Pietluttigheid arbiter jhoudt gastland in de race STAP TEVEEL VAN DOELMAN KOST ITALIË DE ZEGE Jessureleed bij Engeland EK is vooral goed voor de contacten •EKstra«EKstra«EKstra* •EKstra«EKstra«EKstra* U denkt dat kleine advertenties niet opvallen; dat valt toch alles mee! Ee*d>M(2owiwnt ZATERDAG 11 JUNI 1988 PAGINA 17 OK WON WIL KORT ÏDING TEGEN KNVB ;RSFOORT De Vereniging Van Oe- leesters in Nederland (VVÖN) over- jt een kort geding aan te spannen tegen JNVB. De reden is dat de voetbalbond ministerie van WVC heeft verzocht om in Cruijff het diploma van trainer-coach iorus causus' toe te kennen voor zijn verdiensten voor het voetbal. VVON- ian Jaap van der Leek ontving een ie van de brief van de KNVB en stelde «fct vast: „Dit kan niet. Het is onregle- i'ö®8jitair. Cruijff heeft een licentie voor on- taalde tijd gekregen, maar daar is in feite p enkele bevoegdheid aan verbonden. |ra Cruijff door dit diploma die bevoegd- praci wel krijgt, komen wij in het geweer. |Sko«zijn we wel verplicht tegenover onze le- l die duizenden guldens hebben neerge- i voor de cursus coach betaald voetbal". Spelers Saint Etienne alsnog voor de rechter LYON Zes jaar na de start van het gerechtelijk onderzoek naar Etienne moeten de vroegere trai ner Robert Herbin en tien spelers, onder wie de oud-internationals Michel Platini, Jean-Francois La- rios, Patrick Battiston en Gérard Janvion, zich alsnog voor de rech ter verantwoorden voor belasting ontduiking in de periode van 1978 tot 1982. Ze waren eerder wegens gebrek aan bewijs aan berechting ontkomen. KORT GEDING AZ OP 24 JUNI ALKMAAR Het kort geding dat AZ te gen de Koninklijke Nederlandse Voetbal bond heeft aangespannen, dient vrijdag 24 juni om 10.00 uur in Utrecht. AZ wil via de gerechtelijke procedure de degradatie naar de eerste divisie, als gevolg van het gelijkspel tussen PEC Zwolle en Volen- dam (0-0) op de laatste speeldag van de competitie, ongedaan maken. De Alk- maarse club eiste naar aanleiding van het duel in Zwolle, waar PEC en Volendam zonder risico te nemen het belangrijke punt voor klassebehoud behaalden, een onderzoek van de KNVB. Met de uit komst van dat onderzoek toonde de club zich niet tevreden. Via het kort geding hoopt de club dat de rechter beslist het duel in Zwolle als niet gespeeld te be schouwen. Slechts kleine kans op terugkeer Engelse clubs in Europa Cup DÜSSELDORF De kans is klein, dat Engeland het komend seizoen weer vertegenwoordigd is in de Europese clubvoetbaltoer nooien. Dat heeft Jacques Georges verklaard tegenover een verslag gever van het Franse sportblad l'Equipe. Georges: „De Engelse voetbalbond heeft laten weten, dat de clubs na drie jaar schorsing weer willen deelnemen, maar de Engelse overheid kan ons niet de garantie geven, dat het niet meer tot uitbarstingen zal kunnen ko men. Zolang de Engelse regering de terugkeer van haar clubs niet steunt, lijkt het mij uitgesloten dat de straf wordt beëindigd. Glasgow Rangers uit angst voor fans niet naar Rotterdam LONDEN Glasgow Rangers heeft zich teruggetrokken voor het voetbaltoernooi van Rotter dam, dat op 5 en 7 augustus in het stadion Feyenoord wordt gehou den. De club nam deze beslissing uit angst voor vandalisme van Schotse supporters, die zouden kunnen leiden tot maatregelen van de UEFA, de Europese voet balbond. Glasgow Rangers vreest dat eventuele ongeregeldheden mogelijk tot gevolg kunnen heb ben, dat na de Engelse ook de Schotse clubs uit de Europa Cup toernooien worden verbannen. - I547ldr' DÜSSELDORF Met iTri^dank aan de Britse arbi ter Keith Hackett is West-Duitsland voorlo- ad,*pig nog kanshebber voor de Europese titel. De t6npveel tolererende Engels man was opmerkelijk 432,lpietluttig toen doelman 2P«Walter Zenga van Italië 2 £?in de 57ste minuut teveel 2 JJpassen met de bal liep in 2 pflZijn strafschopgebied. 