Michael Dukakis en het mirakel van Massachusetts Khomeini moet fanatisme meenemen in zijn graf BUITENLAND CeidocGotvtant ZATERDAG 11 JUNI 1988 Met zijn overwinning in de voorverkiezingen van deze week heeft Michael Dukakis zich verzekerd van de Democratische kandidatuur voor het presidentschap. Over vijf maanden, op 8 november, zullen de Amerikaanse kiezers beslissen of president Reagan de sleutels van het Witte Huis kan achterlaten voor zijn vice-president George Bush, of dat hij ze moet overhandigen aan een Democratische opvolger. Wie is echter deze Michael Dukakis, die zijn naast het drukke leven van presidentskandidaat ook nog tijd moet overhouden voor het besturen van de staat Massachusetts, waarvan hij gouverneur is. En wat zijn zijn plannen, voor het geval hij president wordt. Onze verslaggever Jos Timmers reisde naar Boston, de hoofdstad van Massachusetts. Op zoek naar het ware gezicht van Michael Dukakis. TECHNOCRAAT MET HET TEMPERAMENT VAN EEN LUCHTGEKOELD MUSEUM BOSTON De telefonis te moet zo langzamerhand nachtmerries krijgen van de naam Dukakis. Ze heeft het ene telefoontje nog niet doorverbonden of het volgende dient zich aan. „Dukakis campagne hoofdkwartier. Een ogen blikje graag", klinkt het onafgebroken van 's och tends vroeg tot 's avonds laat. Verzoeken om infor matie, posters, foto's, stic kers, buttons en t-shirts, donaties voor de campag ne-kas, bedreigingen en beledigingen. Het is dins dagmorgen, de dag waar op Michael Dukakis defi nitief de Democratische presidentskandidatuur verwerft. De verkiezings machine draait op volle kracht. Chauncy Street in downtown Boston. Het is zoeken naar het landelijke campagne-bureau van de man die volgens de opiniepeilingen vooralsnog de meeste kans maakt de volgen de president van de Verenigde Staten te worden. Geen le vensgrote foto's, spandoeken en ballonnen aan de gevels. Slechts een poster van veertig bij dertig centimeter achter een raam van een weinig op vallend kantoorgebouw wijst de weg. De tekst op de poster is, net als de kandidaat zelf, uiterst sober: „Mike Dukakis for president". Daar is klaar blijkelijk alles mee gezegd. Alsof er nooit in het Waterga- te-gebouw is ingebroken, kan iedereen het Democratische campagne-bureau binnenlo pen. De telefoniste/receptio niste heeft het veel te druk om bezoekers te woord te staan. Op de trap zeult een camera ploeg met de apparatuur. Uren aan het werk voor een flits van niet meer dan twintig se conden in het avondnieuws. Zo geordend en netjes als de kandidaat op televisie over komt. zo'n chaos is het op zijn hoofdkwartier. Onder de on geveer tweehonderd mede werkers opvallend veel jonge ren, zowel professionele krachten als elke dag meer vrijwilligers. Langs de muren talrijke bui tenmodel plastic flessen met drinkwater, honderden dozen met papier en tot de rand toe gevulde afvalbakken. Bureaus staan schots en scheef door el kaar. Tientallen telefoontoe stellen en computers. Overal aan de muren hangen memo's, ranglijsten en kranteknipsels. Het is onvoorstelbaar dat uit zo'n puinhoop zo'n geolied lo- De kandidaat/gouverneur in een van de straten van Boston, de stad waar waar voor hem de victorie begon. In Boston reist Dukakis bij voorbaat per openbaar vervoer: dat is veel sneller dan zijn dienstauto èn veel goedkoper. foto: ap pende campagne kan voortko men. In een hoek is een aparte ka mer van waaruit de activitei ten worden geleid van Kitty Dukakis, de echtgenote van de kandidaat. Ter ondersteuning van haar man, maar ook voor haar eigen campagne. Want evenzeer als een president, kiezen de Amerikanen in no vember hun First Lady. Volksverhuizing De enige kamer die er beetje als een gewoon kantoor uit ziet, is die van Susan Estrich (35) het opperhoofd van de Dukakis-campagne. Als de gouverneur in november wint, zal zij ongetwijfeld met hem mee naar Washington verhui zen. Aldrich heeft tijdelijk verlof van haar baan als do cent aan de vermaarde Har vard universiteit in Cambrid ge,- vlak buiten Boston. Zij is een van de vele Harvardrintel- lectuelen die hun lot aan dat van Dukakis hebben verbon den. Als hij