De furie van Ruud Lubbers Europese miljoenen Schadevergoeding kan Groene das omdoen AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB De politieke heksenketel in het eerste weekeinde van juni heeft vele partijen danig in verwarring gebracht. Hangt er een crisis in de luchtAan voortekenen ontbrak het allerminst. De toch al wat kille sfeer tussen de coalitiegenoten CDA en VVD daalde binnen 48 uur tot het nulpunt Lubbers beschuldigde de VVD van politiek vandalisme en dreigde samen met Bert de Vries de liberalen de wacht aan te zeggen als dezen zich niet terstond zouden bekeren van hun verderfelijke standpunten over de nieuwe ziektekostenverzekering. De club van Joris Voorhoeve liet dat niet op zich zitten en reageerde furieus op het verbale geweld. Onmiddellijk brak in alle media een storm van commentaren en speculaties los waarin het woord 'crisissfeer' een hoofdrol speelde. Menig partijbestuur kwam dan ook maandag in spoedberaad bijeen om alvast de lijnen uit te zetten voor een verkiezingscampagne. Bij het CDA was men het meest nerveus. Had Joris Voorhoeve niet gezegd dat de VVD klaar was voor nieuwe verkiezingenWij hebben nog helemaal niks klaar!", jammerde een CDA- bestuurslid tot zijn collega's. „Het enige wat we weten is dat Ruud weer beschikbaar is als lijsttrekker. Prachtig hoor, j maar dat betekent natuurlijk niet dat we met de armen over elkaar kunnen gaan zitten als het kabinet valt Met Lubbers alléén redden we het niet. Volgens de opiniepeilingen staan we op acht zetels verlies. Ik bedoel maar het wordt echt knokken geblazen!" „Rustig nou maar", suste partijvoorzitter Van Velzen. „Laten we eerst eens kijken met wat voor leuze we de 4 verkiezingen in zouden moeten gaan. Het lijkt me goed als we onze reclamejongens alvast een paar hints geven waarmee ze aan de slag kunnen. In 1986 hadden we 'Laat Lubbers z'n karwei afmaken', maar daar kunnen we nu niet opnieuw j mee aankomen. Toch moet het J wel weer iets zijn met Ruuds naam erin, vind ik, want dat trekt stemmen. Zoiets als: 'Lubbers laat u niet los'. Dat ligt lekker in de mond". De anderen proefden de zin op i hun tong. „Nee!", riep een voormalige ARP'er resoluut. „het moet maar eens uit zijn met die persoonsverheerlijking. Weten t jullie nog wat de leuze van de antirevolutionairen uit de vorige eeuw was? Tegen de revolutie het evangelie!' Met een kleine variant maken we daarvan 'Tegen het vandalisme het evangelie!' Daar zit een stuk identiteit van het CDA in en je geeft er ook mee aan waaruit de crisis is ontstaan. Bovendien protesteren we met deze slagzin tegen de maatschappijverruwing in het algemeen, zodat we aan de hand daarvan óók kunnen wijzen op onze ideeën over de veran t woordelijke samenleving". „Kom nou!", sprak één der vrouwen uit het gezelschap schamper. „Dat meen je toch niet serieus hè? Wil je soms nog méér dan acht zetels kwijt raken? Tussen haakjes, wat zou de VVD voor strijdkreet nemen?" „Dat kun je wel raden", zei Van Velzen. Wat dachten jullie van 'Geen gemekker over Dekker' of 'Liberalen lekken niet'?" Iedereen lag dubbel. Zo gevat had men de voorzitter nog niet eerder meegemaakt „En de PvdA", riep Van Velzen, opgezweept door het succes, „zal wel weer verder borduren op het thema 'De toekomst is van iedereenDat wordt nu 'Met Kok en Sint gaat het ieder voor de wind'. D66 hoeft trouwens heleméal geen leus te hebben. Enkel de naam Van Mierlo op de affiches is al genoeg. Dat kunnen zelfs wij ons niet eens permitteren. Met Lubbers dan. bedoel ik". „Daar zou ik nog wel mee akkoord kunnen gaan hernam de oud-ARP'er, die op een idee was gebracht „Waarom proberen we dat niet? Alleen die zeven letters: Lubbers. Wedden dat het a werkt?" De anderen schudden het hoofd. „Linke boel", zei Van Velzen. „Nee, we