Fel pleidooi mgr. Bar voor eenheid onder bisschoppen CcidocGomar) i GEESTELIJK LEVEN/OPINIE kerk en wereld OP ONTMOETINGSDAG CRK boekwijzer Casaroli pleit in Moskou voor verboden kerk beroepingen lezers Misdaadpreventie loont 1 weer I zeehondencrèche I PIETERBURENii Ceidóc Sou/unit ZATERDAG 11 JUNI 1988 PAGJ ONDERWIJS Twee kranten heb ik gelezen over de toespraak die kardinaal Simonis heeft gehouden voor het katholiek onderwijs. Het eerste bericht legde de na ruk op de kritiek van de kardi naal op de geringe aandacht voor ethische en godsdienstige aspecten van het leven. Volgens een andere krant zou de kardi naal zich hebben afgevraagd of de ontwikkelingen in het onder wijs en zij die de richting daarin bepalen niet toewerken naar een nieuwe elite. De woorden van de kardinaal deden me denken aan een uit spraak van de minister-presi dent die mijns inziens nogal luchthartig sprak over de voor stellen met betrekking tot de studiefinanciering. Hij meende dat dit geen problemen voor de studenten zou zijn: „Wel vergt het systeem zelfvertrouwen en een sterke mentale instelling van studenten". Nog geen week later berichtte de pers over nieuwe onderzoek- suitslagen van mevrouw Me thorst dat steeds meer jongeren op steeds jongere leeftijd een poging tot zelfdoding doen. We mogen ons afvragen of er. on danks maatschappelijke ver wachtingen en wettelijke rege lingen. niet eerder sprake is van een jonge generatie die kwets baarder is dan ooit te voren. Ik heb het vermoeden dat de kardinaal de vinger op een zere plek heeft gelegd en dat zijn toespraak om nadere aandacht en bezinning vraagt. Ik moest ook denken aan een gesprek met iemand die werkzaam is in het speciaal onderwijs en mij vertelde dat het helemaal niet zo duidelijk was waarom een aantal kinderen het gewone on derwijs moet verlaten en naar het speciaal onderwijs moet. Naar de ouders toe worden er altijd verzachtende redenen aangevoerd, zoals „meer aan dacht en beter aangepast", maar de vraag zou kunnen zijn of het niet gaat om een uitsto tingsproces die in dienst staat van de beste krachten voor de knapste knoppen. Het onderwijssysteem staat daarmee niet meer in dienst van de ontplooiingskans van elke mens, maar in dienst van een maatschappij die behoefte meent te hebben aan mensen die produktief gezien het meest aanlokkelijk zijn. Het is terecht als de kardinaal dit in verband brengt met ethische en- gods dienstige vragen, want zeker de ethische en godsdienstige vra gen die geworteld zijn in het evangelie van Jezus Christus richten onze aandacht op het recht van de zwaksten en kriti seren de overheersende positie van de sterken. Toen ik het eerste krantenbe richt had gelezen, vroeg ik me af of de opmerkingen van de kardinaal voldoende recht de den aan de inzet van velen, on derwijsmensen en katecheten, om godsdienstige vragen en ethische vragen op een goede wijze te behartigen. Toen ik het tweede bericht las, vroeg ik me af of de woorden van de kardi naal niet vooral een ondersteu ning zijn van het werk van hen die ethische vragen en gods dienstige vragen ter sprake brengen. Ik besluit deze week met een tekst die schreef voor een dienst waarin kinderen van spe ciaal onderwijs hun eerste com munie deden: Er Is een wereld van groten en machtigen. Er is een wereld van dikdoenerij en ellebogenwerk. Er is een wereld van grote monden en brutale bekken. Er is een wereld van kleinen en machtelozen. Er is een wereld van liefde en aan- Er is een wereld van luisteren en zorg voor elkaar. In die ene wereld leven mensen langs elkaar heen, gunnen mensen elkaar het