wint, zal opnieuw een grote volksverhuizing op gang komen vanuit Cambridge naar Washington D.C., net zo als in 1960 gebeurde na de ver kiezingsoverwinning van John F. Kennedy. Veel tijd om met bezoekers te praten is er vandaag overigens niet; de kiezers in Californië en drie andere staten gaan voor. Honderden Democraten krijgen een telefoontje, waarin hen namens Michael Dukakis wordt gevraagd op hem te stemmen. In de gang bij de lif ten klinkt nog steeds de stem van de telefoniste: „Dukakis hoofdkwartier..one moment please...Dukakis....Dukakis campagne...ik verbind u door". In de loop van de avond, als de eerste positieve uitslagen van de voorverkiezingen bin nendruppelen, wijkt de span ning voor blijdschap en een opgetogen stemming. Zodra Californië bekend is, gaat de vlag in top. Niets kan Michael Dukakis meer afhouden van de Democratische presidents kandidatuur. Donderdagavond, met Duka kis „back in town", is het cen trum van Boston het domein van feestvierende Dukakis- aanhangers. Slechts heel even is er tijd om op adem te ko men, want de campagne moet verder, met Michael Dukakis op weg naar het Witte Huis. Luchtgekoeld museum Michael Dukakis, de 53-jarige Felicitaties voor de Democrati sche kandidaat van een van zijn drie kinderen, dochter An drea. foto: anp zoon van Griekse ouders, die in het begin van deze eeuw naar het Land der Beloften kwamen. Zoveel is ondertus sen wel van hem bekend. Hij heeft de reputatie eigenzinnig en volstrekt onkreukbaar te zijn. Voor sommigen is Duka kis een saaie technocraat met het temperament van een luchtgekoeld museum. Vol gens mensen die hem privé kennen, is hij buiten zijn werk de vriendelijkheid zelve, char mant zelfs. Maar over het be leid dat hem voor ogen staat als hij in het Witte Huis be landt, hult Dukakis zich voor alsnog in nevelen. De speurtocht naar de politie ke ideeën van de kandidaat leidt naar het State House van Massachusetts, waar Dukakis een abonnement lijkt te heb ben op de zetel van gouver neur ('74-'78 en '82-heden). Als ergens een antwoord moet zijn te vinden op de vraag naar de motieven en idealen van Du kakis, dan moet het hier zijn. Officieel leeft Dukakis in twee gescheiden werelden. Gemid deld is hij drie dagen per week op campagne, drie dagen gou verneur van Massachusetts en een dag thuis, in zijn eenvou dige woning in een buitenwijk van Boston die de geest ademt van zijn spreekwoordelijke zuinigheid. Gesprekken in het State Hou se leren dat ofschoon de amb tenaren zich niet in de cam pagne mogen mengen, zij hun hoogste baas het liefste zo snel mogelijk zien vertrékken, richting Witte Huis wel te ver staan. Teamwork, manager, consen sus en inspirerend leiderschap zijn begrippen die in het State House keer op keer naar vo ren komen. Iemand omschrijft Dukakis' benadering van pro blemen als die van een hitte- zoekende raket, die regelrecht op de zwakke punten van zijn tegenstander afgaat. Mirakel Dukakis een inspirerend lei der? „Jazeker", zegt Dick Rust, die in het verleden veel met Du kakis heeft samengewerkt. „Mister Clean, zoals hij door de media genoemd wordt, is iemand met een grote belang stelling voor gewone mensen. Daarom heeft hij zich aanvan kelijk zo verzet tegen de be waking door veiligheidsagen ten die iedere kandidaat krijgt toegewezen. Dat isoleert hem van de mensen met wie hij nu juist zo graag contact heeft. Dukakis is geen showman. Zo als hij zelf zegt: jullie hebben mij maar te aanvaarden zoals ik ben. Hij is een manager en een leider. Hij heeft oog voor het detail, maar houdt zich daar niet zo mee bezig zoals Jimmy Carter ooit deed". Van Carter gaat het verhaal dat hij onder meer persoonlijk toezag op het speelschema voor de tennisbaan van het Witte Huis. Ben Kincannon is als econo misch adviseur verbonden aan het bureau van gouverneur Dukakis. Ook hij legt de na druk op de kwaliteiten van Dukakis als manager. Als hij zelf geen briljante ideeën heeft, brengt hij mensen die ze wèl hebben bij elkaar, aldus Kincannon. Een werkwijze die in met zoveel succes is toege past, dat wel gesproken wordt over het mirakel van Massa chusetts. Het