móéten en zullen een slagzin hebben. - want een campagne zonder v leuze is als het Nederlands elftal zonder Gullit". Triomfantelijk keek hij om zich heen en voegde eraan toe: J? „Die heet trouwens óók Ruud". ren is op een aantal regels in een krante-artikel. Vorige week donderdag, de dag na het eerste debat over het Wir-lek, verscheen in De Telegraaf een hoofdredactio neel commentaar over deze zaak. Daarin werd in herinne ring gebracht dat een aantal bedrijven door het nemen van snelle investeringsbeslissingen nog gauw even een Wir-subsi- die in de wacht had gesleept. Volgens de krant viel dat die bedrijven moeilijk te verwij ten. „Maar het is een schande lijke zaak dat de politiek dit mogelijk maakte. Wie een niet van financieel belang ontbloot geheim in zo'n brede kring laat lekken, neemt immers het levensgrote risico dat het wordt doorverteld aan belang hebbenden. Een diepgaand on derzoek naar de gevolgen van het verstrekken van de infor matie door minister-president Lubbers is op zijn plaats", al dus het artikel. Bij het lezen hiervan schijnt Lubbers zo ongeveer uit zijn vel gesprongen te zijn. Gezien de traditioneel hechte banden tussen de VVD en De Tele graaf vermoedde hij een com plot. Die indruk werd ver sterkt doordat de „gezond-ver stand-krant" ook de dag daar voor al beschuldigingen had geuit aan zijn adres. In een groot opgemaakt verhaal was „onthuld" dat de CDA-fractie bijna een week voordat de Wir officieel werd afgeschaft „hiervan in het geheim op de hoogte werd gesteld". Enkele CDA-kamerleden hadden een vertrouwelijk stuk uitgereikt gekregen van de minister-pre sident. Lubbers had hierop niet gerea geerd, omdat 's avonds een kamerdebat over het Wir-on- derzoek van de rijksrecherche gehouden zou worden. Daarin zou hij toch alle kans krijgen om te vertellen hoe het wer kelijk zat. Die gelegenheid was er uiteraard, maar tot Lubbers' verdriet maakte dit niets pit. VVD-woordvoerder Ad Nij- huis reageerde namelijk in het geheel niet op de argumenten van de premier. Hij bleef in zijn bankje zitten, toen de woordvoerders van de kamer fracties in de tweede ronde van het debat het woord kre gen. De premier telde één bij één op en kwam tot de volgens hem onvermijdelijke conclusie dat de VVD of in elk geval één lid daarvan (Nijhuis) bezig was met een „Actie Beschadi ging CDA-leider". Van zijn voorganger Dries van Agt, die iets dergelijks aan het eind van de jaren zeventig mee maakte, had hij geleerd hoe een politicus op zoiets moet re ageren. Men kieze een plek waar men bij voorbaat zeker is van bijval en sympathie (een bijeenkomst dus van de eigen partij) en men spuwe zijn gal. Welnu, twee dagen later zou het CDA in Rotterdam een partijraad houden. Mooier kon het niet, temeer daar de televisie dit soort uitspraken natuurlijk fretig zou registreren. Zo wer en zaterdag de zware woorden „laster" en „politiek vandalisme" het land ingeslin- gerd. En passant zegde Lubbers de VVD ook nog even de wacht aan wat betreft de discussies over de basisverzekering tegen ziektekosten. Als het moest zou het CDA deze zaak wel al leen klaren. Met andere woorden: de premier dreigde met een kabinetscrisis. Die in druk versterkte hij door zich met enig pathos beschikbaar te stellen als aanvoerder bij de volgende verkiezingen. Hij zag af van het voorzitterschap van de Europese Gemeenschap. Zijn plaats was hier, bij zijn ei gen CDA. Op datzelfde mo ment werd de parallel met Van Agt vervolmaakt. De ver meende beschadingsactie van de VVD was nu niet meer al leen tegen de leider van het CDA gericht maar ook tegen deszelfs lijsttrekker! Briefje Maar in tegenstelling tot Van Agt, die op die plek niet gaar ne vertoefde, wenste Lubbers zijn offensief in de Tweede Kamer voort te zetten. Im mers, alleen