2 p^Pierre Littbarski legde het speeltuig opzij en An- xeas Brehme vond het gaatje links van de sluit- 'post. Het betekende de gelijkmaker voor Duits land, dat vier minuten eerder op achterstand was geraakt en in het ^openingsduel van het of- ldgotficiëel zesde EK zelf de sHeniinventiviteit miste om de 9. defensie van de Azzuri te splijten: 1-1. (Beide trainers konden zich na afloop vinden in de pun- l^tendeling, die traditie is bij ,een openingswedstrijd. Vol- fxggens Azeglio Vicini en Franz Beckenbauer hadden beide Dloegen recht op de halve >uit, die ditmaal dus eens iet via een bloedeloze 0-0 tot :and kwam. Maar de twee treffers in het Rheinstadion, [waar de selectie van Oranje nauwlettend toekeek, bieden [geen enkele garantie op een Itoernooi met offensief voet bal. Beckenbauer was de eer- ite om dat te onderkennen. .4,.Vanavond was het een typi- iNltsche eerste wedstrijd van een itoernooi. Niemand wilde De Westduitser Jürgen Klins- mann wordt door een meedo genloze Maldini in de rug aangevallen. foto: anp graag verliezen, want in dat geval zou het al bedenkelijk worden. En ik vrees dat die ontwikkeling niet snel zal veranderen, omdat de ploe gen elkaar in kracht bijna niets ontlopen. Ik hoop ech ter dat ik me vergis. Mis schien zullen naarmate de vermoeidheid bij de spelers toeneemt meer fouten ge maakt worden, maar voorlo pig ben ik sceptisch". Dat mag Beckenbauer ook zijn over de kansen voor zijn elftal, dat gisteren op diverse fronten rammelde. Voorin slaagden Rudi Voller, die op basis van vijftig interlands nog steeds het vertrouwen geniet van de Duitse coach, en Uwe Klinsmann er maar zelden in iets conc'ructiefs te laten zien, op het middenveld was anonimiteit troef en ach terin hadden de oosterburen in Jurgen Köhler en libero Thomas Herget zelfs twee uitgesproken zwakke plek ken. De rechterverdediger had heel wat te stellen met de Italiaanse vedette in wor ding Gianluca Vialli en Her get permitteerde zich reeksen van foute passes, waarvan één hem erg duur kwam te staan. Acht minuten na rust belandde een slordige pass van Herget bij de kort voor rust aan rood ontsnapte Do- nadoni, die vanaf de achter lijn Roberto Mancini vond. Met de binnenkant van diens rechtervoet werd doelman Eike Immel kansloos gepas seerd: 0-1. „Een weggevertje", bromde Beckenbauer een klein uur na afloop nog na. „Zoiets mag een geroutineerde verdediger van 32 jaar natuurlijk niet overkomen. We waren bij vlagen trouwens toch veel te lichtzinnig." En met „ik zal de defensie dus moeten ver anderen, want als je bij de laatste vier wilt komen, kun je dergeliike dingen niet per mitteren' kan de verdediger van Uerdingen op gepaste maatregelen rekenen. WILLEM PFEIFFER West-Duitsland-Italië 1-1 (0-0): 52. Mancini 0-1, 56. Brehme 1-1. Scheidsrechter: Hackett (Eng). Toe schouwers 68.400 (uitverkocht). Geel: Maldini, Ancelotti (Italië). West-Duitsland: Immel; Kohier, Herget, Buchwald; Berthold, Litt barski, Matthaus, Thon, Brehme (Borowka); Klinsmann, Völler (Eckstein). Italië: Zenga; Bergomi, Baresi, Fer- ri, Maldini; Donadoni, De Napoli (Di Agostini), Giannini, Ancelotti; Mancini, Vialli (Altobelli). Wright (links) en Dave Watson (rechts), staan door blessu- liet ter beschikking van bondscoach Robson. Gary Stevens len) is kandidaat om de plaats in de verdediging overne- foto: ap pLINGEN Engeland speelt morgen in Stuttgart zijn eer- EK-wedstrijd tegen Ierland. Gisteren bleek dat de proble- J voor het team van bondscoach Robson aanzienlijk zijn toe- i|ïj>rnen. Gary Lineker (knie), Trevor Steven (lichte kneuzing ™fde heup) en Mark Wright (hamstring) liepen blessures op. _Json maakte zich de meeste zorgen over het meespelen van [rale verdediger Wright. Zijn kwetsuur is extra vervelend r de bondscoach, omdat hij voor die positie ook al Dave Wat- j(voorlopig) en