Franse socialisten hopen p kleine meerderheid Kritiek Whitehead op Oostblok niet mals itslag en straf voor Ikers in Zuidaf rika NAVO gaat kostenproblemen uit de weg n onze correspondent Bob van Huët) IKE EN WISKE Robots leren wat men \dtlijhtr leiun lefrn fjt- soenlyke mensen en tydjf Hotst Ho mm, dirtier m Krimson ANC krijgt niets van Mandela-concert LONDEN De leider van de Anti-apartheidsbeweging, Oliver Tambo, heeft gisteren verklaard dat het Afri kaanse Nationaal Congres (ANC) geen geld ontvangt van de opbrengst van het liefdadigheidsconcert ter ere van de 70e verjaardag van de apartheidsbestrijder Nel son Mandela. Het popconcert wordt vandaag gehouden in het Londense Wembley-stadion en wordt wereldwijd uitgezonden. Tambo sprak beweringen tegen van Zuida frikaanse regeringsleiders dat het ANC uiteindelijk zal profiteren van het rockconcert. iflTENLAND £eidó&<2owuvnt ZATERDAG 11 IUNI 1988 PAGINA 7 GEEN PASPOORT VOOR WALESA WARSCHAU De paspoortaanvraag van Lech Walesa, de leider van de verboden Poolse vakbond „Solidariteit", is niet ontvankelijk verklaard. Walesa had de Poolse di plomatieke dienst om een „dienstpaspoort" verzocht. Hij wilde met drie van zijn naaste medewerkers deel nemen aan de jaarlijkse conferentie van de internationale ar beidsorganisatie (ILO), die begin juli in Geneve plaats vindt. Het ministerie van buitenlandse zaken liet weten dat Walesa geen recht heeft op een dienstpaspoort en zich moet wenden tot het ministerie van binnenlandse zaken voor een „gewoon" paspoort. Rode Kruis kan hulp hervatten in Etiopië GENÈVE De regering van Etiopië heeft besloten dat het Rode Kruis de voedseldistributie in het door droogte bedreigde noorden van het land kan hervatten. Het In ternationale Comité van het Rode Kruis (ICRC) in Genè- ve maakte op 7 juni bekend dat het op last van de rege ring in Adis Abeba gedwongen was zijn hulpwerk in de noordelijke provincies Tigray, Eritrea en Gondar stop te zetten. RUIMTEVEER 31 AUGUSTUS DE LUCHT IN CAPE CANAVERAL Het Ameri kaanse ruimtevaartbureau NASA heeft 31 augustus vastgesteld als de voorlopige datum voor de lancering van het ruimteveer Discovery voor de eerste vlucht sinds de ramp met de Challenger twee en een half jaar gele den. Die ramp kostte alle zeven be manningsleden het leven. „Augustus is optimistisch, zeker, maar met het tempo dat we nu aanhouden is het niet onhaalbaar", zei NASA-functio- naris Bob Sieck. Astronaut Bob Crip- pen, die de uiteindelijke beslissing zal nemen over de lancering, zei dat de opwinding bij de NASA over het na derende evenement al voelbaar was. Vreedzaam vast in Paramaribo PARAMARIBO De Surinaamse politie heeft gisteren Vreed zaam, de rechterhand van de Jungle Commando-leider Bruns- wijk gearresteerd. Vreedzaam was mogelijk in Paramaribo om aanslagen voor te bereiden. Brunswijk heeft president Ramse- wak Shankar gevraagd het leger op te dragen op te houden met vechten in het Patamacca-gebied. De aanvallen van het leger zijn volgens Brunswijk donderdagmiddag begonnen. Khomeini „zeer dicht bij de dood" NICOSIA De Iraanse parlementsvoorzit ter Hashemi Rafsanjani en president Ali Khamenei hebben de afgelopen dagen een ontmoeting gehad met ayatollah Hussein- Ali Montazeri, de vermoedelijke opvolger van ayatollah Ruhollah Khomeini, die vol gens sommige berichten op sterven ligt. Rafsanjani en Khamenei voeren achter de schermen al langer strijd over wie straks de macht krijgt. De berichten over de slechte gezondheid van 87-jarige Khomeini houden al zeker twee jaar aan. Volgens rapporten van inlichtingendiensten zou Khomeini, die op 13 mei voor het laatst in Teheran in het openbaar werd gezien, „nu zeer dicht bij de dood zijn en nog twee of drie maanden te leven hebben". Pagina 8: Khomeini moet fanatisme mee nemen in zijn graf Tarradellas overleden BARCELONA In een zie kenhuis in Barcelona is giste ren op 89-jarige leeftijd de Spaanse politicus Josep Tarra dellas overleden. Tarradellas was een van de laatste nog le vende leiders van de Tweede Republiek, die in 1939 eindig de in de Spaanse Burgeroorlog. Tarradellas was tevens de lei der van