daar zou hij on omstotelijk kunnen aantonen dat de VVD hem valselijk had beschuldigd. Dus schreef hij een briefje aan kamervoorzit ter Dolman met daarin onder meer de opmerking dat een democratie die zichzelf respec teert, geschiedschrijving moet plegen op grond van feiten en niet van vermoedens. PvdA-voorman Wim Kok, die een nieuwe kans rook om te stoken in het toch al wankele huwelijk van CDA en VVD, stelde voor een debat te hou den over het minister-presi dentiele schrijven. Dat gaf Lubbers de kans omstandig uit te leggen dat er geen sprake was geweest van een voor keursbehandeling van de CDA-fractie. Integendeel, hij had zich juist alle moeite ge troost om óók de VVD van stap tot stap op de hoogte te houden van de gedachten in het kabinet omtrent een even tuele afschaffing van de Wir- premie. Als de VVD'er Nijhuis de moeite had genomen informa ties in te winnen bij „zijn" vice-premier De Korte, zou hij dat geweten hebben en zou hij in het eerste Wir-debat andere dingen gezegd hebben, aldus Lubbers. Nu dat niet was ge beurd, moest hij wel veronder stellen dat het de VVD hele maal niet om de zaak was ge gaan maar om de persoon. „Politiek vandalisme" dus. In ons staatsrecht kan zoiets niet onbeantwoord blijven, voegde Lubbers eraan toe. „Als een coalitiepartner twij felt aan de integriteit van een minister-president, dan moet een minister-president gaan". Een ijzige stilte ontstond in de Kamer. Wat zou VVD-fractie- voorzitter Voorhoeve doen? De handschoen opnemen, zo als hij daags daarvoor in alle }md. De werkloosheid in land is immers nog altijd wre!kbarend hoog. Veel ge nten zouden hun handen tknijpen als zij ergens een iwe geldbron zouden kun- aanboren om meer men- ban werk te helpen. Zo'n afTf bron is er, maar de weg PRen is moeilijk begaanbaar. Le» energie en geduld is no- pm de bron te bereiken, gaat hier om het Europees pal Fonds, een subsidiepot de Europese Gemeen- Een aantal gemeenten, ame kleine steden, heeft 4eg naar Brussel gevonden, 'grote steden daarentegen ?n bijzonder slecht als het om het verkrijgen van es geld. nou de gemeente :ht, die nota bene aan de van een faillissement igeten bedreigd wordt met de Itliir van ••art'kel-12 gemeen- een noodlijdende gemeen- onder curatele van het uisisterie van binnenlandse nr(in staat. De Domstad weet r jaar maar enkele tientjes anjverkloze uit het fonds te din terwijl dat bedrag in Wrbeeld Ede ruim 200 gul- f Jbedraagt. Nog droeviger is It-Ugesteld in de provincie >ei"0nd (11.000 werklozen), 1.J geen enkele gemeente uit de Europese pot ont- en.jt. flget rom dit verschil? Is het coördinatieprobleem of fchien meer een welvaart- bleem? Alvorens deze g te beantwoorden is het [zakelijk het hoe en waar van het fonds nader te ——(laren. Het Europees Soci- Fonds (ESF) bestaat even als de Europese Gemeen- p zelf. Het heeft als be- rijkste taak de werkgele- eid binnen de Europese leenschap te verbeteren, "it doel te bereiken ver- it het ESF subsidies aan ^gelegenheidsprojecten in B EG-lidstaten. Het budget [Mbit het ESF kan putten Waagt voor 1988 naar schat- zes zeven miljard gul- ^■Van dat bedrag ontvangt ^^erland dit jaar 160 miljoen fen (in 1986: 175 miljoen). ■Men 1984 en 1987 werden in 1294 Nederlandse pro lan in Brussel ingediend een bedrag van 907 mil- ten werden er 693 goedge keurd voor een bedrag van 705 miljoen gulden. Uiteindelijk werd 414 miljoen gulden aan Nederland toegewezen, omdat door de Europese Commissie met hoge kortingen moest worden gewerkt teneinde het goedgekeurde bedrag in over eenstemming te brengen met de beschikbare middelen op de begroting. Bij de besteding van het geld werkt het fonds met zoge naamde „prioritaire gebieden". Dat wil zeggen: de subsidies gaan in de eerste plaats naar regio's en