Qowmmt lilveren penning voor iangeres Zonder Naam STAP OMGEVING Grote schade na brand in loods nken spookrijder met over Rijksstraatweg Bijenmarkt als vanouds Alphenaar verdacht van brandstichting IvEREND FEEST IN LEIDSE SCHOUWBURG ACH/EL!.. MUHP/UEH' hdllren nof tc aangereden Slag Een 29-jarige Monster is zondag- voor vijf aange- Wassenaarse Slag. vanaf het fietspad en reed zonder te kij- op. Hij botste tegen een 21-jarige Leide- fietser belandde op de j, verbrijzelde de voor- ;wam uiteindelijk op het terecht. Hij moest met ^roken linkerbeen- en nijwonden in zijn rech- jjQen schouder- en hoofd- LArden opgenomen in het ziekenhuis in Den Tas geroofd uit fietsmand WASSENAAR Een 41-jarige vrouw uit Wassenaar is vrijdagmiddag om vier uur beroofd van haar tas waarin een pakje nieuwe girobetaalkaarten zat, een giropas en 135 gulden aan contant geld. De vrouw reed over de Van Zuylen van Nijenveldstraat. Ze was op weg naar huis nadat ze bij het postkantoor nieuwe girobetaalkaarten had gehaald. De kaar ten had ze in haar tas gestopt die in een mand voorop haar fiets lag. Vlak voor de kruising met de Middelweg passeer de een bromfiets met twee jongens erop. De passagier griste de tas uit de fiets mand waarna de bromfiets met hoge snelheid verdween rechtsaf de Middel weg op. LEIDEN Een volledig ingerichte camper ter waar de van 100.000 gulden is gistermiddag om kwart over vijf in vlammen opgegaan. De wagen stond gepar keerd in een loods van het garagebedrijf Van Haaste ren aan de Potgieterlaan. Ook een personenauto, een aanhangwagen en een buitenboordmotor gingen in vlammen op. De brandweer kon voor komen dat het vuur oversloeg naar andere loodsen. De politie sluit brandstichting niet uit, omdat kort voor uit uitbreken van de brand kinderen zijn gesignaleerd op een naastgelegen braakliggend terrein. De brandweer en technische recherche zullen vandaag nog een nader onderzoek instellen. De 53-jarige Leidse eigenaar van de camper was dubbel gedupeerd: hij zou met zijn voertuig vandaag op vakantie gaan. MAANDAG 13 IUNI 1988 PAGINA 5 - Vrouw verkracht in auto LEIDEN Een 32-jarige Leidse vrouw heeft^bij de poli tie aangifte gedaan van ver krachting. De vrouw was vrij dagavond samen met een vriendin op stap in de Leidse binnenstad, waar ze een be- kende tegenkwamen, een 35- jarige Leidenaar. Deze bood de vrouwen aan hen met de auto thuis te brengen. Nadat de vriendin van de Leidse thuis was afgezet, reed de man vol gens de vrouw naar een plaats in Leiden-Noord, waar hij haar in de auto verkrachtte. Hij zou haar ook een klap ge geven hebben. De vrouw deed direct aangifte, waarna de man om vier uur in zijn wo ning werd aangehouden. Vol gens zijn verklaring zou de vrouw gewoon hebben meege werkt. De man zit nog steeds vast. Veel belangstelling voor handbaltoemooi LEIDEN - Ruim 500 kinderen hebben zaterdag deelgenomen aan het handbaltoemooi voor het basisonderwijs. Voor de ac tiviteiten op het terrein achter de Vijf Meihal bestond zeer veel belangstelling. De 53 teams werden aangemoedigd door ouders, familieleden en bekenden. Volgens de organi satoren was het de hele dag gezellig druk en verliep het toernooi in een prima sfeer. Uitslagen Groep 5, gemengd: 1. Stevenshof; 2. ELS. Groep 6, gemengd: 1 Pacelli- school; 2. Teldersschool; 3. De Mors- kring. Groep 7, meisjes: 1. Marien- burgh; 2. Lucas van Leyden; 3. De Meerpaal. Groep 7, jongens: 1 Rudolf Steinerschool; 2. ÉLS; 3. Marien- burgh. Groep 8. meisjes: 1. De Twee Sleutels; 2. Marienburgh; 3. Vrije Schoei. Groep 8, jongens: 1 De Twii» >FI.C Jrt'ïN Een meisje me familie valt in vroege jeugd, be- gt haar heup, blijft aar hele leven door