Energiebedrijf wil geen >oilers meer verhuren Noodhandlamp VEEK 'HINDE n Comcwit"^ STAD OMGEVING AwY> Uw hoekwoning is hoekwoning is voor een ander misschien net midden in de roos Als u een hoekwoning te koop zet, ken nen wij hoogstwaarschijnlijk de mensen bij wie zo'n huis juist in het middelpunt van de belangstelling staat. Zo brengt Eigen Haard vraag en aanbod bij elkaar. Op één centraal punt. Kunt zich rustig gaan oriënteren op die vrijstaande bungalow. Het liefst via Eigen Haard natuur lijk. emeenten moeten meer tnenwerken op milieugebied Irma Gehner: bij scouts geen paleisrevolutie bijdragen van Frank [man, Pieter Evelein, van der Veer en Ellen laar. iten (1) reen kent het verschijnsel een politieauto die een ipunt nadert, daar een auto's ziet wachten voor rode stoplicht en snel het zwaailicht aanzet om te kunnen rijden. Wie ienken dat de inzittenden ies op dat moment door leldkamer naar een onge- misdrijf of andere cala- it worden gedirigeerd, zal tens de wenkbrauwen sen als het zwaailicht lut- meters voorbij het kruis- wordt uitgezet en de ffeur gas terugneemt, klopt dus iets niet. gebeurt niet vaak, het ge- waarschijnlijk zelfs bij- ooit, maar het komt voor. s zeker. Terwijl de politie ht wordt het goede voor- 1 te geven. 5 je kunt suggereren dat zwaailicht dienaars van lermandad een bepaalde rief geeft, kun je ook tateren dat de pet „die allemaal past" een zekere waarde toekent aan de r ervan. Anders kten [worden geconstateerd na |g van de bijdrage 'De po* maakt geen fouten' in het sblad van de Leidse poli- |De schrijvers B. M. f daarin kond van een melding. Zij worden ge leerd naar Stevenshof 8, Huis in een hofje naast de ■lemmerstraat. Daar zou [end om een ambulance •litie zijn gevraagd. Een ter plekke blijkt num- 8 onvindbaar. „Na enig inwerk waren wij er ach- lat 8 voor 9 moest zitten", J ZATERDAG II IUNI 1988 PAGINA 13 Lama breekt los Een uit de wei losgebroken lama veroorzaakte gisteren de nodige opschudding. Al sinds jaar en dag fokt mevrouw K. Jochems op haar grondgebied tussen de Rijksstraatweg/N44 en Duindigt lama's. Rond het middaguur wist een nog tam exemplaar zich door een gaatje in de omheining buiten de groene wei te begeven. De lama heeft niet lang van zijn vrijheid kunnen ge nieten. Opgejaagd en achtervolgd door perso neel van Rijkswaterstaat, de politie van Den Haag en Wassenaar en de ambulancedienst werd de lama in de richting van een stukje sap pig groen gras geloodst. Bij het viaduct bij mo tel Bijhorst kwam het beest tot stilstand. Daar legde Eric Lauwrier de lama met een welgemikt schot met een verdovingsgeweer neer. Het ka meelachtige dier weegt ruim 100 kilo. De lama is naar de stallen van zijn bazin mevrouw Jo chems gebracht om daar een beetje bij te ko men van zijn kortstondig verblijf in de vrijheid. LEIDSE HUISARTSEN KRAKEN VESTIGINGSNOTA LEIDEN De Leidse huisartsen zijn niet te spreken over het gemeentelijk voorstel voor een nieuw vesti gingsbeleid. Volgens voorzitter B. Crul van het Leids Huisartsen Waarneemgroep Overleg (LHWO) heeft de gemeente de nota „met oogkleppen op" geschreven. „De nota is puur gebaseerd op cijfers. De praktijk is er niet bij betrokken. Er klopt niets van", luidt zijn felle kri tiek' De gemeente wil volgens de nota de afstand tussen de praktijkruimte en de woning van de patiënt gebruiken als criterium voor de vraag wie de huisarts als patiënt mag hebben. De huisartsen noemen dat een „grove ver simpeling en onderschatting van het begrip huisartsen zorg". „Er is alleen maar met een passer gewerkt", vindt Crul. De artsen daarentegen menen dat de „jarenlange be kendheid" van de arts met de