bevolkingsgroepen die in' een achterstandspositie verkeren op de arbeidsmarkt. De aangewezen prioritaire re gio's in Nederland zijn: Oost- Groningen, Twente, Arnhem- Nijmegen, kop van Noord- Holland, IJmond, Alkmaar e.o., Zaanstreek, Haarlem e.o. en Helmond e.o. Jongeren Ten minste driekwart van het ESF-geld wordt besteed aan jongeren onder de 25 jaar. De subsidies komen ons land dus goed van pas omdat het aantal jeugdige werklozen in Neder land eind april waren het er ruim 200.000 nog altijd eenderde van de totale werk loosheid in ons land uitmaakt. De Europese subsidie kan niet alleen worden aangevraagd door gemeentebesturen en zelfs door provincies, maar ook door ondernemingen, ver enigingen en stichtingen. Laatstgenoemde particuliere PROVINCIES Groningen Friesland Drente Overijssel Utrecht Zuid-Holland Gelderland REGIO'S Dordrecht Gouda Den Haag Leiden Rotterdam Amsterdam Utrecht Hengelo* Enschede* Amersfoort Nijmegen* Arnhem* Ede 145,- 96,- 33,- 141.- 18.- 80,- 29,- 864,- 628,- 41,- 127,- 110,- 233.- Prioritaire ESF-gebieden) aanvragers moeten echter te allen tijde een overheidsin stantie (gemeente, provincie of rijk) bereid vinden het project voor ten minste de helft mee te financieren. Verder moet in alle gevallen een overheidsin stantie de subsidie-aanvraag indienen. Een probleem dat zich voor doet bij het aanvragen van ESF-subsidie is het grote aan tal voorwaarden waaraan, op grond van Europese afspra ken, moet worden voldaan. Daar komt nog bij dat de aan vraagprocedure vrij ingewik keld is. De ene gemeente wordt hierdoor afgeschrikt en waagt zich er niet eens aan. Voor de andere gemeente (lees: ambtenaren) is dit juist een uitdaging. Heeft men een maal door hoe één en ander in Brussel werkt dan is het mo gelijk om de ene ton na de an dere binnen te slepen. Het zeilschip De Vrijheid üInNENLAND geidóeOou/ia/nt zaterdag 11 iuni ioss pagina 5 J- HAAG Zoals in iber 1576 de Spaanse e woeddde in Antwer- zo raasde dezer da- de Lubberiaanse furie r Den Haag. De razer- van de minister-presi- jt had in één opzicht hetzelfde effect als optreden van de mui- He Spanjolen. Niemand -het Binnenhof durfde hoofd nog buiten de ir te steken, uit angst het er subiet zou rden afgehakt. len van de VVD-fractie, iet boze oog van de eerste iter het meest op zich ge wisten, slopen als op „•voeten door de wandel len. Hun leider ^rad ken- het parool uitgevaardigd er niets gedaan mocht tien waardoor de spannin- in de coalitie nog verder jen oplopen. Dat hielp, fiit na 24 uur kwam het ver- 4nde bericht dat Lubbers incident" nu werkelijk als iten beschouwde en dat 'ikai weer zou overgaan tot de 0... van de dag. rmee was er echter nog :arat antwoord op de vraag p. «de minister-president be- el 1 had. Waarom was hij zo jer gegaan tegen de VVD =aet algemeen en het libera- '•^jhrnerlid Ad Nijhuis in het i^Jnder? Ingewijden menen VrPie houding terug te voe- HAAG Door een k aan creativiteit en laksheid, bureaucra- PEQtijdgebrek, desinteres- J,J1n onwetendheid laten .j Nederlandse gemeen- erci jaarlijks miljoenen i9sjens aan su^s^^es voor Hkgelegenheidsprojec- aan zich voorbij gaan. dat in tijden dat veel _j>en en steden steen en Ti klagen over hun nij- Tie financiële situatie. media had beloofd? Nee, toch maar niet. Het kabinet-Lub- bers/De Korte is de VVD nog altijd meer waard dan het heb ben van het laatste woord. „De integriteit van de minister president is en wordt door de VVD niet in twijfel getrokken, daarover behoeft echt geen misverstand te bestaan," ver klaarde Voorhoeve heel braaf. Schrobbering Objectief beoordeeld kwam Ruud Lubbers dus als onbet wiste winnaar uit de strijd. Hij had de VVD een zelden eerder vertoonde schrobbering gege ven. Hij bereikte daarmee te vens dat de liberalen 's ande rendaags