licht niet in de ogen re geert „het ikke ikke". In die andere wereld dragen mensen elkaar en geven ze elkaar een kans. Deelnemen aan het leven van Jezus. Hem ontvangen in je leven, dat Is ja zeggen tegen die wereld waarin elke mens telt en de kleinen gehoord worden. Marinus van den Berg Evangelist mag kinderen thuis blijven onderwijzen ZUTPHEN Een zevender- tigjarige evangelist uit het Gelderse Hengelo mag zijn twee kinderen thuis onder wijs blijven geven. De recht bank in Zutphen heeft hem ontslagen van rechtsvervol ging, nadat hij eerder door de kantonrechter was veroor deeld tot een geldboete. Die veroordeling kreeg de evan gelist destijds omdat hij wei gerde zijn eerste kind in te schrijven voor een basis school. Binnen redelijke af stand van zijn huis zijn geen scholen die voldoen aan de (deels godsdienstige) eisen van de evangelist. De recht bank heeft uitsluitend dat godsdienstige argument geho noreerd en noemt dat argu ment „reden om het beroep op strafuitsluiting te honore ren." De evangelist behoort tot de Zevende Dags Adven tisten. Het onderwijs moet, al dus de evangelist, „gericht moet zijn op de ernst van De Schepper". Dat 'kan in zijn omstandigheid allen thuis en op die gronden vroeg hij ook om de strafuitsluiting die de Leerplichtwet als mogelijk heid kent. Ieder tijdperk roeit oude dwalingen uit en brengt nieuwe voort Engels spreekwoord UTRECHT Mgr. R. Bar van Rotterdam heeft vanmorgen op de derde landelijke ontmoetings dag van de Stichting Be vordering Contact Rooms-Katholieken (CRK) in Utrecht een ge dreven pleidooi gehouden voor eenheid onder zijn collega-bisschoppen en de rooms-katholieke gelovi gen in Nederland. Deze eenheid is zijns inziens absolute voorwaarde om met succes te werken aan een nieuwe evangelisatie in een land dat kerkvij andig is geworden. De Rotterdamse bisschop meende dat de „vanzelfspre kend bevoorrechte positie van het christendom en in ver sterkte mate voor het rooms- katholicisme" in Nederland vandaag de dag voor goed voorbij is. „De waarden van het evangelie en van de Kerk worden niet alleen als irrele vant terzijde geschoven maar zelfs bestreden. Om die situa tie het hoofd te bieden en een nieuwe evangelisatie te doen slagen is eenheid onmisbaar". Aan eenheid waartoe de paus de bischoppen bij het jongste ad limina-bezoek heeft opge roepen, „moeten wij met alle kracht werken", aldus mgr. Bar. „De bischoppen kunnen slechts aansporen tot eenheid als zij die oproep van de paus zelf uitwerken en gestalte ge ven." De situatie van verdrukking waarin het christendom in ons land nu verkeert is vol gens de Rotterdamse bisschop overigens niet nieuw, zij was tekenend voor de jonge kerk waarin het schering en inslag was dat de blijde boodschap op verzet en tegenstand werd onthaald. De eerste geloofsge tuigen vormden echter samen een onverbrekelijke eenheid en gehoorzaamden daarin aan een opdracht van Jezus. Evangelisatie vandaag moet wel mislukken als iedereen dat opvat „als een individuele aangelegenheid". Wii hebben daarvoor elkaar nodig, „om dat Christus ons als kerk heeft samengebracht". „Daar om moeten wij ook ervoor waken dat de evangeliserende werking van ons allen tesa- men, als Kerk, mogelijk is en niet wordt verstoord, ja on mogelijk wordt gemaakt door allerlei elementen die de Kerk schade doen". Het doen en laten van iedere gelovige afzonderlijk is bepalend voor het oordeel over de Kerk, al dus de bisschop die er aan toevoegde dat dit geldt „voor alle geledingen en niveaus van de Kerk". De bisschop meende dat „op dit moment katholiek Neder land lijkt te