familieomstandigheden een veel belangrijkere rol speelt als een patiënt een huisarts kiest. Omdat een familie regelmatig over Lei den verspreid woont, kan de door de gemeente voorge stelde indeling in sectoren negatief werken op de zorg voor de patiënten, zo vinden de artsen. Crul: „Ik weet zeker dat een patiënt best een kilometer verder wil lo pen naar de arts van zijn voorkeur, als er ook één om de hoek is gevestigd". Crul is er van overtuigd dat de ideeën van de gemeente volkomen onjuist zijn. „In andere gemeenten is geble ken dat dit systeem helemaal niet werkt. Ik begrijp niet dat de gemeente vooraf niet met artsen en patiënten heeft gesproken. Dan waren de uitkomsten van het on derzoek heel anders geweest. Dit werk is allemaal voor niets gedaan". Volgens de Leidse huisarts klopt er „totaal niets" van de conclusie in de nota dat in bepaalde delen van Leiden een „nijpende situatie" zou bestaan omdat er te weinig huisartsen zijn gevestigd. Dat beeld zou ontstaan doordat de gemeente water, weg- en spoorwegen als „onneemba re barrières" zou beschouwen. Het LHWO vindt dat al leen in de Merenwijk een tekort aan huisartsen bestaat. Volgens Crul moet de gemeente de ontwerpnota intrek ken of „vrijwel helemaal herzien". „Wij gaan er vanuit dat de gemeente daadwerkelijk het beste met de patiën tenzorg voor heeft, maar dat moet dan wel heel anders vorip worden gegeven", aldus Crul. Explosie Een gigantische ravage van wrakstukken vermengd met gesmol ten boter, eierstruif en kaas was gistermorgen rond tien uur het uiteindelijke resultaat van een brand in een vrachtauto. De vrachtwagen reed vanaf de Willem de Zwijgerlaan in Leiden de Scbipholweg op toen de 52-jarige bestuurder ontdekte dat zijn auto in brand stond. Hij parkeerde het voertuig, een koelwagen waarmee boter, kaas en eieren vervoerd werd, op een parkeer plaats bij het PTT-postkantoor en verliet de cabine. Op enige af stand zag hij hoe de vlammen de auto in bezit namen. Plotseling begon de wagen te rijden. Dat kwam vermoedelijk doordat de auto in z'n versnelling stond en er door de hitte kortsluiting ont stond in de startmotor. De vrachtwagen reed naar het naastlig gende Kantorenhuis. Eén tel voordat het voertuig de gevel ram de, explodeerde de gastank. Een enorme vuurzee was het ge volg. De auto werd totaal verwoest en de gevel van het Kantorenhuis flink beschadigd. Niemand liep persoonlijk letsel op. De materië le schade loopt in de tienduizenden guldens. FOTO: WIM VAN NOORT (ADVERTENTIE) m\ (ADVERTENTIE) Dat is nog eens handig: een handlamp "1 met houder die u b.v. in de meterkast kunt ophangen. Zodra u de lamp uit de houder neemt gaat hij branden. Hij is voor u als u ons een nieuwe abonnee opgeeft. Batterijen worden bijgeleverd. De nieuwe abonnee wordt hartelijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam: I I j Telefoon(voor ci j Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis, j Daarna wordt het abonnementsgeld betaald pen I maand automatisch betalen f 23,74 I kwartaal per acceptgiro f 70,93 Stuur als dank de noodhandlamp naar: I I Stuur toe bon in een open envelop postzegel niet nodig naar -ya.k JNZ l^eidse Courant, Antwoordnummer 998.2500 VD Den Haag. y Postcode/plaats: ^nimill NU aoMKS-: -ï.v:.:"5ss^ RKNEMERS EBR TEGEN PLANNEN COLLEGE VAN BEHEER I CIDEN Werkne- m ers van het Energiebe- jf Rijnland (EBR) zijn i het geweer gekomen Igen het plan om te hppen met de verhuur tin boilers. Het plan is komstig van het colle- van beheer van het -BR, die vindt dat het veren van warmwate- ipparatuur een zaak in het particuliere vi- Jdrijfsleven is. Werk- hni' tmers van het EBR zijn fet hiermee