dicapt, maar slaat iet een hoge dosis ttingsvermogen en me door de rest aar leven heen. Ze het op voor ver in en protesteert te- irecht. Uiteindelijk vereerd door den mensen, die ar daden en haar n> jverhaal de moed om zelf verder te De gelijkenis met /ensverhaal van de Lidwina van is frappant, 'n' het gaat hier om Ze° Servaes-Beij, beter gg(d als de Zangeres ?e/*r Naam. In een zeer olijke editie van „De 'Pejjater'\ de praatshow s l Leidse Werkgroep toïsexualiteit kreeg zij ■ers}n de erepenning in ijvan de stad Leiden. auÉ loss en j n^eij werd in 1919 in de Alexanderstraat gebo- ilgens de officiële pa- tenminste. De zangeres dat andere autoritei- ihouden dat ze in de ,n |traat ter wereld „Of" mijn vader dron- ejs of de ambtenaar van ian<gerlijke stand weet ik 1 I ifj'sjspeelt door de uitste- Apende praatshow heen line, maar steeds terug- Je rol. De teksten van oe/ijngin van het levens- •anUen n0g zo smartelijk rde' ng<t De Zangeres Zonder Naam temidden van (naar links naar rechts) Wies Cavè, burgemeester Cees Joop Stokkermans. zijn, Mary Beij kijkt met rela tiverende humor terug op haar leven, dat aanvankelijk niet over rozen ging. Ook als ze niet zingt weet ze het pu bliek te bespelen. „We had den het arm thuis, met tien kinderen en een vader die al tijd zo'n dorst had (Gelach). Ja, ik ben eerlijk hoor, dames en heren! (Applaus) Zelf lust ik hem trouwens ook graag, op zijn tijd" (Hilariteit). De alerte presentator Jan Rijs- dam schenkt haar onmiddel lijk een glas water in. Als Wies Cavé een medley van haar successen zingt en „Ach vaderlief, toe drink niet meer" aankondigt, voegt haar grote voorbeeld daaraan toe: „Maar ook niet minder!" Mary Beij stamt uit een muzi kaal gezin. Ze werkte in ver schillende textielfabrieken, maar viel bij het Leids Re vue- en Cabaretgezelschap zo op, dat ze in haar vroege twintiger jaren Leiden verliet en de reis langs de Neder- Goekoop, Leidse Kees en FOTO'S: HENK VAN DEN ENDE landse podia begon. Uiteinde lijk zou die een zegetocht worden, maar aanvankelijk zag het daar niet bepaald naar uit. In Maastricht ontmoette ze Jo Servaes, nu nog haar echtgenoot en toeverlaat, en de man achter de schermen van haar carrière. Met hem hoopt ze in het Limburgse JAAR Een 45-jarige man uit Waalre is zondagmor- pwart over twee aangehouden op de Benoordenhoutse- nan, die richting Den Haag reed, was gesignaleerd door toen hij met 120 kilometer per uur over de Rijksstraat- Leji. Bovendien koos hij ter hoogte van de Van Bommel- [erkeerde weghelft. De politie kon hem tot staan bren- j .ie Benoordenhoutseweg. De man bleek te veel alcohol te hebben. Hij krijgt een proces-verbaal. d je in houtloods Bij een firma in hout- en bouwmaterialen op het lat terrein De Waard is zaterdagmiddag om tien over drie [gebroken in een houtloods. De brand in een partij iso- [riaal werd ontdekt door een bewaker. De brandweer 'uur snel onder controle, waardoor de schade beperkt politie sluit brandstichting niet uit, omdat het slot van ~ó'f jngshek geforceerd bleek. Voetganger krijgt klappen LEIDEN Een 35-iarige Amerikaan, die tijdelijk in Leiden verblijft, heeft bij de politie aangifte gedaan van mishandeling. De man liep za terdagmiddag om kwart voor drie op het zebrapad op de Prinsessekade, en werd bijna geraakt door een voorbij rij dende automobilist. Uit woede daarover gaf hij een schop te gen de wagen. De bestuurder stapte daarop uit en gaf de voetganger een paar klappen in het gezicht. Het kenteken nummer van zijn auto is be kend en de politie denkt de automobilist binnenkort aan te houden. IE EN WISKE DE KRIMSON CRISIS \IKBMM2£N£> LEIDEN - Zo'n zes- a ze venduizend belangstellen