zwaartepunt van de Ame rikaanse economie heeft altijd in het noordoosten van de Verenigde Staten gelegen. Tot dat jaren geleden de opkomst van de elektronische industrie in Californië, de olie-„boom" in Texas en de groeiende eco nomische macht van Aziati sche landen de slinger van de economie de andere kant op deed slaan. Inmiddels is het noordoosten inmiddels op de weg terug. En Massachusetts, aldus veel economen, trekt die kar. De Werkloosheid is terugge bracht van twaalf tot drie pro cent. Het begrotingstekort van de staat is vrijwel weggewerkt. De belastingen zijn de afgelo pen jaren vijf maal verlaagd. Het besteedbaar inkomen is sterk gestegen. Massachusetts is de enige staat in de VS met een basi^-ziekteverzekering voor alle inwoners niet te vergelijken met het stelsel zo als wij in Nederland hebben, maar naar Amerikaanse be grippen revolutionair. Op tal van plaatsen in de staat zijn in nauw overleg tussen overheid, werkgevers, vakbonden en de academische wereld nieuwe bedrijven gesticht. Het cen trum van „booming" Boston staat bol van de stadsvernieu wing. Het mirakel van Massa chusetts is misschien een wat overtrokken term, maar dat het de staat voor de wind gaat, staat buiten kijf. High-tech bedrijven Tegenstanders van Dukakis kunnen het economische suc ces in Massachusetts moeilijk onder de tafel schuiven. In plaats daarvan wijzen zij op een aantal gunstige omstandig heden die de Griekse gouver neur dankbaar heeft benut, met als voornaamste de alge hele economische opbloei on der het presidentschap van Ronald Reagan. Verder zijn de Harvard-universiteit en het wereldvermaarde Massachu setts Institue of Technology (MIT) een voortdurende bron van nieuwe kennis. Zij vor men een belangrijkse stimu lans voor de komst van high tech-bedrijven. Daarnaast heeft de lage bevolkingsgroei geholpen de werkloosheid laag te houden. Maar zelf zijn te genstanders moeten erkennen, dat Dukakis de beschikbare mogelijkheden ten volle heeft benut. Kincannon een overduide lijke aanhanger van de gou verneur „Het succes is ge baseerd op de keuze van Du kakis voor een overheid die zich niet afzijdig houdt van de economie, zoals door de Reagan-regering wordt be pleit. Daarmee is niet gezegd dat de overheid overal voor moet zorgen. Maar juist op het terrein van de samenwerking van bedrijfsleven, vakbonden en de academische wereld heeft de overheid in de visie van Dukakis een specifieke in breng". „Een van de principes hier luidt dat een economie pas echt goed kan functioneren, als zij rust op een solide sociale onderbouw, waarbij mensen een vorm van bestaanszeker heid hebben. Een voorbeeld is ons programma voor één-ou- Michael Dukakis zoals de meeste Amerikaanse kiezers hem kennen: koel en zakelijk. foto: ap der-gezinnen; moeders met kinderen die van de bijstand moeten leven. De afgelopen vier jaar heeft dit programma meer dan 50.000 mensen uit hun isolement gehaald en aan een volwaardige baan gehol pen. Voor je daar aan toe komt, moet je zorgen dat za ken als medische zorg, en vooral huisvesting en kinder opvang goed geregeld zijn". Het is echter de vraag of een politiek die in een betrekkelijk kleine, welvarende staat werkt, ook in andere staten aanslaat. Kincannon wil daar op geen duidelijk antwoord ge ven omdat hij niet namens de campagne van Dukakis spreekt. „Maar", zegt hij met nadruk, „de staat is een soort laboratorium voor iedeeën die bij eventueel succes wellicht ook op grotere schaal uitvoer baar zijn". Tering naar de nering Ondanks het feit dat hem on duidelijkheid wordt verweten, heeft Dukakis tijdens zijn campagne toch al de contouren van zijn (beleids)filosofie door laten klinken. Zijn Griekse komaf draagt bij aan zijn grote eerbied voor de betekenis van de zeer verscheiden etnische afkomst van Amerikanen. De carrière die hij zelf maakte, heeft hem ervan doordrongen dat goed onderwijs van levens belang is voor de omtplooiing van mensen en voor de toe komst van het land. Daarbij heeft de overheid volgens hem IRAANS VERZET SERIEUZE TEGENSTANDER TEHERAN: DEN HAAG Ruhollah Kho meini, geestelijk leider van Iran, is op