de Catalaanse rege ring in ballingschap. Met Ta- radellas verliest Catalonië één van de felste voorstanders van de onafhankelijkheid van het gebied ten opzichte van het centrale gezag in Madrid. EL NEDERLANDERS JOOFDIN SPANJE mze correspondent Paul van der Voort) ILONA De parkeerplaatsen langs de autowegen zijn ook dit jaar weer on- Tenminste zes Nederlandse reisgezel len zijn de afgelopen veertien dagen be- pp het stuk autoweg tussen de Spaans- grens en de stad Barcelona. Het steun- lan de ANWB en het Nederlandse consu- Barcelona zijn ongerust over de onmacht plaatselijke politie. De rovers volgen Ech altijd hetzelfde systeem. Zij opereren ^plaatsen die niet bewaakt zijn. Twee of Ingemannen lopen met een landkaart in d naar een auto met toeristen en vragen K jrekkig Engels de weg. Wanneer de be- ^\ne vakantiegangers de kaart bestuderen, *feen van de dieven snel de auto in en ■Bles wat hij tegen komt. Acht leden Greenpeace vast in YS GLOUCESTER In de haven van de plaats Gloucester in Mas sachusetts zijn gisteren acht le den van Greenpeace gearres teerd die aan boord van een IJs landse walvisvaarder waren ge klommen om te protesteren te gen de jacht op die bedreigde diersoort. De demonstranten en terden het schip Jukolfell vanuit de Zodiac rubberboten die het handelsmerk van Greenpeace- activisten zijn geworden. Zij klommen aan boord en begon nen spandoeken op te hangen. Drie demonstranten ketenden zich aan het schip. LES MOGELIJK IN TWEEDE RONDE PARLEMENTSVERKIEZINGEN sche zetels op een totaal van 577 kan geen sprake meer zijn. Koude douche De uitgebleven triomf in de eerste verkiezingsronde - de socialistische partij (PS) haal de met 34 procent weliswaar de beste score uit haar ge schiedenis, maar bleef heel ver achter de score van haar presidentskandidaat Mitter rand die vorige maand met liefst 54 procent werd herko zen - kwam voor menig soci alist als een ijskoude douche. In lichte paniek besloot de partijtop genereuze „openin gen" naar het centrum tot nader order af te lasten. De pas benoemde niet-socialisti- sche minister Bernard Kouchner (oprichter van de humanitaire organisatie „Artsen zonder grenzen") werd simpel opgeofferd in het kiesdistrict waar hij door de PS kandidaat was gesteld. Als vanouds speelden socia listen en communisten liever elkaar het balletje toe door in principe kansloze kandidaten terug te trekken om zo we derzijdse zetelwinst te verge makkelijken. Deze zogeheten republikeinse discipline zal de PC zo'n twintig zetels op leveren. De tweede verkie zingsronde ontaardde in een ouderwetse oorlog tussen links en rechts toen de in de URC-unie verenigde Gaullis ten en liberalen in- Marseille in zee gingen met Le Pen. „Liever iemand van het Na tionale Front dan een socia list", zo zei Jean-Claude Gau- din, de architect van het om streden lokale akkoord. Blij Heeft de uitgekookte Fran cois Mitterrand het allemaal zo gewild en „beschaafd rechts" opgezadeld met de onfrisse Le Pen of is het staatshoofd misschien te hard van stapel gelopen met zijn vaderlijke ideeën om de Fransen te verenigen? „De president kan blij zijn; als we niet winnen kan hij in een nieuwe 'cohabitation samen werken met Chirac", zegt een verbitterde voorman van de PS. De „sociaal-democra tische neigingen" van Mitter rand en premier Michel Ro- card kan hij maar moeilijk verwerken, ook al betekent dat in het geval van Mitter rand bijna majesteitsschennis. „Het linkse volk is gedemobi liseerd door die voorbarige openingen naar het centrum. Veel socialisten hebben daar om in de eerste ronde niet gestemd. Rechts heeft daar van geprofiteerd. Net als de communisten, die links weer ruimte hebben gevonden". Volgens de PS-voorman is de overwinning van Mitterrand niet voldoende uitgebuit'. Rocard moest er de afgelopen dagen op uit om de militan ten wakker te schudden. Hij zegde al zijn afspraken af en holde als een Chirac in zijn beste dagen van hot naar haar om bedreigde partijge noten te ondersteunen met een wandeling over de lokale markt. Rocard heeft niettemin vertrouwen in de dag van morgen. „De meer derheid zal de meerderheid hebben. De 