bestaan uit een aantal elkaar fel bestrijdende groepen. „Dat is niet alleen een slechte zaak, maar een grote zonde tegen de H. Geest". Verdeeldheid in de ei gen geloofgemeenschap is een „ernstige schuld die op ons al len als katholieken drukt". Parochie Wil de evangelisatie succesvol zijn, dan dient zij, aldus Mgr. Bar, uit te gaan van de katho lieke gemeenschappen, en in de eerste plaats van de paro chies, in trouwe verbonden heid met de Kerk als geheel. Het gaat om de bereidheid die band zichtbaar te maken zo dat eenieder kan horen dat men bij elkaar hoort. Ook bij hen die een kritische houding aannemen, moet altijd geke ken worden naar hun bereid heid of zij willen behoren tot de kerk. Daarnaast ziet de Rotterdam se bisschop voor andere ka tholieke instanties een taak voor evangelisering. Zij kun nen daarin een „heel krachtig werktuig" zijn als zij aan het begrip katholiek inhoud ge ven „en dan niet heel vaag en ten principale, op de 'van nuis uit katholieke manier' De bisschop meende dat er een tendens zichtbaar is dat katholieke organisaties zich hun identiteit weer opnieuw bewust worden. Hij meent dat daartoe alle aanleiding gezien de toenemende normloosheid in de samenleving „die eens gezinde stellingname noodza kelijk maakt". Instabiliteit De dag was geopend met een inleiding door de voorzitter Mgr. R. Bar FOTO: ANP en initiatiefnemer van de CRK, de Twentse hoogleraar J. Groot Wassink. Hij hield een betoog over religieuze veelvormigheid en culturele instabiliteit. Hij meende dat de verbreking van de band tussen evangelie en cultuur zoals deze nog niet zo lang ge leden bestond leidt tot instabi liteit. Hij slaakte de verzuchting dat als in onze ontkerstende cul tuur „alle christelijke kerken nu eens samenwerkten om het authentieke bijbelse en traditionele geloof in een transcendente en persoonlijke God voor te leven in een tijd van godsverduistering en menselijke zelfmacht", dit de ware oecumene zou zijn. In een historisch getint betoog schetste de Twentse hoogle raar hoe het mogelijk is ge weest dat het christelijk evan gelie los is komen te staan van de huidige cultuur. Hij meende dat het huidige reli gieuze pluralisme, gepaard gaande met een teruggang van het kerkelijke christen dom, een bedreiging vormt voor de stabiliteit van onze cultuur. Als voorbeeld van instabiliteit zag hij de verbroken relatie tussen cultuur en wetenschap. Geloof en moraal zouden vol gens hem geen invloed mogen uitoefenen op de methode van wetenschapsbeoefening, wel echter op het onderwerp van onderzoek. Soms is het maar beter bepaald onderzoek niet te doen, wanneer men kijkt naar de mogelijke effecten daarvan, aldus Groot Was sink. In een kennelijke verwijzing naar de oproep van de paus aan de Nederlandse bisschop pen tijdens het ad limina-be zoek om het gesprek met kri tische groepen aan te gaan, stelde professor Groot Was sink dat het verwijt dat paus en bisschoppen het gesprek met de geseculariseerde cul tuur niet aandurven niet lan ger stand houdt. Dat wil ech ter niet zeggen dat zij de ont wikkelingen en tendenzen van deze geseculariseerde cul tuur moeten volgen en onder steunen. Daarvoor is toetsing nodig van de effecten van deze seculariserende ontwik kelingen; een toetsing die re kening houdt met bijbel, tra ditie en kerkelijke leer, aldus Groot Wassink. Kroniek van dertig jaar samenwerking vrouwelijke religieuzen NIJMEGEN Onder de titel 'Kleine kroniek van de SNVR' geeft Luc Dirkx, staf medewerker sinds 1973 van de Samenwerking Nederland se Vrouwelijke Religieuzen een terugblik op dertig jaar samenwerking