sterven na dood. Maar tot die tijd heeft de 87-ja- rige voorganger in de revolutie de touwtjes nog stevig in han den. De mujaheddin, de volks- strijders, hebben geen zin te wachten op het overlijden van de baardige geestelijke en heb ben de aanval ingezet. „Ter nagedachtenis aan de martelaren van de mujaheddin en aan de martelaren van het Nationaal Bevrijdingsfront van Iran. Vuur!". Lichtflitsen schieten door de zwarte woes- tijnnacht gevolgd door zwaar gebulder, gepiep van rupsban den, ratelende schotenwisselin gen. Die 28e maart kregen Iraanse elitekorpsen, gelegerd nabij het front met Iraq, de schrik van hun leven. Nog geen 24 uur na het het sein tot de aanval kon de stand worden opgemaakt: tweedui zend dode regeringssoldaten; vijftienhonderd gewonden en ruim vijfhonderd krijgsgevan genen. De buit aan militair ma terieel beliep de honderd mil joen dollar en omvatte onder meer Koreaanse kanonnen, 'Amerikaanse tanks. Russische machinegeweren en verder anti-tankgesehut, raketten en munitie. Het Departement voor Infor matie van het Bevrijdingsfront verspreidde onlangs een video band met opnamen van de gedenkwaardige slag. Hoewel eerder op kleine schaal gevech ten waren geleverd met de re- gerinsgsoldaten vormde deze operatie „Shining Sun" de eer ste grote overwinning van het binnenlandse verzet tegen de hegemonie van ayatollah Kho meini. Kelders Bijna een derde van de duizen den manschappen die zich on der de vlag van het verzetsle ger hebben geschaard zijn vrou wen. En degene die het sein tot de aanval gaf, de plaatsvervan gend bevelhebber, is Maryam Rajavi. Zij is de vrouw van Massoud Rajavi, voorzitter van het Bevrijdingsfront en speelt een vooraanstaande rol binnen de verzetsbeweging. Massoud Rajavi zelf zuchtte on der het voormalige bewind van sjah Reza Pavlevi acht jaar lang in de beruchte gevangeniskei- Gruwelijk beeld van het front in de strijd in Iran. ders in Teheran. Dezelfde kel ders zitten nu tjokvol met oppo santen van de huidige geestelijk leider. Als, zo heeft het Bevrij- dinsgfront zich voorgenomen, als het mocht lukken het bewind van Khomeini te ver drijven en er vrije verkiezingen worden gehouden, mag ieder een daaraan meedoen behalve aanhangers van wijlen de sjah en van (wijlen?) de ayatollah. Volgens publikaties van het Be vrijdingsfront zou negentig pro cent van de Iraanse bevolking „oorlogsmoe" zijn. Eén miljoen doden heeft niet kunnen ver helpen dat de oorlog met Iraq nog steeds in een patsteling verkeert. Gezinnen zijn als ge volg van het voortdurend oor logsgeweld gehalveerd of erger. De economie, die met name op de oliewinning dreef is als een kaartenhuis in elkaar gestort. De olie drijft nu uit lekgescho- ten tankers en booreilanden en vervuilt de Perzische Golf. Hoewel talloze civiele werk plaatsen zijn omgetoverd ten dienste van de oorlogsindustrie, heeft het bedrijsfleven de klap van de oliederving ter nauwer- nood overleeft. De werkloos heid is groot. In Iran gaan men sen nog niet dood van de hon ger, maar de schaarste aan eer ste levensbehoeften is enorm. De economische en maatschap pelijke ontwrichting zal het volk eerder in de armen van het verzet drijven, zo hoopt het Bevrijdingsfront. Wolven De ideologen van het Front voorspellen een volksopstand. De mensen die zich nu nog op stellen als trouwe vazallen van ayatollah Khomeini vormen immers geen uniforme groep. „De wolven zijn bezig elkaar te verscheuren", zo vertelt een in formant. „Nu al zijn tientallen doden gevallen in de machts strijd rond de opvolging van Khomeini. Zonder twijfel heeft hij nog de grootste invloed op het volk en op de Majli, het Iraanse parlement. Maar we moeten hem niet tot god ver heffen. Ook zal hij zich er wel van bewust zijn dat het hele re giem uiteen valt als hij sterft". Het Bevrijdingsfront poogt een volksopstand te ontketenen. En als de tijd daar is, zal het Front er zijn om de macht over te ne men. Volgens een blauwdruk zal de politieke tak van het bin nenlandse verzet, de Nationale Raad van het Verzet in Iran, het land maximaal zes maan den besturen. In die tijd moet een Nationaal Constitutie Co