IÉ JU Restauratie >ud Ade in Sint Bavo volle gang L Open huis bij RZLA Liggers voor Brienenoordbrug uit Koudekerk Sluiting Vleescentrale nog niet van de baan De Startbaan geopend ■liimiiHii vorm van 3DEN OMGEVING £cidóc@cHwant ZATERDAG 11 JUNI 1988 PAGINA 15 nhenaars naar zweefvliegen ^jen aan den rijn tfl Alphenaars, George Schuit •'pietje Schuit (teamcaptain) Oülmee aan de Europese Kam- jschappen zweefvliegen, iwedstrijd, die één keer in de inj, jaar wordt gehouden, heeft in het Finse Röysköla en sfojt. morgen. De twee maken jnuit van een groep van vijf holanders. Daan Paré uit Bilt- fe n, die ook deel uitmaakt van ?e/iuipe, is de huidige Europese ationaal kampioen. De deel- eirs moeten afstanden van 200. oppeksvlucht. De kampioen- afglpen duren en met 25 juni. Taptoe van Rijntamboers ZOETERWOUDE Drumfanfare de Rijntamboers in Zoeterwoude, die 25 jaar bestaat, houdt vanavond een taptoe op het terrein van Meerburg aan de Hoge Rijn dijk. Na de opening door burgemeester A. Houdijk om acht uur zullen er optredens zijn van de Rijntamboers, Vios Zoeter woude, TTH Hazerswoude, de Floraband Rijnsburg en Kunst en Genoegen uit Lei den. Toegang gratis. Morgen wordt een sponsorloop gehouden met medewerking van blaaskapel de Gespleten Klomp en een fancy-fair in de Eendenkooi aan het Kooikerspad, van één tot vijf uur. De op brengst is bestemd voor de aanschaf van nieuwe instrumenten. Jeugdtheater in Ons Huis ZOETERWOUDE De jeugd van Zoeterwoude kan morgen terecht in Ons Huis waar de groep Spek kies het stuk „Loket 10" op de planken brengt. Het verhaal gaat over twee mannen, Brutus en Titus. De eerste is een boef die Titus het vak wil gaan le ren. Maar Titus is eigenlijk helemaal geen boef en wanneer hij het vak leert, levert dat allemaal rare si tuaties op. Het is een hu moristische voorstelling met muziek, dans en zang. Aanvang half drie. Sierk Schroder (85) krijgt cultuurprijs WASSENAAR De 85-jarige Wassenaarse kunstschilder Sierk Schröder heeft gister avond' in cultureel centrum Warenar in Wassenaar de zogenaamde Cultuurprijs 1988 gekregen. Het is de eerste keer dat deze prijs, die bestaat uit een bedrag van 3000 gulden en een oorkonde, in Wassenaar wordt uitgereikt. Voor de kandidaatstelling plaatste het gemeentebestuur in februari een oproep in de kranten. Daarop kwamen diverse aanmeldingen binnen. Uit zeven se rieuze kandidaten werd een keuze gemaakt. De prijs is bedoeld voor personen of groepen die zich verdienstelijk hebben gemaakt in bijvoorbeeld de letteren, architectuur, to neel- en danskunst, vrije beeldende kun sten, historiografie en audiovisuele media. Opknapbeurt clubhuis Foreholte VOORHOUT Het clubhuis van de voetbalvereniging Foreholte wordt gerenoveerd. Het dak wordt vernieuwd, de bestaande verwarmingsinstallatie vervangen en er wordt isolatieglas aange bracht. De kosten van deze op knapbeurt bedragen 83.000 gul den. Een kwart daarvan wordt door de gemeente Voorhout be taald. Voor een lening van een halve ton krijgt de voetbalvereni ging gemeentegarantie, terwijl het resterende bedrag uit - de eigen middelen van de voetbalvereni ging komt. De gemeenteraad van Voorhout beslist donderdag of deze subsidie en gemeentegarantie wordt verschaft. LEIDEN Het Regionaal Ziekenfonds Leiden- Alphen (RZLA) houdt zaterdag 18 juni van 9.30 tot 14.00 uur open huis in het nieuwe onderkomen aan de Kanaalweg 140. Dat is op 6 mei geopend. Op een gezondheidsmarkt staan kramen van het ziekenfonds zelf, het Zilveren Kruis, de Nierstich ting Nederland en andere instellingen op het ge bied van de gezondheidszorg. Ook is een expositie ingericht met