McUe (Bo Winst PTT stijgt fors GROEI BIJ POST EN TELECOMMUNICATIE Ovatie BOSPEEN EN GEHAKT VS ontwikkelen anti-drugsgif VANDAAG 1750 gulden Mitterrand gedwongen coalitie te vormen Peuter meegelokt en misbruikt in Noord wijk lillegegeld Maandag 13 juni 1988 80e jaargang no. 24137 i Uitgave Westerpers, behorende tot Sijtholf Pers, Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 11,2300 AA, tel. 071-122244. Voor abonnementen: 071-313677. Giro 103003. Bank: Amro-bank N.V. Leiden. Abonnementen (incl. 6% BTW) per maand 1.23,74 (aut. betaling), kwartaal f. 70,93, jaar f. 270,20. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00-19.00 uur, zaterdag 14.00-15.00 uur tel. 071-122248. Advertenties: (excl. 6% BTW) f. 0,65 per mm, familieberichten f. 0,59 pier mm. Telefax 070-902702 tbv. advertenties. Directeur-hoofdredacteur JJ. Hallewas, Chef-redacteur W.A. Buijteweg Morgen zonnig. Minimumtem peratuur omstreeks 10 graden, middagtemperatuur ongeveer 23 graden. Matige noorden wind. Zon op: 05.19; onder: 22.01. Scheveningen hoog water: 3.41 en 16.16; laag water: 11.54 en 00.05 uur. ,'Jjigen bij Shell- ons doorgesneden rst. JOVEN Bij twee vlak bij gelegen benzinestations van p Eindhoven zijn in de afge- nacht alle slangen doorge- De verantwoordelijkheid e actie is nog door niemand Hoe groot de schade is, l niet vast. In Eindhoven soortgelijke acties eerder o 'ingen aangericht bij Shell- mamestations. In die gevallen vraajle verantwoordelijkheid op- door groeperingen die zei- ageren tegen het apart- npwind in Zuidafrika en de ligheid van Shell in dat WASHINGTON De Amerikaanse regering werkt in het geheim aan de ontwikkeling van biologische en chemische gifstoffen, die planten vernietigen, die worden gebruikt voor verdovende middelen. Volgens de Ame rikaanse krant New York Times hebben we tenschappers hiervoor een geheim laborato rium opgericht. Het experiment is geheim om bedreigingen door drugshandelaren van de wetenschappers tegen te gaan, zo schrijft de New York Times. De VS hopen van landen waar verdovende middelen worden ver bouwd toestemming te krijgen met vliegtui gen de teelgronden te besproeien. Peru zou Washington toestemming hebben gegeven het gif te testen. Meer inhaalverboden voor vrachtwagens DEN HAAG Minister Smit-Kroes (verkeer en waterstaat) wil meer in haalverboden voor vrachtwagens gaan instellen. Overal op de rijkswegen waar nu voor personenauto's een maxi mumsnelheid geldt van 100 kilometer per uur, zou zo'n verbod moeten ko men. De minister ziet dat als straf voor het feit dat veel vrachtwagenchauf feurs zich nog altijd niet houden aan hun maximum van 80 km/uur. Ook vindt zij het niet toelaatbaar dat trucks bijvoorbeeld op grote klaverbladen, zo als het prins Clausplein bij Voorburg, vaak onnodig lang „naast elkaar blij ven kleven". Engelse voetbalfans vallen Egyptenaar aan STUTTGART Een groep Engelse voetbalfans heeft gisteravond in Stuttgart een voetganger ernstig verwond. Na de nederlaag van Enge land tegen Ierland (0-1) in de strijd om de Europese titel vielen ongeveer twintig En gelse supporters een 22-jarige Egyptenaar aan. Hij werd be werkt met kapot geslagen bierflessen. De politie hield naar aanleiding hiervan ze ven Engelsen aan. In totaal zijn sinds vrijdag al ruim honderd voetbalsupporters gearresteerd. Het merendeel is afkomstig uit Engeland. Het inschakelen van Neder landse politie bij het EK heeft het afgelopen weekein de duidelijk zijn nut bewe zen. Dit zei hoofdinspecteur P. van Essen gisteren na de door Nederland met 1-0 ver loren wedstrijd tegen de Sov jetunie. Het duel, dat in Keu len werd gespeeld, trok naar schatting ruim 40.000 Neder landse /fans. Vanaf zaterdag middag verzorgden zij een complete invasie, maar ern stige incidenten bleven uit. De leiding van de politie-de- putatie verwacht dat bij Ne derland - Engeland, aan staande woensdag in Düssel- dorf, meer problemen. Van Essen: „In Düsseldorf kun nen we te maken krijgen met agressief gedrag van Ne derlanders tegenover Engel sen en andersom. Zeker nu beide teams verloren heb ben". Pagina 11: Oranje in mi neur na een valse start. DEN HAAG De PTT heeft vorig jaar op het onderdeel post de winst vergroot met 121 mil joen gulden. In de sec tor telecommunicatie werd 103 miljoen gul den meer winst be haald. Dit blijkt uit het vanmorgen gepresen teerde jaarverslag van de PTT. Het opvallendst was de stijging van het bedrijfsre sultaat van de post. Dat steeg van 9 miljoen naar 130 miljoen gulden. Het positieve resultaat van te lecommunicatie kwam uit op 1.237 miljoen tegen 1.134 miljoen het