niet eens. |j verwijten het college beheer weinig [antvriendelijk te zijn. Het EBR verhuurt momen teel 5.500 boilers. Wat hier mee moet gebeuren is niet duidelijk, zo zei een woord voerder van het energiebe drijf gisteren. Hij zei zich te kunnen voorstellen dat er een soort uitstervingsbeleid wordt gevoerd. Dit zou bete kenen dat de huidige huur ders worden aangehouden, maar dat er geen nieuwe worden aangenomen. „Maar de mensen hoeven zich niet ongerust te maken", aldus de woordvoerder. Als de plannen doorgaan, dan moeten mensen die een boi ler willen hebben die kopen bij het particuliere bedrijfs leven. Volgens het college van be heer stamt het verhuren van boilers uit de tijd dat de ver koop van elektriciteit voor op stond. Het voordeel voor het bedrijf was (en is) dat men de boilers water kan la ten opwarmen in de goedko pe uren. Het college van be heer stelt dat het bevorderen van stroomverkoop in 1988 niet meer aan de orde is. Het gaat nu om het doelmatige gebruik van energie. Het guldensrendement van een boiler steekt schril af bij dat van een geiser, aldus het col lege. EBR-werknemer C.J.T. Scholten wijst er op dat in veel woningen een boiler noodzakelijk is." Zo zijn er huizen die simpelweg niet op het gasnet zijn aangeslo ten en in veel gevallen, zoals in oude flatwoningen, is er wel gas, maar daar moeten wegens strenge voorschrif ten dure voorzieningen worden getroffen voordat een geiser kan worden geïn stalleerd. „In het laatste ge val is de huur van een boiler vaak het enige betaalbare al ternatief", aldus Scholten. Hij wijst verder op slecht te ventileren woningen waar een geiser niet op zijn plaats is. Volgens Scholten kan het EBR een belangrijke maat schappelijke functie vervul len door zich niet te onttrek ken aan dit „stukje" dienst verlening. De plannen van het college van beheer worden maandag besproken in de commissie financiën van het EBR. De algemene raad buigt zich op. 29 juni over het voorstel. N/REGIO In alle re- n Zuid-Holland moet i onderzocht of de ge- m op milieugebied meer h samenwerken. Vorig al onderzoek gedaan e mogelijkheid van sa- rking in de Duin- en treek, Leiden en omge- i de Rijnstreek. De be- ming hierover vindt ats. Dat blijkt uit het slag 1987 van de In- I Milieuhygiëne Zuid- pectie nam vorig jaar al lllende initiatieven ter King van de interge meentelijke samenwerking. Zo werd de Milieudienst Midden- Holland opgericht. De Inspec tie heeft verder veel aandacht besteed aan de strafrechtelijke handhaving van de milieuwet geving en was betrokken bij de aanpak van een groot aan tal milieudelicten. Volgens het verslag heeft ook de politie in Zuid-Holland steeds meer aandacht voor het milieu. Zo wordt binnen de politieregio Haaglanden on derzoek gedaan naar samen werking tussen politiekorpsen op milieugebied. De Inspectie heeft verder een inventarise rend onderzoek verricht naar de naleving van voorschriften die bij ontheffingsprocedures verkeerslawaai zijn gesteld. Nagegaan is in hoeverre aan voorschriften, die onder meer betrekking hebben op het type wegdek, het treffen van ver keersmaatregelen, het oprich ten van wallen of schermen en dë oriëntering van binnen- en buitenruimte is voldaan. Ge bleken is dat hieraan vaak nïet is voldaan. Aan de moge lijkheid om de voorschriften te handhaven wordt nader aan dacht geschonken. LEIDERDORP/OVERAS- SELT - Het feit dat Scouting Nederland sinds vandaag voor het eerst een vrouwelijke voorzitter heeft, zal geen pa leisrevolutie ontketenen bin nen deze organisatie. Volgens Irma J. Gehner-Ellenberger (46) uit Leiderdorp zal zij het voorzitterschap op haar eigen manier invullen, maar