ouderwetse en ultramoderne kunst en hulpmiddelen en zijn er diverse video- of dia voorstellingen te zien over sociale verzekeringen en gezondheidszorg. Kinderen van bezoekers worden in een crèche beziggehouden. Bezoekers die per trein komen, kunnen vanaf het station Lammenschans gebruik maken van een gratis pendeldienst. Het gebouw van het RZLA wordt gemarkeerd met een grote zeppelin. Blues SASSENHEIM Mc Antho ny's Bluesgang treedt van avond op in muziekcafé De Voogd aan de Hoofdstraat in Sassenheim. Toegang kost vijf gulden. De al 17 jaar be staande groep speelt blues. Het optreden begint om elf uur. ADE De renova- sjverkzaamheden aan 120 jaar oude Sint in Oud Ade zijn week begonnen. De voorgevel van de staat in de steigers, lals de 37 meter hoge in. Werknemers van Rijpweteringse aan- ïersbedrijf Jos Jansen nu bezig met het op- ippen van alle voeg- SJlJnetselwerk. jaar geleden, ten tijde pastoor Schrama, zijn de nspits en het kerkdak al EÜszien van nieuwe leien, i di vorig jaar de Rijpwete- 'an jse pastoor W.J.M. Nijman ahntOud Ade onder zijn hoe- anjtreeg, besloot deze vrij 1.00 tot een voortgaande res- eralatie van de Oud Adese J (J kerk. Uiteindelijk had hij juist een forse ervaring in verbouwen opgedaan bij de restauratie van de kerk in Rijpwetering. Het bouwkundige deel van de restauratie, het voeg- en metselwerk aan kerk en pas torie en het behandelen van de muren met een vochtwe rend preparaat, kost onge veer 165.000 gulden. Daar komt nog bij dat de kerk wordt voorzien van voorzet ramen. Het lood in de glas- in-lood ramen, de bliksemaf leider en het 140 jaar oude torenuurwerk zullen worden vernieud. De wijzerplaat wordt opgeknapt en voorzien van verlichting. Bovendien wordt alle schilderwerk aan de buitenzijde van kerk en pastorie vernieuwd en het lood- en zinkwerk gedeelte lijk vervangen. Al deze werkzaamheden zullen vol gens de planning in septem ber af zijn. Samen met het bouwkundige deel van de verbouwing bedragen de kos ten tot dat moment ongeveer 300.000 gulden. Het kerkbestuur denkt dit bedrag te kunnen betalen uit reserves en een aanvullende renteloze lening van het bis dom. Die lening wordt ge dekt door huizen en landerij en die de parochie in Oud Ade bezit. Deze bezittingen kunnen op dit moment niet rendabel worden verkocht, omdat de woningen worden bewoond en op het land geen melkquotum rust. Omdat alle financiële middelen van de parochie zullen moeten worden gebruikt, rekent het bestuur vast op een subsidie van de gemeente Alkemade. Alkemade doet momenteel moeite om de kerk op de rijkslijst van monumenten te krijgen. Volgend jaar hoopt pastoor Nijman ook de binnenkant van de kerk te kunnen laten opknappen. Het schilderwerk moet hoognodig worden ver nieuwd, evenals de electri- sche bedrading. De pastoor vertrouwt op de medewer king van de parochianen en voor het overige zal zijn kerkbestuur een beroep doen op opnieuw de gemeente Al kemade, het rijk en enige particuliere fondsen. De sfeerrijke Sint Bavo kerk in Oud Ade is in 1868 ge bouwd onder leiding van de toonaangevende architect H.J. van den Brink uit Drie bergen. De kerk is een stevig neo-romaans éénbeukig ge bouw met een smaller half rond koor. Vier gewelfvlak- ken springen iets uit en heb- Pastoor Nijman voor de Sint Bavo in Oud Ade. In september zijn de steigers weer verdwenen. foto: wim van noort Veel onderdelen uit de kerk ben uitwendig met klimmen de boogfriezen versierde puntgevels. Het gepleisterde interieur heeft een houten bekapping in de stijl van het Engelse Hammerbeamroof. zün afkomstig van een uit 1846 daterend kerkje in Oud Ade, dat al na 20 jaar wegens bouwvalligheid moest worden afgebroken. ssobelcid van sjR succesvol klsnEN Het actievere in- naHeleid van het Energie ®"r)|f Rijnland heeft vorig le^jn vruchten afgeworpen. 