den hebben een kijkje ge nomen op de twaalfde Mi- lieu-bijenmarkt. Evenals voorgaande jaren heerste er zaterdag de hele dag een gezellige drukte op het marktterrein rond de Sterrewacht. Velen brach ten tevens een bezoek aan de aangrenzende Hortus Botanicus en de Clusius- tuin, die voor deze gele genheid gratis toeganke lijk waren. De markt werd 's ochtend geo pend door de Leidse wethou der F. Kuijers. Hij overhandig de aan een van de leerlingen van de imkerscursus voor be ginners een korfje met een bij envolk. De wethouder kreeg op zijn beurt een mandje met bloemen en honing. De bijenmarkt, georganiseerd door de Imkersvereniging Lei den en omstreken, was een kopie van de markten die in de voorgaande jaren werden gehouden. Ook het bezoekers aantal leek op dat van andere jaren. De imkersvereniging laat alles bij het oude. Niet vreemd, want de gehanteerde formule is simpel, maar nog steeds erg succesvol. Ook dit jaar presenteerden zich veel organisaties op het gebied van milieubescherming zich. Voorts waren er tiental len kraampjes waar ambach ten als korfvlechten, zefdruk- ken, weven en kaasmaken wa ren te zien. Natuurlijk ontbra ken de bijen en de honing niet. Zo werd ieder uur dor imkers getoond hoe zij met hun bijen omgaan. Toeschou wers-^ konHon rlit een plastic scherm bekijkep, maar er waren nieuwsgierigen die zich van deze bescherming niets aantrokken en zich dich terbij de bijen waagden. Ook de glazen bijenkasten trokken veel bekijks. Vooral kinderen waren zeer geboeid door het wriemelende bijenvolk achter BOVEN:Vooral de jeugd was zeer geboeid door het bijen volk achter glas. ONDEFLDe oude ambachten trokken ook veel bekijks. Hier wordt een pot gedraaid op een schopschijf. FOTO'S: WIM VAN NOORT ALPHEN AAN DEN RIJN De Alphense politie heeft zaterdagnacht een jeugdige inwo ner van die plaats aangehouden op verdenking van diefstal van consumptiebonnen en brand stichting. De politie werd gealarmeerd, omdat er bij een shoarmazaak aan de Hoofdstraat een bromfiets in brand stond. Na het brandje ge blust te hebben, gingen de agenten op zoek naar mogelijke daders. Verderop in de Hoofd straat troffen ze „een bekende" en een vriend aan, die zwaar onder invloed van alcohol was en de agenten uitschold. Bij nader onderzoek bleek hij 59 consumptiebonnen in bezit te heb ben, die gestolen waren tijdens een feest bij Avifauna. De jongen wordt ook verdacht van de brandstichting. CDA twijfelt over financiële gevolgen nieuw erfpachtbeleid LEIDEN Het CDA heeft twijfels over de financië le en economische gevolgen van het erfpachtvoorstel van wethouder D. Tesselaar. De fractie wil daar eerst inzicht in hebben voordat zij een oordeel uitspreekt over het voorstel en heeft aan B en W een aantal schriftelijke vragen gesteld. Zo wil het CDA weten of het nieuwe systeem de gemeente mogelijk geld kost en wat de precieze voordelen voor woningbouwvere- ningen, particulieren en bedrijven zijn. De fractie wil ook weten of het voorgestelde beleid zal leiden tot een grotere vraag naar particuliere woningen in de stad en of het een positieve invloed heeft op de aan trekkelijkheid van Leiden voor bedrijven. In een toe lichting zei D. van Duijn vanochtend dat de vragen van het CDA niet bij voorbaat betekenen dat die par tij het nieuwe voorstel waarschijnlijk zal afwijzen. „We willen gewoon eerst meer informatie. Dan pas bepalen we een standpunt". Door pas gepoetste ruit gelopen LEIDEN Een 7-jarig jongetje uit Leiderdorp is zaterdagochtend om kwart over elf gewond geraakt, toen hij bij een garagebedrijf aan de Von dellaan door een pas ge poetste ruit liep. Het jon getje is met hechtwonden aan hoofd