van de vrou welijke religieuzen in Neder land. Het doet dat op geheel eigen wijze - af en toe met een licht relativerende onder toon - en tracht daarmee een aantal accenten te leggen die van belang zijn voor de ont- wikeling en de plaats van de zusters en haar congregaties binnen de Nederlandse kerk provincie en de Nederlandse samenleving. Hij schetst ach tereenvolgens de start van de samenwerking ('...het werk van mannen, gewijde man nen), de stappen op de eman cipatie-ladder, de zorg voor nieuwe aanwas, het verzetten van de bakens sinds de in vloed van het Tweede Vati caans Concilie, de grote aan dacht voor de onderlinge communicatie, de moeizame weg in een geseculariseerde wereld, de recente activiteiten onder meer in de vrouwen en de vredesbeweging en in relatie tot de Deder Wereld. Het boekje dat tachtig pagi na's telt en rijkelijk voorzien is van foto's en andere illus traties, verschijnt op het mo ment dat zich een structuur verandering binnen de stich ting SNVR heeft voltrokken. Het algemeen bestuur wordt namelijk sinds eind april uit sluitend gevormd door hogere oversten van de diverse con gregaties, waaruit in het na- Niet-bestuursleden van con gregaties maken overeen komstig het kerkelijk wet boek van 19£3 geen deel meer uit van de SNVR-lei- ding. Volgens LuC Dirkx Begin jaren zestig installeerde de SNVR een commissie: Open Zicht, voor het roepingenapostolaat. Behalve dat werk was mu ziek maken ook blangrijk. foto: pr hoeft dat niet te betekenen aan de SNVR het nodige dat men op het punt van uit- heeft bijgedragen, kunnen als gang toen in de jaren vijf- winst worden meegenomen tig begonnen werd met een en nooit meer echt ongedaan bestuur bestaande uit hogere worden gemaakt", aldus oversten is teruggekeerd. Dirkx in de brochure. „Immers, de fundamentele De Kleine kroniek van de veranderingen in leiding-ge- SNVR is te bestellen bij ven, manier van omgaan met SNVR, Carmelweg 1, 6564 AH elkaar en beleving van reli- H. Landsstichting. Tel. 080 - gieuze grondwaarden, waar- 23.26.42. MOSKOU Kardinaal- staatssecretaris Casaroli, na de paus de machtigste man in de RK Kerk, heeft gisteren in Moskou openlijk gepleit voor erkenning van de met Rome verbonden Oekraïens- Katholieke Kerk, die in 1946 werd verboden en sindsdien ondergronds leeft. Het Vati- caan verwacht volgens Casa roli, die in gezelschap was van kardinaal Willebrands, veel van het „nieuwe kli maat" in de betrekkingen tussen de Sovjetstaat en de kerken in het land. Hij sprak tijdens de feestelij ke bijeenkomst voor buiten landse gasten in het Bolsjoi- theater ter viering van 1000 jaar Christendom in Rusland. Een ander teken van de sfeersverandering was de aanwezigheid van Raisa Gor- batsjov, de echtgenote van partijleider Michail Gorbats- jov. De bijeenkomst werd ook toegesproken door de Amerikaanse evangelist Billy Graham en door rabbi Ar thur Schneier, hoofd van de Stichting Appel op het Ge weten uit New York. Ivan Gel, een lekenprediker van de Oekraïense Orthodoxe Kerk, noemde de hotel-ont moeting van de katholieken met de beide kardinalen „zeer hartelijk en vrucht baar". De ontmoeting duurde anderhalf uur, driemaal zo lang als oorspronkelijk op het programma stond. Wille brands en Casaroli wilden niets over de ontmoeting zeg gen en ook de Oekraïense delegatie zweeg. Een voorge nomen persconferentie werd afgelast Kerkgenootschappen moeten in de Sovjetunie worden ge registreerd bij de staat. Om dat er geen Oekraïense ka tholieke groepen zijn erkend, is de kerk in die republiek in feite een illegale organisatie. De Oekraïense Katholieke