16.1 het EBR in 1986 nog t 210 gulden aan onbetaalde gingen afboeken als „on- paV vor'g Jaar was dat be- be aanmerkelijk lager: 1.190 gulden. Bij de daling •ndjat bedrag speelde ook il dat vorig jaar minder menten optraden. dtekeningen h°in uitbreiden ,er1vM Inwoners van Noord overhandigen tgmiddag 3500 handteke- *egin aan de wethouders D. ,era|aar en J. Peters tegen de 'verten van de gemeente om re plkstuinen te bebouwen, nel bestaat veel weerstand l'e; 1 in de wijk. Het comité PicTen op groen? Nee niet 9k<r neemt ook een verras- en j>akket mee voor het ge- taret college van B en W in- a 4ls heeft besloten om de juinen niet te bebouwen. Het glas wordt geheven op het vertrek van de eerste I nenoordbrug. uit Koudekerk voor de nieuwe Brie- foto: wim van noort KOUDEKERK De eerste betonnen liggers bestemd voor de nieuwe Van Brienenoordbrug, gingen gistermiddag per schip richting Rotterdam. De 52 meter lange brugliggers zijn in de Koudekerkse vestiging van Schokbeton gegoten. In totaal gaat het om ruim 8 kilometer liggers van 110.000 kilo per stuk. Op de eerste schuit die vanuit de haven van Schokbeton ver trok, werd de afvaart met een feestelijke bijeenkomst gevierd. In aanwezigheid van vertegenwoordigers van het Koudekerkse gemeentebestuur, rijkswaterstaat en de projectgroep Schokbeton gaf burgemeester L.V. Elfers het startsein voor het vertrek van de boot. Hij deed dit door een fles champagne geheel volgens de regelen der kunst te openen. In zijn toespraak zei Elfers zeer verguld te zijn. met deze grote opdracht die Schokbeton heeft binnengehaald. „Een kleine gemeente als Koudekerk kan trots zijn op zo'n grote prestatie", aldus Elfers. Directeur W. Zandber gen van Schokbeton Koudekerk wees in zijn toespraak op de goede relatie die er met de rijkswaterstaat bestaat. Eind novem ber vorig jaar is Schokbeton aan de liggers begonnen nadat hier ongeveer vier jaar aan onderzoek was voorafgegaan. Met het hele project is twaalf miljoen gulden gemoeid. In de komende weken zullen twee schuiten per dag met liggers naar Rotterdam varen. Maandag komt de eerste schuit bij de Van Brienenoord brug aan. Dan kunnen de eerste liggers op de nieuwe pijlers worden aangebracht. Mei 1990 moet de nieuwe Van Brienen oordbrug, die vlak naast de oude komt te liggen, klaar zijn. FOTO: WIM VAN NOORT SASSENHEIM /DEN HAAG De gemeente Sassenheim moet de mogelijkheid houden om de Vleescentrale Sassenheim te kunnen sluiten. Dat bepleitte de gemeentelijke woordvoerder A. Haasnoot gistermorgen bij de Raad van State, ook al gaf hij toe dat de overlast door het grote aantal slachtingen die in het be drijf aan de Hoofdstraat/Gouverneurlaan werden verricht, flink is verminderd. Sassenheim wil het sluitingsbevel echter handha ven als een soort stok achter de deur. Sassenheim gaf in december 1986 bevel om de Vleescentrale te sluiten. Het bedrijf werkte nog steeds onder de vergunning van de vorige eigenaar van de slagerij/slachterij uit 1978. Daar was sprake van een kleine slagerij die voor eigen gebruik één tot vier runderen per week slachtte. De Vleescentrale slachtte ge middeld 75 runderen per week. Dit leverde veel overlast op voor de omwonenden. Bovendien zorgden de wagens die de run deren afleverden voor veel problemen omdat ze het verkeer op de Gouverneurlaan hinderden. De Vleescentrale vroeg schorsing van het sluitingsbevel in janu ari 1987. Dit werd toegewezen. Sinds die tijd is het aantal slach