mité worden samengesteld dat twee taken heeft. Het opstellen van een nieuwe grondwet en het voorbereiden van vrije ver kiezingen. Wat drijft het verzet in opstand te komen tegen de islamitische revolutie, die in 1979 begon bij de terugkeer van de ayatollah uit Parijs? „Khomeiny gebruikt de Koran alleen om macht uit te oefenen. De islam is in wezen geen af dwingende godsdienst. De aya tollah probeert alles onder dwang te regelen. Neem nu het Bevrijdingsfront: iedereen heeft zich vrijwillig in het leger aan gemeld. Dat is andere koek dat de regeringstroepen die de kin deren op straat ronselen en naar het front sturen", aldus de informant, die zo zijn redenen heeft zijn naam liever niet in de krant te hebben. Diplomatie Dat het werkelijk crisfe is in het voormalige Sprookjesland van Duizend en één Nacht, maakt de informant ook op uit het feit dat het land bankroet is. Zo moeten tickets voor internatio nale vluchten worden betaald in dollars; Iranian Airlines heeft blijkbaar geen enkel ver trouwen meer in de eigen „rial"-munt. De Iraanse troepen leden ernstige nederlagen aan de grens met Iraq en in de Golf. Het internationaal geïsoleerde Iran heeft vervolgens kramp achtig geprobeerd het geschon den imago in het buitenland te herstellen. Achter de schermen zou het opdracht hebben gege ven westerse gijzelaars in Bay- rut vrij te laten. In het geval van drie Fransmannen is dat npjuH pn dit hppft toch mooi tot herstel van diplomat trekkingen geleid (en P' ook een aardige som geJ1 Maar onze informant r^É „Van diplomatieke bejfn gen koop je geen brooir1' de oorlog met Iraq \faI niet minder om. DaafP heeft de kaping van d£ van Kuwayt Airlines ÏP?e kwaad gedaan, met nair Arabische wereld. En r heeft dan ook niet toef. aan de eis tot vrijlatfei firo-Iraanse, sji'itsicht ims". rjj5 Hoe ziet het nieuw gezflj' Iran eruit na de val F bewind Khomeini? De informant vouwt eP® de handen bij elkaar, alj hij dat het al zover twee belangrijkste kafan tieken zijn een demo^. gekozen regering, sam&g uit meerdere partijenf scheiden van staat el Iran is traditioneel voMh dan 95 procent islyj maar het zal niet langu zijn een staatsgodsdie^ plicht te stellen. Het za1 pen zijn met de dwad*Rl land". n JOOS Pla fxt Michael Dukakis op c$r in New York. De recla) de shuttle-dienst van i (reliable, betrouwbaar) I op het lijf gesneden. f$ (al als belangrijkste taak cf''r gers gelijke mogelijkh|rst bieden en niemandP3^ schermd achter te latefra Om aan die opdracht |ra' nen voldoen, moet de cr de tering naar de nerr ten. In de gedachten \Ff? kakis betekent dat et mindering van het begn tekort door bezuinigiiiee defensie, efficiënte bf11 van gelden en alleen r* echt niet anders kan, hoging van de belasting Dukakis zelf: „Je kur0.1 economische toekomst P 1 op een credit-card, zr land de voorbije heeft gedaan. We zullr: ons inkomen moeten' Waar nodig is zullen fn? moeten aanpassen en, zo'n manier, dat de me101 kwestbare posities nietr? zullen worden". Proeftuin En Tegen de doodstraf, voj aan abortusklinieken? 1 aandacht voor het mi' gen Star Wars, tegen de Contra's: het zijn.?! van de vele terreinen Dukakis, als hij presitLr, worden, van plan is dir~ het beleid van zijn vod te breken. r Toen in 1980 presidente voor de eerste maal vf kozen, kwam de schijl van Hollywood naar Vl ton. Maar als de Amei op 8 november hun fP\ wen aan Dukakis scl zullen eerlijkheid, zelfr r ne en keihard werken te bereiken ongetwijfaP. in de nationale achting Massachusetts als p|. van Amerika; het gouvl schap als opwarmertt een succesvolle perir president: het past alle; de planmatige manier! ven en werken van r Dukakis. Een maal is fout ingegaan. Tijdens 1° ste gouverneurschap L was hij zo overtuigd eigen gelijk, dat hij door vrijwel al zijn pat ten vol walging aan fp werd gezet. Dat zal k niet meer gebeuren. L immers altijd het bP braafste jongetje van L°. en wil dat ook graag r Iemand die Dukakis vroeger kent zei onlan| chael is op zoek naar die voldoen aan zijn ven. Die zijn momenL. te vinden, dus probeer! een held te worden", ten JOS TIP n

Leidse Courant | 1988 | | pagina 8