Terry Butcher (het hele toernooi) mist. Gary jens is kandidaat om de plaats in de defensie over te nemen. ||||||der wordt verwacht dat trainer Robson zich daardoor ge- dzaakt zal zien zijn naamgenoot Bryan Robson vanuit het jdenveld naar de defensie te laten zakken, waardoor er in de pformatie een plaats vrij komt voor Glenn Hoddle, de spel ler van de Franse kampioen Monaco. perimenten tegen voetbalvandalisme QLLE - In Amsterdam, Rotterdam, Utrecht, Eindhoven en )lle gaat binnenkort een experiment tegen voetbalvandalis- van start. Het is een experiment dat wordt gefinancierd door hinisteries van WVC, Justitie en Binnenlandse Zaken, en is öeld om nieuwe methodes te ontwikkelen voor het terug- Igen van het voetbalvandalisme. >ortwereld ttbal Atalanta Bergamo, ve finalist in de strijd om Europese beker voor beker- jnaars, heeft zich versterkt t de Zweedse international >ert Prytz, die het afgelo- i seizoen voor Bundesliga- Uerdingen uitkwam. Ata- la, dat promoveerde naar de Serie A in Italië, heeft drie miljoen gulden betaald voor de 28-jarige middenvelder. Voetbal Stuart McCall heeft gisteren op zijn 24e ver jaardag een vijfjarig contract bij Everton getekend. De spits is afkomstig van tweede-divi sieclub Bradford City. Met de transfer is het bedrag van 3,1 miljoen gulden gemoeid. POLITIE-INSPECTEUR COR VISSER NAAR WEST- DUITSLAND: V) D£N HAAG Het geven van „tactische" informatie, een in termediair zijn tussen Oranje supporters en de Westduitse politie en helpen bij eventuele justitiële vervolging. Dit zijn de taken waarmee twaalf Nederlandse politie mensen vanmiddag naar Keu len zijn vertrokken. En als de Nederlandse supporters het in deze stad niet al te bont ma ken, staan ze morgenavond ook nog op de tribune van het Müngersdorfer-stadion te kij ken naar de wedstrijd Sovjetu nie-Nederland. „Onze aanwe zigheid kan zeker preventief werken", meent politie-inspec- teur Cor Visser (31). Samen met hoofdagent George Wil mot (26) vormt hij de Haagse delegatie van het Nederlandse politieteam tijdens het EK- voetbal in de Bondsrepubliek. Verder surveilleert politie uit Amsterdam, Rotterdam, Eind hoven, Utrecht en van het Centraal Instituut Voetbalvan dalisme mee met de Westduit se collega's. De Haagse politiemannen gaan niet speciaal met het oog op de circa 300 supporters van FC Den Haag naar West-Duits land. Cor Visser: „We leggen contacten met alle Nederland se supporters en proberen eventuele rellen te voorko men". Mochten Nederlandse suppor ters zich ondanks de aanwezi ge Nederlandse politiemacht toch nog misdragen dan trekt de delegatie zich terug. „We zijn er niet om de openbare orde te handhaven. Dat is een taak van de Duitse politie", zegt Visser. De Nederlandse politiemensen lopen in burger rond en zijn ongewapend. Wel is met de Westduitse justitie afgesproken dat zij hun colle ga's helpen met het opmaken van processen-verbaal tegen Nederlandse supporters en dat vandalen die tijdens de EK openlijk geweld hebben ge pleegd of vernielingen hebben De Haagse inspecteur Cor Visser maakt deel uit van het twaalf man sterke politieteam dat vandaag naar West-Duitsland is vertrokken om de Westduitse politie te assisteren. aangericht, ook in Nederland vervolgd kunnen worden. Volgens Visser is het vrij on waarschijnlijk dat hij zich gaat bezighouden met het controle ren van het zogeheten Oranje- paspoort. De KNVB heeft ge probeerd de kaartverkoop zo te regelen dat alleen pasjes houders de stadions binnen kunnen. Visser: „Ik kan me niet voorstellen dat mensen met een kaartje, maar zonder KNVB-pas, geweigerd worden". Zeer nuttig Buitenlandse ervaringen, zoals in maart in Londen bij de vriendschappelijke wedstrijd Engeland-Nederland, zijn vol gens Visser zeer nuttig ge weest. „Daar bleek de zeer goede sfeer. Ook tussen de supporters en de Nederlandse