'opening' kan er nog steeds komen. Vergeet niet dat het om een culturele revolutie gaat. Die regel je niet in een paar nachten, daar is tijd voor nodig". In kringen rond de premier gokt men op 310 zetels voor de PS, een „stabiele en toch beschaafde meerderheid". Marseille Speciale aandacht gaat mor gen uiteraard uit naar Mar seille, waar - om met de Gaullistische oud-minister Michel Noir te spreken - de URC zijn ziel verkocht voor een paar zetels. Noir vreest dat de afspraken in Marseille tot grotere verliezen elders in Frankrijk zullen leiden. De pastis van Gaudin wil er met name bij liberalen moeilijk in, al durfden alleen oud-pre mier Raymond Barre en Si- mone Veil dat publiekelijk te zeggen. In tegenstelling tot Gaudin geeft Simone Veil beslist de voorkeur aan een socialist boven een kandidaat van Le Pen. De leider van het Front zelf zal overigens grote moeite hebben zijn, po sitie te verdedigen tegenover de Marseillaanse socialist Ma- rius Masse, die door de be kendheid van zijn tegenstan der nu zelf ook landelijke be kendheid geniet. Spannend Heeft de uitgekookte Frangois Mitterrand het allemaal zo ge wild en „beschaafd rechts" opgezadeld met de onfrisse Le Pen of is het staatshoofd misschien te hard van stapel gelo pen met zijn vaderlijke ideeën om de Fransen te verenigen? FOTO: AP Jacques Chirac en zich al aangemeld als nieuwe pre mier wanneer de URC mor gen wint. Giscard belooft de zelfde „openingen" als Mit terrand, maar dan vanuit een andere hoek. Steeds meer te kenen wijzen er tegelijk op dat de liberale familie speo- dig uiteen zal vallen. Oud premier Raymond Barre, een concurrent van zowel Gis card als Chirac, zou met een dertigtal medestanders een nieuwe pro-Europese cen trumfractie willen vormen in de Assemblée. Deze wil de regering van Michel Rocard op haar daden beoordelen en niet systematisch tegenwer ken in het kader van de links-rechtse vetes. Waarne mers denken dat de eerste belangrijke „ouverture-mi nisters" Barristen zullen zijn. wordt het voor de voetbal gekke zakenman Bernard Tapie, voor wie de commu nisten een uitzondering heb ben gemaakt op de republi keinse discipline. Volgens communistenleider Marchais is het uitgesloten dat arbei ders een kapitalist ondersteu nen. Tapie kreeg de zegen van het Elysée en werd door president Mitterrand ontvan gen. Toch moet hij zijn eigen boontjes doppen. Ongeacht de uitslag van de verkiezingen is het waar schijnlijk dat het politieke landschap in Frankrijk de komende maanden behoorlij ke wijzigingen zal ondergaan. Valéry Giscard d'Estaing heeft geprofiteerd van de verkiezingsafgang van de rechtse presidentskandidaat Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, za terdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. iNNESBURG xikaanse werkge- [hebben zo'n 2000 werknemers ont- en tegen duizend in zware disciplinai- iatregelen genomen zij hebben deelge- (i aan de driedaagse ig deze week. Vol de vakbondsorgani- hebben vooral de ïtafre bedrijven in de lort-, metaal- en Ische sector straf- p jCgelen genomen te en aantal stakers. -jjqi die zich als gevolg van ^iren verlengde noodtoe- •jtrikt moet beperken tot ïdsactiviteiten, noemde atregelen onredelijk, te en voorbarig. „De ar- I gaven gehoor aan de |ne stakingsoproep we- iet omstreden voorstel Tvorming van de ar- itgeving", aldus Cosatu. (slagen vormen volgens Cosatu een ernstige belemme ring voor de komende delicate onderhandelingen. Critici in Pretoria oordelen al gemeen dat het blanke min derheidsbewind haar greep op de media en de anti-apartheid sorganisaties heeft versterkt. Dominee Frank Chikane, lei der van de Zuidafrikaanse Raad van Kerken, deed een oproep aan de wereld „de ogen te openen voor de realiteit van Zuidafrika en te handelen om een bloedbad te voorkomen". Desmond Tutu, de Anglicaan se aartsbisschop, noemde de maatregel een „zinloze en fail liete exercitie". Volgens Helen Suzman, be kend vertegenwoordigster van de blanke oppositie en tegen standster van de nood-wetge ving, ontnemen de afgekon digde maatregelen tegen de media de Zuidafrikanen het democratische recht „om te