en handen naar het Elisabeth Ziekenhuis in Leiderdorp overge bracht. Een stralende Mary Beij laat de zaal de zilveren erepenning zien. Stramproy nog lang en geluk kig te leven. Ook de eerste gast in de show. Joop Stokkermans, sleet zijn jeugd in Leiden. Hij paste the ma's van de Zangeres in in muziek van Chopin, Brahms en Dvorak, om daarmee aan te tonen dat haar melodieën wel degelijk deel uitmaken van de Cultuur. Of de Konin gin zo'n bewijs nodig zou heb ben! Na jarenlang verguisd te zijn door „journalisten en al lerlei andere mensen die von den dat ze van God gezonden waren" weet ze wel dat alleen het publiek uitmaakt wat goed is. In de carrière van Mary Ser vaes-Beij kwam een omslag toen ze „De soldatenmoeder van Lucebert zong op verzoek van de dichter en zich in een programma met Gerard Reve positief opstelde tegenover homoseksualiteit. Daardoor werd ze ook voor „intellectue len" aanvaardbaar. Aan het einde van de jaren zeventig nam ze hartstochtelijk stelling tegen de anti-homopreken van schoonheidskoningin en zangeres Anita Bryant in de Verenigde Staten. „Als ik me erg kwaad maak, schijn ik ook teksten te kunnen schrij ven". Het werd de eerste en - tot nog toe- enige tekst van haar leven, „Luister, Anita": „Ze wil dat homo's verdwij nen, en de vrouw weer slavin van de man. Maar beste vent, hou gerust van je vriend." Bij de homoseksuele tien pro cent van Nederland kon ze dus geen kwaad meer doen, en dat was ook de reden waarom ze, nog voor haar af scheid, uitgenodigd werd door de Leidse Werkgroep Homo- sexualiteit. De afspraak werd gemaakt en de praatshow werd uitgebouwd tot een uit stekend georganiseerd feest in de schouwburg. De zangeres verklaarde de fijnste herinne ringen te hebben aan haar op tredens in clubs voor homo seksuelen, waar ze altijd een sfeer van harmonie en begrip aantrof, en zulke welgema nierde mensen. „Onze Lieve Heer heeft rare kostgangers, en daar horen jullie ook bij." Leidse glibber Naast Joop Stokkermans en Wies Cavé zorgden Kees van Berkel („Ik ben een Leidse glibber") en Toet Beuker in een schitterende creatie als Eartha Kitt (nu alleen nog wat meer zingen) voor de mu zikale begeleiding van het programma vol verrassingen. Toen Miss Kitt uiterst beval lig ging zitten, viel het stokje om dat na alle operaties van de zangeres een noodzakelijk hulpmiddel is geworden. „Pas op voor m'n been. Straks komt de houtwurm erin." Qok burgemeester en wethou ders van Leiden traden als ar tiesten op. Zij zongen eensge zind een tekst van Hans de la Mar op de muziek van „Mexi co". Waarom hij wethouder is van sociale zaken en niet van van cultuur is na dit optreden een raadsel. Twee andere ereburgers mochten als gasten op de prachtige stoelen op het podi um plaatsnemen. Schrijver Maarten Biesheuvel gaf een intense en diepdoorvoelde vertolking van „Plaisir d'a- mour" (ne dure qu'un mo ment) en verkoos daarna toch weer het gezelschap van zijn vrouw Eva. Elly Kerckhoffs, een Limburgse die naar Lei den kwam, zodat de balans weer in evenwicht is, lachte en praatte honderduit over de rol die zij speelde en speelt in het welzijnswerk en de ge meenteraad. Nadat burgemeester Goekoop Mary Servaes de erepenning van de stad Leiden in zilver had overhandigd, bood een andere Leidse courant de zan geres haar zestigste gouden plaat aan: het Leidsch Dag blad bracht een speciale editie uit, „Koninginnedag in Lei den", en lijstte de vergulde voorpagina in. Met de finale van de jonge garde van Mu ziekvereniging De Burcht eindigde een feest van zuide lijke allure. Mary moet zich weer even erg thuis hebben gevoeld in Leiden. DICK VAN TEYLINGEN

Leidse Courant | 1988 | | pagina 5