Kerk zou nog 4 miljoen tot 5 miljoen aanhangers hebben. De kerk werd iri 1946 door Stalin onder dwang geïnte greerd in de Orthodoxe kerk." Kardinaal-staatssecretaris Casaroli, de tweede man in het Vaticaan. FOTO: AP St. Pietersplein concertzaal ROME Naar aanleiding van het mariale jaar wordt het Sint- Pietersplein op 30 juni veran derd in een concertzaal. Het Londens Filharmonisch Orkest en het orkest van de Italiaanse omroep RAI voeren de Missa Solemnis van Ludwig van Beet hoven uit. Koren uit Londen, Krakov in Polen en Rome ne men het vocale deel voor hun rekening. Goerees wacht toch gijzeling ZWOLLE De rechtbank te Zwolle heeft gisteren het verzoek van het evangelis- tenpaar Lucas en Jenny Goe- ree afgewezen om aan gijze ling te ontkomen. Zij hadden hier in kort geding om ge vraagd omdat ze de kosten niet zouden kunnen betalen van een rectificatie in drie dagbladen. Daarin moeten ze beledigingen aan het adres van de Amsterdamse aidspa- tiënt F.J. van Zijl herroepen, waartoe de Zwolse rechtbank de evangelisten enkele we ken geleden had veroordeeld. Als ze dit niet doen, heeft Van Zijl het recht hen te gij zelen. En omdat deze daar zeker gebruik van zal ma ken, zijn de Goerees twee weken geleden ondergedo ken. N*d«riandM Hervormd» Kortt Beroepen te Barslngerhom en Haringhui zen en Kolhorn en Winkel mevr. M.J. Hart man, kand. te Amsterdam; te Hoofddorp B. Gi|sbertsen te "s Gravendeel. Aangenomen naar Zegveld F. Stevens, kand. te Hulzen. Gereformeerde Kerken Beroepen te Koudekerks (Zld.) E.V.E. WIJ- nands te Lemele en Lemelerveld. Gereformeerde Kerken vrijgemaakt Beroepen te Ten Post l.c.m. Garrelsweer drs. E. Venema, kand. te Kampen; te Em- men en te Hoogeveen D.T. Vreugdenhll te Berkel en Rodenrijs. |9 3rieven graag kort en Juidelijk geschreven De edactie behoudt zich tel recht voor ingezon- Jen stukken te bekorten Vuilstortplaats De Stichting Leefbaar Leider dorp heeft al vele activiteiten ontplooid inzake de vuilstort plaats die in het Doesgebied moet komen. Met opzet spre ken wij van vuilstortplaats en niet van puinstortplaats. Want kolkenslib, puin, bedrijfsafval, vliegas en dergelijke die daar gestort zullen worden, kunnen bepaald geen positieve invloed uitoefenen op ons milieu. Om een aantal redenen maakt de Stichting zich zorgen over de ontwikkelingen. Wanneer een bestaande giftige stortplaats, de Kleine Zandput in de ge meente Leiderdorp, ondanks de urgentieliist van de provin cie nog steeds niet onder con trole is (waardoor er nog steeds illegaal vuil wordt ge dumpt), hoe moet dat straks dan gaan verlopen? Verder blijft de lokatiekeuze een heet hangijzer. De ge meenteraad en met hen ver volgens hogere organen kun nen (en willen) maar niet be grijpen dat zich op een steen worp afstand nog zoiets als een ziekenhuis bevindt, en medi sche dagverblijven. En het wordt al zo druk bij het zie kenhuis, wanneer rijkswater staat de A4 wil veranderen in een achtbaansweg. De patiën ten mogen straks met open ra men en een stofkap op herstel len. Een polder met een zeer hoge landschapswaarde, fauna en flora, zal om zeep worden ge holpen. Een polder waar de PvdA de vogels niet meer ziet vliegen en de VVD straks, na mens J. de Waard, een naakt strand wil exploiteren. Waar het CDA een uitkijktoren wil om naar de bootjes in de Rijn te kunnen kijken. En waar ze straks allemaal met de PPR erbij willen gaan kamperen. Riet Dekkers, Bestuur Stichting Leefbaar Leiderdorp. Ouderennota Het artikel in onze krant over de ouderennota heeft mij zeer getroffen. Kennelijk zijn er weer twee nota's. Eén van de Leidse