dat heeft met het vrouwzijn wei nig te maken. „Elke nieuwe voorzitter zal in zekere mate zijn stempel op het beleid drukken, maar in mijn geval zal dat geen typisch vrouwelijk beleid zijn. De or ganisatie van Scouting Neder land is al zeer democratisch. Het enige dat tot nu toe ont brak was een vrouwelijke voorzitter, en die is er nu voor het eerst in 15 jaar", aldus me vrouw Gehner die al twee jaar vice-voorzitter was. Irma Gehner maakte twee jaar geleden haar bestuurlijke ren tree bij Scouting na er tien jaar uit te zijn geweest. Gedurende die periode was ze lid van de Leiderdorpse gemeenteraad voor de VVD en ook enkele jaren wethouder van welzijn. „Dat werk was niet m,et Scou ting te combineren. Toen ik in 1986 echter uit de gemeente raad stapte en weer meer vrije tijd kreeg werd er al snel een beroep op mij gedaan", aldus de nieuwe voorzitter. Irma Gehner was al op 23-jari- ge leeftijd lid van het hoofdbe stuur van het Nederlands Pad- vindsters Gilde. „Ik heb eind zestiger jaren de fusiebespre kingen meegemaakt. Vier pad vindersverenigingen in een klein land als Nederland, dat was te veel van het goede", aldus het relaas. „Er wordt niet opengedaan, daarom be sluiten we de tweede deur in te trappen. Het was immers dringend". Fouten (2) Het getrap, dat de deur slechts enkele centimeters open krijgt, lokt omwonenden uit hun huizen. Ook de man van nummer 9, naast 8 dus. Hij wil tot tweemaal toe iets op merken, maar wordt door zijn vrouw tot de orde geroepen. „Houd je mond, je ziet toch wel dat dat de politie is". Pas als een omstander fluistert dat nummer 8 niet meer bestaat en na renovatie bij nummer 9 is getrokken, gaat er een lich tje op bij de agenten. „De vrouw glimlachte ons toe en zei: Ja, op nummer 8 is onze slaapkamer". Achter de deur was een muur gemetseld „die nu inmiddels weer aan reno vatie toe was". Wat bleek? Dè meldkamer was vergeten door te geven dat het tweetal naar de ...straat 8 in de Stevenshof moest. Een heel ander adres dus. Op zich is dat misschien een grappige vergissing: twee agenten die de deur van een totaal ander huis willen in trappen, en dan nog op een muur stuiten ook. Maar het verhaal wordt minder lach wekkend als wordt bedacht dat een burger de deur van zijn huis laat intrappen door twee mannen, alleen omdat zij een uniform en een pet dragen. Dat is een gevaarlijke manier van redeneren. In eén ding maakte de Leidse politie in elk geval geen fout: de aan gerichte schade is inmiddels zo goed als hersteld. Rood (1) Dat de weg door rood naar dood leidt, is zeer zeker van toepassing op het gevaarlijke kruispunt Sotaweg/Alkema- delaan in Roelofarendsveen. Afgelopen maandag veroor zaakte een automobilist die het rode licht negeerde nog een ernstige aanrijding. Dat is geen verrassing voor degenen die regelmatig gebruik maken van de oversteekplaats over de Alkemadelaan tussen Spi reastraat en Narcissenstraat. Het doorgaande verkeer, vaak Alle wegen, dus ook de Middelweg Alle wegen leiden naar Rome, dus ook de Leidse Middelweg. Dat zal de redenering zijn geweest van de goochemerd die deze richtingaanwijzing op de hoek van die weg en de Hooglandse- kerk-Choorsteeg plaatste. De afstand schijnt redelijk te klop pen. Misschien ook een idee voor de Breestraat als die een paar uur per dag open gaat, maar dan wel met een vermelding van de juiste tijden. FOTO: TEJO RINGERS vrachtwagens op weg naar een rode lap, vaak alleen het industrieterrein in Nieuw- maar een aansporing te vin- Vennep lijkt het rode licht, den om extra hard over de gelijk een stier die reageert op kruising te rijden. En dat ter wijl dagelijks vele jonge kin deren