tingen gehalveerd en heeft het bedrijf een nieuwe vergunning aangevraagd. Haasnoot: „We verwachten dat tegen de nieuwe vergunning veel bezwaarschriften worden ingediend door de omwonenden. Door strenge voorschriften aan de hinderwetver gunning te verbinden kan de overlast tot een aanvaardbaar ni veau worden teruggedrongen. Zo mag er straks een maximum aantal beesten geslacht worden en wordt een nieuwe ingang aangelegd. Pas als de nieuwe vergunning rond is, denken wij dat er geen reden meer is om tot slditing over te gaan, ook al blijven wij het betreuren dat het bedrijf niet gewoon verhuist". T. van Hage van de Vleescentrale verklaarde dat het bedrijf niet zo makkelijk iets anders kan vinden en vroeg of het sluitingsbe vel kon worden opgeheven. SASSENHEIM Met enig kunst- en vliegwerk werd gistermid dag rond vier uur een gigantische propeller aangebracht op de voorgevel van de nieuwe R.K. basisschool de Startbaan in Post- wijk. Onder het toeziend oog van leerkrachten, leerlingen en hun ouders en overige belangstellenden werd de schroef, af komstig van een Lockheed Neptune die deel uitmaakte van het Squadron 320 dat in 1940 in Engeland werd opgericht, bevestigd door C. Juffermans, penningmeester van de Stichting R.K. On derwijs Sassenheim. Door deze handeling was de school officieel geopend. De propeller, beschikbaar gesteld door het vliegveld Valken burg, werd geschonken door de firma J. Dijkstra en Zoon en de architect van de school. Eerder op de dag werd de leerlingen van de Startbaan een uitgebreid programma aangeboden dat ge heel in het teken stond van de luchtvaart. Zo werd een raven- jacht gehouden waarbij de kinderen in groepjes de wijk in trok ken op zoek naar vliegverschijnselen. Terug op school werd het spel voortgezet en uiteindelijk afgesloten met de onthulling van een tegeltableau in de aula. Tijdens de middagpauze werd de schooljeugd een vliegtuigmaaltijd geserveerd die verzorgd werd door de KTS in Voorhout. Aansluitend gaf G. Pieterse een de monstratie modelvliegen, gevolgd door een vliegershow waarbij enkele vliegers van een niet alledaags model werden opgelaten met het opschrift Startbaan dat tot op de A44 te zien was. Tot slot zetten alle kinderen van de Startbaan hun vliegertje bij, een kleurige wegwijzer voor de genodigden van de officiële opening. Bewoners willen parkeerverbod VALKENBURG Er moet een parkeerverbod komen voor de rechterzijde van de Burgemeester van 't Woutlaan in Valken burg. Dat vragen drie bewoners van de Rijnstroomlaan. Zij on dervinden hinder van de voor hun raam geparkeerde auto's. Daarom hebben ze een verzoek ingediend bij de gemeente Val kenburg om een parkeerverbod in te stellen. Dit verzoek wordt behandeld tijdens de commissie verkeer, die komende maandag wordt gehouden. Onder redactie van Ton Pieters. 5>ruit, waarom niet! Een jningsgedicht, ontsproten de poëtische ziel van l|nri". „Nu en later", heette |en 't stond in het „Geïllu- lerd Zondagsblad" van za- Bag 12 juni 1926. Ook de jhnees van De Leidsche Urant zouden het wel kun- i waarderen, zo meende de irlemse redactie van het Idagsblad. [lie 't goede werkend liefde Die zaait het beste zaad; Al dure 't wachten lang, hij maait De vrucht van eed'le daad. Wel velen wonnen goud en Met zorg en overlast: Hun levenseinde kwam te eer §n vond hen schraal vergast, e bloesem, die niet komt tot vrucht, Is henen met den tijd, Uit goede werken rijpt ge- Dat duurt in eeuwigheid". HENRI Het Zondagsblad had er wel eens een analyse van mogen geven. Ik vrees, dat alleen HENRI wist wat hij bedoelde en dat kan dan weer niet de bedoeling van de Zondagsbla