jaar er voor. De totale winst van de PTT bedroeg daarmee in 1987 1.367 miljoen gul den. Per 1 januari wordt de PTT een zelfstandige on derneming. Directeur-ge neraal ir. C. Wit zei van morgen dat zijn bedrijf „klaar staat voor de toe komst. Het boekjaar 1987 is goed afgesloten. Het streven naar rendabele be drijfsonderdelen wordt zichtbaar", aldus Wit. De PTT meldt in zijn voorlaatste jaarverslag als staatsbedrijf dat de baten stijging van de postdienst te danken is aan de door werking van de medio 1986 verhoogde posttarie- ven en aan de groei van het binnenlandse postver keer. Vooral het aanbod van binnenlandse partij- enpost was groot. Naar het buitenland werden minder brieven en pakjes ge stuurd. De PTT vervoert dagelijks zo'n 20 miljoen poststukken. De sector telecommunica tie beleeft nog steeds een groeiende belangstelling van zakelijke gebruikers en een afnemende vraag van de kant van particu lieren. In totaal groeide het binnenlandse telefoon verkeer met 3 procent en het internationale met 14 procent. Internationaal ge zien was er vooral meer dataverkeer (transport van computerinformatie via telefoonlijn) en fax- verkeer (verzenden van fotokopieën via telefoon lijn). Het personeelsbestand van de PTT daalde het afgelo pen jaar met 1.336 mede werkers tot een totaal van 94.628. Het aantal vrouwe lijke werknemers groeide met 482 tot 21.427. Het aantal vrouwen maakt nu 23 procent uit van het per soneelsbestand. Pagina 3: Aantal 06-lij- nen verdubbeld 18 PAGINA'S Zilveren erepenning voor Zangeres Zonder Naam Alphenaar Joop Groenendijk breekt duurrecord Het wonder van Stuttgart Dekker Tennis naar hoofdklasse (Van onze correspondent Bob van Huët) PARIJS De Franse kie zers hebben een nieuw hoofdstuk opgeslagen in de geschiedenis van de Vijfde Republiek. Voor het eerst bezit geen van de machtsblokken een ab solute meerderheid in de Nationale Vergadering, het Franse parlement. De socialistische partij van president Mitterrand, zelf onlangs met zoveel machst- vertoon gekozen, zal moeten gaan samenwerken met een of meer partijen uit het poli tieke midden. De socialisten behaalden 276 van de in to taal 577 zetels, dertien te weinig voor de absolute meerderheid. Centrumrechts komt op 271 zetels, de com munisten op 27 zetels. De patstelling in de Nationa- (ADVERTENTIE) Interleasing heeft voor elke bedrijfstak en voor iedere beroepsgroep een pasklare leasevorm. grootste leasemaat schappij mag je dat ook wel ARNHEM Op het zweef- vliegcentrum Teriet bij Arn hem is gisteravond de 41-jarige W.F.J. Zweverink uit Vorden om het leven gekomen door dat zijn zweefvliegtuig neer stortte. Volgens de politie kwam het toestel in een neer waartse spiraal en stortte ver volgens neer. Ie Vergadering was maar een van de verrassingen die de tweede ronde van de parle- mentsverkieizngen gisteren in petto had. Sensationeel was ook de „eliminatie" van extreem-rechts. Le Pens Na tionale Front, bij de presi dentsverkiezingen nog goed voor vijftien procent van de stemmen, hield van de 35 ka merzetels er precies één over. Le Pen zelf verloor in een van de kiesdistricten van Marseille van de lokale soci alistische kandidaat. Overi gens is de nederlaag van ex treem-rechts meer een resul taat van het districtenstelsel, dan van een verminderde populariteit. Inmiddels heb ben de nog altijd populaire liberale oud-premier Ray mond Barre èn ex-president Giscard d'Estaing zich bereid verklaard tot samenwerking met Mitterrand. Pagina 4: „Stabiele meer- derheid'Taat Mitterrand in de steek Ovationeel. Zo kun je gerust het applaus noemen, dat gistermiddag opklonk in de VVassenaarse Dorpskerk. Zomaar een plek in onze regio, waar niet minder dan vijf koren een schitterend, soms ontroerend concert gaven. Onder leiding van diri gent Ad de Groot („gaat nooit verloren") werden werken van tal van componisten, veelal a capella, volgens de aanwezigen perfect uitgevoerd. Of onze recensent Adr. Hager, die er natuurlijk ook bij was daar ook zo over denkt leest u vandaag natuurlijk in de Leidse Courant. De krant, die u het gevoel geeft erbij te zijn geweest, ook al hebt u dit - he laas - gemist. En dat gebeurt ook met al die ande re recensies in de Leidse Courant: het is de toon, die de krant maakt. De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Naam: Voorletters: Adres: Postcode/plaats: - Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar: de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. N B Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd. Rooms- katholieken komen op CRK- dag uit hun schulp PvdA wil geen