uit de bloemen- en vo- gelbuurt dit punt vier maal passeren op weg van en naar de Jozefschool aan het Onel- plein. De problematiek van de over steekplaats is al langer be kend in de gemeente. Het po litiebureau is dichtbij en de rijkspolitie treedt wel op te gen roodrijders, maar kan niet permanent toezicht hou den. Overigens is het kruis punt wel zowat ^anuit het po litiebureau te zien. Een poli tieman echter die proces-ver- baal maakte tegen iemand die door rood licht reed op grond van een waarneming vanuit het bureau werd door de kan tonrechter teruggefloten. Dat zou namelijk niet goed gecon stateerd kunnen worden. Rood (2) De suggestie van ouders en schoolbestuur om een veilige oversteekplaats te maken door middel van een tunneltje of een bruggetje wordt door het gemeentebestuur Alkema de van de hand gewezen om dat dat erg dure oplossingen zijn; en op verspilling van geld zul je de gemeente niet snel kunnen betrappen. Een tunnel zou bovendien weer bij uitstek een plaats kunnen worden waar vrouwen worden lastiggevallen. Een fietsersbrug zou wel een erg lange aanloop nodig hebben, een voetgangersbrug is een utopie. Veenders lopen im mers niet, ze maken altijd ge bruik van wielen. De gemeente wordt over en kele jaren waarschijnlijk van het doorgaande verkeer ver lost als er een nieuwe afrit naar Nieuw-Vennep van de rijksweg komt. Dan zou de oversteekplaats een stuk veili ger kunnen worden. Tot die tijd blijft het echter voor de ouders een hachelijke zaak om het kroost dagelijks voor de leeuwen te gooien. De.bes te oplossing lijkt de instelling van de oude, vertrouwde ver- keersbrigadiers, hoewel dat bij een door verkeerslichten beveiligde oversteekplaats ei genlijk niet nodig zou moeten zijn. En dan maar hopen dat de snelheidsduivels wel enig respect kunnen opbrengen voor reflecterende moeders met spiegeleieren. Amusement? Emancipatiegezind zijn disco theken nooit geweest, maar in Noordwijk scoort een dans tent deze zomer Wel erg hoog op de ladder van vrouwon vriendelijkheid. Club 68, een discotheek aan de Hoofd straat, heeft deze week in een advertentie in een plaatselijk weekblad haar zomerpro- gramma bekend gemaakt. Een programma vol sex en blote meiden. Zo kunnen de, vast in groten getale aanwezig zijnde, mannelijke bezoekers taarten gooien naar topless dames, en is er een sexy lin gerie- en een badmodeshow. „Alles wat normaal op het strand loopt, is nu in Club 68 te zien. Badpakken, mini-bi kini's en monokini's met blote Gluurders, grijp je kans". Zo worden de Noordwijkse heren, waarvan blijkbaar wordt aangenomen dat ze dergelijke „attracties" op prijs stellen, opgeroepen naar de discotheek te komen. Nog en kele voorbeelden van wans maak zijn een Miss Blote Kontverkiezing, waarbij da mes een ontbloot achterste door een gat in een decor kunnen steken, en een „wulp se" sexquiz. Het laatste evene ment is voor „hem en haar" waarbij vragen worden ge steld over het „dagelijkse sex- leven". Of de quiz echt be stemd is voor „haar" is nog maar de vraag gezien de hoofdprijs: het ontkleden van een meisje. De suggestieve teksten bij het nationaal kam pioenschap Koe melken als „Wie trekt er het best" en „onze koeien zijn voorzien van ontzettende grote uiers" spreken boekdelen. Dergelijk vunzig en laag bij de gronds amusement is in Noordwijk nog niet vertoond. Het gaat toch niet zo slecht met deze Noordwijkse disco theek dat ze op deze wijze klandizie moeten werven? Of heeft horeca-exploitant Van Hese de wervende slagzin van de Stichting Promotie Noord wijk (SPN) „Noordwijk....Na- tuuurlijk" gewoon wat al te letterlijk genomen?

Leidse Courant | 1988 | | pagina 13