van pure schrik een toontje lager zongen in het de bat over de basisverzekering. Voorts mag ook nog verwacht worden dat andere lastige fi guren in kabinet en Kamer, inclusief een aantal christen democraten, zich voorlopig zeer koest zullen houden. Maar objectiviteit is in de poli tiek een schaars artikel. Zo ook nu. De bedaagde, professo rale wijze waarop Joris Voor hoeve de premier van repliek diende zal bij velen meer waardering geoogst hebben dan de furieuze houding van Ruud Lubbers. Misschien dat sommigen het zelfs wel met de VVD-voorman eens zijn dat Lubbers, nu hij doorgaat te strijden tegen „een hersen schim", hard aan vakantie toe RIK IN T HOUT hand van Rudi Boon, waarin hij Terpstra betichtte van het „persoonlijk ter hand nemen van de telefoon" om twee be drijven in te lichten over de afschaffing van de wir. „Op de vrijdag voor de afschaffing van de wir vernam een redac teur van de Groene dat een computerbedrijf in een groep van medewerkers had uitge legd dat hij zojuist door Terp stra over de afschaffing was ingelicht. Een aantal weken later werd een andere redac teur van de Groene door een tweede computerbedrijf gebeld met eenzelfde mededeling", al dus de advocaat van de Groe ne, mr. W. van Manen. Het blad weigerde tijdens het i- rfr.r]\- »c>r fp .f.rf 1 pn van wie de informatie precies afkomstig was. Evenmin heeft de Groene pogingen onderno men om het bericht te verifië ren. Het blad heeft verzuimd Terpstra om opheldering te vragen. Mr. Ascher vond dat de Groene de beschuldiging niet aannemelijk heeft kunnen maken en achtte deze dan ook onrechtmatig. Terpstra ontkent informatie te hebben gehad dat de regering op het punt stond de wir af te schaffen. Als de redacteuren van de Groene blijven weige ren hun bronnen prijs te ge ven, overweegt Terpstra een eis tot schadevergoeding. Voor de Groene die niet royaal bij kas zit, kan een schadevergoe ding de ondergang betekenen. DEN HAAG Het Twee de-Kamerlid Erica Terp stra (VVD) wil dat alle re dacteuren van de Groene Amsterdammer onder ede worden verhoord door de rechter-commissaris. De rectificatie die de presi dent van de Amsterdamse rechtbank, mr. B. As- scher, gisteren het opinie blad in kort geding opleg de is slechts een eerste stap, aldus Terpstra, die haar goede naam gezui verd wil zien. In de Groene van deze week verscheen een artikel van de Uit deze verschillende houdin gen ten aanzien van het ESF kan bijvoorbeeld verklaard worden waarom Rotterdam en Nijmegen aanzienlijk minder Europees gemeenschapsgeld binnenhalen dan bijvoorbeeld Ede, terwijl de werkloosheid zowel in de Maas- als in de Waalstad relatief aanzienlijk hoger is. Een woordvoerder van de ge meente Rotterdam voert zoals verwacht de ingewikkeldheid van het fonds aan. „Boven dien", zo geeft hij toe, „voor dat we ons wagen aan die in gewikkelde regelgeving vra gen we ons eerst af of het wel nodig is fondsen van buiten aan te boren". Met andere woorden: als de gemeente en de provincie geld uittrekken voor werkloosheidsprojecten waarom zou er dan nog een Europees fonds moeten worden aangesproken? De woordvoerder van het Ge westelijk Arbeidsbureau in Ede is heel wat meer te spre ken over het ESF. „Het is een kwestie van doorzetten. Er gaat inderdaad veel tijd in de administratieve rompslomp zitten. Eén verzoek levert al snel een stapel papier op van zeker 25 centimeter. Wij heb ben er speciaal iemand voor vrijgemaakt. Het resultaat is wel dat het merendeel van onze verzoeken ook daadwer kelijk wordt gehonoreerd en we met het geld heel wat werklozen hebben kunnen helpen". Het gaat echter wel om kop pelsubsidies en dat houdt in dat de overheid ook moet mee betalen aan een project. Bo vendien heeft de gemeente de eindverantwoordelijkheid en draait die op voor