spelbreker meer zijn Ook popliefhebbers weten nu wie Mandela is (Van onze parlementaire redactie) - Het collegegeld moet voor alle univer- en honderdvijftig gulden per jaar hoger uit het hoger beroepsonderwijs zul- zelfs vierhonderdvijftig gulden extra srtellen. De fracties van CDA en VVD zul- rgen voorstellen in het kamerdebat over de Harmonisatiewet Collegegelden, fracties zijn het erover eens dat hun plan be de door minister Deetman (onderwijs) be verhoging van het collegegeld voor men- dan zes jaar over hun studie doen. Vol man zouden studenten in het zevende jaar studie 3000 collegegeld moeten gaan betalen, jaar 4000 en in het negende jaar 5000. ef,' ontworpen door de kamerleden Lan en Franssen (VVD), houdt in dat iedere i het eerste tot en met het zesde studiejaar 1750 collegegeld gaat betalen inplaats van bedrag van 1600. Wie langer dan zes moet 2450 per jaar betalen. Studenten oger beroepsonderwijs, voor wie het college- nog 1300 bedraagt, zullen de komende twee idelijk naar het bedrag van 1750 moeten toe- en Franssen zijn na langdurig onderhandelen gezamenlijke voorstel gekomen omdat met VVD grote bezwaren had tegen Deetmans Zou het wetsontwerp in z'n oorspronkelijke >rden uitgevoerd, dan was dit zeer nadelig ge- or studenten die na drie of vier jaar hoger be- lerwijs nog een universitaire studie willen n. Deze studenten zouden dan al spoedig de gestelde grens van zes jaar studie over- waardoor hun collegegeld fors zou worden gd. Het voorstel van de minister zou bovendien terechte straf betekenen voor degenen die bui schuld (bijvoorbeeld ziekte) langer dan zes jaar Paardendagen Ooit als buurtfeest in het centrum van Den Haag be gonnen, zijn de Haagsche Paardendagen inmiddels uitgegroeid tot een evenement, dat honderdduizen den mensen naar de Residentie lokt. Vooral nu het feest voor het eerst in het weekeinde is gehouden was de publieke belangstelling groot. De trekpleister was dit keer de Royal Canadian Mounted Police, op de foto in actie op het Lange Voorhout. FOTO: MILAN KONVALINKA Dronken automobiliste ziet agent niet LEIDEN Een agent van de Leidse politie heeft zaterdag nacht met een sprong het vege lijf moeten redden, toen hij een 33-jarige Leiderdorpse op het Stationsplein wilde aan houden voor een alcoholcon trole. De automobiliste viel op door een onzekere rijstijl en het feit dat haar lichten niet brandden. Het stopteken van de agent bemerkte ze niet, een betonnen paaltje bij het belas tingkantoor wel, maar pas op het moment dat haar auto daartegen tot stilstand was ge komen. De vrouw is een bloedproef afgenomen. Ook een 30-jarige inwoner van Rijpwetering bleek onder in vloed te verkeren, toen hij af gelopen nacht met zijn auto ruim dertig meter hekwerk plat reed op de Dr. Lelylaan. De man raakte eerst de mid dengeleider en stuurde daarna te veel naar rechts. De koeien uit het naastgelegen weiland moesten verhuizen, omdat het hekwerk op korte termijn niet te repareren was. Een 31-jari ge Leidenaar had vrijdagnacht eveneens te diep in het glaasje gekeken. Hij ramde met zijn auto een lichtmast op de Gooi meerlaan. H NOORDWIJK Een driejarige peuter is zondagmiddag in de Noordwijkse nieuwbouwwijk Vinkeveld een woning binnenge lokt en daar misbruikt. Het kind moest onder doktersbehande ling worden gesteld. De peuter is door een onbekende man aan gesproken, die haar een ijsje aanbood en haar meenam naar een flatwoning. De politie van Noordwijk stelt een uitgebreid onder zoek in en is op zoek naar eventuele getuigen die gezien hebben dat het kind werd meegenomen. Ook mensen die andere inlich tingen hebben die kunnen bijdragen tot het vinden van de da der worden gevraagd contact op te nemen met de politie: 01719- 11100. (ADVERTENTIE) p naar de pomp van de Franse stad Tours staan in de rij om water te De autoriteiten stellen water beschikbaar nu het gewone iter vervuild is als gevolg van een brand in een chemische Meer dan 200.000 mensen zitten momenteel zonder 4: Vervuiling Loire neemt langzaam af ?n keren 3-jarige inwoner van Kampen heeft zaterdagavond om ijroor tien een aanrijding veroorzaakt op de Hoge Rijndijk in j. De man wilde keren, omdat hij verkeerd was gereden. Bij rren lette hij onvoldoende op, waardoor een 55-jarige auto- vste uit Leiderdorp en een 19-jarige bestuurder uit Hazers- op de wagen inreden. Niemand raakte gewond, de scha- 5 aanzienlijk. FOTO: WIM VAN NOORT Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding Bospeen, 1 TC per bos JL./ \J Gehakt half-om-half, 500g5493.99£QQ kilo ISIS®® 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 1