weten". President Pieter Botha zei bij de bekendmaking van de ver lenging dat „de gewone wetten ontoereikend zijn om de rust te bewaren in het huidige dui delijk revolutionaire klimaat in Zuidafrika". d /en En om uonoEn innam eh won no6 op6EHomn ooon prtromies meimksik, nnnn het oporthovo omi noon wno (Van onze correspondent Rink Drost) POTSDAM Zure ge zichten gisteren in Pots dam bij de afgevaardigden uit de landen van het Oostblok na kritische uit spraken van de Ameri kaanse onderminister van buitenlandse zaken, John Whitehead. In Potsdam vergaderen tot en met vandaag bijna tweehon derd experts op het gebied van politiek, economie en militaire aangelegenheden over „nieuwe benaderin gen van de vrede tussen Oost en West". Whitehead had weliswaar met waardering over de groeiende openheid in deze landen ge sproken, maar haalde vervol gens fel uit over het lage tem po waarin die grotere open heid wordt doorgevoerd op militair, economisch en bur gerrechtelijk terrein, de drie hoofdpunten die in de slotak koorden van Helsinki de voor naamste aandacht hebben ge kregen. Whitehead: „Tijdens de onder handelingen over de INF- overeenkomst kwamen beide zijden tot de ontdekking dat de enige manier om gestalte te geven aan de overeenkomst was de andere partij de fabrie ken te laten inspecteren waar de wapens worden vervaar digd", Hij trok de lijn door naar de onderhandelingen over de strategische kernwa pens, de zogenaamde START- onderhandelingen. „Hier gaat het om een grote variëteit van verschillende wapensystemen waarvan de aantallen worden gereduceerd en niet tot nul worden teruggebracht. Beide zijden hebben zich in Moskou gerealiseerd dat de oplossingen van de problemen een nog grotere openheid vereisen. Beide zijden hebben het on prettige vooruitzicht van steeds grotere aantallen in spectieteams die elk hoekje van hooggekwalificeerde zwaarbewaakte faciliteiten on derzoeken. De paradox kon niet opvallender zijn: omdat we elkaar niet vertrouwen worden we opener jegens el- (Van onze correspondent Frans Boogaard) MADRID De NAVO zal pas op een later tijdstip een fundamentele discus sie aangaan over de kos ten van de gemeenschap pelijke verdediging en een andere verdeling van de politieke verantwoorde lijkheden binnen het bondgenootschap. Met die afspraak, en verder zonder enig concreet besluit, hebben gisteren de NAVO-mi- nisters van buitenlandse zaken hun halfjaarlijkse Noordatlan- tische raad in Madrid afgeslo ten. De ministers maakten het zich gemakkelijk door een van de heetste hangijzers in de verhouding tussen Amerika en de Europese bondgenoten, een reële verdeling van de defen- siekosten over de lidstaten, voor onbeperkte tijd voor zich uit te schuiven. Zij kwamen op die formule nadat vooral de Amerikaanse minister Shultz en zijn Westduitse collega Genscher er voor hadden ge pleit het in stand houden van een toereikende defensie in de eerste plaats als een gezamen lijke NAVO-opdracht te blij ven zien. „De westerse defen sie is ondeelbaar. We moeten collectief antwoord geven op de dreiging uit het Opstblok", aldus Shultz. Genscher voegde daaraan toe dat de NAVO er voor moet waken dat in de pu bliciteit het beeld wordt opge roepen „van een loodzware last, waarvan wij ons allen willen ontdoen". Volgens hem moeten de lidstaten meer oog hebben voor de verworvenhe den van de NAVO - de nu al ruim veertig jaar lange afwe zigheid van oorlog - die feite lijk met geen geld te betalen zijn. Van den Broek zei dat de Europese NAVO-landen geza menlijk moeten proberen door meer efficiency hun aandeel in de NAVO-uitgaven te druk ken. Volgens hem hebben Shultz en diens defensiecolle ga Carlucci er het Amerikaan se Congres al herhaaldelijk op gewezen, dat er geen sprake van is dat West-Europa zijn verantwoordelijkheden op het gebied van de defensie-uitga ven ontloopt. Van den Broek bestreed dat op dit punt bin nen het bondgenootschap „grote politieke tegenstellin gen" bestaan. Niettemin wordt in het slotcommuniqué na drukkelijker dan voorheen ge steld dat de kosten van een ge meenschappelijke verdediging „evenwichtig" moeten worden verdeeld. Tijdens