wethouder De la Mar en één van de ouderen met professionele hulp van de TH Delft. Met de laatste zijn wij meer dan driekwart jaar bezig geweest. Eindconclusie: Oude ren willen zo lang mogelijk in hun eigen huis wonen, in een buurt waar alle voorzieningen aanwezig zijn zoals verzor gingstehuis, winkels, busver bindingen, Kruiswerk enzo voorts. Verzorgingstehuizen moeten daarbij meer worden ingeschakeld voor hulpverle ning; voor tijdelijke opvang, eten in het tehuis of bezorgd, en voor eerste hulp bij noodsi tuaties. Dus moeten er in zo'n gebied voldoende seniorenwoningen zijn. Dat is een zorg voor de woningbouwpolitiek. De eer- ste-lijnsverzorging moet ge coördineerd samenwerken in de wijken. Er zal een ver schuiving plaats moeten vin den van de geldstromen van verpleegtehuis naar eerste- lijnszorg. Een nieuwe voorziening is in Leiden-Noord absolute nood zaak. Het gaat niet om de komst van gouden bedden, maar om menswaardige on derkomens waar ouderen recht op hebben. De eerste vijf jaar moeten 60 bedden worden ingeleverd in de bestaande huizen, meer niet. De vrijko mende plaatsen horen inge vuld te worden voor opvang van demente bejaarden, waar aan een schreeuwend gebrek is in Leiden. Dat kan door in richting van een afdeling in enige bejaardenoorden of door geleidelijke vervanging van bestemming van een bejaar dentehuis. Welk medemenselijk denkend mens kan deze in het kort weergegeven gedachten kra ken? Het verhuren van leeg gekomen ruimten in bejaar denhuizen aan derden is door ons als onaanvaardbaar afge wezen. Het mogen geen koop mansbeurzen worden met wat oudgedienden. Dat Is een ge- dachtenkronkel. Het moet worden gezegd: wet houder De la Mar heeft weer niet goed geluisterd. Hij heeft misschien wel verstand van woonwagens, maar van oude renbeleid heeft hij geen kaas gegeten. Ieder weldenkend mens zal hiertegen in verzet moeten komen. C.W. Kistemaker, (Medewerker namens de Pro testants-Christelijke Ouderen Bond aan het Rapport Ver-, nieuwend Ouderenbeleid), LEIDEN ALS voetbalclubs in staat zijn hun vereniging zodanig) ganiseren dat er goede begeleiders voor de junioren 1 worden aangetrokken, is dat al een bijdrage aan het t men van vandalisme of andere veelkomende crimini Ook helpt het als er bij de bouw van nieuwe winkel^ extra aandacht kan worden besteed aan meer veilighi dat er simpelweg op stads- en streekbussen condu meerijden. MEER dan tweehonderd van dit soort ideeën op het 4 van misdaadpreventie zijn de afgelopen anderhalf jaar- ruim negentig gemeenten uitgeprobeerd. En de expei£ ten, hoewel zij pas halverwege de periode zijn die er uitgetrokken, werpen nu al vruchten af, zo blijkt uit c senverslag van de stuurgroep Misdaadpreventie van hl nisterie van justitie. De gemeenten zijn in 1985 met hun preventiebeleid t» nen toen de rijksoverheid daarvoor 45 miljoen gulde^ schikbaar stelde. Zij richtten zich op het bestrijden vaij dalisme, auto-inbraken, drankmisbruik en de onveilighp. straat. De inzet van deze gemeenten verdient alle 1 voortzetting van het beleid om misdaden te voorkomet dient zeker aanbeveling. TT lisl HET staat echter allerminst vast dat de gemeenten oyyf 1990 (als de experimentele fase wordt afgesloten) mog ez kenen op een nieuwe rijksbijdrage om preventieprojec ar betalen. Veel meer is de aandacht van minister Korth%,r tes en zijn staatssecretaris Korte-van Hemel gericht <(0I vinden van nieuwe celruimte. Hun ambtenaren zijn i^UI creatief in het bedenken van mogelijkheden daart<jail bleek dezer dagen in de Kamer. Zomaar een paar ideetjjet in hun hoofd waren opgekomen: de aanschaf van eenjjjh in Abu Dhabi of een boorplatform in Engeland en dian bruiken voor het opsluiten van criminelen. Of vieraat staande flats danwel een kazerne in Tilburg voor het[ad doel inrichten. rr hg KENNELIJK mag dat dus wel een paar centen kosteMet dan zal er wel weinig geld overschieten, moet de heer l1^ heide, voorzitter van de stuurgroep, hebben gedacht.