dredactie zijn geweest. Nee toch! Zo lijkt het eerder op een voordracht van markies de Cantecleer uit een epos van Ollie B.Bommel. Inmiddels had Egypte een w|lLENALLEE: „De Zuilenstraat „Het Leven", van den architect Inhotep, uit 3000 v.Christus" aantal geheimen prijsgegeven. „Na het sensationeele opgra ven van het ongehoord rijke koningsgraf bij Luxor, waarin de jonge vorst Toetankamon begraven lag, zijn in het land der sluimerende rijkdommen nieuwe vondsten gedaan, die een minstens even groote waarde bezitten. Wel zijn de bij Sakkarah uit hun eeuwen- langen slaap gewekte oudhe den niet zoo rijk aan schatten van goud en edelsteenen, maar daarvoor zijn zij des te rijker aan overweldigende ar chitectonische schoonheid. Het betreft hier bouwwerken uit den tijd van koning Zoser, die in het jaar 3000 voor Christus in Egypte regeerde. Het zijn de oudste Egyptische steenbouwwerken, die ons be kend zijn; vermoedelijk door den architect Intohep ge wrocht. De invloed, welken het oude Egypte op de Hel- leensche cultuur heeft uitge oefend, is daarin duidelijk zichtbaar. Dit valt in het bij zonder in het oog bij de groote zuilenallee, die aan den voet der pyramide begint en den naam „Het Leven draagt. De zuilen van deze allee hadden vroeger een hoogte van vijf meter en doen door hun kunstwaarde niet onder voor de belangrijkste Grieksche gebouwen' De Scherts: „Onderwijzer: „Jan, wat is 'n doorsnee?" Jan:„'n Doorsnee, meester, is 'n ding waarin de kippen eie ren leggen". Onderwijzer- :„Hoezoo?" Jan:„Wel, moeder zei gisteren: de kippen leggen 120 eieren per jaar in door snee". „Wees in 's hemelsnaam voor zichtig met dat schilderij", zei de schilder zenuwachtig. „Het is nog nat". „O meneer, maak u maar niet bezorgd", kal meerde de kruier. „Ik doe al tijd m'n ouwe goed an voor zulke karweitjes „De welsprekende vriend houdt een toespraak bij het graf: „Ach ja, de ontslapene heeft drie vrouwen gehad, maar geen van drieën mocht het geluk smaken, hem naar zijn laatste rustplaats te ver gezellen!" „De vrouw des huizes is uitge weest en hoort bij haar thuis komst van het dienstmeisje, dat er bezoek geweest is. „De dame kende u, mevrouw". Mevrouw: „Ik kan me niet voorstellen, wie het geweest kan zijn. Zei ze, dat ze mij kende?" „Neen mevrouw, maar toen ik vertelde, dat ik hier al een half jaar was, zei ze: „hoe is het mogelijk!" „Eindelijk waren de inwoners van het dorpje er in geslaagd zich van een eigen postkan toor te verzekeren. Hun trots kende een tijdlang geen gren zen, maar toen begonnen er klachten te komen tot den districts-inspecteur dat de brieven die vanuit het dorp werden verzonden nooit hun ne bestemming bereikten. Het resultaat hiervan was dat de inspecteur op zekeren dag kwam kijken. „En wat doet u met de brieven die hier gepost worden?", vroeg hij den dorpspostmeester, die naast dit hoogverheven ambt nog de functies van kruidenier, bakker en schoenmaker beoe fende. „Die zijn er nog", zei de oude kwaad, wijzende op 'n half vollen postzak in den hoek bij een baal suiker. „Ik heb ze nog niet weggezonden omdat de zak nog niet vol was!" LINKS: MONUMENT „Ge- denkteeken op het graf van den Poolschen arts Dr.Zamen- hof, den grondlegger van de wereldtaal Esperanto". RECHTS: „U kunt uw vinger nu wel van het lek in de water pijp nemen, vader". „Den he mel zij dank! Is de loodgieter gekomen?" „Neen, maar 't huis staat in brand". ONDER: DIAMANTEN NON „De Eerw.Damiana (mej- .P.Oomens, geb. te Baardwijk) herdenkt in het Philomena ge sticht te Hoogerheide haar di amanten kloosterfeest". Da- mlana Diamanta.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 15