eén korte persconfe rentie na afloop van de twee daagse top juichte Van den Broek het zeer toe dat in het slotcommuniqué is vastgelegd dat in december de NAVO- raad een „comprehensive con cept", een alomvattend ont- werp-document over wapen beheersing en ontwapening krijgt overlegd. „Daarmee kunnen we laten zien dat het er ons niet alleen om gaat de defensie-uitgaven op te voe ren, maar dat we ook oog heb ben voor wapenbeheersing", aldus de minister. Volgens Van den Broek is overigens het Westen wel gedwongen zijn bewapening op peil te houden, omdat ook het Oost blok onverminderd daarmee doorgaat. Van den Broek: „Dat is niet veranderd, ondanks de ontspanning die we tussen Oost en West nu kunnen waarnemen". Voor de structuur van de eco nomieën van het Oostblok had Whitehead geen enkele waar dering: de overbureaucratise- ring heeft volgens hem geleid tot een opvallend vergrote achterstand ten opzichte van de westerse economieën, on danks een reële groei. White head: „Maar dat is niet het ergste probleem waarmee deze economieën te kampen krij gen. De inefficiënties uit het verleden worden overvleugeld door de uitdagingen die nog komen, want hoe ingewikkel der een economie wordt hoe inefficiënter de huidige me thoden zullen blijken". Waar het om het in acht ne men van de mensenrechten gaat, deed Whitehead nog een flinke schep bovenop de uit spraken van president Reagan kort voor diens jongste topont moeting met Sovjet-leider Gorbatsjov. Reagans uitspra ken waren al onvriendelijk ontvangen. Whitehead's rede zette de gezichten van de con gresgangers uit de communis tische landen op storm. „Rege ringen die hun eigen burgers slecht behandelen of hun de primaire mensenrechten ont zeggen zijn eerder dan ande ren bereid hun buren slecht te behandelen". moetje zelf voor je schoolboeken zorgen en betalen! In de boekenlijst van de school staat welke boeken je moet heb ben. Van Dijk's Schoolboekhuis Kampen kan je het benodigde boekenpakket vlot en keurig thuis bezorgen. Er zyn echter meerdere mogelijkheden, ie kunt natuurlijk alleen nieuwe boeken kopen, maar ook gebruikte boeken. Dat scheelt Je kunt zelfs boeken huren bjj Van Dijk's Schoolboekhuis. Bij VAN DIJK'S SCHOOLBOEK HUIS weten ze alles van school boeken en ze kopen ook overbo dige boeken. WEES WIJSen vraag dus de Schoolboekeninformatiefolder aandie is gratisbij: VAN DIJK'S SCHOOLBOEKHUIS KAMPEN Dat is wijsheid! Dieselstraat 1,8263 AE Kampen. Stuur dezo bon op voor moor informatie. Want daar word je wijzer van! In oen envelop, adresseren aan: Van Dük's Schoolboekhuis, Antwoordnummer 22, -i" 8260 VB Kampen. (Postzegel hoeft niet) Bellen kan ook: 05202-15757. p Hierlangs afknippen -i 1 BON VOOR j SCHOOLBOEKEN-1 INFORMATIE j Ik wil meer weten over Schoolboeken huren I Nieuwe en Gebruikte j Schoolboeken kopen Overbodige boeken verkopen Postcode: Ik ga naar klasvan school: I school) (adres i j school)j (plaats) 5 I RIJS Geven de nse kiezers president terrand morgen de r het staatshoofd ge- iste „duidelijke (lees alistische) meerder- d" in het parlement ïerinneren ze zich een lere, zeer recente uit- ak van diezelfde errand, namelijk dat „niet gezond is wan- r één partij aan alle wtjes trekt"? Ide vooravond van de ;de ronde van de parie tsverkiezingen lijkt het de Assemblée Nationale, Franse Tweede Kamer, >eling weer alle kanten e kunnen: een kleine so- l^stische meerderheid, een f imale overwinning van its (met of zonder Le of wellicht zelfs een we coalitie van socialis ed en communisten. Na de /kleun van de opiniepei- hebben de Franse poli ce commentatoren zich en: intens genot op de uit- king van de verschillen- scenario's gestort. Eén i staat vast: de door de uêtebureaus voorspelde e golf" zal het land niet rspoelen. Van aangekon- le 350 tot 400 socialisti- Anton Harber. redacteur van de Zuidafrikaanse anti-apartheidskrant The Weekly Mail. toont de voorpagina van zijn blad. De kop „Emergency III" slaat op het feit dat de nieuwe noodwet voor de media de pers nog meer beknot dan de afgelopen twee jaar. FOTO: AP (ADVERTENTIE) NA DE "LAGERE SCHOOF'

Leidse Courant | 1988 | | pagina 7