^™ daar dat zijn aanbeveling luidde de gemeenten vooral fer< moedigen hun preventiebeleid voort te zetten, maar deel eigen kosten. In deze financieel penibele tijden zal datDe stel door de minister en zijn staatssecretaris waarschfer dankbaar worden aanvaard. n m pel Te hopen is daarom dat het parlement hen ervan )ur| houdt het ook uit te voeren en dat de fracties erop aandringen dat er opnieuw geld beschikbaar wordt voor het voorkomen van misdrijven. Want uiteindelijk lonend mensen te weerhouden van het plegen van m| ven. En dat niet alleen in financieel opzicht. |en Later overal zon DE BILT (KNMI) - Eerst nog wolkenvelden, maar daarna in het hele land zonnig. De tem peratuur wordt weer hoger dan gisteren, van 18 graden aan zee tot 24 graden plaatse lijk in het noorden of oosten van het land. De wind is in hoofdzaak noordelijk en zwak tot matig. Zondag en in het be gin van de komende week wordt overal zonnig weer ver wacht, met middagtemperatu- ren tot dichtbij 25 graden. Dat warme weer wordt dan ver oorzaakt door een hogedruk- gebied dat boven het noorden van de Noordzee gaat ont staan. Weersvooruitzichten voor diverse Europese landen, geldig voor zondag en maandag: Zuid-Noorwegen: Perioden met zon en overwegend droog. Middagtempe- ratuur van 17 graden aan de west kust tot 25 graden ten oosten van de Zuid-Zweden en Denemarken: Zon nig en vrij warm. Temperatuur in de middag tussen 20 en 25 graden. Duitsland: Zonnig en vrij warm. In het zuiden en midden in de namid dag en avond plaatselijk een on weersbui. Middagtemperatuur rond 24 graden. Britse Eilanden: Perioden met zon en droog. Middagtemperatuur van 15 graden in noord-Schotland tot 20 gra den in Engeland en Ierland. Frankrijk: Half tot zwaar bewolkt en vooral in het zuiden en midden en kele regen- en onweersbuien. Mid dagtemperatuur van 20 graden aan de Kanaalkust tot 26 graden aan de Spanje: Aan de zuidkust vrij zonnig. Elders half tot zwaar bewolkt en re gen- en onweersbuien. Temperatuur in de middag uiteenlopend van 18 Portugal: Op zondag nog rem onweersbuien, maandag gaal meer zon. MiddagtemperatuJ 22 graden. Alpengebied: Half tot zwaar en vooral in de middag en avl "I weersbuien. MiddagtemperatuJ de dalen ongeveer 23 graden. grens 3500 meter. Italië: In het noorden enkf| weersbuien en middagtempll rond 25 graden. Elders zonr^ droog met een middagtempt rond 30 graden. Joegoslavische en Griekse bar Zonnig en warm tot zeer wai middagtemperaturen tussen 2V, graden. k l Weerrapporten 10 juni 20 De Bilt Eelde Eindhoven Den Helder Bordeaux Brussel Dublin Frankfurt Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Malta Moskou München Istanbul Las Palmas Ma*, 'ei fmp t€ 20 rsi 20 ist i® de: 18 ,it 29 Ul 24 er regenbui h.bew. l.bew. h.bew. 28 |lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll|||||||||||||||||||||||||||||||||||||| BON |p i Ja, ik red een zeehondeleven! i in Maak mij donateur en stuur een acceptgiro i j__ 1 ter waarde van f I Naam:I Adres; j Kode: Plaats: Stichting Zeehondencrèche Antwoordnummer 950 9950 WL Pieterüuren (Posizegel niet nodig). 'Ofl siiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinmiiiimiiiiiiimmiiiiiiniiiiuiii

Leidse Courant | 1988 | | pagina 2