politiemensen. We hebben bij voorbeeld nog jongens gehol pen die met een verlopen pas poort in Engeland aankwamen en dreigden te worden terug gestuurd". Volgens de politie- inspecteur zijn zijn trips met FC Den Haag (Budapest en Bern) en met het Nederlands elftal vooral goed geweest voor de contacten. „In het bui tenland tref je elkaar als Hol landers en niet als supporter en politieman. Zo'n trip ver broedert om de één of andere reden". Ook Engeland stuurt een poli- tie-afvaardiging. Maar die is veel kleiner aan de Neder landse. Slechts vijf agenten zijn vanaf vandaag aanwezig om hun Duitse collega's over de Hooligans te informeren. Volgens Visser is het gedrag van Engelse supporters anders dan van hun Hollandse colle ga's. Codetaal „Het contact tussen Engelse supporters onderling is vaak in een waas van geheimzinnig heid gehuld. Zo voeren ze tele foongesprekken in geheime codetaal. Hun relatie met de politie is ook veel formeler en afstandelijker dan bij ons". Zelfs al gedraagt het Neder landse publiek zich dankzij de aanwezigheid van Visser c.s. superbraaf en haalt Oranje de halve finales, dan nog zullen in ieder geval Visser en Wil mot zich uiteindelijk met het televisietoestel thuis moeten behelpen. „We blijven tot en met 19 juni. Daarna gaat de hele groep terug naar Neder land en worden wij eventueel afgelost door twee collega's. Dat zijn politiemensen die zich ook regelmatig met de proble matiek rond FC Den Haag be zighouden. Hoe meer politie op deze manier ervaring kan op doen, hoe beter het is", zegt Cor Visser. Maar dan moet het Nederlands elftal wel winnen. FRANS BOTHOF Onzekerheid heerst bij Denen Om acht uur 's ochtends schrik ik wakker. Vandaag is er dan ook veel te doen. Ik bezoek de Denen in hun kamp in Wuppertal. Ze bewonen daar een leuk hotel, Juliana, waar ik voor het eerst geen politie zie. Alles gaat er losjes aan toe, voor en na de persconferentie. Morten Olsen, die bij mij voetbalde, toen ik Anderlecht trainde, komt even buurten. Trainer Sepp Piontek geeft verderop een persconferentie. Maar Lerby, Arnesen, met zijn been in het gips en op kruk ken, en Frimann van Anderlecht komen in de lounge bij mij zitten. Ik vind het triest voor Arnesen, dat hij juist op dit moment uitgeschakeld is. Hij kan echter nog lachen over zijn tegenslagen. Het is me wat. Op het hoogtepunt van je carrière te moeten toekijken, terwijl je zeker onderdeel van het spektakel zou zijn geweest. Piontek wilde zijn formatie niet kwijt aan de pers en aan mij. Frimann wel! Ik bel op de kamer van Lerby, die qua maten erg tegenvalt, met de manager van VfB Stuttgart en hoor van hem hoe veel Anderlecht vraagt voor Stephan Demol. Maar liefst 2.8 miljoen gulden. Dat wil ik niet betalen. Ik ga maar op zoek naar een andere voetballer, die ik graag op 23 juni, als ik de training hervat ook met de drie Duitse internationals, in Stuttgart wil zien. De Denen komen zeer ontspannen op mij over. Ze vertrek ken tegen het middaguur per bus naar Hannover, waar ze overnachten. In de bus zit een aantal spelers lui achterover te roken. Drie dozen met flesjes bier worden in de bagage ruimte geladen. Wat bij de Denen kan, is bij geen andere ploeg mogelijk. De Denen zijn ook zichtbaar van sponsor veranderd. Eerst was het Carlsberg-bier, nu lopen ze recla me voor zuivelprodukten. Met melk meer mans, maar toch bleken veel Denen geblesseerd. Ze ziin onzeker over de af loop van het duel tegen Spanje. Ze hebben al twee keer ach ter elkaar verloren van het Spaanse team. Losjes De stemming in het kamp van Oranje is, 's middags, net zo losjes als bij de Denen. Het is er erg druk. De zon breekt voor het eerst door, sinds ik me in dit voetbaltoernooi heb gestort. Ik zie veel journalisten, die allemaal met Ruud Gul- lit willen praten. Rinus Michels vraagt aan het begin van de