voor de komst van 'politie ke' bestuursmedewerkers. Maar die zouden alleen op contract mogen werken met als hoofdkenmerk dat als de betreffende wethouder ver dwijnt ook de bestuursmede- werker aan zijn stutten moet trekken. Ideale start fietsvierdaagse Onder ideale weersomstandigheden zijn gisteravond zo'n 400 fietsers van start gegaan voor de eerste etappe van de dertiende avond-fietsvierdaagse van Swifttoer. Deelnemers kunnen ook dit jaar dagelijks kiezen uit twee afstanden: 15 of 30 kilometer. De eerste rit voerde vanaf de start in het recreatiepark De Bult langs Zoeterwoude-Dorp. Wie de lange rit had gekozen reed langs de Vliet naar Leidschendam en via Stompwijk en Zoeterwoude weer naar Leiden. Wie gisteravond niet kon vertrekken, kan vanavond alsnog starten: voor de vierdaagse zijn vijf dagen gereserveerd. Tegelijk door rood licht Commissie verdeeld over afschaffen van boilerverhuur LEIDEN De directie van het EBR moet een overzicht maken van de kosten van de verhuur van boilers en van wie ze gebruiken. Pas als daar inzicht in is, kan worden be sloten over het afschaffen van de verhuur, oordeelde gisteren een meerderheid van de com missie financiën van het EBR. Slechts enkele commissieleden stemden op voorhand in met het voornemen de verhuur te staken. Adjunct-directeur G. de Boer van het EBR bena drukte gisteravond dat nu slechts wordt voorgesteld geen nieuwe boilers meer te verhu ren. In het najaar wordt dan besloten wat er verder moet gebeuren. Commissielid C. van Schagen noemde het teleur stellend dat dit voorstel op „al leen op finaciële gronden" is gedaan. Hij kreeg bijval van P. Kranenburg. De Boer onder streepte dat sociale overwegin gen wel degelijk hadden mee gespeeld bij het opstellen van het voorstel. „Het gaat slechts om nieuwe contracten. Boven dien zijn we voornemens tegen zeer lage bedragen de aanwe zige boilers over te doen". M. van der Nat drong er op aan na te gaan of de onderhouds contracten kunnen worden overgedaan aan particuliere bedrijven. De Groot stelde dat er nu in feite niets aan onder houd wordt gedaan. LEIDSCHENDAM Een 26- jarige inwoner van Leidschen dam is gisteravond licht ge wond geraakt bij een aanrij ding op het kruispunt van de Noordsingel en de Prinsensin gel in Leidschendam. De man wilde van de Noordsingel linksaf de Prinsensingel inrij den toen hij door een tege moetkomende auto in de zij kant werd geraakt. Vermoede lijk zijn beide auto's door het Boze juwelier LEIDEN Een juwelier aan de Lammermarkt heeft zich afgelopen zaterdag zo geërgerd aan een openluchtbijeenkomst van de Bethlehemmissie op het plein van de Hartebrug- kerk, dat er een schermutse ling ontstond. Klanten zouden door de bijeenkomst wegblij ven uit zijn zaak. Toen de ju- rode stoplicht gereden. De au to's zijn zwaar beschadigd. Ook een stoplicht en een ver keersbord moesten het ontgel den. De politie sprak van een ravage. De bestuurders zijn na het ongeluk overgebracht naar het ziekenhuis Antoniushove. Een 59-jarige man mocht na een bloedproef weer naar huis. De 26-jarige man ligt nog ter observatie in het ziekenhuis. weiier verhaal ging halen ont stond een ruzie, waarbij de bril van één van de medewerkers van de Bethlehemmissie het moest ontgelden. Gemeente en politie zoeken uit of er een op lossing gevonden kan worden voor de overlast voor de juwe lier. Vandalen gepakt OEGSTGEEST De rijkspo litie van Oegstgeest heeft van nacht twee inwoners van Oegstgeest aangehouden die vernielingen hebben gepleegd op de Van Eysingabrug naar Haaswijk. Het tweetal maakte deel uit van een groepje jonge ren dat regelmatig overlast veroorzaakt rond cultureel centrum 't Klein Proffijt. De twee jongeren, 16 en 19 jaar oud, vernielden de lantaarnpa len op de brug. De oudste