de kosten als het misgaat. Dat is het pro bleem in Utrecht. Die stad kampt met geldgebrek en zegt onmogelijk de de benodigde 50 procent aan eigen middelen op te kunnen hoesten. Bovendien moet het met name gaan om projecten waarin wordt inge speeld op nieuwe technolo gies „En die hebben we niet", aldus een woordvoerder. Vaste baan Den Haag heeft dit jaar maar vier projecten in het kader van het ESF kunnen realise ren. „We hadden er twintig ingediend", zegt de woord voerder, „maar het overgrote deel is afgewezen omdat die projecten niet aan alle gestelde voorwaarden voldeden. Bo vendien vraagt Brussel om een garantie dat driekwart van de deelnemers na afloop van een dergelijk project doorstroomt naar een vaste baan. Die ga rantie kunnen we niet altijd geven". Maar waarom lukt het in andere gemeenten dan wel? „Het is zo'n gigantische klus om al die formulieren, in te vullen, dat schrikt mensen af. althansons in ieder geval wel". Provinciale Staten van Zuid- Holland heeft het afgelopen jaar een ambtenaar vrijge maakt om het belang van het ESF onder de aandacht van de Vooral jongere werklozen kunnen baat hebben bij het Europees Sociaal Fonds. Maar dan moeten de gemeenten waar ze wonen zich wel inspannen om het geld binnen te halen. Vooral de ambtenaren in de grotere steden laten zich echter afschrikken door de enorme stapel papieren die daarvoor moeten worden ingevuld. foto: sp Zuidhollandse gemeenten te brengen. Volgende week loopt die periode af. Volgens de pro vinciale coördinator heeft zijn inzet het afgelopen jaar weinig zoden aan de dijk gezet. „Het aantal subsidie-aanvragen is, in vergelijking met andere ja ren. nauwelijks toegenomen. Mijn indruk is dat slechts een klein aantal gemeenten door heeft hoe het ESF werkt. De meesten hebben er eigenlijk geen zin in om veel moeite te doen omdat de hoeveelheid formulieren al bij voorbaat af schrikt". Contactpersoon van het ESF in Den Haag, J. van Baal: „Wij zijn ervoor de aanvragers te helpen, maar dan moeten ze wel om die hulp vragen en dat gebeurt slechts mondjesmaat. We proberen op talloze manie ren gemeenten te interesseren voor het Europees Sociaal Fonds. Met landelijke voor- lichtings- en advertentiecam pagnes wijzen we op het be lang van het fonds, maar des ondanks is de respons mini maal. Ik begrijp niet dat ge meenten die met tekorten op hun begrotingen zitten en kla gen dat ze moeten bezuinigen, de extra middelen uit Brussel onbenut laten. Weliswaar worden niet alle ESF-subsi- dieaanvragen gehonoreerd, maar het is in ieder geval het proberen waard. Ambtenaren zouden eens wat groter moeten denken in plaats van zich alleen met hun eigen pro ject bezig te houden". MARGA RIJERSE Als de helicoptère iedereen heeft opgehesen probeert ze nog de schelmen te pakken te krijgen. Het is echter onbegonnen werk. ,,De vliegboot is al stukgeslagen, we moeten ze maar aan hun lot overlaten, beter verd.enen ze niet", zegt de stuurman. „O, die Linksky heeft altijd geluk", peinst Rob. Dan verdwijnt de helicop tère van het toneel. Linksky heeft inderdaad veel geluk. De onbe schadigde drijver van de vliegboot komt in zijn buurt. „Leg dat zaakje even vast", commandeert hij. „Ja, die Linksky is weer he lemaal op dreef. de helicoptère zo aan het werk is, hebben Linksky en zijn elkaar eens aangekeken. Samen nemen ze de wijk naar plekje achter een paar rotsblokken. Half in het water ze zich tegen de stenen aan. Linksky is alweer aan het Zijn sommetje klopt ditmaal. Een heel lange schelmen- strekt zich opnieuw voor hem uit. „Laag blijven", sist die zijn neus te ver boven de versperring wil steken, zowat in het water", bromt zijn trawant. „Zit je soms liever gevangenis, idioot"!, mompelt de roverkapitein woedend. 1

Leidse Courant | 1988 | | pagina 5