persconferentie of er vragen zijn. Die zijn er niet. Michels lacht en stapt op. Prompt wordt hij overvallen door micro foons en tv-camera's. Michels is in een opperbeste stemming. Zoals hij nu naar buiten treedt, heb ik hem bij Ajax en tij dens het WK in 1974 niet meer meegemaakt. Sommige jour nalisten vinden zelfs dat hij als een opa is voor de jongere Oranje-spelers. Hij herinnert mij eraan, dat hij mij in 1967 voor het eerst heeft zien spelen in Tilburg als rechtsback in het UEFA- team. Het was ook voor het eerst dat ik toen op die plaats speelde. Louter toevallig. Hij, die er had moeten staan, zijn naam ben ik vergeten, had zijn rechterbeen gebroken. Ik ontmoet Jan Mulder, nu een bekend columnist, en Klaas Nuninga, nu lid van het sectiebestuur betaald voetbal, tech nische zaken. Zij zijn, evenals ik, ook geboren in Winscho ten en hebben later ook carrière gemaakt als voetballer. Ik kan eindelijk weer eens Gronings dialect praten, omdat ook de twee Koemannen en Renze de Vries, voorzitter van FC Groningen, zich bij ons voegen. We vatten een pils op de hernieuwde kennismaking, de spelers blijven droog. Het is mij duidelijk dat de Nederlanders ervan overtuigd zijn een goed toernooi te zullen spelen, in tegenstelling tot de Denen, die de dag van vandaag en de Spaanse armada afwachten. Na de openingsceremonie, waarin met name de Russische afvaardiging het publiek kan boeien, begint eindelijk het toernooi. Duitsland beheerst de wedstrijd, maar Italië scoort weer op zo'n heel dom moment, omdat de Duitsers de bal verspelen naast hun eigen strafschopgebied. Het ziet er som ber uit voor het elftal van Beckenbauer, maar arbiter Hec- kett, die al niet briljant fluit, straft dan een loopfout van de Italiaanse keeper af. De Duitsers profiteren knap. Dan is de wedstrijd gespeeld. Ik heb een goede openingswedstrijd ge zien, zoals ik had verwacht. Als dit peil nog stijgt, gaan we twee leuke voetbalweken tegemoet. Voorrang voor gedupeerden Mr. J. Hogewoning, voorzit ter van het EK-buro, heeft meegedeeld dat alle pechvo gels in de chaos rondom de EK-kaartverkoop schadeloos zullen worden gesteld. Bo vendien krijgen zij voorrang bij de toewijzing van de kaarten voor de drie kwali ficatieduels van het Neder lands elftal in de strijd om het wereldkampioenschap van 1990. Bij de verdeling van de 80.000 aan Nederland toegewezen entreebewijzen hebben tweeduizend mensen na betaling geen kaart ont vangen. Door tijdnood, verkeerd ingevulde aan vraagformulieren, misreke ningen bij de betalingen en door storende fouten in de computerverwerking van Mr. Hogewoning. foto: dijkstra het Nederlandse kaarten be stand voor de duels van Oranje heeft de KNVB nu te maken met liefst tweedui zend gedupeerden. Koffie en cola taboe voor Italianen De spelers van de Italiaanse ploeg hebben van hun teamarts het ad vies gekregen om voor de EK-wed strijden geen kof fie of cola te drin ken en geen oog- druppels te ge bruiken, omdat die stoffen kun nen bevatten wel ke voorkomen op de dopinglijst. „De lijst van verboden stoffen is onlangs herzien en sommi ge daarvan komen voor in produkten die boven verden king staanzei ploegarts Leonar do Vecchiet. Na iedere wedstrijd zullen van elke ploeg twee spelers door het lot worden aangewe zen voor een do- pingtest Verkeerde instelling Nederland zal ver komen bij het Europees kampioenschap voetbal in West-Duitsland, maar ons land zal niet winnen. Nederland wint nooit een groot toernooi omdat de spelers een „verkeerde instelling" hebben. Dat is de mening van Gianni Brera, de meest gezaghebbende sportjournalist van Italië. Brera, oud-hoofdredacteur van de Gazzetta dello Sport en medewerker van La Repubblica, gelooft dat de Westduitsers kampioen zullen worden. In de finale zullen ze Nederland of Engeland verslaan. III!

Leidse Courant | 1988 | | pagina 17