van daal is dienstplichtig militair en daarom overgedragen aan de koninklijke marechaussee. Tegen het tweetal is proces verbaal opgemaakt. Academiegebouw beklad Terwijl heel studerend Nederland de afgelopen week de straat te hoop liep tegen de plannen van minister Deetman voor de studiefinanciering, bleef het in Leiden traditioneel stil. Of de studiefinan ciering nu verdwijnt of niet, hier wordt stug doorgeblokt. Toch waren er kennelijk nog een paar ingenieuze geesten te vinden, die heel even de boeken de boeken lieten om een originele actie- vorm te bedenken, zodat Leiden niet helemaal verstek laat gaan. Die hebben ze gevonden in het bekladden van het historische bt Academiegebouw aan het Rapenburg. Volgens een woordvoerder van de universiteit is dat in elk geval niet eerder gebeurd. Desgevraagd deelt hij mee dat de leuzen zo spoedig mogelijk verwijderd worden. „Het past niet zo bij het decorum van het gebouw", zegt hij met gevoel voor understatement. Over de kosten die daarmee gemoeid zijn, kan hij nog niets meedelen. Wel zegt hij desgevraagd dat de universiteit de bekladding niet bij de politie heeft aan gegeven. Dat zou niet zoveel zin hebben. „Ze zullen niet direct een groot onderzoek beginnen". FOTO: WIM VAN NOORT LEIDEN Leidse politie mensen van 57 jaar en ou der die gebruik willen maken van de mogelijk heid om vervroegd met pensioen te gaan, moeten voorlopig nog even ge duld oefenen. Burgemees ter C. Goekoop wil hen nog niet laten vertrekken omdat daardoor zo'n groot gat in de begroting zou ontstaan dat gedwongen ontslagen niet kunnen worden vermeden. En juist dat wil hij koste wat kost voorkomen, zo zei hij gisteravond tijdens een commissievergadering. In Leiden willen 17 politie mensen per 1 juli gebruik ma ken van de VÜT-regeling. Dat zou de politie ruim 1,5 miljoen gulden kosten en de omvang van het reeds overbezette korps per 1 januari 1989 ver kleinen tot 199,5. Goekoop noemt dat aantal in een brief aan minister C. van Dijk (bin nenlandse zaken) „onaan vaardbaar en onverantwoord gelet op de werkdruk". In gul dens uitgedrukt spreekt de burgemeester over „een finan cieel debacle". Daarom wil snel opheldering van de minis ter over een mogelijke finan ciële tegemoetkoming. Zolang die nog niet vast staat, wil Goekoop niemand ont slaan. Hij hoopt volgende week duidelijkheid te hebben, ook al omdat hij de 17 aan staande VUT-ers niet lang kan tegenhouden. De korpsleiding gaat proberen hen te bewegen om langer in dienst te blijven. „Niet alleen vanwege het geld, maar ook omdat we nu in één klap een heleboel ervaring kwijt raken", aldus plaatsver vangend korpschef J.H. la Ri vière. Goekoop neemt aan dat de 17 binnen afzienbare tijd kunnen vertrekken. C. Goekoop zei voorts dat hij niet langer zal toestaan dat de Leidse politie mensen moet le veren voor werk buiten de stad. „Het loopt de spuigaten uit", zo fulmineerde Goekoop gisteravond tijdens een com missievergadering. „We heb ben al veel te weinig mensen, en dan moeten we er ook nog zeer regelmatig een aantal af staan voor allerlei klussen waar we niets mee te maken hebben". Als voorbeeld noem de hij hulp bij de acties tegen duwbootfirma Granaria, waar vandaag acht Leidse politie mensen 24 uur voor in touw moeten zijn. „Dat zijn dus ei genlijk 24 mensen", rekende hij voor. Goekoop zal de wei gering van de Leidse politie schriftelijk mededelen aan de commissaris van de Koningin in Zuid-Holland, mr S. Patijn. I luxe handdoek van 50 x 100 cm wordt uw deel als u ons n nieuwe abonnee opgeeft. De nieuwe abonnee wordt ook utelijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eerste twee ttis. Is nieuwe abonnet' ingaande. (ADVERTENTIE) 2r>Y?- ■"'-OU DE MILDE GAULOISES

Leidse Courant | 1988 | | pagina 13